P O P c Sukses voor „zonnige" Samba m Jpy t3 O R N E R Jeugdsoos Trace pakt flink uit met Toontje Lager in feesttent Schoolkranten Babbelaar Nieuwe naam B.L. Premies autoverzekeringen nog dit jaar omhoog Bru-taal Krukelkrant Vakantie-spelletjes AA A A Vakantie plannen Sozen geopend ZIERIKZEE De Samba, het nieuwe „klein tje" van Talbot, die al een jaar op de markt is, is voor deze zomer extra feestelijk aangekleed en heet nu „Talbot Samba Soleil". Meteen al bij de introduktie bleek dat deze Samba een schot in de roos was: de 750 stuks die op de Nederlandse markt verschenen waren eigenlijk dezelfde dag nog uitverkocht! Cor van Ast van Tal bot-garage „De Nobel- poort" vertelt dat in de Zierikzeese showroom nog slechts één Soleil voor handen is en „ze vechten er om!" Het suk ses van deze Samba mag gerust opemerkelijk ge noemd worden, na de iet-wat teleurstellende verkoopcijfers na zijn introduktie. Want het is dezelfde Samba, alleen nu op z'n zomers. Een pittig „karretje", zuinig en met opmerkelijke prestaties. „Een kom- plete wagen met veel ex-- tra's" volgens Van Ast. OOSTERLAND - Het Oodterlands garagebe drijf Ista maakt melding •van een naamswijziging van de dealer. Britisch Leyland wordt veran derd in Austin Rover Ne derland. De importeur uit Gouda blijft impor teur van de automerken Austin, M.G., Triumph, Rover, Jaguar, Landro ver en Rangerover. In de organisatie zal ook ver der geen wijziging ko men. De werkelijke re den voor de naamsve randering is, dat het Britse moederbedrijf wil, dat alle vestigingen op het Europese vasteland eenzelfde naam dragen, wat tot dusver niet het geval was. De eigen vestigin gen zijn nu dochteron dernemingen geworden van een nieuwe houdstermaatschappij, Austin Rover Overseas Holding Ltd. - "«UHi nfl V ||M J Volvo Zweden heeft een toekomst auto ont wikkeld met een benzi neverbruik van 125. De wagen „J_,.C.P." (Light Component Project) weegt 700 kg en bereikt de honder kilometer per uur in twaalf seconden. De topsnelheid bedraagt 150 km/u. De auto biedt plaats aan twee perso nen en heeft een bagage ruimte van 500 ltr., waarin eventueel nog twee zitplaatsen kunnen worden gemaakt. Volvo denkt voorlopig niet aan serieproduktie. De nettowinst van Fiat is gestegen van 97 miljard lire in 1981 tot 111 miljard lire in 1982, Het zijn cijfers van het gehele concern dat onder meer de auto's maakt. Fiat-auto leed vorig jaar een verlies van 80 mil jard lire, hetgeen een sterke verbetering van het bedrijfsresultaat in houdt. Automobilisten worden in toenemende mate blootgesteld aan uitlaatgassen van mede weggebruikers. De kon- centraties van koolmo noxide, benzeen, tolu een, stikstofoxiden en lood zijn in de auto be duidend hoger dan het gemiddelde dat door het landelijk meetnet van „snuffelpalen" is aange toond. Dit blijkt uit de resultaten van een on derzoek naar luchtver ontreiniging in rijdende auto's, uitgevoerd door het TNO. het loodgehalte in benzine moet worden te ruggedrongen. Dit zijn de betreffende E.G.- minsters overeengeko men. Het dagelijks bestuur van de E.G. zal met een voorstel moeten komen op basis van stu dies, die op 15 april van het volgend jaar aan de milieuraad moetworden overlegd. DEN HAAG - Nog in de loop van dit jaar gaan de premies van autoverzekeringen omhoog. Dat bleek tijdens een bijeenkomst van schadeverzekeringsbe drijven in Den Haag. Vertegenwoordigers van het merendeel van de schadeverzekeraars in ons land bespraken daar de problemen van hun bedrijfstak, waarbij het aksent lag op de verslechterende resulta ten van de autoverzekeringen. Tijdens de door de kommissie Overleg schadeverzekering geor ganiseerde bijeenkomst bleek ook, dat er brede overeenstemming bestond om de chaos in de verzekeringen niet nog groter te laten wor den. Men bleek het, al dus een woordvoerder, eens over het „uitscha kelen van uitwassen die in de konkurrentiestrijd desastreuze gevolgen kunnen hebben". Daar mee werd onder meer ge doeld op de vorig jaar geïntroduceerde Bonus Ma lus verzekeringen voor personenauto's. No-claimsysteem Dit systeem verschilt van het van oudsher be kende no-claimsysteem doordat men niet alleen minder premie gaat be talen naarmate schade claims uitblijven, maar ook meer premie moet betalen indien veel scha de wordt geclaimd. Ook wisselden de verzeke raars van gedachten over wat onder een kol- lektieve verzekering moet worden verstaan. De indruk bestaat dat oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van dit begrip. De besprekingen zul len komend najaar wor den voortgezet. De woordvoerder verwacht, dat men dan in grote lij nen gelijk zal denken over de hoogte van de noodzakelijk geachte verhoging van de premie voor autoverzekeringen. Nadat begin dit jaar de nieuwe Senator en Monza Opeis werden geïntroduceerd met 2,5 en 3,0 motoren, is de Senator vanaf heden ook leverbaar met een 2,0 viercylinder-injektie motor. De Senator wijkt ten opzichte van de zes-cylinder Senator af wat betreft de motor en de versnellingsbak; de rest is identiek aan de zes-cylinder uitvoering. ZIERIKZEE - Op de redaktietafel van de Zeeuwse Babbelaar belandden zes schoolkranten, waaruit we bij ge brek aan brieven van kinderen, de ko mende weken een paar stukjes overne men. Het zijn: Scheepsjournaal uit Brouwershaven, Bru-taal uit Bruinis- se, Vakantiekrant Willibrordusschool Zierikzee, de Krukelkrant uit Bruinis- se, Kleuterkrant Rehoboth uit Zierik zee en de zomerkrant van de Maltarak kers en de Johan Louis de Jongeschool ook uit Zierikzee. Voor het toezenden van de schoolkranten alvast bedankt. In het Scheepsjournaal van de school met de Bijbel „de Schouw" uit Brouwershaven schrijven een paar schoolverlaters wat ze van hun toekomst verwach ten. „Ik hoop dat ik prof word", schrijft Kees Krista- lijn. „Ik hoop dat ik goed m'n best zal doen en dat ik een leuke toekomst heb", aldus Alinda. Adryanne schrijft dat ze het niet weet. „Ik hoop dat ik werk krijg en gelukkig word", Johnny Franke's wens. An- nemieke hoopt dat ze een leuk beroep krijgt. Mis schien wel professor of boerin", denkt Inge. Ronald tot slot hoopt dat hij een goeie dierenarts zal worden. Uit „Bru-taal" (met de klemtoon op Bru), halen we deze week een paar limericks. Dat zijn kleine versjes van vijf regels waarvan de eerste, tweede en vijde op elkaar moeten rijmen en de middelste twee. In de dierentuin van Kampen stond een olifant te stampen. O, wat een pech, want de dierenarts is weg. Zo gebeuren er de grootste rampen. (Lennard) Er was eens een man in Rhenen die was aan het wenen. Niemand had het gewild maar hij had uitjes geschild. Het water stond tot aan zijn scfienen. (Esther) Er was een man uit Loenen die at graag meloenen. Maar wat een strop op zekere dag waren ze op. Toen kocht hij maar citroenen. (Erwin) De dertiende Krukel krant uit Bruinisse be gint met de medeling dat er vanaf nu maar één keer een krant uitkomt per jaar. Gebrek aan me dewerking (waar hebben we dat meer gehoord?) verhindert het uitbren gen van meer kranten, die vol informatie staan over de stichting peu terspeelzaal De krukels. Nu is besloten om slechts één keer per jaar een Krukelkrant te be zorgen, vlak voor de zo mervakantie. Belang hebbenden die de krant goed bewaren hebben voor het hele jaar bij voorbeeld de belangrij ke adressen bij de hand. Uit de kleuterkrant „Rehoboth" haalden we vier leuke vakantiespelletjes. Probeer ze maar eens. Prik een gaatje dicht bij de rand vén een plastic weggooibeker. Knoop er een touwtje met een kraal aan vast. Probeer de kraal in de beker te vangen. Maak vier poortjes in de lange kant van een schoenendoos. Probeer van een afstand knik kers door de poortjes te rollen. Versier lege plastic flessen. Zet ze op een rij en probeer de flessen met een bal om te gooien. Gooi van een afstand een grote bal in een lege emmer. Maak de afstand steeds groter. In de Vakantiekrant van de Willibrordus school staan onder meer drie brieven met vakan tieplannen van leerlin gen. Hier komen ze: In de vakantie gaan wij naar de camping in Echt. En daar is een crossbaan en daar ga ik lekker op crossen. En misschien komt mijn nichtje Cloudia slapen en ik mag misschien ook nog bij oma logeren. En dan gaan we lekker met de bus naar Kerkrade en soms bellen we 's avonds pappa en mamma en Ralf op. (Natalia Brull las 2). Ik hoop dat het erg leuk wordt als we met de ca ravan naar Frankrijk gaan. Dan gaan we zelf stokbrood halen en dan moeten we die hele hoge hellingen af. En de boot gaat mee, ik, pappa en Jeroen samen in de boot. Ik heb er erg veel zin in. Groetjes van Veert e. Wij gaan niet op vakan tie. Wij blijven thuis en we gaan naar het strand.' Ik kan nog niet zwem men, maar dat is niet erg. (Marina). Toch een volle Babbe laar! Wie helpt er mee om ook volgende week een paar leuke brieven in de krant te hebben? Het is toch vakantie, dus je hebt er best tijd voor.'.' Het adres: Zeeuwse Bab belaar, Zierikzeesche Nieuwsbode, postbus 1 4300 AA in Zierikzee. We wachten af! SCHARENDIJKE - Op donderdag 14 en zaterdag 16 juli ontvangt het bestuur van de Scharendijkse jeugdsoos Trace een viertal bands in een grote feesttent. Tijdens de eerste avond treedt de momenteel uiterst populaire Nederlandstalige groep Toontje Lager op met in het voorprogramma de formatie Trio 1 uit Zierikzee. Op de zaterdagavond zorgt de Limburgse Chaplin Band voor de hoofd-akt. Dit keer staat Blue Feather in het voorprogramma. „Het is voor de eerste keer, dat we zelfstandig een dergelijk groot evenement organiseren, maar als het dit keer een beetje meezit, wordt het beslist niet het laatste", vertelt Trace-voorzitter Ko Lou- werse. „In ons achterhoofd cirkuleren nu al plannen voor een manifestatie in de vorm van het ter ziele gegane Bru-Pop-festival voor een volgend jaar". Het gebeuren, dat door Trace op poten is gezet, gaat om en nabij de twintigdui zend gulden kosten, een bedrag dat door de soos in z'n totaliteit zelf wordt opge bracht. We gaan ervan uit, dat het geen fiasko wordt", legt penningmeester Ro bin van Damme uit. „Als het echt hele maal fout gaat dan kunnen we mis schien wel opdoeken, maar dat is maar gekheid. We gaan dan gewoon weer op nieuw sparen. Tenslotte hebben we dit bedrag ook via een zuinig beleid bij el kaar gekregen". Grote namen Overigens is het organiseren van eve nementen met bands met „grote namen" voor Trace allesbehalve nieuw. „Wij waren de eerste soos op het ei land, die met grote bands draaide. Dat gebeurde dan in het dorpshuis van Elle- meet, maar toen er een nieuw gebouw kwam waren we niet meer welkom". Bands die optraden waren onder andere Raymon van 't Groenewoud met zijn band, Vandenberg, Foney and the Hard core en Teaser. Nu zijn Toontje Lager en de Chaplin Band mogelijk de eerste be kend groepen uit een nieuwe rij. Trace kan haar gasten overigens niet in de eigen, uiterst schamele behuizing ontvangen. „We zijn al vier jaar bezig om een nieuw gebouw te krijgen, maar de gemeente houdt ons vreselijk aan het lijntje. Hopenlijk kunnen we nu wat winst maken, wat we dan ook weer te rugleggen als inbreng voor de nieuw bouw", stelt Ko Louwerse vast. Het Trace-home, dat inmiddels zo ver weg is, dat het met zeilen aan elkaar gehouden moet worden, kan slechts maximaal 150 bezoekers herbergen en het podium waar eventueel groepen zouden moeten optreden is amper groot genoeg voor een solist. Enige vermaak Het soos-bestuur wordt nogal eens een gebrek aan aktiviteiten verweten, on danks het feit, dat deze er wel degelijk zijn. „In dit hok hebben we ook de moge lijkheden niet om iets aardigs op te zet ten", meent sekrctaris Jean Soeters. „Door het gebrek aan aktiviteiten is ook het bezoek de laatste maanden da nig teruggelopen en daardoor gaan ook de inkomsten weer omlaag. Het is een visuele cirkel, waarvan we als bestuur wel de revenuen krijgen. We willen graag anders, maar we kunnen dood leuk niet. De gemeente zal zich eindelijk eens positief op moeten stellen voor het enige vermaak wat er in Scharendijke is voor de jeugd". Aanvankelijk wilde het soosbestuur van Trace al in maart of april een aantal groepen laten komen, maar die zouden dan tegelijkertijd de nieuwbouw moe ten inwijden, maar toen het duidelijk werd, dat de geplande start in januari voor de zoveelste-keer niet doorging, werd naar een alternatief gezocht, dat men denkt gevonden te hebben in een kolossale feesttent, waarin maar liefst 1400 kijkers een plaatsje kunnen vin den. „Het lijkt inderdaad een geweldige onderneming, maar met name voor de avond met Toontje Lager en Trio 1 zijn we niet zo bang, dat we niet vol ko men. Op de zaterdagavond zal het wel wat moeilijker worden, maar we den ken toch ook, dat de Chaplin Band vol doende naam heeft om flink wat toe schouwers te trekken", onderkent Ko Louwerse. Overstag gaan Voor het soosbestuur is de driedaagse - op de vrijdagavond organiseert men nog een grootse fietscross - een fikse uitda ging. „Bij Brogum in Zierikzee was men met stomheid geslagen over ons lef, maar de andere eilandelijke sozen wa ren dol-enthousiast en noemden ons besluit erg positief. Maar geloof ons, als het goed gaat is dit nog maar het begin. Dan zal men nog heel wat vaker van Trace horen, maar het allerbelan grijkste is en blijft voorlopig toch nog het realiseren van onze nieuwbouw. Wc geven het tenslotte niet zomaar op. Eens zal de gemeente toch wel overstag gaan", meent Louwerse nog. ZIERIKZEE - Vanwege de vakantie periode zijn twee van de vier Schouwen- Duivelandse jeugdsozen gesloten. Al leen De Pul in Bruinisse en Trace in Scharendijke hebben hun deuren op de normale openingstijden geopend. Zowel op vrijdagavond, zaterdagavond als zondagmiddag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7