PLO meldt belangrijke koncessies van Arafat Openbare lagere school viert dubbel feest BRUin werkers Zesde Unctad-vergadering voor mislukken behoed Stampvolle kerk bij eerste zomeravondkoncert Renesse Kermis in Duiveland blijft gemoederen bezig houden Einde van alleenheerschappij Verdwenen Haags meisje terecht Reklame op de bus Staatssekretaris Ploeg over afsluiting In Zonnemaire Goede voornemens van Hassan en Gaddafi Uitstapje CNS Kerkwerve naar Zierikzee DAMASCUS - Een delegatie van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) heeft zondagavond namens PLO-voorzitter Arafat belangrijke koncessies aangebo den aan een van de leiders van de muiterij binnen Al Fa tah. Dit is uit een PLO-bron dicht bij de delegatie verno men. De koncessies zouden zijn overge bracht tijdens een ontmoeting in de Syrische hoofdstad Damascus. Ara fat zou hebben beloofd een eind te maken aan zijn alleenheerschappij binnen de PLO. DEN HAAG - De 14-jarige Nelleke Wakum uit Den Haag, die sinds 11 ju ni werd vermist, is terecht. Na be richten over haar verdwijning in de kranten, meldde zij zich vrijdag bij de politie in Rotterdam. Ze is in de loop van de dag door de Haagse kin derpolitie opgehaald en bij haar ou ders teruggebracht. Dit heeft de Haagse politie vrijdagavond meege deeld. Op 11 juni kreeg het meisje na een bezoek aan de rollerskatebaan in Scheveningen in een discotheek cola aangeboden van een, naar latei- bleek, 26-jarige Rotterdammer. Het zusje van Nelleke nam daarvan een slok en werd onwel. Nadat het meisje met de man in diens auto verdween rees het vermoeden, dat er in de drank een verdovend middel had ge zeten. Het meisje heeft tegenover de poli tie verklaard, dat er niets in de cola zat. Ze is vrijwillig met de man mee gegaan. Zij zou geen last na het drin ken ervan hebben gehad. De kranten berichten hadden haar echter onge rust gemaakt over haar geschrokken ouders. ÜTREOHT/ZIEEIKZEE - De gele bussen van het streekvervoer krijgen vanaf 1 januari 1984 reklame op hun flanken. Hiertoe heeft de ESO, de centrale van streekvervoersbedrij- ven, vrijdag besloten. De ESO denkt dat de reklame enkele miljoenen gul dens per jaar zullen opleveren. In april, mei en juni hebben vijf pro cent van de streekvervoer-bussen met een dergelijke reklame gereden, bij wijze van proef. De reklame betrof een verzekeringsmaatschappij en een tijd schrift Bij de ZWN reden vier of vijf van deze rekiame-bussen. Volgens de ESO is de proefneming volledig ge slaagd. De busbedrijven willen de opbreng sten ten goede laten komen aan de passagiers. Volgens een medewerk ster van de ESO moet worden gedacht aan meer wachthuisjes bij bushaltes en betere uitvoeringen van de bussen. Tot prijsverlaging van strippenkaar ten en abonnementen zal het niet ko men. De busmaatschappijen mogen hun tarieven niet zelf bepalen, dat doet de minister van verkeer en waterstaat (Vervolg van pag. 1) ook nog recent door de Deltafedera tie ten aanzien van het Grevelingen- meer werd gesteld: men behoudt graag het zoute water en de smakelij ke zeevis. De Deltafederatie met een totaal van ongeveer 46.000 leden is in het Zeeuwse de belangrijkste spreek buis van de georganiseerde sportvis- serij. Deze heeft hier een wat afwij kend karakter ten aanzien van de rest van Nederland", legt Ploeg uit. Een van de taken, die de Deltafede ratie zich stelt is het vragen van aan dacht voor de specifieke belangen van de sportvisser in dit gebied, bij voorbeeld de mogelijkheden om bo ten op verantwoorde wijze te water te brengen en het probeem van de lig plaatsen. ,,Bij het uitstippelen van het beleid zal getracht worden ook aan deze specifieke belangen aan dacht te schenken. Hiermee ben ik overigens de cirkel vrijwel rond. Be gonnen we met de watersporters en de zeilers, via de sportvisser zijn we terug bij de ligplaats", meent Ploeg. Sponsoring Staatssekretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij vertelde in het kort over een aantal punten, die in het aandachtsveld van het Ministerie van Landbouw en Visserij liggen. ..Dat zeilers en vissers elkaar in dit gebied ook letterlijk ontmoeten, bleek mij met name uit de uitnodi gingsbrief voor deze Deltaweek '83, die ik ontving en waarin gewag wordt gemaakt van sponsoring van uit de visserij en aanverwante be drijven en uit het soms samenwerken van georganiseerde watersport en - sportvi.sserij ten behoeven van de aanleg van akkommodaties. Wie een week topsposrt als deze Deltaweek '83 van dichtbij volgt, zal hiermee herhaaldelijk worden gekonfron- teerd en dat mag verheugend ge noemd worden", stelt de staatssekre taris tot slot vast. Verder zou Arafat de toezegging hebben gedaan het vredesplan voor het midden-oosten van de Ameri kaanse president Reagan totaal te zullen verwerpen en de relaties met Egypte te zullen verbreken, omdat dat land een eenzijdig vredesverdrag heeft gesloten met Israël heeft er kend, zo verluidde het uit genoemde bron. Verdrag- met Syrië De PLO-delegatie zou van Arafat zelfs het mandaat hebben gekregen een politiek en militair verdrag te sluiten met Syrië. Gezien de scherpe woordenstrijd tussen Arafat en As sad van de laatste weken, zou dat een belangrijke concessie zijn. Uit dezelf de PLO-bron werd vernomen dat Arafats getrouwen pessimistisch wa ren over de kans dat de rebellen de concessies zouden aanvaarden, zelfs al werden er eisen ingewilligd die de muiters bij het begin van hun actie in mei stelden. De ontevreden guerrillastrijders wilden de leiding van Arafats Fatah- groep helemaal overnemen, zo meen de de PLO-bron. Arafat is ook voor zitter van Al Fatah, de grootste van de acht guerrillagroeperingen die sa men de PLO vormen. Het voornaamste bezwaar van de dissidenten tegen Arafats politiek Minimale resultaten De woordvoerder van de ontwik kelingslanden, de Somalische am bassadeur Osman, verklaarde dan ook uiterst teleurgesteld te zijn over de resultaten van de conferentie. Hij zei akkoord te zijn gegaan met het magere pakket voorstellen van de president van de conferentie, omdat de geest van internationale samen werking nog zo teer is dat zijn niet bestand is tegen een nieuwe terug val, die ongetwijfeld gevolgd zou zijn als de conferentie op een mislukking was uitgelopen. Wij willen de geest van internationale samenwerking bewaren en laten groeien, aldus Os man. Mager resultaat Minister Schoo van ontwikkelings samenwerking zei in de slotvergade ring dat de resultaten niet aan de Ne derlandse verwachtingen zijn tege moetgekomen. Die resultaten zijn mager, zeker waar het gaat om geld dat naar de ontwikkelingslanden zou moeten toevloeien. Unctad heeft politieke verschillen tussen Europa en de VS zichtbaar ge maakt. De blokkades die de Ameri- was dat deze te zeer was gericht op geheime diplomatie en het sluiten van kompromissen die de „Palestijn se revolutie" zouden schaden. De muiters, onder leiding van kolonel Abu Musa, eisen dat de nadruk weer komt te liggen op de gewapende strijd tegen ,,de Zionistische entiteit" (Israël). Botsingen Terwijl de delegatie haar bemidde- lingswerk zondag begon, werden weer gewapende botsingen gemeld tussen rivaliserende Fatah-facties in de oostlibanese Beka'a-vallei.,,Zij hebben hun besluit al genomen om de Beka'a-vallei militair te veroveren als voorbereiding op het overnemen van de gehele Fatah-beweging in Sy rië en in de door Syrië bezette gebie den in Libanon", aldus de PLO- zegsman. Er was geen officieel kommentaar van de rebellen of de concessies van Arafat het doel van hun opstand zou veranderen. RABAT - Na ruim tien jaar op gespannen voet met elkaar te hebben gestaan, heben Libië en Marokko zondagavond laten weten dat zij vastbesloten zijn hun geschillen bij te leggen en vriendschappelijke rela ties aan te knopen. faoü kanen zaterdag opwierpen én die de hele conferentie om zeep dreigden te helpen, zijn pas verlaagd na druk vanuit de Europese Gemeenschap. Overigens is het ook binnen de EG niet allemaal koek en ei geweest tij dens Unctad 6. Minister Schoo gaf ronduit toe dat de manier waarop de EG-landen zijn omgegaan met haar plan voor de armste landen haar te leurgesteld heeft. Omdat zij coördinator werd van de commissie voor financiën en mone taire zaken kon zij minder tijd beste den aan de gang van zaken rond haar eigen plan. Het totaalresultaat van de conferentie vindt zij mager, maar er zat volgens haar niet veel meer in dan er nu is uitgekomen. Als positieve punten noemde ze on der meer dat er nu een resolutie ligt over monetaire zaken, waarvoor men in Unctad over monetaire zaken kan praten. Dat is volgens mevrouw Schoo een historisch moment. Ook vindt zij het goed dat er iets is vast gelegd over de onderlinge samen hang tussen de economieën in het noorden en die van de derde wereld. In een gezamenlijk communiqué na afloop van een driedaags „werkbe zoek" van de Libische revolutionaire leider Muammar Gaddafi aan kon- ging Hassan II van Marokko zeiden de twee landen dat zij overeenstem ming hadden bereikt over „de nood zak om alle oorzaken van spanning in Noord-Afrika weg te nemen en om de regio te vrijwaren van internatio nale conflicten die uitlopen op hege monie en invloedssferen". In de tekst van het communiqué stond verder dat beide Arabische staatshoofden, „hun wens uitspraken aan alles een eind te maken dat de betrekkingen tussen de twee landen kan schaden en om vriendschappelijke relaties te ontwikkelen". Hij verzocht het college en de raad hieruit hun conclusie te trekken. „In trekking van een besluit is altijd mo gelijk of toch zeker verplaatsing van het kermis-gebeuren uit de kern van het dorp", besloot de heer Van Klin ken. De gemeenteraad besloot op 31 maart tot het instellen van een jaar- De avond werd geopend door de heer P. H. Canters, die een stampvol le kerk kon verwelkomen. Een bij zonder woord van welkom sprak hij tot de medewerkenden. Het programma werd geopend door Luctor et Emergo; Figure van H. v. Lijnschooten. Enige leden van Op Drift verzorgden deklamaties die geheel in het teken van muziek ston den. Het koor zong onder meer drie ker kelijke liederen, waarvan twee heel ingetogen, maar Cantate Domino van D. Buxtehude werd daarentegen heel vrolijk gezongen. De fanfare speelde onder andere een selektie uit Fiddler on the Roof en van de langzame stukken sprong vooral Letzter Frühling eruit. De schoolkinderen waren te be- luisteren in twee liedjes, te weten het onderwijzer en schoolhoofd, de heer K. Mandemaker, hield een toespraak. Hij wenste hun allen heel veel sukses op hun nieuwe school. Drie leerlingen gaan na de zomerva kantie naar de L.T.S., één meisje naar het L.H.N.O., één meisje naar de groene School; één jongen naar de Vakschool voor L.H.N.O. te Goes en twee leerlingen naar de R.S.G. De zesde klassers op hun beurt lazen een zelfgemaakt gedicht voor en kwa men met een leuk geschenk voor hun onderwijzer. Ook de part-time leerkracht mejuf frouw M. van Vossen werd niet ver geten. De derdeklassers, die na de zo mervakantie van klaslokaal en leer kracht wisselen, gaven hun onder wijzeres mevrouw A. van Oeveren- de Wit een bloemenhulde en een dub- belelpee. Duidelijke plaats Tot slot zei de heer K. Mandema ker, dat het heel duidelijk is, hoe groot de plaats is, die de school in het dorp Zonnemaire inneemt. De medewerking aan de grote ver loting laat dit heel duidelijk blijken. Mevrouw S. Loschacoff-de Kanter, wethouder van onderwijs in de ge meente Brouwershaven verrichtte na een toespraak tot de aanwezigen de trekking van de 15 prijzen. De win naars krijgen persoonlijk bericht. BONN - De Westduitse Bondskan selier, Helmut Kohl, die maandag een vierdaags officieel bezoek begint aan de Sowjet-Unie, gaat naar Moskou „als man van de dialoog, en niet van het konflikt". Dit heeft Kohl verklaard in een vraaggesprek met het dagblad „Welt am Sonntag", dat zondag werd gepubliceerd PRETORIA - Zuid-Afrika heeft een oproep van Lesotho verworpen om te praten over de aanvallen die afgelopen tijd tegen dit land zijn uitgevoerd Le sotho had de Zuidafrikaanse regering eerder deze week gevraagd om op mi nisterieel niveau te overleggen over deze kwestie. lijkse kermis in de dorpen Nieuwer- kerk, Oosterland en Ouwerkerk. Het besluit werd bij besluit van Ge deputeerde Staten van Zeeland, d.d. 9 juni goedgekeurd. Gehoord de erva ringen van de kermis-exploitanten in Oosterland en op de Duiveland-dag, lost dit probleem zichzelf op. bekende „Zalig zijn" uit de musical My fair lady, maar dan wel op een aangepaste tekst over de school en „O Beethoven". Bij het koor soleerde Tjiske v. d. Puil in Panis Angelicus en Hans Boer in De heilige stad. Indrukwekkend Nadat de dames Janny Lemsom en Annemarie van der Wiel en de heer Henk Blom een bloemetje hadden ontvangen, sloot de fanfare het pro gramma met het altijd indrukwek kende Don't cry for me Argentina, waarin de soli werden gespeeld door Cees Hoogerhuis en Jaap Moerland. De medewerkers aan de avond werden beloond met een staand ap plaus, hetgeen nog een toegiftje ople verde. Volgende week woensdagavond om acht uur wordt onder de titel „Schouwse Klanken" weer een zo meravondconcert gehouden. Daar aan werken mee: Karin Kooman met Zeeuwse voordrachten, Elvira Vos Simons met Zeeuwse liedjes, Leen van Nieuwenhuizen (klarinet), Cora den Boer (dwarsfluit) en leden van Op Drift met deklamatie. KERKWERVE - De vijfde en zesde klas van de lagere school de CNS te Kerkwerve gingen woensdag een dagje op stap naar Zierikzee. Om half negen vertrokken de leerlingen per fiets naar Zierikzee, waar eerst een bezoek aan korenmolen De Hoop werd gebracht. Bij 't Luitje stapten de leerlingen aan boord van de Stad Zierikzee. Het schip zette koers naar Colijnsplaai. Voor de leerlingen was het een bele venis om onder de Zeelandbrug door te varen. Na het boottochtje en het bezoek aan de vissershaven keerde men te rug en werden de meegebrachte bo terhammen genuttigd. Een speur tocht stond op het programma. De dikke toren werd beklommen en de leerlingen kwamen via de tocht in het gemeentemuseum en het mari tiem museum terecht. Een uurtje zwemmen in „Onderdak" stond de jeugd wel aan en om half zes zat het hele gezelschap in „De Witte Raaf". Tegen half acht waren alle fietsers te rug in Kerkwerve na een gezellig Zie- rikzees dagje! Van maandag 4 juli t/m 16 juli Burgh-Haamstede De Bewaerschole, tentoonstelling ke ramiek, plastiek schilderijen, gra fiek. Dagelijks van 14.00 - 17.00 uur. Zaterdags 10.00 - 12.00 uur 14.00 -17.00 uur, zondags gesloten. Van 5 16 juli Zierikzee Calerie „Tussen de Havens", Visstraat. Expositie werken van leerlingen Co de Voogd (Burgh). Da gelijks (behalve zondags) 14.00 -17.00 uur, donderdags 19.00 - 21.00 uur. Dinsdag 5 juli Zierikzee Stadhuis. Kommissie onderwijs. 19.30 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Modeshow. 20.00 uur. Woensdag 6 juli Renesse Hervormde Kerk. Zomeravondkon- cert „Schouwse klanken". 20.00 uur. Brouwershaven Garage Slager. Demonstratie brand weer. 19.00 uur. Bruinisse Centrumplein Aquadelta. Braderie. 12.00 uur. Pleintheater. Play back show. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Piet Westhoeve, orgel; Jan Jan sen, klarinet. 20,00 uur. Zaterdag 9 juli Renesse Centrum. Terras- en loopconcert, Die Edelweiss Buben. 14.00 - 17.00 uur. Bruinisse Voetbalveld De park Aquadelta. uur. Zondag 10 juli Bruinisse Voetbalveld De park Aquadelta. uur. Maandag 11 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Poppentheater „Oelepetoet". 10.00 uur. Woensdag 13 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Jeugdaktiviteiten. 10.00 uur. Bruinisse Restaurant Grevelingendam. Plan- tenwerkgroep. 19.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Geert Bierling, orgel en clave- cimbel. 20.00 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Ta lentenjacht. 10.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Ellengard Jense, piano; Adrie v. d. Veen, hoorn. 20.00 uur. Zaterdag 23 juli Renesse Terrein tussen Stoofweg en Maurits- weg. Stuntgroep Les Aranis. 20.30 uur. Donderdag 28 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert„ Rinus Verhage, orgel; Ine v. d. Dool, dwarsfluit en Ed v. d. Blink, contra-bas. 20.00 uur. Donderdag 4 augustus Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Rien Balkenende, orgel; Myra Groenendael, viool; Dick de Koning, gitaar. 20.00 uur. Donderdag 11 augustus Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Astrid in 't Veld, accordeon. 20.00 uur. Donderdag 18 augustus Burgh Ned. Herv, kerk. Zomeravondkon- cert, Mar v. d. Veer, orgel; Wolfgang Pohle, trompet. 20.00 uur. Donderdag 25 augustus Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Krijn Koetsveld, orgel; Lex de Haas, blokfluit. 20.00 uur. Zaterdag 10 september Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkonseit „Nut en Uitspanning" met aansluitend lampionoptocht. Aanvang; 19.30 uur. ZONNEMAIRE - Vorige week werd de afscheidsavond gehouden van de Openbare lagere school te Zonnemaire in het Verenigingsgebouw. De voorzitter van de ouder kommissie, M. van Leersum, verwelkomde de ouders en belangstellenden. Omdat tegelijk ook de trekking plaats vond van de verloting ter gelegenheid van het twintigja rig bestaan van het schoolgebouw was het een dubbel feestelijke avond. Alle 3000 loten waren verkocht door de inzet van vele leerlingen en ouders. Van het geld wor den leermiddelen aangeschaft, die anders buiten bereik zouden blijven. De avond werd begonnen met het om hun musical tc vertonen, met als opireuen van een blokfluitgroepje titel „Een speeltuin, 't einde!" Ook onder leiding van mevrouw A. van dit spel werd verschillende keren Oeveren-de Wit, die op school de mu- met open doekjes beloond, vooral na zieklessen geeft. Hierna speelden de de prachtig gezongen sololiedjes, jongere kinderen een erg leuke musi- Het door de kinderen zo vurig ge- cal „Fijn, dat er kabouters zijn". wenste doel: een speeltuin, werd na Dankzij vele avonden werk van leer- allerlei verwikkelingen natuurlijk krachten en ouders was er een prach- toch bereikt. Aan het einde klonk tig nieuw decor geschilderd. Ook de een langdurig en welgemeend ap- verdere aankleding was erg goed ver- plaus. zorgd, met als klapstuk een heus draaiorgel. Het spel en de zang was vertederend en iedereen genoot van Afscheid dit toneelstukje. In de pauze werden envelopjes ver- zesde Klassers kocht met loten ter bestrijding van de onkosten. Ondertussen maakten Van acht leerlingen van de zesde de vijfde en zesde klassers zich klaar klas werd nu afscheid genomen. Hun BELGRADO - Ondanks minimale resultaten op de zes de wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties hebben de ontwikkelingslanden de deur naar de rijke landen niet dicht willen gooien. Een dreigende misluk king van Unctad 6 werd in de nacht van zaterdag op zon dag voorkomen, hoewel vrijwel geen van de concrete wensen van de ontwikkelingslanden is ingewilligd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een stapper in waarschijnlijk het Bruse uitgaansleven nog even door blijven stappen en heeft voor een bruine tatoeëring door de Bruse straten en dreven gezorgd van meer dan een kilometer. De zwartwerker heeft met bruine verf onder z'n schoenen een spoor getrokken vanaf de stoep van de burgemeester tot aan het steiger waar de ,,P. P. C. Hoek" ligt afgemeerd. De nachtwacht, die öf met een zeemansgang onder Schiedamse invloede verkeerde, volgde de route Dokter de Kockstraat, Molenstraat, via schoolplein en hek naar de Nieuwstraat, de Korte Ring, Oudestraat naar koaie waar de voetstappen, (maat 39 met pijn) recht voor het steiger in de gemeen tehaven waaraan de ,,P. P. C. Hoek" ligt abrupt stoppen. De misterieuze stappen door de nacht hebben in Bruinisse al de wildste veronderstellingen en opmerkingen opgeleverd: van „monster van Loch Grevelingen", via „Waar moet dai heen?" (die stappen of de daad tot „De Rembrandt van Bru". Dat het een schilderachtig fi guur betreft, die lak heeft aan de bestaande normen en deze met voeten treedt is wel duidelijk uit de verf gekomen. In dezelfde nacht zijn twee „midnightwalkers" gesignaleerd, die, als om iemand op de kast te krij gen, een bord met opschrift plaatsten in een tuin langs de Dr. de Kockstraat. Een bewogen nacht, die niet wacht op herhaling! RENESSE - Onder grote belangstelling werd vorige week woensdagavond in de Hervormde Kerk van Renesse het eerste zomeravondconcert in een reeks van vijf gehouden. De avond, die als titel „Renesse Ouverture" mee kreeg, werd verzorgd door het Hervormd Kerkkoor Renesse onder leiding van Janny Lemsoin, het fanfarekorps Luctor et Emergo, en leerlingen van de openbare lagere school ,,'t Staepel'of", beide onder leiding van Henk Blom en leden van „Op Drift" o.l.v. Annemarie v. d. Wiel. N1EUWERKERK - Het ingekomen stuk op de raadsagenda in de gemeente Duiveland betreffende de brief van de Gereformeerde Gemeente in Neder land te Nieuwerkerk waarin geprotesteerd werd tegen de instelling van een jaarlijkse kermis, gaf de heer Van Klinken (SGP) aanleiding, aan te geven dat zijn fraktie duidelijk achter dit schrijven staat. „Hiermede blijkt", aldus Van Klinken, „dat onze woorden tijdens de betreffende raadsvergadering niet uit de lucht zijn gegrepen. Velen denken er zo over". Kreek, bungalow- Circus Renz. 19.00 Kreek, bungalow- Circus Renz. 19.00 Li* I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2