Bollen bloeiden om Parijs Zang- en dansensemble uit Tjechoslowakije in Putmeet Scharendijke Topartiesten treden op in Bistro ,,'t Schuitje" ELEKTRO LIEVENSE Maandag- 8 augustus Auto van de weg: Vier inzittenden raakten gewond Machinist veerboot vermist Baarlandse badgasten boos om modderbaden SCHARENDIJKE - De evenementenkommissie van Scharendijke heeft het ook dit jaar weer voor elkaar ge kregen een buitenlandse dansgroep te arrangeren voor. een optreden in de Putmeet. Het is het internationaal be kende zang- en dansensemble Pol'ana geworden uit het Tsjechoslowaakse Brno. Deze groep treedt maandag 8 augustus in Scharendijke op, aanvang acht uur avonds. Pol'ana is verbonden aan de techni sche hogeschool, één van de oudste hogescholen in Brno. Het hogeschool kunstensemble voor volksliederen en dansen werd in 1949 opgericht. De naam is afkomstig van een berg in de buurt van de stad Zvolen in het westen van Tsjechoslowakije. Slowakije Het programma van de groep bestaat hoofdzakelijk uit dansen, melodieën en liederen uit Slowakije en uit de omgeving van Brno. Buiten Tsjechoslowakije trad het ensemble op in: 1966 Polen, 1969 Joegoslavië, 1972 Polen. 1974 Bulgarije, 1975 Ne derland (Sas van Gent), 1976 Rus land. Naast vele dansers en danseressen bestaat het ensemble uit enkele zan geressen en 10 tal muzikanten. Het orkest staat onder leiding van de mu ziek docent van de hogeschool de heer Oldrich Kilian, die regelmatig verschillende ensembles in het bui tenland muzikaal begeleid. De alge hele leiding is in handen van de heer Jiri Vicena. Tatra De uit te voeren dansen zijn: zahre- te mne do kolecka, varajkovy, karic- ka, na sarisi, na detviansku notii, ci to zvony zvonia, horehron, horehron, maar dat zegt ons misschien niet zo veel. In een van de dansen wordt een spel uitgebeeld met kleine en grote pollepels. De bedoeling is dat de be hendigste danser overblijft. Tevens staat een dans uit het Tatra gebergte op het programma. In deze dans wordt gebruik gemaakt van de bekende bergbijltjes uit het Tatra ge bied. In het wapen van het ensemble komen duidelijk de berg Pol'ana, het bijltje en de hogeschool (uiltje) voor. Het ensemble „Vysokoskolsky soubor lidovych pisni a tancu Pol'ana" zal met totaal 47 personen per bus de reis naar Nederland ma ken. Kaarten kunnen onder meer wor den gekocht in het VVV-kantoor, Scharendijke. 9 september: Anita Meyer 10 september: Conny Vandenbos ZIERIKZEE - Leen en Anneke Bakker zwaaien al bij na tien jaar de scepter in bistro ,,'t Schuitje" aan de Schuithaven in Zierikzee. Dat vormde voor hen aanlei ding: te zoeken naar een mogelijkheid dit tweede lustrum op bijzondere wijze te vjeren. „We kunnen in de beperk te ruimte van onze bistro natuurlijk niet één groot eve nement organiseren, daarom hebben we gekozen voor vier grote toppers", vertelt Leen Bakker. Het moet gezegd, dat het tienjarig bistro-bestaan inderdaad op opmer- kelijke wijze gevierd gaat worden. Op vrijdag 9 september zal Anita Meyer optreden in 't Schuitje; op vrijdag 30 september komt Connie Van den Bos; vrijdag 21 oktober is het de beurt aan Donna Lyriton en:als super-hoogtepunt treedt Rob de Nijs op 16 december in de bistro op. Leen en Anneke wilden nu eens iets apart brengen, iets anders dan gewoon een pianist of een strijkje. Mensen, die het optreden van één of meerdere van bovengenoemde cory feeën willen bijwonen, zullen er overigens snel bij moeten zijn met re serveren. Per avond zullen maximaal slechts 45 personen aanwezig kurinen zijn, omdat de akkommodatie een 21 oktober: Donna Lynton hoger aantal niet toestaat. Het gaat om volledige avond-arrangementen inklusief diner (met keuzemenu) van af half acht en het optreden van één der artiesten omstreeks elf uur 's avonds. Als deze avonden bij de vaste klan tenkring van ,,'t Schuitje" aanslaan, overwegen Leen en Anneke begin volgend jaar nog enkele bekende zan gers en zangeressen naar Zierikzee te halen. RENESSE Een auto met vijf inzit tenden is vannacht om 06.00 uur in Renesse van de weg geraakt en kwam tegen een boom van perceel 24 tot stilstand. De auto reed op de Laó- ne en werd bestuurd door M. F. M. O. uit Lopik. Deze 21-jarige bestuurder zou met te hoge snelheid hebben gereden. O. moest met een beenbreuk en snij- wonden naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden vervoerd. Naast hem zat K. C. B. uit Waarden burg (18). B. werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis ge bracht. Achterin zaten drie jongens uit Breda, N. M. W. M. (21), G. J. O. (21) en G. J. v. B. (20). M. werd ter plaatse door dokter Flach behan deld. O. ging mee naar de praktijk van Flach en werd daar aan een wond boven het oog behandeld. V. B. bleef ongedeerd. Jan de Jonge uit Zierikzee takelde de wagen weg. ROTTERDAM - Drie reddingboten, een vliegtuig en een helikopter zijn donderdagmorgen op zee een zoekak- tie begonnen naar de 34-jarige J. Pronk, derde machinist van de veer boot Koningin Juliana, van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. De zoekaktie is vervolgens donder dagmiddag gestaakt; het zoeken heeft geen resultaat opgeleverd. De machinist is donderdagmorgen om kwart voor vijf door een kollega- werktuigkundige voor het laatst in de buurt van zijn hut gezien. Dezelf de werktuigkundige.ontdekte enige minuten later, toen het schip in de buurt van het lichtschip Goeree voer, dat Pronk was verdwenen. Een zoe kaktie aan boord leverde niets op. Aangenomen wordt dat de man door nog onbekende oorzaak over boord moet zijn gevallen. De Koningin Juliana was van Har wich, op weg naar Hoek van Holland. De veerboot heeft, nadat de redding sinstanties wdfeW-'gealarmeerd, de reis naar Hoek van Holland voortge zet. Zaterdag 23 juli Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVD 16.00 uur Tarzan, heerser van de jungle 16.25 uur Koning Klant 18.15 uur Nieuws voor doven 18.55 uur De minibios 19.05 uur De dukes van Hazzard 20.00 uur Journaal 20.28 uur Blokletters. Spelprogram- ma. 21.00 uur Dallas. Het huwelijk van Bobby en Pameza wordt hevig op de proef gesteld. JR voelt zich niet zo ge lukkig met de pogingen van miss El- lie om Clayton aan een thuis te hel pen. 21.50 uur Televizier magazine 22.30 uur De toestand in de wereld 22.35 uur Int. tenniskampioenschap pen van Nederland 23.55 uur Journaal, 00.00 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.15 en 17.30 uur Tour de France en atletiek 18.30 uur Toeristische tips 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tom en Jerry 19.20 uur Anna en de koning van Siam 19.45 uur Mars-, show en drumtoer- nooi. Registratie van het toernooi dat op 26 juni in het Limburgse Schinveld werd gehouden. 20.50 uur Een fijn paar. Komische film met in de hoofdrollen Claudia Cardinale en Rock Hudson. Het ver haal draait om een juwelenroof, die eigenlijk bij opwelling gepleegd werd door Esmeralda. Zij krijgt spijt van haar daad en wil de spullen te rugbezorgen, hetgeen niet zonder moeilijkheden gepaard gaat. 22.15 uur Algemene loterij Neder land 22.30 uur Journaal 22.45 uur Het bloed van Husain. Een Pakistaanse film uit 1977. Het ver haal handelt over een familie waarin twee broers qua politieke opstelling levensopvatting lijnrecht tegenover elkaar staan. De ene broer Selim heeft er alles voor over om macht en rijkdom te vergaren en spant samen met de bruut optredende militairen. Hussain daarentegen is een integer mens en neemt deel aan het verzet Zondag 24 juli Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Journaal 16.05 De minibios 16.30 uur Honderd beroemde schilde rijen. Tuin der lusten van de hand van Jeroen Bosch. Zaterdag 23 juli, 20.50 uur, Nederland II: Een fijn paar. Rock Hudson in de rol van inspekteur Mike Harmon. 16.40 uur Tennis op het melkhuisje 18.15 uur Atletiek 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Humanistisch verbond 20.15 uur Ja, natuurlijk extra. Quiz- programm. 21.05 uur Ander nieuws 21.45 uur Hoogtepunten V zij de glo rie 22.15 uur Journaal, 22.20 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.45 uur Tour de France 19.00 uur Nieuws 19.05 Happy days. Fonzie heeft veel last van hoofdpijn. De oogarts vindt dat een bril de oplossing is, maar Fonzie denkt daar duidelijk anders over. 19.30 uur Nederlands muziekland. Met o.a. Benny Neyman, Bonnie St Clair, Albert West, Ciska Peters en Kelly Page. 20.10 uur Magnum. Magnum ontdekt dat de gang van zaken in een bepaald ziekenhuis er bepaald slecht aan toe gaat en hij besluit er wat aan te gaan doen. 21.00 uur Cuba. Een film uit 1959 en is gebaseerd op het historische ge beuren in het Cuba van 1959, toen de macht van Batista aan het tanen was en die van Fidel Castro groeide. 23.10 uur Agenda 23.15 uur Journaal, 23.20 uur Nieuws voor doven Maandag 25 juli Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Happy days 16.25 uur Nederland Muziekland 18.55 uur Cijfers en letters. Kwispro- gramma. 19.25 uur Anna en de Koning van Siam 20.00 uur Journaal 20.28 uur Een maandag in Den Bosch. Aad v. d. Heuvel zal met mensen pra ten uit de Brabantse regio. 21.30 uur Hints. Spelprogramma. 22.00 uur Brandpunt 22.25 uur Music in time. Ludwig van Beethoven staat centraal in deze afle vering. 23.30 uur Journaal, 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.10 uur Geheimen der zee. Natuur film. 20.00 uur Het dagboek van een plan- tendochter. Elspeth brengt oude jaarsavond op een gezellige wijze door bij mevrouw Nimmo. 20.50 uur Herman Pieter de Boer. Portret van deze bekende tekst schrijver. 21.30 uur Portret van vioollerares Ilona Feher. 22.30 uur Journaal, 22.45 uur Nieuws voor doven BAARLAND - Het strandplezier van de zwemmers en baders in de buurt van het Zeeuwse Baarland aan de Westerschelde wordt blijvend ver pest door dagelijkse slibstortingen door een Belgisch baggerschip. Dat blijkt uit een onderzoek dat Rijkswaterstaat deze week heeft in gesteld naar aanleiding van vragen over die dagelijkse vervuiling van het Scheldewater en de daarmee sa menhangende overlast voor de strandgasten. Lozingsvergunning Er wordt volgens ir. A. Vos van Rijkswaterstaat op dat deel van de Westerschelde dagelijks gebaggerd, jaar in, jaar uit. De klachten over de vervuiling duren al drie jaar. ,,Naar aanleiding daarvan hebben we die lo zingsvergunning in 1982 al zodanig aangepast dat er alleen nog maar bij vloed geloosd mag worden. Dat ge beurt ook", zegt Vos, ,,maar vermoe delijk wordt het slib bij eb weer te ruggevoerd langs het strand van Baarland. De lozingen zijn echter le gaal. Je kunt het België nu eenmaal niet verbieden baggerwerkzaamhe- den uit te voeren in deze voor haar zo belangrijke drukbevaren Waterweg." Rijkswaterstaat kan tot zijn spijt dan ook niets veranderen aan de ver velende situatie voor de Baarlandse badgasten. Advertentie Dansgroep Pol'ana, maandag 8 augustus in Scharendijke. Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 PARIJS - Libanon kan van negen Westerse landen, waaronder Neder land, en zes internationale financiële organisaties 230 miljoen dollar (onge veer 660 miljoen gulden) aan hulp verwachten voor het herstellen van oorlogsschade. Dit heeft de voorzit ter van de Libanese raad voor ont wikkeling en wederopbouw, Moham med Attalah, donderdag meegedeeld na afloop van een tweedaagse bijeen komst met de donors in Parijs. MADRID - De slotzitting van de Europese Veiligheidsorganisatie zal tussen 7 en 9 september in Madrid worden gehouden. Hierover werden de delegaties van alle 35 deelnemen de landen het donderdag eens tijdens een plenaire vergadering. Een voor waarde blijft dat ook Malta zijn goedkeuring geeft aan de officiële slotverklaring. Alle overige deelne mende landen hebben het slotdocu ment reeds aanvaard. WASHTINGTON - De rector van de Amerikaanse universiteit in Beiroet, David Dodge die een jaar geleden was ontvoerd, is donderdag vrijgela ten. Dit heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Dodge werd op 20 juli ont voerd door twee gewapende mannen op het terrein van de universiteit die in West-Beiroet ligt. De aktie gebeur de tijdens het Israëlische beleg van Palestijnse stellingen in de Libanese hoofdstad. 17 Hij had Claudette beloofd samen met haar in de middagpauze ergens iets te gaan eten, het restaurantje moest hij nog zoeken op zijn kaart, het lag erg verscholen. En dan moest hij ook nog iets kopen voor Nita en de jongens, in een van de grote wa renhuizen maar, want zijn geld was bijna op. Hij had eigenlijk veel te veel uitgegeven, de baas moest het maar in termijnen van zijn salaris af houden, dan merkte Nita het niet. Maar wat minder roken in 't ver volg Claudette had al lang gemerkt, dat Henk slecht in zijn geld zat en daar om had ze met het dienstertje in het verscholen restaurantje, dat ze al ja ren kende, een afspraakje gemaakt. Een groot deel van de bestelde maal tijd betaalde ze vooruit, zodat Henk maar een kleine rekening zou ont vangen. Nadat ze zich opnieuw had opgemaakt, nestelde ze zich in een hoekje en keek ongeduldig naar de binnenstromende jongelui, die ver liefd elkaar omstrengeld hielden. Henk hield er niet van in het open baar te tonen, dat je verliefd was, alsof dat een schande was. Maar zo waren de Hollanders had moeder ge zegd en die kon het weten. Henk, die eerst van plan was ge weest pas na de middag inkopen te gaan doen, was toch door de grote warenhuizen gaan dwalen. Zijn ge dachten werden bezig gehouden door allerlei aardige dingen, die hij voor Jasper zag, maar ze waren erg duur. Ten slotte koos hij een pakket met papier en potloden en wat kleur- boekjes, voor Wim een veldfles en voor Jan een stukje muziek. Nita kreeg, in het brons, een kleine Eiffel- toren, hoewel hij het bij nuchtere be schouwing geld wegsmijten vond. Pas daarna keek hij op zijn horloge en merkte, dat hij veel te lang was blijven rondkijken. Omdat hij gejaagd was, wist hij niet direct de goede weg te kiezen, dwaalde wat in de nu overdrukke door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS straten en kwam een half uur later dan de afspraak was in het restau rantje aan. Hij ontmoette direct in de verlangende blik van Claudette een gedempt vuur van boosheid. Het kostte moeite door de drukbezette ta feltjes naar haar toe te laveren, als altijd klonk de conversatie hem als muziek in de oren, al verstond hij er maar weinig van. Toen hij in de hoek zijn jas aan een haak ophing, zei Claudette: ,,Je bent een half uur te laatr Dat doet een heer niet bij ons in Parijs, dat is lomp." Henk boog zich schuldig naar haar over, maar maakte de stemming er niet beter op, toen hij zacht ant woordde: „Dat is bij ons in Holland zelfs lomp, maar ik heb cadeautjes gekocht voor Nita en de jongens en daarna kon ik niet goed de weg hier heen vinden." Als Henk over zijn vrouw en kinde ren sprak, kwam er altijd iets onver zettelijks in haar gezichtje. Ze pro beerde wel haar gevoelens niet te la ten blijken, maar dat lukte deze keer helemaal niet. Het spreken viel haar plotseling moeilijk, want de lange tijd, dat ze alleen in haar hoekje had gezeten, was ze bestormd door allerlei angsti ge gedachten. Hij was misschien in 't geheim vertrokken, omdat hij geen uitweg wist in deze verhouding. Het kon zijn, dat hij was aangereden, want hij stak altijd zo weifelend de drukke punten over. Het kon ook zijn, dat hij in kennis was gekomen met een ander meisje ergens op een terrasje, waar hij een kopje koffie ging drinken, een jonger en mooier meisje of een slecht meisje Het dienstertje, dat al een paar keer met overvolle bladen langs hun tafeltje was gekomen, kreeg einde lijk tijd om volgens afspraak de scho tels bij het zwijgende paar neer te zetten. Ze wist best, dat Claudette boos was, ze had gezien hoe deze tel kens de deur in het oog hield, maar wat ze er aan vond, met die vent uit eten te gaan, begreep ze niet. In haar oog was Henk Huisman maar een erg gewoon mannetje, bovendien scheen hij niet eens een behoorlijke maaltijd te kunnen betalen. Hoewel de maaltijd, als altijd, heerlijk smaakte, kon Henk maar niet de juiste stemming veroveren die nodig was voor een gezellig sa menzijn. En Claudette voelde, hoe de man, waarop zij op slag zo vurig ver liefd was geworden, reeds met zijn ene been weer in zijn gezin stond. Dat mocht niet en dat kon niet, ze moest daar iets op zien te vinden. Daarom schakelde ze, toen ze aan de kaas toe waren, langzamerhand om en vleide haar hoofd tegen zijn schouder aan. „Lieveling ik kon niet helpen, dat ik wat boos was, maar ik heb zo vreselijk over je in angst gezeten. Ik dacht, dat ze je overreden hadden, je bent nog niet gewend op drukke pun ten over te steken." „Ach kom, ik ben geen kleine jon gen meer. maar mijn lieve, kleine Claudette, nu moeten we toch eens verstandig praten. Ik moet een plaats gaan bespreken in de trein, ik kan onmogelijk langer hier blijven rondhangen. Mijn zaken zijn afge wikkeld en nu wacht weer veel werk op mijn kantoor in Holland." Ze keek hem aan met wijdopen ogen van schrik. „Zo gauw al? Maar Henk, je hebt toch vakantie?" „Jawel, maar nu nietl dat heb ik pas over een maand of drie." „Maar daarvan kan je toch nog een paar dagen hier blijven?" „Nee, kindje, dat kan ik niet, ik moet weg, ik ben hier toch al te lang gebleven. Eigenlijk had ik met onze eigen chauffeur terug moeten reizen, maar die heb ik al met een smoesje weggezonden. Begrijp toch, dat mijn eigenlijke werk in Holland ligt en dan nog Claudette, ik hoor toch bij Nita en de jongens?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4