Toon van der Steen verkeert momenteel in bloedvorm: zevende seizoenzege in Domburg Laurent Fignon: Verdiend winnaar, omdat hij geen inzinkingen kende NIEUWSBODE Tourzege van debutant Laurent Fignon afgang voor de Nederlanders Ronde van Frankrijk-winnaar was alleen bekend om zijn salto mortale" in Grote Herfstprijs -JS DE RONDE VAN FRANKRIJK DOMBURG - Met de drie eilandelijke wielerronden van achtereenvolgens Bruinisse, Renesse en last but not least Zierikzee in het verschiet, staat het zo vast als een huis dat één eilandelijke renner zich zal willen en kun nen manifesteren. Toon van der Steen uit Bruinisse maakte donderdagavond tijdens de Badronde van Dom burg duidelijk, dat hij - meer dan wie ook - in een bloed vorm verkeert, die hem tot een van de grootste kandida ten maakt voor een of meer overwinningen tijdens de Schouwen-Duivelandse trilogie. De Bruenaar heeft van zelfsprekend ,,zin" in de bloemen van de plaatselijke Miss Visserijdagen Anja de Ronde, maar hij heeft ook overduidelijk zijn zinnen gezet op de Wielerronde van Zierikzee, waar de „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuws bode" op het spel staat. Toon van der Steen stond bekend als een gevleugelde sprinter binnen het amateurpeloton. De 27-jarige koereur eiste op deze manier dan ook tal van overwinningen op in kriteri- ums. Sinds de Ronde van Poortvliet van afgelopen zaterdag lijkt Van der Steen er evenwel een andere strijd- taktiek op na te zijn gaan houden. In het Thoolse dorp sprintte hij een tiental kilometer voor de meet weg van zijn medestrijders om vrij ge makkelijk de bloemen binnen te ha len. Vijf dagen later in Domburg her haalde hij deze versie nog eens. Al vroeg in de wedstrijd toonde Van der Steen zich uiterst aktief. Sa men met Peter Hoondert uit Hein- kenszand trok hij erop uit, maar de vlucht kreeg niet de goedkeuring van de 76 medestrijders. Na 25 van de af te leggen 84 kilome ters ontstond een sterke vluchtgroep met Werner Wieme uit IJzendijke, Kees de Nooijer uit Aagtekerke, Theo Appeldoorn uit Roosendaal en Krijn Sintnicolaas uit Dordrecht. Het viertal leek definitief weg te zijn, zeker toen men dreigde in de staart van het peloton te arriveren. Dat was voor Toon van der Steen het sein om over te gaan tot de tegenaan val. Met Pierre Raas, John de Crom, Comé Heeren en Cees Vleugel over brugde Van der Steen het gat van ruim een halve minuut binnen enkele ronden. Even later sloten ook René Lemmens, Thijs Fase, Nico van de Klundert, Jackie van der Horst en Rinus Verboom nog aan, terwijl Pier re Raas door pech moest afhaken. Tien kilometer voor het einde zette Toon van der Steen aan voor zijn beslissende vlucht om niet meer te ruggezien te worden. Tien sekonden nadat hij de finish had overbrugd won Theo Appeldoorn de sprint van het geklopte groepje voor John de Crom, Werner Wieme, Nico van .de Klundert, Cees Vleugel en Kees de Nooijer. De overwinning van Toon van der Steen in Domburg betekende de ze vende zege in dit seizoen. Na eertf eerste zege in Hulst bleek de Brue naar zijn onfortuinlijke seizoenstart te boven. In de trainingsfase voor de ope- ningsklassieker ,,De Ster van Zwol le" kwam Van der Steen ten val en kneusde hij een aantal ribben, dat hem verhinderde om de voorjaars klassieker mee te rijden. In de Ronde van Limburg was Van der Steen er weer helemaal wat hij demonstreer de via een derde plaats. Later begon de triomftocht van Van der Steen met overwinningen in Oudenbosch, de loodzware ronde van Oud-Vosse- meer en Westkapelle. De afgelopen week voegde hij er nog eens drie overwinningen aan toe. Zaterdag won hij in Poortvliet, dinsdag in Clinge en de zevenklapper werd gisteravond voltooid in Domburg. Toon van der Steen heeft zich in middels wel gemanifesteerd als een van de betere kriteriumkoereurs van dit seizoen samen met Theo Appel doorn, die overigens al negen bloem tuilen in zijn bezit heeft. ,,Het heeft wel tot gevolg, dat ze meer op je gaan letten, zeker wanneer je in eigen ge meente start", vertelt Toon van der Steen met het oog op de snel naderen de Ronde van Bruinisse, die aan staande donderdag wordt verreden. .Ondanks het feit, dat ik toch al weer heel wat jaartjes meega in het amateurwielrennen heb ook ik te maken met zenuwen en die spelen een fikse rol, wanneer iedereen op je gaat letten". Toch mag hij gezien worden als een van de grootste kan didaten voor de zege en dat mag ook gesteld worden voor de Wielerronde van Zierikzee, ondanks het feit, dat vooral in deze ronde de oppositie enorm sterk zal zijn. PARIJS - Bij Laurent Fignon is in de Ronde van Frankrijk van het een het ander gekomen. Zijn doel was de witte trui winnen en het werd de gele. De beste debu tant eindigde als de beste van allen. In de gekste Tour sinds 1956, toen Roger Walkowiak won, kwam de zo rustig begonnen wielerkarrière van de oud-student dier geneeskunde in een fikse stroomversnelling. Van een kleintje werd Fignon in drie weken een grote. Hoe meer Parijs naderde, hoe verhevener hij zich ging voelen. De „profiteur" van zere knieën en gebarsten schouderbla den liep twee dagen voor het verlossende Tour-einde met de borst vooruit. „Grosse Tête" noemden de Franse vol gers hem. „Dikke nek" zeiden de Belgen, hetgeen zoiets betekent als „arrogant". Zijn in Dijon zo goed als vaststaan de overwinning heeft veel gevolgen, de meest zijn nog niet te overzien. Wat gebeurt er bijvoorbeeld in zijn ploeg? Daar is Bernard Hinault nor maal de kopman en wordt de Ameri kaan Greg Lemond voorzichtig naar de wereldtop geleid. Het is de bedoe ling, dat Lemon het volgend jaar zijn debuut maakt in de Ronde van Frankrijk. Zijn doel zal zijn om te winnen, als Hinault het niet kan. Het talent wordt gekoesterd, al was het alleen al voor de overzeese belangen van de rijwiel- en autosponsor. Wel ke rol krijgt Fignon in dat gezelschap toebedeeld? Na de huldiging in Pa rijs als Tourwinnaar neemt hij vast en zeker geen genoegen meer met een plaats op het tweede plan. Startgelden Laurent Fignon heeft in februari tijdens het trainingskamp tegen Hi nault al een grote mond opgezet. Het werd haast slaande ruzie. Fignon gaf blijk niet rondgekommandeerd te willen worden. In de Tour sloeg hij personeel van de Franse televisie, dat hem voor de kamera's wilde slepen, woest van zich af. Hij ging de caravan van de dopingkontrole binnen, draaide zich nog een keer in de deuropening om en maakte een obsceen gebaar. Laurent Fignon zal een hoog startgeld vragen in de kriteriums, waar de Franse martelaren Pascal Simon en Michel Laurent eveneens goed betaald zul len worden. Die gages gaan mede ten koste van de beurs van Bernard Hi nault. De winnaar van de Ronde van Spanje (Wie herinnert zich dat nog?) had zijn rentree voorzien in het eerste kriterium van de reeks, in Cal- lac. Laurent Fignon wordt in augustus pas 23 jaar. Ondanks zijn jeugd heeft de bij zijn ouders wonende Parijze- naar een uitgesproken mening over de wielersport. ,,Ik ben geen lid meer van de Vakbond van Wielerprofs", stelt hij. „De vergaderingen waren oeverloos gezwam. Nu is doping het grote onderwerp. Wat geeft het? Iede re koereur heeft zijn eigen verant woordelijkheid en neemt ze ook. Ik hoop dat ik nooit betrapt wordt, want je wordt in de publiciteit hele maal zwart gemaakt". Over de ma nier waarop hij in de gele trui kwam: „Het ging mij in eerste instantie om de witte trui. In de Pyreneeënetappe heb ik daar de basis voor gelegd. Het was overduidelijk, dat na de snelle beklimming van de Aubisque een ontsnapping tot stand zou komen. Het was vervolgens kinderspel om bij die vlucht aanwezig te zijn". ,,Ik ben een beter prof, dan ik ama teur was", zegt de winnaar van de 70e Ronde van Frankrijk over zich zelf. „Bij de profs ligt het aksent op de finale. Amateurs beginnen gelijk met hoge snelheden te rijden. Het mooiste wielrennen bestaat in Italië. Daar gebeurt alles pas tijdens het laatste uur van de koers". Over het hoe en waarom van zijn Tourzege zegt Laurent Fignon: „De Tour was heel zwaar. Ik ben nooit ziek, dus kan ik alles hebben. Ik had in deze Ronde van Frankrijk alleen een paar zwakke momenten tijdens de ploegentijdrit op de derde dag. Bovendien ben ik een echte ronde- renner. Dit jaar werkte ik een heel programma af: de Ronde van Sardi nië, Tirreno-Adriatico, Ronde van Armor, Ronde van Amerika, Ronde van Vaucluse, Ronde van Spanje, Ronde van Zwitserland en nu de Ron de van Frankrijk. Ik heb het vermo gen om heel snel te herstellen van in spanningen. Vandaar dat ik nu nog fris ben". Na de Ronde van Frankrijk is het gedaan met de betrekkelijke rust voor Laurent Fignon. Hij zal sterke benen moeten hebben om de weelde, waarmee hij wordt overspoeld te kunnen dragen. Het is ook de vraag hoe Hinault zal reageren. De gebles seerde Breton, die trainingsritten van honderdvijftig kilometer schijnt te maken, heeft zich niet in de Tour laten zien. Hinault dankte'zijn zege in de Vuelta voor een belangrijk deel aan Laurent Fignon. Tijdens de laatste bergetappe, twee dagen voor het einde, zette Greg Lemon het grote anti-Spaanse offensief in. De Ameri kaan reed tot hij er bijna letterlijk bij neerviel. Vervolgens nam Fignon zijn kopman vele kilometers, bergop en af, óp sleeptouw. Hinault finishte in grote stijl, even later reed Fignon opmerkelijk fris over de eindstreep. Rijdend als knecht was hij opge klommen naar de zevende plaats in het eindklassement. Salto mortale Vorig jaar debuteerde hij al ver dienstelijk bij de profs met een vijf tiende plaats in de Ronde van Italië. Dat werk lag hem, maar Fignon werd eigenlijk alleen bekend om zijn „salto mortale" tijdens de Grote Herfstprijs. Hij reed met een minuut je voorsprong op het peloton toen, zo'n dertig kilometer voor de eindstreep, een trapas afbrak. „Ik had die klassieker zeker ge wonnen", meesmuilde Fignon, die om zijn brilletje en venijnige demar rages tijdens de laatste kilometers de Franse Jan Raas wordt genoemd. Door de afmelding van Bernard Hi nault was de strijd in de Tour volko men open. Er meldden zich wel tien kandidaten voor de overwinning. In het rijtje voor kanshebbers kwam nooit de naam Laurent Fignon voor. Alleen de vijfvoudige oud-winnaar Jacques Anquetil waarschuwde: „Geef Fignon geen tien minuten voor of hij wordt zeer gevaarlijk voor ie dereen". In Pau stond Fignon, welis waar in de schaduw van zijn landge noot Pascal Simon die later op zijn rug viel, zes minuten voor op onder andere Peter Winnen. Zelfs zes minu ten waren niet goed te maken. Ieder een kende wel een slechte dag, behaK ve Laurent Fignon, die ruimschoots boven iedereen uittorent. Fignon veroverde de eerste plaats door mee te sluipen in ontsnappingen met de op dat ogenblik dominerende renners. In het laatste weekeinde heeft hij zich echter nadrukkelijk la ten zien. Eerst in Dijon door met overmacht de laatste tijdrit over vijf tig kilometer te winnen, vervolgens door bijna de slotetappe op de Champs Ely sees op zijn naam te schrijven. Fignon hield vijfhonderd meter voor de eindstreep groene trui drager Sean Kelly van zijn enige rit- zege af. Hij ging voluit door de laatste bocht, aantonende dat hij ma ling aan alles had en deed alsof hij een solo begon. Kelly reageerde. De Ier koos het wiel van de gele truidra ger en werd vervolgens, voor sprin ters veel te vroeg in de wind gezet. De Zwitser Glaus kwam, gelanceerd door zijn ploeggenoten precies op tijd en bleef Kelly een half wiel voor. Hij mocht Fignon er voor gaan bedan ken. Kritiek Het slotweekeinde stond geheel in het teken van de jonge Tourwinnaar. Er was kriteik aan zijn adres. Hij had geluk gehad. Eerst door het be danken van zijn kopman Bernard Hi nault, vervolgens door het gebroken schouderblad van Pascal Simon. Bo vendien was het gedrag van de nieu we vedette aan de arrogante kant. Fignon had nog geen etappe ge wonnen. In de tijdrit naar en van Dij on heeft hij alle kritici de mond ges noerd. Hij won en niet zo zuinig ook. De macht van het geel miste zijn uit werking ahdermaal niet. Cyrille Gui- mard had toch een nieuwe Tourwin naar. Ongetwijfeld komt juist deze ploegleider voor een niet onbelang rijk deel het sukses van Laurent Fig non toe. Een volgend probleem doemt evenwel op. Hoe moet de ex- renner de zaakjes nu in zijn eigen ploeg regelen. Bernard Hinault zou het volgend seizoen over willen stap pen naar de ploeg van Jean-René Ber- naudeau. In dat geval kijken de Fransen nu ongetwijfeld al uit naar de 71e editie van „hun" Ronde van Frankrijk. De 22-jarige Tourwinnaar drukte de kritiek over zijn manier van winnen fiks de kop in tijdens het laatste Tourweekeinde, waarin hij zijn gele trui" voor zag van een gouden randje. V fc-v y kZ„ r4>r'S PARIJS - Op het moment dat Bernard Hinault niet in staat bleek kansrijk aan de 70e Ronde van Frankrijk te beginnen, voelden met na me de Nederlanders zich geroepen de opengevallen toppositie in te ne men. In dat licht bezien kan de overwinning van Laurent Fignon, het hulpje van Bernard Hinault in de Ronde van Spanje, niet anders bestempeld worden als een afgang voor de Nederlanders. Nooit waren er zoveel Nederlandse kanshebbers. Winnen, Van der Velde, Zoete melk, Kuiper en zelfs debutant Rooks werden kansen toegedicht. Na tuurlijk kon er maar een winnen, maar dat zou toch zeker een Nederlan der zijn. Kranten en tijdschriften stonden er vol van. De renners werk ten volgaarne mee aan allerlei, achteraf waardeloze bespiegelingen over een wielerkoers, die een unieke ontwikkeling doormaakte. Vooraf had iedereen het over zijn kwaliteiten, niemand sprak over zijn tekort komingen. De Tour-zege zat meer in de hoofden, dan in de benen. Een van de Nederlandse favo rieten is goed aan de eindstreep in Parijs gekomen. Peter Winnen be zette de derde plaats. Na zijn vijf de stelling in 1981 en zijn vierde vorig jaar boekte hij weer voor uitgang. Winnen zegevierde knap op l'Alpe d'Huez, hij bewees op nieuw klimmer te zijn. Als lid van de Postploeg, de sterkte in deze Ronde van Frankrijk, moet Win nen ook ontdekt hebben waar schijnlijk nooit in de gele trui Pa rijs binnen te rijden. Hij bleek te weinig allround, als tijdrijder te weinig te zijn vooruitgegaan. Zijn vijfde plaats in Dijon was het maximum, dat zijn frele lichaam te bieden heeft. Onvoldoende voor een Tourwinnaar. Van de overige vier „kansheb bers" haalden er drie Parijs niet eens. Hennie Kuiper stapte af en ging naar Nederland, waar droeve familieomstandigheden op hem wachtten. Steven Rooks had zich speciaal geprepareerd op de eerste bergetappe in de Pyre neeën. Juist die dag werd hij ge troffen door diarrhee en raakte hij krachteloos, hetgeen hem dwong om af te stappen. Johan van der Velde brak zijn pols bij een valpartij in de afdaling van de Alpenreus Madeleine. Op dat mo ment had hij de Tour al verloren en was hij zelfs uit de top-tien van het klassement verdwenen. Voor de start in Fontenay-sous- Bois hadden de Nederlanders een ding goed begrepen: als er ooit een kans was op een derde Nederland se Tourzege, was het dit jaar. De meest aangewezen persoon leek Joop Zoetemelk. De winnaar van 1980 kon van zichzelf zeggen even goed te kunnen tijdrijden als klimmen. Hij beschikte boven dien over een goede Tourploeg, waarin hij onvoorwaardelijk de enige kopman was. Zoetemelk bracht ook twaalf jaar Tourerva ring mee. Hij was een gevaarlijke klant en iedereen was zich daar van bewust. Was het toeval, dat alleen hij van de hoofdpersonen verstrikt raakte in een doping- affaire? Rechter Drai in Parijs zal de wedstrijdkommissarissen mis schien in het ongelijk stellen. Mis schien krijgt Zoetemelk genoeg doening. Hij zal er nooit meer zijn tweede Tourzege mee behalen. In de tachtig jaar oud geworden Ronde van Frankrijk had haast iedereen een kans, anders was Laurent Fignon nooit Tourwin naar geworden. Het is mogelijk, dat ook hij nooit voor een herha ling kan zorgen, zoals voor hem bijvoorbeeld zijn landgenoten Ro ger Pingeon en Lucien Aimar. Volgend jaar gaat het zeker weer anders toe. Als Bernard Hinault niet terugkomt, is de tijd geko men voor Greg Lemond, de jonge Amerikaan, die iedereen domi neert in de berge en in de tijdrit ten. Of anders zal daar Pascal Si mon staan. De man die deze Tour met groot verschil had gewonnen als hij niet bij die domme valpar tij zijn schouderblad had gebro ken. Nederland bezit voorlopig geen renners van dat kaliber. Vol gend jaar zijn Zoetemelk en Kui per te oud. Rooks, Van der Velde en ook Winnen zijn te weinig geta lenteerd. De etappezeges van Frits Pi- rard, Bert Oosterbosch (2), Henk Lubberding en Peter Winnen, de groene en de gele petten van Posts ploeg ten spijt, was het geen grootse Ronde van Frankrijk voor Nederland. Of toch? De route werd omzoomd door tienduizen den Nederlanders. Het leken er meer, dan de laatste jaren toen de Tourkoorts zo omhoog schoot. Niet alleen de Nederlandse fa vorieten zijn ontluisterd, ook ver scheidene buitenlanders. Pascal Simon kon na een week lijden met zijn gebroken schouderblad bewe ren door een ongeluk de Tour te hebben verloren. Zijn intreden in de legende werd wel zwaar verzil verd. Simon kreeg als martelaar van de natie betere kontrakten voor kriteriums te tekenen dan winnaar Fignon. De kangoe- roesprong naar het erepodium van Phil Anderson bleef achter wege. De Ier Sean Kelly kon het etiket van favoriet, dat hem na zijn zege in de Ronde van Zwitserland was opgeplakt, niet aan. Kelly, de sprinter zonder etappezege, kon in Parijs weliswaar piepen dat de groene trui altijd en alleen maar zijn doel was geweest, hij was meer tegen- dan meegevallen. Op merkelijk waren zijn prestaties in de bergetappes. Telkens moest hij op de eerste berg de beteren laten gaan, raakte hij minuten achter op. Telkens ook maakte hij tij dens de laatste beklimming minu ten goed. Abnormaal veel. De winnaar van de groene trui dank te zijn zevende plaats in het eind klassement, volgens verscheidene renners, aan bestuurders van volgauto's door wie hij zich liet voorttrekken. Een oude truc van ver achterop geraakte renners bij wie geen wedstrijdkommissaris meer in de buurt is. Lucien van Impe, de 36-jarige Belgische klimgeit, wilde het in Parijs niet toegeven. Hij had ech ter spijt, dat hij niet naar de Tour was gekomen met de idee, dat hij eventueel winnaar zou kunnen worden. Van Impe wilde enkel Federico Bahamontes evenaren als zesvoudige winnaar van het bergklassement. Dat is hem ge lukt. Hij lette alleen op punten en niet op minuten en sekonden. Van Impe lette op klimmers en niet op ontsnappingen. Fignon deed het wel. Achter Simon liep hij minu ten uit op de rest in de Pyreneeën- rit. Die winst hoefde hij slechts te verdedigen in een gekke Tour met doldrieste aanvallers. In wezen had deze redelijk sprinter, be hoorlijke klimmer en aanvaard bare tijdrijder daar niet zoveel moeite mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4