Eis van zes weken tegen doortappende caféhouder stukken Bollen bloeiden om Parijs Verplaatsing firma Bom te Burgh nodig Overdrachtsproefvaart Ye 73 Binnen twee uur 15 glazen bier en 24 glazen jenever geschonken aan 18-jarige Kommissie grond- en pachtzaken: Onze dieren en de vakantie Stadsmuur (3) 4 MIDDELBURG - Een caféhouder is op grond van de drank- en horecawet wel degelijk verantwoordelijk voor de geestelijke en lichamelijke gezondheidstoestand van zijn kliënten. Tot die konklusie kwam de Middelburgse officier van justitie mr. W. v. Nierop vrijdagmorgen in zijn requisitoir tijdens de behandeling van de zaak van de 32-jarige caféhouder P. van der M. van café Veldzicht in het Walcherse Serooskerke. Daar werden op nieuwjaarsavond aan een 18-jarige jongeman uit die plaats in een tijdsbestek van twee uur vijftien glazen bier en 24 glazen jenever geschonken. De jongeman raakte in coma en overleed de volgende mor gen in het ziekenhuis aan een alcohol vergiftiging. Volgens de artsen bedroeg het alcoholpromillage in het bloed van de jongen vier uur nadat hij bewusteloos neerstortte nog 6,28 promille, terwijl door deskundigen een promillage van vier a vijf al dodelijk wordt geacht. De caféhouder verdedigde zich vrijdagmorgen met de opmerking dat de 39 glazen bier en jenever door hem én zijn hulpje waren verstrekt, zodat het juiste overzicht hem ont brak. Bovendien kon je aan het slachtoffer zelf, een in zichzelf ge keerde bleke jongeman, niet merken of hij zich in kennelijke staat be vond. De jongeman was trouwens vaste stamgast in café Veldzicht en stond bekend om de enorme hoeveel heden drank die hij placht te gebrui ken. Rechtbankpresident G. Nomes zei tijdens de zitting, dat de cafhouder geluk heeft gehad, dat de jongeman zich al niet eerder doodgedronken had in diens café. ,,U heeft", zo zei de rechter, toegelaten, dat de jonge man zich dooddronk. U had uw per soneel moeten instrueren en hem drank moeten weigeren. U bent dui delijk over de schreef gegaan", aldus de rechter. Officiële instanties De verdediger, mr. C. Brinkman uit Middelburg, vond dat hier geen sprake was van dood door grove aan merkelijke schuld. De kontrole op dit soort probleemdrinkers van de zijde van de officiële instanties is zonder toestemming van de man zelf niet eens mogelijk. Kontrole op het schenken van alco hol aan minderjarigen is eveneens minimaal. Hoe kun je dan een café baas wel die verantwoordelijkheid opleggen, zo vroeg hij zich af. De sug gestie, dat de jongeman door het in nemen van deze grote hoeveelheden drank op nieuwjaarsdag van dit jaar zelfmoord heeft willen plegen, werd door de officier van justitie van de hand gewezen. Mr. Van Nierop eiste zes weken ge vangenisstraf waarvan twee voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar, tegen de 32-jarige cafébaas. Uit spraak 15 juli. BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie grond- en pachtzaken van de ge meente Westerschopuwen heeft vorige week donderdagavond geadviseerd tot verplaatsing van het aannemingsbedrijf Bom aan de Duinweg te Burgh. Er is een onmogelijke situatie gekreëerd, overigens wel met vergunningen. Voor de omgeving is het een hinderlijk bedrijf door het vele zaagsel dat zich in de bui tenlucht verspreidt. Deze stofwolken bezorgen de omgeving nogal wat over last. Zowel de firma Bom als de gemeen te gaan akkoord met een verplaat sing. Voor de gemeente betekent dat dat zij in 10 van de kosten moet bijdragen, oftewel f 100.000. De se cretaris, de heer J. W. de Jonge ver telde de kommissie dat de gemeente - in geval van verplaatsing - wel moet zorgen dat de grond een andere bestemming krijgt, zodat niet een an der milieu-hinderlijk bedrijf zich op dat terrein kan gaan vestigen. Tuingrond De kommissie gaf ook een positief advies over de verkoop van stroken grond aan de W. G. Bootlaan te Burgh en de Smidsweg te Noordwel- le. De betrokkenen, die belang bij de aankoop hebben in Burgh verfraaien er hun tuin mee. Dat was voor de heer S. Roos (PvdA) reden om f 50 për m2 te vragen. Mevrouw C. van der Have-Eikelenboom adviseerde f 35. Besloten werd met de betrokke nen nogmaals te onderhandelen, de kommissie adviseerde voor de grond te Noordwelle een bedrag van f 25 per m2. De kommissie grond- en pachtza ken was overigens donderdagavond wel flink uitgedund. J. van den Ber ge (RU) was verhinderd, van de CDA- fraktie was niemand aanwezig (ook geen vervanger) en de heer J. Janse (VVD) was vervangen door mevrouw Van der Have. Zowel Roos als voor zitter J. C. de Feiter spraken daaro ver hun ongenoegen uit. De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Nu voor veel mensen en dieren de vakantie lf>83 weer voor de deur staat, zijn er ook weer zoveel plan nen gemaakt. Maar iser in die plan nen ook rekening gehouden met de huisdieren? Helaas blijkt dat niet al tijd het geval te zijn, want ieder jaar krijgt de Sophia-dierenbescherming opnieuw te maken met achtergelaten huisdieren. Het is droev^g^haiar wa?ir. Ze worden gevonden in dé bossen, maar ook gewoon langs de autosnel wegen, waar ze wanhopig zoeken naar de auto van hun baas die hen hier even heeft uitgelaten. Vel?n betalen flinke bedragen geld voor hun vakantie, maar geld uitge ven om hun hond of kat in een pensi on te doen vind men te duur. Je vraagt je af: waar is het verantwoor delijkheidsbesef van deze mensen. Het is echter niet alleen de hond of kat die goed verzorgd moet worden achtergelaten, ook het kleingoed on- BRUINISSE - Dat de fa Zuid- weg-Riedijk uit Yerseke vertrou wen had in Maaskants vakman schap is wel gebleken, want twee jaar nadat ze de eerste kotter bij Maaskant kochten, gaven ze op nieuw opdracht aan dit Bruse bed- drijf voor de bouw van een geheel nieuwe mosselkotter. Zaterdag 2 juli was het resultaat voor een ieder feestelijk zichtbaar want toen vond op de Oosterschelde de officiële overdrachtsproefvaart plaats. De nieuwe Ye 73, genaamd „My- tilus" is door machinefabriek P. Maaskant Zn BV te Bruinisse gebouwd onder klasse Nederland se Scheepvaart Inspektie wat tot groot voordeel heeft dat het schip via de Noordzee zijn mosselen van uit de Waddenzee naar de Zeeuwse wateren mag vervoeren. Het schip is 36 m lang, 7 m breed en meet 1200 mosseltonnen onder de luiken. Voor het opvissen van de mosselen is door Maaskant een ge- kombineerde 8 trommel mossel-uit- kaplier geplaatst Voor het lossen is in ieder ruim een draaibare spoel- kop aangebracht, beiden bedienbaar vanaf een prachtig dashboard in de stuurhut In de moderne machine kamer staat als hoofdmotor een Deutz type SB A 8M 816 W. Uniek bij deze motor is dat er een geluids- isolerende kast om gebouwd is en dat de motor op rubbers staat In het voorschip staat een hulpmotor Daf 9gË>* 'JJg* 228 pk. Voor een optimale wend baarheid van het schip is een boeg schroef ingebouwd met een diame ter van 42 cm. INA voorzag de kotter van de modernste nautische apparatuur, zoals radar, eurollod, aut piloot en marifoons. Verder werkten aan dit nieuwe schip vanuit de regio mee: Gebr. Beye te Oosterland voor C.V. en sanitair; Duivelands Meubelhuis voorde stoffering; FaHuibers Brui nisse voor de elektrische inst; Ytama Stellendam betimmering en Strakoma Stellendam voor straal en schilderwerk. Een knap stukje vakwerk van de regionale scheepsbouw waar fa Zuidweg-Riedijk terechte kompli- menten over maakte. der de huisdieren zoals konijnen, ca via's, lachduifjes of goudvissen heb ben hun dagelijkse verzorging nodig. Maar natuurlijk hebben echte die renvrienden alles geregeld voor men op vakantie gaat. Ook zijn er mensen die hun dier wel meenemen naar het vakantie adres, maar dan hun dier b.v. de ge hele dag opsluiten in hun te warme caravan, terwijl ze zelf buiten van het mooie weer genieten. Of die men sen die op vakantie gaan en hun bu ren voor het konijn en de cavia laten zorgen, maar helaas wordt er veel te weinig naar omgekeken, want bij thuiskomst blijkt het dier dood of ziek te zijn. Nogmaals maakt men plannen voor de vakantie dan ook gelijk alles goed regelen voor de verzorging van zijn dieren. Juist in de vakantietijd is er zoveel dierenleed. Laten wij met elkaar proberen omdat zoveel als mogelijk is te voorkomen. Geef daar om verwaarlozing of slechte verzor ging van dieren direkt aan ons door. De Sophia-dierenbescherming (opge richt 1867) zet zich in voor de noodlij dende dieren. Wij doen ons best om zoveel mogelijk dierenleed te voor komen of te verzachten. Dierenvrienden mogen wij op uw steun rekenen? P. I. Heijboer, vert, van de Sophi- aver. tot bescherming van die ren, Esdoornstraat 33, tel. 01114- 1583, Nieuwerkerk (Z.) „Ieder die thans door de stad wan delt en zijn ogen de kost geeft kan zien dat de idee Zierikzee- Monumentenstad wortel heeft ge schoten in brede lagen van de burge rij". (In: J. J. Westendorp Boerma en C. A. van Swighem, Zierikzee vroe ger en nu. Bussum 1972. p. 140). Het is stellig juist, dat in brede la gen van de burgerij het besef leeft, dat Zierikzee een fraaie stad is, die vele prachtige monumenten heeft. Brede lagen betekent echter ook: niet overal! De nieuwe eigenaar van pand nr. 55 aan de Oude Haven NZ, grenzend aan de Wandeling, maakt het wel erg bont: binnen enkele weken zijn er grove veranderingen aangebracht in de restanten van de oude stadsmuur, om - indien de ingezonden brief van de heer W. Maurits in de ZN van 28 juni juist is - er een garagedeur te bouwen! Wellicht is de achterliggende moti vatie, dat óók op deze manier heden en verleden met elkaar kunnen wor den gecombineerd. Voor diegenen, die dat op een andere manier willen, is het echter een gruwel. Er zijn bij ons enkele vragen gere zen: 1. In hoeverre waren de Gemeente Zierikzee, de Schoonheidscommissie en Monumentenzorg op de hoogte van de vernielzuchtige plannen van de nieuwe eigenaar? 2. Gaat de eventuele garage leiden tot het verdwijnen van een stuk Slin- gerbos. Per slot van rekening: er moet toch een oprit komen! 3. Komt er een officiële opening van de garage, waarbij de eigenaar wordt geprezen voor het feit, dat hij de kleur en de stijl van het gebouw keurig aan de historische omgeving heeft aangepast??!! Wij zijn van mening, dat, indien hier niet wordt ingegrepen, de uitein delijke gevolgen voor de monumen- tenstad Zierikzee fataal kunnen zijn. (Wij hadden trouwens wel een inge zonden brief van „Stad en Lande" verwacht!!). Niemand zal zich im mers nog geroepen voelen, zich aan allerlei bouwbepalingen te houden. Het zou van stijl getuigen, indien de verantwoordelijke instantie, die toestemming voor de werkzaamhe den heeft verleend, in deze krant uit eenzette, wat de motieven hiervoor zijn geweest. Met vriendelijke dank voor plaat sing. R. W. J. OCHTMAN F. H. POSTMA Dinsdag 5 juli Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur Wat geen oog heeft gezien 16.55 uur De smokkelaar 18.55 uur Dierenmanieren 19.20 uur Johnnie 20.00 uur Journaal 20.28 uur Ter land ter zee en in de lucht. Vanuit Zierikzee de registratie van Fiets 'm d'r in. 21.20 uur Falcon crest. De brief van Angela, die Chase ontdekte niet die indruk bij sheriff Robbins gemaakt, die hij ervan verwachtte. 22.10 uur Aktua tv 22.45 uur That's entertainment II. De registratie van het programma van Fred Astaire Gene Kelly dat in 1976 werd opgenomen. Onderdelen zullen ongetwijfeld zijn zang en dans. 23.30 uur Journaal Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 18.18 uur Tour de France 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant. Vanuit Schouwen-Duiveland. 19.30 uur Waltons. Jim Bob voelt zich door de familie in de steek gelaten, omdat hij geen gehoor vindt voor zijn verdriet om de dood van zij marmot. 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Loof den Heere 21.40 uur Brahms op reis 22.15 uur Omnibus 22.30 uur Journaal, 22.45 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE Rood-licht kontrole De rijkspolitie heeft zondag bij twee verkeerslichtinstallaties een kontrole uitgevoerd op het door rood licht rijden. Bij het kruispunt De Tol kregen acht bestuurders voor dit feit een proces-verbaal, bij de Nieuwe Kooiweg werden vier automobi listen bekeurd. Auto „geleend" Vorige week hebben onverlaten de auto van H. D. uit Zierikzee uit zijn garage aan de Schuurbeqcue Boey- estraat gehaald door een ruitje te for ceren. Via geknoei met de stroomdra den werd de auto gestart en een rit door Zierikzee volgde. Een voorbij ganger vond de auto in alle vroegte langs de Leverdijk in de sloot met een nog draaiende motor. De gewaar schuwde politie kon de eigenaar op de hoogte stellen, nog vóór hij de au to gemist had. Jan de Jonge heeft de wagen weer op het droge gezet. De schade was gering. WESTHOEK Illegale kampeerders In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn negentien illegale kampeerders bekeurd. Zij hielden zich op bij De Punt, de Schelphoek en de Brouwers- dam. RENESSE Auto in slip Op de Hogezoom ter hoogte van de Kooymansweg raakte automobilist L. V. uit Den Bosch vannacht om 02.30 uur in een slip. De auto kwam in de bebossing terecht. De voorzijde van de wagen raakte totaal vernield. Takelbedrijf Jan de Jonge sleepte het voertuig weg. V. liep geen persoon lijk letsel op. BROUWERSHAVEN Demonstratie brandweer De demonstratie met brandweer hulpmiddelen bij Garage Slager, die woensdag 6 juli 's avonds om zeven uur zal worden gehouden, is bedoeld voor de leden van de vrijwillige brandweer van Brouwershaven. Bij de lezer kon de indruk zijn gewekt dat de demonstratie toegankelijk is voor belangstellende burgers; dat was evenwel niet de bedoeling. NIEUWERKERK Kop-staart kettingbotsing Zondagochtend op een overvolle rijksweg N 59 nabij Nieuwerkerk deed zich een kop-staart botsing voor waarbij zes personenauto's waren betrokken. Op weg naar strand en zon zag J. H. V. uit Weilre te laat dat voor het ver keerslicht Nieuwerkerk zich een rij wachtenden had opgesteld voor het rode licht. V. reed op de rij waardoor achtereenvolgens schade opliepen: W. F. uit Leiden, die met een hersen schudding naar het ziekenhuis in Zie rikzee werd gebracht, M. W. uit Oss, M. v. d. N. uit Roosendaal, C. F. uit Amsterdam en A. J. T. uit Putters- hoek. Alle auto's werden licht be schadigd en konden hun weg naar de zon vervolgen, met uitzondering van W. F. BRUINISSE Uitwisselingskoncert Een behoorlijk groot publiek heeft zaterdagavond genoten van schone klanken vanaf de muziektent, gespeeld door de buurgemeentelijke fanfare „Vooruit" uit Oude Tonge. Voor het koncert begon maakten drumband, majoretten en fanfare een korte rondgang door het dorp, vanaf het Dorpshuis naar de muziek tent. Omstreeks half acht begon het uitwisselingskoncert met de mars Vi- my Ridge en Holliday in Rhodos, op welke tonen de majoretten een show verzorgde voor de muziektent. „Vooruit" bracht vervolgens acht werken ten gehore, beluisterd door veel meegekomen trouwe supporters en Bruënaars. het slot werd gevormd door de vrolijke Japanse mars Kodo- mo No Hi, waarna in café Storm de kelen werden gesmeerd. Wanneer het eigen „Nu met Hope" een tegenbe zoek brengt aan Oude Tonge is nog niet bekend. 6 door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS Zijn maag had hij nu wel voldoen de gevuld met allerlei schoteltjes, vooral het stukje kaas was voed zaam, maar gezellig kon hij het nog altijd niet vinden. Hij sprak maar met zichzelf om toch zijn eigen stem eens te horen. Monter stapte hij voort, keek behoedzaam om zich heen voor hij overstak en stond on verwacht voor een postkantoor. Daar kikkerde hij weer een beetje van op, morgen zou hij een telegram naar Nita sturen. Zijn oog ving ook een glimp op van een ziekenhuis, een ouderwets en somber ziekenhuis, daar wilde hij liever niet aan den ken. Koos, zijn broer, had maanden lang in een ziekenhuis gelegen, toen hij terugkeerde uit Duitsland, waar ze hem hadden heengesleurd tijdens een razzia op jonge kerels. Later was hij in een sanatorium terechtgeko men, en daaruit nog nooit ontslagen. En dan was er nog het verlies van zijn enig dochtertje, de kleine Mari anne, die de hele oorlog tegen de ver drukking in een mollig kindje was geweest. Eind oktober 1945 kreeg ze dyphteritus, evenals vele andere kin deren en binnen een week was ze gestorven in het grote ziekenhuis in de stad. Wat gek toch, dat een man van over de veertig jaar zo zenuwach tig kan worden bij de herinnering aan de dood van zijn dochtertje, het was al meer dan vijf jaar geleden. En Koos zou hij alle dagen een mooie kaart sturen, hij had hoognodig nog eens naar hem toe moeten gaan in de laatste maand. Nita moest maar eens gaan, hij zou het haar schrijven. Henk keek onder al die gedachten door naar een paar winkels, wijn en nog eens wijn en ook leuke broodjes lagen voor het raam. Kaas, fruit, van alles en nog wat, maar peperduur kwam het hem voor, hoewel Nita ook altijd over de duurte klaagde. Met wat bravour nam hij zijn kamersleu tel van het rek en toen hij bij de trap was, verscheen madame. Henk zei vlot: „Bon nuit, madame!" De goedige dikke dame glimlachte, haar gast begon zich al wat meer op zijn gemak te voelen. Ze wist echter niet, hoevele malen Henk die paar woordjes gerepeteerd had onderweg. „Bon nuit, monsieur." De koffers op de kamer deden pret tig aan, zo eigen, maar het was wel beter alles even uit te pakken. Een solide kleerkast stond uitnodigend open, half voor linnen en half voor costuums. Het was een aardig werkje alles wat Nita zo zorgvuldig gewas sen en gestreken had op stapeltjes te leggen. Het nette costuum klopte hij een beetje uit om de kreukels, hij moest dat morgen dragen als hij zijn eerste zakenbezoek aflegde. Eigen lijk had hij nog moeten telefoneren, maar dat durfde hij toch niet aan, hij ging wel naar het adres toe. Dat Frans door die telefoon kon nooit doeltreffend zijn voor een eend als hij was. In bed repeteerde hij nog even wat hij de volgende morgen moest doen. Het boekje met de verbindingen van de Métro was duidelijk genoeg en op het kaartje had hij al gauw een punt kunnen zetten op de plek waar hij nu logeerde. Hij moest dus lopen naar de Gobelins, goed onthouden, dan moest hij dus denken aan de stoel van Nita, die was overtrokken met gobelin. Daar daalde hij de trap af en kocht een carnet, dat was een boekje van 10 kaartjes of ritten. De rest kwam vanzelf had de baas gezegd, want in ieder station hing een grote kaart, waarop je zelf je eindpunt kon uitknobbelen. Hij trok dus het licht boven zijn hoofd en wilde gaan sla pen. Het lukte niet, van alles en nog wat kwam hem plagen, het begon al met het autowrak op die lange, een zame weg. Dat had hem ook kunnen overkomen wat zou er dan van zijn gezin terechtgekomen zijn? Hij was laag verzekerd, dat kwam om dat ze getrouwd waren in de malaise- tijd, toen waren de lonen zo laag. Maar voor twee kinderen hadden ze een studiebeursje, dat was al heel wat, als hijzelf kwam te overlijden, hoefde Nita daar niet meer voor te betalen. Ach, gekheid, hij lag immers gezond en wel in een behoorlijk ho tel. Niet piekeren, slapen Even dutte Henk in, dan verscheen Koos hem voor de geest, Koos, zijn tweelingbroer, die al een paar jaar in het gips lag op een heel smal bedje, net een kist. Gek, dat Koos nooit ge trouwd was geraakt, eigenlijk maar gelukkig ook of niet? Hij was al tijd dol op Jan en Wim, nam ze wel eens mee op een fietstochtje hij was eigenlijk eerst met Nita gegaan, maar dat moest slechts vriendschap zijn geweest. Henk sliep eindelijk in, al was het geen rustige en verkwik kende slaap en -hij werd al vroeg in de morgen gewekt dooreen bel. Eerst dutte hij telkens weer in, maar ten slotte sprong hij uit bed, toen hij de bel weer hoorde, het kwam van bui ten. Hij opende de deuren en zag toen. dat juist op de hoek een bushalte was. Omdat het mooi weer bleek te zijn, bleef hij een hele poos kijken, de ar men gevouwen op het hekje, dat ter bescherming was aangebracht. Aan de overkant zag hij een vrouwen hand een stofdoek uitslaan tussen de kier van ijzeren luiken, die een onge zellige indruk gaven. Wat anders dan bij Nita, die gooide 's morgens de ra men wijd open om licht en lucht bin nen te laten. Al gauw kwam weer een bus, zo'n lage gezellige bus, die ook beschreven stond in het boekje. Het was gezelliger daar mee door de stad te gaan, maar dat moest hij eerst le ren, het was ingewikkelder en hij had er geen boekje van. Het scheen ook duur te zijn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4