MOSSELEN WORDEN GEVEILD MET BEHULP VAN COMPUTER ZCAD bezorgd over positie in toekomst streeknieuws Toeristendagen 1983 T Alle gas en elektriciteit in Zeeland onder PZEM SAMAN BV Het feest gaat beginnen Per 1 januari 1984 Maritieme Vakbeurs Jaarverslag 1982 Mosselprijzen onder druk L Verkoop bij inschrijving op de veiling van Yerseke J veel tarra er is en dit wordt omgere kend tot een percentage. De schelpgrootte wordt gemeten met een schuifmaatje, de mosselen worden verdeeld in 5 groepen van verschillende grootten, n.l. mosselen boven 60 mm, tussen 55 en 60 mm, tussen 50 en 55 mm.,.tussen 45 en 55 mm., en tussen 40 en 45 mm en per groep geteld. Bij de schelpgrootte De Bru 8, van de gebroeders Padmos uit Bruinisse, op weg naar de visgronden. ZIERIKZEE/YERSEKE - Zeeland heeft op culinair ge bied veel te bieden. Eén van de meest populaire gerech ten is momenteel wel een portie verse mosselen. Ze zijn er sinds kort weer, meegebracht door onder meer de Bru- se en Zierikzeese mosselvissers. Van oudsher is de visserij voor veel Zeeuwen een be langrijke bron van bestaan geweest. De mosselkotters zijn inmiddels hypermoderne schepen geworden en veel kotters varen zelfs naar de Waddenzee om mossels te vis sen; om die reden kunnen de beroemde Zeeuwse mosse len ook wel eens uit de Waddenzee komen. De smaak zal er echter niet minder om zijn. Voordat de mossels echter op uw bord liggen, worden ze geveild in Yerseke. Onder veilen wordt meestal verstaan: in het openbaar verkopen bij opbod of afslag. Bij mosselen is dat niet het geval. Ze worden ver kocht bij inschrijving. Dit gaat als volgt in zijn werk: El ke lading mosselen die een kweker heeft opgevist van zijn percelen - dat zijn „akkers onder water" - moet ter verkoop worden aangeboden op de in Yerseke gelegen veiling. Bij aan komst aan de ponton in de Koningin Julianahaven wordt door de mede werkers van het Produktschap voor Vis en Visprodukten vastgesteld hoe veel mosselen er aan boord zijn. Dit gebeurt eenvoudig door lengte, breedte en hoogte van de lading met elkaar te vermenigvuldigen en de al dus verkregen inhoud via een omre- keingsfaktor terug te rekenen naar mosseltonnen van 100 kg. Monster Na de meting wordt op een wille keurige plaats en diepte uit het ruim een monster genomen van c.a. 5 liter en in een zg. monteremmer gedepo neerd. Na door de controleur van Produktschap te zijn verzegeld komt de kweker met het monster naar het veilinggebouw (inschrijfgebouw om het juist te vermelden). Uit het aangeleverde monster wordt nu 2Vi kg. afgewogen teneinde deze mosselen te toetsen aan de vast gestelde kwaliteitseisen. Hier wordt achtereenvolgens bepaald: het per centage tarra, de schelpgrootte, het stukstal, het gewicht van op de mos selschepen aanwezige pokken en/of slippers en het percentage vlees. Als tarra wordt beschouwd alles wat niet tot de mossel behoort, zoals losse schelpen, zeesterren, slikmosse- len, modder, stenen en dergelijk. Door weging wordt vastgesteld hoe- word£ uitgegaan van 100 mosselen, zodat een reeks van 5 percentages ontstaat. Door optelling wordt ver volgens vastgesteld hoeveel mosse len er zich in het monster van 2 Vz kg bevinden ter bepaling van het stuks getal. Gekookt Tenslotte worden de mosselen ge kookt, het vlees wordt uit de schel pen verwijderd en deze hoeveelheid wordt gewogen. Bij al deze normen wordt uitge gaan van netto mosselen, zodat vaststelling geschiedt onder aftrek van de aanwezig tarra. Al deze gegevens, met nog een aan tal worden op een strook vermeld, die alle aan een bord in de veiling zaal worden opgehangen. Wanneer nu de veilingmeester een lading aankondigt, wordt door de adspirant-koper een briefje inge vuld, waarop hij vermeldt welke prijs per ton hij voor deze lading be reid is te betalen. De veilingmeester loopt door de zaal, verzamelt alle in-. schrijfbriefjes waarna wordt vast gesteld welke inschrijver de hoogste prijs wil betalen en deze wordt eige naar van de lading. Dit systeem van inschrijven werd met ingang van het nieuwe seizoen enigszins gemoderniseerd. Het zal nu niet meer geschieden door het invullen van een briefje, maar door het intoetsen op een pa neel, waarvan er één op elke plaats van de kopers is gemonteerd, van de prijs die men voor de lading wil beta len. Computers Al deze inschrijvingen worden in de computer opgeslagen en bewaard tot het moment dat de veiling meester de inschrijving op de bepaal de lading sluit. Hierna zal de compu ter vaststellen: Hoeveel inschrijvers er op de lading hebben ingeschreven; wie de hoogste inschrijver is en voor welke prijs. Achtereenvolgens verschijnt op het in de veilingzaal opgehangen indika- tiepaneel het aantal inschrijvers en daarna het nummer van de koper en de ingeschreven prijs. Achtereenvolgens verschijnt op het in de veilingzaal opgehanten indika- tiepaneel het aantal inschrijvers en daarna het nummer van de koper en de ingeschreven prijs. Nu kan het zijn dat twee of meer in schrijvers eenzelfde hoogste prijs hebben ingetoetst. Voorheen was het dan zo dat er tussen deze kopers werd geloot om te bepalen aan wie dan uit eindelijk de lading toegewezen werd. Aangezien in een computer met de faktor tijd rekening gehouden kan worden zal degene die het eerst deze hoogste prijs intoetste, over de la ding kunnen beschikken. Na de verkoop kunnen de verschil lende kopers weliswaar over de door hen gekochte mosselen beschikken, maar deze zijn nog niet geschikt om reeds te worden verpakt en verzon den. Verwateren Door het opvissen en het transport zijn de mosselen enigszins verzwakt en bevatten ze nog een hoeveelheid zand en slib. Om nu hiervan te her stellen en het inwendige zand kwijt te raken worden alle mosselen gelost op een zg. „verwaterperceel", gele gen op de Yersekse Bank, en blijven da^r gedurende een bepaalde periode opgeslagen liggen. Deze verwater- percelen, waarvan elke handelaar er een of meerdere in huur heeft, heb- <bezE tevens de funktie van „Natte pa- kuizen" zodat uit voorraad geleverd kan worden. De veilingzaal in het veilinggebouw te Yerseke. Op de achtergrond het computer-bord, waarop te zien is van welk schip een partij mosselen afkomstig is, wie de koper van de partij is en voor welk bedrag de partij is gekocht. MIDDELBURG - Alle Zeeuwse gas- en elektriciteitsgebruikers worden per 1 januari 1984 verenigd in de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij. Op die datum zal de NV PZEM het laatste zelfstandige gemeentelijke energiebe drijf in Zeeland, dat van Middelburg, overnemen. Advertentie ^VÊfiWARMINGSSERVlCË Telefoon 01110-2647 - 3909 Voorzitter W. Don van het dage lijks bestuur van de PZEM zei, dat als alle betrokken instanties instem men met de overeenkomst, de PZEM aan Middelbrug 7,5 miljoen gulden betaalt bij wijze van afkoopsom. Het gasbedrijf van de gemeente Middel burg maakte elk jaar bijna een mil joen gulden winst. Die winst dreigde in de toekomst weg te vallen doordat de PZEM het a/gelopen jaar begon nen is om aan al haar gas- en elektri citeitsgebruikers respektievelijk twee en een cent per kubieke meter terug te gaan betalen voor een be drag van 33 miljoen gulden. Als Middelburg dat ook zou moe ten doen onder druk van haar afne mers, dan zou er van de winst van het gemeentelijke energiebedrijf in de toekomst niet veel over blijven. De eenmalige teruggave aan de 12.000 afnemers in Middelburg, waarmee een bedrag gemoeid is van zeven ton, wordt nu voor dit jaar voor de helft betaald door de gemeente Middel burg en voor de andere helft door de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij. Water De waterpoot van het gemeentelijk energiebedrijf in Middelburg wordt voor een miljoen gulden overgeno men door de Watermaatschappij Zee land in Goes, die de waterleveranties door heel Zeeland en Goeree- Overflakkee regelt. Voor de 83 werknemers van het Middelburgse energiebedrijf is ook een oplossing gevonden. Ze treden in dienst bij de PZEM of bij de WMZ. De PZEM neemt alle gebouwen en ande re vaste middelen over, voor een be drag van 50 60 miljoen gulden. BRUINISSE - Voor de van 8 tót 12 november 1983, in de R.A.I. te Amsterdam te houden maritieme vakbeurs Europoort 83 hebben zich 436 deelnemers aangemeld, en dat is méér dan ooit te voren. Deze deelnemers vertegenwoordi gen 1200 bedrijven uit 26 landen. Er komen zes landen inzendingen name lijk van de B.R.D., de D.D.R., Dene marken, Finland, Groot-Brittannië en Japan. De beurs wordt samen met de ten toonstelling Binnenvaart 83 gehou den en ook Bruinisse zal op de beurs weer te vinden zijn, wat betreft de in dustriële bedrijven Maaskant en Padmos. De dweilband „Veul Kabaol", die dinsdag zal optreden tijdens de avon duren. Nog enkele dagen en dan gaat de eerste Toeristendag van 1983 van start. Het programma voor dinsdag 12 juli ziet er als volgt uit: 13.00 uur: Opening door burgemeester Th. H. de Meester op het Ha venplein. Aan het eind van de openingshandeling zullen enkele honder den duiven worden losgelaten door leden van de postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden". 13.00-21.00 uur: Antiekmarkt in de St. Domusstraat; op de Vismarkt kunnen mosselen worden genuttigd op een terrasje. Arjo de Koning zal het geheel muzikaal verluchten met zijn Wersi-orgel. 13.00-17.30 uur: Op het Havenplein zullen zich allerhande zaken af spelen. Onder de Beuze wordt een kinderprogramma verzorgd door het duo „Gertho"; zij brengen een volledig kinderprogramma met onder andere poppenkast, zang en toneel. Ook is er een kinderdraaimolen en zijn volop terrasjes ingericht. Het orkest „Take Five" zal zorgen voor een gezellig muziekje. Die middag zullen ook bierloopwedstrijden wor den gehouden. Tussen 13.00 en 17.00 uur kan men gratis mosselen eten; dit festijn wordt georganiseerd door de plaatselijke horeca, die ook ter rasjes heeft op het Havenplein. 13.00-17.30 uur: Op het Kraanplein staat een springmatras voor de jeugd opgesteld. 13.00-17.00 uur: Op de Balie wordt een kindersnuffelkmarkt gehou den; alle kinderen in de leeftijdsgroep van 5 tot 12 jaar kunnen daaraan meedoen. 15.00 uur: Start van de orgel-ontdekkingstocht; een wandeltocht langs drie Zierikzeese kerkorgels onder leiding van Mar van der Veer. De start is in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk in de St. Do musstraat. 18.30-21.30 uur: Klaverjas wedstrijden onder de Beuze, georganiseerd door de handbalvereniging Delta Sport. 13.00-21.00 uur: Braderie door de gehele binnenstad. Henny Cordino zorgt daarbij voor Franse Musette-muziek. 19.00-21.00 uur: Optreden van de dweilband „Veul Kabaol". 19.00-20.00 uur: Demonstratie schaapscheren in de St. Domusstraat. 20.30 uur: Orgelkoncert op het Marcussen-orgel van de R.K. Kerk door Heinz Terbuyken uit Düsseldorf MIDDELBURG - Volgens de gegevens van het Produktschap voor Gedistil leerde dranken, Schiedam 1982, bedraagt het aantal café's, café-restaurants-' en hotel-café's per 1000 inwoners voor heel Nederland 1.3. Limburg voert de lijst aan met 2.5, onmiddellijk gevolgd door Zeeland met 2.1. Het Zeeuws Con~ sultatiebureau voor Alcohol en Drugs moet een toename in de problematiek tegemoet treden met een afname in de beschikbare middelen. Het ZCAD ziet de reclasseringstaak als een geïntegreerd onderdeel van de hulpverlening, die niet zonder grote schade daarvan losgemaakt kan worden. Het ministerie van Justitie schijnt van mening te zijn dat dit wel kan, schrijft het ZCAD in haar jaarverslag 1982. Nedlloyd Adelaide, 6-7 840 oost noord oost Durban naar Dakar Nedlloyd Amersfoort, 7-7 verw. te Ij. Priok Nedlloyd Delft, 6-7 van Fos naar Rot terdam Nedlloyd Rotterdam, 6-7 185 zuid oost Muscat naar Dubai Abida, 5-7 te Santo Tomas Acila, 5-7 verw. te Bahrein Acmaea, 8-7 verw. te Abidjan Moordrecht," 5-7 50 oost zuid oost Agulhas naar Valencia Nedlloyd Adelaide, 4-7 van port Louis naar Dakar Nedlloyd Amersfoort, 5-7 verw, te Surabaja Nedlloyd Dejima, 4-7 225 zuid oost Saigon naar Singapore Nedlloyd Delft, 6-7 te Fos Nedlloyd Houtman, 4-7 290 west Sa- bang naar Singapore Nedlloyd Tasman, 5-7 25 noord oost Algiers naar Tilbury Ondina. 5-7 800 Bermuda naar Lyme- bay Onoba, 5-7 300 noord west Horta naar puerto Miranda De ontwikkelingen rond de Kader- wet Specifiek Welzijn en de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg gaan door. Met zorg ziet de ZCAD dat de duidelijkheid voorlopig niet toe neemt. Waar komt het ZCAD te staan? Wie worden onze partners, medebeleidsbepalers, subsidiege vers, erkenningenverstrekkers? vraag het ZCAD zich af. „Wij erken nen de behoefte aan doelmatigheid en decentralisatie, als het maar geen versnippering van krachten of aan tasting van de doelmatigheid en kwaliteit van de hulpverlening met ANKARA - Bij een ernstig ver keersongeluk in Midden-Turkije zijn donderdag 45 personen, onder wie vijf kinderen, om het leven gekomen. Een vrachtwagen met seizoenarbei ders stortte in de buurt van Nevsehir in een afgrond. JERUZALEM/CAIRO - De bemid-j delingsmissie in het Midden-Oosten van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, is op niets uitgelopen. Na zijn bezoek aan Israël verklaarde hij donderdg geen vooruitgang té zien bif het be reiken van terugtrekking van de bui tenlandse troepen uit Libanon. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Aange lokt door de hoge prijzen die vorige week voor de mosselen werden be taald, besloten vele kwekers even eens een reis naar de Waddenzee te maken en aan de aanvoer te gaan deelnemen. Dat geeft uiteraard een verhoging van de aangevoerde hoe veelheden en dit gevoegd bij het zeer warme weer was oorzaak, dat de prijzen zich niet konden handhaven. Veel kwekers ontvingen 20.— tot 30,— minder dan vorige week. Niet temin zijn de prijzen van 30,— voor de gewone soorten van 50,— tot 60,— voor de superkwaliteit nog zeer behoorlijk. In verband met de grote warmte, waardoor een verlies ontstaat aan dode mosselen, die immers vele uren onder de brandende zon liggen eer ze het water van de Waddenzee kunnen verruilen voor het water op de ver- waterlappen van de handel in Yerse ke besloten de meeste kwekers, de tocht via de Noordzee te nemen. zich meebrengt", aldus het jaar verslag. Wet Voorzieningen en Gezondheidszorg Voorzitter mr. C. H. Brinkman schrijft dat in het kader van de de centralisatie van het welzijnswerk en de gezondheidszorg van belang is. Deze wet treedt 1 januari 1984 in wer king. Het ligt in de bedoeling om de ambulante verslavingszorg onder de werking van deze wet te brengen. Dit houdt in dat de voorzieningen voor ambulante verslavingszorg, waaron der de Consultatiebureaus voor Alco hol en Drugs, een plaats zullen krij gen in een doelmatig stelsel van voorzieningen voor gezondheidszprg. De VWG introduceert een erken ningensysteem. De Rijksoverheid wil een gefaseerde, sektorale aan pak. Dat betekent dat wat in de ene provincie aan de provinciale over heid wordt toegewezen, in een ande re provincie door de gemeenten of het Rijk zal worden behartigd. De CAD's geven de voorkeur aan het provinciaal planningsniveau. ZIERIKZEE Aanrijding Op de rotonde bij Zierikzee botsten donderdag twee auto's op elkaar. Au tomobilist C. D. uit Rotterdam kwam van de Grachtweg en reed de rotonde op. Hij gaf daarbij geen voorrang aan de naderende auto bestuurd door J. V. uit Den Bosch. Beide wagens raakten beschadigd. Expositie De leerlingen van Co de Voogd uit Burgh geven tot en met 16 juli een ex positie in galerie ,,T\issen de Havens". Naast de werken van tien andere amateur-schilders heeft ook Reynie Zondag uit Zierikzee werkstukken van haar hand tentoon gesteld. VI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4