OVERLOOP KAMPEER TERREINEN VOORZIEN IN GROTE BEHOEFTE Beter Wonen bouwt vier woningen in Ouwerkerk Pakje koffie wordt woensdag zes cent duurder Schouwen-Duivelanddruk bezetmaar nog niet vol Extra bezuiniging op uitkeringen aan gemeenten van 240 miljoen Woordvoerster Provinciale V.V.V. Fietser gegrepen op N 59 REISBON van oeveren reizen ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Duurzame energie Minister Winsemius van Milieubeheer is voorstander van aanwending van duurzame energie, zoals windenergie, zonne-energie en aardwarmte. (Pag. 2). Berginsoperatie De Ouddorpse reddingsbrigade heeft gis teravond voor de kust van Ouddorp een* vastgelopen zeiljacht geborgen. Veel amb telijk geharrewar ging er aan vooraf. (Pag. 3). VVV-informatiecentrum De provinciale VVV heeft op de Grevelin- gendam een VVV-informatiecentrum inge richt. Men kan er terecht voor inlichtingen omtrent logies-mogelijkheden. (Pag. 5). Mosseltoernooi In het C-toernooi had favoriet Harry Koster erg veel problemen met de warmte, waarin ook de Bruse tennisbanen gehuld zijn. Hans Bouma profiteerde bijna. (Pag. 6). DINSDAG 12 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23351 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Een groot gezelschap biedt over het algemeen zó weinig geestelijke opwekking, dat velen zich temidden daarvan behagelijk voelen. Otto Weiss Eerste pijler stormvloedkering geplaatst in augustus Z1ER1KZEE - De eerste pijler voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde zal in de loop van augustus worden geplaatst. Het juiste tijdstip voor deze pijlerplaatsing is afhanke lijk van en aantal faktoren en zal daarom pas later definitief kun nen worden vastgesteld. Voor de plaatsing is in principe gekozen voor de vroegst mogelijke datum woensdag 10 augustus. Het inluiden van deze belangrij ke nieuwe fase in de voortgang der Oosterscheldewerken zal in de loop van de ochtend gebeuren. AMSTERDAM - Een pak koffie van 250 gram wordt in de winkel met ingang van woensdag zes cent duur der. Deze verhoging is een gevolg van een stijging van de grondstoffenprij- zen. Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de duurdere dollar, zo heeft de Vereniging van Neder landse koffiebranders en theepak kers maandag bekendgemaakt. Het ministerie van ekonomische zaken is van de prijsverhoging op de hoogte gesteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Minder heet Zonnig met een maximumtempera tuur van 22 graden in het noord westen tot 30 graden in het zuid oosten. Matige naar noordwest draai ende wind ongeveer kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 16 juli: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: n.west 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: west 2 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: var. 2 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli Zon op 5.35, onder 21.56 Maan op 9.07, onder 14 juli Zon op 5.36, onder 21.55 Maan op 10.33, onder 0.12 Eerste Kwartier: 17 juli (4.50) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 13 juli 6.26 17.55 11.46 - 14 juli 7.18 18.46 0.21 12.35 Doodtij.' 19 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 18.8° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De hittegolf loopt nu ton einde. Morgen wordt de wind noord of noordwest en voert aanzienlijk koelere lucht van de Noordzee aan. Deze lucht dringt maar langzaam het land ins, zodat het in Zuid-Limburg nog wel 30 graden kan worden, maar in het noordwesten van Nederland wordt het niet warmer dan 22 graeen. In de kustprovincies bestaat boven dien kans op binnendrijvende mist. De windsterkte is morgen matig, kracht 3. Na morgen is de Noordzeelucht het hele land binnengedrongen en is het ook in het zuiden minder warm. De middagtemperatuur wordt ongeveer 24 graden. Omdat het toch zonnig blijft, betekent dit dat wij tot in het weekeinde te maken krijgen met een aangenaam zomers weertype ZIERIKZEE - Het is druk in Zeeland, maar het is nog niet vol. Woordvoerster van de Provinciale V.V.V. me vrouw S. Hovestadt liet desgevraagd weten, dat er echt nog wel kampeerplaatsen te vinden zijn. Ook bij de meeste hotels zullen de zomergasten nog niet tevergeefs aanklopen, want daar zijn de reserveringen toch wel wat minder dan voorgaande jaren. ,,Het aksent ligt dit jaar duidelijk op de kampeervakanties", zegt me vrouw Hovestadt. Het stralend zo merweer met een temperatuur die tropische waarden bereikt, moedigt de mensen uiteraard ook aan er met tent of caravan op uit te trekken. Tot nu toe behoefden op Schouwen- Duiveland geen toeristen voor een verblijfplaats te worden door verwe zen naar andere Zeeuwse regio's. De campings zijn vrijwel overal druk bezet, maar ook daar is soms nog wel een plaatsje te vinden. Van groot be lang blijken thans wel de zogenaam de „overloop-kampeerterreinen die sinds het afgelopen weekend dui delijk in een behoefte voorzien. Goed beleid Volgens de V.V.V.-woord voerster getuigt het van een goed gemeente lijk beleid deze overloopterreinen als extra kampeervoorziening te kreë ren. Alleen in de Westhoek kon hier door aan ongeveer achttienhonderd rekreanten extra plaats worden ge boden. Mevrouw Hovestadt is ook van mening, dat de overloopterrei nen kunnen bijdragen aan het terug dringen van het illegaal kamperen. Gedurende het afgelopen weekend werden overigens nog vijfentwintig processenverbaal opgemaakt tegen illegale kampeerders, die zich bevo- nen tussen de Brouwersdam en Westenschouwen. Schouwen-Duiveland blijkt ook dit seizoen, maar nog dan voorheen, in trek bij de „dagjesmensen". Vele mensen, die inmiddels vakantie heb ben, reserveerden geen vaste ver blijfplaats, maar trekken er afhan kelijk van de weersomstandigheden op uit. De Brouwersdam, de Grevelingen- dam en het strand in de Westhoek vormen in dit opzicht grote trek pleisters. Soms blijven de niet- reserveerders spontaan toch enkele dagen hangen in Zeeland, daartoe vooral aangezet door de verwachting op aanhoudend prima zomerweer ze ker tot het einde van deze week. Ho tels, overloop-kampeertei-reinen en ook vele partikuliere adressen bie den nog plaats, zodat vrijwel nie mand voorlopig teleurgesteld be hoeft te worden als hij zijn vrije da gen op Schouwen-Duiveland wil doorbrengen. OUWERKERK - Aan Den Domp in Ouwerkerk worden door woningbouwvereniging „Beter Wo nen" vier woningwetwoningen gebouwd. Vorige week woensdag werd begonnen met het uitgraven van de grond. Het is inmiddels twaalf jaar geleden, dat in deze Duivelandse kleine kern sociale woning bouw plaatsvond. In 1971 bouwde de Chr. Woningbouwvereniging Bruinisse namelijk de woningwetwoningen aan de Burgemeester Romeijnstraat in Ouwer kerk. Achter deze woningen worden nu de vier Beter Wonen-huizen aan Den Domp gebouwd. .Bejaarden-geschikt" Het gaat hier om woningen van het type van architekt Leo de Jonge, zogenaamde „bejaarden-geschikte" huizen. Dat wil niet zeggen, dat het uitsluitend bejaardenwoningen zouden zijn, ze zijn ook uitstekend ge schikt voor kleine gezinnetjes of twee-persoonshuishoudens. Deze hui zen hebben: een woonkamer, keuken, hal, kleine berging, twee slaap kamers, bad en toilet. Deze woningen aan Den Domp konden nog uit het bouwkontingent voor 1983 worden gebouwd. Volgens de mededeling van de direkteur gemeentewerken, de heer D. A^Haak is het zelfs gelukt cr ééntje extra uit te halen, want het kontingent voorzag nog maar in drie huizen. Ten aanzien van de vervallen schuur aan de Ring in Ouwerkerk deel de de heer Haak mede, dat na de bouwvakvakantie met de sloop van de ze bouwval zal worden begonnen. Mededelingen over de poging in het kader van de pot dorpsvernieuwing op deze plek wat extra woningen te kunnen bouwen, kon de direkteur gemeentewerken voorshands nog niet doen. DEN HAAG - Op de uitkeringen van het gemeentefonds aan de gemeenten wordt de komende vier jaren jaarlijks 60 miljoen gulden extra gekort. In de zogenoemde juni-cirkulaire van staatssekretaris Van Amelsvoort (binnen landse zaken) aan de gemeenten staat dat de „ombuigingen aanvulling behoe ven" in verband met de verslechterende ekonomic". In de Voorjaarsnota 1982 waren al beslissingen opgenomen over ombuigingen in de komende jaren, daarna zijn in het regeerakkoord afspraken gemaakt. Daar komt nu dus een aanvullende ombuiging bij. De ombuigingen van het gemeente fonds voor de komende vier jaar zul len in totaal meer een dan een mil jard gulden bedragen. Voor volgend jaar zullen die 476,2 miljoen gulden bedragen. Van dat bedrag is 156 mil joen gulden een gevolg van de Voor jaarsnota 1982, is 121 miljoen een al gemene korting die overeengekomen is in het regeerakoord, waarin ook korting is opgenomen in verband met profijtgedachten en versobering van 139 miljoen. Daar komen de 60 miljoen van de juni-cirkulaire bijDe totale algemene uitkering van het ge meentefonds bedraagt ruim 12 mil jard gulden. Ook de uitkering uit het gemeente fonds voor dit jaar wordt bijgesteld. Zo wordt de prijskompensatie, die aanvankelijk 3,5 procent beliep, bij gesteld tot 2 procent, hetgeen 50,7 miljoen gulden scheelt. Vanwege de „excessieve" stijging van de bijstan duitgaven wordt een bedrag van 39 miljoen gulden verstrekt en voor de herbezetting van arbeidsplaatsen in verband met de drie roostervrije da gen voor ambtenaren is een bedrag van 16,6 miljoen gulden beschikbaar. Niet te omzeilen De staatssekretaris laat de ge meenten voorts weten, dat ze de be zuinigingen niet zullen kunnen om zeilen via artikel 12 van de financiële verhoudingenwet. Dat artikel voor ziet in extra steun aan gemeenten die in grote geldnood zitten. De staatsse kretaris stelt dat die extra steun ten koste gaat van de andere gemeenten. Bestaande artikel 12 gemeenten zul-' len niet worden gekompenseerd voor de extra bezuinigingen. Het huishouden gaat tijdens het kamperen een stuk eenvoudiger. Maar één van de zaken, die gewoon door blijven gaan, is de was. BRUINISSE - Op de Staphorster kruising (afslag Zijpe) bij Bruinisse is de fietser A. J. F. uit West- Duitsland maandag van de N59 twee maal geraakt door een auto. De fiet ser stak de weg over en werd gegre pen door een auto, bestuurd door D. v. L. uit Heerlen. Daarna werd de fietser nogmaals geraakt door de au tomobilist P B. uit Westkapelle. F. werd met een hersenschudding en di verse kneuzingen naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Het strand in de Westhoek is bij warm weer één van de grootste trekpleisters van Schouwen-Duiveland. Even uitblazen op een terrasje: een veelvuldig te konstateren bezigheid van de vakantiegangers. Advertentie Geef eens een 'kado....! Verkrijgbaar in elk bedrag en voor elke reis.... bij: REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE-TEL 01110-5036

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1