Kollege b. en w. Zierikzee verleende vergunning voor bouw garage aan Wandeling ZEE LA NDIA-FL l UT ZWIJGT NA VEERTIG JAAR TROUWE DIENST OPEL-SHOP lAV C Autobedrijf Akkerdaas BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arrestaties in Hellevoetsluis ,,Hij hoorde bij Zierikzee..." De winkel die méér rijplezier verkoopt i NIEUWSBODE Gemeentelijke parkeerschappen In een rapport wordt gepleit voor de instel ling van gemeentelijke parkeerschappen, als zelfstandige organen met beslissings bevoegdheden. (Pag. 2). Zomertentoonstelling In het Burgerweeshuis te Zierikzee is de Zo mertentoonstelling van Ad en Tessa Braat geopend door de dichter/schrijver Hans Warren. (Pag. 3). Fietscrossbaan Haamstede Vrijwilligers hebben, op de hoek Zand- weg/Bernhardstraat. in Haamstede een fietscrossbaan voor de jeugd ingericht. (Pag. 4). Liesbeth Kort surfkampioene In de MistralkJasse werd Liesbeth Kort uit Zierikzee, na een spannende tweekamp met klubgenote Marion van Dongen, nationaal kampioene surfen. (Pag. 6). DINSDAG 5 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23347 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het ligt in 's mensen aard, het oude te bemin nen, en wil hij ooit met het nieuwe op goede voet komen, dan moet men hem niet te veel van het oude ontnemen. Raupach Tuinmuur valt niet onder Monumentenzorg ZIERIKZEE - Enkele verontruste inwoners van Zie rikzee hebben via ingezonden stukken in de Zierikzeesche Nieuwsbode hun ongenoegen geuit over de breekwerk- zaamheden aan de oude tuinmuur langs de Wandeling in Zierikzee. Kort geleden is een deel van de muur weg gebroken met als doel om op die plaats een garage-ingang te maken, die door een houten schuifpoort zal worden afgesloten. De briefschrijvers toonden zich zeer verbol gen over het feit dat zowel de gemeente Zierikzee als de schoonheidskommissie en Monumentenzorg toestem ming zouden hebben verleend voor dit breekwerk in de naar hun mening oude stadsmuur. Het oude, verwaarloosde tuinhek is afgedekt door een gevlochten schutting. De sierlijke punten van het hek steken er nog boven uit. De eigenaar wil dit hek verwijderen en de tuinmuur doortrekken. Foto: Johan Berrevoets jr. Gemeente-secretaris, de heer A. G. Izeboud, weerlegt de grieven van de inwoners middels de mededeling dat de betreffende „stadsmuur" niet on der Monumentenzorg valt en „slechts" een tuinmuur is, zij het wel een oude. Waarschijnlijk dateert de muur van anderhalve eeuw geleden. Het pand 55 aan de Oude Haven, waartoe de muur behoort, valt wel onder Monumentenzorgmaar de tuinmuur staat daar los van. De gemeente Zierikzee is dus de enige instantie, die benaderd moet worden voor de aanvraag véin een bouwvergunning en Monumentenzorg heeft over de hele zaak niets te zeggen. Zuiver uit visuele normen gesproken blijft het feit dat het toch jammer is dat een deel van de tuinmuur, die toch een opvallend karakter draagt binnen Zie rikzee, wordt vervangen door een ga ragedeur. De Wandeling is een gelief koosde plek voor wandelaars en me nigeen zal het betreuren dat een deel van de muur wordt vervangen door een houten schuifpoort Hek Op 14 februari van dit jaar verleende het kollege van b en w van de gemeen te Zierikzee een bouwvergunning aan de heer Hesse, eigenaar van het pand Oude Haven 55. De heer Hesse is van plan om achter in zijn tuin (ongeveer 100 m de Wandeling in vanaf de zijde van de Oude Haven) een garage neer te zetten. Deze garage is met de auto vanaf de zijde van de Touwbaan be reikbaar. De bouwstijl zal enigszins aan de omgeving worden aangepast Tevens werd een vergunning ver leend om de tuinmuur door te trek ken tot aan de woning. Momenteel HELLEVOETSLU1S - De politie van Hellevoetsluis heeft zeven man nen aangehouden, in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, die hebben bekend in de afgelopen maanden ongeveer veertig inbraken te hebben gepleegd op Voorne-Putten en in Rotterdam. Volgens een politiewoordvoerder maakten de zeven, allemaal af komstig uit Hellevoetsluis, voor 100.000 gulden buit bij inbraken in bontwinkels en in radio/tv-zaken. Voorts arresteerde de politie in deze zaak drie helers. begint na de woning een verwaar loosd hek, dat sinds kort is afgedekt met een gevlochten schutting. De heer Hesse is van plan het hek weg te halen en daarvoor in de plaats de tuinmuur door te trekken, overeen komstig de huidige tuinmuur. Voor de woning zelf heeft de eige naar trouwens ook grootse verbou wingsplannen, maar daarvoor moest hij wel bij Monumentenzorg zijn. Deze instantie heeft trouwens toestemming verleend voor de aanvraag van Hesse. Vanaf december 1982 werden de be langen van Hesse behartigd door ar- chitektenbureau Kraamer Partners te Schuddebeurs. Enige tijd geleden werd deze zakelijke verbintenis opge heven. De heer Hesse had het archi- tektenbureau laten weten niet langer prijs te stellen op voortzetting van de overeenkomst Kraamer Partners hield zich bezig met de aktiviteiten betref fende de bouw en verbouw van de garage en de woning. De heer W. Kort, architekt: „Onder verantwoording van Kraamer Partners zijn er aan de Wan deling geen bouwaktiviteiten uitge voerd. Wij hebben dus niets te maken met het wegbreken van de muur". Wie de zakelijke belangen van het archi- tektenbureau heeft overgenomen is de heer Kort niet bekend. Ook de ge meente Zierikzee is niet op de hoogte van het stopzetten van de verbintenis. „Deze mededeling is volledig nieuw voor ons", aldus een woordvoerdster van de afdeling gemeentewerken. Over de lengte van ca. drie meter is een gat geslagen in de tuinmuur aan de Wandeling. Het gat is provisorisch gedicht door enkele planken. Foto Johan Berrevoets jr. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE - „Het is eeuwig zonde, dat hij weg is", zegt de portier van de Koninklijke Zeelandia over de „stoomfluit", die na ruim veertig jaren, maandag plotse ling zijn indringende toon niet meer liet horen. Nee, het was voor de portier geen signaal om aan het werk te gaan. Zijn taak vangt 's morgens immers ai om kwart voor zeven aan en niet om half acht, maar toch betreurt hij het einde van deze bedrijfstraditie. „Ach, de bevolking was er zo op ingesteld; de fluit hoorde bij Zierikzee, zoals Hendrik met zijn sinaasappels ook bij Zierikzee hoort", aldus de portier. Je kunt het verdwijnen van de fluit natuurlijk van twee kanten benade ren. Nuchtere mensen zullen het van zelfsprekend vinden, dat het stipte geloei met ingang van maandag 4 juli 1983 werd gestaakt, omdat die tijds aanduiding bedrijfs-organisatorisch beschouwd geen nut meer had. mm Mensen met een meer nostalgische instelling, zullen de Zeelandia-fluit on getwijfeld missen. Betekende dat ding immers niet jaren lang het laatste red middel tegen verslapen, gaf hij niet elke werkdag weer die vertrouwde, stipte signalen, die niet alleen voor de Zeelandia-werknemers, maar voor ve le Zierikzeese huishoudens vaste ge gevens werden. Afscheidsconcert Ook Zeelandia-direkteur de heer H. J. Doeleman vertelt lachend maandag ochtend voor het eerst door het geluid van zijn wekker te zijn ontwaakt Vrij dagmiddag om vijf uur heeft hij per soonlijk de stoomfluit met een opmer kelijk concert uitgeluid. De heer Doe leman geeft er blijk van het zelf toch ook wel jammer te vinden, dat het afgelopen is met die schorre toeter. Hel besluit werd echter genomen, om dat niet alle Zeelandia-werknemers in de verschillende afdelingen hun ar beid op dezelfde tijdstippen aanvan gen en beëindigen. Die differentiatie in werktijden heeft te maken - met nieuwe C.A.O.- ovcreenkomsten en niet - zoals eer der werd gemeld - met arbeidstijdver korting in die enge zin van het woord. Heel wat jaren vormde de fluit 's ochtends om vijf voor half acht voor velen het sein zich snel naar het bedrijf te spoeden om bij het gaan van de tweede fluit om half acht ter plekke aanwezig te zijn. Dat gold echter al lang niet meer voor het kantoorperso neel, dat enige tijd later aan de dage lijkse taak begon. Nu men ook in de verscliillende afdelingen van de fa briek geleidelijk tot meer „glijdende arbeidstijden" wil komen, heeft de Zeelandia-flult haar oorspronkelijke funktie volkomen verloren. „Je kunt hem dan toch niet alleen uit nostal gische overwegingen handhaven", vindt de heer Doeleman. „Of, het zou moeten blijken, dat een groot deel van Zierikzee zich voortdurend verslaapt, dan kunnen we altijd nog overwegen de fluit weer in ere te herstellen", grapt hij er achteraan. Ook weieens klachten Overigens moet hij erkennen ook weieens klachten te hebben gekregen over die dagelijkse herriemaker. Toe risten en allochtonen, die nog niet zo gewend waren aan dit brokje stadsge- woonte werden vaak wreed opge schrikt tijdens een wandelingetje door de Korte St Janstraat De fluit was overigens lang niet zo oud als het bedrijf van de Koninklijke Zeelandia (gesticht in 1900) zelf. Pas in 1942 blies de fluit haar eerste stoom af. De Koninklijke Maatschappij De Schelde klaarde het in het begin van de oorlogsjaren een gloednieuw ketel huis met twee - uiteraard op kolen gestookte - stoomketels te bouwen. Schoorsteenbouwers Fa. Hotze uit Leiden realiseerden de 25 m lange schoorsteen, die vele Zierikzeëenaars zich nog zullen herinneren. Aan de bouw van die schoorsteen Advertentie Helemaal ..echt" was het nog met de Zeelandia fluit toen zes keer per dag een flinke stoompluim uit de 25 rn lange schoorsteen werd losgelaten Vele Zierik- zeeënaars zullen zich die forse schoorsteen nog herinnerendie in 1942 in ge bruik werd genomen en in het voorjaar van 1966 werd afgebroken. Alles voor uw auto Nu t/m 31-7 '83 15% introduktie-voordeel Kloosterweg 2 - 4317 AL Noordgouwe - Telefoon 01112-1347 WAÏ ffih P£ Bitr Vervolg pag. 2 Verwachting tot woensdagavond: Zomers Eerst zonnig, in de middag en avond mogelijk onweer; minimum temperatuur omstreeks 15 en mid- dagtemperatuur ongeveer 26 graden; zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 juli: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: n.west 3 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 gr Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli Zon op 5.28, onder 22.01 Maan op 2.30, onder 17.26 7 juli Zon op 5.28, onder 22.00 Maan op 2.53, onder 18.48 Nieuwe Maan: 10 juli (14.18) HOOG- EN LAAGWATEK Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 6 juli - 12.27 5.53 18.23 7 juli 0.32 13.25 6.53 19.21 Doodtij: 12 juli HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook morgen is het nog warm en, vooral de eerste helft van de dag, zonnig. In de middag en avond kunnen enkele onweersbuien tot ontwikkeling komen. Dat komt omdat een onweersstoring, die van daag nog in de omgeving van Parijs lag, in de richting van ons land koerst. De onweersbuien brengen echter nog geen noemenswaardige af koeling met zich mee. Het wordt morgen dan ook nog een graad of ze sentwintig. Vannacht daalt de tem peratuur tot omstreeks vijftien gra den. Er is morgen maar weinig wind. Het zomerse weer heerst momen teel in bijna geheel west- en midden- Europa. Alleen in Schotland en Scan dinavië is het tamelijk koel met mid- dagtemperatuur rond de achttien graden. Vooral in Scandinavië zal het de komende dagen echter warmer worden. ALMELO - dc elketriciteitsmaat- schappij IJssel Centrale wil zo snel mogelijk beginnen met de uitvoering van het stadsverwarmingsprojekt Twente. Hiermee is een bedrag ge moeid van ongeveer 120 miljoen gul-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1