„Natuurwaarden en sportvisserij spelen belangrijke rol in visie over afsluiting Oosterschelde" Verbouwd en uitgebreid dorpshuis Renesse geopend Schouwse scholieren naar Saint Hilaire de zierikzeesche courant Staatssekretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koncessie Arafat Afscheid Deltaweek Feyenoord in Bru PLO-leider Arafat heeft belangrijke konses- Op heel veel scholen staat deze weken het De officiële opening van de Deltaweek '83 Op 16 juli komt Feyenoord met Cruyff - sies gedaan om zodoende de muiterij bin- afscheid (van leerlingen of ouderwijzere) stond in het teken van „afsluiting" van de naar Bruinisse om aan te treden tegen het nen de Al Fatah tot een einde te brengen. centraal. (Pag. 2 en 3). (Pag. 2). Zeeuwse wateren. Staatssekretaris Ploeg Zeeuws elftal. Drie dagen later bestaat de toonde zich optimistisch. (Pag. 6). Kuipploeg 75 jaar. (Pag. 7). MAANDAG 4 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23346 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zo men terugging voor alle maar's en hoe's die er bij de ene grote gedachte oj daad opgewor pen worden dan zoude menige daad onvolvoerd blijven. Bosboom-Toussaint ZIERIKZEE - De Deltaweek is een belangrijk evene ment voor de watersporters en speciaal voor de zeezei lers. ,,Het Deltagebied is voor de zeezeilers zeer attrak- tief met zijn talrijke havens en oude steden", vertelt staatssekretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij. „Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat een schipper als Pleun van der Lugt met zijn „Zeeuwse Stromen" juist vanuit Zierikzee zijn soloreis over de wereld begon en daar in rekordtijd weer terugkeerde. Een geweldige prestatie, die op velen grote indruk maakte en die voor een belangrijk deel bijdroeg tot de populariteit van het zeezeilen". Volgens de staatssekretaris is ook de sportvisserij kontent met de geko zen wijze van afsluiting. „Van oudsher is men gewend aan de zeevisserij en zoals onder meer Vervolg pag. 2 Staatssekretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij toonde zich bijzonder optimistisch met betrekking tot de afwik keling van de Oosterscheldewerken. Foto Pitman BV Goes (beschikbaar gesteld door het Deltaweek-komitee Staatssekretaris Ploeg erkent, dat _de waterliefhebbers hun hart kunnen opKaleri Tn"het Deltagebied. In de Oosterschelde vinden zij zeer ruim vaarwater met getijdewerking en in het Veerse Meer, de Grevelingen en het Haringvliet water zonder getijde werking. „Het is een groot aaneen gesloten vaargebied, waarbij de wa tersporters steeds meer faciliteiten ter beschikking worden gesteld. Het aantal ligplaatsen breidt uit, grotere mogelijkheden zijn er bijvoorbeeld in Zierikzee gekreëerd voor passan ten, en er zijn watersporteilanden aangelegd in de Grevelingen en in het Veerse Meer", konstateerde Ploeg. N atuurwaarden Ook vanuit het Ministerie van Landbouw en Visserij wordt ernaar gestreefd om op deze manier vakan tiemogelijkheden te bieden voor ve len. Ploeg vindt het van belang om daar aan het begin van de topweken in het zomerseizoen 1983 de aandacht op te vestigen. „Bij het benadrukken van de mo gelijkheden, die het Deltagebied biedt aan de rekreant, wil ik tegelij kertijd wijzen op het grote belang om de natuurwaarden van dit gebied in stand te laten", vervolgt hij. „Rijk, provincie en gemeenten hebben een beleidsplan voor de Oosterschelde opgesteld om zo inhoud te geven aan hun doelstelling voor dit schitteren de gebied. Volgens deze doelstelling moet in de eerste plaats het natuur behoud in de Oosterschelde worden gewaarborgd". Het grote belang, dat de regering* aan het milieu in de Oosterschelde toekent, moge ook blijken uit de beslissingen rond de voortgang van de Oosterscheldewerken. „Ondanks de geweldige financiële problemen, v^aanneéz'ij'heeft té'kampen, meent" het kabinet, dat voortgegaan moet worden met de Oosterscheldewer ken. Het oorspronkelijke plan tot af sluiting van de Oosterschelde is bij gesteld vanuit de visie, dat, hoewel de veiligheid van de bevolking dient te worden verzekerd, toch ook na tuurwaarden en bijvoorbeeld de vis serij een belangrijke rol spelen", legt de staatssekretaris uit. Zeelands Roem Met deze konstatering zijn we aan beland op het beleidsterrein van dit Ministerie van Landbouw en Visse rij. „Als ergens de verwevenheid van taakvelden van het Ministerie naar voren komt, dan is het mijns inziens in de Oosterscheldeproblematiek", onderkent Ploeg. „De gekozen afslui tingsmethode verzekert niet alleen het voortbestaan van het unieke systeem van levensgemeenschappen, dat de Oosterschelde vormt door z'n gunstige ligging en daardoor goede waterkwaliteit, maar ook het voort bestaan van Zeelands Roem", de mossel- en oesterkuituur". Met voornoemd laatste punt trekt de staatssekretaris een wissel op de toekomst. „Ik hoop, dat het gevoerde beleid tot resultaat zal hebben, dat de Oosterschelde weer vrij zal zijn van de oesterziekte, die er de laatste jaren heeft huisgehouden. De oesters, die men nu in ons land aan treft zijn de uit het buitenland af komstige zogenaamde Japanse oesters. We hopen evenwel binnen enkele jaren vanuit het Grevelingen- meer weer een kuituur met de echte Zeeuwse oester te kunnen opbouwen". Door burgemeester Westerschouwen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. RENESSE - Het vernieuwde en uitgebreide dorpshuis in Renesse is vrijdagmiddag door mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer, burgemeester van de gemeente Westerschouwen, geopend. Twee weken geleden was het nog lang niet zeker dat deze handeling inderdaad op vrij dag de eerste juli plaats zou vinden. Het Stichtings bestuur van het dorpshuis en het kollege van Wester schouwen verschilden van mening over de exploitatie- opzet. Het bestuur diende twee begrotingen in, die beide door het kollege werden afgekeurd. Het jaarlijkse tekort voor het dorpshuis moet immers door de gemeente wor den gedekt. Secretaris J. W. de Jonge liet weten dat Westerschouwen over vier dorpshuizen binnen haar ge meente beschikt en zodoende „wel de vinger van de pols dient te houden". Na de raadsvergadering van maandag 20 juni ging de raad in besloten zit ting verder, waarin zij op de hoogte werd gesteld van de problemen, die rond het dorpshuis in Renesse waren gerezen. Het kollege bleef op haar standpunt staan ten aanzien van de exploitatie en pleegde in een spoedvergadering op dinsdag 21 juni opnieuw overleg met het Stichtingsbestuur. Het bestuur ging overstag en liet het kollege een exploitatie-opzet maken. Anderhalve week hard werken, met name door secretaris De Jonge, leidde ertoe dat het dorps huis toch vrijdag 1 juli kon worden geopend. Volgens de secretaris is er tussen beide partijen volledige overeenstemming bereikt. In zijn korte toespraak liet mr. R. Rutgers, voorzitter van het Stichtingsbestuur weten dat hij hoopte dat de donkere wolken voorbij zijn. De burgemeester kreeg uit handen van de architekt, de heer M. Zeelen- berg uit Ouddorp, de sleutels over handigd, die zij op haar beurt uit reikte aan de heer Rutgers. Daarmee was de officiële openingshandeling een feit. In haar speech zei de burgemeester dat tot en met 1976 de gemeentelijke interieur moest bekostigen in de vorm van aktleS. Inmiddels is het be drag van 65.000,— bijeengebracht. Profijt Namens de raad voerde de heer J. C. Hendrikse het woord. Hij noemde Renesse „een kern die leeft", door dat in deze plaats 26 verenigingen zijn gevestigd. Het dorpshuis kan daarnaast worden gebruikt door de rekreanten. „In goed overleg tussen de verenigingen (samen vormen zij het Stichtingsbestuur), het kollege en de raad zal men van dit dorpshuis in zijn huidige staat veel profijt kun nen hebben", aldus Hendrikse. Mevrouw R. Poll sprak namens de Stichting Peuterspeelzaal Renesse. De heer H. P. Everwijn, bestuurslid van het Anjerfonds Zeeland, vertelde in zijn toespraak dat het Anjerfonds een subsidie van 5000,— beschik baar heeft gesteld aan de Stichting dorpshuis Renesse. „Door de enorme akties, die zijn gehouden door de be volking van Renesse is bewezen dat de inwoners van Renesse dit ver bouwde en uitgebreide dorpshuis waard zijn", zei Everwijn. W. Lok ker, voorzitter van de toneelvereni ging Op Drift sprak zijn vreugde uit over de vernieuwde akkommodatie. Advertentie bijdrage 4000,— per jaar was en dat dit bedrag met ingang van 1977 naar 7000,— was gestegen. Eind 1979 werd besloten dat het dorpshuis dringend een opknapbeurt nodig had. Bij het gemeentebestuur was de wens ontstaan om de dorpshuizen in eigendom te krijgen. Op 17 maart 1980 besloot de raad tot aankoop van het dorpshuis voor een symbolisch bedrag van 1 en tot overname van de inventaris voor 10.000,—. Bij de verbouw en uitbreiding van het dorpshuis heeft de gemeente gesteld dat de verbouwkosten voor rekening van de gemeente zijn, maar dat de bevolking van Renesse zelf het CAFERESTAURANTPAVILJOEN Ouwerkerk (Zld.) Tel. 01114-1575 Voor: BARBECUE FONDUE PARTIJEN LEKKER ETEN Architekt M. Zeelenberg overhandigt burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer de sleutel van het gebouw. Foto: Joh. Berrevoets jr. ZIERIKZEE - Dinsdagochtend om zeven uur vertrekken van het ZWN-station te Zierikzee veertien scholieren uit Schouwen-Duiveland voor een vakantie van veertien dagen naar Saint Hilaire de Harcouet, de Franse stad waarmee Zierikzee vriendschapsbanden onderhoudt. De jeugd wordt ondergebracht bij gastgezinnen, 's Avonds rond acht uur wordt het gezelschap, met als leider de heer F. C. Schoof uit Ooster- land, in St. Hilaire verwacht. Er staat de scholieren een leuk programma te wachten, met onder an dere een officiële ontvangst en het bezichtigen van de omgeving met be zoeken aan kastelen, aardige stadjes en een fietstocht. Dinsdag 19 juli worden de kinderen weer terugverwacht, om acht uur bij het ZWN-station te Zierikzee. De trip wordt gehouden in het kader van uitwisselingsbezoeken voor de jeugd, die om het jaar in Saint Hilaire en Schouwen-Duiveland plaatsvinden. WA> ZWh pe bi t-r Verwachting tot dinsdagavond: Zomers Zonnig en warm met middagtem- peratuur ongeveer 26 graden; in de avond mogelijk onweer; in de nacht weinig wind en minimumtempera tuur omstreeks 13 graden; overdag matige noordoosten wind, kracht drie. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 8 juli Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 28 gr. Windkracht: oost 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 707r. Minimumtemp.: 17 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 3 ZON - EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 5.27, onder 22.01 Maan op 2.11, onder 16.08 Nieuwe Maan: 10 juli (14.18) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laag water 5 juli 11.28 23.29 4.54 17.21 Doodtij: 5 juli HET WEERO VERZICHT DE BILT - Het wordt morgen een zonnige en warme dag, waarbij de temperatuur in de middag tot onge veer 26 graden oploopt. In de nacht is er weinig wind en daalt de tempera tuur tot rond de 13 graden. Overdag gaat er een matige wind waaien uit noordoostelijke richting. Het zomerse weer wordt veroor zaakt door een langgerekt hogedruk- gebied dat zich uitstrekt van de Azu ren via onze omgeving tot in Rus land. Boven Frankrijk komt een on weersstoring tot ontwikkeling. Deze trekt langzaam naar het noorden. Het is dan ook niet uitgesloten dat het morgen tegen of in de avond op een enkele plaats gaat onweren. Dat hoeft echter nog geen abrupt einde van het zomerse weer te betekenen. Intussen is het in het grootste deel van Europa weer warm geworden. Alleen op het noordelijk deel van de Britse eilanden en in Skandinavië wordt het weer verstoord door regen- gebieden die daar regelmatig over trekken. In Scandinavië lijkt echter een weersverbetering in aantocht met stijging van temperatuur tot bo ven de 20 graden. LONDEN - Vrouwen zijn betere be drijfsleiders ian mannen ondanks gro tere depressie vanuit het huishouden, zegt de universiteit van Manchester.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1