Mosselkwekers staan niet achter het feestgedruis Visserijdagen REALISATIE BASISSCHOOL BINNENSTAD GEBLOKKEERD Volgende week donderdag in Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ontslag voor achttien mensen bij zeesleepdienst Muller Terneuzen ELEKTRO LIEVENSE Aanleg Verkoop en reparaties BRUINISSE - Volgende week, te beginnen op donderdagmiddag wordt Bruinisse weer overspoeld met toeristen, voor zover al niet aanwezig, want dan worden de tradi tionele Visserijdagen gehouden, door burgemeester T. C. Hekman geopend. Volop feest in de vissersplaats met het doel de belangrijke levensader van Bru: de visserij, in het zonnetje te zetten. Bru en mossels, ze horen bij elkaar. Het tegelijktijdig lopend tennistournooi heeft zelfs de naam „Mosseltournooi" meegekregen. Maar, hoe kijken de vissers zelf tegen al die festiviteiten die om hun vloot gedra peerd worden aan? Om die vraag beantwoord te krijgen klampten we de sekretaris van de vereniging „Algemeen Vissersbelang" aan, de heer H. Hoogerheide, die net te rug was van het Wad met zijn Bru 50. Nog een beetje kwaad over een opgelopen (fikse) bekeuring wegens het buitengaats varen, was de heer Hoogerheide best bereid zijn vi sie (en die van de vereniging) op de Visserijdagen te geven. Om maar meteen met de deur in huis te vallen zegt schipper Hoogerheide: ,,Ik sta er niet achter. Het is wel mooi dat de Stichting Festiviteiten Bruinisse voor hun feest de visserij gebruikt, maar wij hebben er weinig aan. Op don derdag bijvoorbeeld, gebeurt er niets wat de visserij betreft, of het zou het op treden van miss-mossel moeten zijn. Vrijdag ook niets. Ja, dit jaar voor het eerst gaan we zelf mosselen verkopen vrijdag en zaterdag, anders gebeurde er helemaal niets. Het is duidelijk dat de middenstand met de „buit gaat sluizen", en dat het ons alleen maar geld kost. Het is ondenkbaar dat de vere nigde mosselvissers achter dit feest staan. Maar zo'n etiket opplakken doet het wel bij het publiek". „Zaterdag, dat is onze dag! Dat is écht! Als Bru dan stijfvol met volk is, dan moeten we meedoen om ons pro- dukt te promoten: de mossel. En dat doen we dan ook, met z'n allen, en graag. Want het is niks: elke kotter vaart twee uur over de Krammer, vol met toeristen. Dan maken we pas echt propagande voor ons produkt. En zoals ik al zei: we verkopen dan ook mosseles, gekookt, voor een symbolisch bedrag van één gulden per portie (anderhalve pond) en dat betalen we zelf. We wilden ze niet voor niets geven, want anders belan den er te veel in de goot". Propagandafonds Wie betaalt dat allemaal, wilden we graag van Hoogerheide weten. „Van elke mosselton betalen we, de vissers dus, 33 cent aan het mossel- propagandafonds. Daar wordt rekla- me van betaald en ook de mossels op de Visserijdagen. Andere jaren wer den er ook wel mossels verkocht, maar nu doen we het zelf, èn voor een beetje". Schipper Hoogerheide weet ook nog het ontstaan van de Visserijda gen te vertellen, voor Bru overbe kend, voor anderen misschien we tenswaardig. „Voor de oorlog was er een soort kermis in het dorp, maar een politie ke ommezwaai van de gemeenteraad, die toen rechts werd, verhinderde dit festijn. Na de oorlog kwamen daar de „Grevelingendagen" voor in de plaats, maar toen bekend werd ge maakt dat de Oosterschelde gesloten zou worden was er voor ons geen aan leiding meer om te feesten en waren er ook geen feesten". „De afsluiting was de nekslag voor de Bruse vissers. Dankzij het volhou den van de toenmalige voorzitter van „Zevibel", de heer A. L. S. Lockfeer, waarvan men zei dat hij als een Don Quichotte tegen winmolens vocht, is de Oosterschelde toch open gebleven en sinds die tijd zijn er weer Visserij dagen in Bruinisse en was er weer aanleiding om op zaterdag te gaan varen". Verse mosselen De Stichting Festiviteiten heeft de naam Visserijdagen er aan gegeven en dat vinden de Bruse vissers best, maar hebben er weinig aan, dat blijkt wel uit het relaas van de sekre taris van de visserijvereniging uit Bru. De heer Hoogerheide legt ook uit, dat er pas vandaag (vrijdag) ver se mosselen verhandeld mogen wor den: alle eerder verkochte mosselen zijn diepvries. „Mosselen moet je eten in juli en augustus. Dan is er de nieuwe vis, met nieuw vlees. Vroeger was dat de tweede maandag in juli, maar daar is een weekeinde eerder bijgekomen in belang van de export naar België, vandaar". Volgens direkteur K. Muller zijn de ontslagen nodig in verband met de twaalf maanden geleden begonnen terugloop van de offshore- aktiviteiten op de Noordzee. De vijf zeeslepers die betrokken waren bij dit werk voeren nu kortere reizen uit naar de Noord- en Ierse Zee. Ze wor den tevens ingezet bij bergingsklus- sen op de Westerschelde. Door die verandering in de aktiviteiten moet het personeelsbestand in verband met grote leegloop worden inge krompen. Muller verwacht niet dat nog meer ontslagen zullen vallen. Bij Muller werken in totaal 160 mensen. Het bedrijf exploiteert on der meer een havensleepdienst, die met twaalf sleepboten assistentie verleent op het Kanaal Gent- Terneuzen. Muller verwacht van de zijde van de bonden niet veel problemen. „We kunnen de negatieve lasten van de afzonderlijke bedrijfstakken nu een maal niet afwentelen op de gezonde delen van het bedrijf, anders brengen Schipper Hoogerheide is één van die Bruse mosselkwekers die weke lijks naar het Wad heeh en weer va ren. „Helaas! Nee, we moeten er niet over blijven jammeren, maar vroe ger was ik elke avond thuis. En nu niet, dat is het verschil. In de Greve- lingen zijn geen mossels meer, dus je moet wel". Buitengaats Als zijn wekelijkse wad-reis aan het roer van zijn Bru 50 ter sprake komt, windt Hoogerheide zich nog een beetje op vanwege de opgelopen bekeuringen de laatste tijd. „Alleen deze week al zijn 20 Bruse mosselkwekers op de bon geslingerd omdat ze buitengaats terugkwamen. Weet je wat het is? In Nederland mag je wel met een luchtbed de Noordzee op, of met een surfplank, maar niet met een hypermoderne mosselkotter! Dat is te gevaarlijk snap je!" „Nog nooit heeft een mosselkotter moeilijkheden veroorzaakt op de Noordzee. We hebben allemaal mo derne apparatuur aan boord en denk je trouwens dat we onze boot er aan zouden wagen als het niet verant woord zou zijn? We varen buitenom, omdat we proberen de mossels zo le vend mogelijk in Yerseke te brengen. Want met dit warme weer en dan bij voorbeeld in een sluis moeten wach ten, déér kan een mossel niet tegen. Maar nee: wij mogen"niét en de surf- planken wel!" Zo, dat is er ook weer uit! Perspektieven Wat de vereniging „Algemeen Vis sersbelang" betreft, deze houdt op zaterdag in het Dorps'uus een ont vangst voor leden en genodigden, waar de heer L. Lucas, hoofd van het kantoor mosselzaken te Bergen op Zoom, een inleiding zal houden over het onderwerp „Perspektieven voor het aanstaande mosselseizoen". De ontvangst zal worden gevolgd door een mosselmaaltijd en om 13.15 uur is het inschepen voor de vloot- schouw. Voor zover er plaats is kunnen alle belangstellenden mee varen met de Bruse vloot, die voor deze gelegen heid feestelijk gepavoiseerd zal zijn. Om 14.00 uur is de afvaart, vergezeld van vrolijke klanken door „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning". Na de vaart over de Krammer kun nen de toeristen (en bevolking) genie ten van een optreden van Ria Valk, die geen nadere aankondiging be hoeft. 's Avonds is er een voetbal wedstrijd voor fijnproevers: op het sportveld aan de Boomdijk speelt Feyenoord (mét Cruyff!) tegen het Zeeuws elftal. De wedstrijd begint om 18.30 uur. In garage Zuidgeest wordt het feest voortgezet om 20.00 uur met o.a. „The Spijkcity Rollers" we het hele bedrijf in moeilijkhe den", meent hij. Advertentie die de muzikale stemming er in zal houden tot middernacht als de Visse rijdagen worden afgesloten. Rauwe mossels De start tot het mosselfeest wordt zoals gezegd door burgemeester T. C. Hekman gegeven in de muziektent, in aanwezigheid van „Miss Visserij dagen 1983", die beiden traditioneel met meer of minder zin de eerste (rauwe) mossels zullen verorberen ten aanschouwe van een groot pu bliek. Speciaal voor de kinderen komt het beroemde duo „Gertho" naar Bru om op het havenplateau twee uur lang de kinderen te vermaken. In de Mitsubishigarage van de heer Zuid geest begint om 20.00 uur een feesta vond (gratis toegang) waar onder meer de zes-mans formatie „Old Frustration" zal optreden» dit tot 2.00 uur. Braderie Vrijdag de 15e start om 10.30 uur de Braderie in de Korte Ring- Oudestraat. Nieuwe voor Bruinisse is het standwerkers-konkours, waar tien standwerkers zullen strijden om de wisselbeker. In de Zuidgeest- garage weer een feestavond, nu met de „Spijkcity Rollers" (20.00 tot 02.00 uur). Buiten de al gemelde akti viteiten op de zaterdag begint 's och tends om 10.30 uur weer de braderie waar de regionaal zeer bekende orga nist Arjo de Koning zal optreden. Kermis Bij en om dit alles heen nog een aantal kermisattrakties in het cen trum en een grote barbeque op het parkeerterrein achter de Rabo-bank en niet te vergeten de verkoop van mosselen door de visserijvereniging. Uiteraard zijn verder alle horecabe- argumenten nog steeds van kracht waren en men nog steeds een verhui zing naar de Raamstraat afwees. De wethouder voldeed aan dat verzoek en kreeg van het Nutsbestuur te ho ren, dat die argumenten inderdaad nog onverkort van kracht waren. Deze informatie gaf hij door aan de ouderkommissie van de Nutskleuter- school, die vervolgens te kennen gaf, zelf verder initiatieven te zullen ne men. Verdere informatie over de stand van zaken kon de wethouder dinsdagavond niet verstrekken. „Dan kunnen we er als kommissie niet veel meer over zeggen dan in de voorgaande vergadering", meende de heer Van der Wekken. De heer Van Velthoven was eenzelfde mening toegedaan en vond dat de mogelijk heid om de huidige impasse te door breken thans vooral bij de ouders ligt. De heren J. J. Geleijnse en W. F. Sprengelmeijer sloten zich daar bij aan. Reakties Enkele ouders van „Nuts-kleu- ters" lieten in duidelijke bewoordin gen weten zeer ontstemd te zijn over de houding van het Nutsbestuur. Men was van mening, onvolledig en onjuist te zijn ingelicht. Zo zouden de ouders te horen hebben gekregen, dat de weigering tot verhuizing naar de Raamstraat geen enkel nadeel zou" hebben voor „Binnen de Veste". Van de heer G. W. A. Kooman, school hoofd van „Binnen de Veste" had men inmiddels hele andere berichten te horen gekregen. Vanaf de publieke tribune kwam verder de suggestie de landelijke Nuts-organisatie in te schakelen voor een bemiddelend op treden in deze moeilijke kwestie. De heer L. J. Lagendijk, welzijnsambte- naar, meende dat een dergelijke stap niet door de gemeente, maar door de betrokken ouders gedaan zou moeten worden. Wethouder Groen liet weten, dat de integratie Nutskleuterschool Bin nen de Veste nog steeds prioriteit ge niet boven het onderzoeken van an dere mogelijkheden, zoals het stich ten van een nieuwe kleuterschool, het opzetten van een dependance van kleuterschool ,,'t Mierenest" of het drijven ook op de Visserijdagen in gesteld en is iedereen ook daar v^n harte welkom. Bru gaat feesten, en met hen duizenden toeristen, die soms speciaal hun vakantie plannen, om maar niets te missen! verhuizen van „Binnen de Veste" zonder kleuterschool. Tot overeenstemming komen met het Nutsbestuur verdient volgens de wethouder de meeste aanbeveling en hij wilde dat liever'niet laten blokke ren door het zoek4n naar andere mo gelijkheden. Het ministerie heeft slechts toestemming verleend voor het realiseren van een basisschool als Nutskleuterschool en „Binnen de Veste" samengaan. Voor elke andere oplossing zou toch opnieuw een aan vraag moeten worden ingediend met alle kans op steeds verder gaande be zuinigingen op de toe te stane ver bouwing. Verzoek ouderkommissie Van de zijde van de ouderkommis sie van de Nutskleuterschool werd desgevraagd medegedeeld, dat we derom het Nutsbestuur is benaderd met het verzoek voor alle partijen een informatie-avond te beleggen. Voorzitter van het Nutsbestuur de heer H. van Dijke gaf te kennen daar niet onwelwillen tegenover te staan, maar deed verder geen toezegging al vorens de overige bestuursleden daarover te benaderen. Volgens de ouderkommissie bestond er in het verleden eigenlijk nauwelijks kon- takt met het Nutsbestuur en had de ouderkommissie ook geen inspraak in de samenstelling van het bestuur. Enige tijd geleden reeds werd vanuit die ouderkommissie aangedrongen op een bestuurszetel vooreen moeder van één der kleuters. Een verzoek waar nog niet aan werd voldaan. De voorzitter van het Nutsbestuur gaf desgevraagd te kennen voor shands geen behoefte te hebben aan een nadere toelichting op het stand punt ten aanzien van de Raamstraat kwestie en verwees naar de argu menten zoals omschreven in de brief aan het gemeentebestuur. In die brief wordt aangevoerd, dat door die verhuizing sprake zou zijn van een zedt sterke achteruitgang in vergelijking met het thans bestaande schoolgebouw aan de Baden Powell- weg, eigendom van het Nutskleuter- schoolbestuur. In de Raamstraat zou de kleuterschool de beschikking krij gen over twee lokalen, er zou een zandbak en een aparte kleuteringang komen en de toiletten zouden worden aangepast. Aan de Baden Powellweg heeft de Nutskleuterschool de be schikking over twee werklokalen en een speellokaal en zou men dus in de nieuwe situatie met één lokaal min der genoegen moeten nemen. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman TERNEUZEN - Het sleep- en bergingsbedrijf Muller BV in Terneuzen heeft voor achttien van de 58 personeelsleden bij de zeesleepdienst ontslag aange vraagd. Het bedrijf zal woensdag met de bonden overleg plegen over de wijze waarop dit ontslag geregeld zal worden. Elektr.- en waterinstaUaties Elektrische apparaten Radioapparatuur Televisie - Video - enz. ZIERIKZEE - „We voelen ons verschrikkelijk belogen door het bestuur van de Nutskleuterschool. Ze zeggen, dat ze wel mee willen doen met de integratie met „Bin nen de Veste", maar dat is helemaal niet zo." Deze felle kritiek aan het adres van het Nutsbestuur werd dinsdag avond geuit door enkele ouders van kleuters op de Nuts kleuterschool, tijdens een openbare vergadering van de Commissie Onderwijs in de raadzaal van het stadhuis. Een en ander had betrekking op de weigering van het Nutsbestuur zich samen met de openbare lagere school „Binnen de Veste" in het schoolge bouw in de Raamstraat te vestigen. Het ministerie van onderwijs ver leende toestemming tot verbouwing van de Raamstraatschool op voor waarde, dat de Nutskleuterschool eiv Binnen de Veste daarin samen in 1985 een basisschool zouden vormen. Haakt echter één van beide scholen af, dan gaat deze aanpassende ver bouwing niet door. Daar het Nutsbestuur eind april dit jaar het gemeentebestuur te kennen heeft gegeven het voorstel tot verhui zing naar de Raamstraat met de meest absolute klem af te wijzen, kan voorlopig derhalve niet worden gewerkt aan de tot standkoming van een geïntegreerde basisschool in de binnenstad. Ongenoegen Tijdens de voorgaande openbare vergadering van de Commissie On derwijs spraken de leden hun onge noegen uit over de houding van het Nutsbestuur. Kommissielid de heer D. van der Wekken (PvdA) sprak toen over een hypocriete handelwijze van het Nutsbestuur door te beweren wel te willen meepraten over inte gratie, maar toch op zichzelf wenste te blijven. Volgens de heer Van der Wekken wist het Nutsbestuur heel goed, dat de Nutskleuterschool in 1985, als de basisschool een feit moet zijn, toch zal ophouden te bestaan. De heer L. S. P. van Velthoven sprak in die mei-vergadering van de Com missie Onderwijs over „een vreemd beleid". Hij had verwacht, dat wel willend zou worden meegewerkt aan de integratie, niet ten faveure van Nutsbestuur of openbaar onderwijs, maar in het belang van de nieuwe lijn basisonderwijs. De CDA- woordvoerder verwachtte, dat de houding van het Nutsbestuur naar eeit soort zelfvernietiging zou leiden. In dezelfde vergadering drongen alle kommissieleden aan toch door te gaan met de besprekingen betreffen de integratie tussen Nutskleuter school en Binnen de Veste. Verder werd geadviseerd oók andere moge lijkheden te onderzoeken, indien het Nutsbestuur zou blijven dwarslig gen. Dinsdagavond liet onderwijs-wet- houder J. Groen weten, dat ook van uit de Schoolraad werd geadviseerd de besprekingen betreffende boven genoemde integratie voort te zetten. Tevens werd daar aangedrongen op het in kontakt treden met de betrok ken ouders, die kleuters op de Nuts- school hebben en voor het overgrote deel straks belang hebben bij een geïntegreerde school in de bin nenstad. Die kontakten met de ou ders werden inmiddels gelegd door de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (V.O.O.). Pogingen alle partijen gezamenlijk rond de tafel te krijgen, waren volgens de mededelingen van de heer Groen, echter mislukt. Argumenten nog van kracht Op initiatief van de ouderkommis sie van „Binnen de Veste" werd een informatie-avond belegd voor alle betrokkenen, maar daar had het Nutsbestuur verstek laten gaan. Ou ders van de „Nuts-kleuters" hadden daarop wethouder Groen benaderd met het verzoek wederom in kontakt te treden met het Nutsbestuur met de vraag of de eind april aangevoerde v»*vr De NutskTeuter school is, zoals bekend, gevestigd aan de Baden~Powellweg. Een optimale situatie vindt het Nuts- bestuur. Men voelt derhalve niets voor de verhuizing naar het schoolgebouw in de Raamstraat. vwiIiiiICIIi ie £.iei iis^ee. Direktle: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) (37,00; per jaar (141,00; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Adverlentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieveh op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. Ouders voelen zich voorgelogen door Nutsbestuur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3