Zierikzees ziekenhuis op de Zweedse toer Bollen bloeiden om Parijs HERVORMDE KERK OPEN VOOR PUBLIEK In Haamstede Geslaagden applikatiekursus in Middelburg Boksen op t.v. Uitzending KRO vanuit Middelburg EO-ZOMERKRANT OP SCHOUWEN-DUIVELAND Uitzaaien mosselschelpen in volle gang Tweede koncert Schouwse klanken 5 Bezoek ambassadeur Het Zweedse muziekgezelschap, dat een bliksembezoek bracht aan het ziekenhuis in Zierikzee. De muzikanten wisten overigens niet dat ook de Zweedse ambassadeur in Zierikzee aanwezig wasHet gaf daarom des te meer een verras send effekt toen de heer Nauckhoff even als dirigent optrad. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese Rode Kruisziekenhuis beleefde donderdag een hartverwarmend Zweeds dagje. Niet alleen wegens een informeel werkbezoek van de Zweedse ambassadeur C. H. Nauckhoff, maar vooral ook door een zeer geslaagd optreden van de Zweedse muziek vereniging Malmö RBU - RK Musikkar, in de tuin voor het ziekenhuis. Op deze wijze zijn de vriendschapsban den tussen Zweden en het ziekenhuis, dat na de ramp dankzij de financiële hulp van dit land kon worden ge bouwd, weer verstevigd. 's Ochtends al werd voor het zie kenhuis de Zweedse vlag gehesen om de ambassadeur op gepaste wijze te kunnen begroeten. Hij arriveerde om twaalf uur, verwelkomd door de di- rektrice van het ziekenhuis mevrouw A. Kortleve, burgemeester Th. H. de Meester en echtgenote, dr. C. F. Lam- pe, algemeen direkteur van de Ops- terscheldeziekenhuizen en dr. J. Bok, voorzitter van de raad van bestuur. De heer De Meester voerde namens de aanwezigen het woord. Hij ging nader in op het ontstaan van de be trekking tussen Zweden en het zie kenhuis. .Ambassadeur Nauckhoff was als enige ambassadeur aanwezig tijdens de herdenking van ramp dit jaar. Dat getuigt ook van de speciale band, die wij met Zweden onderhou den. Dankzij de financiële hulp van dit land kon na de ramp het zieken huis in Zierikzee worden gebouwd. In het voorjaar van 1957 kon het com plex officeel worden geopend. Kosten: 3,3 miljoen gulden. Het werd een voor die dagen zeer modern opgezet ziekenhuis waaraan op Schouwen-Duiveland, dat toen nog een eiland was, dus de medische hulp was beperkt, grote behoefte bestond". Het Zierikzeese zieken huis kan bijna dertig jaar later wor den betiteld als het kleinste zieken huis in Nederland met 80 bedden. Fusie De heer De Meester sprak kort over de problemen die enkele jaren gele den rezen, toen het ministerie besloot dat de kleine ziekenhuizen moesten sluiten. „Deze voorziening is er niet alleen voor de bijna 30.000 bewoners van Schouwen-Duiveland, maar ook voor duizenden toeristen die tijdens de zo mermaanden hier hun vakantie door brengen. Dit aantal kan oplopen tot 170.000 personen. Na de bouw van de Zeelandburg kon de samenwerking met de ziekenhuizen in Goes worden verbeterd. Dit resulteerde twee jaar geleden in een fusie met Goes, waar na de samenwerkende ziekenhuizen voortaan Oosterscheldeziekenhuizen werden genoemd. Zierikzee bleef echter de naam Zweeds Rode Kruis ziekenhuis hanteren, een naam die ons herinnert aan de gift destijds van HAAMSTEDE - Ook dit jaar wordt de 16e eeuwse Ned. Hervormde kerk aan de Ring in Haamstede ter bezich tiging opengesteld voor het publiek. De data van openstelling lopen syn chroon met de Ring Promotion- dagen, oftewel op de donderdagen 14, 21 en 28 juli en 4. 11 en 18 augustus. Bezienswaardig in deze oude kerk is vooral het grote beschilderde tus- senschot dat in 1809 door Lodewijk Napoleon aan de kerk werd geschon ken en dat dient om de kou te weren. Verder is er een preekstoel uit 1600. Deze is omgeven door een doophek, waarin zich de tuin bevindt, de ruim te waarin gedoopt werd. Bij de in gang bevindt zich een Romaans doop vont, dat uit de 13e eeuw stamt. Het is nogal versleten, omdat het vele ja ren lang als drinkbak voor het vee dienst heeft gedaan. Sinds enige tijd staat er een oude klok uit 1532, in de kerk, die in de Tweede Wereldoorlog ontvreemd werd en nu weer op zijn oude plaats terug is. Bijbelse voorstellingen Tijdens de openstelling van de kerk is een kollektie wandkleden, aquarellen en tegeltableaus te zien waarop voor het merendeel bijbelse voorstellingen staan. Bij de werken wordt vermeld welke bijbelteksten uitgangspunt vormden voor de ver vaardiging. Mevrouw W. v. d. d. Berg-van der Hdiden uit Nieuwegein, die deze kol lektie maakte, hoopt door haar eigen wijze van interpreteren de bijbelse boodschap over te brengen. Deze werken zijn ook te koop. Verder zal op deze dagen een boe kentafel in de kerk aanwezig zijn en een handwerkkraam. De bezoeker zal tijdens zijn rondwandeling orgel muziek kunnen beluisteren, die door diverse organisten van plaatselijke de Zweedse mensen, een gift waar voor wij nog steeds bijzonder dank baar zijn". Show Na een gezamenlijke lunch, maak te de ambassadeur een rondgang door het ziekenhuis. Inmiddels wa ren ook de Zweedse muzikanten (iets later dan gepland) gearriveerd, die een show weggaven in de tuin van het ziekenhuis. Dit gezelschap maakte een toer door Engeland en maakte op de te rugreis een stop in Zierikzee om een concert te verzorgen, een gebaar dat door de medewerkers van het zieken huis en de patiënten bijzonder werd gewaardeerd. Als aandenken aan dit Zweedse bezoek, kreeg mevrouw Kortleve een grote foto van het gezel schap aangeboden. DEN HAAG - De algemene inspek- tiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft deze week proces-verbaal opgemaakt tegen drie vissers die haring aanvoerden die niet volgens de regels was verwerkt. De haring was niet gekaakt en even eens niet diepgevroren. MIDDELBURG - Aan de Rijks Pe dagogische Academie te Middelburg slaagden de volgende inwoners van Schouwen-Duiveland voor de appli katiekursus volledig bevoegd onder wijzer 1983. F. de Boer en H. de Groot uit Zierikzee, M. A. Gaanderse- Schoof uit Scharendijke, J. Groenendijk-Hartman uit Westen- schouwen, P. L. Hendrikse- Eikenhout, E. M. R. Louws-van Ste kelenburg en J. J. Wandel uit Nieu- werkerk en M. E. v. d. Linde uit Drei- schor. HILVERSUM - De bokswedstrijd om het Europees kampioenschap halfzwaargewicht tussen de Neder landse titelverdediger Rudi Koop- mans en zijn Westduitse uitdager Manfred Jassmann op zaterdag 9 juli in Frankfurt wordt zowel door NOS- televisie als door NOS-radio versla gen. De wedstrijd komt zaterdag aan bod in een extra uitzending van Stu dio Sport (Nederland 2, 23.00 uur). De gebruikelijke uitzending van het NOS-radioprogramma „Langs de lijn" (Hilversum 1, 20.30-22.00 uur) is vanwege het titelgevecht verplaatst naar 21.30-23.00 uur. Het muziekpro gramma „Nodring Rendez-vous" is hiervoor verschoven naar 20.30-21.30 MIDDELBURG - Presentator Aad van den Heuvel ontmoet maandag 11 juli in de Burgerzaal van het stad huis in Middelburg enkele mensen uit de regio. Hij praat onder meer met dr. C. Boertien, commissaris van de Koningin in Zeeland en mevrouw G. de Vries-Hommes over de pijler- dam in de monding van de Ooster- schelde. Met mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman, burgemeester van Veere, wordt gesproken over het toerisme in Zeeland. De popgroep The Serials uit Kattendijke verzorgt een'bptreden. Om 20.28 uur wordt het programma via Nederland 1 uitge zonden. 3>:-Tfr-v iOOV (Tj ZIERIKZEE - In het programma EO-Zomerkrant staat deze zomer elke veertien dagen een of andere bezienswaardigheid op Schouwen-Duive land centraal. Op 19 juli gaat het over de verdwenen Meekrapcultuur. De Meekrap was eens het belangrijkste landbouwgewas van Zeeland ter verkrijging van rode kleurstof. Het wordt nu alleen door hob byisten verbouwd als natuurlijke kleurstof. Het programma wordt ge presenteerd vanaf de Pitshoeve te Zonnemaire. Op 2 augustus wordt een programma uitgezonden over de geschiedenis van de St. Lievens monstertoren te Zierikzee. De watersnoodramp in 1953 wordt belicht in de uitzending van 16 au gustus. De presentatie is vanaf de oude dijk bij de Schelphoek en de caissons bij Ouwerkerk. Het programma van 30 augustus gaat over de vuurtoren van Haamsteden en de kustverlichting in vroeger tijd. Ook de uitzendingen van 6 en 20 september spelen in Haamstede. In de uitzending van de zes de komt het slot Haamstede en de bouw van kastelen in het algemeen aan de orde. De presentatie is bij en in het kasteel. De laatste uitzen ding van de EO-Zomerkrant is gewijd aan het waterleidingbedrijf en de drinkwatervoorziening vroeger en nu. De presentatie vindt plaats van uit het pompstation de Blinkert te Burgh-Haamstede. Zaterdag 9 juli Ned. I 9.30, 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur Tarzan, heerser van de Jungle 16.25 uur Koning Klant 18.55 uur Minibios 19.05 uur Fietscross Trophy 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Avro geeft een feestje. Evenement ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze omroep. Medewerkende artiesten: Lee To wers, Blue Diamons, Louis van Dijk, Bob Scholte, Anita Meyer, Patricia Paay, Mieke Telkamp, Greetje Kauf- feld, Donald Jones, Connie Vanden- bos. Muzikale begeleiding wordt ver zorgd door het Metropole orkest. 21.30 uur Televizier magazine. 22.10 uur De Avro geeft een feestje. Voortzetting van het amuse mentsprogramma vanuit het Jaar beurs congrescentrum te Utrecht. 23.30 Journaal 23.35 uur Moord op de Nijl. Een span nende detective naar het bekende boek van Agatha Christie. De huwe lijksreis van Simon en zijn bruid Lin net per stoomboot verloopt niet zo rooskleurig. Onder de aanwezigen blijkt zich de vroegere verloofde van de bruidegom te bveinden. Op een dag wordt Linnet vermoord aange troffen en dat brengt de gemoederen danis in beroering Ned. 2 13.00 en 18.00 uur Tour de France 18.30 uur Toeristische tips 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Scooby Doo 19.35 uur Het koraaleiland 20.00 uur ,,G" olé. Terugblik op het WK voetbal. Kosten nog moeite zijn gespaard om een boeiend beeld- verslag te „komponeren". 21.05 uur Knokke cup. Impressie van het jaarlijkse muziekfestival. Neder landse afvaardiging bestaat uit Mie ke Touw, Reina Boelens, GéTitulaer. 22.45 uur Journaal 22.55 uur Nieuw voor doven 23.00 uur Studio Sport: boksen. Strijd tussen Jassmann en Rudi Koopmans. Zondag 10 juli Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Minibios 16.30 uur De Dukes van Hazzard 17.20 uur Honderd beroemde schilde rijen. Ecce Homo van Daumier 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Humanistisch Verbond 20.15 uur Jubileum koncert. Vanuit het Amsterdamse-koncertgebouw een koncert van vier solisten van het programma „Jonge mensen op het koncertpodium 21.30 uur Cóupe ter Weijden. Een pro gramma van Ruud ter Weijden waarin hij dit keer ontvangt Barry Hughes, Rob de Nijs, Maggie McNeil, Gerrie Knetemann 22.30 uur Journaal 22.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 8.00 uur Het wordt vast een heerlijke dag. Ontbijtshow met o.a. teken filmpjes, ochtendgymnastiek, enz. 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.40 uur Tour de France 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Happy days. Dit keer komt Fonzie van een kouwe kermis thuis. 19.30 uur Magnum. Dit keer beleeft Magnum iets heel vreemds. Op een dag wordt hij wakkeren bevindt zich in de dertiger jaren 21.00 uur Zeezeilrace. Veronicazeilra- ce 21.25 uur Escape to Athena. Engelse speelfilm. Hoofdrollen Roger Moore, Claudia Cardinale, Telly Savalas, El liott Gould. Het verhaal gaat over een kampcommandant, die belast is met de bewaking van een aantal krijgsgevangenen. Hij maakt zich drukker over archeologische aklivi- teiten, dan om zijn gevangenen. 23.05 uur Agenda 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven Maandag 11 juli Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Happy Days 16.25 uur Nederland muziekland 18.55 uur Cijfers en letters. Spelpro- gramma. 19.25 uur Bom-moeder. Programma over één-oudergezinnen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Een maandag in Middel burg. Aad van de Heuvel zal in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis met mensen uit de regio over de regio praten. 21.30 uur Hints. Spelprogramma van Frank Kramer 22.05 uur Brandpunt 22.30 uur Music in time. Vivaldi en Von Glück komen aan bod. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.15 en 18.15 uur Tour de France 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Fame. Amor schiet een van zijn pijlen af en het schijnt Elisabeth en haar student minder goed te beko men. 20.00 uur Je bent op een rots gesto ten. Dokumentaire over het verzet van vrouwen tegen de invoering van passen voor zwarten in Zuid Ameri ka. 20.30 uur Theater thuis. De danszaal der. romantiek. Een Engels-Iers tv spel. Bridie is een meisje dat weke lijks een danszaal bezoek om zo aan de man te geraken. Erg vlot wil het niet lukken want zij stelt hoge eisen. 21.20 uur Glenn Gould speelt Bach 22.30 uur Journaal 22.45 uur Tour de France 23.00 uur Nieuws voor doven Zondag 10 juli, 19.30 uiir, Nederland 2: Nederland muziekland met een op treden van Spargo. kerken ten gehore zal worden ge bracht. De toegang tot de kerk en de tentoonstelling is gratis en is moge lijk tussen 10.00 en 17.00 uur. De organisatie Er is Hoop brengt voor 14 juli en 4 augustus een apart programma. Tussen 11.00 en 12.00 uur is er voor de kerk straattoneel. Om half drie begint kinderzang en een tekenwedstrijd voor kinderen. Om 17.00 uur volgt in de kerk de prij suitreiking. 's Avonds om acht uur wordt de film Bloed op de berg ge draaid, gevolgd door een korte dis- kussie. Op 4 augustus draait de film De Schuilplaats. Grevelingenmeer BRUINISSE - Op het Grevelingen- meer is het uitzaaien van mossel schelpen, voor de opvang van oester- broed in volle gang. Het warme weer is uitermate geschikt om het in het water zwevende broed de meest gunstige ontwikkeling te geven. Men heeft reeds gekonstateerd, dat zich broed in het Grevelingenwater bevindt, verwacht wordt dat dit de eerstkomende dagen nog flink zal toenemen. Uit de Waddenzee werden plant aardige en andere voorwerpen mee gebracht, waarop met een vergroot glas te zien was, dat ook mosselzaad is gevallen en tot ontwikkeling komt. UTRECHT - In een bejaardenhuis in de regio Haarlem heeft zich de af gelopen maand een explosie van voedselvergiftiging voorgedaan na dat de bewoners van het huis bedor ven rijstepap voortgezet was. RENESSE - Het tweede koncert in de reeks „Schouwse Klanken", zomeravondkoncerten in de kerk van Renesse, werd goed bezocht. De heer J. H. Blom kon maar liefst tweehon derd muziekminnaars verwelkomen en vertelde bij deze gelegenheid dat deze avond geheel in het teken van Zeeland zou staan: de medewerkers aan het koncert waren allemaal af komstig van Schouwen-Duiveland. Vervolgens gaf de heer Blom de mi- krofoon aan mevrouw Elvira Vos- Simons, die een aantal Zeeuwse lied jes vertolkte. Leo van Nieuwenhui- zen speelde hierna op klarinet o.a. Fantasia van G. Rossini. Cora de Boer bespeelde de dwarsfluit o.m. de Eerste Sonata van J. J. Quantz. De drie solisten werden begeleid door mevrouw De Regt-de Rijke Karin Kooman verzorgde twee Zeeuwse voordrachten, waarnaar het publiek zeer intens luisterde en op de juiste momenten de humor begreep. Karin en Elvira, in Zeeuws kostuum, deelde in de pauze Zeeuwse Babbe laars uit, gebakken door mevrouw Boskoper. Vervolgens betraden An- nemarie v. d. Wiel en Wout Lokker het podium, beiden lid van toneel vereniging Op Drift. Zij deklameer- den Zeeuwse gedichten. Tot slot van de avond dankte de heer Blom de me dewerkers en bood bloemen aan. Te vens nodigde hij de toehoorders uit voor het volgende koncert dat gehou den zal worden op donderdag 28 juli. Orgelklanken worden dan ten gehore gebracht door Michael Veltman uit Bonn. door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS De thee was nog niet erg getrok ken, ze gooide het resoluut terug in de theepot en ging nu eens in haar stoeltje bij de haard zitten. Gelukkig begon die weer wat rood te gloeien, dat gaf wat meer leven aan de nu sombere kamer. Ze zou maar gaan le zen, daar kwam ze bijna nooit eens aan toe, er lag nog een boek uit de leeszaal van Henk. Vaak had Nita onder de drukke be zigheden de verzuchting geslaakt, dat ze later, als de jongens groot wa ren, veel ging lezen. Want altijd wa ren haar ijverige handen bezig met verstellen en stoppen, jongenskle- ding vereiste de grootste oplettend heid en was bovendien duur in de aanschaf. Voor meisjes kon je nog eens gemakkelijker een jurkje ma ken of een leuk truitje breien on gemerkt verrees'voor Nita's geest het overleden dochtertje, Marianne, die nu al 12 jaar geworden zou zijn als ze was blijven leven. Die zou bij haar gebleven zijn op een middag als deze, meisjes waren heel anders dan jon gens. Misschien waren ze samen toch naar de stad gegaan, alleen maar om naar de mooie etalages te kijken Verzonken in het verleden bleef Ni ta kijken naar de sneeuwvlokken, die steeds dichter werden en dat in april. Zou Henk nog wel eens aan Ma rianne denken? Boven de oude piano hing een aar dige foto van het kleine meisje, al leen wat vaag, het was een vergro ting uit een groepje. In de laatste oor logsdagen dacht je ook alleen maar aan eten en hoe je van een oude jas nog iets draagbaars kon maken voor de jongens, aan portretten dacht je nooit. Een poos later hadden ze een foto laten maken van hun gezin, daar was Jasper al weer even oud als Ma rianne geweest was toen ze stierf. Nita was ingedut bij de warme ka chel, ze werd met schrik wakker, toen de deur zacht open en dicht ging. Even dacht ze, dat Henk was terugge keerd, wat natuurlijk erg dwaas was, want dat kon niet. Maar ze glim lachte, toen ze Wim door de kamer zag lopen. Een blik op de klok vertel de haar, dat het pas half vijf was en anders kwam hij altijd om half zeven pas thuis. De grote jongen nam plaats op de rand van haar stoel en zei: „Ik ben maar naar u toegekomen, mams, ik vond u zo eenzaam toen we allemaal weggingen." Met zijn vuile handen streek hij een grijzende lok haar van haar voor hoofd weg en drukte dan zijn koude, smoezelige wang tegen haar warm gezicht. Zo was Wim nou, een padvin der in hart en nieren waar het kam peren en spoorzoeken betrof, altijd vuil van het wroeten, meestal schor van het schreeuwen bij een voetbal match, maar met een klein kinder hartje als het moeder betrof. Zacht vroeg Nita: „Kon je zo maar weglopen, kereltje? Wim stond op, stopte zijn knuisten diep in zijn broekzakken en liep naar het dressoir, waarop het theeblad stond. „Ik vond er vandaag toch niet veel aan mag ik voor mezelf thee in schenken, moeder? Wilt u ook nog?" Nita knike hem warm toe, ze wist zeker, dat hij minstens drie scheppen suiker zou nemen, anders vond hij thee niet lekker, hij dronk altijd maar melk of water en soms, als het er was, limonade. Het theedrinken zat nu meer in de gezelligheid, hij vond het fijn tegenover moeder te zit ten in vaders stoel. Eindelijk kwam er wat schuchter: „Toch niet sportief van vader geen bericht te sturen, hè mams?" Daar was het dus, de jongen had ook uitgekeken en gewacht, was ook ongedurig over het uitblijven van de brief. Maar nu geheel verzoend met de zaterdagmiddag, zei ze verstan dig: „Wij mogen daar geen oordeel over hebben,lieve jongen, vader heeft misschien wel geschreven en de brief laten posten door iemand in het hotel. Misschien is die bediende wel nonchalant geweest „Dat is mogelijk ik heb een fijn boek, moeder, zullen we samen een gezellig uurtje houden? U heeft toch ook een boek? En dan straks boter hammen in de keuken klaarmaken en die uit het vuistje opeten'' Dan heeft u geen afwas en we dekken geen tafel." Plotseling kreeg het boek op haar schoot bekoring voor Nita. Gek ei genlijk, nu ze Wim tegenover zich had, kon ze wel lezen. Ze dronk de zoete thee die Wim had ingeschonken en zei dat hij de trommeltjes maar vast uit dressoir moest nemen. Ei genlijk begonnen ze pas op zaterdag avond aan de versnaperingen, maar deze middag moest een beetje ge vierd worden. En ze had nog wel ge piekerd, dat meisjes veel meer bij hun moeder bleven dan jongens. Nita keek oogluikend toe, telkens als Wims hand in het trommeltje dook. ten slotte klapte ze het dicht en zette het onder haar stoel. Wim lach te kameraadschappelijk, ging nog wat luier zitten en verdiepte zich weer in het spannende jongensboek. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5