H vM Jk) 414 MOLEN DE HAAS OP BOLWERK WERD GEKORTWIEKT ONDERSCHEIDING VOOR DONOR JtSotnisce DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW TAXATEUR Een laagvlieger SÜ»C\Ml r«wi' ^ZEEL^0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Golfslagbad In Kamperland wordt zaterdag 9 juli het eerste subtropische golfslagbad in Zuid- West Nederland geopend. (Pag. 2). Nutskleuterschool De integratie van „Binnen de Veste" en „Nutskleuterschool tot één basisschool is nog steeds een onzekere zaak. (Pag. 3). Ambassadeur op bezoek Krayestein De Zweedse ambassadeur Nauckhoff was Vanaf vandaag, vrijdag 8 juli, is het eerste donderdag, samen met een Zweeds muziek- gedeelte van Sportcentrum Krayestein in korps, te gast in het Rode Kruis Ziekenhuis. Burgh-Haamstede voor het publiek toegan- (Pag. 5). kelijk. (Pag. 6). VRIJDAG 8 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23349 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men kent verloren goed eerst al men 't missen moet. Huygens Het gedeeltelijk slopen van de mo len gebeurde gisteren onder leiding van de heer J. Luiten, schoonzoon van eigenaar W. M. Dekker te Nijme gen. Deze laatste heeft de molen al gedurende zo'n twintig jaar in zijn bezit. Luiten vertelt dat de gedeelte lijke onttakeling gebeurt in het ka der van veiligheidsmaatregelen. ,,De wieken, de staart en de spruit (hori zontaal gedeelte van de staart - red.) zijn in een dermate stadium van ver rotting, dat het onverantwoord is om de zaak er zo nog langer te laten staan. De delen, die we nu verwijde ren, zijn echter volledig beschreven ten aanzien van de gebruikte materi alen en afmetingen. Een en ander is gebeurd in overleg met de stichting ,,De Hollandse Molen", teneinde over de noodzakelijke gegevens te kunnen beschikken als er een restau ratie gepleegd gaat worden". Op de vraag, in hoeverre er dan al plannen tot restauratie bestaan, blijft Luiten het anwoord min of meer schuldig. ,,De eventueel te ple gen restauratie is een zaak, die mede afhankelijk is van de mogelijkheid om voor subsidiëring in aanmerking te komen. De financiering van een Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEIJS/ne KOEPEL. Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 W. van Geenen gaf 78 keer bloed ZIERIKZEE - De bloeddonor de heer W. van Geenen (54) uit Zierikzee is donderdagmiddag in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis onderschei den met de Landsteiner plaquette in zilver. Van Geenen heeft geduren de ongeveer dertig jaar 78 maal bloed gegeven, dat neerkomt op een ge middelde van twee a drie keer per jaar. De kinderarts P. K. de Haas uit Haamstede reikte hem de onderscheiding uit. Hij sprak aan het adres van de heer Geenen enkele dankwoorden voor alle aktiviteiten, die de gedecoreerde in de loop der jaren voor het Rode Kruis heeft verricht. ,,Een bewijs van toewijding", noemde De Haas het donorschap van Van Geenen. De Haas zei dat er in de afgelopen dertig jaar van het bloedtransfusiegebeuren veel is veranderd. „Dertig jaar terug kon u met één kolf één medemens helpen, tegenwoordig kunnen met de produkten die uit één kolf bloed in de bloedbank worden ge maakt soms wel tien van uw me demensen worden geholpen. Het wordt dus ekonomischer ge bruikt", aldus De Haas. Zekerheid Hij noemde minstens zo belang rijk dat de ontvanger op meer ver antwoorde wijze van een halve li ter bloed profiteert. Hij of zij krijgt slechts dat bestanddeel dat voor hem of haar nodig is. Niet al le bestanddelen uit het bloed van de donor zijn goed voor de ontvan ger. „Beschikken we dus over een bloedbank, met andere woorden over de mogelijkheden uit het bloed de verschillende bestandde len te halen dan betekent dat voor de patiënt meer zekerheid dat hij of zij de juiste bestanddelen ont vangt." Ongeduld Schouwen-Duiveland beschikt sinds enige tijd over deze moge lijkheid, doordat Schouwen is aangesloten bij de bloedbank Zuid-West Nederland in Dor drecht. De rest van Zeeland wacht hier met ongeduld op, volgens De Haas. ,,De samenwerking met de bloedbank in Dordrecht is gerea liseerd, nu nog de noodzakelijke voorzieningen om ook de zieken huizen beneden de Ooster- en de Westerschelde van de moderne mogelijkheden te laten profite- Namens het bestuur van het Ro de Kruis, afdeling Zierikzee bood mevrpuw M. de Vlieger de heer Van Geenen een kadobon aan. Voor zijn echtgenote waren er bloemen. De heer.W. van Geenen ontving uit handen van arts De Haas de plaquet te in zilver. (Foto: Johan Berrevoets jr.). Eigenaar verrast vriend en vijand met onaangekondigde slooppartij ZIERIKZEE - Het silhouet van de zuidzijde van Zierikzee heeft gisteren (donderdag) een niet ongevoelige aderlating moeten ondergaan. Met behulp van een tweetal mam moetkranen werden namelijk de wieken en de staart van de stellingmolen op het Bol werk, beter bekend als molen de Haas, verwijderd om vervolgens tot schoot verwerkt te worden. Deze ingrijpende handeling was nodig omdat de ernstig verwaarloosde molen een groot gevaar opleverde voor de voorbijgangers. molen verkeert in een dusdanige staat, dat de kans levensgroot aan wezig was dat vandaag of morgen een argelose voorbijganger getroffen zou worden door een afgebroken stuk van een wiek." Verzoeken De eigenaar van de molen heeft in het verleden al verschillende malen van de gemeente het verzoek gehad om iets aan de bouwvallige staat van de molen te doen. Dat heeft geleid het aanbrengen van noodvoorzienin gen in de vorm van tui-kabels, om de boel bijelkaar te houden. „Deze voor- zeiningen stelden echter maar weinig voor", aldus Van der Poel. DEN HAAG - Tienduizenden jazz liefhebbers uit binnen- en buitenland maken zich weer op voor het achtste Northsea Jazzfestival, dat vrijdag middag om 6 uur losbarst. Organisa tor Paul Aeket verwacht dat dit jaar weer zo'n 3D tol 35.000 de weg naar het Haagse congrescentrum zullen weten te vindén. ZIERIKZEE - Een piloot van een klein vliegtuigje beging donderdag een overtreding van de luchtvaart wet. Hij vloog slechts drie meter bo ven de Stampersplaat in de Grevelin- gen, een natuurgebied waar vele vo gels leven. Het was toevallig dat een politie-agent daar in de buurt aan het zeilen was. Hij noteerde de registra tietekens van het vliegtuig en gaf de ze gegevens door aan het vliegveld Zestienhoven. De piloot zél zich voor de rechter moeten verdedigen. Tot die tijd, en dat kan nog enkele maanden duren, is de piloot een vliegverbod opge legd. De laatste bespreking tussen de ge meente Zierikzee, de heer Dekker en Monumentenzorg werd gevoerd op 27 mei jongstleden. Tijdens dat gesprek werd het aanbod gedaan door de ge meente, om de molen voor een sym bolisch bedrag te kopen, vervolgens zich in te zetten voor een volledige restauratie en de familie Dekker het gebruiksrecht te geven. Het gesprek leidde echter niet tot het gewenste re sultaat. Door middel van een schrijven, ge dateerd op 28 mei jongstleden, heeft de gemeente Zierikzee er bij de heer Dekker op aangedrongen op korte termijn zorg te dragen voor het ne men van passende maatregelen. In de brief werd te kennen gegeven dat. bok jet om gebreke blijven, de ge meente dwingende maatregelen zou treffen. Onaangenaam verrast Een en ander heeft uiteindelijk ge leid tot de aktie, die de familie Dek ker donderdag heeft ondernomen: het gedeeltelijk onttakelen van de molen. Deze aktie heeft de gemeente Zie rikzee (en zeer zeker haar niet alleen!) onaangenaam verrast. „We hadden op z'n minst enig overleg ver wacht met betrekking tot de nu geno men maatregelen. We vinden hot erg Advertentie IIWWWAAMMAMMMWM ■-1 Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Vanaf 1727 heeft de molen op het Bolwerk het beeld bepaald van het zuidelijk stadsdeel van Zierikzee. De originele wieken zijn in I860 vervangen en gebruikt ter versterking van de verdiepingsvloer in de molen. Ook de wieken, die de afgelopen 120 jaar dienst deden, hebben nu een bestemming: de schroothoop. ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli Zon op 5.30, onder 21.59 Maan op 4.04, onder 21.23 10 juli Zon op 5.31, onder 21.59 Maan op 5.02, onder 22.24 11 juli Zon op 5.32, onder 21.58 Maan op 6.15, onder 23.11 Nieuwe Maan: 10 juli (14.18) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 9 juli 10 juli 11 juli Hoogwater 2.4ó' 15.09 3.50 15.51 4.46 16.28 Laagwater 8.40 21.06 9.27 21 53 l0:.13 22.40 -i Schouw se Springtij: 12 juli Temperatuur zeewater kust: 18.2°C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De warmte neemt dit weekend nog iets toe. Op de flank van een hogedrukgebied boven Skandinavië stroomt via Polen cn Duitsland wat drogere lucht naar ons land. Dat betekent dat er de komen de dagen weinig bewolking en flink wat zonneschijn te verwachten is. De temperatuur kan dan ook hoog oplo pen. In het binnenland zal op ver scheidene plaatsen de dertig graden bereikt worden. Alleen waar de lucht over grote watervlakten stroomt blijft de tem peratuur een paar graden achter. In die gebieden wordt hel in elk geval toch wel 25 graden. De onweersstoring, die dc afgelo pen dagen plaatselijk voor een bui zorgde, neemt nu snel in betekenis af. Het is daarom te verwachten dat het in het weekeinde droog blijft. De wind draait geleidelijk naar het oosten en wordt overwegend matig. Momenteel is het in heel Europa warm tot zeer warm, met uitzonde ring van het uiterste noorden van Skandinavië en Rusland Overleg mislukt restauratie is een zaak, die goed sa menspel vraagt van het rijk, de pro vincie, de gemeente, Monumenten zorg en de eigenaar. Afstemming van de wensen en de mogelijkheden van alle betrokken partijen in dezen vergt enorm veel tijd." Ter beteuge ling van de inmiddels gerezen ver ontrusting omtrent het daadwerke lijk uitvoeren van een restauratie, deelt Luiten mee dat de omloop van de molen, waarschijnlijk, nog deze zomer zal worden opgeknapt. Enig inzicht in de mate, waarin deze laatste opknapbeurt zal worden uit gevoerd, ontbreekt echter eveneens. De molen, die werd gebouwd in 1727 (blijkens een aangebrachte pla quette), is op dit moment in gebruik bij de familie Dekker als vakantie verblijf. Volgens mededeling is de korenmolen inwendig nog volledig intakt en kompleet. De beide hoogwerkers, gefotografeerd op het moment dat de eerste wiek van Molen de Haas wordt losgemaakt met behulp van een snijbrander. (Foto: Jo han Berrevoets jr.). Een geheel ander beeld op de gang van zaken rond de molen op het Bol werk wordt verkregen in een gesprek met de heren D. D. J. van der Poel en L. J. Zondag van de dienst ge meentewerken Zierikzee: „De ge meente is al jaren bezig met pogingen om te komen tot een volledige restau ratie. Tot nu toe is dat echter steeds mislukt. We hebben de heer Dekker zelfs aangeboden om de molen voor een symbolisch bedrag over te nemen en hem het feitelijke gebruiksrecht van de molen te laten behouden. Het gaat de gemeente uiteindelijk alleen maar om het behoud van de molen, die een belangrijk onderdeel is van het silhouet van de stad. Het is een veel te belangrijk historisch monu ment om dat zomaar te laten ver gaan." De heer Van der Poel wijst er even wel op dat de nu getroffen matrege- len dringend noodzakelijk zijn om veiligheidstechnische redenen. „De spijtig dat het zo moet gaan, maar we kunnen er in feite weinig aan doen. Als de eigenaar iedere vorm van me dewerking weigert, dan doe je nie( veel", aldus de heer Van der Poel. Hij spreekt de hoop uit, en waar schijnlijk velen met hem, dat Molen de Haas inderdaad gerestaureerd gaat worden. Een restauratie overi gens, die naar schatting zo'n slordige 400.000 gulden zal gaan kosten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot zaterdagavond: Zeer warm In de nacht en vroege ochtend mist banken en minimumtemperatuur omstreeks 16 graden; overdag zonnig met middagtemperatuur van 25 tot 30 graden; tot matig toenemende oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 juli: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 28 gr. Windkracht: oost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: noordoost 3 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: noordoost 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1