streeknleuws Bollen bloeiden om Parijs Toeristendagen 1983 Orgeltentoonstelling en -koncerten ;eeft brochure uit mbouw van centrale as/olie. naar kolen Vrees voor aantasting milieu door nieuwe kolencentrale Dierenbescherming en Lekker dier willen fokzeugen „ontketenen" Bescherming van het dier ELEKTRO LIEVENSE 4 ZEE - De Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) dezer dagen het licht doen.zien aan een brochure betreffende ouw van de conventionele energiecentrale te Borssele, van s naar kolenstook. De brochure zal de komende weken in de ge- >rovincie Zeeland onder alle verbruikers huis-aan-huis worden .ïreid. iet doel van deze brochure is om op een zakelijke en duidelijke wijze formatie te verstrekken over dit energie-technische projekt, dat voor e ekonomie van Nederland en voor die van de Zeeuwse regio van groot oelang is, aldus het bestuur van de PZEM in haar voorwoord. „Van vrij wel alles wat in deze brochure beschreven wordt, is er op het betrokken bouwterrein waar de huidige centrales van de PZEM staan, nog nauwe lijks iets te zien. De lezer moet dus trachten zich een beeld te vormen van iets dat nog moet ontstaan. Om hem daarbij te helpen zijn bouwte keningen in vereenvoudigde vorm gebruikt, terwijl foto's zijn opgeno men van installaties (bijvoorbeeld voor het lossen en transporteren van kolen) die elders in Nederland in bedrijf zijn. Zij lijk'en sprekend op de installaties die wij willen aanschaffen en zij helpen zodoende de lezer om een indruk van het omvangrijke projekt te krijgen." In hv*h bezwaarschrift aan b. en w. van B^lss'öle stellen de organisaties dat "tie £tgumënten die de SEf (Sa- menvyprkende Elektriciteits Pródijk- tiebedrijyen) hanteert ten aanzien van de. vijftig procent rookgasónt- zwavelingsnorm, de indruk wekken dat het h^er eigenlijk niet gaat om de kosten Van een honderd procent rookgastontzwaveling, maar dat het gaat om het principe om die kosten, verbonden aan het beperken van ZIERIKZEE - Eén van de vaste onderdelen van de Toeristendagen 1983 wordt gevormd door een evene ment rond de kerkorgels van Schouwen-Duiveland. In de bovenzaal van de Gerefor meerde Kerk in de St. Do- musstraat te Zierikzee is tijdens de Toeristendagen een ten toonstelling te bezichtigen, die be trekking heeft op de kerkorgels op Schouwen-Duiveland. Van alle kerken en hun orgels is een prach tige foto-serie samengesteld. Ook kan men aan de hand van foto's en tekeningen stap voor stap het ver- vaardigingsproces van orgelpij pen volgen en het opbouwen van pen kerkorgel. Enkele schaalmo dellen geven een indruk van de werking van een kerkorgel, ter wijl ook ruimschoots aandacht wordt besteed aan het werk van een orgelstemmer en zijn gereed schap. In de benedenzaal van de kerk wordt een dia-serie getoond, met mondelinge toelichting, over de kerken en kerkorgels op Schouwen-Duiveland. Ook is een schaalmodel aanwezig van het Marcussenorgel in de Rooms Ka tholieke Kerk van Zierikzee. Om drie uur 's rriiddags gaat vervólgens een orgel-ontdek kingstocht langs drie Zierikzeese kerkorgels van start, onder des kundige leiding van de organisten Mar van der Veer of Theo Faber. Elke dinsdagavond (tot 23 au gustus) zal tenslotte1 een koncert worden gegeven op het Marcussen-orgel in de kerk R.K.- kerk te Zierikzee. Deze koncer ten, die door verschillende orga nisten worden gegeven, beginnen steeds om 20.30 uur. Programma 19 juli 13.00 - 21.00 uur: Standwerkers- konkours in de St. Domusstraat o.l.v. Bertus de Regt. Prijsuitrei king om 21.00 uur op het Haven plein. Op de Vismarkt kunnen mosse len worden gegeten, onder vrolij ke muzette-muziek van Henry Cordino. Op het Havenplein treedt het orkest ..Spijkcity Rollers" op; ook zullen er bierloop wedstrijden worden gehouden. Door de gehele binnenstad wordt een braderie gehouden. In de Nieuwe Boogerdstraat zal Arjo de Koning optreden. 13.00 - 17.00 uur: het „Duö.Ger; tho" zal in de Beuze een aantrek kelijk kinderprogramma bren: gen, met muziek, poppenkast en toneel. Op het Havenplein zal de kinderdraaimolen weer staan op gesteld. Ook zullen de terrasjes weer worden opgesteld. Op de Balie zal tot 17.00 uur weer de kindersnuffelmarkt wor den gehouden voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. 14.00 uur: Kindermatinee in ,,de Concertzaal". 15.00 uur: Start Orgelontdek kingstocht langs drie Zierikzeese kerkorgels, vanaf de Geref. kerk in de St. Domusstraat, waar ook een orgeltentoonstelling wordt gehouden. 19.00 - 21.00 uur: Op het Haven- park wordt door leden van de schietvereniging ,,Doel naar Ho ger" te Wolphaartsdijk een de monstratie gegeven van liggende, wipschieting. 18.30 - 21.30 uur: In ,,De Beuze" worden door de handbalvereni ging Delta Sport klaverj as- wedstrijden georganiseerd. 20.30 uur: orgelkoncert op het Marcussen-orgel in de Rooms Ka tholieke Kerk te Zierikzee door Mar van der Veer, met medewer king van Marjan van Neuren, dwarsfluit. Het orkest Spijkcity Rollers" zal op het Havenplein, van 13.00 tot 21.00 uur, zorgen voor de nodige muzikale klanken N1EUWEGE1N - Gedurende het eerste half jaar van 1983 zijn door be middeling van makelaars 21.0000 wo ningen van eigenaar verwisseld. Dat is 22 procent meer dan in die periode vorig jaar. De gemiddelde verkoop prijs is met twee procent gestegen tot ruim 140.000 gulden. Dit heeft de Ne derlandse Vereniging van Makelaars NVM bekendgemaakt. NIJMEGEN - Een elf man sterk re chercheteam van de rijks- en gemeen tepolitie Nijmegen heeft na een twee manden durend onderzoek in totaal 55 inbraken opgelost, waarbij voor zeker een half miljoen gulden aan geld werd gestolen. VLISS1NGEN - De milieu-organisaties in Zeeland vinden dat met het oog op aantasting van het milieu er geen bouwvergunning mag worden verleend aan de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) om de centrale in Borssele van gas en olie om te bouwen tot kolencentrale, als niet vanaf het be gin een honderd procents rookgasontzwaveling wordt toegepast. Bij deze cen trale zal in verband met het kostenaspekt maar een rookgasontzwaveling van vijftig procent worden toegepast. Ook moeten vooraf stringente regels wor den gesteld ter beperking van de hoeveelheid uit te werpen stikstoföxyden, zware j»Atalen, zoals kwik, cadmium én arseen. Die eisen moeten tevens gel den vooKde opslag van schadelijke afvalstoffen zoals -.vliegas. W milieu-verontreiniging, zo laag mo gelijk te houden. De ombouw van de centrale Bors sele gaat 802 miljoen gulden kosten. Een honderd procent rookgasontzwa veling zou 60 iljoen gulden extra kosten wat de SEP niet verantwoord acht. De milieu-organisaties zijn het daar echter niet mee eens en eisen van b. en w. van Borssele dat zij niet eerder een vergunning afgeven voor dat deze zaken geregeld zijn. ZIERIKZEE Hengel gestolen S. uit Kromvoort was donderdag aan het vissen aan de Gouweveerse- zeedijk. Bij terugkeer bij zijn wagen bleek dat uit de kofferbak een dure hengel met molen was gestolen. De koffer is vermoedelijk niet goed af gesloten geweest. Schampschade In de Nieuwe Boogerdstraat stond donderdag een vrachtwagen gepar keerd, bestuurd door R. K. uit Oisterwijk. De bestuurder van de camper, P. M. uit Kerpen (W.D1.) dacht dat zijn voertuig er nog wel langs zou kunnen en passeerde de vrachtwagen. De camper raakte ech ter de bumper van de vrachtwagen en liep krassen en deuken op. WESTENSCHOUWEN Granaten gevonden Badgasten hebben donderdagoch tend aan het strand Kampweg twee granaten gevonden. De Explosieven Opruimingsdienst heeft de granaten donderdag opgehaald. OOSTERLAND Opbrengst Mbuma-zending De maandelijkse opbrengst voor de Mbuma-zending is vastgesteld op een bedrag van 378,25. De milde gevers wordt hartelijk dank gezegd. De ijve rige kollektantjes waren Mirjam Bakker, Carola de Jonge, Arianne Morks, Irma Pieper, Arjan Steen- poorte, Trijnie Verhoek en Joanke IJzelenberg. BRUINISSE O' .v? n- Burgerlijke stapt},, Geboren Maria E. IJzelenberg. Gehuwd Adriaan G. Fluijt en Everdina M. J. Lambert; Anthonij Schults en Adriana C. Kristelijn. Overleden Hénricus W. A. van Berne, oud 42 jaar; Marinus C. van Loenen, oud 27 jaar; Frans van Leen, oud 82 jaar; Adriaan Verspoor, oud' 53 jaar. Zaterdag 16 juli Ned. 1 9.30 en 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur Tarzan de heerser van de jungle 16.25 uur Koning klant 18.55 uur Minibios 19.05 uur De dukes van Hazzard 20.00 uur Journaal 20.28 uur Blokletters. Spelprogram- ma. 21.00 uur Dallas. Het huwelijk van Bobby en Pamela verkeert in een cri sis en daar schept Katherine opval lend veel genoegen in. 21.50 uur Televizier magazine 22.30 uur De toestand in de wereld 22.35 uur Sportpanorama 23.05 uur Journaal 23.10 uur Arabisch avontuur. Tove naar Alquazar heeft al zijn zinnen ge zet op macht en daarvoor is geen zee hem te hoog. Er schuilt echter een verraderlijk golfje tussen. Om aan de opperste macht te komen dient hij het bezit te raken van de magische Roos van Eli, die alleen een kracht bron is als hij geplukt wordt door een mens van onbesproken gedrag Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.15 en 18.00 uur Tour de France 18.30 uur Toeristische tips 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.10 uur De uitvinder 19.20 uur Zo vader, zo zoon 19.45 uur Stief been en zoon 20.20 uur Der Bettelstudent. Operet te uit 1812 van de hand van Carl Mil- löcker. 22.00 uur Zingend tot besluit 22.30 uur Journaal, 22.45 uur Nieuws voor doven Zondag 17 juli Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 16.00 uur Nieuws 16.05 uur De Minibios 16.25 uur Spel film 17.10 uur Honderd beroemde schilde rijen. Miniatuur van Kangra staat centraal. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Humanistisch verbond 20.15 uur In het land van mijn ou ders. Een dokumentaire van de in Ar gentinië uit Joods Duitse ouders ge boren Jeanine Meerapfel, die op zoek ging naar haar wortels in Duitsland. Zondag 17 juli, 21.40 uur, Nederland 1: Concert bij de V.N. Het New York Philharmonic orkest staat onder leiding van Zubin Mehta. 21.40 uur Concert van de dag van de Verenigde Naties. Het New York Philharminic voert uit Het Concert in D van Beethoven en de schilderij en tentoonstelling van Moessorgski. 23.10 uur Journaal, 23.15 uur Nieuws voor doven. Ned. 2 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.50 uur Tour de France 19.00 uur Journaal 19.05 uur Mr. Merlin. Zac voorspelt Alex via kaarten niet veel sukses de komende tijd, dat komt niet goed uit want hij moet aan een tafeltennis wedstrijd meedoen. 19.30 uur Countdown 20.10 uur Magnum. Ook dit keer moet Magnum weer als bescherm engel optreden. 21.00 uur De heilige koe. Programma over auto's motoren. 21.25 uur Mooi Nederland. Dit keer worden de plassen die Nederland rijk is bekeken. 21.50 uur Deathlight. Film over het grootste vliegtuigongeluk waarbij 257 personen omkwamen in Antarcti ca. 22.30 uur Hammer House of Horror. Een journalist wordt gevraagd om ervaringen op te doen bij een verma geringsinstituut. 23.15 uur Journaal, 23.20 uur Nieuws voor doven Maandag 18 juli Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Mr. Merlin 16.25 uur Countdown 18.55 uur Cijfers en letters 19.25 uur Op de praatstoel. Liesbeth den Uyl neemt dit keer plaats. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Een maandag in Groningen. Aad van de Heuvel praat met mensen uit deze regio. 21.30 uur Alle zegen komt van boven. Kapelaan Neil en pastoor Duddles- well gaan op huwelijksrelatie pad. 21.55 uur Brandpunt 22.20 uur Music in time. Dit keer wordt Wenen nader onder de loep ge nomen. 23.25 uur Journaal, 23.30 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 16.30 en 18.51 uur Tour de France 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.10 uur Katherina en Potemkin. Muzikale film over het amoureuze le ven tsarina Catherina II. 20.50 uur In voor- en tegenspoed. De ze aflevering maakt duidelijk hoe veel mensen betrokken zijn bij een echtscheiding. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Socutera 22.55 uur Tour de France 23.10 uur Nieuws voor doven Advertentie De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhdud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijnjiuiten verantwoorde/i/kheid van de redactie en uitslulfénd voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Het komt de laatste tijd nogal eens voor dat er kinderen bij mij aan de deur staan met jonge vogels of jonge eendjes. Het was zelfs een keer zo erg dat er twee jongens met een volledig nest met twee jonge vogels daarin bij mij aan de deur stonden. Ze vertel den mij dat de jonge vogels achterge laten waren door de ouders. Ik heb ze toen tot het idee gebracht het nest te rug te brengen waar ze het vandaan hebben gehaald. Ik heb ze dan ook gevolgd. En de ouders zorgen weer best voor hun jonge kroost. Zulke dingen mogen niet gebeuren. Er wordt toch al genoeg vernietigd als je zo eens rondkijkt. Wij leven nu in een tijd waarin men gelukkig steeds meer aandacht gaat besteden aan milieuverontreiniging, natuur bescherming en dergelijke zaken. Als liefhebber probeer ik ook praktische dierenbescherming te bedrijven. De mens is verplicht voor zover hij daar toe in staat is, het aardse bestaan van h*>t dier met zo min mogelijk leed te auen plaatsvinden. Wat leeft en groeit vraagt onderhoud al is het nog zo hoogbejaard. Het is goed de dieren te ondersteunen, om hen te redden is beter. Ook ben ik de gemeente Zierikzee weer erg dankbaar voor haar mede werking wat betreft het verstrekken van medicijnen voor de zwanen tegen long worm om sterfte te voorkomen. Ik zal ten alle tijde mijn best doen voor mens en dier en milieuvervui ling om zo veel te redden wat nog te redden valt. H. J. Dorreman, Varremarkt 4, Zierikzee; Hulp Inspekteur Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Afd. Noord- en Midden- Zeeland. Telefoon 01110-3433. DEN HAAG - De Dierenbescher ming en Stichting Lekker Dier zijn een aktie begonnen om de ongeveer één miljoen fokzeugen in ons land te „ontketenen". Beide organisaties hebben ernstige bezwaren tegen de wijze waarop fokzeugen worden ge houden. „Bij de inrichting van de leefruimte voor deze dieren moet re kening worden gehouden met hun natuurlijke behoeften". De fokzeugen, die de biggen voor de varkensmesterij produceren, staan tijdens hun dracht tussen ijze ren stangen opgehokt, terwijl zij met een vijftig centimeter lange ketting aan een soort borstband, zijn „vast geketend" aan de betonnen vloer van de stal. Ook in het kraamhok, waar zij de biggen moeten werpen, is dat het geval. (Om te voorkomen dat big gen worden doodgedrukt). „Ze kun nen het kraamhok niet verkennen en stro om een werpnest te bouwen ont breekt. Hierdoor wordt de zeug erg onrustig en soms bijt zij zelfs in pa niek haar pasgeboren jongen dood", aldus beide organisaties. Tijdens de zwangerschap staan de dieren bloot aan verveling wat onder andere leidt tot afwijkende gedra gingen (bijten op de stangen, slinger bewegingen met de kop, tandenknar sen). Daaruit kan volgens Lekker Dier en de Dierenbescherming wor den afgeleid dat de dieren in hun wel zijn ernstig worden gestoord. Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 13 Parijs werd een sprookje voor Henk. Hij voelde zich steeds meer op zijn gemak met de taal, voelde zich daardoor ook meer op zijn gemak bij het werk en naar de avonden keek hij steeds weer met verlangen uit. Ter wijl ze samen wandelden langs de on volprezen Champs Elysées, vertelde ze hem van haar jeugd. Ze vermengde op flatteuze wijze de twee talen met elkaar in het vuur van het gesprek en Henk vond dat prachtig. En hij luisterde met animo, omdat de le vensgeschiedenis interessant was, stukken interessanter dan de zijne. Claudette's vader was een jaar lang op de tekenacademie geweest in Amsterdam en had daar haar moeder leren kennen, die van klein kind af aan al talent toonde. Tegen de wil van de ouders waren die twee vrij jong getrouwd en afgereisd naar zijn geboortestad, Parijs. Ze waren wel gelukkig geweest, maar altijd arm. Het atelier had vol gestaan met doe ken, maar ze bleken om een of andere reden onverkoopbaar. Ten slotte had haar vader tegen zijn zin een baantje moeten zoeken en toen zijzelf oud ge noeg was om opgeborgen te kunnen worden in een kinderbewaarplaats, was haar moeder ook gaan werken. En toen was het ongeluk gebeurd, een autobus had haar vader overre den, ze had hem nooit meer gezien, want ze hadden hem naar een zieken huis gebracht. Veel later vertelde haar moeder, dat ze jarenlang had moeten werken om de schulden tc be talen. die de verongelukte schilder had nagelaten. Maar ze was er in geslaagd, had alles aangepakt wat zich voordeed, dienstertje in restau- door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS rants, cassière bij een bioscoop, win keljuffrouw in een bazar en ten slotte had ze het werk veroverd dat bij haar aanleg paste. Tekenares voor een mo deblad. Maar door al die tegenslagen had ze er voor gezorgd, dat haar enig kind een baantje kon veroveren, dat wat meer perspectieven bood en zo doende was ze dus bij de tandarts te rechtgekomen. Dit was de korte in houd van de levensgeschiedenis, maar Claudette kon alles uitrafelen zoveel ze maar wilde. Henk luisterde wel. Hij stuurde enkele mooie brief kaarten, krabbelde er achterop, dat hij erg bezet was doordat hij ziek was geweest van de kiespijn. En iedere avond als hij laat op zijn hotelkamer kwam, nam hij zich voor Nita te schrijven over alles. Er kwam niets van, hij stelde telkens uit om de brief van zijn vrouw, in het ronde kinder lijke handschrift, te beantwoorden. Hij glimlachte om het briefje van Jasper, die het „vein zou finden" als paps weer terug kwam. Wim schreef in blokletters, dat hij met de paasva kantie een trektocht wilde maken met drie vrienden, of vader dat goed vond. Jan was van zijn zakgeld naar het Concertgebouw geweest, een volk sconcert, hij schreef nergens anders over. In zijn verbeelding zag hij Nita aan tafel zitten met de jongens. Jan en Wim bedienden zichzelf al, Jasper moest ze helpen bij het opscheppen. Bieten hadden ze gegeven, die laatste keer het scheen een jaar geleden Nita schreef, dat het een beetje sneeuwde, dat ze nieuwe kolen had besteld of het geen strop voor de bollenkwekers zou zijn, die late kou. Sommige velden bloeiden al Wat leek het allemaal ver en on werkelijk en wat had hij er naar ver langd, toen hij pas in Parijs was. Maar nu hield Parijs hem in de ban, hij voelde zich niet vreemd meer, hij voelde zich heel wat meer dan de kleine man uit het streekdorp. Man van zaken, die al een aardig woordje Frans begon te spreken in hoofd zaak kwam dat door zijn vriendin, die alle wegen zo prachtig voor hem plaveide met haar kennis van beide talen. Ze was een geweldige morele steun voor hem geworden als het weer zondag was, ging hij met haar naar huis om kennis te maken met haar moeder. Liever deed hij het niet, het gaf maar verplichtingen en de vriendschap met Claudette moest uit zijn als hij terugkeerde naar zijn gezin. Soms werd hij angstig, als ze hem zo hartstochtelijk liefkoosde en zei dat ze hem nooit meer los zou la ten. Ze had zelfs een keer schreiend beweerd dat ze niet buiten hem leven kon, dat hij de eerste en enige man was waar ze van hield, haar leven zou niets meer betekenen zonder hem, het zou dor en vervelend zijn, hij mocht haar nooit meer in de steek laten. Over zulke dingen trachtte Henk wat ruim te denken. Als hij weer te rug was en het gewone leven hem opeiste, de jongens hem voor allerlei kleinigheden nodig hadden, bleef de ze episode een sprookje in zijn herin nering. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4