Visserijdagen Bruinisse kregen feestelijke start RING PROMOTION 1983 IN HAAMSTEDE GEOPEND 'Mrv< Vermiste zeesurfer terecht zeelai^L. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jlietnisse ,,Een dag om nooit te vergeten" PÊ &IJ.T AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Respijt De gemeenten Middelburg, Vlissingen en Toekomst Neeltje Jans ,De rekrea demogelijkheden rond de pijler- Goes hebben gisteren besloten om het dam moeten worden benut, anders missen huiskamerprojekt voor drugsverslaafden we een grote kans", stelt ZWN-direkteur J. Futiliteiten „Het grote kwaad in de wereld wordt niet aangepakt", was het verweer van een ge- Superfitte Cruyff Tijdens de eerste training van Feyenoord bleek Johan Cruyff konditioneel een straat nog enige tijd voort te zetten. (Pag. 2). Deïst. (Pag. 3). daagde voor het kantongerecht, die naar voor te zijn op zijn nieuwe ploegmaats. In VRIJDAG 15 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23353 zijn mening voor futiliteiten terecht stond. (Pag- 5). Bruinlsse kan men dat zien. (Pag. 6). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als mensen niet voor de toekomst zorgen, zul len zij weldra voor het heden moeten zorgen. Chinees spreekwoord Met warm. weer en mooie miss BRUINISSE - Op een open wagen, getrokken door de witte auto met bestuursleden Braber en Visch, arriveer de donderdagmiddag Miss-Visserijdagen 1983 bij de mu ziektent in Bruinisse om samen met andere officials luister bij te zetten aan, en de opening te verrichten van de Visserijdagen, die tot en met zaterdag zullen duren. Geassisteerd door de voorzitter van de Stichting Festivi teiten Bruinisse, de heer A. J. Bal, betrad Anja de Ronde voor deze keer een podium vóór de muziektent in plaats van op de muziektent, en sprak haar door ingewijden in gefluisterde rede uit: het begin van een drie dagen du rend feest. Bruinisse is weer in de ban van de mossel, want daar draait het allemaal om. - Miss-Visserijdagen 1983 (links-op de foto) krijgt van Maarten eerste mossels aangeboden. De toespraak van Miss- Visserijdagen (in de wandeling ge woon miss-mossel genoemd) bevatte de bekende elementen: blij dat ze Miss is, de moeilijkheden van de Bru- se vloot, het aanprijzen van de mos sel, het eten van de eerste mossel (met moeite en de aankondi ging van het groots programma. „Mijn funktie is méér dan alleen maar mooi zijn", verkondigde de 17- jarige Anja, ,,op mijn jonge schou ders rust de zware taak in dit feestge druis centraal te staan en de eer van onze goede gemeenschap hoog te hou den". Van die zware taak is overi gens geen sprake zo schijnt het: ze droeg haar waardigheid met verve, en mooi is ze! Ervaring Uiteraard vond ook Miss-Visserij dagen, dat de mosselvisserij voor Bruinisse van levensbelang is. Dat weet ze uit eigen ervaring, want op de Bru 39 vaart ,,haar" Kees Jume- let, dus informatie uit de eerste hand. Daardoor is Anja ook goed op de hoogte natuurlijk van de proble men van de kwekers: „Telkenjare worden onze vissers gekweld met de vraag of de mossels weer goed zullen zijn. Gelukkig: de kwaliteit is weer goed, en de prijzen eveneens. Maar niet alléén voor spoed is er, we denken alleen maar aan het feit dat u met uw mooie vloot met machtige schepen gehinderd wordt om buitenom, via open zèe naar de visgronden in het noorden en terug te varen", aldus de Miss. Verder stipte Anja de herinrichting van de visserijhaven nog even aan, waarvoor de burgemeester een pluim kreeg. Dank aan de vissers, die voor al op zaterdag hun niet te missen me dewerking verlenen aan de visserij dagen, als de voltallige Bruse vloot met groots vertoon zal uitvaren met de vele duizenden gasten. Mossels „Maar bovenal dank voor het feit dat een ieder alle dagen vrijwel gra tis mossels zal kunnen eten. En daar hebt u, vissers, voor gezorgd", Overigens gaat dat mosseleten pas vanmiddag om vier uur van start, als slager Bert Visch het vuur onder zijn ketels zal aansteken om die mossels te gaan koken. Voorlopig twee kub- kisten vol, dus honger hoeft men in Bru niet te lijden Tot slot van haar rede somde Anja de Ronde het uitvoerig programma op, georganiseerd door de S.F.B. Ze maakte daar slechts één abuis mee: de voetbalwedstrijd van zaterdaga vond waar Feyenoord mét Cruijff te gen het Zeeuws elftal zal spelen, werd en wordt georganiseerd door de Bruse Boys, onder aanvoering van Maarten Verspoor. Verder: kermis, braderie, standwerkers-concours en niet te vergeten de tot feesthal omge toverde garage Zuidgeest, de vloot- schouw, alles passeerde nogmaals de revue, waarna vervolgens burge meester T. C. Hekman het woord kreeg om de visserijdagen daadwer kelijk te openen. Moessel èn toeristen De burgemeester deelde eerste komplimenten uit aan Anja en de S.F.B. en riep (gebruikelijk) de be volking op zich ordelijk te gedragen de komende dagen. De heer Hekman vindt, dat ,,de dagen" twee doelen dienen: de mossel promoten, maar ook de toerist ontspanning bezorgen. Hekman: „Naast visserij, in dustrie, land- en tuinbouw is de re- kreatie een zéér belangrijke pijler van onze plaatselijke ekonomie, die zeker nog mogelijkheden tot expan sie biedt. Helaas moet ik zeggen dat dit in alle geledingen nog opy.oldoenr de wordt onderkend"- Tot de vele toeristen die zich voor het podium hadden verzameld zei de heer Hekman: „Ik hoop, dat u pretti ge en goede dagen in Bruinisse hebt en dat u in de gelegenheid zult zijn om Bru in al zijn facetten te leren kennen. Voorts dat het zo mag zijn dat u er aanleiding in vindt nog eens terug te komen". Statieportret van Anja de Ronde, die als miss-Visserijdagen drie dagen de baas is in Bruinisse. Exploitanten Rudie Keizer, kermis-exploitant overhandigde de burgemeester en zijn echtgenote een mossel-bestek, als blijk van waardering dat dezelfde groep exploitanten nu al vijftien jaar de Visserijdagen mag opluisteren. Elders in dit nummer: een impres sie van de eerste visserijdag. SAO PAOLO - De Verolme-werf te Brazilië gaat zich werpen op de fabri- kage van oorlogsschepen en zware wapens. Peter Landsberg, de presi dent van het bedrijf, maakte dit deze week bekend. DARMSTADT - Het Amerikaanse leger heeft het vervoer van Hawk- luchtdoeiraketten over de weg in West-Duitsland opgeschort na een- tweede ernstig ongeluk in nauwe lijks een maand, zo heèft een woord voerder donderdag verklaard. Advertentie WK/WWWWWMIWIAIWy I Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten HAAMSTEDE - De Ring Promotion 1983 in Haamstede is donderdag ontzettend goed van start gegaan. Mooi weer bracht duizenden mensen op de been, die allemaal in de Noordstraat en rond de kerk langs de kramen kri oelden. Naast tal van evenementen, die de Ring Promoti on bood, vormde de truck van de TROS een grote trek pleister. Vanaf zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds verzorgde deze omroep rechtstreekse radio-pro gramma's, waarin verscheidene lokale personen en toe risten aan het woord kwamen. De Ring Promotion wordt dit jaar voor de zesde maal gehouden en werd donderda gochtend geopend door de burgemeester van de gemeen te Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. De organisatie van de zes Ring Promotion-dagen (14, 21, en 28 juli en 4,11 en 18 augustus) is in handen van de middenstandsvereniging Burgh- Haamstede. „De eigen bevolking en de toeristen stellen deze zes donder dagen op prijs. Ik wil niet teveel pro moten, maar er is maar één Wester schouwen", zei de heer J. van de Ber ge, bestuurslid van de Ring Promoti on. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer sprak tijdens haar toespraak voor de muziektent aan de Ring haar waardering uit voor de or ganisatie, die maanden lang is bezig geweest om alles voor elkaar te krij gen. „Een dag om nooit te vergeten", typeerde zij de openingsdag. „Er zijn veel mensen op de been, enkele dui zenden, veel meer dan het vorige jaar. In Westerschouwen kan veel, niet alles. Maar in deze gemeente wordt wel veel getolereerd. Laten we er met z'n allen een fijne dag van ma ken", sprak de eerste burger. Voor haar en de beide wethouders, de heren J. C. de Feiter en A. J. Pad mos, was er een geschenk in de vorm van een kristallen glas, waarin „Ring Promotion 1983" staat gegra veerd. Klederdrachten Onder leiding van mevrouw Liere showde de Plattelandsvrouwen Ver eniging uit Walcheren, bestaande uit 25 personen, de originele Zeeuwse klederdrachten. De Huisvrouwenve reniging uit Haamstede zong onder leiding van de heer H. P. Everwijn het Schouwse en het Zeeuwse volkslied. Op de markt rond de Ring konden de bezoekers kijken naar edelstenen slijpen, wolspinnen, we ven, verven, haken en bloemen ma ken, sigaren maken, keramiek en een bijen-imker. Bij verscheidene kra men kon informatie worden verkre gen over de vogelwacht, de dierenbe scherming, de wereldwinkel, de huis vrouwenvereniging en het werkei- land Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Ook was er een stand over de oude stoomtram in Hellevoetsluis. Voor de muziektent aan de Ring opende burgemeester Niemantsverdriet-Leenhcer de Ring Promotion 1983. Rechts op de foto het Huisvrouwenkoor uit Haamstede en in de muziektent de Plattelandsvrouwen uit Walcheren. Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WA> 1£dr ZIERIKZEE - Zeeland heeft dit jaar in de toeristensektor te maken met een uitgesproken kampeerjaar. Volgens de woordvoerster van de Zeeuwse provinciale VVV, heeft dat echter tot op heden nog niet tot pro blemen geleid. DEN HAAG - De gemeenten krij gen, waarschijnlijk in de eerste helft van het volgend jaar, de bevoegdheid om vergunningen uit te delen aan huisartsen die zich er willen vesti gen. ROTTERDAM - Twee reddingbo ten, een politievaartuig, een vaartuig van de Havendienst, een marineheli kopter en twee niarinevaartuigen hebben dinsdagavond en -nacht te vergeefs enkele uren gezocht naar een op zee ter hoogte van het Brielsc Gat vermiste surfer. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is de surfer woensdagmorgen om vijf uur ongedeerd op het strand van Goedereede terechtgekomen. De man, de 23-jarige W. Zwama, was samen met een vriend dinsdag avond op zee gaan surfen. Door het keren van het tij van vloed naar eb dreef hij steeds verder af. De vriend wist zich nog op tijd in veiligheid te stellen en waarschuwde vervolgens de reddingsbrigade. Volgens de politiewoordvoerder komt het de laatste tijd regelmatig voor dat uitgebreide reddings- en zoekakties op touw moeten worden gezet voor zeesurfers die in moeilijk heden zijn geraakt. Dit is veelal te wijten aan onervarenheid, aldus de woordvoerder. Advertentie BEL VOOR AUTOSCHADE NAAR: Kloosterweg 2 4317 AL Noordgouwe Telefoon 01112-1347 Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden; minimumtemperatuur circa 13 gra den: middagtemperatuur ongeveer 25 graden, op de Waddeneilanden 18 graden. Zwakke veranderlijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 19 juli: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 26 gr. Windkracht: zuid 3 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag- 30'., Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: var. 2 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juli Zon op 5.38, onder 21.53 Maan op 13.17, onder 00.52 17 juli Zon op 5.40, onder 21.52 Maan op 14.35, onder 1.09 18 juli Zon op 5.41, onder 21.51 Maan op 15.41, onder 1.26 Eerste Kwartier: 17 juli (4.50) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 juli 17 juli 18 juli 8.46 9.35 10.32 20.39 21.41 22.49 Doodtij: 19 juli Temperatuur zeewater kust: 19.8°C. 2.03 14.25 2.59 15.24 4.00 16.31 Schouwse HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat ook zaterdag een droog en vrij zonni ge dag zal worden. Restanten van een wolkengebied afkomstig van de Noordzee kunnen voornamelijk in het noorden en oosten van ons land voor bewolking zorgen. Toch zal er in het algemeen vrij veel zon zijn, ter wijl de kans op een bui niet groot is. Daabij staat er maar weinig wind, in het noorden eerst nog een west tot noordwestenwind. Elders in hel land mogelijk zelfs een matige zuid oostenwind. De temperatuur kan grote verschillen opleveren. In het noorden van het land ongeveer 20 graden. In het zuiden en zuidoosten zijn temperaturen van tol 28 grn- den mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1