Expositie in Bewaerschole geopend door W. H. Keikes Jj/ %|wy Orgel- en Panfluitconcert Hervormde Kerk Dreischor DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Het leven op het land van Westerschouwen" Talrijke auto's opengebroken Vechtpartij in Renesse - CV* v flP v& jl I Orgelkoncert in Dreischor Ongeluk met gewonden in Kerkwerve Orgelkoncert te Zierikzee WA> U6* PE eiti* Acht doden door vliegtuigongeluk 11 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Libanon zoekt steun bij VS Rommelmarkten President Gemayel heeft de VS opgeroepen Zowel in Ouwerkerk als in Burgh werd zater- zich in te zetten voor de terugtrekking van dag een rommelmarkt georganiseerd. De buitenlandse troepen uit Libanon. (Pag. 2). opbrengst was verschillend. (Pag. 3). Zeeuwse kampioen Het pony-achttal van de LR en PC De Schouwse Ruiters werd zaterdag in Dom burg Zeeuws kampioen. Vooral voor in- strukteur Jan Bevelander een beloning. Voetbalteam SD Het Schouwen-Duivelands voetbalteam be haalde in Bruinisse een 3-1 overwinning op de Flakkeese selektie in een vooral in de eerste helft sterke wedstrijd. (Pag. 6). MAANDAG 25 JULI 1983 139ste jaargang Nr, 23358 WAARIN OPGENOMEN {1797 - 1889) Een kwade buurman is een even groot kwaad als een goede buur een groot geluk is. Hesiodus HAAMSTEDE - In De Bewaerschole te Haamstede werd vrijdagmiddag door de heer W. H. Keikes de ten toonstelling „Het leven op het land (van Westerschou wen) geopend. Deze expositie over de Westhoek van Schouwen laat het land achter de duinstrook, de men sen, die er wonen, de landbouwwerktuigen, waarmee de gewassen werden gezaaid en een aantal „sprekende" foto-afbeeldingen van Johan D. C. Berrevoets zien. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met de heer Keikes en de plantsoenendienst van de gemeente Westerschouwen, met name de heer S. de Feiter. Daarbij werd gebruik gemaakt van de inbreng van landbouwer W. P. de Vrieze en dierenarts K. Buth. In een deel van de Bewaerschole liggen houtsnippes en grasplaggen om een zo reëel mogelijk beeld te geven van de natuur. De expositie van de Stichting Westerschouwen Kultureel is pri mair bedoeld voor de bewoners van de Westhoek, maar heeft volgens de heer Keikes de pretentie ook iets te kunnen bieden voor de tienduizen den toeristen, ,,die hebben ontdekt, dat zij op het land van Schouwen een aangenaam moment van verpozen kunnen vinden." In zijn openingswoord zei Keikes dat leven op het land in zekere zin een tegenstelling kan worden ge noemd ten opzichte van het leven in de stad. „Natuurlijk zijn er tal van overeenkomsten, maar er zijn ook kenmerkende verschillen. Er zijn tij den geweest, dat het leven op het land in sterke mate werd geïdeali seerd en geromantiseerd. De acht tiende eeuw is daar een voorbeeld van", aldus Keikes. Niet zó ideaal Een jaar of tien geleden kwam er een duidelijke trek van de stad naar het platteland op gang. Door tal van oorzaken, niet in het minst door de recessie vindt nu heel geleidelijk de terugkeer naar de stad plaats. ,,Zo ideaal als de mensen dachten dat het platteland is, is het nu ook weer niet." ,,Wij willen vandaag de blik rich ten op het land van Westerschouwen. De bevolking, die in deze landelijke gemeente is gehuisvest, is bijzonder geschakeerd. Het „gezicht" van Westerschouwen wordt in belangrij ke mate bepaald door hen, die rechtstreeks of indirekt bij de land bouw zijn betrokken. Dat blijkt ook uit de tentoonstelling", aldus Keikes in De Bewaerschole. Bezoekersaantal De voorzitter van de Stichting Westerschouwen Kultureel, de heer J. Deïst, vertelde tot zijn grote vreug de dat sinds de opening van De Be waerschole al 7000 a 8000 bezoekers in het pand waren geweest. „Het ge bouw beantwoordt volkomen aan het gestelde doel", aldus Deïst. Volgens burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer heeft de re- kreant er behoefte aan om dit soort bijeenkomsten mee te maken. Zij hoopte dat het bezoekersaantal na de tentoonstelling tot boven de 10.000 zal zijn opgelopen. De expositie duurt tot en met 27 au gustus en is van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur ge opend. ZIERIKZEE - Talrijke auto's zijn het afgelopen weekend opengebro ken. De auto van A. v. d. L. in de Jon- gestraat te Zierikzee, die was af gesloten, werd, waarschijnlijk met valse sleutels geopend en weer op slot gedaan. Vermist worden wel een polstas met alle papieren en o.a. nog een aantal Eurocheques. In Scharendijke werd een gepar keerd staande vrachtauto van de fir ma V. van zijn dieselolie ontdaan. S. uit Brouwershaven, die zich met zijn caravan in de buurt van Kabbelaars- bank bij de Brouwersdam ophield mist een-draagbare kleuren-tv. Een niet afgesloten èuto van K. S. uit Rotterdam, die op de Nieuwe Ha ven in Zierikzee stond geparkeerd, werd ontdaan van de radio cassetterecorder. In Renesse werd de bij het Roefke geparkeerd staande auto van H. N. uit Krimpen a/d IJs- sel opengebroken en waardepapieren plus f 450,— aan baar geld gestolen. Uit de caravan van N. in 't V-N. uit Dordrecht die op de Bremhoeve in Renesse stond, werd ingebroken. Uit een kastje haalde men f 410,—. Vrijdag werd uit de auto van J. v. O. uit Renesse de cassette-recorder met boxen gestolen. De Duitser H. B. uit Düsseldorf, die zijn auto in Scha rendijke had geparkeerd, zag dat een ruit was ingeslagen en de stereo-in stallatie van 600 DM was gestolen. RENESSE - In Renesse vonden za terdagavond enkele vechtpartijen plaats. Voor bar Pigalle werden glas werk en flessen aan diggelen gesla gen. De buiteninventaris van hotel Het Wapen van Renesse veranderde in een puinhoop. De daders zijn onbe kend. pip «P.y'7 il'T hl, De heer W. H Keikes (m.) upende in De Bewaerschole de expositie over het teven up het tand van Westerschouwen Sander van Marion en Fred Mann RENESSE - Na een langdurig verblijf op het strand van Renesse is niets zo lekker als een lekker stukje fruit, zoals dit charmante viertal, gezellig neergevleid, laat zien. Een fikse zak Renesser kersen smaakt ongetwijfeld overheerlijk, vooral bij de zomerse temperaturen waarmee de in Nederland verblijvende toeristen hebben af te rekenen. Sander van Marion (orgel) en Fred Mann (panfluit). DREISCHOR - In de Ned. Herv. Kerk te Drei schor zal op donderdag 4 augustus een bijzonder concert gegeven worden door Sander van Marion, orgel en Fred Mann, pan fluit. Bijzonder, omdat sa menspel tussen deze twee instrumenten niet vaak te beluisteren is. Sander van Marion neemt een heel eigen plaats in onder de Nederlandse organisten. Opvallend zijn zijn re- gisterkeuze, waardoor hij steeds nieuwe klanken aan het orgel ont lokt, zijn lichte, sprankelende speel- trant en zijn improvisaites, waarin hij alle mogelijkheden van het orgel en van zichzelf verwerkt. Een aan zienlijk aantal l.p.'s is van hem ver schenen, waaronder diverse opna men uit het buitenland. Niet alleen DREISCHOR - In het kader van een serie orgelkoncerten op woensda gavond in de Nederlands Hervormde Kerk in Dreischor zal ook woensdag avond 27 juli om acht uur ccn koncerl worden gegeven door Dirk Jansz. Zwart. Het programma zal onder andere bestaan uit werken van Handel (het allegro uit het vierde concerto in F- dur), Loeillet (Gique), Lemmens (Fanfare), Widor (gedeelten uit de 4e symphonie), Liszt (Fantasie en fuga over de naam BACH), Jan Zwart en de koncertgever. De volgende koncerten worden ge geven op 3, lü, 17 en 24 augustus, tel kens om 20.00 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. plaatopnamen, maar ook concertrei zen maakte hij in het buitenland. Bij Radio Kamerorkest Fred Mann is als fluitist aan het Radio Kamerorkest verbonden. Ge durende de laatste jaren heeft Fred Mann mede een belangrijke invloed uitgeoefend op de voortgaande popu lariteit van de panflit. Het programma is samengesteld uit interessante werken, alsmede en kele improvisaties. Zowel klassieke werken als Roemeense dansen zullen door de panfluit en het orgel worden vertolkt. Het concert begint om 20.15 uur. KERKWERVE - In de laatste bocht van de Zwaardweg, vlak voor de Pro vinciale weg Haamstede-Zierikzee is zondagmorgen rond 1.45 uur een auto met 4 jongelui uit Zierikzee, allen rond de 21 jaar oud, rechtdoor gere den en in dc sloot gevlogen. De brandweer van Kerkwerve moest er aan te pas komen om de gwonde slachtoffers te bevrijden. Zij werden naar het Zweedse Rode kruis vervoerd, vanwaar de bestuurder van de auto, A. v. d. K. werd overge bracht naar Dijkzigt in Rotterdam. De andere gewonden, A. F., J. W. en J. S. worden in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis verpleegd. Dokter Bontkes verleende eerste hulp. De oorzaak moet gezocht worden in het rijden met te hoge snelheid. De totaal vernielde auto werd door takelbe- drijf J. de Jonge uit Zjerikzee wegge voerd. ZIERIKZEE - Dinsdagavond 26 juli - de derde toeristendag - wordt in de R.K. kerk te Zierikzee een orgelcon cert gegeven door Rien Balkenende met medewerking van Alyra van Groenendael (viool). Rien Balkenende studeert aan het Rotterdams Conservatorium. Hij be haalde vorig jaar zijn B-akte van Arie J. Keyzer bij wie hij zich nu voorbereidt op het C-diploma so- lospel. Sinds augustus 1982 is hij als orgeldocent verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool alhier. Als or ganist is hij werkzaam in de Gast- huiskerk te Zierikzee. Myra van Groenendael studeerde aan het Brabants Conservatorium bij Leo Riemens. Na het beëindigen van haar studies daar, studeerde zij nog twee jaar in Brussel bij Georges Oc- tors aan het Koninklijk Muziekcon servatorium. Myra geeft vioollessen in Zierikzee, Vlissingen en Hulst. Op het programma staan werken van Bach, Handel, Dupre, Howels, Rheinbcrger en Vierne. Het concert begint om 20.30 uur. Verwachting tot dinsdagavond: Warm Af en toe zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien, minimum temperatuur omstreeks 18 graden, middagtemperatuur ongeveer 28 gra den. Matige oostenwind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 29 juli Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag. 607 Minimumtemp.: 18 gr. Middagtemp,: 28 gr. Windkracht: oost 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 507r. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: noord 4 Vrijdag'. Zonnige perioden Kans op neerslag: 30'a. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli Zon op 5.52, onder 21.40 Maan op 22.53, onder 6.55 Laatste Kwartier: 2 aug. (02.25) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 26 juli 5.23 17.09 10.48 11.13 Doodtij: 27 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.7° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Dinsdag wordt het een warme dag, waarschijnlijk nog enke le graden warmer dan maandag. Daarbij neemt ook de kans op on,- weer toe. Een lagedrukgebied dat maandagochtend boven Spanje lag breidt zich uit naar Frankrijk. Daar door komt er wat oostenwind, en daarmee wordt warme lucht uit Duitsland aangevoerd. Die lucht is ook zeer vochtig, zodat het niet al leen warm maar ook drukkend wordt. In het binnenland kan de tem peratuur tot tegen de dertig graden oplopen, aan de kust kan in dc mid dag wat afkoeling optreden door wind van zee. Er komen perioden met zon, maar vooral in de avond kunnen er ook regen- ol onweersbui en vallen. HANNOVER - Bij een rondvlucht boven het eiland Borkum in de Noordzee voor Nedersaksen is zater dagavond een vliegtuig neergestort en in de Waddenzee in brand geraakt. Naar de politie later bekendmaak te zijn alle acht inzittenden van het vliegtuig om het leven gekomen. Be halve dc piloot bevonden vich a;»n boord van het toestel (type Cheyen ne) medewerkers van het Westdiïitse Rode Kruis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1