Wielerronde van Zierikzee met ongekend sterk deelnemersveld op papier vrijwel voor elkaar Zeeuws Orkest koncerteert op werkeiland Neeltje Jans WIELERRONDE ZIERIKZEE DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode" aanlokkelijk Vogeleiland in Veluwemeer voor helft afgebrand Diefstallen in Renesse Aanrijding bij Serooskerke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Libanon Uitbreiding politie-apparaat De voorgenomen gedeeltelijke terugtrek- De vaste kamerkommissie voor politieza- king van het Israëlische leger uit Libanon ken is van mening dat het politie-apparaat heeft verdeelde reakties teweeggebracht. in Westerschouwen een permanente uit- (Pag. 2). breiding vereist. (Pag. 3). Toeristendagen Voetbalduel De tweede toeristendag in Zierikzee lokte Zaterdagavond onmoeten de voetbalselek- een groot aantal bezoekers naar deze een- ties van Schouwen-Duiveland en Goeree- trumgemeente van Schouwen-Duiveland. Overflakkee elkaar op het terrein van Bruse (Pag. 3). Boys. (Pag. 7). DONDERDAG 21 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23356 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het verstoken blijven van verdiende waarde ring is even gevaarlijk voor iemands karakter als het verkrijgen van te veel lof en bewiero king. Wijnaendts Francken ZIERIKZEE - De wielerronde van Zierikzee, die op dinsdag 23 augustus tijdens de slotavond van de Toe ristendagen door het centrum van Zierikzee wordt verre den, begint steeds vastere vormen aan te nemen. Sinds donderdag 14 juli de aanmelding voor de amateurwiel renners middels een advertentie in het KNWU-blad Wie lersport werd opengesteld, werd sekretaris Bram Verton overspoeld met inschrijvingskaarten. De moeilijkheids- faktor en de hoeveelheid aan te winnen premies van de eerste Zierikzeese wielerronde nieuwe stijl hebben de betere renners nu al dusdanig verlekkerd, dat eigenlijk iedereen wel in Zierikzee zou willen vertrekken. „Het kwantum van maximaal negentig vertrekkers is nu - vier dagen na het openen van de inschrijving - al zo ver overschreden, dat we een strenge selektie kunnen gaan toepassen", vertelt komitee-voorzitter Wim Evertse. „Dat is misschien niet zo leuk voor degenen, die straks hun startkaart met „vol" terugkrijgen, maar het biedt ons wel de mogelijkheid om een rennersveld aan het ver trek te krijgen, dat klinkt als een klok en dat het meestrijden om de „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbo de" zowel voor de renners als voor het onwaarschijnlijk grote aantal kijkers alleen maar aantrekkelijker maakt". Na het startschot van burge meester Th. H. de Meester van Zie rikzee. dat om half zeven zal klinken op die gedenkwaardige 23e augustus," geven negentig renners de eerste trappen op hun vederlichten fietsen. Onder deze negentig zitten, zoals het zich nu reeds laat aanzien, minimaal 25 gelijkwaardige kanshebbers, die het stuk voor stuk in de benen heb ben om het loodzware parkoers van 1800 meter vijftig keer te bedwingen en die er alles aan gelegen zal zijn om als eerste1 over de meet te flitsen om vervolgens de kussen van de Ronde miss, alsmede de „Grote Prijs Zierik zeesche Nieuwsbode" in ontvangst te nemen. „Er is voorlopig een voorse- lektie gedaan van om en nabij zeven tig renners, die hoe dan ook mogen vertrekken", legt Evertse uit. „De overige twintig plaatsen houden we nog even vrij, omdat er altijd wel en kele renners zijn, die om de een of an dere reden nog niet hebben willen of kunnen inschrijven. We missen ook nog de startkaarten van een aantal renners, die mondeling toezegden en die we er toch wel graag bij hebben. Vanwege hun naam en faam. begrijp je". Kriteriumkoning Onder de vertrekkers zit op het ogenblik al de „kriteriumkoning 1983" Theo Appeldoorn uit Roosen daal. Appeldoorn, die een blauwe maandag als beroepsrenner aktief was en dat in de kriteriums allesbe halve slecht deed, maar toch weer te- rugstapte naar de rijen van de ama teurs, is al nagenoeg aan zijn tiende kriteriumzege toe, waarbij hij vooral in Zeeland nogal eens zijn slag sloeg. De supersnelle finisher is een graag gezien vertrekker op de diverse kri- (qrote prijs Zierifasescke Nieuwsbode Partikuliere belangstellenden welkom bij koncert voor medewerkers van DOS-bouw en Rijkswaterstaat ZIERIKZEE - Tijdens de jaarlijkse open dag op het werkeiland Neeltje Jans voor werknemers van DOS-bouw en Rijkswaterstaat zal het Zeeuws Orkest, onder leiding van Louis Stotijn een koncert geven in het inaanbouw zijnde dienstgebouw, op de noordpunt van het werkeiland. Dit koncert zal ook toe gankelijk zijn voor partikuliere belangstellenden. Tijdens de open dag, op zater dag 3 september aanstaande, zal het koncert tweemaal worden ge geven. Eenmaal ten behoeve van de genoemde werknemers en een maal voor paiiikulieren. Dit laatste koncert begint om 17.00 uur. Kaarten voor dit koncert, waar van er achthonderd beschikbaar zijn, kunnen door middel van overschrijving van 17,50 per stuk op een reïfening bij de AMRO-bank te Middelburg wor den besteld. Voor de leeftijdsgroe pen tot en met 18 jaar en 65-plus geldt een korting van vijf gulden. Deze toegangsbewijzen geven aan de koncertgangers tevens het recht om met eigen vervoer naar het werkeiland te rijden; zij be hoeven derhalve geen gebruik te maken van de busdienst naar Neeltje Jans. De toegangskaarten geven bovendien het recht om een gedeelte van het open-dag programma mee te maken. Vanaf 15.00 uur kan men een rondvaart en een rondrit meema ken en en filmvoorstelling bijwo nen. Programma Het koncert heeft de toepasse lijke naam „Pijlerkoncert" mee gekregen. Het programma omvat een vijftal werken; „Watermusic" van Handel, „Ruimten" van Man neke, „Merck toch hoe sterek" van Monninkendam, „Piet Hein"- rapsodie van Van Anrooy en de ouverture „Hebriden" van Men delssohn. Het Zeeuws Orkest, hier op een archief foto tbelke is genomen in de concertzaal te Zierikzee, verzorgt een tweetal koncerten op het werkeiland Neeltje Jans op zaterdag 3 september aanstaande. v-s. De Lange Nobelstraat werd dinsdag voor het eerst betrokken bij de gebeurtenissen rond de toeristendagen. (Zit na 3). pagi- teriums. Hem is nooit iets te veel om er een boeiende koers van te maken. Ongetwijfeld zal hij in Zierikzee bij zonder veel oppositie krijgen van Toon van der Steen, de klepper uit Bruinisse, die ook reeds weer vier overwinningen achter zijn naain heeft staan in het seizoen 1983, een seizoen, dat voor hem bijzonder ver velend begon. In een van de laatste trainingsritten voor de openings- klassieker „De Ster van Zwolle" kwam Van der Steen lelijk te vallen, wat hem enkele weken gedwongen rust opleverde. Toen hij eenmaal weer op de fiets mocht en kon was hij er evenwel weer helemaal. Met een derde plaats in de klassieker „De Ronde van Limburg" eiste hij weer veel aandacht op. Inmiddels won Van der Steen al in Hulst, Oudenbosch, Oud-Vossemeer en Poortvliet, waarvan de laatste een halve week geleden na een sprintzege op Cees Vleugel, die er in Zierikzee overigens ook bij zal zijn. Diverse ke ren gooide Van der Steen de knuppe- lin het hoenderhok in samenwerking met Thijs Fase, de geslepen veteraan uit Oud-Vossemeer. Fase, jarenlang de gabber van de huidige voorzitter van het Wielerkomitee Zierikzee Wim Evertse, mocht natuurlijk niet ontbreken tijdens de koers op de avond van de laatste Toeristendag 1983. Uit Bruinisse komt ook Wim van Kooten, terwijl Marco van Schel ven helemaal voor eigen publiek kan rijden. Overigens heeft Van Schelven een ding voor op zijn 89 medevertrek- kers: hij houdt 25,- schoon over voordat hij ook maar een trap heeft gegeven. Het is immers uniek, dat al le deelnemende amateurs dit bedrag als reiskostenvergoeding in hun hand krijgen, niemand minder, maar ook niemand meer. „Ik denk niet, dat dat ergens in Nederland voor komt", zegt Evertse, „maar we von den het op zich een goede zaak". Wielerfamilie Sterke deelnemers zijn verder Nap Hage uit Sint Maartensdijk, telg uit een roemruchte wielerfamilie, waar bij het geweld tot nu toe voorname lijk van de zussen Keetie, Bella en Heieen moest komen. Nap Hage heeft echter in de paar jaar, dat hij amateur is, aangetoond, dat hij een duidelijk winnerstalent heeft. Al diverse fraaie overwin ningstrofeeën sieren huize Hage. Re gelmatige winnaars zijn verder John de Crom uit Hoogerheide, Corné Hee- ren uit Sint-Willebrord, Rob Bijvank uit Sas van Gent, Karei van Goethem uit Kloosterzande en vooral ook Pe ter Hoondert uit Heinkenszand. een renner die in de formatie van Van Erp naar de nationale top leek door te dringen, maar vooralsnog er net onder bleef steken. Een overwinning als in de loodzware Wielerronde van Zierikzee wil ook hij vast en zeker op zijn konto. Het zou op dit moment te ver voe ren om alle renners de revue te laten passeren, maar mannen als Mathieu Hermans uit Drunen, Huub Kools uit Baarle-Nassau, John Koeken uit Bre da, Louis van Mook uit Oosterhout, Kees de Nooijer uit Aagtekerke, Re- né Haast uit Rijsbergen, Richard Thijs uit Etten-Leur, Rini Ansems uit Chaam (een amateur met een enorme grote fanklub), Matti de Baat uit Steenbergen, Jos Gevers uit Rijsber gen, Henny Roovers uit Roosendaal Vervolg pag. 5 HARDERWIJK - Het vogeleiland De Krooneend in het Velu wemeer tussen Harderwijk en Elburg is woensdagmiddag voor zeker de helft afgebrand. Het eiland, dat in totaal vierduizend vierkante meter beslaat, was woensdag voor het eerst weer opengsteld voor het publiek. Voor het grootste gedeelte van het jaar mag dit eiland niet betreden worden vanwege de grote waarde ervan als broedgebied voor talloze watervo gels, aldus de politie. De brand die in het midden van het eiland ontstond, werd ontdekt door een vaartuig van de Rijkspolitie te Water. De brandweer van Harder wijk verrichtte de blussingswerk- zaamheden, geassisteerd door een bergingsvaartuig van rijkswa terstaat. Over de oorzaak van de brand kon de politie woensdag nog geen mededelingen doen. Volgens de brandweer echter mag opzet zeker niet worden uitgesloten. De omvang van de schade is nog niet bekend. Voor zover valt na te gaan zijn er na genoeg geen vogels omgekomen. RENESSE - In de nacht van dins dag op woensdag werden in Renesse een serie diefstallen gepleegd. De auto van mevrouw D. E. d. M.- S. uit Velp, geparkeerd aan de Ooste- renbanweg werd opengebroken en uit haar auto verdween een radio cassette-recorder, ter waarde van 500,-. Op de Oude Moolweg werd van de aldaar geparkeerde auto van P. L. C. M. d. B. uit Tilburg zijn imperial af geschroefd, ter waarde van 400,-. De West-Duitser H. H. M. uit Ra pingen deed aangifte van vermissing van surfspullen, die op zijn gepar keerde auto waren bevestigd: plan ken gieken en zeilen. Waarde; 3.100,-. Zijn auto stond op het par keerterrein bij bungalowpark De Horizon. SEROOSKERKE - Voor de ver keerslichten bij Serooskerke kwa men dinsdag drie auto's met elkaar in botsing. Voor de stoplichten ston den te wachten de automobilisten G. v. S. uit Breda en A. J. uit Haamste de. Automobilist J. M. uit België zou te laat hebben gezien dat de auto's stil stonden en botste achterop de wagen van J. S. Deze schoof door op v. S. Alle drie de wagens liepen mate riële schade op. WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft woensdag zijn goedkeuring gegeven aa de produktie van de MX-raket. Met 220 stemmen voor en 207 tegen stelde het Huis 2,5 miljard dollar be schikbaar voor de produktie van de eerste 27 raketten. TEL AVIV - Twee vanuit Libanon afgeschoten mortiergranaten zijn woensdagavond terechtgekomen in West-Galilea. Volgens de Israëlische radio vielen er geen slachtoffers, maar werd er wel schade aange richt. De bewoners vluchtten in de schuilkelders. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Wh PÊ BU.r Verwachting tot vrijdagavond; Zonnig Droog en zonnig. Minimumtempe ratuur ongeveer 14 graden, middag- temperatuur omstreeks 27 graden. Matige oostenwind, rond kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in maandag 25 juli. Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: var 4 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: var. 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 21 gr Windkracht* noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 juli Zon op 5.46, onder 21.46 Maan op 20.24, onder 03.12 Volle Maan: 25 juli (01.27) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwator 22 juli 2.15 14.42 8 14 20.46 Springtij:: 27 juli Temperatuur zeewater Srhouwse kust: 21° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen is het zonnig zo merweer. Bepalend is nog steeds een hogedrukgebied, dat via de Britse ei landen, de Noordzee en ons land langzaam naar het zuidoosten trekt. De middagtemperaturen bereiken vrijdag waarden rond de 27 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 14 graden. De wind is mn*;g en waait uit het oosten, maar in de loop van de dag kan de wind aan de kust uit zee gaan waaien Ook zater dag is het nog warm. maar daarna wordt het koeler. Een depressie trekt vanuit het zuiden het land binnen en er vallen enkele buien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1