Ook R.P.C.Z. moet het wat zuiniger aan gaan doen ZOMERWEER, SURFWEER Nieuw onderwater-aquarium in Grevelingentewater gelaten Zorg voor bewoners in 1982 verbeterd Laat kerncentrales open DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hulde voor schoolbegeleiding, maar: CNV: Jaarverslag Corneliastichting: REISBON if* 4 IKZEESCHE NIEUWSBODE Drukste weekend Dit weekeinde wordt een der drukste op de Nederlandse wegen. De grootste ver keersstroom wordt naar de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden verwacht. (Pag. 2). Kreeftenschip In haven De Val vlak bij de Zeelandbrug kri oelt het van de kreeften, veilig opgeborgen in lange bakken in een schip van lm- en ex portfirma Homarus. De officiële opening moet nog gebeuren. (Pag. 3). Waarschuwing A.N.W.B. De A.N.W.B. waarschuwt motorrijders geen gebruik te maken van de Franse autoroute wegens de groeven (rillen) In het wegdek. (Vakantle/Rekreatie Pag. 4). Singelloop Precies op zijn 37e verjaardag boekte Lou Polak van Metro Rotterdam een prima over winning in de hete Singelloop. Hij liet te vens een nieuwe rekordtijd afdrukken. (Pag. 6). DONDERDAG 7 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23348 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 Wij zoeken vaak in de verte en zien niet wat vlak bij ons ligt. Von Knebel ZIERIKZEE - ,,We hebben alle waardering voor het werk van het R.P.C.Z. wie is er immers niet voor een goede schoolbegeleidingsdienst en voor goed onderwijs? Er zijn echter ook nog vele andere zaken, die geld kosten en daar moeten we ook rekening mee houden". Deze woorden sprak wethouder J. Groen dinsdagavond tij dens een openbare vergadering van de Commissie On derwijs in de raadzaal van het stadhuis. De diskussie betrof het financieel beleidsplan van het R.P.C.Z. waarin het streven is opgenomen om bij af loop van bepaalde projekten het des betreffend personeel niet te laten af vloeien maar over te hevelen naar de reguliere dienst. De strukturele ver hoging van de rijksbijdrage zou vol gens het bestuur van het R.P.C.Z. daarvoor gebruikt kunnen worden, als de gemeentelijke bijdrage dan te vens gelijk zou blijven. Volgens de toelichting van wethou der Groen staat het kollege van b. en w. van Zierikzee op het standpunt, dat overheveling van personeel uit de projekten naar de reguliere dienst slechts mogelijk is als dit noodzake lijk en onontkoombaar is. Volgens het kollege was die noodzaak niet voldoende aangetoond. Kompromis De heer Groen was van mening, dat de gemeente een bruikbaar kompro mis aanbood met het voorstel niet de volledige drie formatieplaatsen, maar anderha'1've formatieplaats naar de reguliere dienst over te heve len. P.v.d.A.-fraktiegenoot de heer D. van der Wekken had zelf informa tie ingewonnen bij het R.P.C.Z. en kwam tot andere konklusies. Zo wees hij erop, dat de bij een speciaal projekt betrokken mensen wel dege lijk normaal als medewerkers aan het R.P.C.Z. zijn verbonden. Verder wees hij op de steeds toenemende vraag om hulp vanuit de school zo wel voor het opstellen van de jaar planning als voor individuele bege leiding van leerlingen. Hij liet weten zich sterk te willen maken voor die begeleiding van wat zwakkere leerlingen en voor verbete ring van de kwaliteit van het R.P.C.Z. temeer daar dat op deze wij ze geen extra verhoging van de ge meentelijke bijdragen zou beteke nen. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) memoreerde zijn vroegere pleidooien ten gunste van deze schoolbegeleidingsdienst toen diver se malen uitbreiding van het perso neelsbestand noodzakelijk werd geacht. Nu zag hij zich echter voor een afwegen van feiten gesteld en vond ten slotte dat de gemeente reeds het juiste antwoord had gegeven met het voorgestelde kompromis. „Het R.P.C.Z. draait als een trein, niets dan lof hierover, maar ook zij zullen moeten roeien met de riemen, die ze hebben", aldus de heer Van Veltho ven. De heer J. J. Geleijnse (WD) kon zich bij die neming aansluiten en vond dat de argumenten voor het overhevelen van drie formatieplaat sen naar de reguliere dienst in het fi nanciële beleidsplan van de R.P.C.Z. onvoldoende waren uitgewerkt. De heer Van der Wekken liet weten het te betreuren, dat de financiële ar gumenten bij de overige kommissie leden doorslaggevend waren. Vol gens hem werden op die wijze ver worvenheden om zeep geholpen. De heer Van Velthoven meende er wat nuchterder over te oordelen en zei „Het R.P.C.Z. houdt niet op te bestaan en de scholen zullen nog steeds een beroep om begeleiding kunnen blijven doen, terwijl dat be roep ook gehonoreerd zal worden". Mevrouw Beekman-Otte liet vanaf de publieke tribune weten, dat door de schaalvergroting in het onderwijs het R.P.C.Z. reeds werd gekonfron- teerd met een veel grotere vraag naar individuele begeleiding van leerlin gen. Wethouder Groen moest daarop konstateren, dat dit gegeven door het R.P.C.Z. niet was aangedragen. „Ais die argumenten op papier zouden stan, zou je wellicht een andere dis kussie gaan voeren", aldus de wet houder. De heren Van Velthoven, Geleijnse en W. F. Sprengelemeijer (R.TJ.) ble ven bij hun advies het kompromis- voorstel van het kollege te volgen. De heer Van der Wekken nam zoals gezegd een afwijkend standpunt in. Schaalvergroting Tijdens deze vergadering kwam ook aan de orde de schaalvergroting in het kleuter- en lager onderwijs. Met ingang van het schooljaar 1983 1984 is besloten de leerlingenschaal voor het kleuter- en lager onderwijs te verhogen van 30 naar 32 leerlin gen. Als gevolg hiervan zouden op een aantal scholen leerkrachten moe ten afvloeien, die echter op grond van een overgangsmaatregel als zo genaamde „overgangsovertalligen" tot uiterlijk 31 juli 1985 aan de desbe treffende school verbonden mogen blijven. Desalniettemin zal getracht moeten worden deze „overgangs boventalligen" zo mogelijk in een verplichte schoolformatie op te ne men, zodat het bevoegd gezag de ver plichting heeft deze „overgangs boventalligen" bij voorrang te be noemen op één van hun scholen als er een vakature ontstaat. Op een school met „overgangs boventalligen" mag geen vervanging (bijvoorbeeld bij ziekte) plaatsvin den. Verder zal ook geen lokaal ver goeding meer worden verstrekt voor noodlokalen. De openbare lagere scholen ,,'t Kofschop" en „Binnen de Veste" hadden met deze problematiek al te maken gehad, zo bleek uit de toelich ting van de voorzitter. Zo had ,,'t Kofschip" de mogelijkheid twee schooltijden extra te krijgen ten be hoeve van het onderwijs van Nederlandse leerlingen. Men had dan de plicht eerst een „overgangsboven- tallige" aan te stellen. Hierdoor zou een moeilijke situatie ontstaan voor „Binnen de Veste", waar de betreffende „overgangs- (Vervolg pag. 6) iBRUINISSE - Surfen, windsurfen of plankzeilen. Hoe je het ook maar noemen wilt, het is Nederlands snelst groeiende vorm van sportieve vrijetijdsbesteding. Een sportieve bezigheid voor jong en oud, man en vrouw, kortom voor het he le gezin. Zeker nu vakantievierend Nederland wordt opgefleurd met schitterend zonnig zomerweer trekt iedereen, die zich mag verheugen in het bezit van een plank naar de wateren rondom de Schouwse kust, zoals op bovenstaande forot van Joh. Berrevoets jr wordt weergegeven. Windsurfen is hard op weg een echter volkssport te worden. Op sommige plaatsen kun je letterlijk niet meer om de plankzeilers heen en zie je soms door de zeilen het water niet meer tock is er nog water genoeg waar je met je surfplank terecht kunt. Aan de Grevelingendam en de Kabbelaarsbank wordt het evenwel steeds voller. Maar ook hier geldt: Hoe meer zielen, hoe meer vreugd SCHARENDIJKE - Het onderwater-aquarium, dat af gelopen week op een terrein bij haven de Middelplaat aan de Brouwersdam in elkaar werd gezet. Het bouwsel, waarvan een groot gedeelte van de wanden uit glas bestaat, zal allereerst gekontroleerd worden op water dichtheid. Als het projekt deze proef goed doorstaat, zal het naar de haven West-Repard worden gesleept waar het aquarium dicht bij café/petit restaurant Dolfijn wordt afgezon ken. Toeristisch Het is een nieuwe toeristische at- traktie van waaruit bezoekers over en onder de waterspiegel kunnen kij ken. Buiten, rond het aquarium wer den gazen kooien gerealiseerd, waarin straks alle vis- en planten soorten uit zee, de Oosterschelde en de Grevelingen te zien zijn. Op deze manier is het mogelijk een uniek beeld te krijgen van het onderwater leven. Het aquarium werd ontwik keld door de heren drs. D. Nauta en R. G. van de Torre uit Wassenaar. Het projekt kreeg de naam Aquado- UTRECHT - De kerncentrales in Borssele en Dodewaard moeten openblij ven. Sluiting van de centrales zóu leiden tot een grote kapitaalvernietiging, een afbraak van werkgelegenheid en het verdwijnen van kennis. Dat schrijft het Christelijke Nationaal Vakverbond (CNV) in een energienota, die door de Verbondsraad, het „parlement" van de vakcentrale, werd aanvaard. Overigens vindt het CNV dat niet kussie moet staan. „Er zal een sa- de kernenergie als apart probleem, menspel moeten worden gevonden maar het hele energiebeleid ter dis- tussen energiebesparing en het ont wikkelen van een systeem dat meer bronnen kent", zo staat in de nota. Daarbij moet volgens het CNV de af hankelijkheid van het buitenland niet te groot zijn. Windenergie De vakcentrale pleit voor een kleinschalig voorzieningensysteem door het kombineren van verschil lende energiebronnen zoals gas, olie, kolen, biogas, zon, wind en water. De uitvoering van een bestaand plan voor het winnen van windenergie en het opslaan van die energie in een spaarbekken verdient, aldus de nota, zowel een nadere bestudering als een snelle uitvoering. Over energiebesparing stelt het CNV dat een besparing van 60 pro cent in de komende twintig tot dertig jaar mogelijk moet zijn door middel van de ontwikkeling van energiezui nige produktiemethoden, het toepas sen van warmtekrachtkoppeling, woningisolatie en het bouwen van ketels met een hoger rendement. me en heeft meer dan een miljoen ge kost. Ingenomen Burgemeester W. den Boer van de gemeente Middenschouwen toonde zich woensdagmorgen tijdens de te waterlating van het aquarium bij zonder ingenomen met dit nieuwe projekt. Volgens hem zal het zeker het dolfinarium kunnen vervangen, dat drie jaar geleden uit haven West- Repard vertrok. Het aquarium zal waarschijnlijk eind juli voor het pu bliek worden geopend. ZIERIKZEE - De Corneliastichting te Zierikzee heeft in het vorige jaar op bepaalde punten de zorg voor de patiënten kunnen verbeteren. Bin nen de stichting nam het maatschap pelijk werk vaste vormen aan, waar door de bewoners met name in de moeilijke fase van opname in het verpleegtehuis een betere begelei ding krijgen. De pastor deed zijn intrede in de persoon van ds. Meijer. De geestelij ke verzorging van de bewoners krijgt Advertentie Geef eens een kado....! Verkrijgbaar In elk bedrag en voor elke reis.... REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE TEL 01110-5036 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Hangend aan de takels nadert het zee-aquarium haar element. vod oevoren reizen C5SaaKSE9HB9BBS9e=~S konstante aandacht en via ds. Meijer is er een koördinatiepunt naar de di verse dominees en pastores op Schou- wen-Duiveland. Dat meldt het jaar verslag 1982 van de Corneliastich ting. Op de afdeling fysiotherapie vond ook een belangrijke wijziging plaats. Er kwam 1.5 fysiotherapeut in vaste dienst, hetgeen een aanmerkelijke uitbreiding van het dienstenpakket inhoudt. Ontslagen In 1981 werd melding gemaakt van een ongunstige ontwikkeling in de sektor verplegend/verzorgend perso neel. De richtlijnen van het COTG dreigden overschreden te worden, waardoor mogelijk een aantal pas ge diplomeerde ziekenverzorgenden ontslagen zouden moeten worden. In de loop van 1982 werd dan ook voor vier pas gediplomeerde ziekenver zorgenden een ontslagvergunning aangevraagd. Door het vrijwillig vertrek van een aantal personeelsle den trad slechts één ontslagvergun ning in werking. In 1982 heeft de Corneliastichting zich aangesloten bij de Bedrijfs Ge wondheids Dienst, die de medische zorg in de meest ruime zin voor het personeel op zich zal nemen PÊ 8II.T Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend warm Zonnige perioden en mogelijk nog een onweersbui; minimumtempera tuur rond 17 graden; middagtempe- ratuur omstreeks 26 graden, aan de kust iets minder warm; matige wind uit uiteenlopende richtingen, aan de kust wind van zee. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 juli. Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 28 gr. Windkracht: oost 3 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 28 gr. Windkracht: oost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 28 gr. Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juli Zon op 5.29, onder 22.00 Maan op 3.23, onder 20.09 Nieuwe Maan: 10 juli (14.18) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 8 juli 1.37 14.21 7.49 20.17 Springtij: 12 juli Temperatuur zeewater: 18°C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het warme weer blijft en de kans op onweer neemt weer af. Dat komt omdat een krachtig hoge- drukgebied boven Scandinavië weer meer invloed op het weer in ons land krijgt. Vannacht zijn er nog een paar on weersbuien mogelijk cn restanten daarvan zorgen aan het begin van de dag voor wolkenvelden. Naarmate de dag vordert wordt het echter zon niger als gevolg waarvan de tempe ratuur in de middag rond de 28 gra den terecht komt. Aan de kust is de kans groot dat de wind van zee waait, waardoor het daar iets minder warm zal zijn. In het binnenland is er over het algemeen weinig wind. Vannacht daalt de temperatuur tot omstreeks 17 graden en kan er plaat selijk mist ontstaan. L.ONDEN - Het Britse lucht- en ruimtevaartconcern Britisch Ae rospace wil zijn aantal werknemers voor midden 1984 met 3500 verminde ren Wegens de malaise op de markt voor passagiersvliegtuigen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1