WWV uitkering werkloze ionaeren verandert. Bouw dienstgebouw voor stormvloedkering tot de helft gevorderd cv ja* wmüig§g r: Op schema voor oplevering 1 juli 1984 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 juBitssa Nr. 23342 3 alles in het werk te storten, een uit daging is. Er is een meesterschap aan vakmanschap nodig voor het realise ren van wat ongetwijfeld een blik vanger in het inwendige van het ge bouw zal zijn. Eigen energievoorziening Wat de bezoeker bij de eerste aan blik niet zal opvallen, is de energie voorziening voor de pijlerdam. Hier bij wordt onderscheid gemaakt tus sen de energie die nodig is voor het bewegen van de schuiven en de ener gie die onder normale omstandighe den wordt gebruikt. Indien alle ener gie zou worden betrokken uit het openbare electriciteitsnet, zou de PZEM dat piekvermogen voortdu rend beschikbaar moeten houden, met als gevolg zeer hoge kosten voor vastrecht. Alleen al op financieel-ekono- mische gronden is de opwekking van eigen energie aantrekkelijker. Bo vendien kan dan gebruik worden ge maakt van apparatuur van de eigen centrale die nu reeds voor de bouw van de stormvloedkering wordt ge bruikt. In de energie-behoefte voor het ge lijktijdig bewegen van èlle schuiven wordt daarom voorzien door eigen opwekking. Om zekerheid te hebben dat er in elk geval voldoende capaci teit aanwezig is, worden 10 aggrega ten (van 725 KVA) beschikbaar gesteld. Er zijn er voor het bedienen van alle schuiven tegelijk zes nodig, er worden er twee extra gezet in ver band met revisie en om geheel op ze ker te spelen worden er n£>g twee ge plaatst. Bovendien zijn de nodige veilig heidsmaatregelen getroffen, zodat de schuiven in ieder geval kunnen wor den gesloten. De energie die onder normale om standigheden wordt gebruikt, wordt geleverd door de PZEM. Ditzelfde geldt voor de energie die nodig is Zo komt het Dienstgebouw voor de stormvloedkering er uit te zien. De gevels zijn van beton en de kozijnen buiten worden gemaakt van de houtsoort iroko, dat onder invloed van het klimaat zal vergrijzen. Door het toepassen van voornamelijk lichte kleuren in kombinatie met glaskappen en gevel openingen krijgt het gebouw ondanks het introverte karakter een licht inte rieur. wanneer niet alle schuiven tegelij kertijd behoeven te worden bewo gen. Het voordeel daarvan is onder andere dat de aggregaten niet konti- nue in bedrijf behoeven te zijn, h< t- geen de levensduur verlengt, terwijl bovendien geluidshinder wordt be perkt. Na de „bouwvak" Nog voor de bouwvakvakantie wordt de laagbouw van het dienstge bouw op hoogte gebracht en de ver diepingsvloer voor de hoogbouw gestort. Daarna gaat het werk aan de hoog bouw verder, terwijl in de laagbouw aan het afbouwwerk, zoals timmer en metselwerk, stellen puien, pla fonds, wanden en vloeren, wordt be gonnen. De planning is zodanig geko zen, dat een gelijkmatige personeels bezetting ontstaat. Bij de bouw zijn van Dosbouwzijde maximaal ongeveer 40 medewerkers betrokken, terwijl bovendien onge veer 20 man, zoveel mogelijk via Zeeuwse onderaannemers wordt in geschakeld. Met het inplannen van de bouw van het dienstgebouw in het tijdsche ma van de stormvloedkering was er rekening mee gehouden dat het aflo pen van de werkgelegenheid in de pijlerbouw gedeeltelijk werd opge vangen. De bouw van het dienstgebouw voor de pijlerdam is thans tot de helft gevorderd. Na de bouwvakvakantie wordt aan de hoogbouw begonnen en begint het afbouwwerk in de laagbouw. Om een indruk te krijgen van de grootte: het carré dat wordt gevormd door de buitenschil (de laagbouw), heeft zijden van bijna 80 meter. Het centrale gebouw, de hoog bouw, is gesitueerd binnen een vierkant grondvlak dat 36 bij 36 meter meet. Het centrale middenplein heeft zijden van elk ruim 39 meter. WERKEILAND NEELTJE JANS - De bouw van het dienstgebouw ten behoeve van de pijlerdam in de Oosterschelde is precies tot de helft gevorderd. In au gustus '82 werd met de bouw begonnen, op 1 februari 1984 moet het gebouw wind- en waterdicht zijn en op 1 juli volgend jaar is de oplevering gepland. Alle ruimten die nodig zijn voor bediening en onder houd van de stormvloedkering worden in dit gebouw on dergebracht. Van daaruit worden straks dus ook de sta len schuiven geopend en gesloten. Dat gebeurt vanaf een lessenaar, waar omheen op enige afstand een signale ringstableau zal worden opgesteld waarop de toestand van iedere schuif afzonderlijk kan worden afgelezen. In hetzelfde gebouw, op de twee bovenste verdiepin gen, wordt een professionele, permanente en grootscha lige Delta-tentoonstelling ingericht. Het tijdelijke Info centrum Stormvloedkering op Neeltje Jans zal dan ver dwijnen. Met de inrichting van deze exposi tie in het Dienstgebouw wordt tij dens de bouw al rekening gehouden wanneer dat „grote stukken" be treft. Illustrerend voorbeeld hiervan is een twaalf meter lange gondel met een gewicht van tien ton, die in de vi de tussen de beide expositieruimten komt te hangen. Deze gondel is af komstig van de afsluiting van het Brouwershavense Gat en de enige die niet is verkocht. In januari zal de laatste mogelijkheid zijn om dit ge vaarte nog in het Dienstgebouw te plaatsen. Hoewel bij de bouw al for se kranen worden gebruikt, zal er voor die speciale gelegenheid een speciale, nog grotere nodig zijn, ver telt ing. Wim van de Linde van Rijks waterstaat. Hij is samenmet Bart Ansem van Dosbouw projectleider van de bouw van het Dienstgebouw. De bouwkosten bedragen, inklusief elektra, centrale verwarming, lucht behandeling, liftinstallatie en derde- lijke, 14,6 miljoen gulden. Inrich tingskosten en installatie van aller lei apparatuur zijn niet in dat bedrag begrepen. „Zwevend" Architectenburo Quist uit Rotter dam ontwierp een gebouw van vijf verdiepingen. De bovenste drie eta ges komen als het ware „zwevend" boven het centrale middenplein van de twee 'onderste te hangéh. Het is ge situeerd aan de zeezijde van Neeltje Jans „en legt daardoor een direkte relatie met de schuivenkomplexen en het water. Deze uitgesproken positie maakt de spanning tussen veiligheid en de dynamiek van de zee voelbaar", aldus luidt de omschrij ving die ing. Van de Linde over deze lokatie geeft. Robuust en sober Het aanzicht van het van beton op getrokken gebouw is robuust en so ber (zie tekening). In de „buitenschil" zijn werkplaatsen, was- en kleedruimten en de diesel ruimten gelegen. Deze ruimten zijn gericht op het centrale middenplein en krijgen daglicht door een lichtstrook tussen het lage en hoge deel van het gebouw, waardoor het bovendien zijn introverte karakter krijgt. De eerste verdieping van het cen trale gebouw (de smallere hoogbouw) bevat kantoren en ruimten voor de storingsbediening, van waaruit in geval van kamaliteit de schuiven van de stormvloedkering worden be diend. Tevens wordt op deze verdie ping de kantine ondergebracht. De tweede en derde verdieping worden dus gereedgemaakt voor de Delta-expositie en deze worden ruim telijk verbonden door het centrale open trappenhuis in de vide. Door de ramen op de hoeken van deze verdie pingen zal het totale Oosterschelde- milieu straks te overzien zijn. In de centrale kern komen leiding schachten, trappen en een lift. Lift schacht en trappenhuis worden om geven door glaspuien en boven het dak afgedekt door een grote glaskap. Aparte ingangen Voor de werknemers en voor de be zoekers zijn er twee aparte ingangen, die doen denken aan de toegangen tot een parkeergarage. De dienstingang is zeseneenhalve meter breed, want dat is tevens de toegangsweg tot de binnenplaats die ook voor vrachtwa gens bereikbaar moet zijn. Ook „binnen" wordt het dienst- en bezoekersverkeer volledig geschei den gehouden (zoals door het creëren van aparte trappen) maar door de glaspuien krijgt men op alle verdie pingen een indruk van de aktivitei- ten die daar plaatsvinden. „Het ge bouw legt zichzelf als het ware uit aan de gebruiker", zegt ing. Van de Linde daarover. Loop-hangbrug Het centrale trappenhuis wordt be reikbaar via een stalen loopbrug met trappen. Deze brug loopt van de be zoekersentree in totaal vier meter omhoog naar de tussenvloer van het trappenhuis. De loopbrug funktion^ert als het ware als hangbrug over het gedeelte van het middenplein dat hij kruist. Voor invaliden wordt een aparte lift gemaakt, zodat deze de trappen in de loopbrug niet behoeven te gebrui ken. Ing. Van de Linde benadrukt dat het maken van het centraal trappen huis met zijn ronde vorm, leiding schachten, trappen en bordessen, dit ZIERIKZEE Paspoorten gestolen Uit de auto van A. A. v. G. ver dween in de nacht van zaterdag op zondag zijn paspoort en autopapie ren. De auto stond geparkeerd op de Lange Nobelstraat. Bocht te ruim genomen In de Vlakestraat te Poortambacht kwam automobilist J. J. S. uit Vlis- singen zaterdagavond rond 21.00 uur te ruim de bocht door, waardoor S. in botsing kwam met de geparkeerde 'wagen van E. v. d. V. uit Ziérikzee. Beide auto's werden totaal vernield. S. werd een bloedproef afgenomen. BURGH-HAAMSTEDE Kommissie R.O. De kommissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Westerschou- wen houdt maandag 27 juni een ver gadering in het gemeentehuis. Op de agenda staat onder meer de stiltege- bieden in de zin van de Wet Geluid hinder en de Wet Geluidhinder in re latie tot wegenaanleg. Aanvang 19.30 HAAMSTEDE Auto tegen lichtmast Zaterdagavond reed een auto op de J. J. Boeijesweg te Haamstede door nog onbekende oorzaak tegen een lichtmast die afknapte. De auto be hoorde bij de handelsvoorraad van W. S. uit Zevenbergen. De bestuurder was zaterdagavond spoorloos. Perso neel van de PZEM heeft de bedrading stroomloos gemaakt. RENESSE Auto in de sloot Bestuur P. v. B. uit Werkendam zou met zijn auto te hard achteruit hebben gereden, waardoor V. B. de macht over het stuur kwijtraakte en in de sloot terecht kwam. De auto werd flink beschadigd, net als de scheidingshaag van camping Bonafi de. Advertentie Als je onder de 23 bent en WWV ontvangt, kun je het beste zo snel mogelijk naar de Gemeen telijke Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente gaan. Omdat er voor jongeren een eis bijkomt om in aanmerking te komen voor de W^V Met ingang van 1 juli 1983 moet je, in de drie jaar voordat je werkloos werd, minimaal 130 weken een baan gehad hebb«n. Verder zal de WWV niet meer gedurende twee jaar worden uitgekeerd, maar stopt de uit kering na één jaar. Mocht je niet (meer) in aanmerking komen voor de WWV vraag dan meteen of de RWW voor jou geldt. Vergeet dat vooral niet. Want RWW krijg je nooit met terugwerkende kracht. Bij de Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente ligt ook een folder waar de veranderingen precies in staan. Schade door ruzie Enkele ruziezoekende jongelui op een camping aan de Oude Moolweg waren reden voor C. M. uit Waddinx- veen een bemiddelingspoging te wa gen, hetgeen hij met een slag op het hoofd met een honkbalknuppel moest bekopen. Later werd ook nog zijn auto vernield voor een bedrag van 1.000,— de voor- en achterruit werden ingeslagen. aan de wedstrijden. Kerkwerve kwam terecht op de negende plaats van de ranglijst. OUWERKERK Auto's opengebroken Op de Baalpapenweg zijn zaterdag twee auto's opengebroken, eigendom van M. v. d. L., beiden uit Antwer pen. Een ruit werd ingeslagen en een portier geforceerd. Er wordt een handtas vermist met papieren en 1700 Belgische francs. BRUINISSE Dit is een pubtikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Baldadigheid Door oplettendheid van een inwo ner uit Renesse kon de politie zater dagavond M. L. v. 't. H. uit Smits- hoek (gem. Barendrecht) aanhouden, die bekende uit baldadigheid twee autobanden van H. v. d. B. uit de Lier lek te hebben gestoken. Een an der had een fiets gestolen. Deze da der is nog niet aangehouden. Diefstal uit auto Uit een op de Rampweg staande auto van M. P. uit Viersen (W.Dlnd) werden in het weekeinde zijn autopa pieren en geld ontvreemd. ELLEMEET Brandschade aan auto Vrijdag reed op de Kuijerdamse- weg richting Renesse automobiliste mevrouw A. G.-T. Door nog onbeken de oorzaak begon de wagen te roken en vloog in brand. De brandweer van Middenschouwen blustte het vuur, maar de auto liep wel brandschade op. SCHARENDIJKE Boottrailer gestolen In het zonnige weekeinde miste J. J. G. uit Rotterdam de achter zijn au to gekoppelde boottrailer, en deed hiervan aangifte bij de politie. De wagen stond geparkeerd op de Brou- wersdam. Diefstal en vernieling Via een ingeslagen voorruit van de auto van C. H. uit Essen (W.Dlnd) werden geld en goederen gestolen: 250 DM, een gouden horloge en een handtas, die later (leeg) in Ouddorp werd gevonden. BROUWERSHAVEN Surfplank gestolen D. Z. uit Delft deed aangifte van de vermissing van zijn surfplank plus zeil plus giek, die op zijn auto was be vestigd die geparkeerd stond op de Nieuwehaven in Brouw. KERKWERVE Frontale botsing Op de provinciale weg Zierikzee- Haamstede botste C. C. M. R. uit Roosendaal frontaal tegen de auto van R. M. J. J. uit Bruinisse. R. raak te op nog onverklaarbare wijze op de linker-weghelft. Beide auto's raak ten total-loss zonder dat er persoon lijk letsel viel te betreuren. Jan de Jonge voerde de wrakken af. Brandweer was in Rucphen In Rucphen werden zaterdag 25 ju ni de gewestelijke brandweer- wedstrijden gehouden. Omdat Ker kwerve vierde geworden was bij de regionale wedstrijden, gehouden op 7 mei te Kerkwerve, mocht de vrijwil lige brandweer ook in Rucphen in treden. Twaalf korpsen namen deel Heggeschaar gestolen Op vrijdag deed M.O. uit Bruinis se, rayonleider van de B.T.L. aangif te van inbraak in het .bedrijfspand. De deur was zwaar geforceerd en ver mist wordt een heggeschaar ter waarde van 1500,—. Inbrak kantine Opnieuw is ingebroken in de kanti ne van VV Bruse Boys. Vermist wordt een komplete geluidsinstalla tie en verder een geldkistje en wat snoep. Over de totale waarde is nog niets bekend. De toegangsdeur was erg toegetakeld. MIDDELBURG - Mr. G. H. Nomes is benoemd tot vice-president van de Arrondissementsrechtbank in Mid delburg. Hij was rechter in dat colle ge. HILVERSUM - De NOS-radiover- slaggever Dick Verkijk, die in Praag is om de vredesconferentie daar te verslaan, is in moeilijkheden ge raakt toen hij donderdag opnamen maakte van een demonstratieve bij eenkomst van de Tsjechoslowaakse vredesbeweging. Dit heeft een NOS- woordvoerder meegedeeld. De poli tie heeft die banden in beslag geno men, samen met onder meer tele visie-opnamen van de Britse BBC. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar M41.00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; successes'(t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. iBiii ïiiSiiW' f 'Jimm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3