Simon Blom ondanks uitstekende wedstrijd slechts op 8e plaats NIEUWSBODE Titelkansen voor Kesteloo met Roxanne in IOR VIII Postformatie mist Raas en daardoor organisatie Jarige Lou Polak winnaar in nieuwe rekordtijd Vierde zege in suksessie voor Soeticheyt Bart van Haeringen weer dichter naar 7 metergrens Showmodellen 50% KORTING Toon van der Steen boekt zege in Westkapelle Oefenprogramma VV Zierikzee Nederlandse klubs in Europa-cup DE RONDE VAN FRANKRIJK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juli 1983 Nr. 23348 5 'k ■■I-IIIIIM Op zijn verjaardag was Lou Polak ongenaakbaar. Trijnie Smeenge: training voor interland ZIERIKZEE - Niet alleen op wereldniveau, maar ook regionaal is er heel wat veranderd en verbeterd bij di verse sporten. Dat geldt voor een niet onbelangrijk deel ook voor de atletiek. Op 31 augustus 1933 organiseerde de Schouwen-Duivelandse Korfbalbond de eerste Sin gelloop in Zierikzee. Winnaar werd Hendrik Verschuur uit Scharendijke. Hij legde de 4300 meter af „binnen de twintig minuten", zoals een diploma vermeldt, dat hij toen ter gelegenheid van zijn zege kreeg uitgereikt. Dins dagavond werd de zesde Singelloop „nieuwe stijl" verlo pen, nu over een afstand van 10.5000 meter. Overtuigend winnaar werd de weergaloos lopende Lou Polak uit Ca- pelle aan de IJssel en lid van het Rotterdamse Metro. Po lak vierder zijn 37e verjaardag met een nieuw rekord van 32.16 min., een verbetering van het oude rekord van de Schot James Thompson van 50 sekonden. Voor de tweede keer in suksessie werd Henk Tiebosch van HAC Helmond tweede. Ook hij bleef nog net onder de winnen de tijd van Thompson van de vorige editie van de Singel loop. Beste Schouwen-Duivelandse deelnemer werd Si mon Blom uit Burgh-Haamstede. In 34,44,9 min. eiste de besnorde atleet de achtste plaats voor zich op. Naar pieken toewerken doe ik overi gens niet meer. Dat is in het verleden al zo vaak fout gegaan, dat ik zoiets maar vergeet. Als ik in vorm ben ko men de resultaten spontaan. We zien wel wat er komt". Rekordverbetering Lou Polak bouwde zijn voorsprong op Henk Tiebosch steeds verder uit en toen hij na zes ronden na 32.36 min. het rekord van de Schot Thomp son vermorzelde was de marge met Tiebosch uitgegroeid tot bijna 50 se konden, ongeveer de grootte van de rekordverbetering. In de slotronde werd Tiebosch overigens nog bijna achterhaald door de fanatiek opruk kende Eddy van Put, die wel ten koste van Huib Dalebout de derde podiumplaats pakte, maar Tiebosch niet meer kon pakken. Jaap Oele verdrong in die laatste ronde Frank Kooman en Frans Krijnssen, die veteranenwinnaar werd, nog een plaats. Simon Blom werd achtste, gevolgd door Johnny Wissekerker en Cor Peute. Ron Abuijs werd elfde en tweede vete raan. Bij de dames was geen kruid gewassen tegen de sterk lopende Trijnie Smeenge, die de Singelloop liep als laatste wedstrijdtraining voor een interland op 16 juli, wan neer zij de 25 kilometer moet doen. Van de overige Delta Sporters ein digde Herman Padmos als tweede beste, maar hij kon toch geen enkele aanspraak maken op de door Sport- prijzen Evertse beschikbaar gestelde beker voor de beste eilandelijke lo per. Die mocht Simon Blom in zijn prijzenkast plaatsen. Voorafgaand aan de wedstrijdloop kwamen honderd trimmers aan het vertrek van de trimloop over hetzelf de parkoers, dat zij naar keuze, een, twee, drie, vier, vijf of zes keer moch ten voltooien. Met de 85 wedstrijdlo pers komt de deelname aan de Sin gelloop weer aardig in de buurt van het rekord van 200 deelnemers. Het vorig jaar verschenen 150 lopers voor de twee lopen. Financieel werd het Delta Sport-gebeuren ondersteund door Restaurant Mondragon, Garage Akkerdaas, Léon Sport, Plantarium Padmos/Braber en Sportprijzen Evertse. Na afloop kon Delta Sport- voorzitter Wim Schot uiterst tevre den zijn over het vlekkeloos verlo pen evenement, dit ondanks de kon- kurrentie van de TV-uitzending van „Fiets 'm d'r in" die een week eer der, eveneens op de Oude Haven werd opgenomen. Het startschot en de prijsuitreiking werden verricht door wethouder van sportzaken L. J. van Gastel, De uitslagen van de zesde Singel loop op dinsdag 5 juli gehouden in Zierikzee: Lou Polak, Metro, de 10.500 meter in 32.26,0; 2. Henk Tiebosch, HAC 33.14,4; 3. Eddy van Put, Vet. Ned. 33.19,2; 4. Huib Dalebout, AV '56 33.31,6; 5. Jaap Oele, AV'56 34.10,1; 6. Frank Kooman, Dyn. '70 34.16,2; 7. Frans Krijnssen, AV '56 34.21,3 (eerste veteraan); 8. Simon Blom, Delta Sport 34.44,9; 9. Johnny Wisse kerker, Mar. 34.47,6; 10. Cor Peute, Dyn. '70 35.02,1; 11. Ron Abuijs, Dyn. '70 35.02,2 (tweede veteraan); 12. Henk Nieuwdorp, AV '56 35.19,4; 13. Giel Boone, Mar. 35.58,3; 14. Vjeerb Doornbos, GVAV Rap. 36.05,1; 15. Adrie Joziasse, Dyn. '70 36.12,3; 38.49,0 (eerste dame); 42. Herman Padmos, Delta Sport 39.17,0; 47. Cor Muller, Delta Sport 39.41,0 (vete raan); 53. Johan van de Hoek, Delta Sport 39.59,0; 60. Ad Bouwens, Delta Sport 42.42,0 (veteraan); 62. Ginny Stuttenheim, Vet. Ned. 42.53,0 (twee de dame); 65. Jaap van Laere, Delta Sport 44.11,0; 68. Joop Lodewijk, Delta Sport 46.00,0; 69. Jan Kloet, Delta Sport 47.23,0 (veteraan); 71. Marja Caspers, Delta Sport 54.14,0 (derde dame). Door de zege van Lou Polak kreeg de door Atletiekvereniging Delta Sport georganiseerde zesde Singel loop ook haar zesde verschillende winnaar. In 1978 pakte Kees van Da len de zege vóór Jan de Bart, in 1979 ging Piet Vonck de Duitser Harald Koken vooraf met Simon Blom op de derde plaats. Ad Courtin won de edi tie van 1980 en in 1981 ging de over winning naar Jacques Valentin, in middels een gevestigde naam in het superlange loopwerk en vrijwel ze ker vertegenwoordiger voor Neder land tijdens de aanstaande wereld kampioenschappen op de marathon in Finland. Huib Dalebout eindigde nu tweede. Het vorig jaar leek Henk Tiebosch de overwinning voor zich op te gaan eisen, toen hij vanaf het begin tot enkele honderden meters voor de meet afgetekend leidde. De Schotse badgast James Thompson gooide echter roet in het eten en ver drong de Helmondse atleet alsnog naar de tweede plaats. Verzengende hitte Voor de wedstrijd wilde Polak niets weten van een favorietenrol. „Er zijn er die op deze afstand sneller zijn dan ik", zei hij lachend. Hij doelde daarmee op Huib Dale bout van het Goese AV'56, een atleet, die vooral aardig weg weet met stra- tenlopen en ook Henk Tiebosch, een voormalig klubgenoot van Polak, schatte de man uit Capelle aan de IJs sel hoger in. Tiebosch had het even wel duidelijk moeilijker met de ver zengende hitte, die over het parkoers hing dan de soepel lopende Polak. „Die warmte ligt me niet zo erg", vertelde de Helmonder, die zijn va kantie jaarlijks doorbrengt in Ou- werkerk en daarbij en passant de Singelloop doet. De volgende week gaat hij tevens naar de Braderieloop van de AV Flakkee in Middelharnis, die dit jaar voor het eerst een officië le wedstrijdloop is geworden. Polak gooide vanaf de eerste ronde de knuppel in het hoenderhok. Al na een van de zes ronden van elk 1750 meter had de kleine man, die kwa stijl aan Piet Vonck doet denken, al een lichte voorsprong. „Hij was weer een van die inschrijvers, die niet als favoriet getipt werden", meende Huib Dalebout, die zelf wel degelijk een favorietenrol werd toebedeeld. „In onze ijver om de bekende man nen bij elkaar te houden werd Polak over het hoofd gezien, maar hij was wel degelijk niet te kloppen. Wat die man hier liet zien was ronduit grote klasse. Daar was totaal niets tegen te beginnen. Bovendien was hij een van de weinigen, die in de warmte geen opponent van betekenis had". Dat bleek ook wel na afloop, toen Polak nog drie rondjes extra liep, bedoeld als uitloop, maar wel degeljk met een ondertoon van „kijk-eens-wat-ik- allemaal-kan". Overdreven De Singelloop 1983 werd al met al vroeg in de wedstrijd al beslist. Po lak en Tiebosch liepen steeds verder van de overige 83 deelnemers weg en ook mannen als Dalebout, de sterk akterende Jaap Oele, Frank Koo man, Frans Krijnsen, Eddy van Put en regionaal favoriet Simon Blom moesten toezien hoe hun kansen al vroeg tot een minimum werden gere duceerd. „Het was wat overdreven om mij tot de favorieten te rekenen", kon- kludeerde Blom na afloop. „Ik loop zeker niet slecht, maar ik ben er nog niet helemaal klaar voor. De snel heid heb ik wel, maar ik ben nog niet bij machte om steeds op tempo te blijven lopen". Dat bleek ook wel. Ruim twee ronden bleef Blom in het kielzog van de eersten, maar toen moest hij zienderogen terrein prijs geven. „Ik voelde op een gegeven moment dat het niet meer ging en ik ben toen mijn eigen tempo gaan lopen. Ik had er niets aan om te proberen bij te blij ven, dan was ik waarschijnlijk in el kaar geklapt en had ik de wedstrijd misschien zelfs niet uit kunnen lo pen", legde de Haamstedenaar uit. Vooraf had Blom zichzelf een klasse ring rond de zevende plaats toebe deeld, maar toen hij na vier ronden meer en meer terrein moest prijsge ven leek het er op alsof hij zou weg zakken naar een plaats tussen de tiende en twintigste positie. „Toen kreeg ik het juiste ritme weer te pak ken en kon ik de achtste plaats nog redelijk konsolideren. Ik denk, dat ik best tevreden mag zijn met mijn prestatie vandaag. Gezien mijn sta dium van voorbereiding was dit het best haalbare resultaat. Voorlopig blijf ik stevig doortrainen om dan in september op niveau te zijn. De crosskompetitie wil ik de komende winter weer eens goed volbrengen. YERSEKE - Twee leden van de Watersportvereniging Zierikzee zijn ook na de vierde race van de Deltaweek om de Verbondsbezem, behorend bij de nati onale titel in de IOR-klassen, in een goede positie gebleven om het kampioen schap naar Zierikzee te halen. In de IOR IV boekte de Soeticheyt van Deltaweek-voorzitter C. A. de Ruyter de vierde zege in evenzoveel races, waardoor hem de titel nagenoeg niet meer kan ontgaan. De Roxanne van M. W. S. Kesteloo uit NieuwerKerk is door een tweede plaats in de IOR VIII in de race tussen Zierikzee en Yerseke in deze klas fiks opgerukt en kan nu ook ge zien worden als een zeer redelijk kandidaat voor de Verbondsbezem in deze klas. In tegenstelling tot zaterdag, toen de zeilers met veel wind af te reke nen kregen en maandag toen de wind het grote perioden helemaal liet af weten, werd de race Zierikzee- Yerseke vergezeld van een puik zeil- windje, kracht drie. In hun ijver om een zo goed mogelijke beginppsitie te krijgen, werd de start van de race „ontsierd" door een aantal valse starts. Gevolg van de felle strijd om de Verbondsbezems kwamen er in de beginfase ook nogal wat botsingen voor. Met wat felle bewoordingen naar eikaars schipperspetten werd de race in de diverse klassen er dan ook alleen maar fanatieker door. Weergaloos In de samengevoegde klasse IOR II en III werd de Weerga van R. Visser winnaar met de Beerend Botje van H. Marseille op de tweede plaats. Klasse IV was weer voor de weer galoos varende Soeticheyt van De Ruyter met dit keer de Dwarskop van J. Leder als tweede en de Touch of Glory van C. P. Carels op de derde positie. Klasse V leverde winst op voor de Vier Gebroeders van H. van ZIERIKZEE - Tijdens het vijf dis- triktentoernooi, waaraan van Delta Sport-zijde werd deelgenomen door Bart van Haeringen en Jacolies van Gastel, heeft de A-junior Van Hae ringen opnieuw een flink stuk afge haald van de marge, die hem nog scheidt naar de zeven meter bij het verspringen. Hij verbeterde het per soonlijk rekord en het klubrekord van Delta Sport naar 6.93 meter, waardoor de kans, dat hij nog dit sei zoen de zeven meter haalt aanmerke lijk lijkt te zijn toegenomen. Bij de A-meisjes kwam Jacoiics van Gastel bij het verspringen tot 5.40 meter, een centimeter beneden haar persoonlijk en klubrekord van 5.41 meter, dat zij veertien dagen eer der vestigde. Bij het onderdeel 100 meter horden zette de atlete, die aan het eind van de maand naar de Ko- ninkrijkspelen in Curacao gaat, een tijd neer van 15.05 sek. elektronisch gemeten. Advertentie SCHUITHAVEN 2-4 TELEFOON 2296 de Aqua Delta modeshow mo dellen worden vanaf woens dagmorgen aangeboden voor de halve prijs. o.a. KAPPA LA COSTA - FILA enz. ZENTTUSPOHT 1MB hvtpuntvooraporlM* WESTKAPELLE - Daags nadat Toon van der Steen zich in Westdorpe op de streep had laten kloppen door Tlieo Appeldoorn, is de koereur uit Bruinisse in Westkapelle winnaar ge worden van het plaatselijk kriteri- um, dat overigens halfverwege moest wotden stilgelegd vanwege een kolossale wolkbreuk. Van der Steen kreeg toch de bloemen als win naar. Al na tien kilometer trok een twaalftal renners onder aanvoering van Werner Wieme op avontuur. Toen de stortbui zich ontlaadde en de jury besloot de laatste ronde aan te kondigen versnipperde de kopgroep em bleven alleen Toon van der Steen en John de Crom aan de leiding. Uit eindelijk hoefde Van der Steen zelfs niet meer te spurten voor de zege. omdat De Crom op het spiegelgladde wegdek in een van de laatste bochten ook nog onderuit ging. ZIERIKZEE - Hoewel de vakanties voor de meesten nog voor de deur staan is men bij de voetbalverenigin gen alweer druk in de weer met de voorbereidingen voor het nieuwe sei zoen. De voetbalvereniging Zierikzee heeft inmiddels zijn oefenprogram ma rond, waarmee men hoopt bij de aanvang van het seizoen 1983/1984 beslagen ten ijs te komen. Op woensdag 3 augustus zal het oe fenprogramma worden gestart met de ontmoeting op hot sportpark Ban nink tegen de zaterdag 3e klassei Krabbendijke. Voor zondag 7 au gustus staat de ontmoeting, eveneens op het sportpark Bannink, tegen het Rotterdamse Coai op het programma waarbij ook de reserves voor de eerste keer in aktie komen in het treffen met Coai II. Woensdag 10 augustus is er de ste delijke derby tegen MEVO, terwijl op zaterdag 13 augustus het le en 2e team op bezoek gaat bij de zaterdag vereniging Nieuwdorp. Voor woens dag 17 augustus staat er voor het le en 2e team een uitwedstrijd tegen Kapelle op het programma waarna op zaterdag 20 augustus zaterdag 2e klasser Oostkapelle met twee teams op bezoek komt. Zaterdag derde klasser Kloetinge is op dinsdag 23 augustus met twee teams te gast in Zierikzee waarna men in het weekeinde van 27 au gustus in een trainingskamp gaat te Eersel waar nog wedstrijden zullen worden gespeeld op 27 en 28 au gustus. Op zaterdag 27 augustus gaat Ziei'ikzee II nog op bezoek bij het eveneens naar de KNVB gepromo veerde Bruse Boys 11. Melle uit Numansdorp en de Sagitta van P. van der Ven eindigde tweede. Klasse VI en VII leverde winst op voor de Mazatlan van R. Hartman en de Mascotte van A. Visser eindigde tweede. Klasse VIII werd gewonnen door de Ballentent van H. Maronier met de Roxanne van Nieuwerkerker Kesteloo als tweede. In de NKK-klassen werd klasse II gewonnen door de Fugitive van L. van Capel voor de White Spirit van P. de Jeu. Klasse IV bracht de Panda van P. de Weerdt als eerste over de meet met de Azimut van J. Jobse als tweede. In klasse VI werd de Obses sion van W. de Buck winnaar met de Matjas van K. de Kort op de volgen de plaats. A. Roedoe met de Arrow van WV Zierikzee eindigde ander maal tweede in de klasse VIII achter de Alerte van J. Mahieu en in klasse X pakte R. van Rijswijk met de Dim ple andermaal de winst. Bij de ronde- en platbodems waren er overwinnin gen voor de Marendoip van L. Vrij- enhoek, de Pieter Paniek van D. van Ballegooyen en de Luye Man van Th. Danel. GENEVE - De zes Nederlandse klubs, die deelnemen aan de drie Europa-cuptoernooien hebben in z'n totaliteit redelijk geloot voor de eerste ronde, waarvan de eerste Wedstrijd op 14 september wordt af gewerkt. Ajax, Sparta, PSV en NEC spelen eerst thuis, Feyenoord en FC Groningen gaan eerst op bezoek bij hun tegenstanders. Landskampioen Ajax moet het in de eerste ronde op nemen tegen de Griekse kampioen Olimpia Piraeus, terwijl bekerwin naar NEC het in de Goffcrt te stellen krijgt met de Noorse bekerwinnaar Bergen. In het UEFA-bekertoernooi ont moet PSV in de eerste ronde het Hon gaarse Ferencvaros. Sparta komt uit tegen Coleraine uit Ierland en FC Groningen lijkt het veruit het moei lijkst te krijgen met het Spaanse At- letico Madrid. Feyenoord, dat op 16 juli in Bruinisse aantreedt tegen het Zeeuws elftal begint tegen St. Mirren uit Schotland. De returns worden veertien dagen later afgewerkt. LE MANS - De Fransen hebben niets gedaan om de etappezege van Dominique Gaigne in Le Mans te verhinderen. De Nederlanders deden alles om de tweede ritzege van Frits Pirard in de weg te staan. Vinger wijzingen in de betekenisloze vijfde etappe van de Ronde van Frank rijk 1983. De voornaamste konklusie uit de letterlijk en figuurlijk vlak ke vijfde rit is, dat de zes Franse ploegen samenspannen om de over winning in de Ronde van Frankrijk binnen de eigen grenzen te houden, of dat een buitenlander is zoals Zoetemelk, Kelly of Anderson of een Fransman als Simon, dat maakt niet uit. Zij allen rijden voor een Fran se sponsor en zij moeten in de individuele tijdritten en de bergetappes zelf maar uitvechten hoe de prijzen worden verdeeld. Een feit is in ieder geval, dat de Franse ploegen elkaar suksessen in de vlakke etappes gunnen. Post-equipe flink verstroord. In tegenstelling tot andere jaren, toen er altijd wel een Raleigh- map in iedere ontsnapping te vin den was," lieten de Post-mannen zich nu telkens' verrassen door .aanvallen van anderen, waardoor er extra veel werk opgeknapt dient te worden via het steeds te rughalen van vluchtelingen. Zelfvertrouwen Nederlands trots op wielerge- bied, aan het eind van het seizoen in tweeën vallen, was de eerste Tourweek zichzelf niet. Het zat flink tegen. De proloog en de ploe gentijdrit gingen verloren en dat gaf een gevoelige knauw aan het zelfvertrouwen. De Nederlanders konden in ie der geval (nog) niet het Tourge- beuren beheersen, zoals dat zo vaak het geval was. Oosterbosch is vandaag (donderdag) favoriet in de eerste lange indi viduele tijd rit over bijna zestig kilometer naar Nantes, de hoofdstad van Hi- naults Bretagne. De kopmannen Van der Velde en Winnen moeten trachten hun schade tegenover de konkurrenten te beperken. Ver wacht mag echter worden, dat Joop Zoetemelk meer afstand zal gaan nemen van zijn beide Post- landgenoten. Het vorig jaar ver diende Zoetemelk vele minuten in de individuele tijdritten, „maar", zo meldde de in Franse dienst rij dende ex-Tourwinnaar, „ik weet nog niks over mijn tijdritten van dit jaar. In korte ging ging het goed, in lange ronduit slecht". Dinsdag kwam voor Jan Raas het einde aan zijn zevende Tour- avontuur, voor het eerst zonder dat hij ook maar een keer in de kijker was geweest via een over winning. „Dit is geen waardig af scheid", vertelde hij na aankomst in Le Havre. „Om dit goed te ma ken zal ik in het najaar nog een klassieker winnen voor Raleigh". Voor hij voor de vijfde keer vroegtijdig de Tour verliet, reed Raas een slordige honderd kilo meter solo achter de grote groep. De pijn aan de borstkas, een ge volg van zijn valpartij in de Hel van het Noorden was ondraage- lijk geworden. Tegen de pijn viel misschien nog wel te vechten, te gen de tijdslimiet was het zinloos. Hij was de eerste dagen van de Tour de beste van de ploeg, nu werd hij de eerste uitvaller. Frits Pirard De ploegachtervolging van de formatie Peter Post eerder op de dag achter de kopgroep met de fantastisch rijdende Frits Pirard was jammer voor de Nederlandse wielersport. Pirard had er flink de pest over in. „De mannen van Post wilden zeker niet, dat ik twee etappes in de Tour zou win nen", mopperde de Brabander. Hij meende goed gegokt te hebben door na 160 kilometer naar het kopgroepje met de Belg Claes en de Fransen Dall'Armelina en Gal- lopin toe te rijden. Pirard deed dat indrukwekkend. Met de hulp van de winnaar van de eerste etappe liep de voorsprong binnen vijftien kilometer op van een mi nuut naar bijna het viervoudige. Tegensputteren „Ik was ervan overtuigd, dat de Franse ploegen zich niet zouden veroeren in het peloton. Er waren immers twee Fransen vooraan", meende Pirard. Nadat aanvankelijk alleen de ploeg van Fred de Bruyne rede lijk tegensputterde kwam daar la ter de rood-geel-zwarte trein van Post bij. Onder aanvoering van Henk Lubberding werd het tempo fiks opgevoerd en de voorsprong van de kopgroep slonk per kilo meter met vele sekonden. Pirard, na het gedwongen vertrek bij Post in Italiaanse dienst, was dank zij zijn landgenoten een kansloze aanvaller geworden. De reaktie van de Nederlanders was echter begrijpelijk. Ook zij aas den op een suksesje via een etap pezege, die men in Le Mans zag gloren. Op het moment echter dat de kopgroep was achterhaald, zat de Postploeg op de knieën. Een hevig verontwaardigde Gerard Veld- scholten riep uit: „Wie verwacht er nu, dat we nog fris zijn na zo'n achtervolging?" Eerst probeerde Adrie van der Poel vergeefs om weg te komen en vervolgens sloeg Caigne een gaatje bij het ingaan van de plaatselijke ronde van zes kilometer. De goede tijdrijder hield vrij gemakkelijk stand. Door het wegvallen van „rege laar" Jan Raas in de etappe van dinsdag is de organisatie in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5