Vele honderden Feyenoörd-fans maakten kennis met superfitte Cruyff tijdens eerste training Zeeuws elftal tegen Feyenoord zonder Schouwen-Duivelandse inbreng op sportpark Bruinisse SAMAN BV NIEUWSBODE Roxanne Speelman overleeft twee matchpoints tegen Kiki Hermus en gaat door naar halve finale Lubberding treitert Fransen op Franse nationale feestdag DE RONDE VAN FRANKRIJK Nieuwe Rotterdamse trekpleister konditioneel straat voor Advertentie ROTTERDAM - Vele honderden Rotterdammers, of liever Feyenoord-fans, hebben gisteren kennis gemaakt met een superfitte Johan Cruyff. Een dag eerder maakte een test in het Sport Medisch Advies Centrum in Zoeter- meer duidelijk, dat de 36-jarige maestro konditioneel een straatlengte voorsprong heeft op al zijn nieuwe ploeggenoten. „Het is werkelijk verbazingwekkend om de resultaten van de tests van alle spelers naast elkaar te leggen", konkludeerde trainer Thijs Libregts. Wim van Til en Stanley Brard benaderden Cruyff het dichtst in hun konditionele toestand, de meeste anderen liepen nog ver achter. „De waarde van de cijfers die uit deze tests zijn gekomen is betrekkelijk. Toch zou het onverstandig zijn om eraan voorbij te gaan. Ik zal de gegevens zeker gaan gebruiken. Er is in ieder geval heel wat te werken". Toch verwachtte Libregts niet, dat de voor profs matige konditionele toestand aanstaande zaterdagavond in Bruinisse zichtbaar zou zijn. „Feyenoord zou Feyenoord niet zijn, als de ploeg zich tegen het Zeeuws elftal niet optimaal zou willen tonen. Dat verlang ik vanaf de eerste wedstrijd". Cruyff in Feyenoord-tenue: ,,Het blijft nog even wennen Gisteren - donderdag 14 juli - trad Johan Cruyff officieel in dienst van Feyenoord, precies een maand, nadat hij de Rotterdamse klub zijn „ja"- woord gaf. Feyenoord is Cruyffs zes de klub, nadat hij eerder aktief was bij Ajax, Barcelona, Los Angeles Az tecs, Washington Diplomats en Le- vante. ,,Ik wilde eerst helemaal los komen van wraakgevoelens tegen over mijn oude klub Ajax", legt Jo han Cruyff uit naar aanleiding van het feit, dat het zo lang duurde voor aleer hij definitief besloot in dienst te treden van Ajax' aartsrivaal. Hoogste niveau In de tijd, dat Cruyff met zichzelf in het reine kwam en zijn stille hoop, dat Ajax toch nog bij hem aan zou kloppen om er nog een seizoen in de Watergraafsemeer aan vast te koppe len, vervloog, vielen er steeds meer buitenlandse kandidaten af. Het feit, dat nooit of te nimmer de ware reden van de breuk met Ajax bekend werd gemaakt, deed de Ajaxied in hart en nieren het meeste pijn. Toch moest de 36-jarige maestro op een gegeven moment zijn beslis sing aan Feyenoord kenbaar maken. „Op 14 juni verstreek die termijn. Ik moest in Rotterdam ja of nee zeggen. Daar had ik alle begrip voor. Het is uiteindelijk ja geworden, omdat ik op het hoogste niveau afscheid wilde nemen - normaal gesproken wordt het mijn laatste seizoen - en bij Feye noord trof ik een geweldige sfeer aan". Met de komst van Cruyff lijkt de konstatering gerechtvaardigd, dat Feyenoord zijn toeschouwersaantal len weer flink ziet stijgen. Zelf denkt Cruyff aan gemiddelden tussen de 30.000 en 40.000, hetgeen een verdub beling zou inhouden van het afgelo pen seizoen. De verkoop van seizoen kaarten in de eerste weken lijken de Vinkevener al aardig in het gelijk te stellen. „Het is in het belang van het Nederlandse voetbal, dat zulke aan tallen mensen doorlopend op de tri bunes zitten. Wat elders kan, hoop ik dit seizoen met Feyenoord ook te be reiken", meent Cruyff. Nadat de gesprekken twaalf jaar geleden af sprongen tussen Feyenoord en Cruyff - toen werd er gesproken over een verbintenis van zeven jaar - mag de Kuipploeg op de valreep nog een VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 jaar profiteren van de ongebrijdelde kwaliteiten van een van 's werelds beste voetballers aller tijden. Attraktiviteit Met Cruyffs komst moet de attrak tiviteit van Feyenoords spel weer worden opgekrikt. Weliswaar boekte de ploeg steeds redelijke resultaten, maar het werd veelal bereikt met werkvoetbal, niet bepaald het voet bal dat het grote publiek graag ziet. Men komt voor spektakel en de naam Cruyff isdnherent met spektakel. „Vaak was het thuis helemaal niks", meent topskorer Peter Hout man. „Met Cruyff zie ik daar wel ver andering in komen. Cruyffs boezem vriend Wim Jansen is enorm opti mistisch over de komst van de Amsterdammer, die honderd meter van het Ajaxstadion werd geboren en opgroeide. „De Kuip moet weer de sfeer van een echt voetbalstadion uit ademen. Ik verwacht, dat Cruyff enorm zal aanspreken bij het Rotter damse publiek. Het is goed, dat hij in Nederland is blijven voetballen". „Zo'n speler wil toch iedereen", stelt Thijs Libregts, de nieuwe Feye- noord-oefenmeester glunderend. „Hij is een soort assistent-trainer voor de coach binnen de lijnen. Hij is de meest gelukkige aankoop, die ik ooit heb helpen doen". Met de komst van Cruyff krijgt het spel van Feye noord een nieuwe dimensie. „Er zal nu een betere balans zijn", legt Li bregts uit. „Feyenoord wordt gety peerd als een werkploeg. Cruyff is misschien de architekt die ons bouw werk mooiere vormen kan geven". Al voordat de 36-jarige voetbalster zich in het Feyenoord-shirt hulde, was hij al gebombardeerd tot leider. Vertrouwen „Het elftal zal wel rondom hem op gebouwd worden", neemt doelman Joop Hiele als vanzelfsprekend aan. „We zijn er juist bij gebaat als hij het spel naar zich toetrekt, want hij schept vertrouwen bij zijn medespe lers", vult Sjaak Troost aan. „Ik heb een speler, die je kan stu ren juifit nodig. Wie kun je dan beter hebben dan een Johan Cruyff". Vast staat inmiddels, dat.Feyenoord een ploeg krijgt, waarin het aksent op Cruyff ligt. „Dat zal bij beide partij en moeten klikkèn. Misschien is er hier en daar nog wat bij te sturen, maar dat zien we wel. We laten het voorlopig maar eens over ons heen komen^, konstateert Thijs Libregts. Na dé trammelant met het Ajax- bestuur doet het Johan Cruyff goed, dat de voetballiefhebber hem weer niet graag naar het buitenland zag vertrekken. In de huidige schaarste aan vedetten, wekt Cruyff, als leven de legende, nog herinnering op aan de goede tijd. Feyenoord, Rotter dam, het Nederlandse voetbal, of wie dan ook, zal nog minimaal een jaar kunnen genieten van de geweldige voetbalkunde van de man, die bij Ajax begon en na twintig jaar be roepsvoetbal bij aartsrivaal Feye noord belandde. Zaterdagavond van af half zeven kan iedereen op Schou- wen-DuiVeland, die dat wil, genieten van eeh kleine twee uur Cruyff en Feyenoord, wanneer de Kuipploeg zijn eerste oefenduel in de aanloop naar het seizoen 1983/1984 speelt op het sportpark van Bruse Boys, met het Zeeuws elftal als sparring partner. Advertentie BRUINISSE - Aan zinderende partijen heeft het donderdag niet ontbroken op de banen van de Bruse tennisvereniging Bru-Tèn, waar het derde Mossel- toernooi zich voorbeeldig naar een einde spoedt. Doordat de organisatie nog niet een druppel regen te verwerken kreeg, staat het zo vast als een huis, dat alle 256 partijen ruim voor het begin van de voetbalwedstrijd Feyenoord- Zeeuws elftal voltooid zullen zijn, een wedstrijd overigens die Zaterdagavond om half zeven enkele meters verderop de tennisbanen wordt afgewerkt. In het heren enkelspel in de C-kategorie zijn drie van de vier halve finalisten be kend. Piet Vreeke van TV Duiveland klopte zijn Zierikzeese kollega Johan Holm met 6-3, 6-2 vrij gemakkelijk, waardoor Vreeke zich bij de laatste vier werkte, hij zal het nu moeten opnemen tegen Marius van Oeveren, de winnaar van het D-toernooi van twee jaar geleden. Van Oeveren klopte Rob Linden- berg in drie sets. In de eerste set besliste de tiebreak nog in het voordeel van Lindenberg (stand 12-14IJ), maar in de volgende twee sets was Van Oeveren toch ruimschoots de meerdere: 6-2, 6-4. In de tweede halve finale moet Harry Koster (winst op Martin Titiheru) het opnemen tegen de winnaar van de partij Ger Visser tegen Jurgen Ensing. velandse dubbel Ingeborg Reydon en André Goedegebure. In de andere halve finale ontmoe ten Martin Titiheru en Corrie Roda, die eerder het Bruse dubbel Geense De Waal uitschakelden, een ander dubbel van Schouwen-Duivelandse bodem. Piet Vreeke van de TV Dui veland en Barbara Heezen van de or ganiserende vereniging klopten in de kwartfinale het Zierikzeese dubbel Feiko Postma Rina Kraayeveld met 6-0, 6-0. In het gemengd dub belspel D bereikten Erna Terwisscha en Marco Nolet als eersten de halve finale door met 6-2, 6-3 te winnen van Wies van der Doe en Jan Jans. Dit duo schakelde eerder het sterk gestarte WIK-echtpaar Hans en Ger- da Minnaar uit: 6-2, 6-4. In het D-toernooi plaatsten drie Schouwen-Duivelandse spelers zich bij de laatste vier. De Bruse favoriet Peter Coppoolse klopte de altijd lastige Steven Dikker met 7-5, 7-6 en Hans Bouma bereikte de halve finale ten koste van Karei Pattiasina: 6-4, 6- 2. Laat op de avond werd de tegen stander voor Peter Coppoolse ook nog bekend. Het zal een duel worden tussen twee jeugdige Schouwen-Dui velandse talenten. In fraaie stijl klopte René Geleynse de Duiveland- se tandarts Frank van de Vliet: 6-3, 6- 4. Hans Bouma zal het in de halve fi nale te stellen krijgen met de win naar van het duel tussen Marco Nolet en Joop Polderman. Finalisten In het C-toernooi bij de dames be reikte Arienne den Hollander uit Kampen als eerste de finale, maar het kostte haar bijzonder veel moeite om de onlangs naar de C-kategorie gepromoveerde Bruse opponente Corrie de Waal uit de eindstrijd te houden. Den Hollander won de eerste set met 6-4, maar verloor de tweede met dezelfde cijfers. In de derde set liep Corrie de Waal vervolgens weg naar 3-0, maar Arienne den Hollander gaf zich niet gewonnen en boog de ach terstand om in een derde 6-4. „Het is jammer om zo te moeten verliezen, maar zeker geen schande. Arienne den Hollander speelde dit seizoen vijf C-toernooien en kwam overal in de finale. Ze wordt het volgend sei zoen waarschijnlijk B-speelster. Lan ge tijd zag het er naar uit, dat ik zou kunnen winnen, maar op het kardi nale moment toonde zij haar klasse", verzuchtte Corrie de Waal. In het dames enkelspel in de D- kategorie speelt Roxanne Speelman in de halve eindstrijd tegen Alexan dra Gyarmathy. De als eerste ge plaatste Zierikzeese won met bijzon der veel moeite, maar daardoor niet minder knap van Kiki Hermus. De speelster uit Lelystad won de eerste set met 4-6 en kwam in de tweede keer op matchpoint, die Roxanne Speelman evenwel beide wegwerkte. Via een tiebreak pakte ze vervolgens de set, waarna de beslissende derde set haar een 6-2 zege opleverde. Alexandra Gyarmathy klopte laat op de avond de Bruse Diane Jonker met 7-5, 6-2. In de andere kwartfinales had Marjan Klippel een walk-over door een plotselinge blessure van haar tegenstandster Alies Matthij- sen, terwijl Ann de Maat met 6-3, 6-4 van Monique Schmitz won. Profiteren In het gemengd dubbelspel in de C- kategorie hing eveneens een hele pe riode een enorme sensatie in de lucht. De titelverdedigsters wonnen de eerste set 7-6, maar moesten de twee de met 3-6 aan de tegenstanders la ten, waarna het Zierikzeese dubbel in de derde set rustig doorging tot 4- 2, waarna Johan Holm evenwel zijn opslagbeurt moest laten schieten, een feit, waarvan Van Oeveren Den Hollander overtuigend profiteerden en vier games op rij naar zich toe trokken. In de halve finale krijgen Van Oeveren/Den Hollander te ma ken met het jeugdige Schouwen-Dui- BRUINISSE - Anders dan aanvankelijk met enig optimisme werd gemeld zal het Zeeuwse voetbalelftal dat zaterdagavond in Bruinisse aantreedt tegen eredivisionist Feyenoord niet een Schouwen-Duivelandse speler in zijn mid den hebben. De spelersgroep van zestie, die door de kcuzehcren werd opgeroe pen wordt nagenoeg gelijkelijk verdeeld tussen leden van Walcherse en Zceuwsvlaamse verenigingen, zoals dat inmiddels al weer enkele jaren het ge val is geweest. De enige, die niet uit een van deze twee regio's afkomstig is, is Kapellenaar Peter de Waard. Breskcns en Arncmuiden zijn met elk vier spe lers de grootste leveranciers. Hoek en Oostkapclle leveren ieder twee spelers. Een vertegenwoordiger van RCS, Sluiskil en Middelburg koniptetcrcn de sc- lektic, die dit keer onder leiding zal staan van de Zceuwsvlaamse oefen- meester Wies van Avcrmaetc. Als begeleider treedt traditiegetrouw Lou Traas op, terwijl de verzorging in handen is van Hans Vos. Dc ontmoeting tussen het Zeeuws elftal en Feyenoord, die zaterdaga vond 16 juli begint om half zeven op het sportpark van Bruse Boys heeft toch nog een bescheiden Schouwen- Duivelands aspekt, omdat arbiter Piet Harinck zal worden geassisteerd door twee eilandelijke grensrechters: Joop Stoutjesdijk uit Zierikzee en Jaap de Bruine uit Nieuwerkerk. Samenstelling In het Zeeuws elftal zal het doel verdedigd worden door Rob Gruben van Breskens en/of Johan Dijkhui zen van RCS. Als veldspelers komen de Arne- muidenaren Jaap Meerman, Wim Geelhoed, Klaas van Belzcn en Jos van Belzen in aktic, terwijl Breskens nog met Willy de Jager, Rob de Muijnck en Bram van de Broecke aantreedt. Oostkapelle wordt verte genwoordigd door Eugène Fagg en Gerard Schipper en Hoek brengt Franz van der Pijl en Jan Hamelink binnen de lijnen. Johan le Conté fun geert als vertegenwoordiger voor het hoofdstedelijke Middelburg, Paul van Kouteren is als Sluiskil-man aanwezig en Peter de Waard speelt als Kapelle-speler nog het dichtst bij huis. Voorafgaand aan het grote treffen komen twee jeugdteams tegen elkaar in aktie, een wedstrijd, die om vijf uur begint. De B-juniorenploeg van Bruse Boys neemt het hierin op tegen de C-juniorenselektie van Zeeland- Noord. Schouwen-Duiveland heeft in deze selektie vijf spelers. ZSC wordt vertegenwoordigd door Johan van der Horst, de uitstekende juniorkeeper en Freddy Kramer. Voor Brouwershaven komt Pieter van Mourik binnen de lijnen, René de Bruine vertegenwoordigd het Nieu- werkerkse SKNWK en Ad Dekker draagt normaliter het DFS-shirt. AURILLAC - Het was misschien toeval, dat Henk Lubberding de Franse nationale feestdag uitkoos om een etappe te winnen in de Ronde van Frankrijk. Dat verhoogde de feestvreugde alleen maar. De toe komstige boer uit Voorst lachte al zijn tanden bloot voor de manier waarop hij de Franse wielerwereld had overtuigd van hun vergissing. Hij was niet afgeschreven. Hij was nog niet oud en versleten. Ook was hij nog steeds een serieuze koereur. Dat liet hij zien door vijf kilometer voor hef einde van de bloedhete tocht door de Zuidfranse binnenlanden weg te denderen van Regis Clere en Hubert Linard. Felix Levitan, de koersdirek- teur, werd heel boos en deelde on middellijk ernstige waarschuwin gen uit aan de ploegleiders van de aktievoerders. Vooral de manier waarop Duclos-Lasalle, ploegge noot van Simon, de Columbiaanse bergkoning Jiminez tot de orde riep, beviel Levitan niet. Jimenez werd zowat uit het zadel geslagen. De brave amateur, die alleen maar een bergfje zag en daardoor weerzin kreeg in het wielerleven, was niet ingelicht over het plan netje van de doorgewinterde profs. Hij wist niet wat hem over kwam. Lubberding was erbij en trok zijn plan. Op 82 kilometer gaf Lubberding het sein tot de aanval. Theo de Rooy was de eerste die ging, ver volgens was het de beurt aan Jo han Lammerts, maar ook hij mocht niet weg. Toen probeerde de nieuwe „leider" het maar zelf. Hij kreeg twee Franse mee. Bij een tussensprint na 92 kilometer was de voorsprong van de drie on gevaarlijke aanvallers al vier mi nuten. Volgens Duclos-Lasalle was er niets meer aan de hand. Zijn ploeggenoot Linard was bij de koplopers. „Hubert Linard doet vast en zeker geen kopwerk om vervolgens de etappe simpel binnen te halen voor zijn ploeg", redeneerde Duclos-Lasalle. Hij keek evenwel vreemd op, toen aan de meet Lubberding als winnaar gehuldigd bleek te zijn. Erg tilden de Peugeots er overi gens niet aan. Veel belangrijker was, dat Simon zonder noemens waardige averij in Aurillac was gearriveerd. Jan van Houwelin- gen had zo zijn twijfels over de blessure van de klassementslei der. „Hij heeft ze allemaal bij de neus", meende Gelderlander. Van Houwelingen bedoelde met „ze" de dopingkontroleurs, bij wie Si mon als leider dagelijks een plas moet afleveren. Van Tourarts Porte krijgt Simon dagelijks mid delen tegen de pijn ingespoten. Verboden middelen. Henk Lubberding: ..Er was wat goed te maken j Tijdens de Ronde van Zwitser land verschenen wilde verhalen in de internationale pers, vooral in Frankrijk, rond zijn persoon. Hij was uit de „Tour de Suisse" gezet, ornday hij rich had laten trekken door een auto. Lubber ding zou volgens de berichten ook een regelmatig bezoeker van dis ko's zijn en zich overgeven aan al- kohol. „Geklets en roddelpraat", noemde Lubberding die verhalen. Hij wasw boos, dat hij was afge schreven. „Lubberding, de schit terende atleet met de lange haren, had zijn toevlucht gezocht tot truks van de kleintjes", zo luid den de kommentaren. De meesterknecht uit de Post- formatie was er ziek van, dat aan solo op weg naar Bordeaux een einde kwam, voordat de etappe was afgelopen. Daar zocht hij al wraak. Oosterbosch maakte zijn voorbereidende werk keurig af door de etappe in Bordeaux te winnen. Lubberding, die een van zijn (valse) voortanden had uitge rukt met de dop van een drink bus, lachte bij de overwinning van zijn ploeggenoot als een boer met kiespijn. „Ze zijn nog niet met ine klaar", voorspelde hij. „We zijn nog niet in Parijs". Op 14 juli, de dag dat de Fran sen de bestorming van de Bastille herdenken, deed zich voor Henk Lubberding een schitterende gele genheid voor een gooi te doen naar de etappezege. De aanzet werd min of meer gegeven door Bert Oosterbosch. De zieke tij- drijder staakte al na twintig van de tweehonderd kilometers de strijd. Zijn ploeggenoten hoefden niet meer op hem te letten of te wachten. Door plaats te nemen in de bezemwagen gaf Oosterbosch de ploeg vrij spel. Voorts was er een soort niet- aanvalsverdrag gesloten. Gele truidrager Pascal Simon was ge wond aan de schouder. De topren- ner van het klassement, die hem zou aanvallen zou als laf en ge meen worden beschouwd. Boven dien vonden de renners het tijd om te ageren tegen het naar de let ter naleven van de dopingregle- menten. Al vier renners, waaron der een grote (Zoetemelk), wa ren positief bevonden. De renners wisten niet meer waar ze aan toe waren en ze maakten dat aan het begin van de dertiende etappe duidelijk door een slap tempo te onderhouden. Het is echter zo, dat Simon ze van dc officiële wedstrijddokter krijgt het toegestaan is en als zijn verzorger dezelfde middelen toe dient hij door de mand valt bij de dopingkontrole. Simon kan zo nog een dag doorsukkelen. Zater dag wordt een dag van dc waar heid als een tijdrit naar dc Puy de Dome wordt gereden. In Aurillac liet Simon zich al optimistisch uit over de goede afloop. Voor Henk Lubberding hoefde in Aurillac niets meer. Hij had zijn zin gekre gen. De eerste demarrage uit de kopgroep was mislukt. Dc tweede was raak. „Ik heb overduidelijk bewezen, dat ik nog niet afge schreven ben", stelde hij tevreden vast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6