GROTE DRUKTE IN JACHTHAVENS SAMAN BV Sluipverkeer Oude Tonge na zondag onmogelijk Kettingbotsing met vier auto's stremde verkeer Botsing bij stoplichten Serooskerke Tweede-Kamerlid Eversdijk op de bres voor stoomtram ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE „WE ZIJN NOOIT VOL, WE PROPPEN DE JACHTEN WEL ERGENS TUSSEN" TARIEVEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 juli 1983 Nr. 23357 ZIERIKZEE Diefstal uit woning Uit de woning van mevrouw B. v. d. B.-d. V. uit Zierikzee is een geld kist met 700 gestolen. De achter deur van het pand stond open en daardoor kwam(en) de dader(s) naar binnen. BURGH Auto opengebroken Op de parkeerplaats aan de Adriaan v. d. Weijdeweg te Burgh is de BMW van J. V. L. M. uit Rotter dam opengebroken. De ruit werd vernield en de stereo-installatie werd meegenomen. De waarde be draagt 400. RENESSE Tas gestolen Op het strand te Renesse ging me vrouw S. H. v. d. L. uit Someren don derdag zwemmen. Bij terugkeer was Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 haar witte leren tas verdwenen. Daarin zat een portemonnee met in houd. Hoeveel geld er is verdwenen is niet bekend. SCHARENDIJKE Catamarans vernield Onbekenden hebben donderdag op de Brouwersdam drie catamarans vernield. De eigenaars zijn E. S., F. H., beiden uit Frechen en D. B. uit Bonn, allen woonachtig in West- Duitsland. De schade bedraagt voor de eigenaars respektievelijk 900, 700 en 500. Surfmateriaal gestolen S. R. N. uit Bergisch-Gladbach (W.D1.) is donderdag bestolen. Zijn wagen stond geparkeerd in Scharen- dijke. Op het dak lagen surfspullen, die werden gestolen. De waarde be draagt 1300. Buitenboordmotor gestolen In de jachthaven van Den Osse is de buitenboordmotor van H. W. v. d. L. uit Nieuwkoop gestolen. De waar de van de motor, merk Mercury, be draagt 1500. BRl/INISSE Diefstal Uit een souvenirkraampje op de Punt van S. A. J. B. uit Schiedam is donderdag voor 400 500 aan ket tingen en ringen gestolen. KERKWERVE - Op de Provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede vond donderdagochtend om half elf een kettingbotsing plaats, waarbij vier auto's betrokken raakten. Een onbekend gebleven automobi list kwam uit een uitrit en schoot de Provinciale weg op. J. A. uit Genk (België) moest zo hard remmen voor deze wagen, dat de achter hem rij dende P. K. uit Doom bovenop zijn auto reed. Beide wagens raakten to taal vernield. Twee auto's, die daar achter reden, bestuurd door C. J. d. M. uit Bergen op Zoom en A. M. uit Budel konden ook niet meer voorko men, dat zij bij de botsing betrokken raakten. Takelbedrijf Jan de Jonge uit Zierikzee sleepte de wagens weg. Door de botsing ontstond een enorme file, die pas na een uur was opgelost. SEROOSKERKE - Bij de ver keerslichten te Serooskerke zijn don derdag drie auto's op elkaar gereden. Om half twaalf reed J. J. H. uit Zie rikzee met zijn wagen tegen de voor hem stilstaande auto van J. C. H. uit Hilvarenbeek aan. Deze schoof door de klap tegen de voorste wagen, bestuurd door K. D. uit Wiesbaden (West-Duitsland). Alle auto's raakten beschadigd. VLISSINGEN - Het CDA-tweede-kamerlid H. Eversdijk heeft de ministers van verkeer en waterstaat en ekonomische zaken vragen gesteld over de mo gelijke verdwijning van de toeristische spoorlijn Goes-Borssele in het Zeeuw se Zuid-Beveland in 1984. Het gaat hier om een museumspoorlijn die volledig door vrijwilligers wordt onderhouden. de ministers alles te doen om deze toeristische attraktie voor Zeeland te behouden. De spoorlijn, een van de weinige aantrekkelijke toeristische attrak- ties in het Middenzeeuwse, dreigt slachtoffer te worden van de bezuini gingen die bij de Nederlandse Spoor wegen worden doorgevoerd. Evers dijk vindt dat een kwalijke zaak. In een toelichting op de vragen rekent hij de ministers voor, dat met het verschil tussen stilzetten en blijven doorgaan met de toeristische spoor lijn een bedrag gemoeid is van 54.000 gulden. De Nederlandse Spoorwegen zullen namelijk de spoorbaan toch moeten onderhouden, ook al gaat de toeristische trein er niet meer over heen. De Stichting Stoomtram Goes- Borssele die de treinen in beheer heeft, betaalt de Nederlandse Spoor wegen jaarlijks 32.000 gulden voor het onderhoud van de baan. Evers dijk vraagt of de ministers willen na gaan of het inderdaad waar is dat de exploitatie van de toeristische spoor lijn voor de NS eigenlijk financieel positief uitvalt. Het CDA-tweede-kamerlid vraagt dukt (Zuiderlandsedijk) de weg ver volgen. Ontheffing Voor de bewoners van Oude Tonge, met name de bewoners van de betref fende straten en wegen die worden afgesloten, is er een ontheffing te verkrijgen van het verbod. Zij die nen dan bij het groepsbureau van de RijKspolitie te Oude Tonge (Voor straat 13) een ontheffing aan te vra gen, waarbij tevens een sticker wordt geleverd die op de achterruit bevestigd wordt, zodat de politie in één oogopslag kan zien of al dan niet een ontheffing werd verleend. Een en ander houdt misschien wèl in, dat de files nog langer zullen wor den, maar tevens dat gevaarlijke si tuaties in het dorp en polderwegen tot het verleden zullen gaan behoren. En dat is voor alle betrokkenen een geruststellende gedachte. Na afloop van de proefperiode zal worden bezien of de afsluiting ook in omgekeerde richting kan worden verwezenlijkt: vanaf Hellegatsplein richting Grevelingendam, want ook op zaterdagavond en zondagochtend is het op de polderwegen naar de zon een race-baan. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. 'Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. ZIERIKZEE - Het watertoerisme op Schouwen-Duive- land viert in deze warme weken hoogtij. De jachthavens liggen bomvol met motor- en zeiljachten. Het grootste deel van de waterrekreanten blijft slechts voor een kort bezoek en vertrekt, na een nacht in de jachthaven te heb ben doorgebracht, weer naar een andere bestemming. Sommige mensen bevalt het verblijf op Schouwen-Dui- veland zo goed, dat ze een aantal dagen langer blijven dan gepland. De havenmeesters hebben de handen vol aa de binnenstromende jachten. Het bordje ,,vol" hangt nog niet, maar af en toe is het wel proppen geblazen om iedereen een plaatsje te bezorgen. In de jachthaven van Aquadelta te Bruinisse is het deze week zelfs tot twee maal toe voorgekomen dat mensen met hun boot werden doorverwezen naar Herkingen op Goeree-Overflakkee. Maar in het totaalbeeld bezien blijven dergelijke geval len uitzonderingen en doet de havenmeester er alles aan om de passanten „ergens neer te leggen". lijkheden. Toen heb ik de reddings boot De Griend uit Ouddorp gewaar schuwd. Nou, geen bedankje kon eraf hoor. Wel onfatsoenlijk, ja. Nou hoef ik mijn zakken niet te vullen, maar een bedankje is toch wel op zijn plaats", aldus Botbijl. Ook hij heeft hulp. Mark van Vul pen vertelt vanuit het havenkantoor waar de binnenkomende jachten naar toe moeten. De jachthaven van Den Osse be schikt over 200 vaste ligplaatsen en 'ongeveer dertig plaatsen voor pas santen. Ook daar is het druk. Een mevrouw wil graag met haar boot naast het jacht van kennissen liggen, maar dat is niet mogelijk. De haven meester A. P. K. van Dijke moet echt zoeken .naar een plaatsje. Gezellig Het haventje van Burghsluis is de kleinste van allemaal. Haven meester M. K. Overbeeke vertelt dat er 25 ligplaatsen voor jachten, langer dan 8 m en 75 plaatsen voor kleinere jachten, speedbootjes, open bootjes en kajuitbootjes zijn. Twaalf plaat sen voor de passanten worden vrijge houden. Voor de haven van Burghsluis zijn het goede en drukke tijden. ,,In de nacht van woensdag op donderdag had ik veertig passanten en dat is vrij veel voor ons. Ik leg ze maar tegen de sportvisboten en <je sleepboten aan", aldus Overbeeke. ZIERIKZEE - De tarieven voor een overnachting lopen nogal uit een in de verschillende jacht havens. Burghsluis is niet alleen de kleinste haven, maar ook de goedkoopste. Aquadelta berekent de passanten de meeste centjes. In dit overzicht staan de tarieven voor jachten van 6 m, 9 m, 14 m, en 18 m. Aquadelta 6 m f 8,00 9 m f 11,75 14 m 18,25 18 m f 23,50 Den Osse 6 m 6,00 9 m f 9,00 14 m f 14,00 18 m 18,00 Zierikzee (aan de kade) 6 m f 5,65 9 m f 8,45 14 m 13,15 18 m f 16,90 Brouwershaven 6 m f 6,55 9 m 8,65 14 m f 12,05 18 m f 15,00 Burghsluis 6 m f 3,80 9 m f 8.00 14 m 9.50 18 m f 9.50 Zierikzee (jachthaven en passantensteiger) 6 m 7.80 9 m f 11,70 14 m f 18,20 18 m 23,35 Een jacht is niet alleen uitstekend geschikt om mee te zeilen, maar voldoet ook goed als zonnedek. De jachthaven van Aquadelta heeft 650 vaste boxen, waarvan 85 voor de vaste verhuur is. De jachten, die binnenkomen - minstens 200 schepen extra per dag - worden langs de bui tenkant of in de lege boxen van de vaste verhuur gelegd. Assistente Yvonne de Glopper uit Ellemeet is al aardig bedreven met de megafoon. Vanaf de uitkijktoren wijst ze de passanten hun plaats. Daaronder be vinden zich ook Engelsen en Duit sers, maar dat is geen probleem. Ha venmeester L. Meulstee heeft in to taal vijf assistentes. Yvonne, Paula de Groot uit Bruinisse, Marita Hui zen uit Oude Tonge, Jolien Dogteron uit Middelhamis en Marlies Brugen uit Achthuizen staan hem zes uur per dag bij. ,,Die zes uur is meer dan ge noeg, hoor. Dan zijn ze echt wel af- geknoedeld", zegt Meulstee. Sinds veertien dagen is het druk in Bruinisse. ,,Er zijn veel dagjesmen sen, maar soms blijven ze wat langer dan gepland, omdat ze het hier gezel lig vinden. De mensen hebben veel vertier hier en ze kunnen zich naast zeilen op allerlei mogelijke manieren bezighouden", vertelt Meulstee. Proppen In Brouwershaven heeft de haven meester J. de Vos een vrije dag. Zijn vervanger, waarnemend haven meester W. J. Botbijl, neemt de hon neurs waar. De havens - aan de bui tenkant en in de Oude Haven - heb ben in totaal 400 vaste ligplaatsen. In de Oude Haven zijn zeventig plaat sen voor passanten gereserveerd. Ook hier worden de vrijgekomen boxen van de vaste verhuur gebruikt voor de in groten getale toestromen de jachten. ,,We vinden altijd wei een plaatsje hoor voor de mensen. We leg gen de jachten tussen de steigers en bij de kopsteigers. Het is wel erg druk, maar wij zijn nooit vol. We proppen ze wel ergens tussen", lacht Botbijl. Een gesprek met hem is nau welijks mogelijk. In het kantoor ko men konstant mensen binnen, die in formatie willen of zich laten inschrij ven Met moeite is hij tussen zijn werk zaamheden door in staat om wat anecdotes te vertellen over onver standige zeilers. „Er komen weieens mensen langs, die met een notedopje naar buiten willen en dat met wind kracht 7 8. Onverstandig. Want als er iets gebeurt dan moeten wij de reddingsbrigade In werking stellen. Laatst was er ook iemand in moei- De drukte in Burghsluis is naar verwachting slechts van korte duur. „Als het mooi weer blijft dan zakt het aantal bezoekers na veertien da gen weer af. Het is voor 90 afhan kelijk van het weer. Bij een zuid westenwind en windkracht 5 komt er niemand. Veel mensen zijn toch bang om de Oosterschelde over te steken. Dan blijven ze in Zierikzee hangen", vertelt hij. Volgens de havenmeester hebben de passanten het in Burghsluis goed naar hun zin. „Veel mensen blijven twee a drie dagen liggen. De mensen, die hier komen vinden Zierikzee te De jachthaven van Aquadelta ligt vol met passanten. De meesten blijven wat langer dan gepland, omdat ze het goed naar naar hun zin hebben in Bruinisse. In het havenkantoor van Aquadelta is het druk. Havenmeester Meulstee en assistente Paula de Groot staan de passan ten terzijde met informatie. druk. Ze komen hier dan ook voor hun rust. Een beetje zwemmen en vissen. Pa en moe gaan zeilen en de kinderen blijven achter, krabbetjes vangen. In Burghsluis wordt het nooit zo ontzettend druk. Er is hier ook niet zoveel akkommodatie, hè. Daar komt bij dat de mensen een half uur moeten lopen voor ze bij de win kels zijn. Maar het is hier wel gezel lig", vindt Overbeeke. V akant iespreiding De havenmeesters in Zierikzee, J. P. Schot en R. Visscher hebben bei den een lange dagtaak aan de water toeristen. Als er ook maar één box vrijkomt, dan wordt deze gelijk in beslag genomen door een nieuwe pas sant. Druk is het zeker, maar toch zeggen de heren goed te kunnen mer ken dat de vakantiespreiding haar intrede heeft gedaan. Een jaar of vier geleden barstte de drukte half juli lós en hield aan tot half augustus. Daarna zag je bij wijze van spreken niemand meer. „Dat is nu veel an ders. Er is nu een veel langere aan loop en afloop. De topdrukte wordt veel langzamer bereikt.. Dat is niet alleen fijn voor ons, maar ook voor de mensen", zegt Visscher. Schot betitelt henzelf als „de rivièra-havenmeesters". De mensen zijn gelukkig met het mooie weer. Iedereen kan zijn gang gaan. „Veel mensen zeggen dat Nederland - bij mooi weer - het mooiste land is om met vakantie te gaan", zegt Schot. Momenteel verwerken de haven meesters 250 passanten per dag in Zierikzee. Elk gaatje is daardoor hard nodig als ligplaats. Met zoveel mensen is het goed opletten gebla zen. „Sommige mensen willen aan boord barbecuen en dat mag nou net niet. We zien wel eens een rookwolk je kringelen, maar dan stappen we er gelijk naar toe. Veel te gevaarlijk in verband met brandgevaar. Ze krij gen een paar minuten om het uit te maken, doen ze dat niet, dan spuiten we het uit", aldus Visscher.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3