Bollen bloeiden om Parijs „Beter Wonen"-gesch wordt door ere-voorzitter J. Coumou op schrift gesteld „Het gaat goed met jeugdsoos Brogum berichten Puzzelrit en feestavond 50-jarig jubileum CPJ Naar aanleiding 35-jarig jubileum: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 juni 1983 Nr. 23343 5 ZIERIKZEE - In een enigszins feestelijke ambiance vergaderde de verenigingsraad van woningbouwvereni ging „Beter Wonen" in het „Huis van Nassau", maandagavond. Feestelijk, omdat de vereniging op 15 mei 35 jaar bestond, een feit dat op bescheiden wijze reeds met het personeel gevierd werd. Op de vergade ring van maandagavond werd derhalve gebak bij de kof fie geserveerd om dit feit te aksentueren. Voorzitter van de verenigingsraad, de heer F. K. Vos, vertelde, dat naar aanleiding van dit jubileum aan de ere-voorzitter, de heer J. Coumou, gevraagd werd om de eerste schreden te zetten op het pad van een geschiedenisboekje van de ver eniging, vóór-, tijdens- en na de oprichting, hetgeen de heer Coumou, die op de vergadering aanwezig was, toe zegde te willen proberen. Het ligt in de bedoeling dit boekwerk binnen een paar jaar gereed te hebben. Onder de deskundige en rustige lei ding van de voorzitter werd vervol gens de agenda afgewerkt, een verga dering met weinig „hoogtepunten", behoudens dan het jaarverslag over 1982, waarover we in de krant van vrijdag jl. berichtten. De vereni gingsraad keurde goed: het voorstel van het algemeen bestuur om te ko men tot de bouw van vier huurwo ningen te Scharendijke. Vier gezins woningen met drie slaapkamers, die volgens plan een huurprijs van 444,17 gaan „doen". In Scharendijke Toezicht De heer D. P. A. de Graaf zei in dit verband, dat hij de bouw van soort gelijke woningen in Ellemeet op de voet had gevolgd en verbond hieraan de vraag of er aeen plaatselijke aan nemer kan worden ingeschakeld en b. of het niet dringend gewenst is om meer toezicht tijdens de bouw uit te oefenen. Gezien zijn ervaringen met Elle meet is een strakker toezicht noodza- SCHARENDIJKE - In de Putmeet te Scharendijke werd vrijdagavond het vijftigjarig jubileum van de Christelijke Plattelands Jongeren gevierd. Ter gelegenheid daarvan was er een puzzelrit georganiseerd door de plaatsen Scharendijke, Kerkwerve, Looperskapelle en Brijdorpe. In de Putmeet heette Leo Hanse iedereen welkom, speciaal de vertegenwoordigers van de CPB, de CBTB, het provinciaal bestuur en de andere afdelingen. Hanse vertelde het een an ander over het veranderde karakter van de CPJ in de afgelopen jaren en hoopte dat de CPJ nog zal uitbreiden. Na enkele woorden van Kees van Beveren, voorzitter van het provinci aal bestuur kwam de heer R. v. d. Wekken aan het woord. De voorzitter van de CBTB prees de Christelijke Plattelands Jongeren met het zo goed uitdragen van de „C". Dat valt ook onder het eigen belang, want veel le den van de CPJ gaan later over naar de CBTB. De heer v. d. Wekken over handigde het jubilerende CPJ een fi nanciële bijdrage. De heer W. den Boer, oud-voorzitter van de CPJ zei het een fijne vereniging te vinden en bekende dat hij er veel heeft geleerd. Nadat Leo Hanse de sprekers en de organisatie had bedankt gaf Henk Oosse nadere uitleg over de puzzel rit. De eerste prijs was voor Wim en Dina Oosse (9 strafpunten). De poe delprijs ging naar H. P. Bouwman. Daarna vermaakten de aanwezigen zich met het spelen van bingo. Alle prijzen waren beschikbaar gesteld door middenstanders uit Zierikzee. Gemeenteraad Zierikzee besluit tot goedkeuring Brogum-reserve's ZIERIKZEE - „Het gaat goed met jeugdsoos Bro gum in Zierikzee". Deze teneur viel te beluisteren tijdens de raadsvergadering van de gemeente Zie rikzee, maandagavond 27 juni, tijdens de behande ling van het agendapunt „restitutie teveel betaalde saneringsbijdrage door de stichting Jongerensocië- teit Brogum". De gemeente Zierikzee stelde in 1982 een zogenaamde „saneringsbijdrage" ter beschik king van de genoemde stichting om haar de kans te geven om met ingang van 1 januari van dat jaar „met een financieel schone lei" opnieuw van start te gaan nadat eerder problemen dienaangaande waren gekonstateerd. Uit de onlangs door het dagelijks bestuur van Brogum overlegde fi nanciële gegevens blijkt echter dat ruim 24.000 gulden meer aan bijdra ge is verstrekt dan achteraf nodig bleek te zijn. Gelet op de aard van de destijds verleende bijdrage behoort dit bedrag in feite te worden ge restitueerd aan de gemeente. Bij de indiening van de jaarrekening over 1982 heeft het bestuur van Brogum gevraagd om het batig saldo over dat jaar, ter grootte van f 1.620,60, te mogen reserveren ten behoeve van een egalisatiereserve en een reserve ten behoeve van vervanging en aankoop van inventaris, en dergelijke. Het kollege van b. en w. heeft daarin toegestemd, tevens heeft het kollege besloten om te volstaan met een gedeeltelijke restitutie van het destijds teveel betaalde bedrag in het kader van de saneringsbijdrage. Een bedrag van 12.000 gulden moet Brogum toevoegen aan genoemde reserve's, terwijl het restant ad f 12.549,08 terug dient te worden betaald. RU tegen De gemeenteraad had maandagavond met dat voorstel weinig proble men. Over het algemeen was men blij dat de jeugdsoos Brogum zichzelf weer goed kan redden op het financiële vlak. CDA-raadslid C. Lege- maate weet deze gunstige kering in het Brogum-beleid voornamelijk aan de goede financiële begeleiding, welke nu wordt verleend. De RU- fraktie, die te kennen gaf tegen de inhoudelijke opzet van Brogum te zijn, zag liever dat ae gemeente het volledige beheer zou houden over deze gelden. De heer K. T. de Jonge: „Er valt een goede ontwikkeling ten aanzien van Brogum te konstateren, dat is vooral te danken aan het nieuwe kader. Maar ik vind een reserve van 12.000 gulden wel wat aan de hoge kant. Het zou beter zijn als de gemeente dat geld beheerde. Wet houder Van Gastel maakte duidelijk dat het schenken van vertrouwen van de kant van de gemeente ook een bijdrage is tot verbetering van de situatie. „Bovendien is het zo", aldus burgemeester Th. H. de Meester, „dat elke aanwending van deze gelden goedkeuring vereist van het kol lege". De raad besloot, met de stemmen van de RU-fraktie tegen, om 12.000 gulden door Brogum te laten reserveren, en het restant aan de gemeente terug te laten betalen. kelijk om dat er volgens hem „maar wordt aangerommeld". Op zijn eerste vraag kon voorzitter Vos bevestigend antwoorden: het is een vaste gewoonte (en een goede) dat „Beter Wonen" zoveel mogelijk gebruik maakt van de diensten van plaatselijke- of regionale aannemers. Tweede oplevering Direkteur Ph. H. van Doorne zei in antwoord op de tweede vraag, dat hem geen klachten over Ellemeet be kend waren, of het moesten de klach ten zijn betreffende het aangebrachte behang, dat nog vervangen moet worden. „Na de eerste oplevering volgt altijd na drie maanden nog een tweede, waarbij eventuele schoon heidsfoutjes worden rechtgetrokken", volgens Van Door- Wat betreft de ingrijpende verbete ring van elf woningen in de Prinses Beatrixstraat te Bruinisse, gaf de raad groen licht om tot gunning over te gaan en tevens tot het aangaan van een rijkslening voor de financiering van dit projekt. Voor de na-isolatie- kosten (groot 32.835,—) worden géén rijksleningen meer verstrekt (met ingagn van april dit jaar) waar voor interne financiering nodig is. Ook dit keurde de verenigingsraad goed. Ten aanzien van de voorgenomen plannen tot renovatie van de tien du- plexwoningen in de Regenboogstraat te Zierikzee, merkte de voorzitter op, dat wat de gemeente betreft dit jaar geen renovatiekontingent meer wordt toegewezen. Verpaupering „Dat betekent, dat de woningen op z'n vroegst eind '84/begin '85 gereed zullen zijn. De vier leegstaande wo ningen van de tien zullen dan aan verpaupering onderhevig zijn, van daar dat het algemeen bestuur nu voorstelt een post van tien keer 27.000,— 270.000,—) ten laste van de A.B.R. toe te voegen aan de post „groot onderhoud" en de renovatie ter hand te nemen, om zo de leegstand te voorkomen. Zónder subsidie maar met toestem ming van de bewoneres die voor de geriefsverbetering een huurverho ging krijgen gepresenteerd. Indien de raad ja tegen dit plan zegt, zullen de tien woningen eind dit jaar, begin volgend jaar weer voor bewoning ge reed zijn", zo verdedigde de voorzit ter het plan. De raad kon zich geheel konformeren met het voorstel. Zorgen „Teruglopen van de kontingente- ring tegenover een nog steeds hoge vraag naar woonruimte; de dalende bijstelling van de normbedragen bij renovatie; de aantasting van de huur subsidie en de decentralisatie van de woonruimteverdeling zijn vier pun ten die ons in het verslagjaar met toe nemende mate hebben beziggehou den, en het bestuur heeft de grote zorg dat dit in de komende jaren eveneens en sterker het geval zal zijn". Met deze woorden leidde voor zitter Vos het agendapunt „jaarver slag", dat in z'n algemeenheid werd goedgekeurd, onder dankzegging aan de samensteller direkteur Van Door- A-viertje Dat de beperkte kontingentering (toewijzing) van woningen al heeft toegeslagen bleek wel uit het staatje met plannen in voorbereiding en in uitvoering, die deze keer op één A- viertje geschreven konden worden. Allemaal „lange-termijn werk", zei de voorzitter, die wel toevoegde dat aan de totstandkoming van service woningen de hoogste prioriteit gege ven zal worden. Na ee feestelijk drankje vanwege het jubileum kwamen tijdens de rondvraag (vaak) privé-knelpunten aan de orde, waarbij vooral de heer L. Meerman vragen stelde aangaande het klein onderhoud van woningen. Met name drong hij aan op toezicht, dat reparaties of onderhoud ook zo wordt uitgevoerd als opgedragen. Hoewel voorzitter Vos dit (ook) als een privé-klacht beschouwde, wilde de direkteur toch wel een antwoord geven. Kleinschalig: „Omdat we zo kleinschalig bezig zijn: op het ogenblik zelfs aan twin tig projekten op Schouwen-Duive- land, brengt de opzichter meer tijd door om van het ene werk naar het andere te komen, dan de bouwplaats". De heer Meerman vond, dat er dan maar een opzichter moet bijkomen, omdat deze funktio- naris z'n geld wel terug verdient met het voorkomen van niet juist uitge voerd werk. De opmerking dat er dan maar een betere, kleine aannemer aan het werk gezet moet worden, werd voor al door de heer J. Pomper als „niet aardig" beschouwd, tegenover juist die kleine aannemers waarvan „Be ter Wonen" er tien regelmatig aan het werk heeft. Maar voorzitter Vos zegde toe dat er meer aan het onderwerp „toezicht" gedaan zal gaan worden, al wees hij de suggestie van Meerman om meer personeel in dienst te ne men, direkte van de hand. Na de pauze zette de raad zich aan het onderwerp „mutatie-onderhoud", ingeleid door direkteur Van Doorne. Abida, 25-6 te port au Prince Acteon, 26-6 van Batumi naar La- vrion Ondina, 28-6 te Caracasbay Veemarkt Leiden LEIDEN, 27-6. Aanvoer totaal 1438. Slachtrunderen 863, schapen en lammeren 575. Prijzen per kg: Stieren le 8,70 - 9,45, 2e 8,30 - 8,65; vaarzen le 7,95 - 9,10, 2e 7,20 - 7,90; koeien le 7,95 - 9,05, 2e 7,25 - 7,90, 3e 6,85 - 7,20; worstkoeien 6,05 -ƒ 7,30; dikbillen extra kwaliteit 9,75 - 13,75. Prijzen per stuk: Schapen 190 - 240; lammeren 200 - 240. Overzicht: slachtrunderen: handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen en lammeren: handel redelijk, en prijzen iets minder. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 27-6. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 165 dieren aangevoerd:-1 noV3 De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4000; werk paarden 2200 - 3400; oude paarden 1900 - 2550; 3-jarige paarden 1700 - 2700; 2-jarige paarden 1450 - 2550; veulens 450 - 1350; hitten 550 - 1550; pony's 250 - 1000. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 5,30 - 7,00; jonge slachtpaarden 6,00 - 7,20. De handel: slachtpaarden lui en duur, in pony's rustig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27-6. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 8,00 - 9,00; Bintje 50 mm opwaarts 22,00 - 28,00; Bintje 35-55 mm 13,00 -ƒ 15,00. Voeraardappelen 6,00 - 8,00. De stemming was rustig. Woensdag 29 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Anna en de koning van Si- am 15.55 uur Het geheim van het oude huis 18.55 uur S.W.A.L.K. 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Journaal 20.28 uur Ballast. Nederlandse opera van de hand van Richard Bouwman, die tevens een van de rollen in het stuk vertolkt. De muziek is van Rob Hauser. Het verhaal speelt zich af op een schip, waar de bemanning er een rommeltje van maakt en de passa giers telkens onderling ruzie hebben. 23.05 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. O.a. een portret van het bekende vissers dorp Volendam en beelden uit Drach ten. 20.10 uur Een man voor het leven. Het verhaal gaat over een scheeps- constructeur Heinz Mattek, die van wege een reorganisatie van het be drijf waarin hij werkt, gedwongen wordt werk te doen als draaier. Hij weigert, in de veronderstelling dat hij spoedig ander werk zal kunnen vinden. Dat pak echter anders uit en met lede ogen ziet hij hoe zijn vrouw een baan als inpakster moet accepte ren en hij voor het huishouden op moet draaien. Hij voelt zich daar hoogst ongelukkig mee. Als hij een andere baan tenslotte krijgt aange boden eist hij dat zijn vrouw ontslag neemt. 21.40 uur Cine visie 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 30 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur In vogelvlucht. Leeuwar den. 16.15 uur Jet-boos marathon 17.05 uur Jan Pelleboer 18.55 uur De uitvinder 19.05 uur cliff Richard 20.00 uur Journaal 20.28 uur Mary Benjamin. Mary voelt zich met de nieuwe verpleegster El len, ook al valt op haar werk en hou ding niets aan te merken, niet op haar gemak, 21.20 uur Kerkepad. De Noord Gro ningse gemeenten Winsum, Eenrum, Leens en Ultrum worden bezocht. 21.45 uur Hill street blues. De twee agenten Hill en Renko, worden op advies van de hoofdinspekteur bij de surveillancedienst begeleid, daar ze pas een aanslag op hun leven hebben moeten verwerken, 22.35 uur Rondom tien. Herhaling van de aflevering Wie is schuldig. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 19.30 uur en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tom en Jerry 19.30 uur De praatstoel. Jos Brink neemt plaats op deze „stoel". 19.55 uur Morgan laat je eens nakij ken. Hoofdpersoon is de zich nogal vreemd gedragen Moi-gan Delt, die zich nogal miskent voetl en zijn mis noegen afreageert in dromen waarin hij een Tarzanachtige figuur is. Hij raakt helemaal van streeks als zijn echtgenote van hem wil schieden. Ie dereen vindt rijp voor een inrichting. 21.30 uur De goden uit het Oosten. Een programma over Oosterse gods diensten. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 30 juni, 19.05 uur, Nederland 1:CliffSlotaflevering van de ze vierdelige serie over het leven van de popzanger Cliff Richard. PARIJS - Peter Houtman is als tweede geëindigd op de lijst van Eu ropese topscorers. De Feyenoorder maakte in een seizoen van 34 wedstrijden 30 treffers, hij werd overtroffen door de Portugees Fer nando Gomes. De spits van het op de tweede plaats geëindigde FC Porto scoorde 36 keer in dertig wedstrij den. door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHU YS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vlissingen: J. D. de Boer, Uitgeest-Akersloot (Herv. Ge- ref. Samen op Weg); te Stellendam: F. van Roest, Uddel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: Th. de Kok, Epe. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Berkum: G. Hagens, kand., Kampen. Bedankt voor Bunschoten: H. Fol- kers, Eindhoven. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Delft: J. Plantinga, Leeuwarden. Het huiswerk van de jongens schoot er die woensdagavond bij in en ze gingen veel te laat naar bed. Ni- ta rende tot in de nacht voor Henk, ze had nog overhemden gewassen en maakte al het brood uit de trommel op aan sandwiches. En Henk begon zich hoe langer hoe verlatener te ge voelen, vooral nadat de jongens naar bed waren gegaan. Het was voor de eerste keer in zeventien jaar, dat hij alleen op reis ging. Altijd waren ze samen gegaan, fietsend en kampe rend, omdat hotels en pensions te duur waren. Alleen de laatste zomer vakantie was hij vijf dagen met zijn vrouw naar het buitenland geweest, de jongens waren alle drie in kampen ondergebracht. Maar ze hadden het samen alle dagen over hun jongens gehad en Henk wist zeker, dat Nita het zonde vond van al het geld, dat ze voor hun paspoorten hadden uitgege ven. België was duur geweest om er te logeren en Henk wist nog goed, hoe hij altijd de kelners verkeerd be grepen had, omdat hij ze niet goed kon verstaan. In de nacht hadden hij en Nita nog tal van zaken besproken, polissen en rekeningen droeg hij over aan zijn vrouw, want je kon nooit weten wat er gebeurde. Henk was voor deze laatste nacht naast zijn vrouw gaan liggen voor het gemak, dan konden zij fluisteren. Maar hij voelde grote behoefte aan haar lichamelijk bij zijn, om zijn onzekerheid te besnoei en. De volgende morgen om zes uur stond ieder gekleed in de kamer. Ze hadden alle vijf pap gegeten, omdat het brood was opgegaan aan sandwi ches. Het duurde nog anderhalf uur voor een bestelwagen kwam voorrij den. Henk wist wel, dat hij niet met een luxe auto ging, maar dit had hij voor de jongens verborgen gehouden. Hij zag de gezichten betrekken, want ze kenden het wagentje wel, het liep niet sneller dan 90 km. Wim droeg de bagage naar buiten, Jan had het te kwaad gekregen en stond in de keu ken te huilen, waar hij zich vreselijk voor geneerde. Nita stond met Jasper tegen zich aan gedrukt, ze had een brok in haar keel en wist niets meer te zeggen. Pas toen de achterdeuren van het bestelgedeelte werden dicht geslagen en Henk naast de chauffeur kroop in de cabine, kwam Jan weer te voorschijn. En met hun vieren wuifden zij de vader na, die zo'n ge wichtige reis ging ondernemen. Donderdag was een vreemde dag. De jongens spraken op school non chalant over hun vader, die even voor zaken naar Parijs was. Nita ver telde het aan alle leveranciers en om dat ze nergens lust in had kookte ze naar alleen een pan rijst voor die dag. Er werd vol verlangen uitgeke ken naar de post, maar ze moesten geduld oefenen, want het bestelwa- gentje had zijn beste tijd achter de rug en kwam veel later in Parijs aan dan de bedoeling was geweest. Hoofdstuk 2 Het bestelwagentje reed langs prachtige bollenvelden, Henk keek er naar, maar was nog met zijn ziel bij zijn gezin. Hoe zouden Nita en de jongens van dit uitzicht genieten. Gerrit, de chauffeur, was een onver schillige veertiger, zwijgzaam en op zijn lip kleefde een vieze peuk siga ret van eigen fabrikaat. Maar hij stuurde het oude bestelwagentje feil loos door drukke punten en wist uit de motor te halen wat er in zat. Toen ze door het Westland reden, waar de kassen vol heerlijke jonge groenten en fruit een nuchter mens deden wa tertanden, schrok Henk op door de woorden: „We motte sien. datte we koffie drinken vóór we de grens pas seren, in België is het slecht. Meneer Schinkel „Ja natuurlijk, je doet maar net of ik meneer Schinkel ben, Gerrit. Stop maar bij jullie stamcafé, ik ken deze route niet." Gerrit keek vluchtig naar meneer Huisman en zei laconiek: „U is zeker gewend over Maastricht te reizen?" Henk wist niet of de man hem voor de gek hield of werkelijk in de me ning verkeerde, dat hij bereisd was. Gerrit was pas een paar jaar in dienst van de zaak en Henk had nooit iets met hem te maken gehadMaar zulke lui wisten soms meer dan je dacht, misschien was hij er zelfs van op de hoogte, dat de bromfiets op afbeta ling was gekocht. Enfin, het was geen schande als je inkomen nauwe lijks voldoende was om je jongens een behoorlijke opvoeding te geven. Het laatste stuk voor de grens was saai en omdat hij door wat hoofdpijn werd geplaagd, sloot Henk zijn ogen en dutte een beetje. Pas bij het café werd hij weer wakker en hoewel het er morsig en ongezellig uitzag, bleek de koffie goed te zijn. Ze aten er wat van hun boterhammen bij op en maakten een praatje met andere rei zigers. De hoofdpijn zakte af. Bij de douane keek Henk vol inte resse toe, hij hoopte bijna, dat ze zijn koffers zouden uitplukken, maar er gebeurde niets van die aard en met een beetje wrang gevoel constateerde hij, dat ze in hem niet meer dan een doodgewoon mannetje zagen Van Gerrit namen ze veel meer notitie en hij sloeg een blik in diens paspoort, dat vol vreemde stempels stond en er smoezelig en gebruikt uitzag. Zijn ei gen papieren waren allemaal brand schoon, zelfs de bankbiljetten waren splinternieuw. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5