Grootste vekeersstroom naar Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden weekend diensten Start aktie preventieve bestrijding bacterievuur in Zeeuwsch-Vlaanderen Drukste zomerweekeinde op komst Akkoord over landbouw-CAO Verkeersdoden Man gestikt bij slaapkamerbrand Negen drugshandelaren aangehouden Grote order voor ADM bijna rond Commissie pakketvergelijking aan de slag zonder ACOP en werkgevers ^ioT DALMANERS Willemstad tegen plaatsing kruisraketten Woensdrecht president ontvoerd DEN HAAG/DRIEBERGEN - Met het beginnen van de schoolvakanties in de regio's Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Utrecht zou komend weekeinde wel eens een van de drukste op de Nederlandse wegen kunnen worden. Deze voorspelling hebben de politieverkeerscentrale Driebergen en de ANWB verkeersinformatiedienst woensdag gedaan. Hierbij speelt ook een belangrijke rol de komst van veel Westduitse vakantiegangers, die vanaf vrij dagmiddag ons land binnentrekken, aldus woordvoerders. De grootste verkeersstroom wordt verwacht op de wegen naar de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden en in het algemeen naar de overige kustgebieden. Vakantiegangers die naar de Wad deneilanden gaan, moeten bij de veerboot naar Texel rekening hou den met lange wachttijden. In verband met de vlootdagen in Den Helder, die vrijdag tot en met zondag worden gehouden, wordt veel verkeer verwacht op de wegen naar die plaats. Verder worden automobi listen gewaarschuwd voor veel ver keer op de wegen naar de Veluwe en Limburg. De woordvoerders verwachten vrijdag piekuren tussen 15.00 en 21.00 uur. Zaterdag vallen die piek- DEN HAAG - In de sociale commis sie landbouw van het Landbouw schap is een akkoord bereikt over een nieuwe tweejarige CAO voor de ongeveer zesduizend werknemers in de akker- en weidebouw en de vee houderij aldus heeft een woordvoer der van het Landbouwschap meege deeld. Er is overeenstemming bereikt over het vooralsnog eenmalig verla gen van de VUT-gerechtigde leeftijd van 62 naar 61 jaar. Voorts zullen va naf 1 maart 1984 zes roostervrije da gen worden ingevoerd. Voor het fi nancieren van deze maatregelen is 3,4 procent van de prijskompensatie beschikbaar gesteld. De nieuwe CAO loopt tot 1 maart 1985. HULST - de 72-jarige J. B. de Bley- ser uit Heikant, gemeente Hulst (Zee land), is woensdagavond in Hulst in het verkeer omgekomen. Zonder voorrang te verlenen kruiste de man volgens de rijkspoli tie met zijn auto een voorrangsweg waar hij door een andere auto werd aangereden. UTRECHT - Aan de Utrechtse Ou degracht is in de nacht van woensdag op donderdag de 61-jarige bewoner van een bovenhuis door verstikking om het leven gekomen. Volgens de politie heeft de man in bed liggen ro ken en is hij vermoedelijk al rokende in slaapg gevallen, waarna brand ontstond in de slaapkamer. De brandweer kon de brand, die beperkt bleef tot de slaapkamer, snel met eenvoudige middelen blussen. Voor het slachtoffer was het toen, doordat de kamer vol rook stond, al te laat. De man woonde alleen. ZWOLLE - De politie heeft negen Zwollenaren (tussen de 19 en 34 jaar) aangehouden in verband met de han del in heroïne en amfetaminen. Een 34-jarige man zou de drugs wekelijks uit Amsterdam hebben gehaald om die met medewerking van de ande ren te slijten in Zwolle. De politie heeft ook twee klanten van de drugs handelaren gearresteerd: een 27- en 29-jarige Zwollenaar. Om de drugs te kopen stalen zij volgens de politie op grote schaal. Vaststaat dat ze zeker vor tien mille aan goederen in Zwolle en Apeldoorn hebben weggenomen. Alle verdachten zijn in verzekering gesteld. AMSTERDAM - De Amsterdamse Droogdok Maatschappij, al jaren vechtend voor haar bestaan, heeft zeer goede hoop, binnen enkele we ken het contract te kunnen tekenen voor een order van „enkele tiental len miljoenen guldens" van de mari ne van Peru. Het gaat om de totale vernieuwing van de kruiser Alme- rante G., de vroegere De Ruyter. De zaak is volgens de reparatie- werf technishc rond, maar er moeten nog enkele problemen worden opge lost. De kans bestaat, dat er meer or ders uit Peru zullen komen. Er is sprake van een aanpassing van zeven onderzeebootjagers van de Friesland-klasse, die in het verleden eveens aan het Zuidamerikaanse land zijn verkocht. Dit zou ook nog eens honderden miljoenen guldens gaan kosten. Alle orders samen zou den voor de werf enkele jaren werk opleveren. uren tussen 09.00 uur en 14.00 uur en zondag tussen 09.00 en 12.00 uur rich ting kust en Veluwe. Vanuit dezelfde richting liggen die piekuren tussen 17.00 en 22.00 uur. Knelpunten Knelpunten worden verwacht op de grensovergangen naar West-Duits- land, vooral Bergh, Venlo en Heer len, de Al tussen Barneveld en Amsterdam, de A2 voor het knoop punt Deil en ter hoogte van Eindho ven, de A9 N9 Haarlem-Den Helder, de A12 voor het knooppunt Velper- broek en tussen Maarsbergen en Bo degraven, de N50 Arnhem- Apeldoorn, de N59 Hellegatsplein- Zierikzee en tenslotte de andere rou tes naar Zeeland en bij de veerouoi naar Texel. Frankrijk De woordvoerders wijzen erop dat ongeveer 2,5 miljoen mensen in Frankrijk dit weekeinde met vakan tie gaan. Knelpunten moeten vrijdag worden verwacht op de A6 Parijs- Lyon en op de A13 Parijs-Caen. De spitsuren liggen daar dan tussen 17.00 en 21.00 uur. Zaterdag moet het verkeer reke ning houden met filevorming en ver tragingen op de A6 A7 Parijs-Lyon- Orange en op de A31 RN74, Nancy- Dijon, ter hoogte van Neufchatel en ter hoogte van Dijon. Zondag wordt in Frankrijk nor maal verkeer verwacht. De woord voerders adviseren om pas zaterdag in de namiddag of zondag door Frankrijk te reizen. Tenslotte adviseren de woordvoer ders van ANWB en politieverkeers centrale Nederlandse vakantiegan gers („naar aanleiding van recente problemen bij grensdoorlaatposten in het buitenland") de auto te voor zien van het Nederlandse nationali teitsteken. Dat is uitgevoerd in wit met daarop in zwart de letters NL, wat, zo beklemtonen zij, „overigens wettelijk verplicht is". MIDDELBURG - Als uitvloeisel van het regionaal overleg over de bestrijding van het bacterievuur in de provincie Zeeland, heeft de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap besloten met de preventie ve bestrijding een aktie te starten in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De leden van de N.F.O. afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hebben zich bereid verklaard de werkzaam heden uit te voeren in nauw overleg met en onder toe zicht van de Plantenziektenkundige Dienst. Naar aanleiding van de vorig jaar gerezen problemen met betrekking tot het bacterievuur. is op landelij.k niveau een beleid vastgesteld Waar-"1' bij ruimte is gelaten voor.^giqrjagl aanvullende akties. Het,l£Jnc|ê.ljjk be: leid is, zoals bekend, gericht op een aktieve bestrijding in de zogenaam de koncentratiegebieden (voor Zee land zijn als zodanig aangewezen het oostelijk deel van Zuid-Beveland als mede nagnoeg heel Tholen) en in de zogenaamde 500 meter zones rond bestaande fruitteelt- en boomkweke- rijbedrijven. Daarnaast zullen nadere spelregels worden vastgesteld ten aanzien van inplanten, vervangen en het onder houd van zeer vatbare waardplan- ten. De H.I.D.-Bedrijfsontwikkeling en het Provinciaal Hoofd van het Staatsbosbeheer hebben gezamenlijk een initiërende en koördinerende taak in het overleg op regionaal ni veau. In dit overleg wordt in het bij zonder besproken welke maatrege len in de betreffende regio buiten de beschermde gebieden en buiten de zo nes rondom fruitteeltbed rijven en rondom boomkwekerijen met ont heffing kunnen worden genomen om de fruitteelt en de boomkwekerij nog betere bescherming te bieden en tege lijkertijd het landschap zoveel moge lijk te vrijwaren van schadelijke ge- ..yolgjemvan de^e.maatregelen. L Vbcrkiirlopend-op hét 'uiteindelijke ItéSylt&at1. Vari" djéze;. besprekingen heeft de Gewesié^jj^l^ad van het Landbouwschap beslóteh de reeds aangetaste plantendelen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te doen ver wijderen. Het eventuele gevaar van uitbreiding van bacterievuur waar bij deze planten als infektiebron zul len kunnen optreden, wordt hierdoor in dit gebied aanmerkelijk vermin derd. De betrokken fruittelers en boom kwekers achten een dergelijke pre ventieve bestrijding van deze ziekte van zoveel belang, dat zij spontaan hebben aangeboden om in samenwer king met de Plantenziektenkundige Dienst deze werkzaamheden zelf uit te voeren met inschakeling van enige loonwerkbedrijven uit de omgeving. Hedenochtend is een aanvang ge maakt met de opruimingsaktivitei- ten. Bij de aktie zullen alleen die aangetaste delen van meidoorns wor den verwijderd, die als zodanig zijn gemerkt door de Plantenziektenkun dige Dienst. Bij de uitvoering zullen de normale voorwaarden van de Plantenziektenkundige Dienst wor den gehanteerd. LONDEN - De Britse politie heeft woensdag in Londen 22 Spanjaarden en Belgen gearresteerd, die bij het gebouw van de Britse „Atomic Ener gy Authority" een aktie hielden te gen de Britse plannen tot het dumpen van radioaktief afval. SOKOLOW PODLASKI (Polen) - Lech Walesa, de leider van de voor malige vakbond Solidariteit, heeft woensdag de dreiging met ontslag met een schouderophalen afgedaan. Naar zijn zeggen probeert zijn werk gever. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal iPfjB SS- as dinsdag 14.00 uur alle leeftijden - WILLEMSTAD - Willemstad heeft als eerste Westbrabantse gemeente ingestemd met het besluit van de Woensdrechtse gemeenteraad niet akkoord te gaan met de eventuele plaatsing van kruisraketten in deze plaats. In een CDA-motie sprak de ge meenteraad van Willemstad zich in meerderheid uit tegen de plaatsing van kruiswapens waar dan ook in de wereld. Een dergelijke motie haalde het vorige week in een aantal andere gemeenten in de omgeving van Woensdrecht niet. Ook Antwerpen met zijn haven, kerncentrale, Schelde-Rijnverbin- ding en dichtbevolkt gebied, noemt Woensdrecht een ongelukkige keuze. De vliegbasis Woensdrecht ligt op slechts enkele kilometers van de stadsgrenzen van Antwerpen. De ge meenteraad heeft besloten in een brief aan de Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans, zijn bezorgdheid erover uit te spre ken. De meederheid van de raad wilde niet dat direkt bij de Nederlandse re gering werd geprotesteerd. Eerst moet bij de Belgische regering wor den geïnformeerd of Nederland kon- takt en overleg over de aanwijzing van Woensdrecht met haar heeft ge had. Een motie van de progressieve Agalef-fractie van de Antwerpse raad, waarin was vastgelegd dat de aanwijzing van Woensdrecht een be dreiging vormt voor de veiligheid van een groot aantal mensen, haalde het niet. DEN HAAG - Minister Rietkerk van binnelandse za ken heeft donderdag in Den Haag de kommissie pakket vergelijking geïnstalleerd. De kommissie moet de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel en werk nemers in het bedrijfsleven vergelijken. De grootste Zuster ambtenarencentrale ACOP (FNV) doet niet mee omdat de werkgeversorganisaties (VNO, NCW) niet mee willen GuatemalacUlSe doen aan de vergelijking. Er wordt al jarenlang touw getrok ken over de vergelijking van de ar beidsvoorwaarden van ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven. De werkgevers hamerden er steeds op dat een ambtenaar netto meer overhield dan een werknemer in de zelfde funktie in het bedrijfsleven. De ambtenaren zeggen dat die „voorsprong", zo deze bestond, in middels wel is verdwenen. Voorts wijzen zij op regelingen die in het be drijfsleven wel en bij de overheid niet bestaan als bijvoorbeeld winst deling en de dertiende'maand. Voorzitter van de kommissie is prof. dr. J. Weitenberg, adjunkt-di- rekteur van het Centraal Plan Bu reau. In de kommissie zitten verte genwoordigers van drie van de vier ambtenarencentrales, van de werk geversorganisaties in de non-profit- sektor, van de ministeries van binne landse zaken en van sociale zaken en werkgelegenheid, van de overige overheden en van de vervoersbon- den. Minister Rietkerk betreurde het tijdens de installatie dat ACOP en werkgevers niet van de kommissie deel uit willen maken. Hij erkende dat het niet eenvoudig zal zijn alle re levante gegevens boven tafel te krij gen, met elkaar te vegelijken en tot een eindoordeel te komen over het ni veau van de arbeidsvoorwaarden van de verschillende groepen werk nemers. Hij wees de kommissie op de wens van de kamer om de resultaten van de vergelijking een rol te laten spelen in het arbeidsvoorwaardeno verleg voor 1984. Zaterdag 9 en zondag 10 juli Z ierikzee Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Duiveland Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 218C heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12,00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. GUATEMALA-STAD - Onbekende gewapende mannen hebben een zuster van de Guatemalaanse presi dent Efrain Rios Montt vorige week woensdag ontvoerd. Dat heeft een woordvoerder van de president be kendgemaakt. De woordvoerde zei dat vier man nen met pistolen en halfautomati- sche geweren Martha Elena Rios de Riva (36) woensdagmiddag dwongen in een auto te stappen in een drukke oostelijke wijk van de hoofdstad. De ontvoerders hadden nog geen kon- takt opgenomen met generaal Rios Montt of zijn militaire regering, al dus woordvoerder Gonzalo Asturias. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Haamstede Tot en met 17 augustus. Nederl. Herv. Kerk. Dia-serie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Renesse WV-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij. Van maandag 4 juli t/m 16 juli Burgh-Haamstede De Bewaerschole, tentoonstelling ke ramiek, plastiek schilderijen, gra fiek. Dagelijks van 14.00 - 17.00 uur. Zaterdags 10.00 - 12.00 uur 14.00 -17,00 uur, zondags gesloten. Van 5 -16 juli Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Visstraat. Expositie werken van leerlingen Co de Voogd (Burgh). Da gelijks (behalve zondags) 14.00 -17.00 uur, donderdags 19.00-21.00 uur. Tot en met 6 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling, maandag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. Elke donderdag t/m 16 augustus Zierikzee Beuze. Openluchtschaak. 19.00 tot 21.00 uur. 11 t/m 16 juli Bruinisse Tennisvelden Dr. de Kockstraat. Mosseltoernooi. Donderdag 7 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Piet Westhoeve, orgel; Jan Jan sen, klarinet. 20.00 uur. Zaterdag 9 juli Renesse Centrum. Terras- en loopconcert, Die Edelweiss Buben. 14.00 - 17.00 uur. Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 uur. Parkeerterrein café-rest. „Storm". Behendigheidswedstrijden voor bromfietsen. 19.00 uur. Zondag 10 juli Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 uur. Maandag 11 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Poppentheater „Oelepetoet". 10.00 uur. Woensdag 13 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Jeugdaktiviteiten. 10.00 uur. Bruinisse Restaurant Grevelingendam. Plan ten werkgroep. 19.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Geert Bierling, orgel en clave- cimbel. 20.00 uur. Bruinisse Muziektent. Opening visserijdagen 1983 door burgemeester T. C. Hek man. 14.00 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „Old Frustration". 20.00 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Ta lentenjacht. 10.00 uur. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. Braderie met standwerkersconcours. Vanaf 10.30 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „The Spijkcity Rollers". 20.00 uur. Zaterdag 16 juli Zierikzee Beuze. Verkoopdag ten bate van Herv. Verenigingsgebouw. Gehele dag. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. Braderie m.m.v. Arjo de Koning, organist. Va naf 10.30 uur. Vissershaven. Vlootshow Bruse vis sersvloot. 13.30 uur. Garage Zuidgeest. Feestavond m.m.v. „The Spijkcity Rollers". 20.00 uur. Sportterrein Boomdijk. Voetbal wedstrijd Feyenoord-Zeeuws elftal. 18.30 uur. Woensdag 20 juli Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Janszoon Zwart. 20.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Ellengard Jense, piano; Adrie v. d. Veen, hoorn. 20.00 uur. Zaterdag 23 juli Renesse Terrein tussen Stoofweg en Maurits- weg. Stuntgroep Les Ardis. 20.30 Dorpshuis. Start puzzelrit voor auto's. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2