Weekeinde druk door losbarstende vakanties PRIJS-PAKKEN deurloo mode 299,- deurloo b.u. Lia van Tuyl is weg bij Br us Kwetternest Vakantiedorp Kabbelaarsbank volledig zelfvoorzienend Mosselprijzen in de lift Geslaagden van ZACG te Goes Start bouw huurwoningen in Ouwerkerk Diplomauitreiking Chr. Scholen gemeenschap Suiker vijf cent duurder Boos zijn met een glimlach... 4^ installatiebedrijf 2 DEN HAAG - Weggebruikers moeten dit weekeinde re kening houden met veel verkeer op de Nederlandse we gen als gevolg van stromen vakantiegangers in de rich tingen kust, West-Duitsland, Zeeland en Veluwe. De piekuren zullen volgens ANWB en Rijkspolitie waar schijnlijk vrijdag liggen vanaf de middag tot in de avond, zaterdag in de ochtend en zondag bij mooi weer zowel vroeg in de ochtend als laat in de avond. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg begint vrijdag een flink aantal schoolvakanties. Ook in België komt het eerste vakantieverkeer op gang. Knelpunten voor zien politie en ANWB bij de grensovergangen, op de Al tussen Barneveld en Amsterdam, de A2 ter hoogte van Eindhoven, de A12 tussen Maarsbergen en Utrecht en op de N50 Arnhem-Apeldoorn. Ook in België moet rekening wor den gehouden met zeer druk verkeer op met name de wegen rond Brussel, Gent en Aalter. In Frankrijk ver trekken dit weekeinde bijna vijf mil joen vakantie- en weekeindgangers. In de omgeving van Parijs wordt het vrijdag en zaterdag druk door het be gin van de Tour de France. Ook in Oostenrijk begint een groot aantal vakanties, wat vooral vrijdagmid dag en zaterdag druk verkeer op zal leveren. DEN HAAG - Met uitsluitend de SGP-fraktie tegen heeft de Kamer donderdag een motie Beckers-De Bruijn (PPR) aangenomen om men sen die in sociale werkplaatsen wer ken en de wens te kennen geven om minder dan veertig uur te werken soepel" in hun wensen tegemoet te komen. Dat moet ook kunnen als er geen medische of andere dringende reden voor een kortere werkweek bestaat. GOES - Aan de Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg te Goes slaagde mej. J. Kooyman uit Nieuwerkerk voor de MBO klinisch chemische studierichting. Voor de MBO analytisch chemische studie richting slaagden mej. R. A. Ornée uit Zierikzee, P. G. van Sluis uit Nieuwerkerk, mej. A. M. v. d. Velde uit Noordgouwe en A. M. Verwest uit Scharendijke. Mej. J. G. van Gelder uit Nieuwerkerk slaagde voor de HBO-A klinisch chemische studie richting. Voor de HBO-A microbiolo gische studierichting slaagde mej. K. van Dijke uit Nieuwerkerk. OUWERKERK - In opdracht van woningbouwvereniging Beter wonen te Zierikzee wordt vandaag (vrijdag7 begonnen met de bouw van vier huurwoningen aan Den Domp te Ou werkerk. De woningen zijn geschikt voor be jaarden en hebben twee slaapka mers, waarvan één op de begane grond. Daar bevindt zich ook de douche/toiletruimte. De huur be draagt ongeveer f 440,— per maand. De woningen worden gebouwd door Bouwbedrijf Boogert B.V. uit Oosterland, dat eerder 9 identieke woningen voor Beter Wonen bouwde in Oosterland. Architektenbureau Leo de Jonge uit Rotterdam is ontwerper van deze woningen. (Vervolg van pag. 1) dacht te brengen. ,,Wat zijn jullie nu wijzer geworden, Nederlands bij voorbeeld, dat spreken jullie al ja ren, Duits, dat kan je in de zomer maanden beter buiten de school le ren. Frans heb je niet nodig want we kennen gelukkig ondertiteling. Nee, het allerbelangrijkste was toch wel wiskunde. Tijdens deze lessen heb ben jullie het verstandelijk vermo gen in konditie kunnen brengen. En dat dat gelukt is hebben jullie zelf bewezen. Gefeliciteerd met het beha len van jullie diploma", aldus spre ker. Na een korte pauze sprak mevrouw P. Schot-Bakker namens de ouder kommissie. Zij feliciteerde zowel de geslaagden als hun ouders en wenste de leerlingen veel sukses toe in de toekomst. Van Bianca Tol was het heel moe dig om namens de leerlingen een woordje te spreken. ,,Het is toch wel plezierig om afscheid te nemen van de school. We nemen afscheid van een opleiding die we samen hebben ge volgd, ieder gaat zijn weg en het zou daarom leuk zijn als we spoedig een reünie kunnen organiseren". Na mens alle leerlingen werd de school een kado aangeboden. Door afwezigheid van voorzitter Bij de Vaate, sprak bestuurslid C. J. v. d. Maas. Hij ging nader in op de thema's: verandering, vreugde, suk ses en moed. Dat waren tevens de ti tels van de boekjes die de geslaagden als herinnering aan de school kregen aangeboden. „Namens het bestuur wens ik jullie allemaal Gods rijke ze gen toe, een zegen die ook toekomt aan de docenten want jullie sukses is tevens hun sukses. Hij ging voor in dankgebed, waarmee het officiële ge deelte van de avond werd beëindigd. West-Duitsland In West-Duitsland moeten de weg gebruikers rekening houden met een verhoogd verkeersaanbod, en wel op vrijdag van 16.00 uur tot 20.00 uur, op saterdag van 08.00 uur tot 12.00 uur en op zondag tussen 16.00 uur en 20.00 uur. De grootste drukte zal zich op zaterdag voordoen, aldus de ANWB- verkeersinformatiedienst en de Poli- tieverkeerscentrale in Driebergen, en wel op de volgende autobahnen: - Dortmund-Keulen, ter hoogte van Leverkusen en ter hoogte van Keu len-West; - Hamburg-Lübeck; - Venlo-Oberhausen-Hannover; - Oberhausen-Keulen-Frankfort, - Karlsruhe-Basel tussen Bruchsall en Rastatt; - Ulm-Kempten ter hoogte van Kempten; - Stuttgart-München-Salzburg tus sen Mühlhausen en Meklingen en tussen Weyarn en Irschenberg. Bij de grensovergangen met Oostenrijk kunnen in het weekeinde wachttijden ontstaan van ongeveer een half uur. DEN HAAG - De minimum-konsu- mentenprijs van suiker gaat met in gang van vrijdag vijf cent omhoog van 2,24 gulden naar 2,29 gulden. Het centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) heeft dit donderdag be kendgemaakt. De verhoging is volgens het CBL het gevolg van een door de suikerin dustrie doorgevoerde prijsverho ging. De minimum-konsumenten- prijs is gelijk aan de prijs waarvoor de detailhandel de suiker inkoopt. Het ministerie van ekonomische za ken heeft voor de verhoging toestem ming verleend. Advertentie CJ&mr 3-delige sets In de maten 46 t/m 54 - Zolang de voorraad strekt. BRUINISSE - „Onder hele hoge bomen, op een school aan 't Stenenpad, Gaat een hele lieve juf frouw ons verlaten wist je dat? Bijna vier jaar gele den kwam juf Lia op 't Kwetternest, O, wat zullen we ze missen, maar dat weet ze zelf het best". Het was een van de ontroerende liedjes waarmee de kleuters van de openbare kleuterschool 't Kwetter nest afscheid namen van hun juf Lia van Tuyl. Ze is vier jaar hoofdleidster van deze school geweest en besloot, in navolging van haar tweelingzus Mary, te stoppen voor de klas, om ook een ander die kans te geven. Tineke Deé! de ouderraad al kon ze er brengen: ,,We >e<SMÉjr v ad cHjpv er allqfbi voorzitster van urde deze stap, egrip voor op- respekteren je besluit Lia. Voor alle fijne dingen die je met tomeloze energie voor de kinderen deed, hartelijk be dankt. Jij straalde steeds die vriendelijkheid uit die het voor een kleuter zo aantrekkelijk maakt naar school te gaan, een vi sitekaartje voor de school. We zul len aan jou terug denken als aan die lieve juf die boos kon zijn met een glimlach". Ze feliciteerde Els de Zeeuw met haar aanstelling als de nieuwe hoofdleidster. Weemoed Ook de heer H. Schot, wethou der van onderwijs, sprak van een stukje weemoed bij een afscheid van zo'n voortreffelijke leidster: ,,Je bent in de gemeenschap van Bruinisse werkelijk opgenomen, en je gegeven zoals je bent. De kleuters stelden jou en je blijde lach bijzonder op prijs. We hopen als gemeentebestuur dat je plaats in het openbare leven niet verlo ren zal gaan". De hele dag was het gisteren feest. Spelletjes, traktaties en 's avonds eten op school. Daarna, voor de juf en met de ouders erbij een heuse musical: „Mies Muizers", die nooit genoeg had. Marco v. d. Have speelde een schillenboer die een toverfluitje vond en Jessica van Gelder speel de een oud dun dametje. Knappe kleuters Knap hoe al die kleuters hun rol hadden ingestudeerd. In haar dankwoord aan kollega's, ouders en gemeente bestuur richtte ze zich tot slot tot haar opvolgster Els de Zeeuw: „Els, we hebben geweldig goed met elkaar samengewerkt. Houd je vrolijke karakter, je moed, je kracht en optimisme. Ik geef het werk in het volste vertrouwen aan je over". Veel ouders namen de gelegenheid te baat om afsc heid van juf Lia te nemen. De heer M. A. van Witzenburg, hoofd van de o.l.s. „De Meerpaal" noemde de prettige en sympathie ke manier van werken die zo goed in het schoolteam paste: „Er was liefde bij jou in de klas. Je had een hechte band met kleuters én ou ders. Namens het hele school team: we zullen je missen". Z1ERIKZEE/BRU1NISSE - Het was te verwachten, dat de toch flauwe markt die vorige week (de eerste week van levering) in de mosselhandel werd gekonstateerd deze week flink zou opleven, maar deze is toch groter dan men voor mogelijk had gehouden. Liepen de prijzen vorige week, bij gering aanbod van 25,- tot 41,- nu werden bij een aanvoer van 70 la dingen prijzen betaald van 25,- tot 101,-. Daarvoor zijn natuurlijk wel oor zaken aan te wijzen. a. Iedere mosselhandelaar moest zich deze week bevoorraden om vol gende week zelf te kunnen afleveren, ren. b. Het weer was met zijn lagere temperatuur veel beter voor de mos- selaanvoer dan de hoge temperatu ren in de voorgaande week. De mosselkwekers kregen deze week de creditnota's van de handel toegestuurd, omdat in de afgeleverde partijen nogal wat mosselen voor kwamen, die vorige week de extreem hoge temperatuur van bijna 30 gra den bij het vervoer van de Wadden zee niet hadden overleefd. c. De aangeboden partijen waren niet buitengewoon groot. De grote schepen, waarmee tegenwoordig wordt gevaren, kwamen niet afgela den aan de markt. De ladingen waren meestal niet groter dan 400 tonnen. Het schijnt dat de mosselen zich - nu het seizoen nog jong is - moeilijk laten vangen, op zichzelf is ook dat geen vreemd verschijnsel. Natuurlijk zullen prijzen van 40,- tot 80,- zoals deze week werden be taald, zich in de komende weken niet handhaven. Maar het is in elk geval voor de kwekers een moedgevend be gin en men hoopt uiteraard dat de ge middelde prijs in het seizoen wel 10,- tot 20,- hoger zal liggen dan het vorige jaar het geval was. Eigen energie opwekken SCHARENDIJKE - Het op de Kabbelaarsbank te bou wen vakantiedorp kan technisch en economisch zijn ei gen energie opwekken door middel van warmtepompen, houtvergassing en dertig enorme windmolens. Deze zor gen ook voor de zuivering van het ter plaatse gewonnen drinkwater met behulp van hyperfiltratie. Het rioolwa ter wordt gezuiverd via rietvelden. Dat meldt de brochu re „Zuinig op een zandplaat". Deze brochure is een populair-wetenschappelijke vertaling van een onder zoek, dat het Centrum voor Energiebesparing in op dracht van de hoofddirektie Natuurbehoud en Open- luchtrekreatie van het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft ingesteld. Het onderzoek richtte zich op de mogelijkheden om het te bouwen va kantiedorp zelfvoorzienend te ma ken op het gebied van energie, water en afvalverwerking. Aan het onder zoek is meegewerkt door het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning en de Rijksdienst voor de I Jssel- meerpolders. De kans bestaat dat dit grootste projekt in Nederland, te vens één van de grootste in de we reld, in de komende jaren op de Kab belaarsbank zal worden gereali seerd. Door het zelf opwekken van de energie kan aansluiting op bestaande riolerings-, gas-, water- en electrici- teitsnetten vanaf het vasteland ach terwege blijven. Er is altijd voldoen de energie, ook als het niet waait en de windmolens stilstaan. De brochure verhaalt over vier mensen, die in het jaar 1993 op va kantie gaan naar de Kabbelaars bank. Aan de hand van hun beleve nissen en ervaring worden alle moge lijkheden, die het vakantiedorp biedt beschreven. Tijdens hun va kantie wordt een installatie ge bouwd om biogas en compost te win nen uit rioolslib en huisvuil. Kosten Het idee om uit te rekenen of een dergelijke rekreatiedorp voor zijn ei gen energie- en watervoorziening kan zorgen, ontstaat niet van de ene dag op de andere, schrijft „Zuinig op een zandbank". Als ergens zo'n pro jekt wordt gerealiseerd, is er soms niet eens een bewuste keuze voor de energie- en watervoorziening. De rio leringen en leidingen voor het gas, water en electriciteit liggen er al. Bij Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 de Kabbelaarsbank is dat anders. De zandbank ligt afgelegen. Aftappen van leidingen kan alleen tegen hoge kosten. De studie konklu- deert dat zelfvoorziening ongeveer even duur in gebruik is. Andere argu menten kunnen de doorslag geven om het rekreatiedorp volgens de on derzoeksvoorstellen uit te rusten: de milieu-aantasting is geringer en er is veel werk gemoeid met het terug dringen van de behoefte aan olie, ko len en gas. Om de 600 vakantiewoningen de nodige hoeveelheid gas, water en electriciteit te geven zijn investerin gen nodig. Om de Kabbelaarsbank zelfvoorzienend te maken is negen miljoen gulden meer nodig dan wan neer de plaat zou worden aangeslo ten op de conventionele nutsvoorzie ningen. Maar door de grote brandstofbesparing zijn de meerin- vesteringen binnen afzienbare tijd terugverdiend: in ongeveer twaalf jaar als de energieprijs jaarlijks met een procent stijgt. Als de prijzen van olie en gas konstant blijven zijn de extra kosten er in vijftien jaar uit. Stimulans Het is duidelijk dat door projekten als dit rekreatiedorp de Nederlandse industrie een stevige stimulans kan krijgen. Dat geldt voor de leveran ciers van allerlei brandstofbesparen- de technieken, voor windmolenbou wers en voor de fabrikanten van hout vergassers. De Kabbelaarsbank kan volledig met Nederlandse pro- dukten worden uitgerust. DEN HAAG - De gift van vier meet- en opnameschepen aan Indone sië vertegenwoordigt een bedrag van twee miljoen gulden. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat), die voor deze schenking verantwoorde lijk is en daartoe ook het initiatief nam, heeft de hoogte van dit bedrag in een vertrouwelijke brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Vrijdag 1 juli Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling. Opening door Hans Warren. 17.00 uur. Bioscoop. De Lift. 20.00 uur. Renesse Opening dorpshuis. 14.30 uur. Zaterdag 2 juli Zierikzee Bioscoop. De Lift. 20.00 uur. Renesse Centrum. Loop en terrasconcert. 14.00 - 17.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Promenadeconcert kamerorkest Drieklank, Middelhar- nis. 20.00 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door „Con Amore". Aan vang: 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Concert door „Vooruit" Oude Tonge. 19.30 uur. Dinsdag 5 juli Zierikzee Stadhuis. Kommissie onderwijs. 19.30 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Modeshow. 20.00 uur. Woensdag 6 juli Renesse Hervormde Kerk. Zomeravondkon- cert „Schouwse klanken". 20.00 uur. Centrumplein Aquadelta. Braderie. 12.00 uur. Pleintheater. Play back show. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Piet Westhoeve, orgel; Jan Jan sen, klarinet. 20.00 uur. Zaterdag 9 juli Renesse Centrum. Terras- en loopconcert, Die Edelweiss Buben. 14.00 - 17.00 uur. Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 Zondag 10 juli Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 uur. Maandag 11 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Poppentheater „Oelepetoet". 10.00 uur. Woensdag 13 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Jeugdaktiviteiten. 10.00 uur. Bruinisse Restaurant Grevelingendam. Plan- tenwerkgroep. 19.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Geert Bierling, orgel en clave- cimbel. 20.00 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve. Ta lentenjacht. 10.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert. Ellengard Jense, piano; Adrie v. d. Veen, hoorn. 20.00 uur. Zaterdag 23 juli Renesse Terrein tussen Stoofweg en Maurits- weg. Stuntgroep Les Aranis. 20.30 uur. Donderdag 28 juli Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Rinus Verhage, orgel; Ine v. d. Dool, dwarsfluit en Ed v. d. Blink, contra-bas. 20.00 uur. f t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2