Deltaweek 1983 in het teken van de nationale titelstrijd in diverse IOR-klassen f RTC Schouwen-Duiveland klub met enthousiaste toerrenners NIEUWSBODE „Wie van de drie?" of „Een van de acht?" in Ronde van Frankrijk '83 Lustrumviering met Jubileum Propagandatocht Wim Ravia wint klubwedstrijd HSV Oosterschelde Laatste trimloop Burgh-Haamstede Demonstratie met vliegrollerduiven in Serooskerke DE RONDE VAN FRANKRIJK 6 ZIERIKZEE - De Deltaweek is een zeilweek, die geva ren wordt op de Oosterschelde en de Noordzee en onge veer tweehonderd deelnemers telt, dit jaar zelfs het nieuwe rekord van 210, verdeeld over de diverse klas sen. De wedstrijden worden tevens gevaren om de Ver- bondsbezem, dat wil zeggen, dat aan het eind van een week zeilwedstrijden gezegd kan worden wie er kam pioen van Nederland is geworden in zijn IOR-klasse. De Deltaweek wordt traditioneel besloten met de Veronica- race, die overigens dit jaar een gevoelige verandering on derging, niet alleen in afstand -150 in plaats van 180 mijl - maar ook kwa baan. Aan deze enerverende race nemen ook nu weer ongeveer vijftig zeegaande jachten deel. Het is altijd een fraai gezicht om de tientallen jachten na de start elkaar de koppositie te zien bekampen, zoals hier in een van de eerdere Deltaiveken het geval is. JJ0..1 -> -JU JIU DREISCHOR - Op 22 september 1978 werd de Rijwieltoerklub Schouwen- Duiveland opgericht. De RTC Schouwen-Duiveland stelt zich ten doel de be oefening en de bevordering van de fietssport in de ruimste zin van het woord. ,,We trachten dit te doen door toertochten en rekreatieve fietstochten te orga niseren", vertelt Kees Braai, penningmeester van de klub. „Verder organise ren we ook bijeenkomsten, waarop de fietssport wordt besproken en benut ten we iedere andere voorkomende gelegenheid om onze aktiviteiten te be wonderen". Momenteel heeft de RTC Schouwen-Duiveland 55 leden. Dit aan tal is wel eens hoger geweest, „maar", zo stelt Braai, „dat zie je vaak bij een nieuwe vereniging. Als het nieuwtje eraf is, dan vallen de minder fanatieke leden er vrij vlot af. Wat dan overblijft zijn wel de echte, enthousiaste men sen, waarmee je iets op kunt bouwen". Al voor de oprichting van de RTC Schouwen-Duiveland namen enkele toerfietsers van het eiland regelma tig deel aan door met name de RTC Theo Middelkamp georganiseerde toertochten. „Een aantal van hen heeft op een bepaald moment de kop pen bij elkaar gestoken. De voor- naamsten waren Leen Dey, Roelof Huneman, Jo Witte en Han Steen- land. Er is door hen op een bepaald moment een vergadering belegd in hotel Zeerust in Renesse, waarvoor iedereen, waarvan men wist, dat hij een toerfiets had werd uitgenodigd. Toen werd besloten om een toerklub op te richten. Op 22 september 1978 vond dat op het kantoor van drukke rij Laken en Ochtman zijn beslag", herinnert Braai zich. Leuk begin Leen Dey werd de eerste voorzit ter, Roelof Huneman werd sekretaris en Kees Braai penningmeester. Als overige bestuursleden kwamen Jo Witte, Han Steenland, Joop de Wit en Maarten Dijkman uit de bus. „We hadden meteen 35 leden, dat was leuk om mee te beginnen, maar kort erna was dat aantal al opgelo pen tot ongeveer 80, maar zoals reeds gezegd na de enthousiaste start haak ten diversen al weer vrij vlot af, om dat het toch niet helemaal bracht wat ze er van verwacht hadden", vertelt Braai. Na de logische selektie van het le denbestand resteren er momenteel dus 55 leden, maar ook van hen ver schijnen er vaak nog te weinig op de door de klub georganiseerde toer tochten. „We hebben wel eens 135 vertrekkers gehad bij een van onze drie provinciëntochten, maar het bleek recentelijk, dat deze lange tochten van 150 kilometer niet meer zo in trek zijn. Tijdens de laatste tocht van deze naam waren er zeggen en schrijven precies honderd deelne mers minder. We hebben binnen het bestuur al herhaaldelijk gesproken over het hoe en waarom van deze te rugloop en we zijn eigenlijk min of meer tot de konklusie gekomen, dat de zondagochtend niet zo'n geschikt tijdstip lijkt. Ik denk, dat met name moeder de vrouw nogal eens proble men heeft met het feit, dat manlief niet rond het middaguur terug is", weet Kees Braai. Vanwege deze konstatering is het huidige bestuur met voprzitter Ge rard van de Klooster, sekretaris Jo Witte, penningmeester Kees Braai en de leden Maarten Dijkman, Adrie Wurth, Piet Ketting en Piet Jonker op zoek gegaan naar alternatieven. „We lopen mt name te denken aan de tweede helft van de zaterdagmid dag. Als het een vrij lange tocht is zijn de deelnemers toch nog op een dusdanig tijdstip terug thuis, dat een De Deltaweek geldt dit jaar dus als officieus kampioenschap voor de IOR-jachten. Het water op en bij de Oosterschelde is uitzonderlijk ge schikt voor deze hooggekwalificeer de wedstrijden. Vijf wedstrijden van de Deltaweek, die vandaag (vrijdag 1 juli) in Dintelsas van start gaan en die de zeilers 's avonds in Zierikzee brengt, zijn aangewezen voor de strijd om de zogenaamde Verbonds- bezem in de klassen III tot en met VI- II. Deze aantrekkelijke situatie heeft er toe geleid, dat er een bijzonder sterk en groot veld aan het vertrek komt. Rekordaantal In totaal komen maar liefst 108 IOR-jachten aan het vertrek, terwijl in de NKK-klassen ook al een aan trekkelijk aantal van 72 jachten van de partij is. Met de 23 rond- en plat bodems en de zeven multihills wordt het nieuwe rekordaantal van 210 be reikt. De kampioenswedstrijden zijn aan het begin en het eind van de Delta- week. De eerste drie worden verva ren vanuit Zierikzee op zaterdag, zondag en maandag. Verder tellen daarvoor de dinsdagwedstrijd Zierikzee- Yerseke en de Veronica- en Zeelandbrugrace op de vrijdag. De eerste twee worden georganiseerd door de KR ZV De Maas, de derde door WV Zierikzee, de vierde komt voor rekening van de WV Yerseke en de WV Noord-Beveland besluit de handvol wedstrijden. Natuurlijk willen alle kandidaten voor een eventueel kampioenschap dezé wedstrijden niet missen, van daar dat alle winnaars van de Delta- week van vorig jaar op het appèl ver schijnen. Alleen de winnaar van klasse VI is niet aanwezig. Buiten de bezem wedstrijden om staan er nog vier wedstrijden op het programma. Op de openingsdag de wedstrijd tus sen Dintelsas en Zierikzee een geza menlijke organisatie van de Wa tersportvereniging Alblasserdam en Willemstad, Yerseke-Bergen op Zoom van de WV De Schelde, Bergen op Zoom-Sint Annaland, die door Watersportvereniging Sint Anna land wordt georganiseerd en tenslot-, te op de slotdag 9 juli de NKK- wedstrijd van de WV Wolphaarts- dijk. Veronicarace Wat de Veronicarace betreft, hier dus een opmerkelijke verandering. eventuele verjaardag toch nog mee gepakt kan worden en de zondag blijft \joor het gezin. We overwegen om deze test binnenkort maar eens te nemen. Het is altijd het proberen waard", konstateert de penning meester. De RTC Schouwen-Duiveland or ganiseert per jaar traditioneel vier grote toertochten buiten de diverse klubtochten, die op het programma staan. Het seizoen wordt geopend met de Schouwen-Duivelandtocht over 90 kilometer, gevolgd door de Omloop Greyelingen over 110 kilo meter. Daarna is het de beurt aan de inmiddels van Drie in Twee Provin- ciëntocht veranderde 150 kilometer lange tocht en eind augustus staat de Dorpentocht over 85 kilometer nog op het programma. Daarnaast nemen heel wat leden deel aan tochten die door kollega-verenigingen worden georganiseerd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft de RTC Schouwen-Duiveland op zaterdag 27 augustus nog een extra aktiviteit. Propagandatocht „We organiseren dan de Jubileum Propagandatocht voor gezinnen over In tegenstelling tot andere jaren is de oversteek naar de Engelse kust ge schrapt, omdat er te veel last werd geboden aan de drukke scheepvaart routes op de Noordzee. De Vlissingse zeeloods Jan Keus dokterde een nieuwe, zeer gevarieer de baan uit, die vanuit de Ooster schelde naar de Westhinder voor de Vlaamse kust voert. Vervolgens wordt koers gezet naar de noordelij ker gelegen gasboei Calisto, dan naar het noordoosten richting lichtplat- form Goeree en terug naar de Ooster- scheldemonding. Hierdoor is het ge vaar behoorlijk ingedamd, terwijl er ook veel meer spanning in de race wordt gelegd door de vele korte rak ken. Het eentonige lange stuk van Outer Gabbard bij de Engelse kust naar de Oosterschelde wordt nu ge meden. De twee Zeelandwedstrijden van de KR ZV De Maas op zaterdag en zondag gaan van start voor de weste lijke havenpier van Zierikzee. Aan deze twee wedstrijden mag alleen worden deelgenomen door de multi hills. Ook de Onrustrace van de Zie- rikzeese Watersportvereniging gaat op voornoemde plaats van start. Op de dinsdag gaat de race Zierikzee- Yerseke van start bij boei Keeten A. Deze race en de twee volgende naar Bergen op Zoom en Sint Annaland vormen samen de „Oosterschelde- driedaagse". Bij Colijnsplaat starten vrijdag de lange races. De Veronica race voor de IOR I tot en met V en Pi on en de Zeelandbrugrace is voor de IOR VI en VII plus de Loper. De Zee landbrugrace heeft een lengte van 98 mijl. De niet genoemde jachten varen een kortere baan. De slotwedstrijd van de NKK-ers, eveneens vanuit Co lijnsplaat, telt niet mee voor de to taalprijzen van de Deltaweek. Prijzenregen Bij de Zeelandwedstrijden zijn weer een groot aantal fraaie prijzen te winnen met al even fraaie namen. De IOR-klassen I tot en met IV strij den om de Wisselprijs Zierikzee en de Atalantabeker. In de IOR-klassen V tot en met VIII staat de Oostcrscheldebeker op het spel. Verder strijden de klassen V en VI om de Jubileumbeker en de klas sen VII en VIII om de Mondragon- Wisselbeker. In de Pion-klasse wordt gestreden om de door de KR ZV De Maas uitgeloofde hoofdprijs. De NKK-ers bekampen elkaar de Wilde Zwaan Wisselbeker en de Windekind beker. De Ronde- en Platbodemjach- ten hebben de Zilveren Boeierjacht en de De Maas-Wisselbeker te verva ren en tenslotte staat de wedstrijd van de Catamaran en Trimaran Club Nederland in het teken van Het Zee land Kristal. HILVERSUM - Studio Sport van de NOS zal de aankomst van alle etappes in de Tour de France rechtstreeks op het scherm brengen. afstanden van 25 en 40 kilometer om de klub en het toerfietsen eens extra te promoten. Het belooft een leuk feest te worden, want diverse bedrij ven zegden inmiddels al spontaan enige verrassingen toe, die de tocht tot een aardig feest moet kunnen ma ken", vertelt Kees Braai. Overigens werd ook de Avondfiets- driedaagse die begin juni werd ge houden een redelijk sukses, al was het nog niet helemaal wat men zich er van voorgesteld had, „maar dat moet nog groeien, geloven wij. We zullen er in de komende tijd dan ook van alles aan doen omnog meer aan de weg te timmeren", onderkent Kees Braai. Belangrijk in de organisatie van de RTC Schouwen-Duiveland is, dat de klub via Jo Witte uitstekend verte genwoordigd is in het distrikts- bestuur Zuid-West van de NRTU. „Je stem klinkt dan wat beter door en je kunt evenuteel wat meer en wat snel ler bereiken". Naast de vele positie ve zaken is er toch ook een ding wat het bestuur zorgen baart en waar hard aan wordt gewerkt om dat te ruggedrongen te krijgen. „Er wordt nogal eens te hard gefietst, maar dat is wel het allerlaatste wat er met toerfietsen wordt beoogd. Het is een kwestie van „Samen uit, samen thuis", maar helaas houdt men zich daar niet altijd aan. De snelheid moet zo ongeveer op of tegen de 25 ki lometer per uur liggen en blijven lig gen. Als je dat niet doet, dan ben je beginners na een rit alweer kwijt, omdat ze hun adem kwijt zijn. Met goede voorrijders kom je echter ver", besluit Kees Braai zijn betoog. OUWERKERK - De belangstelling voor wedstrijden in het binnenwater is groot. Voor de derde kompetitie wedstrijd van de HSV Oosterschelde kwamen 61 hengelaars opdfagen langs de boorden van de Ouwerkerk- se kreken. In totaal kwamen er 138 bovenmaatse palingen boven water met een gewicht van 6,8 kilo. Win naar werd Wim Ravia met 441 pun ten. J. Kort eindigde tweede met 380 punten en de derde plaats ging naar L. van de Berge met 321 punten, de verder uitslag luidt als volgt: 4. J. C. Tanis 301 punten; 5. J. Bolier 300 pun ten; 6. M. L. Berrevoets 296 punten; 7. Mevr. Smit 265 punten; 8. E. W. Smit 260 punten; 9; P. van Leeuwen 245 punten; 10. W. Meerdink 202 punten. Vanavond (vrijdag 1 juli) staat de volgende wedstrijd op het program ma. BURGH-HAAMSTEDE - Donder dagavond werd de laatste van een se rie van vier, door de Evenementen kommissie Burgh-Haamstede geor ganiseerde trimlopen verlopen. Zo als gewoonlijk werd de acht kilome ter gewonnen door Simon Blom in 27.20 min. Herman Padmos eindigde tweede in 29.48 min., gevolgd door Johan van de Hoek in 30.04 min., Jaap Bruins in 30.12 min. en Cor Mul ler in 31.46 min. De vier kilometer werd een zege voor Martien Moermond in 14.36 min. met B. Bernard en J. Fliermans. De twee kilometer werd gewonnen door Laurens Baas voor Emmy Jan sen en Birth Bernard. De prijzen wer den beschikbaar gesteld door de be kende sponsors uit Burgh- Haamstede en Zierikzee. SEROOSKERKE - Morgen (zater dag 2 juli) wordt in Serooskerke een demonstratie met vliegrollerduiven gegeven. Deze demonstratie wordt gegeven bij de heer H. Bouwman, Dorphuisstraat 2. Bouwman is het enige lid van de Vliegrollers Club Ne derland op Schouwen-Duiveland en hij wil met deze demonstratie wat meer bekendheid geven aan deze ty pische tak van duivensport. FONTENAY-SOUS-BOIS - De Ronde van Frank rijk is dit jaar als een vrouw, die in haar mooiste jurk vergeefs zit te wachten op de man van haar dro men. Hij heeft gebeld dat er iets tussen kwam. Zij treurt, ook al wordt er op de deur geklopt door een horde andere kandidaat-minnaars. Bij afwezigheid van de ideale man geeft ze hen toch maar een kans, in de hoop dat een van hen toch de ware Jakob blijkt te zijn. Nederland stuurt drie kandidaten: Joop Zoe temelk, Johan van der Velde en Peter Winnen. Zij moeten afrekenen met Lucien van Impe uit België, Phil Anderson uit Australië, Pascal Simon uit Frankrijk, Sean Kelly en Stephen Roche, beiden uit Ierland. Wordt het: „Wie van de drie?" of „Een van de acht?". J r4 fct-l Het Hollands trio heeft weinig sympathie voor de ongelukkige favoriet, die door de knieën is ge gaan. Daarvoor heeft hij hen te veel in de weg gestaan naar meer suksessen. „Ik vind het zo best", stelt Johan van der Velde. „De beste tijdrijder uit de Tour is ver dwenen, ik ga nu minder verspe len in de tijdritten". Winnen: „Ik heb steeds gedacht dat dit weer een van zijn misselijke spelletjes was, waar hij er al zoveel van gespeeld heeft. Hij heeft het nu eens voor zichzelf verknald" en Joop Zoetemelk: „In plaats van één favoriet, zijn er nu acht kandi daten. Ik tel even hard mee als de andere kandidaten". Voor alle drie is de Ronde van Frankrijk dé wedstrijd van het jaar. Zoetemelk gaat beslissen of hij ook zijn achtendertigste le vensjaar grotendeels als wielren ner doorbrengt. Van der Velde wil met een topprestatie een topsala ris afdwingen bij een Italiaanse ploeg. Hoe beter zijn prestatie, hoe beter zijn beloning. Hetzelfde geldt ook voor Peter Winnen. „Als ik slecht rijd, ga ik automa tisch ook minder verdienen en dat is eigenlijk niet mijn bedoeling". Al weken speelt de Tour door de hoofden van de Nederlandse kop mannen. Ieder heeft zo zijn eigen gedachten over hoe de koers zal verlopen en waar ze persoonlijk menen toe te slaan. Zoetemelk houdt het op zijn regelmaat en routine. „Als je bij alle ontwikke lingen betrokken bent, kom je vanzelf bovendrijven. Sterk in mijn nadeel zijn al die tijdvergoe- dingen. Ik geloof, dat er wel twin tig minuten te verdelen zijn. Bela chelijk". Van der Velde kijkt met verlan gen uit naar de derde etappe van aanstaande maandag. Tussen Va lenciennes en Roubaix vormen bij elkaar opgeteld eenendertig kilo meter kasseiweggetjes de beruch te „Hel van het Noorden". „Ik kan goed over de stenen rijden. Als ik een beetje geluk heb, wil ik daar wat proberen". Tenslotte Pe ter Winnen; „De beslissing over de Tourzege valt natuurlijk pas in de laatste week in de Alpenritten. Daar moet ik fysiek op mijn best zijn. In de twee weken daarvoor komt het vooral aan op het bewa ren van de konsentratie". Zoetemelk is, zoals voorgaande jaren, de enige kopman in zijn Franse ploeg. Van der Velde en Winnen moeten samenwerken als speerpunten van de ploeg Post. Volgens de prominentste afwezi ge kan dit niet. „De Tour kun je alleen maar winnen als een hele ploeg voor je werkt. Met twee lei ders wint niemand", zei viervou dig winnaar Bernard Hinault, die nu wellicht het rekord van An- quetil en Merckx van vijf Tourze ges niet meer zal kunnen evena ren. Van der Velde en Winnen bestrijden die zienswijze. „Het is natuurlijk mogelijk, dat op een bepaald moment een van tweeën kansloos is geworden. In dat ge val valt hij terug in de rol van hel per", denkt Van der Velde. „We hopen natuurlijk allebei, dat dit niet gebeurt", sluit Winnen vlot aan. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, schat Joop Zoetemelk zijn kansen hoog. Tijdens de Ron de van Woerden maakte hij een agressieve indruk. „Ik voel me goed, de vorm is er en ik heb erva ring. Er wordt op het ogenblik hoog opgegeven over Kelly en An derson. Het. zijn klasserenners. We gaan ze ook zien kort na het begin, want ze kunnen sprinten en tijdrijden. Maar wat kunnen ze in de bergen? Vorig jaar was het nog zo, dat ze goed door de eerste berg etappe heen kwamen en een dag later volledig instortten. Als zij met de mannen van Post de koers vanaf het begin in handen nemen, kan ik in alle rust naar de beslis sende laatste week in de Alpen toeleven". De weer in Franse dienst rijden de Zoetemelk beschouwt de mede kandidaten uit eigen land voorlo pig als de voornaamste konkur- renten. „Voor mij past ook Steven Rooks in dat rijtje. Hij is nog wel jong, maar als je de klasse hebt, kun je ook je eerste Ronde van Frankrijk winnen. Ik werd tenslotte ook tweede in mijn eerste". Ook Van der Velde, die in 1980 zoveel bijdroeg tot Zoete melks zege, behoort voorlopig tot zijn tegenstanders. „Toen waren we van dezelfde ploeg, nu niet. Ik rijd mijn eigen wedstrijd. Alleen als ik zelf kansloos ben geworden, zal ik niets meer tegen mijn land genoten doen. Dat zullen we eerst maar afwachten". Dc algemene verwachting is, dat de oude rotten in het wieler- vak (Zoetemelk. Van Impe, Agostinho, Alban en misschien Kuiper) bij de eerste tien zullen eindigen. Zij hebben de routine, dc jeugd heeft de aanvalsdrift. Van der Velde en Winnen zijn ver schillende type renners. Over een punt zijn ze het roerend eens: „Voor de wielersport Ls het beter dat een renner van de jongste ge neratie dc Ronde van Frankrijk wint. Het liefst een van ons tweeën".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6