Subtropisch golfslagbad in Kamperland gaat open agend Arbeidstijdverkorting voor achthonderd mensen Schippers roepen hulp in van Belgische koning Zeeuwse gedeputeerde vreest voor waterwinning bij Woensdrecht Verkeerscontrole bij Beesd: vakantieverkeer in orde Van glijbaan naar bubbelbad Vakbondsleiders in Chili ontvoerd Simonis volgt Willebrands op Kettingbotsing bij Leiderdorp: één dode Twee stieren gedood door boerderijbrand Bromfiets tegen trein: broer en zus omgekomen Europees plan voor drie miljoen banen installatiebedrijf DEURLOOB.V. ZLM sprak over bezuinigingen in onderzoeken 2. AMSTERDAM - Een groep van zestien Amerikanen is donderdag middag begonnen aan een fietsmara- thon van Amsterdam naar Genève. In Genève, waar de groep op 21 juli hoopt aan te komen, houdt een comi té van de Verenigde naties eind juli een konferentie waar onder andere het wereldhongerprobleem aan de orde komt. DEN HAAG - Prinses Juliana en prins Bernhard zijn donderdag voor hun jaarlijkse zomervakantie ver trokken naar Porto Ercole in Italië. SANTIAGO - Ongeveer 20 gewa pende mannen in burgerkleding zijn donderdagavond het hoofdkwartier van de Nationale Vakbonds Coördi natie Groep (CNS) in Santiago bin nengedrongen en hebben minstens vijf vakbondsleiders ontvoerd. Dat heeft een funktionaris van de CNS bekendgemaakt De CNS is de belangrijkste organi sator van de jongste protestacties te gen het militarie regiem van gene raal Augusto Pinochet. Het is de ra- dikaalste van de vijf vakbonden die hebben deelgenomen aan de de monstraties voor herstel van de de- mokratie. Eerder op de dag had de CNS aangekondigd ook achter de derde nationale protestdag tegen Pi nochet te staan, die aanstaande dins dag zal worden gehoi )uden xie< DEN HAAG - Op korte termijn is de benoeming te verwachten van bis schop Simonis van Rotterdam tot aartsbisschop van Utrecht als opvol ger van kardinaal Willebrands, die sinds 1976 deze funktie bekleedt. Dit hebben betrouwbare kringen in de Rooms Katholieke Kerk tegenover het ANP bevestigd. Adrianus Johannes Simonis werd op 26 november 1931 te Lisse gebo ren. Hij studeerde aan het Grootse minarie te Warmond en aan de Gre- goriane te Rome. In 1966 promoveer de hij op een nieuwtestamentisch on derwerp. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Waddinxveen, Rotter dam en Den Haag. In 1970 werd hij benoemd tot bisschop van Rotter dam. Johannes Gerardus Maria Wille brands werd op 4 september 1909 ge boren te Bovenkarspel. Hij studeer de aan het seminarie van het Bisdom Haarlem en filosofie aan het Angeli- cum te Rome. Hij studeerde in 1937 op de denkleer van kardinaal New man. Hij was kapelaan aan het Amsterdamse Begijnhof, docent en later direkteur van het Filosificum in Warmond. Van 1960 tot 1969 was hij secretaris en vanaf 1969 is hij pre sident van eht Vaticaanse secretari aat voor de eenheid van de Christe nen. In 1964 werd hij tot bisschop be noemd en in 1969 tot kardinaal ge creëerd. Advertentie Het golfslagbad in Kamperland biedt vele mogelijkheden voor de zwemliefhebber om zich te vermaken KAMPERLAND - In Kamperland wordt zaterdag- 9 ju li het eerste subtropische golfslagbad in Zuid-West- Nederland opengesteld. Dit zwemparadijs, onderdeel van rekreatiecentrum De Roompot, biedt alle dagen van het jaar aan zwementhousiasten de mogelijkheid om zich in het water uit te leven. De bezoekers kunnen kie zen uit een veertig meter lange glijbaan, die (uiteraard) uitmondt in het water, twee whirlpools, een zonneterras, een fitnesscentrum, een restaurette en een badwinkel. Daarnaast is er ook een kleiner zwembad, waarin de mensen van binnen naar buiten kunnen zwemmen. Het bad beschikt over jet stream en een massage waterval. ROTTERDAM - De Milieudienst van Rijnmond (DCMR) heeft op vijf lokaties in Hoek van Holland ern stige bodemverontreiniging ge- konstateerd. LEIDERDORP - Op de verkeers weg Amsterdam-Rijswijk (A4) ter hoogte van Hoogmade heeft zich vrij dagmorgen omstreeks zeven uur als gevolg van mist een kettingbotsing voorgedaan waarbij zes auto's op el kaar zijn gereden. Drie daarvan zijn in brand gevlogen. Volgens de rijkspolitie is er een dode en een aan tal gewonden. De rijbaan was ge blokkeerd. Bij de botsing raakten in totaal ze ventien auto's beschadigd. Twee mensen werden gewond afgevoerd naar een ziekenhuis, maar verkeren niet in levensgevaar, en twee mensen werden licht gewond. Na de aanrij ding ontstond een kilometerslange file. Het verkeer werd omgeleid. Degenen, die niet kunnen zwem men kunnen toch terecht in het zwemkomplex. Zij kunnen poedelen in water dat niet verder reikt dan de knieën, een massagebad nemen, zich laten ronddobberen in een bubbel bad of in de sauna gaan. Het golfslaggebied he^ft een vloer oppervlakte van 4000-ma;ëfi éën wa terinhoud van 1200 m3. Op het par keerterrein kunnen 250 auto's staan. ,,Het golfslagbad is niet alleen toe gankelijk voor de rekreanten op de camping, maar voor iedere zwemlief hebber uit het hele land," zegt direktie-lid H. J. van Koeveringe. De campinggasten mogen wel gratis ge bruik maken van het golfslagbad. Het zwemkomplex is elke dag in het jaar geopend en wel van 10.00 - 22.00 uur. Volwassenen betalen 14,25 voor een dagkaart, kinderen tussen vijf en vijftien jaar 6,80 en voor kinderen beneden de vijf jaar is de toegang gratis. Een gezinskaart voor maximaal vier personen kost 40,—. Met de kaarten mogen de bezoekers van alle faciliteiten binnen het golfslagbad gebruik maken, behalve van de sauna in het fitnesscentrum. Daarvoor moet extra worden be taald. De Roompot heeft in het komplex een automatiseringssysteem aange bracht, zodat de bezoekers met be hulp van een pasje van de voorzienin gen gebruik kunnen maken. Ook aan het mïlfeli is gédacht. Het zwembad afvalivater is ha--zuivering geschikt voor hetdoorspoetewvan-de toilet ten. KMS Vlissiiïgen: VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissin- gen heeft voor 800 personeelsleden van de Afdeling Scheepsnieuwbouw ar beidstijdverkorting (ATV) aangevraagd. Er worden op dit moment binnen de afdeling scheepsnieuwbouw veel wachturen gemaakt en aan die onge wenste situatie moet volgens de directie van KMS snel een einde komen. Volgens het hoofd van de Arbeids inspectie in Breda, ir. C. Frankfoort, is de aanvraag wel in behandeling bij de Arbeidsinspektie, maar is ze nog niet goedgekeurd omdat men nog op aanvullende gegeven van de direktie van KMS zit te wachten. Door het aflopen van de fregator ders en het uitblijven van nieuwe Marine-opdrachten dreigt deze scheepsnieuwbouwafdeling tijdelijk zonder werk te komen. De Schelde- direktie was donderdag niet voor kommentaar bereikbaar. Ijzergieterij Bij de ijzergieterij in Middelburg, na het debacle van RSV nu onderdeel van KMS, wordt van de in het begin van dit jaar toegewezen arbeidstijd verkorting, bijna geen gebruik meer gemaakt. De orderportefeuille is dan wel niet gevuld, aldus directeur G. Peters van de ijzergieterij, maar er komt dagelijks werk uit de produk- tiehallen en er komen ook geregeld orders binnen. Het 72 man tellende personeel werkt gedeeltelijk vier dagen per week 32 uur en het grootste deel 40 uur per week. De situatie bij de ijzer gieterij is aanzienlijk beter dan in de nadagen van RSV, aldus Peters. Hij is gematigd optimistisch over de toe komst van de ijzergieterij: „Wij zij duidelijk het dieptepunt voorbij". TERNEUZEN - Drie gedupeerde binnenschippers uit Terneuzen, vader en twee zoons Van Leuven, hebben in uiterste nood een beroep gedaan op koning Boudewijn van België om te bemiddelen in een al bijna drie jaar slepend kon- flikt tussen hen en het Belgische bedrijf Ciment d'Obourg in Bergen. In de brief aan de Belgische koning zetten de drie schippers uiteen hoe in ok tober 1981 na verschil van mening over aanpassing van de vrachtprijzen, het kontrakt voor vervoer van cement volgens hen door Ciment d'Obourg eenzij dig werd verbroken. AMERSFOORT Een uit 1750 stammende boerderij op de grens van Amersfoort en Leusden is donder dagnacht geheel door brand ver woest. Daarbij zijn twee stieren die op stal stonden omgekomen. De be woners wisten zich bijtijds in veilig heid te stellen. De schade wordt geraamd op enige tonnen. Over oorzaak van de brand is nog niets bekend. De grotendeels uit hout opgetrokken boerderij was vol gens de eigenaar zeer slecht verze kerd, omdat de verzekeringsmaat schappij het pand als te brandge vaarlijk beschouwden. GRUBBENVORST - De zestienja rige Robert Oomen en zijn vijftienja rige zusje Monique uit Horst (L.) zijn donderdagmiddag om het leven ge komen door een ongeval op een spoorwegovergang in Grubbenvorst (L.). Zij reden, aldus de politie, met zijn tweeën op een bromfiets op een met knipperlichten beveiligde over weg tegen de trein Venlo-Nijmegen. De trein moest na het ongeval wor den weggesleept. Treinverkeer op het enkelsporige baanvak Lottum- Grubbenvorst was gedurende enkele uren onmogelijk. De treinreizigers werden gedurende die tijd met bus sen vervoerd tussen Blerick en Von- ray. Vader (61) en zoons (35 en 30 jaar), eigenaar van respectievelijk De Trio, de Majorca en de Al Armada, hadden tot die tijd zeventien, negen en zeven jaar voor het Belgische be drijf gevaren. Ciment d'Obourg zegt echter dat de drie Terneuzense schip pers kontraktbreuk hebben gepleegd en liet via de rechtbank van koop handel in Bergen beslag leggen op de drie schepen en eiste een schadever goeding van 113.000 gulden per schip. Drie jaar geleden Dat is nu bijna drie jaar geleden. Al die tijd hebben de schippers Van Leuven niet kunnen varen. De recht bank van Koophandel in Bergen heeft de zaak al bijna drie jaar in be handeling en is nog steeds niet tot een uitspraak gekomen. Inmiddels zijn de cementtanks door de Belgi sche fabriek uit de schepen gesloopt, waarvoor per schip van de eigenaars een garantie is geëist van nog eens 14.000 gulden per schip. De Nederlandse overheid en de banken hebben zich intussen bereid verklaard garanties af te geven zodat het beslag dat op de schepen ligt kan worden opgeheven. Maar zolang de rechtbank in Bergen geen uitspraak heeft gedaan kunnen de Van Leuvens niet aan het werk gaan. We zijn ten einde raad, zegt schip per W. van Leuven, die als woord voerder optreedt namens de familie. Wij hebben al bijna drie jaar geen in komsten en dreigen failliet te gaan. Als de rechter in Bergen de schade claim van de fabriek toewijst, dan zijn we ook failliet. Maar de onzeker heid over het uitblijven van beslis singen wordt voor ons ondragelijk. Vandaar dat we nu koning Boude wijn van België hebben gevraagd om zijn invloed aan te wenden om een oplossing te vinden in deze zaak, al dus W. van Leuven. BRUSSEL - Leo Tindemans, de Belgische minister van buitenlandse zaken, heeft donderdag de Poolse ambassadeur in Brussel op het matje geroepen. Tindemans ontbood am bassadeur Janusz Fekecz op zijn mi nisterie en protesteerde scherp tegen het feit dat Belgische journalisten bij het recente bezoek van de paus aan Polen niet vrij in Polen hebben kun nen werken. MADRID - Oost en West hebben donderdag een doorbraak bereikt op de Europese veiligheidsconferentie in Madrid. De laatste obstakels voor het eerst Oost-Westakkoord sinds de Sowjet-interventie in Afghanistan in 1979 zijn uit de weg geruimd, zo deel den diplomaten mee. MIDDELBURG - De Zeeuwse gede puteerde W. Don, tevens voorzitter van het dagelijks bestuur en de raad van bestuur van de NV Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij en van de Watermaatschappij Zeeland, vreest voor de watervoorziening van Zeeland en Brabant nu de regering de basis bij Woensdrecht heeft aangewe zen als lokatie voor de kruisraket ten. Het vliegveld ligt namelijk midden in het grote waterwingebied, van waaruit Zeeland en Brabant voor een groot deel haar drinkwater betrek ken. „Er is met niemand, dus ook niet met ons vooraf overleg gepleegd over de plaats waar de raketten moesten komen. Maar wij betrekken uit dat NIJMEGEN - Bij een grootscheepse verkeerskontrole op de A-2 onder Beesd heeft de Rijkspolitie distrikt- Nijmegen in de nacht van donderdag op vrijdag in totaal 130 personen auto's en zestig vrachtwagens gekon- troleerd. Opvallend was daarbij volgens een woordvoerster dat het vakantiever keer dit maal goed in orde was, in te genstelling tot wat eerder bij kontro- les elders in het land werd aangetrof fen. Volgens haar heeft de publiciteit daarover veel tot het verbeterde re sultaat bijgedragen. Ruim veertig automobilisten kre gen tijdens de verkeerskontrole een proces-verbaal wegens onder meer technische gebreken aan hun auto's of het niet in orde zijn van de autopa pieren'. Vijftien vrachtwachtenchauf- feurs girtgen op de bon, onder meer in verband met overtreding van het rij- tuidenbesluit. Aan de kontrole werd meegewerkt door de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie, de Rijksverkeer- sinspektie, de douane, de belasting dienst en de PTT. STRAATSBURG - Op verzoek van het Europees parlement hebben twee internationaal bekende econoom een „Drie maal drie" plan opgesteld dat moet voorkomen dat de werkloos heid in het Europa van de tien in 1988 tot bijna 16 miljoen zal zijn gestegen. Doel van het plan is een economi sche extra groei van een procent per jaar gedurende drie jaar te bereiken, en drie miljoen extra banen te schep pen, aldus Michel Albert, vroeger hoofd van het Franse planbureau en prof. James Ball, direkteur van de „Londen Business School" in een rapport „naar een Europees econo misch herstel in de jaren tachtig". Zij hebben zich laten bijstaan door on der andere de Nederlandse oud minister van financiën en oud- direkteur van het Internationaal Mo netair Fonds, prof. Witteveen. Om dit plan te verwezenlijken moet, in het algemeen, de inflatie doeltreffender worden beteugeld, en dienen de winsten uit stijgende pro- duktiviteit te worden aangewend voor bedrijfsinvesteringen. Voor het bereiken van een exta groei met een procent moeten de investeringen in de tien landen van de Europese Ge meenschap met circa 15 miljard Eu ropese rekeneenheden (circa 38 mil jard gulden) te worden verhoogd, zonder dat de begrotingstekorten en de buitenlandse schuldenlast van de EG-landen toenemen. weekend servlcedlenat tel. (01110) 6255 de Kockstraat. 11 t/m 16 juli Bruinisse Tennisvelden Dr. Mosseltoernooi. Zaterdag 9 juli Renesse Centrum. Terras- en loopconcert, Die Edelweiss Buben. 14.00 - 17.00 uur. Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 uur. Parkeerterrein café-rest. „Storm". Behendigheids wedstrijden voor bromfietsen. 19.00 uur. gebied wel ons drinkwater en zijn dus eerste belanghebbende. Ik voor zie dan ook grote problemen op dit gebied", aldus Don op een perskonfe- rentie in Middelburg. Het is volgens hem zaak dat de re gering, voordat dat „men met groot scheepse aktiviteiten daar gaat be ginnen" laat weten aan de waterbe drijven, wat er met die waterwinge bieden gaat gebeuren. Bij voorbeeld in verband met de bereikbaarheid, aldus de Zeeuwse gedeputeerde. GOES - Het hoofdbestuur van de ZLM kwam in het Landbouwhuis te Goes bijeen voor een vergadering. Het ZLM-bestuur sprak uitvoerig over de voorgenomen bezuinigingen met betrekking tot het landbouw kundig onderzoek en het regionaal praktijkonderzoek in de akkerbouw. Deze bezuinigingen zouden moeten worden opgevangen door het be drijfsleven. Vooraleer de Z.L.M. daarover wil praten wil het bestuur echter eerst weten wat er in het tota le onderzoeksveld nu eigenlijk pre cies allemaal gebeurt. Via een inven tarisatie moeten de overlappingen in het onderzoek eruit worden gehaald en dat zou dan veel geld kunnen besparen. Bovendien wil de Z.L.M. de zekerheid dat het bedrijfsleven in ruil voor meer geld ook een (doorslaggevende) stem krijgt in de besteding van die gelden. In de afwe ging van de besteding van die gelden hecht het Z.L.M.-bestuur vooral veel belang aan het goed funktioneren van de p roefboerderijen. Wat de be taling van de eventuele bijdrage van uit het bedrijfsleven betreft wordt de voorkeur gegeven aan een centrale inning. De tuinbouw wordt in deze overigens met een identieke proble matiek gekonfronteerd als de akker bouw. DEN HAAG/NAIROBI - Er is mo gelijk een doorbraak in de onderhan delingen die worden gevoerd met het front voor de bevrijding van Zuid- Soedan SSLF) over de vrijlating van de vijf gegijzelden, onder wie de Rijnsburger Wim Noort. Uit diplo matieke bronnen in Nairobi is don derdag vernomen, dat de SSLF-leden bereid zijn tot een compromis wat be treft hun eisen. Zondag 10 juli Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 uur. Maandag 11 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Poppentheater „Oelepetoet". 10.00 uur. Woensdag 13 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Jeugdaktiviteiten. 10.00 uur. Restaurant Grevelingendam. Plan- tenwerkgroep. 19.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Geert Bierling, orgel en clave- cimbel. 20.00 uur. Muziektent. Opening visserijdagen 1983 door burgemeester T. C. Hek man. 14.00 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „Old Frustration". 20.00 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Ta lentenjacht. 10.00 uur. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. Braderie met standwerkersconcours. Vanaf 10.30 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „The Spijkcity Rollers' 20.00 uur. Zaterdag 16 juli Zierikzee Beuze. Verkoopdag ten bate vai Herv. Verenigingsgebouw. Gehel< dag. Korte Ring/Oudestraat. Braderi m.m.v. Arjo de Koning, organis Vanaf 10.30 uur. Vissershaven. Vlootshow Bruse vi sersvloot. 13.30 uur. Garage Zuidgeest. Feestavon m.m.v. „The Spijkcity Rollers 20.00 uur. Sportterrein Boomdijk. Voetbalwed strijd Feyenoord-Zeeuws elftal. 18.30 Woensdag 20 juli Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgdl- koncert Dirk Janszoon Zwart. 20.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkojn- cert, Ellengard Jense, piano; Adrie v d. Veen, hoorn. 20.00 uur. Zaterdag 23 juli Renesse Terrein tussen Stoofweg en Maurits- weg. Stuntgroep Les Arnanis. 20.30 uur. Dorpshuis. Start puzzelrit voor auto's. 19.30 uur. Woensdag 27 juli Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Janszoon Zwart. 20.00 uur. Donderdag 28 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Rinus Verhage, orgel; Ine v. d. Dool, dwarsfluit en Ed v. d. Blink, contra-bas. 20.00 uur. Bruinisse Centrum Bruinisse. Ronde van Brui nisse. Vanaf 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2