Rijkspolitie hield grootscheepse kontrole op illegaal kamperen Jon van de Riet exposeert werken in De Bewaerschole Kosten openbaar onderwijs op raadsagenda Duiveland Donderdag 30 juni David Bowie in NOS-filmrubriek Cinevisie Adjudant H. J. Theunissen: „Er zijn mensen, die er een sport van maken ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland is afgelo pen zaterdag, in het kader van een gekoördineerde provinciale aktie, een grootscheepse kontrole ge houden naar de aanwezigheid van „illegale kam peerders". Behalve op Schouwen-Duiveland werd een soortgelijke aktie ook gehouden op Walcheren en Noord-Beveland. Een dertigtal manschappen van het korps rijkspolitie is vanaf half tien 's avonds tot vier uur 's nachts in de weer geweest om overtreders van de plaatselijke kampeerverordeningen op te sporen, te waarschuwen en eventueel te verbalise ren. Op Schouwen-Duiveland zijn hierbij 22 processen- verbaal uitgeschreven. Op Walcheren was dat aan tal 11 en op Noord-Beveland 21. De Rijkspolitie heeft vóór het begin van het va kantieseizoen al laten weten dit seizoen streng tegen illegale kampeerders te zullen optreden. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie hoopt men hiermee een einde te maken aan het steeds toene mende illegaal kamperen in Zeeland. De politie zal deze kontrole het verdere seizoen blijven uitoefe nen, zo werd zondag door de politie meegedeeld. Een uur na zonsondergang werden de illegale kampeerders op de bon gezet. Deze Belgen overkwam dat nabij de jachthaven van Scharendij- ke. Een dergelijke grootscheepse aktie, die voornamelijk tot doel heeft om een preventieve en voorlichtende werking te hebben, is vorig jaar ook gehouden. Rond de Pinksterdagen werden toen alleen al op Schou wen-Duiveland bij benadering zo'n duizend overtredingen gekonsta- teerd. Overtredingen tegen de plaatselijke kampeerverordeningen, die verbieden dat kampeerders overnachten met caravan, tent of kampeer wagen buiten de bekende kampeerterreinen. In alle gemeenten op Schouwen-Duiveland, behalve in de gemeente Westerschouwen, is het verboden om een uur na zonsondergang te kamperen op plaatsen, die daarvoor niet bestemd zijn. In de gemeente Westerschouwen is het ver bod van kracht dat men op dergelijke plaatsen nachtrust geniet. In dat laatste geval moet zoiets echter wel duidelijk gekonstateerd worden. In verband met de preventieve en voorlichtende werking, die men van een dergelijke groot scheepse aktie wil laten uitgaan, werden regionale en landelijke persorganen uitgenodigd om een en ander van nabij mee te maken. Tijdens een bijeenkomst in het groepsbureau van de Rijkspolitie te Zierikzee, waarbij alle deelne mers aan deze aktie werden geïn formeerd over doel en werkwijze, lichtte adjudant H. J. Theunissen van de groep Schouwen-Duive land een en ander nader toe. Hij vertelt dat het illegaal kamperen op Schouwen-Duiveland vrij in tensief gebeurt. Tot nu toe werden gedurende dit seizoen per nacht zo'n 20 tot 25 overtredingen ge konstateerd. ,,We willen proberen om de kampeerders op ons eiland duide lijk te maken dat in de Schouwse dreven niet alles toegestaan is. Het kamperen buiten de bestaan de kampeerterrein mag niet. Toch zijn er een aantal toeristen die daar een sport van maken. Dat is een vorm van oneerlijke konkur- rentie ten opzichte van de cam pinghouders, die op grond van ge meentelijke vergunningen ver plicht worden om veel investerin gen te plegen in hun bedrijven ten aanzien van sanitaire en andere voorzieningen. Ook speelt hierbij het milieu-technische aspekt een duidelijke rol. We konstateren naar verhouding vrij veel illegale kampeerders op de zogenaamde dag-rekreatieterreinen, die daar volstrekt niet voor zijn toegerust." De heer Theunissen legt uit dat men met dit soort akties een dui delijke vingerwijzing wil geven aan de rekreanten, dat hier niet alles mogelijk is. Waarschuwen ,,Het is overigens niet de bedoe ling dat werd nu eens lekker tegenaan gaan, maar dat we in eerste instantie proberen om een zo goed mogelijke voorlichtende taak te gaan uitvoeren. Niet het aantal processen-verbaal is be langrijk, maar het feit dat men er goed van doordrongen raakt dat kamperen allen dient te gebeuren op die plaatsen, die daarvoor geëi gend ,,zijn", legt de adjudant zijn mannen uit. Hij laat weten dat er eerst alleen maar waarschuwend moet worden opgetreden, en dat de halsstarrigen pas een uur na zonsondergang moeten en mogen worden geverbaliseerd. Voorts wordt een opsomming gegeven van de kampeerbedrijven, die de ze avond en nacht nog bereikbaar zijn. Kwetsbare plaatsen Hoewel de kampeerverordenin gen van toepassing zijn op geheel Schouwen-Duiveland, werd er tij dens deze aktie alleen aandacht geschonken aan plaatsen, die bij zonder kwetsbaar zijn. Dat zijn bijvoorbeeld plaatsen, die uit milieu-technisch oogpunt niet toestaan dat er meer dan da- grekreatie wordt bedreven. En ook die plaatsen, waar het bestuurstechnische aspekt om de hoek komt kijken. Dat laatste houdt in dat men kamperen, an ders dan in dag-rekreatieve zin, niet kan toestaan omdat er meer dan voldoende kampeerbedrijven aanwezig zijn. Dit laatste is voor al van toepassing in de gemeenten [Midden- en Westerschouwen. De belangrijkste gebieden, die op Schouwen-Duiveland als kwetsbaar worden aangemerkt, zijn het Grevelingenstrand en de Grevelingendam in de gemeente Bruinisse, het Krekengebied en het „Dijkwater" in Duiveland, het rekreatiegebied Den Osse, het dorp Grevelingen en Meeu- wenstein, alsmede het Dijkwater in Brouwershaven, het centrum en het parkeerterrein aan de Le- vensstrijddijk in de gemeente Zie rikzee, de dagrekreatiegebieden in Middenschouwen en tot slot het beschermde natuurgebied in de kop van Schouwen en de kom van het dorp Renesse, beide in de ge meente Westerschouwen. Tijdens het verloop van de aktie blijk al spoedig dat er, waar schijnlijk ten gevolge van het vrij koude weer, naar verhouding wei nig adspirant-overtreders te konstateren zijn. Tijdens het eerste gedeelte van de aktie, waarbij alleen maar duidelijke waarschuwingen worden gege ven, behoeft men nauwelijks op te treden om de simpele reden dat er nauwelijks rekreanten zijn, die de indruk wekken langer te willen blijven staan dan is toegestaan. En in verreweg de meeste geval len is er dan ook sprake van een redelijk gesprek, waarbij men in ziet dat het voorgenomen plan om ter plaatse de nacht door te bren gen, zal resulteren in een proces verbaal. Een veelgehoorde verontschul diging is, dat men niet weet dat deze wijze van kamperen verbo den is. De meeste overtreders wij zen op het feit dat bijna nergens door middel van borden wordt ge wezen op het feit dat het ter plaat se doorbrengen van de nacht niet is toegestaan. Steeds weer vertel len de agenten dat deze maatregel een algemeen geldende is bij alle gemeenten op Schouwen-Duive land. Bovendien zou men, wan neer vooraf inlichtingen zouden zijn ingewonnen bij de VW, ze ker op dit feit zijn gewezen. Ook zijn er een aantal rekrean ten, die te kennen geven alleen maar overdag op het betreffende terrein te staan, maar de nacht doorbrengen op een vaste plaats ergens op een camping. Slechts in een enkel geval is wat meer over redingskracht nodig om de men sen te wijzen op de noodzaak om toch maar een camping op te zoe ken. Zoals een Westduitse familie, die hun tenten heeft opgezet op het dagrekreatieterrein langs de Rampweg in de gemeente Midden- schouwen. Een onmiddellijk ver trek zou onmogelijk zijn omdat er kleine kinderen zijn, die al liggen te slapen. Bovendien verblijven ze op deze plaats slechts tot mor gen om dan de terugreis naar het Ruhr-gebied te aanvaarden. Voor al de heer des huizes maakt zich nogal boos over het aangezegde vertrej^ „Het is maar voor één dag!'Desgevraagd moest de man echter wel toegeven dat in de Hei mat een dergelijke kampeerwijze ook niet is toegestaan. Later in de nacht zou blijken, dat ook hij maar eieren voor zijn geld had ge kozen en de hele zaak had opge broken om een camping op te zoe ken. Voor dat geld kan hij overi gens heel wat eieren kopen, want de praktijk heeft geleerd dat de kantonrechter in voorkomende gevallen de overtreder veroor deelt tot een boete, die varieert tussen de honderd en honderdvijf tig gulden. Brouwersdam Met nanie is het opvallend rustig aan de zeezijde op de Brou wersdam. Het totaal aantal dag- rekreanten bedraagt daar minder dan tien van wie het overgrote deel al zichtbaar bezig is met het opbreken. Slechts in één geval be reidde men zich duidelijk voor op de nacht. Het betrof een tweetal Westduitse dames, die de tent hadden opgezet tegen het duinge bied van Schouwen-Duiveland. Zodra echter werd uitgelegd dat zoiets beslist niet mogelijk was, besloten zij het kampement weer op te breken om elders de nacht door te brengen. Zo verging het ook een aantal jongelui op het dagrekreatieter rein aan de Rampweg. En een tweetal dames, die een kampeer auto op het kampeerterrein aan de Rampweg, nabij de telefoon cel, bevolkten, konden meedelen dat men al gewaarschuwd was en dat dé beide echtgenoten op stap was een plaatsje op een camping te bemachtigen. De beide heren, die vlak daarop arriveerden, deel den (met het gezicht op onweer) mee dat het gelukt was en dat men zou vertrekken. De parkeer plaats bij de „Schouwse Hoeck" was door twee Belgen uitgezocht om daar de nacht in de auto door te brengen. Een verklaring was voldoende om de wijk naar elders te nemen. Een jeugdig tweetal, dat de auto had geparkeerd op het parkeer terrein bij het voetbalveld van Renesse, liet weten dat na „een genoeglijk samenzijn" de reis naar andere dreven zou worden voortgezet. Dissonant De enige dissonant tijdens onze nachtelijke tocht werd veroor zaakt door een Belg, die aan de Brouwersdam een waarschuwing had gekregen, en een plek had ge vonden op een parkeerplaats in de kom van Scharendijke. Hem werd duidelijk gemaakt dat deze han delswijze beslist niet de opzet was geweest van de gegeven waar schuwing. De man verklaarde be zig te zijn met rekreëren in zijn vrije tijd en dat hij op deze wijze niemand stoorde en niemand in de weg stond. „Bovendien vertrek ken we morgenvroeg richting strand. Ik wil hier dus liever blij ven staan." Uit eindelijk resul teerde een en ander in een proces verbaal, iets wat hem de opmer king ontlokte dat Zeeland een ge bied bij uitstek was om zijn ge liefde surf-sport te bedrijven, maar dat hij, door de ervaring van deze nacht, meteen „de buik vol «had van Zeeland". Boven was er aan boord van de kampeerwagen een baby van vier maanden, die, zodra de auto zich in beweging zou zetten, in alle toonaarden zou gaan huilen en daarin dreigde te blijven. Alleen een regelmatige „door-een-rammeling" kon bij ■tijd en wijle rust brengen. Het verhaal bespaarde de rekreant echter geen bekeuring. Dat deerde hem evenwel niet, want „ik wil hierover wel eens even praten met de officier (van justitie - red.). Later in de ochtend zou deze vakantieganger nog maals op de Middenschouwense dreven worden gesignaleerd, op zoek naar een geschiktere plaats om te overnachten. Vreemde zaak De laatste konfrontatie met overtreders van de kampeerver ordeningen op Schouwen-Duive land vond plaats in Den Osse. Op de parkeerplaats van een grote camping werden kampeerders aangetroffen met een caravan. Desgevraagd deelden de bewo ners mee dat zij alle recht hadden om zich daar op te houden, omdat zij de beheerder van de camping een bedrag van tien gulden had den betaald om op deze plaats te mogen overnachten. Een plaats op de camping zelf had hen eenen dertig gulden per nacht gekost, zo deelden zij mee. Het zal duidelijk zijn dat deze mensen niet werden gekonfron- teerd met een proces-verbaal. Hier dient de waarschuwende vinger een geheel andere kant te worden opgestoken Goede zaak Een waardig slot aan bovenge noemde nachtelijke avonturen kan worden geciteerd uit de mond van de burgemeester van Wester schouwen, mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Voorbij het middernachtelijk uur was zij, ondanks een fikse verkoudheid, op pad om de gang van zaken met betrekking tot de gehouden aktie van nabij mee te maken. De bur gemeester liet blijken ingenomen te zijn met deze operatie. „Door regelmatige kontrole's en waar schuwingen blijkt nu dat het aan tal illegale kampeerders duide lijk afneemt. Dat is een goede zaak". Twee Duitse dames, die de nacht in de duinen nabij de Brouwersdam wilden doorbrengen, kregen de waarschuwing hun kampement op te breken en een kampeerplaats op te zoeken. BURGH-HAAMSTEDE - John van de Riet, woonachtig en werkzaam in Zie rikzee, exposeert van maandag 4 t/m 16 juli in De Bewaerschole te Haamste de. Hij stelt recente olieverfschilderijen en enkele keramische werken ten toon. De onderwerpen zijn ontleend aan de werkelijkheid, maar vervormd weergegeven. Enkele van de geëxposeerde werken zijn opgenomen in de kol- lekte Kunst uit Zeeland 1983 van de Culturele Raad Zeeland. NIEUWERKERK - Het kollege van b. en w. van de ge meente Duiveland stellen donderdag 30 juni voor de' be dragen van het openbaar kleuteronderwijs óver 1982 voorlopig vast te stellen. Dat geldt ook voor het open baar lager onderwijs over 1982. Uit de stukken blijkt dat de gemeente aan het onderhoud van de schoolgebouwen en de verlichting, verwarming en schoonhouden 49.109,heeft uitgegeven, terwijl het bedrag dat van rijkswege aan de gemeente ter beschikking is gesteld 32.437,- bedraagt. De gemeente heeft aan het open baar lager onderwijs, inklusief het onderhoud van de gebouwen 148.547,— betaald. De bijdrage van het rijk komt op 150.578,—. Dat be tekent dat het lager onderwijs - in te genstelling tot het kleuteronderwijs - wel over voldoende financiële mid delen heeft beschikt. Indien de raad besluit beide voor stellen voorlopig vast te stellen kan de raad van Duiveland ook overgaan tot voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar lager onder wijs 1978 1982. Dit betreft het totaal van de werkelijke uitgaven van het openbaar lager onderwijs in deze pe riode, het totaal van de daarvoor be schikbaar gestelde bedragen en het verschil tussen beide bedragen, bere kend naar een bedrag per leerling. Het gemiddeld aantal leerlingen over het jaar 1978 lag aanmerkelijk lager dan in de jaren daarop. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat in dit aantal (290 V») niet het gemid deld aantal leerlingen van de open bare lagere scholen van Ouwerkerk en Sirjansland is begrepen. De werkelijke uitgaven inklusief onderhoud over de periode 1978 1982 bedragen 721.927,— en daar voor werd 656.111,— beschikbaar gesteld. In navolging van dit raadsvoorstel stelt het kollege voor een voorschot te verlenen op het voorlopig vast gestelde bedrag der overschrijding. Per leerling is dat een bedrag van 204,95 inklusief onderhoud. Het kollege stelt voor de bijzondere lage re school te Nieuwerkerk een extra vergoeding van 18.172,— toe te ken nen en de bijzondere lagere school te Oosterland een bedrag van 30.450,-. Leidsters-kamer Het bestuur van de Vereniging „School met de Bijbel" te Nieuwer kerk heeft bij de gemeente een ver zoek ingediend tot het beschikbaar stellen van de benodigde gelden voor de inrichting van de leidsters-kamer van de tweede leidster. Het kollege stelt voor aan dit verzoek medewer king te verlenen. Ook op de raadsagenda staat de voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1981. De gewone dienst sluit met een batig saldo van 295.163,en de kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van 1.758.379.-. In de vergadering van 26 mei besloot de raad Duiveland in te stem men met de voorgestelde statuten wijziging en in te stemmen mef het uitkeren van een extra dividend in zake het verlenen van financiële steun aan de Koninklijke Maatschap pij De Schelde. Het voorstel het op grond daarvan ontvangen bedrag als lening te verstrekken aan de stich ting voor economische ontwikkeling in Zeeland werd aangenomen. De raad wenste hierover eerst meei^ in formatie. Op grond van de nader ver strekte informatie stelt het kolltege donderdagavond voor het ontvangen dividend van de NV PZEM te ver strekken aan genoemde stichtihg. Aanvang 20.00 uur. ERP - Een 1-jarig jongetje is maap- dag op het erf van zijn ouderlijke wd- ning in Erp overreden door een trac tor. Het kind speelde achter eeh muurtje en is daar vermoedelijk ach* teruit gekropen. Het werd overrederi door een manoeuvrerende tractor.) Het kind overleed ter plaatse. De ar beidsinspectie stelt samen met de Rijkspolitie een onderzoek in. HILVERSUM - De Britse popzan ger en filmacteur David Bowie, die het afgelopen weekeinde circa hon derdduizend mensen op dc been bracht bij twee concerten in Rotter dam, is woensdag 29 juni (Nederland 2, 21.40 uur) tc zien irt een vraag gesprek in de NOS-filmrubriek „Ci nevisie". Bowie wilde tijdens zijn verblijf geen popjournalisten te woord staan, maar voor een „goede filmrubriek" wilde hij wel een uit zondering maken, zo meldt de NOS met gepaste trots. Aanleiding voor het interview in „Cinevisie" is de nieuwe film van de Japanse cineast Nagisa Oshima, ..Merry Christmas, Mr. Lawrence", waarin Bowie een Britse militair speelt die gevangen zit in een Japans krijgsgevangenenkamp. Van deze film zijn in het NOS-programma en kele fragmenten te zien, evenals van eerdere films waarin Bowie heeft geacteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4