BRITSE LAGERHUIS VERWERPT DOODSTRAF diensten deurloo mode agend Pantalons Kwart miljoen Brazilianen op de vlucht voor water Vice-president Bush haalt zenuwgas door senaat Russisch blad noemt Moskouse disco's decadent Zeewater aan Belgische kust aanzienlijk beter 10-50% korting Maak een mooie kans op één van de Hitte in Bondsrepubliek eist doden Demonstreren wordt lastig in BRD Meer dan 200 arrestaties in Chili Dodelijk verkeersongeluk 2 Aantal tegenstemmers veel groter dan verwacht LONDEN - Het Britse Lagerhuis heeft donderdagoch tend vroeg een algemene motie voor de doodstraf ver worpen met 368 tegen 223 stemmen. De meerderheid van 145 stemmen tegen de doodstraf was zeker zeven maal groter dan vele politici hadden verwacht. Tevoren had het huis ook met grote meerderheden voorstellen ver worpen voor herinvoering van de doodstraf voor afzon derlijke terreurdaden, moord op politiefunktionarissen in de uitoefening van hun funktie, moord op gevangen bewaarders, moordaanslagen met vuurwapens of explo sieven, moord bij een roofoverval en voor andere moord- delikten. De algemene motie voor de doodstraf die uit eindelijk werd verworpen luidde alleen: „Deze kamer is voor herinvoering van de doodstraf". WASHINGTON - Een voorstel om na 14 jaar weer chemische wapens te maken in de VS is woensdag door de Amerikaanse senaat gekomen door toedoen van vice-president George Bush. Het gaat om het maken van 10.000 binaire artilleriegranaten voor zenuwgas. Hij bracht zijn stem uit toen de stemmen staakten op 49-49. De vice- president mag alleen een stem uit brengen in het geval de stemmen sta ken. Het was voor het eerst sinds 1977 dat dit gebeurde. President Nixon had de produktie van chemi sche wapens in de VS in 1969 voorlo pig stopgezet. Door de stem van Bush werd het besluit met 50-49 aangenomen. Het houdt in dat pas na 1 oktober 1985 kan worden begonnen met de pro duktie van zenuwgas en alleen dan als president Reagan het parlement heeft verzekerd dat het nationale be lang van de Verenigde Staten dit ver eist. Doordat het voorstel vorige maand door het Huis van afgevaar digden werd verworpen zal er even wel eerst een kompromis moeten worden uitgewerkt dooreen gemeng de kommissie van Huis en Senaat. MOSKOU - De Moskouse discothe ken zijn sjofel en decadent, dat heeft het Sovjet-tijdschrift Ogonjok (vlam metje) woensdag geschreven. Het wordt tijd dat zij worden opgeruimd en dat de Moskouse jeugd een ideolo gisch lesjes krijgt, aldus het blad. Het blad ergert zich met name aan de Engelstalige uithangborden. ,,Het wordt hoog tijd dat de Komsomol, de kommunistische jongerenorganisa tie in de Sovjet-Unie, iets tegen deze zaak onderneemt". Sinds de zitting van het Centraal Comité van de kommunistische par tij in juni, waarop onder andere de westerse pop-kuituur werd veroor deeld, zijn al een aantal discotheken gesloten. In andere gelegenheden mag niet worden gedanst en wacht de direktie op bericht welke vorm van amusement zij wel mag brengen. BRUSSEL - De kwaliteit van het zeewater aan de Belgische kust is aanmerkelijk verbeterd vergeleken met vorige jaren. Dat is dinsdag mee gedeeld door het Belgische instituut voor hygiëne en epidemiologie. Dr. De Leener, een van de direkteuren van dat instituut, zei dinsdag dat de kwaliteitsverbetering voor een groot deel te danken is aa de rioleringswer ken die een aantal kustgemeenten heeft uitgevoerd. In de laatste tijd zijn er tal van waterzuiveringssta tions in gebruik genomen. Toch staan er op verschillende plaatsen langs de Belgische kust nog borden met .verboden te zwemmen". Zo'n zwemverbod kan, aldus dr. De Leener, hier en daar nog heel goed slaan op de slechte kwali- teite van het water. Dat is bijvoor beeld het geval bij wat het kleine strand van Oostende genoemd wordt. De zeewaterkwaliteit kan aan het eind van het vakantieseizoen weer een stuk gedaald zijn. ..Het is onvoorstelbaar hoe vervuilend mens en dier voor het strand kunnen zijn", aldus dr. De Leener. Volgens de Belgische direkteur blijft het, ondanks de verbetering van de kwaliteit van het zeewater voor de kust. „onwijs" om schelp- diertjes op golfbrekers te verzamelen en die te eten. Juist die dieren funge ren als filters. De onzuivere stoffen worden door de schelpdieren op geslagen en bij de konsumptie ervan ontstaan risiko's voor de gezondheid. Schelpdieren die in de handel ver krijgbaar zijn worden dan ook niet aan de kust maar elders gekweekt, aldus dr. De Leener. De uitslag betekent dat de doodstraf afgeschaft blijft in heel West-Europa. Engeland had de doodstraf afgeschaft in 1965. De stemming van woensdag was de tien de maal dat een poging tot herinvoe ring in Engeland ferm werd afgewe zen. In mei 1982 bleek een meerderheid van 162 in het Lagerhuis tegen herin voering. In juli 1979 was een meer derheid van 119 tegen. Nu was door velen een meerderheid van slechts tien tegen verwacht. Over het voor stel voor invoering van de doodstraf voor andere moorddelikten werd uit eindelijk niet gestemd, daar de strek king daarvan eingenlijk samenviel met die van de algemene motie. De motie voor doodstraf op terro- ristenmoord was verworpen met 361 stemmen tegen 245, een meerderheid van 116 stemmen tegen het voorstel voor doodstraf op de moord op een politiebeamte in funktie was ver worpen met 344 tegen 263 stemmen, een meerderheid van 81 tegen, die voor moord op een gevangenbewaar der met 348 tegen 252 stemmen, een meerderheid van 96 tegen, moord aanslagen met vuurwapens of explo sieven met 374 tegen 204, een meer- BOEDAPEST - In Hongarije is woensdag een man terechtgesteld wegens moord op een kind, zo heeft het Hongaarse persbureau MTI be kendgemaakt. Mihaly Nyiri bracht het kind van negen jaar om door het met benzine te overgieten en levend te verbranden. De doodstraf wordt in Hongarije in het algemeen voltrok ken door middel van ophanging door de strop. Advertentie v.a. 59,- RIO DE JANEIRO - Meer dan een kwart miljoen Brazilianen heeft op de vlucht voor overstromingen een onderkomen gezocht in school- en kerkgebouwen en andere tijdelijke behuizing. De zwaarst getroffen staat in het bezichte zuiden is Santa Catarina, waar meer dan 200.000 mensen hun huizen hebben moeten verlaten en 27 - volgens officiële op gaven - om het leven zijn gekomen. Onofficieel zouden er veel meer do den zijn. Gouverneur Espiridao Amin heeft voor Santa Catarina - waar het sinds het midden van de vorige week onaf gebroken regent - de noodtoestand afgekondigd. Ministers vlogen naar Advertentie Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in voldoen de gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 275, 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht Advertentie derheid van 170 en die voor doodstraf voor moord bij roofoverval met 369 tegen 194 stemmen, een meerderheid van 175 stemmen tegen. Opgelucht De aartsbisschop van Canterburry en primaat van de Engelse kerk, Ro bert Runcie, zei op de televisie dat hij „opgelucht" was over het verloop van de stemmingen - die werden ge houden na een debat van zes en een half uur en vlak nadat in Noord- Ierland zes mensen - vier protestant se militairen en twee katholiek bur gers waren vermoord. Hattersley zei dat het Lagerhuis zichzelf kon feliciteren met een te genstem over de eerste motie die „vijf keer groter dan ik verwacht had" was geweest. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft woensdag herhaald dat zij bereid is haar ekonomische strafmaatregelen tegen Polen te ver zachten als de militaire regering in Warschau positieve maatregelen neemt voor nationale verzoening. WARSCHAU - Tussen 1000 en 2000 Polen hebben woensdagavond in Warschau luidruchtig hun sympathie betoond aan de verboden vakvereni ging Solidariteit. De betogers wer den uiteen gejaagd door de militie. FRANKFORT - In Frankfort al leen al zijn 10 mensen om het leven gekomen in de hitte van de laatste dagen met temperaturen van tussen de 30 en 35 graden. De woordvoerder van de stedelijke brandweer die dit meedeelde, zei dat 170 mensen behandeld hadden moe ten worden die sinds de hoge tempe raturen op vrijdag begonnen op straat in elkaar gezakt waren. i liobl BONN - Het Westduitse kabinet heeft woensdag een wetsvoorstel aangenomen dat het demonstreren in de Bondsrepubliek strikter aan de regels bindt. De politie krijgt verre gaande bevoegdheden om tegen de monstranten op te treden. De be wijslast van een strafbaar feit zal niet meer bij de staat liggen, maar de aangeklaagde demonstrant moet voortaan zijn onschuld aantonen. Het wetsvoorstel is aanvaard na een wekenlange strijd tussen de mi nister van binnenlandse zaken Frie- drich Zimmermann (CSU) en de mi nister van justitie Hans Engelhard (FDP).' Engelhard heeft zich steeds verzet tegen een rigoreuze verscher ping van het demonstratierecht. Het voorstel werd woensdag echter zon der diskussie unaniem aangenomen. STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zaterdag 21.30 uur a.s. zondag 20.00 uur OSCARWINNAAR JESSICA IANGE Beste vrouwelijke bijrol "TOOTSIE IS EEN TRIOMF. Oustfn Hoffman hirt veroverend" 0* T(l«grait. "TOOTSIE IS HOLLYWOOD Vermist jacht niet vermist ZIERIKZEE-KATS - Met man en macht is dinsdagmiddag en woensdagochtend gezocht naar een vermist jacht met twee Belgi sche opvarenden uit Edechem. Het jacht, de „Cherqui", een rode kajuitjacht met aan boord de 22- jarige L. de K. met zijn echtgeno te, vertrok dinsdag uit de haven van Kats, richting Zierikzee. Het jacht van zijn ouders was even te voren dezelfde haven uitgevaren met gelijke bestemming, waar de twee jachten elkaar weer zouden ontmoeten. De boot van de ouders arriveer de in de loop van dinsdag in de Zierikzeese haven, maar de „Cherqui" niet. De ouders sloe gen alarm en 's avonds werd een grote zoekaktie op touw gezet, waarbij onder meer betrokken waren de RP-8 van de rijkspolitie te water en alle surveillanten met wagens die op dat moment dienst hadden. Tot middernacht werd van Bruinisse tot Zierikzee en van Zierikzee tot de werkhavens ge zocht naar de twee Belgen. Woens dagochtend werd de zoekaktie voortgezet, aangevuld met de RP- 30, die het jacht vond nabij de Zee- landbrug. De geënterde schipper bleek zeer verbaasd over de zoek aktie: er was niets aan de hand! Bij de zoekaktie was de haven van vertrek niet aan een onder zoek onderworpen. Indien men dit wel had gedaan, zou men de „verloren zoon" niets vermoe dend al dobberend in die haven hebben zien liggen. De oorzaak was namelijk dat de 5 pk motor niet in staat was de op dat mo ment de oversteek te maken, zo dat de Belg weer terug naar de Katse haven ging. Woensdag luk te de oversteek wel en werd hij ge signaleerd bij de Zeelandbrug. de hoofdstad Florianopolis om te kij ken wat voor hulp nodig is. De minister van landbouw van Santa Catarina, Wilson Klein, zei dat in de minder erg getroffen delen van de staat gehamsterd werd en dat de ekonomie van de staat - die 3.600.000 inwoners telt - zware schade was toe gebracht. „Dit is het beeld: veel leed, veel slachtoffers en een praktisch vernietigende ekonomie", zei hij. De hoeveelheid water van de spek- takulaire waterval van Iguacu aan de grens met Argentinië is 40 maal zo groot als normaal omtrent deze tijd van het jaar. De andere getroffen staten zijn Pa- rama en Rio Grande Do Sul. Zaterdag 16 en zondag 17 juli Zierikzee Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. Duiveland Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Speelman Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven,tel. 01119-1588 neemt waar voor geheel Schou-" wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster E. v. d. Velde, Zierikzee, Schouwenbank 34, tel. (01110) 6397 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. een paar apart met héél weinig calorietjes SANTIAGO - Meer dan tweehon derd Chilenen blijken dinsdagavond gearresteerd tijdens demonstraties tegen het militaire bewind. Volgens het semi-officiële persbureau „Orbe" zullen 110 van de 213 mensen die in Santiago vastzitten, terecht moeten staan op grond van de veiligheids wetten. Ondanks een avondklok die het re gime had ingesteld om demonstraties te voorkomen, gingen in de armen wijken honderden jongeren de straat op. Dé politie zetten pantserwagens en traangas in om barrikades op te ruimen en betogers te verspreiden, zo verklaarden bewoners. Volgens pers berichten kwam het tot botsingen tussen studenten en politie in de be langrijkste havenstad, Valparaiso, en de zuidelijke stad Concepcion. AXEL - In Axel is woensdagoch tend de 15-jarige Ammar Boulahoua- che uit die plaats met zijn bromfiets verongelukt. De jongen kwam na een haakse bocht naar rechts op de linker weg helft frontaal in botsing met een te gemoetkomende auto. Hij was op slag dood. De duopassagier werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Gent, aldus de politie. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland". tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Van 5 16 juli Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Vis- straat. Expositie werken van leerlin gen Co de Voogd (Burgh). Dagelijks (behalve zondags) 14.00 - 17.00 uur, donderdags 19.00 - 21.00 uur. Tot en met 6 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling, maandag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert. Geert Bierling, orgel en clave- cimbel. 20.00 uur. Haamstede Ring. Opéning Ring-promotion door burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. 10.00 uur. Bruinisse Muziektent. Opening visserijdagen 1983 door burgemeester T. C. Hek man. 14.00 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „Old Frustration". 20.00 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Ta lentenjacht. 10.00 uur. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. Braderie met standwerkersconcours. Vanaf 10.30 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „The Spijkcity Rollers". 20.00 uur. Zaterdag 16 juli Zierikzee Beuze. Verkoopdag ten bate van Herv. Verenigingsgebouw. Gehele dag. Bioscoop. Tootsie. 19.00 en 21.30 uur. Haamstede Rond Ger. kerk. Rommel- en infor matiemarkt. 10.00 - 17.00 uur. Ouwerkerk Zuidhogeweg 1. Schuur-feest PJZ, m.m.v. Trio plus Eén. 21.00 uur. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. Braderie m.m.v. Arjo de Koning, organist. Vanaf 10.30 uur. Vissershaven. Vlootshow Bruse vis sersvloot. 13.30 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „The Spijkcity Rollers". 20.00 uur. Sportterrein Boomdijk. Voetbalwed strijd Feyenoord-Zeeuws elftal. 18.30 uur. Zondag 17 juli Zierikzee Bioscoop. Tootsie. 20.00 uur. Maandag 18 juli Haamstede Ger. kerk. Maandagavondzang met Harry Hamer, orgel en Leo Torn, trompet. 20.00 uur. Woensdag 20 juli Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Janszoon Zwart. 20.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Ellengard Jense, piano; Adrie v. d. Veen, hoorn. 20.00 uur. Oosterland Voormalige sportterrein Sint Joost- dijk. Optreden Les Aranis. 20.30 uur. Vrijdag 22 juli Nieuwerkerk Voormalig sportterrein Burg. van Eetenstraat. Optreden Les Aranis. 20.30 uur. Zaterdag 23 juli Burgh Rommelmarkt in de Ring t.b.v. her vormde gemeente, van 8.30 - 16.00 ur. Renesse Terrein tussen Stoofweg en Maurits- weg. Stuntgroep Les Arnanis. 20.30 uur. 't Dorpshuus. Bazar handwerkklulp. V.a. 10.00 uur. Dreischor j Bogerdweg 20. Rommelmarkt N.H. kerk. 9.00 uur. Ring. Braderie, rommelmarkt, s.v Ouwerkerk, vanaf 15.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Start puzzelrit voorj auto's. 19.30 uur. Maandag 25 juli Haamstede Ger. kerk. Maandagavondzang met Harry Hamer, orgel. 20.00 uur. Woensdag 27 juli Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Janszoon Zwart. 20.00 uur. Donderdag 28 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Rinus Verhage, orgel; Ine v. d. Dool, dwarsfluit en Ed v. d. Blink, contra-bas. 20.00 uur. Scharendijke Ophalen oud papier, vanaf 10.00 uur. Bruinisse Centrum Bruinisse. Ronde van Brui nisse. Vanaf 16.30 uur. Vrijdag 29 juli Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Maandag 1 augustus Haamstede Ger. kerk. Maandagavondzang met Maarten Arendsen. orgel en Yvonne Dorr-Jonker, hobo. 20.00 uur. Woensdag 3 augustus Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Janszoon Zwart, mede werking wordt verleend door me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk, sopraan. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2