P O P c Caravanbanden verouderen, ook al ziet men het niet Time Bandits zondag in Bruinisse O R N E R De Babbelaar op de boerderij 7 Goed profiel zegt niet alles The Chaplin Band twee keer op Schouwen-Duiveland Reli-popformatie in Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juli 1983 Nr. 23353 ZIERIKZEE - Vakantie. Tienduizen den caravanners halen hun rijdende „vakantiehuis" uit de winterstalling, maken het schoon, bekijken het opper vlakkig op onvolkomenheden en trek ken weg. „Jammer genoeg in de meeste gevallen zonder de banden on der de caravan aan een deskundige in- spektie te (laten) onderwerpen", is de mening van de ANWB. „Van caravanbanden" wordt vaak klakkeloos aangenomen, dat ze jaar in, jaar uit probleemloos „meedraaien". Hooguit wordt het profiel nu en dan bekeken. Maar daar valt meestal niet veel aan te zien; caravans rijden relatief weinig kilometers, het bandenproviel kan zelfs na tien jaar nog een solide indruk wekken, terwijl moeilijk zichtbare veroude ringen de band volkomen onveilig hebben gemaakt. Goede, jaarlijkse kontrole op de staat waarin cara vanbanden verkeren is daarom echt geen overbodige luxe", adviseert de ANWB. „De schijn van een goed profiel kan zeer be drieglijk zijn", aldus een woordvoerder van de bandenfabriek Vre- destein in Enschede: „Het gebeurt vaak ge noeg dat een caravanner denkt een prima stel banden onder zijn aan hanger te hebben en niettemin door verwaar lozing van de spanning en/of veroudering ban- denpech krijgt. Gevaarlijk en - zeker ook - vervelend: Veel va kantiegangers vertrek ken immers in het week einde naar hun bestem ming en behoeven zo doende bij bandenpech niet op een pijlsnelle ser vice te rekenen. Waar nog bij komt, dat ruim 80 procent van de cara vans geen reservewiel aan „boord" heeft. Daar sta je dan, op zaterdag, of zondag Net als de ANWB ge looft Vredestein dat ca ravanner én bagagewa gen bezitters wat meer aandacht zouden moeten schenken aan de banden onder hun aanhangers. Een woordvoerder van de ANWB: „We moeten niet vergeten dat het volledige gewicht van de caravan of bagagewagen op de banden rust. Bij een beladen caravan praat je dan al gauw over ongeveer 900 kg. Zeker als de tempera tuur 's zomers hoog oploopt, hebben de ban den heel wat te verdu ren". Banden onder cara vans, en banden van ba gagewagens, lijden vaak een zwaarder bestaan, dan diezelfde banden ge monteerd onder auto's. Bagagewagens bijvoor beeld, zijn voor de mate van hun draagvermogen erg afhankelijk van de bandspanning. Hoe ho ger die spanning, des te meer gewicht het wa gentje kan hebben. Spanningen van om en nabij 3.5-4 bar zijn voor banden onder bagagewa gens heel gewoon. Ban den onder caravans be horen een verhoogde bandspanning te hebben ongeveer - gemiddeld -2.8 bar. Dat is heel wat meer dan de (ook weer gemiddeld) 1.7 - 2.0 bar die autobanden te ver dragen hebben. Voor een „gezonde" band is hoge spanning geen probleem. Maar voor een band, die ouder is dan vijf jaar en boven dien onderhevig is aan schrille tegenstellingen van korte piekbelasting en lange perioden van stilstand, kan het snel teveel worden. Tips In Duitsland is het ver plicht een band die ou der dan 6 jaar is te ver vangen. Of het profiel nu wel of niet goed is, maakt geen verschil. Bij ons bestaat geen wette lijke grens voor de le vensduur van banden. Des te noodzakelijker is het jaar in, jaar uit de banden goed in de gaten te houden en - vooral ook - optimaal te onderhou den. „De manier waarop een caravan 's winters gestald wordt, kan van grote invloed zijn op de levensduur van een band. Wij adviseren al tijd de banden van baga gewagen, of caravan vóór de winterstalling iets meer spanning dan normaal mee te geven. Bovendien - maar wie heeft dat in de hang? - is het onverstandig cara vans te laten overwinte ren in schuren, of gara ges waar elektromoto ren draaien. Die moto ren produceren namelijk Ozon en dat leidt tot snellere veroudering van banden", aldus Vre destein. De juiste spanning is uiteraard van groot be lang. Nog een vakantie tip: auto's, die een bela den caravan trekken, krijgen vanzelfsprekend een deel van de extra be lasting te verwerken. Het is voor uw veilig heid noodzakelijk, de achterbanden van de trekkende auto op z'n minst 0,2 bar „overspan ning" te geven voor de duur van de rit. Garan tie voor een „banden- pechloze" vakantie kan niemand geven. Maar de grootst mogelijke zeker heid geeft ook al een vei lig gevoel. In Italië is de diesel olie in vergelijking met benzine het goedkoopst. De prijs van dieselolie in dat land bedraagt onge veer 53 procent van die van benzine. Dit blijkt uit een overzicht in RAI- aktueel, orgaan van de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automo biel Industrie waarin de dieselolieprijs wordt vergeleken met de benzi neprijs van verschillen de landen. De KNAC vindt in een reaktie op de plan nen van de overheid om een simpeler autokeu ring te gaan uitvoeren dan men eerst van plan was. ZIERIKZEE - Je zal allemaal inaar zo mooi wonen als Adriana Bolijn! Een tijdje geleden schreef ze de Babbe laar een briefje met de mededeling dat ze veel dieren heeft en een heel stel (pauw, kip, konijn en gans) binnen kort gezinsuitbreiding zouden krij gen. De Babbelaar beloofde toen, dat als de kleintjes er zouden zijn, we met de fotograaf een kijkje zouden komen nemen. Nou, dat hebben we deze week dan maar gedaan, en het was erg leuk! Adriana woont aan de Oudeweg, net buiten Zierikzee, op een boerde rij. Toen we op bezoek gingen stonden Adriana en haar moeder al te wachten en lieten ons sa men de nieuwe aan winsten zien. Eerst naar de pauwen, die wel vijf jonkies heb ben gekregen. Met een r?i stukje brood werden ze naar het gaas gelokt zo dat ze goed voor de foto graaf konden poseren. De kleintjes eten nog geen brood, daarvoor heeft Adriana speciaal voer gekocht. Pauwen kunnen heel goed vlie gen, dus zitten ze nu in een grote ren, omdat ze anders alle bessen en aardbeien uit de groen tetuin opeten. Na de pauwen hebben we de konijntjes beke ken, niet van Adriana, maar van haar broer Kees. Vijftien kleintjes in twee hokken, waar voor Kees elke dag gras moet gaan snijden. Toen naar de tortelduiven, die ook (twee) jonkies heb ben. Dat is een paar keer mis gegaan, maar nu is het dan gelukt. Langs de half jaar oude herder (Herda) in de schuur en langs de stieren in de stal kwamen we bij de ganzen. Vier donzige kleine gansjes liepen bij hun moeder, nogmaar twee weken oud. Tot slot iets wat héél bijzonder is: een grote eend met acht kippe-kui- kentjes! „Ja", vertelde Adriana, „moeder kip (een hen dus) wilde niet broeds worden en ik wil de toch kuikens. Onze eend, die hier al jaren op het erf loopt, was wel broeds. Die hebben we toen op de kippe-eieren gezet en nu heeft ze kui kens". Het zal wel moeilijk worden als moeder eend in het water wil gaan zwemmen, want dat kunnen kippe-kinderen natuurlijk niet.' In ieder geval heeft Adriana het er maar druk mee met al die kleintjes. Maar wel erg leuk! Op de foto zie je Adriana met haar moeder bij de pauwen. Reisje Ais reaktie op een al ternatief schoolreisje van Bruinisse dat we pas in de Babbelaar hebben gehad, schrijft Annette v. d. Have uit Kerkwer- ve, dat de vijfde en zesde klas van de Christelijk Nationale school in Kerk werve óók zo'n schoolreisje hebben ge had. In plaats van met de bus naar Antwerpen, gingen we met de fiets naar Zierikzee. Eerst een bezoek aan korenmolen „De Hoop". Daarna gin gen we naar haven „Het Luitje" en gingen we een rondvaart maken over de Oosterschelde. We gingen ook nog even aan land bij Colijnsplaat. Toen gingen we terug. Gelijk toen we terug wa ren begonnen we aan de speurtocht. Daar zaten de beklimming van de Dikke Toren, een bezoek aan het gemeentemu seum en aan het mari tiem museum in. Als je klaar was mocht je gaan zwemmen in het zwem bad „Onderdak" tot vijf uur. En op de fiets gin gen we weer terug naar school. Alles bijelkaar kostte maar 16,en het was erg leuk Tennisles Hallo. Ik zit op ten nisles, ik heb al één les gehad. Het was niet zo moeilijk. Mijn moeder •^oefent soms op de baan of ip het oefenhok. Daar ga ik ook wel eens in. We gaan meestal oefenen als het niet zo druk is. Nu het vakantie is, gaan we als het mooi weer is naar het strand. Daar zijn we dinsdag nog geweest, het was druk hoor! (Monica van Schie, Zie rikzee). Op straat Ik vind het zo zielig dat de mensen de dieren op straat zetten. Soms dan zit ik op mijn kamer te denken: waarom? Waarom mogen ze niet naar binnen? De mensen zelf zitten lekker binnen in hun eigen huis warm. Bij ons dichtbij zit ook een mevrouw, die zet ie dere keer de kat op straat. Soms zit ik te denken: waarom doet ze dat nou? Ik ben er boos over. MOET IK SOMS NOG BOZER WOR DEN Doe dit niet meer mevrouw a.u.b.U.' (Aritia v. d. Ouden, lid van de Nederlandse Die renbescherming). Nog even het adres voor nieuwe brieven: Zierikzeesche Nieuws bode, Zeeuwse Babbe laar, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. BRUINISSE - Op zondag 17 juli treedt in de cirkustent op het rekreatiepark Aquadelta in Bruinisse de Nederlandse popformatie Time Bandits van zanger Alides Hidding en pro ducer Pim Koopman op. In het voorprogramma staan twee andere formaties: Het Beest en de zesmans groep The Fami- lee. Het optreden van deze groepen is een onderdeel van een omvangrijk programma, dat Aquadelta de komende week te bieden heeft. Time Bandits debuteerde met de sing le „Live It Up" meteen uitstekend. Toch leverde deze hit geen logisch vervolg op want „Sister Paradise", de opvolger flopte grandioos. Na deze misser ram melde het enige tijd behoorlijk in de Time Bandits. Toetsenist Otto Cooy- mans vertrok naar Vitesse en ook drum mer Tommy Bachman zag het niet meer zitten. Hun plaatsen werden ingenomen door Meteors-toetsenist Ake Danielson en drummer Joris Albeda. Met Peter The Familee, voortreffelijke groep in het voorprogramma van Time Bandits. Smid en Alides Hidding werd een nieu we start gemaakt en dit keer duurde het sukses aanmerkelijk langer. Het is er nog steeds. Verwarring „We zaten voor „I'm Specialized In You" in een diep dal", vertelt Peter Smid over de tijd tussen de schermutse lingen met de bezetting in. „De verwarring was groot. We zaten op het punt dat we zeiden, als er iets moet gebeuren, dan moet het nu gebeu ren. Het was bepaald niet zo, dat we zei den, jij bevalt ons niet, dus ga maar weg. We beseften dat we sommige din gen een kans moesten geven. Dat vergt gewoon veel tijd. Er moesten spijkers met koppen geslagen worden. Zo kon het niet langer, dus moest er een andere drummer komen. We zijn nu bijzonder blij met de intrede van Joris Albeda". Tom Barlage en Willem Ennes waren de producers van het eerste uur bij Time Bandits, maar erg tevreden waren de le- ,den van de groep niet over het tweetal, dus ook hier moest wat veranderen. Door gebrek aan sfeer was er een wan verhouding gekreëerd, die het werken er allesbehalve gezellig op maakte. Ali des Hidding stapte naar Pim Koopman. Koopman had naam gemaakt met de zusjes Maywood en Hidding had zelf ook al enkele keren met hem gewerkt. Met Koopman kwam het broodnodige sukses terug met de singles „I'm Specia lized In You" en „The Man With The Golden Voice". Moeilijker „Er is altijd een druk", zegt Alides Hidding over de opvolging van die hits. „De spanning moet er zijn, dat is wel goed. Maar je ziet het ook bij andere ar tiesten, hoe meer hits, hoe moeilijker het wordt. Na „Live It Up" werden we bestempeld als eendagsvliegen, met „I'm Specialized In You" kregen we er kenning en ik wil niet, dat we weer uit het gezicht verdwijnen". Ook „Listen To The Man With The Golden Voice" bracht het nieuwe sukses, een plaat waarin Alides Hidding een persoonlijke ervaring verwerkte. ZIERIKZEE - De komende dagen treedt de Limburgse formatie The Cha plin Band twee keer op Schouwen-Dui veland op. Morgen (zaterdag 16 juli) is de groep met zanger Walter Nitta te zien en te horen in de feesttent, die de Scha- rendijkse jeugdsoos heeft neergezet en woensdag 21 juli komen de Limburgers op Aquadelta. Lisa In Scharendijke treedt de formatie Blue Feather op in het voorprogramma, dat om acht uur begint. Hierna zal The Chaplin Band haar optreden verzorgen en je kunt er donder op zeggen, dat Wal ter Nitta en zijn mannen er een feestelij ke party van gaan maken. Op donderdag 21 juli staat de groep op Aquadelta in het kader van een omvang rijk muzikaal en showprogramma, dat op dit rekreatiecentrum wordt verzorgd door Theaterburo Gerard de Kok. Be halve The Chaplin Band komen ook de Bredase zangers Lisa (vrijdag 15 juli), Time Bandits, Het Beest en The Familee (alle zondag 17 juli) en First Class en La Dolcevita (maandag 18 juli) naar Brui nisse. Alle optredens beginnen om acht uur. SCHARENDIJKE - Zaterdag 16 juli (morgen) vindt de opening plaat van het Kerkelijk Rekreatiewerk Scharendijke. Evenals het vorig jaar organiseren twee rekreatieteams weer veel aktiviteiten voor de vakantiegasten en de plaatselij ke bevolking. Morgen wordt het startsein gegeven om half vijf met een optreden van de Reli-popformatie Sonrise uit Rhoon. Dit gebeurt op het muziekpodium aan de ^Dorpsstraat in Scharendijke. Om acht uur volgt een tweede optreden in het Verenigingsgebouw De Putmeet. Sonrise is een zesmansformatie, die swingende, symfonische rock ten gehore brengt. Het repertoire is zelf geschreven en is voornamelijk gericht op de jeugd, die verder kijkt dan de „disko"-neus lang is. Met hun muziek proberen zij mensen aan het denken te zetten over het geloof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7