Rabobank S streeknieuws Zeiljacht Windbreker voor de kust van Ouddorp gezonken en door reddingsbrigade gelicht vakantie zon een goede reis verzekering; La Grand richt zich op moleculaire technologie Tentoonstelling van exotische kunst Aannemings- en handelsbedrijf MIDDEN MIDDENSTAND Groot aantal zeekatten Inbraak VV V-kantoor Fietser en brom fietser gewond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rijkswaterstaat vraagt 40.000,- borgsom voor berging geld en goede raad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 juli 1983 Nr. 23351 N1EUWERKERK - Het Aannemings- en handelsbedrijf G. J. La Grand uit Nieuwerkerk heeft een uitbreiding ondergaan. De heer La Grand is consultant voor Zeeland geworden op het gebied van alterna tieve reparatie- en beschermings-techniek. Het betreft een moleculaire technologie, die een revolutie wordt genoemd in het onderhoud van ge bouwen en huizen. Perspect Molecular Engineering BV belicht de methode om op de voordeligste manier het dak te laten repareren. Er wordt gewerkt met materialen, die in feite niet beïnvloed worden door het milieu en die enorme voordelen hebben ten opzichte van traditionele technieken en materialen. INDE Bij Belzona Molecular Metalif Ltd. heeft men de eigenschappen van Belzona Flexible Membrane dakbedekkingsmateriaal kontinu verbe terd gedurende een periode van twintig jaar. Het produkt heeft een goe de weersbestendigheid en een levensduur van minstens 10 jaar. Er is een netwerk in Nederland van „Belzona Flexible Membrane" consul tants die er voor zorgen, dat voldoende advies, toezicht en instruktie plaatsvindt. De heer La Grand maakt er thans onderdeel van uit. zeeën bevoer en zelfs een orkaan doorstond. Het was diverse keren ak- tief tijdens grote wedstrijden. Een pijnlijke rol in het gebeuren speelde Rijkswaterstaat. „Daar kan ik me zo verschrikkelijk over opwinden", stelt De Leeuw. „Als deze dienst niet zo vreselijk dwars had gelegen had den we waarschijnlijk een dag eerder kunnen bergen en was het jacht waarschijnlijk behouden gebleven. Het oponthoud ontstond, doordat Rijkswaterstaat 40.000,- borgsom eiste, vanwege het feit, dat men bang was, dat de bergingswerkzaamhe den schade aan het strand te weeg zouden brengen. Ronduit belache lijk. Gelukkig heb ik ontzettend veel medewerking gekregen van mijn verzekeringsmaatschappijdie na veel vijven en zessen met Rijkswa terstaat tot een overeenkomst kwa men, maar even goed wel de 40.000,- moesten stoten. Voor hetzelfde geld was het jacht echter wel definitief in de golven verdwenen. Dankzij de voortreffelijke' sikrië' van de Red dingsbrigade heb ik nu in ieder geval het wrak nog". SCHARENDIJKE Ongeluk bij Brouwersdam Op de parkeerplaats aan de Brou wersdam zijn maandag een fietser en een auto met elkaar in botsing geko men. De fietser, J. D. v. d. S. uit Scharendijke, zou geen voorrang hebben verleend aan de automobilist F. K. uit Haastrecht. De fietser raak te gewond en werd behandeld door een ter plaatse zijnde arts, OUWERKERK Braderie S.V. Ouwerkerk Sportvereniging Ouwerkerk orga niseert voor zaterdag 23'juli een rommelmarkt/braderie op de Ring van Ouwerkerk. Men kan er van 15.00 uur af terecht. OOSTERLAND Opbrengst kollekte Kinderzörg De kollekte ten bate van Kinder zörg heeft in het tweede kwartaal op gebracht 407,90. Dit bedrag werd opgehaald door Marjan de Jonge, Co- rine Dane, Jessica Oosterboer en An nie de Jonge. De kollektanten en ge vers wordt door de organisatrice van de kollekte, mevrouw J. v. d. Werf- Steenpoorte, hartelijk dank gezegd. BRUINISSE Botsing op Grevelingenstrand Twee brommers en een auto raak ten maandag betrokken bij een bot sing op het Grevelingenstrand. Twee brommers, bestuurd dóór M. v. d. V. en S. K., bieden uit Herkingen, reden naast elkaar over de parkeerplaats. Zij zouden door de bomen de nade rende a^to, bestuurd door C. H. A. v. A. uit Haren, niet hebben gezien. Al le drie de voertuigen raakten aan de voorzijde beschadigd. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Reisje soos Aan het begin van de vakantie maakte de soos van mevrouw IJze- lenberg nog een dagtocht naar Zeeuws-Vlaanderen. Hefhiooie weer zorgde voor een opperbeste stem ming. Via Willemstad, Halsteren en Bergen op Zoom werd halt gehouden in Hoogerheide waar de koffie klaar stond. Vervolgens via Putte, Antwer pen naar Sint Jan Steen voor een heerlijk diner. Langs het kanaal van Sas van Gent, Sluiskil naar Breskens en met de boot naar Vlissingen, Dom burg en het Veerse Meer, naar de voorlaatste halte: De Val voor een drankje. In de Blauwe Keet stond een welverzorgde koffiemaaltijd klaar. Aan het einde van de geslaag de dag dankte de voorzitter chauf feur Jan maar bovenal God voor het grote voorrecht van deze dag. Op 31 augustus begint het nieuwe soos-sei- zoen, hopelijk met veel nieuwe le den. WESTHOEK - Zeer waarschijnlijk verschijnt binnenkort een groot aan tal zeekatten (inktvissen) voor de kust van Schouwen-Duiveland. De voorboden daarvan, de kwallen, heb ben zich al aangekondigd. De kwal len worden door de warmte naar de oppervlakte gelokt en verschijnen ook in groten getale bij oostelijke wind. Drs. E. K. Duursma, direkteur van het Delta Instituut, heeft een eenvoudig middel tegen kwallebe- ten. Een blaadje weegbree (groeit in de berm) helpt goed tegen de jeuk en de pijn. HAAMSTEDE - Tussen maandaga vond zes uur en vanochtend (dinsdag) negen uur hebben onbekenden inge broken in het VVV-kantoor te Haamstede. De daders hebben een raam gefor ceerd, waardoor ze naar binnen kwa men. Uit een la werd een nog niet be kende hoeveelheid Duits geld meege nomen. Ook het potje voor de trim- loop en het spaarvarken zijn verdwe nen. De VVV-informatrice, Tineke deurloo, vertelde dat de daders „het grote geld" niet hebben gevonden. De sleutel van de opbergplaats, waarin zich dat geld bevindt, was goed opgeborgen. „Mijn schaar is ook weg, maar voor de rest hebben ze zich netjes gedragen, want er is niets beschadigd of vernield", aldus me vrouw Deurloo. De zaak is in onder zoek bij de rijkspolitie Schouwen- Duiveland. WESTENSCHOUWEN - Op de Kraaijesteinweg ter hoogte van de Hogeweg vond maandagmiddag een ongeluk plaats, waarbij een fietser en een bromfietser gewond raakten. De fietser G. B. uit Haamstede werd gevolgd door de bromfietser W. G. uit Zierikzee. G. wilde de fietser inhalen. Op dat moment week de fietser naar links uit. Beide bestuur ders raakten elkaar en vielen. G. liep een beenbreuk op en B. een sleutel beenbreuk. Beiden werden per am bulance naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redak tie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f37,00; per jaar 1 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. beelden en gebruiksvoorwerpen uit de Makonde-kunst. De Makon- de's vervaardigen hun werkstuk ken uit ebbehout, dat, hoewel moeilijk te bewerken, in hun han den een uitermate dankbaar ma- HAAMSTEDE - In het kerkgebouw aan de Noordstraat 34 te Haamstede houdt de heer J. Bakker uit Rosmalen een expositie van mo derne Afrikaanse kunst, gekombineerd met antiek houtsnijwerk, beel den en maskers uit verschillende Afrikaanse landen. De expositie zal worden gehouden tot en met 31 augustus. De heer Bakker, die een grote kennis bezit van de Afrikaanse kunst, is jaren werkzaam geweest voor de zendingsmissie in Antwerpen. Hij heeft in dat verband veel werk verricht voor de Paters Redemtoeristen en de Paters Karmelieten. Drie jaar geleden hield de heer Bakker een soortgelijke expositie in het Parochiehuis te Zierikzee. Op de expositie ziet men een kollektie beelden van de Makon- destam uit Oost-Afrika; de mo derne houtsnijkunst van de leden van deze stam heeft zijn wortels gehecht in een ver verleden, waar door deze authentieke kunst diep verankerd ligt in dit volk.Al voor 1900 kon men in Europese musea de Makonde-kunst bewonderen. In die tijd was de stijl naturalisti sche, terwijl de tegenwoordige kunstenaars expressionisten ge noemd kunnen worden. Verder is er uit West-Afrika de prachtige bronskuituur van de Bobo- en de Bamumstam, en een aantal oude maskers, voorouder- teriaal is. De vitaliteit is diep geworteld en dat komt tot uiting in de werkstukken; vreugde en ver driet, humor en harde arbeid en ook eerbied voor de levenskracht vindt men terug in de beelden. Ook te zien zijn uit China af komstige dekenkisten, grote en kleine juwelenkisten, spekstenen beelden, armbanden, kettingen en vazen, alsmede voorwerpen van bamboe. Daarnaast is veel van het geëxposeerde afkomstig uit Bali, India, Kenia, Thailand, In donesië, Filippijnen en Zaire. De tentoonstelling, waar ook veel materiaal te koop is, is dagelijks geopend. Een gedeelte van de expositie in het Kerkgebouw aan de Noordstraat in Haamstede. Maandagochtend omstreeks acht uur probeerden de leden van de ORB voor het eerst om een staalkabel over te brengen naar het jacht. „Dat ge beurde bij laag water, maar de po ging mislukte, zodat we moesten wachten tot maandagavond om een tweede poging te doen. Dit keer ging het beter. De boot werd flink in de kabels gelegd en vervolgens aan wal getrokken door berger Van de Broek. Inmiddels had het jacht wel aardig wat schade opgelopen en kan men er nu wel van uitgaan, dat het als verlo ren beschouwd kan worden, precies 25 jaar nadat het voor het eerst het ruime sop koos". De Windbreker was eén zeewaar dig jacht, dat nagenoeg alle wereld- OUDDORP - Tijdens de plotseling opkomende mist van zaterdag op zondag liep voor de kust van Ouddorp ter hoogte van de reddingspost van de Strandreddings- brigade aan het Flauwe Werk het achteneenhalve meter lange zeiljacht Windbreker van eigenaar Karei de Leeuw uit Voorburg aan de grond, een voorval dat bij de eige naar uiteindelijk flink wat emoties zou opwekken. Deze emoties onstonden evenwel niet zozeer door de aanva ring zelf, maar veel meer door de gebeurtenissen, die zich nadien voordeden. Akties van plunderaars en voor al ook het optreden van Rijkswaterstaat naar aanleiding van de op til zijnde berging schoten bij de Zuidhollander in het verkeerde keelgat. Nadat Bergingsbedrijf Van de Broek uit Stellendam de Windbreker - geheel „ontkleed" - aan de wal had gehaald met de fikse on dersteuning van de Ouddorpse Reddingsbrigade, vertel de De Leeuw over het hoe en -waarom van zijn geëmotio neerdheid. een lekker windje kracht vier en de mist leek spoedig op te trekken. We besloten verder te gaan en koersten richting vaargeul voor de Nieuwe Waterweg, maar omdat het toch nog vrij heiig was, vonden we het te ris kant om deze drukke vaarroute over te steken". Mistgordijn De Leeuw besloot koers te zetten richting Stellendam, waarbij het de bedoeling was om van boei tot boei te varen, hetgeen in kombinatie met de aanwezige dieptemeter zeer goed mo gelijk leek. Plotseling trok het mistgordijn evenwel beangstigend dicht, waar door de laatste betonning toch werd gemist. Om kwart over zes in de vooravond van zaterdagavond liep de Windbreker voor de kust van Oud dorp op ongeveer 800 meter uit de vloedlijn aan de grond. „De hulpak- tie kwam een kwartier later al op gang en we werden door de Zee manspot uit Stellendam van boord gehaald", weet De Leeuw. De Wind breker werd op zijn kant gelegd om zo te trachten het jacht weer vlot te krijgen, maar door het snelle vollo pen, dat zelfs niet kon worden bijge houden door de pompen, bleef deze poging vruchteloos. Er was geen redden meer aan en we besloten om te wachten tot de vol gende ochtend om dan bij laag tij het jacht te bergen, maar wat schetst on ze verbazing, dat toen bleek, dat plunderaars al voor een vei mogen van boord hadden gehaald. Dut heeft me vreselijk aangegrepen. Dat was toch wel het allerlaatste wat ik ver wacht had", zegt De Leeuw mat over slaande stem. Het schip lag inmid dels helemaal onder water en alleen de mast stak nog boven de golven uit. „Ik heb toen kontakt opgenomen met de strandreddingsbrigade om me ter wille te zijn bij de bewaking van het gezonken jacht. Deze mensen hebben voortreffelijk werk geleverd. Dat er uiteindelijk nog niet veel meer ontvreemd is, heb ik aan hen te danken". Plunderaars „We hebben het jacht de hele zon dag bewaakt, niet alleen voor plun deraars, maar ook om te voorkomen, dat andere schepen in aanvaring zou den komen met het gezonken jacht", vertelt Jaap Pijl, sekretaris van de Ouddorpse Reddingsbrigade. Advertentie Zaterdagmorgen 9 juli vertrok de Windbreker met een bemanning van drie koppen uit Hellevoetsluis voor een reis naar Scheveningen. „Infor maties naar de weersverwachtingen leerden ons, dat er mist op komst was, maar, zo werd er bij gezegd, het 'waw V Als ik op vakantie ga, sluit ik altijd een reisver zekering af. Bij mijn eigen Rabobank. Dan weet ik zeker dat, als ik schade zou krijgen, de afwikkeling in vertrouwde handen is. Trouwens mijn buitenlands geld, reischeques en andere vakantiezaken regel ik er ook. Dat is handig en gemakkelijk. De Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. euvel zou vrij snel weer optrekken", vertelt Karei de Leeuw. „Toen we bij de Sluis aankwamen werd ons duide lijk, dat we bepaald niet de enige wa ren, die eerst de weersontwikkelin gen wilden afwachten. De sluis zat immers bomvol. Er stond evenwel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3