Ringpromotion: gezellig maar niet zo druk Kursiefjes „Eilandmannen" in fraai boekje gebundeld EILAND MANNEN SLUIPVERKEER OM OUDE TONGE VANAF ZONDAG NIET MOGELIJK Jtietniese DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rekreanten opgelet: Door Maria en Kees Bij de Vaate UW TAXATEUR M£ WAY ffif Pt Bltr NIEUWSBODE Zeelandbrug Een uitvoerig onderzoek door duikers heeft de provinciale waterstaat in haar mening gesterkt, dat er met de Zeelandbrug niets aan de hand is. (Pag. 2). Jachthavens De jachthavens op Schouwen-Duiveland zijn bomvol. De havenmeesters maken lan ge dagen om alles in goede banen te leiden. (Pag. 3). Demonstratie Een groot aantal leden van de Landelijke Rijvereniging en Ponyklub De Schouwse Ruiters gaf donderdagavond een sukses- volle demonstratie ten beste. (Pag. 5). Aquadeltaloop Simon Blom toonde zich tijdens de Aqua deltaloop de snelste ondanks het feit, dat hij samen met een kopgroepje een verkeerd parkoers nam. (Pag. 5). VRIJDAG 22 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23357 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1089) Een boek moet lumineus, maar niet volumi neus zijn. Bovee OUDE TONGE - Rekreanten, die na een weekeinde zonnen op de Schouwse stranden gewoonlijk via de bin nenwegen vanaf de Grevelingendam het Hellegatsplein proberen te bereiken, om zo de beruchte files op de Zee landroute te ontlopen, lopen het komend weekeinde een grote kans een fikse bekeuring te krijgen. Het Oostflak- kee's kollege van B. en W. heeft namelijk in overleg met de rijkspolitie een aantal verkeersmaatregelen genomen om het sluipverkeer in en om Oude Tonge tegen te gaan. De Maatregelen zijn vanaf aanstaande zondag van kracht, van 15.00 tot 23.00 uur. De afsluiting van Oude Tonge voor het sluipverkeer wordt tot stand ge- Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten - bracht door het plaatsen van borden: gesloten voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen: de bekende borden met de zwarte auto op een wit veld met een rode rand. Op vijf in valswegen van Oude Tonge worden deze borden geplaatst, aangevuld op drie plaatsen door vóóraanduidings- borden, waardoor automobilisten vroegtijdig op de hoogte gebracht worden van de afsluiting. Groepskommandatn R. Osinga vult hierbij aan, dat het plaatsen van de borden alléén nog geen afsluiting inhoudt: vanaf zondag zal er door het korps rijkspolitie een verscherpte surveillance worden uitgevoerd op de polderwegen. Ook zegt de heer Osinga, dat de verkeersmaatregelen op proef van kracht worden tot 1 ok tober, waarna volgend jaar een defi nitieve regeling wordt ingevoerd van 1 mei tot 1 oktober. De afsluiting is dan geldig op zon- en feestdagen. Bebouwde kom De verbodsborden kpmen te staan op de volgende wegen: De Schoolstraat, de Molendijk, de toe gangsweg tot de Molenweg, onder- langs de Zuiddijk, De Zuiddijk, en het Handelsterrein (bij de haven). Het verbod is van kracht voorzover de genoemde wegen binnen de be bouwde kom liggen. Om de wegge bruikers tijdig op de hoogte te bre- gen worden borden geplaatst bij het begin van de parallelweg op de Gre velingendam, nabij de aan- en af- voerweg naar en van het rekreatie- terrein, bij het begin van de Zuider- landsedijk, hoek van St. Jacob en op de Oudelandsedijk bij de kruising met de Zuiderlandsedijk. Alle automobilisten worden dus reeds op de Grevelingendam naar de autoweg gedirigeerd, richting Rot terdam. Dit bevordert een vlottere afwikkeling van het totale filever- keer, omdat men anders bij de Capel- leweg in Oude Tonge moet invoegen. Het lokale verkeer richting Nieu we Tonge kan normaal via de Paral lelweg Grevelingendam, via het via- Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE - „Eilandmannen" is de titel van het boekje, dat verscheen bij Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. te Zierikzee en van maandag: 25 juli af in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Voor vele trouwe lezers van de Zierikzee- sche Nieuwsbode zal de titel alleen al voldoende zijn om te beseffen waar het om gaat: een bundeling van een aantal kursiefjes van Martinus Jan Bij de Vaate, de man die zesendertig jaar lang met hart en ziel verbonden was aan dit regionale nieuwsblad. Op 12 juni 1982, de dag waarop hij overleed, veranderde er wat voor de Zierikzeesche Nieuwsbode: de pe riode van Tinus Bij de Vaate werd afgesloten. Beetje schrijnend was het ontbreken van zijn vertrouwde kur- siefje op pagina twee; de lezers misten het en van diverse zijden werd vaak aangedrongen op herpublikatle van die journalistieke kunststukjes. Maria en Kees Bij de Vaate, dochter en zoon van de overleden chef-redakteur namen het initiatief een boekje samen te stellen waarin enkele van zijn kur siefjes, ondertekend met „Eilandman" - later „Schiereilandman" - bewaard zouden blijven. Nu - ongeveer een jaar - na het opvatten van dit plan - is het boekje „Eilandmannen" van de pers ge rold. Hulde aan Maria en Kees Bij de Vaate, die erin geslaagd zijn een waardevolle verzameling van die zo gewaardeerde kursiefjes samen te stellen. Het moet voor hen ongetwijfeld een moeilijk kar wei zijn geweest een keus te maken uit die duizenden stukjes, want zoveel waren het er, die hun vader in a'sstsnrs urt as saxiksssscttr stsmssaoe plotselim meer in z tot een wi was een we ploffen, sot Maar daar w vleugels nog maar een vliet tienmaal aan o dat de vlieg zo\ wat onhandig in was daar ineens duizendvoudige v nog haar lot ontkt M. HU HE VAATE die bijna veertig jaren heeft geschreven. Tinus Bij de Vaate was „Eilandman": uit zijn kursiefjes sprak zijn sprankelend gevoel voor humor, zijn warme lief de voor de natuur in stad en regio, zijn woede over zaken waar hij het volstrekt mee oneens was, zijn zoete of bittere levensherinneringen, zijn intense (journalistieke) levenswijze. De schrijver is volledig te herkennen in al deze fa cetten in de thans samengestelde bundel. „Bloemp jes", „Watertje", „Vochtig Bad", „Onrust" geven uiting van zijn diepe bewogenheid door kleine din gen in de natuur, van zijn liefde voor het Schouwse land. In „Hemelbestormers" spuit Eilandman zijn boos heid over het vellen van jarenoude bomen. Heel ak- tueel eigenlijk is het kursiefje „Touch" over het aan raken van Neptunus op de stadhuistoren en het haantje op de Sint Lievensmonstertoren: voor inge wijden een diepsnijdend stukje, omdat het zo duide lijk weergeeft hoe sentimenteel deze vaak zo strijd bare man ook kon zijn. Schooltje Hoogtepunten destijds in de krant en nu ook in het boekje de drie kursiefjes over „zijn" schooltje in Nieuwerkerk, destijds geschreven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van die school. In de bundel terecht ook enkele stukjes gewijd aan Sint-Nicolaas, het traditionele volksfeest waar Bij de Vaate altijd met hart en ziel aan mee deed: één keer zelfs met een krant met alle koppen op rijm. Zijn bewogenheid met de mensen om hem heen spreekt duidelijk uit het stukje „Oud", evenals uit het vertederende „Man". Heerlijk spottend dan ook weer het kursiefje „Kunstwerken", want zaken op een milde manier op de hak nemen was ook een voor liefde van Eilandman. Aan het einde van de bundel enkele kursiefjes gewijd aan persoonlijke oorlogs herinneringen. Stukjes die toen in de krant en ook nu zeker weer tot nadenken zullen aanzetten. Maria en Kees Bij de Vaate hebben met het sa menstellen van het boekje „Eilandmannen" niet al leen hun vader posthume eer bewezen, zij hebben ook fijn werk gedaan voor al die trouwe lezers van die vaste rubriek, zesendertig jaar lang op pagina twee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. (Schier)- eilandman zal op deze wijze voor de vergetelheid worden behoed. Het boekje is vanaf maandag 25 juli aanstaande verkrijgbaar bij de boekhandels op Schouwen-Dui veland; de prijs bedraagt 17,50. A. P. HAAMSTEDE - Evenals verleden week, kwamen donderdag drommen mensen af op de Ring Promoti on in Haamstede. Vooral in de ochtend wag het ge zellig druk in het dorp, maar naarmate het warmer werd, vertrokken steeds meer bezoekers richting strand zodat het 's middags wat stilletjes werd. Kooplustig was het publiek vol gens de standhouders niet. De im ker bijvoorbeeld probeerde op al lerlei manieren de aandacht te trekken, maar zijn potten honing bleven staan waar ze stonden. Evenals de demonstratrice schoonschrijven of ook calligra- fie. Ze trok veel kijkers in plaats van kopers. Mode Waar wel veel mensen op af kwamen was de modeshow van boetiek Le Joujou. Niet direkt op professiole, maar wel op spontane wijze toonden zes meisjes zomerse mode in vrolijke kleuren. Vele kombinaties werden Uuvtw.orpen. en vervaardigd door de eigenares se van deze boetiek Nelly v. d. Hoek. Zowel badpakken, shorts, bermuda's als uitgaanskleding werden geshowd. De tweede Ring Promotion werd zodoende wel gezellig, maar niet echt druk. Een eenvoudige kindercaroussel is echter altijd een sukses. Volop kinderen maak ten van de gelegenheid gebruik om een rondje mee te draaien. DAMASCUS - Een onbemand Is raëlisch verkenningsvliegtuig is don derdag neergeschoten boven de Be- ka'a-vallei in het oosten van Liba non. Dit heeft een militaire woord voerder in Damascus meegedeeld. Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEUS/DE KOEPEL Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag is de kans dat er een regen- of onweersbui valt gro- to. Een depressie is vanuit het zuiden naar onze omgeving getrokken. Dit lagedrukgebied geeft het weer een wisselvallig karakter. In het temperatuur verloop komt evenwel nog maar weinig verande ring. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 18 graden. Morgenover- dag stijgt de middagtemperatuur, hoewel er een veranderlijke bewol king is en de zon niet overvloedig kan schijnen, tot ongeveer 27 graden. De wind is matig en waait eerst uit het oosten. Wanneer het lagedrukge bied boven ons land is aangekomen wordt de wind veranderlijk. De ko mende dagen trekt de depressie lang zaam naar het zuidoosten en de wind gaat uit het noorden waaien. Er wordt koele Noordzeelucht aange voerd, waardoor de middagtempera- turen waarden rond 21 graden berei ken. Ook kan erna aanvankelijk nog een bui vallen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Onweersbuien Veranderlijke bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur ongeveer 18 graden, middagtemperatuur omstreeks 27 graden; matige wind, kracht 4, eerst oostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 juli: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 607r. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: var. 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noord 4 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli Zon op 5.47, onder 21.44 Maan op 21.15, onder 03.55 24 juli Zon op 5.49, onder 21.43 Maan op 21.56, onder 04.48 25 juli Zon op 5.50, onder 21.41 Maan op 22.28, onder 05.49 Volle Maan: 25 juli (1.27) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 juli 3.13 15.28 24 juli 4.02 16.08 25 juli 4.44 16.40 Springtij: 27 juli Temperatuur zeewater kust: 19.5°C. 8.59 21.25- 9.36 21.58 10 11 22.34 Schouwse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1