Weer financiële tegenvallers bij Oosterscheldewerken Raadsleden willen Slikken Zonnemaire weer openstellen voor eigen bevolking Kommissie R.O. geïnformeerd over aanwijzing stiltegebied Prins Bernhard reikt zilveren anjers uit Werkloosheid groeit ook volgend jaar nog Raadsvergadering Brouwershaven Met betrekking tot Kop van Schouwen Kommissie twijfelt aan zin verordening t, DEN HAAG - Bij de Oosterscheldewerken doen zich weer financiële tegenvallers voor. Deze bedragen 238 miljoen gulden. Dit blijkt uit de dertiende voortgangs rapportage die minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat maandag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De rapportage bestrijkt de tweede helft van 1982. De minister deelde de Kamer mee dat zij zich - in weerwil van een afwijzend advies van de Raad van de Waterstaat - toch gedwongen ziet de afbouw van de Philipsdam met maximaal een jaar te vertragen. Volgens haar brengt dat voor het milieu geen onaanvaardbare gevolgen met zich mee. De vertraging van de afbouw van de Philipsdam is volgens de minister nodig om een oplossing te vinden voor een oud tekort van 37 miljoen gulden. Andere bezuinigingen, zoals een verder uitstel van de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland, vindt de mi nister niet aanvaardbaar. Daar is volgens haar de veilig heid in het geding. Die maakt noodzakelijk, dat meteen begonnen wordt met het vervangen van de sluizen bij Hansweert, die een onderdeel van de waterkering vor men. ministeries samen opgebracht. Het oude financieringstekort van 162 miljoen is voor 125 miljoen gekom- penseerd door gevonden besparingen en voor 37 miljoen door de vertraging van de bouw van de Philipsdam. 7,3 miljard ZALTBOMMEL - Door een brand op scheepswerf De Waal in Zaltbom- mel is maandag een 22-jarige man uit Vught zeer ernstig gewond geraakt. Hij was volgens de Rijkspolitie aan het lassen in de machinekamer van een in aanbouw zijnd schip, toen een hoeveelheid verf vlam vatte. Hij is met ernstige brandwonden opgeno men in het brandwondencentrum in Beverwijk. In het rapport staat dat nu de voor bereidingen voor de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschel- de zijn overgegaan van de voorberei ding naar de uitvoering, er veel erva ring is opgedaan met het daarvoor ontworpen materieel. Op sommige punten waren aanpassingen nodig, zoals bijvoorbeeld van de zuigkop- pen en de verdichtingsplaten van het mattenlegponton Cardium. In de verslagperiode is veel aan dacht besteed aan de meetsystemen. Die zijn vooral van belang voor het storten van de drempel van de storm vloedkering. Voor het peilen van de bestortingen, voor de kontrole van de aansluiting van de stortvelden en voor het opsporen van gaten in de stortlagen werd een zeer nauwkeurig peilsysteem ontworpen, aldus de voortgangsrapportage. Er wordt nu ook gewerkt aan meetsystemen voor het ingewikkelde werk van het plaatsen van de dorpel- en bovenbal ken en het inhangen van de schuiven, waarmee na de plaatsing van de pij lers zal worden begonnen. Uit de financiële bijlage van het rapport blijkt, dat de kostenstijgin gen in de tweede helft van het vorig jaar uitkomen op 232 miljoen gulden. Op een reeks onderdelen werden te genvallers geboekt, die per stuk niet meer dan een of enkele miljoenen guldens bedroegen, maar die samen op een groot bedrag uitkwamen. Die tegenvallers waren het sterker ma ken van ankerkabels, het aanpassen van zuigkoppen, noodzaak van meer hulpmaterieel, noodzaak van een speéiaal ponton voor het storten van grote stenen en dergelijke. Bovendien moest door de aanvan kelijk opgelopen achterstand bij het werk en het niet kunnen werken bij stormen overgegaan worden van een drie- op een vierploegensysteem. Dat kostte elf miljoen gulden extra, al dus het rapport. Voor het vastleggen van de bestor- ting tussen de funderingsmatten moesten speciale netten worden ge maakt om wegspoelen door de stro ming te voorkomen. Dat vergde een extra uitgave van 33 miljoen gulden. Bovendien werd het werk duurder door de normale prijsstijgingen als gevolg van de inflatie (54 miljoen gulden). Daarvan werd 48 miljoen ge- kompenseerd, zodat het door de prijsstijging veroorzaakte financie ringstekort zes miljoen bedraagt. Van de financiële tegenvallers (232 plus 6 miljoen) zal voorlopig twee honderd miljoen worden gefinan cierd, aldus verkeer en waterstaat. De stijging van de raming komt als gevolg van begin dit jaar in het kabi net gemaakte uitspraken niet meer helemaal voor rekening van verkeer en waterstaat. Twintig procent wordt direkt door het ministerie ge financierd. De rest wordt door alle Om de totale Oosterscheldewerken te voltooien moet op basis van de ra ming van begin dit jaar en op basis van het toen geldende prijspeil nog 3.269 miljoen gulden worden uitgege ven, aldus het ministerie. In totaal zal het werk op basis van het prijspeil januari van dit jaar 7.360 miljoen gulden kosten. Tijdens de uitvoering van het hele projekt sinds medio jaren zeventig zijn de kosten met ongeveer tien procent gestegen, de inflatie buiten beschouwing gela ten. Voor een projekt van dergelijke omvang is dat volgens verkeer en waterstaat erg weinig. Het rapport geeft verder nog een overzicht van de precieze stand van zaken bij de uitvoering van het pro jekt. De pijlers zijn allemaal klaar en momenteel wordt gewerkt aan de verbinding van de pijlers. De sluizen in de Philipsdam zijn klaar. Verder is een stortvaartuig ontwikkeld voor het storten van natuursteenbrokken uit het buitenland. Het zonder meer storten van die blokken steen zou de betonnen pijlers kunnen beschadi gen. AMSTERDAM - Prins Bernhard heeft maandag in aanwezigheid van prinses Juliana in het paleis op de Dam in de hoofdstad de zilveren an jers uitgereikt aan mevrouw C. H. Delfin-van Mourik Broekman uit Eist, W. de Veen uit Echt en prof. dr. ir. E. H. P. Cordfunke uit Schoorl. De prins deed dat in zijn hoedanigheid van regent van het Prins Bernhard Fonds. De amateur-archeologe mevrouw Delfin-van Mourik Broekman kreeg de onderscheiding voor haar inzet bij het archeologisch onderzoek van de Utrechtse Heuvelrug en de Neder- Betuwe. De oud-mijnwerker De Veen ont ving de zilveren anjer voor zijn werk op het gebied van natuureducatie en natuurbehoud. Prof. Cordfunke, hoogleraar in de thermochemie, werd onderscheiden voor zijn historische publicaties en zijn rol in de archeologische werkge meenschap van Nederland. DEN HAAG - Er zijn niet veel ka merbewoners die bij de huurcommis- sie een procedure beginnen tegen hun huisbaas. KIEL - In veel westerse landen zal de werkloosheid dit jaar en volgend jaar toenemen, zo verwacht het Kie- ler Institut fur Weltwirtschaft. In de Verenigde Staten zal de werkgele genheid echter groter worden door dat de vakbonden zich bij de CAO- onderhandelingen in hun looneisen matigen. Het bruto nationaal produkt (het totaal van de geproduceerde goede ren en verleende diensten) zal maar weinig toenemen. Dit jaar zal het toe nemen met anderhalf procent en vol gend jaar met 2,5 procent. In de Ver enigde Staten en Japan zal de groei van het bruto nationaal produkt gro ter zijn dan het gemiddelde van de westerse industrielanden, maar in België, Italië en Frankrijk moet re kening worden gehouden met een aanzienlijke vertraging van de eco nomische ontwikkeling, aldus het in stituut. De gemiddelde prijsstijging zal volgend jaar slechts vijf procent be dragen. Verder meent het instituut dat de ontwikkelingslanden en de olie-exporterende landen de eerstko mende jaren niet in staat zijn impul sen te geven aan de wereldeconomie ten gevolge van hun krappe financië le situatie. BROUWERSHAVEN - Verschillende raadsleden heb ben maandagavond tijdens de raadsvergadering Brou wershaven een pleidooi gehouden voor het weer openstellen van de Slikken te Zonnemaire, waar verle den jaar nog zoveel eigen inwoners van alle dorpen uit de gemeente rekreëerden. Nadat verleden jaar - verklaarde wethouder Ph. J. van Ast - een schadeclaim bij het rijk was ingediend door een autobezitter, die met zijn voer tuig op het (eigenlijk illegale) slechte pad daarheen had vastgezeten, is de toegang tot de slikken met een slag boom versperd. Burgemeester C. Slabbekoorn beloofde uiteindelijk, dat met Staatsbosbeheer over een oplossing voor de ei gen bevolking zal worden gepraat. De Slikken van Zonnemaire zijn een gewild rekreatiegebied, omdat de Grevelingen daar te bereiken is (was) met de auto en omdat het water er lang ondiep blijft, prettig en niet gevaarlijk voor kleine kinderen. WD-raadslid J. K. Goemans sprak van een trieste zaak voor juist die ge zinnen met jonge kinderen en CDA- er R. J. van der Wekken stelde als oplossing een bordje „Betreden op ei gen risico" voor, net als bij de caisson-haven. P.v.d.A.-raadslid C. J. de Munnik steunde dat laatste voorstel en voegde er aan toe dat het dichtgooien van de grote kuilen in dat weggetje toch niet zoveel werk en geld zouden kosten. Wachten tot het streekplan rond was, zou nog wel en kele jaren kunnen duren, was zijn mening. Wethouder Ph. J. van Ast liet we ten dat bij de Rekreatieraad was Ver zocht om subsidie voor de aanleg van een rekreatieterrein, onder andere met parkeerterrein. Maar deze raad had dat verzoek niet toegewezen, om dat de Slikken onderdeel uitmaken van het gebied waarvan het pro gramma van eisen moet worden vast gesteld door de Voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen, nadat de gemeenteraad daarover een uit spraak heeft gedaan. Onder dat ge meentelijk gebied vallen ook de in het Grevelingenbekken gelegen deel gebieden Dwars in de Weg en Haven Bommenede. In 1980 is er een werk groep ingesteld, die tot taak had het opstellen van een programma van ei sen voor deze deelgebieden. Deze werkgroep is samengesteld uit verte genwoordigers van rijks- en provin ciale diensten, onder voorzitterschap van wethouder Van Ast van Brou wershaven. Deze werkgroep heeft de eindrap portage gereed, maar deze is nog niet in het bezit van de gemeente. Bestemmingsplan Buitengebied Toen deze werkgroep in 1980 werd ingesteld, is de opdracht aan de ste- debouwkundige tot het maken van een bestemmingsplan, waarin de bestemmingen van het buitendijkse gebied van de gemeente worden gere geld, opgeschort. Pas wanneer de Grevelingenraad een uitspraak heeft gedaan over het programma van ei sen dat de werkgroep heeft op gesteld, kan de juridische verwer king in dat bestemmingsplan Buiten gebied van de gemeente door de ste- debouwkundige plaatsvinden. Wandelroute langs gehele Grevelingen Op korte termijn valt overigens wel een beslissing te verwachten over een wandelroute langs de gehele Grevelingen, vertelde burgemeester Slabbekoorn ons. Men wil proberen een principe-uitspraak te be werkstelligen voor een vier vijf daagse wandeltocht voor mensen met veel belangstelling voor de na tuur, met eerbied voor dit kwetsbare (vogels e.d.) gebied. Er zullen dan op vangmogelijkheden voor deze na tuurliefhebbers moeten worden ge troffen, wanneer zij bijvoorbeeld van Bruinisse naar Brouwershaven komen wandelen. In afwachting van die uitspraak, want dan pas kan het ontwerp ter vi sie worden gelegd, achtten B. en W. het van belang dat een voorberei- dingsbesluit zou worden genomen voor het betreffende gebied, waar mee de raadsleden zich akkoord ver klaarden. Zodoende kan worden ge regeld dat de gemeente daarop grip houdt. Het is dan verboden binnen dit gebied (onder andere het eiland Dwars in de Weg, Stampersplaat, Veermansplaat, Plaat van Bomme nede, Schor van Dijkwater) bepaalde werken uit te voeren zonder vergun ning van het kollege. Vertraging Burgemeester Slabbekoorn teken de hierbij nog aan, dat gemeente en provincie zich anderhalf jaar geleden reeds snel akkoord verklaarden met de opgestelde overeenkomst voor de Grevelingen en toen sterk hebben aangedrongen op een zo spoedig mo gelijke goedkeuring van de kamer van deze wettelijke regeling voor de Grevelingen. In een ontwikkeling zoals het Greveiingenschap door maakt kunnen zich echter op ver schillend nivo vertragingen voor doen (er zijn diverse ministeries bij betrokken) en het rijk heeft de over eenkomst nog steeds niet onderte kend of bekrachtigd. „Wanneer'dat gebeurt", aldus de mening van bur gemeester Slabbekoorn, „zullen de werken trouwens toch wegens geld gebrek mondjesmaat worden uitge voerd." Veel natuurgebied Uit tussentijdse rapportages is dui delijk geworden, dat grote gedeelten van de slikken straks als natuurge bied worden beschouwd, en daarom beperkt toegankelijk worden. De op zet is een deel ervan voor de rekrea- tieve sektor te bestemmen, waarbij dan de nodige voorzieningen, zoals toiletten, zullen worden getroffen. Met het oog op de bevolking van Zonnemaire achtte hij het bovendien belangrijk, dat een stuk rustgebied wordt gehandhaafd. De Slikken zouden anders over spoeld worden door surfers en cros sende auto's, waarschuwde de burge meester. Om dat te voorkomen advi seerde hij daarom niet al te veel te doen om de toegankelijkheid van de Slikken te bevorderen. BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen heeft maan dagavond van de zijde van het ministerie en de provincie een uitvoerige toelichting gekregen op de stiltegebieden in de zin van de Wet Geluidhinder. De gemeente Wester schouwen is daarbij betrokken via het natuurmonument de Kop van Schouwen. De kommissie was volop in de ge legenheid tot het stellen van vragen en sprak haar twij fels uit over de zin van de aanwijzing van de Kop van Schouwen tot stiltegebied. Zoveel zaken zijn immers al via de Algemene Politie Verordening geregeld, dus waarom óók nog een nieuwe verordening, zo vroeg de kommissie zich af. Voorzitter, mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer vertelde niet zo blij te zijn met de aanwijzing van dit ruim 3000 ha grote terrein tot stiltegebied. De raad van Wester schouwen heeft al eerder dit jaar via een bezwaarschrift aangedrongen op overleg met de betrokken instanties. „Want over ons, zonder ons, zal ons geen tweede keer gebeuren," sprak de voorzitter. Sekretaris J. W. de Jonge lichtte toe dat deze zaak voor de gemeente Westerschouwen zeer belangrijk is, omdat er (ekonomi- sche) belangen mee zijn gemoeid. Bij de kommissie bestond wat on gerustheid over de gevolgen die de aanwijzing voor de gemeente en voor de rekreanten zal hebben. De heer J. S. van Dam van het ministerie van Ruimtelijke Ordening trachtte de kommissieleden gerust te stellen door de mededeling „dat alles wat nu gebeurt in dit gebied in alle redelijk heid straks ook kan blijven voortdu ren, behalve overdadige geluidspro- duktie, want dat mag niet meer." Een stiltegebied wordt pas vast gesteld bij de vaststelling van een streekplan, verklaarde de heer ir. D. Altena, ambtenaar van de provincie Zeeland. Het stiltegebied treedt in werking op het moment dat voor de kop van Schouwen een herzien of nieuw streekplan wordt vastgesteld. De provincie kan eventueel een streekplan wijzigen. „Wat wel en wat niet mag in een stiltegebied zal worden besproken in een diskussie tussen de gemeente en de provincie. Ook het intentieprogramma moet nog worden vastgesteld," zei de heer Altena. Verstoring De heer Van Dam vertelde dat stil tegebieden worden aangewezen om te voorkomen dat de betreffende plaatsen worden verstoord door de moderne tijd. Dat geldt zowel ter be scherming van de natuur als om een gebied te kreëren waar de mens zich terug kan trekken. De heer J. van den Berge vroeg hoe het nu mogelijk is om ook stranden onder het stilte gebied te laten vallen. Van Dam ant woordde dat de huidige strandakti- viteiten gewoon doorgang zullen kunnen vinden, motorcross uitgezon derd. De heer S. Roos vroeg wat onder stilte wordt verstaan en wie de kon trole uitvoert. De heer Van dam zei dat het door mensen geproduceerde geluid het natuurgebied niet mag verstoren. „Het is moeilijk aan een niveau te koppelen, maar het geluid moet minder zijn dan 45 DBA. Akti- viteiten, die in het kader van het on derhoud van de natuur moeten ge beuren mogen wel plaatsvinden, zo als jacht, visserij, landbewerking en bomen zagen," aldus Van Dam. De heer Altena zei dat de kontroletaak formeel bij de provincie ligt, maar dat die taak wel gedelegeerd kan worden. De heer J. C. Hendrikse vond dat de gemeente Westerschouwen alles in het werk zal moeten stellen om een zo groot mogelijk deel van de Kop van Schouwen buiten te sluiten van het stiltegebied. Dit via overleg tus sen het rijk, de provincie en de ge meente. Tot de uitzonderingsgebie den behoren onder meer de zones langs de weg van haamstede naar Burgh en de weg van Renesse naar Haamstede. De heer J. Janse was zeer ontstemd over de komst van het stiltegebied. „De vakantieganger wordt zoveel mogelijk beteugeld. Het wordt terug dringen geblazen. Ze mogen niet meer naar het strand en ze moeten ook hun mond houden," zei hij ver ontwaardigd. „Ik ben bang dat de leefbaarheid in Westerschouwen sterk aan banden wordt gelegd. Zon der rekreatie zou het hier zeer armoe dig zijn." Wethouder A. J. Padmos vond de hele diskussie maandagavond wei nig zinvol: „De burger zou hoofd schuddend van deze diskussie zijn weggelopen en gezegd hebben: nu hebben ze toch teveel mensen in Den Haag." Hij zei dat iedereen dezelfde bedoeling had met de Kop van Schouwen. „Het moet alleen overge reguleerd worden." Geluidhinder en wegen De heer H. B. Veerman, technisch ambtenaar van de gemeente Wester schouwen hield een uitvoerige spreekbeurt over de Wet Geluidhin der in relatie tot wegenaanleg. Het kwam er op neer dat onderzocht moet worden hoeveel geluidoverlast een (nieuwe) weg op de gevels be zorgt. Dat moet worden onderzocht en eventueel moeten dan voorzienin gen worden aangebracht. Bij aanleg van een nieuwe weg komen deze kosten voor rekening van Wester schouwen. De taak van de raad richt zich op het maken van een schetsont werp, het laten uitvoeren van akoustische onderzoeken, eventueel overleg voeren met Gedeputeerde Staten over het aantal DBA's en het invullen van het bestemmingsplan. Veerman zei dat binnen de gemeen te Westerschouwen geen woningen voorkomen met geluidsoverlast bo ven de 65 DBA, met andere woorden: in deze gemeente doen zich geen er nstige gevallen voor. De wet zegt: 50 DBA is de grenswaarde op de wonin gen. Westerschouwen heeft nogal wat drukke wegen, onder andere: de Scrooskerkseweg, de Kraaijcstcin- weg, de Hogeweg, de Kloosterweg, de Hoogenboomlaan, de Laöne. de Rampweg. de Lange Rekc en de Rijksweg 57. Deze wegen moeten worden onderzocht op hoeveel geluid zij flees: het verkeer) produceren. iedere dinsdag Renesse Start VW-kantoor. Fietswandel- tochten. 14.00 - 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Haamstede Tot en met 17 augustus. Nederi. Herv. Kerk. Dia-serie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Renesse VW-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VW-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Woensdag 29 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. De Gekroonde Suikerbiet. Gezellige afsluitavond Vrouwen-kafé. 20.30 uur. Renesse Ned. Hervormde kerk. „Renesser Ouverture", eerste zomeravondkon- cert. 20.00 uur. Bruinisse Achter scheepswerf Duivendijke. Waterspelen 19.30 uur. Donderdag 30 juni Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Haamstede VVV kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr., 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling. Opening door Hans Warren. 17.00 uur. Renesse Opening dorpshuis. 14.30 uur. Zaterdag 2 juli Renesse Centrum. Loop en terrasconcert. 14.00 - 17.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Promenadeconcert kamerorkest Drieklank, Middelhar- nis. 20.00 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door „Con Amore". Aan vang: 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Concert door „Vooruit" Oude Tonge. 19.30 uur. Dinsdag 5 juli Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Modeshow. 20.00 uur. Woensdag 6 juli Renesse Hervormde Kerk. Schouwse klan ken. 20.00 uur. Bruinisse Centrumplein Aquadelta. Braderie. 12.00 uur. Pleintheater. Play back show. 20.00 uur. Zaterdag 9 juli Renesse Centrum. Terras- en loopconcert, Die Edelweiss Buben. 14.00 - 17.00 uur. Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Renz. 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2