Bruse PZEM-aandeel naar Stichting: Ekonomische Ontwikkeling Zeeland Oesterprojekt Grevelingen voorlopig van de baan Kleuters Piggelmee verkleed als indiaan Anjerfonds schenkt piano aan kinderkoor te Kerkwerve Minimum- broodprijs vijf cent omhoog Fikse klappen in Zierikzee Kabinet akkoord met verhoging klassegrootte Maatschappelijk werkster neemt afscheid Verkeersdode 2 BRUINISSE - „Als de direkteur van de visserijen zegt dat hij het oester- broedprojekt in de Grevelingen „kritisch zal beoordelen", houd dan maar op", aldus een teleurgestelde wethouder H. Schot in de raadsvergadering van vrij dagavond bij het behandelen van de ingekomen stukken. Bij dit agendapunt waren drie brieven gevoegd: van de voorlopige raad voor de Grevelingen, van het gemeentebestuur van Goedereede en een brief van het ministerie, waaruit blijkt dat de gemeente Bruinisse (nog) geen medestanders heeft voor het ambi tieuze projekt. Bij zijn besluitvorming betrok de direkteur van de visserij, ir. Th. J. Tienstra, een aantal faktoren, waarvan de onzekerheid of de Grevelingen zout blijft, dan wel zoet wordt er één is. Een standpunt dat ook door het dagelijks bestuur van de voorlopige Grevelingenraad wordt gehuldigd. Voorzitter J. Hoek van Dijke schrijft het kollege de Bruse plan nen slechts voor kennisgeving aan te nemen, vanwe ge de voorlopige status van de raad, maar mocht de Grevelingen zout blijven, zal de kwestie van de schelpdierencultures in de Grevelingen „diepgaand aan de orde komen", aldus J. Hoek van Dijke. Prematuur Het kollege van B. en W. van Goedereede is van oordeel, dat het in dit stadium prematuur is een uit spraak te doen aangaande de toekomstige struktuur van het Grevelingenbekken, zolang de keuze zout- zoet niet is gemaakt. Zolang de studies hierover niet zijn afgerond, wenst het kollege geen uitspraak te doen over de Bruinisser plannen. De direkteur visserijen vermeldt voorts, dat in af wachting van de beslissing zout-zoet zoals bekend een „ad-hoc beleid" gevoerd wordt, hetgeen inhoudt dat aan bedrijven geen rechten worden verleend met uitzondering van de aalvissers en de Deltafedratie. Het door het kollege voorgestane projekt houdt een zelfstandig bedrijf in, dat als toeleveringsbedrijf zou moeten fungeren voor de oestercultuur in de Oosterschelde, belangrijk voor de werkgelegenheid van Bruinisse: hiermee zouden werkplaatsen wor den gekreëerd voor jeugdige werklozen. De voor gestelde werkwijze (collectie op „lampions") zal vol gens de direkteur van de visserijen dusdanig ar beidsintensief zijn, dat de vrees bestaat datde post arbeid een rendabele produktie onmogelijk maakt. Een uitgebreide kosten-baat analyse is noodzake lijk. Hoge investeringen „Een opzet zoals die wordt voorgesteld, vereist ho ge investeringen", vervolgt ir. Tienstra. „Daarvoor is het nodig dat zekerheid bestaat dat het projekt meerdere jaren achtereen kan functioneren. Daar de oesterbroedwinning momenteel op basis van één jarige overeenkomsten geschiedt, kan deze zeker heid niet worden verkregen. Ook is het nog niet ze ker of de Oosterschelde op korte termijn weer wordt vrijgegeven voor de teelt van de platte oester, waar door afzet niet verzekerd is, tenzij wordt doorge- kweekt tot een konsumptieoesters, hetgeen niet in uw bedoeling ligt", aldus de directeur. „Mocht uw kollege besluiten het projekt toch door te zetten, al dan niet met steun uit het provinciaal werkgelegenheidsfonds, een zelfstandig oester- broedwinningsbedrijf te creëren, dan zal een aanvra ge om de benodigde ruimte in het Grevelingenmeer, geschat op drie bij vijf ha, ingediend bij de inspek- teur der Domeinen te Goes (eigenaresse van de Gre velingen, red.) mijnerzijds in verband met de onze kerheid en in strijd zijn met de beleidslijn, kritisch worden beoordeeld", zo waarschuwde ir. Tienstra het kollege. Woorden die door visserij-wethouder Schot werden vertaald met: vergeet het maar. Eén en ander betekent geen doorgang van het oesterbroedwinningsprojekt, voorlopig dit jaar. Wil de het projekt een kans van slagen hebben, dan had al vóór 1 mei begonnen moeten worden. Overigens staat het RIVO positief tegenover de plannen, maar als er kritisch wordt geadviseerd Raadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - Of het kwam door de vreugdevolle me dedeling aangaande de aanpassingswerken aan de oude Gemeentehaven die de raadsleden 's middags te horen kregen, öf door het ontbreken op het gemeentelijk appèl van raadslid W. F. M. Vonk (met gips aan huis ge kluisterd) die toch vaak voor enig politiek vuurwerk zorgt, öf door de tropische temperatuur in de raadszaal: behoudens de haven kabbelde de raadsvergadering vrij dagavond naar een rustig einde. Zélfs de supermarkt-problematiek kon niet voor opwinding zorgen. Op de raadsagenda prijkte de intrekking van het verkoopbesluit van 1 april 1982, waarmee de raadsleden diende in te stemmen. P.v.d.A.-er A. J. Bal noemde het een eigenaardige zaak om een zo lang durende kwestie nog vóór de vakan tie af te handelen, zeker nu het kollege heeft gezegd dat onderhandelen altijd mogelijk is. Raadsvoorzitter T. C. Hekman noemde het kollegevoorstel een logisch gevolg van het terugdraaien door de raad van de toegezegde opper vlakte tot 600 m2, waardoor de overeenkomst moet worden geanuleerd. „On derhandelen kan nog, maar we hebben echt niet méér te verkopen dan 600 me ter", aldus de heer Hekman. De Stichting voor Ekonomische Ontwikkeling Zeeland krijgt het Bruse PZEM-aandeel ad 119.000,— als renteloze lening. Al drong A.B.- man C. J. van Liere er wel op aan dit als een éénmalige zaak te beschou wen en had uit de statuten niet die ze kerheid kunnen vinden. Ook had Van Liere nergens kunnen vinden dat, als er eventueel winst zou zijn, dit aan de geldschieters ten goede zou komen. Wat dit laatste betreft was wethouder H. Schot het geheel met KERKWERVE - Het Anjerfonds wil een piano schenken aan het kin derkoor Hatikwa van de Chr. Natio nale School te Kerkwerve. De piano staat op dit moment nog in het Am bachtencentrum „Demarari" in Mid delburg en is gebouwd door firma „De hamernoot" uit diezelfde plaats. De firma „De hamernoot" schonk de piano aan het fonds, en deze schenkt het dus op zijn beurt aan het Kerkwerfse kinderkoor. Half mei besloot de dirigente van het koor, mevrouw M. van Sluys-Gerritsen, een brief te schrijven aan het Anjer fonds. Maar dat de aanvraag zo snel gehonoreerd zou worden had nie mand verwacht. Het is de bedoeling dat de makers de piano nu verder afbouwen en dat hij na de zomervakantie officieel overgedragen wordt aan het kinder koor. Deze feestelijke gebeurtenis zal waarschijnlijk plaatsvinden in het Ambachtencentrum te Middel burg. hem eens. „We mogen blij zijn als we op z'n best die 119.000,— terug krij gen; als er verlies is zien we niet veel van het geld terug, maar andersom moet het ook mogelijk zijn bij winst, dat de gemeenten daar hun deel van zouden krijgen. We zullen dit nog aankaarten", was de toezegging van de wethouder. Kleine-loodsen- terrein Het bijgestelde kollegevoorstel aangaande de kostprijsberekening voor grond op het bedrijfsterrein, vond nu wel genade in de ogen der raadsleden. De voorgestelde donatie ad 70.000,— komt nu geheel ten goe de aan het zogenaamde „kleine- loodsen-terrein", waarvan de grond nu komt op een vierkantemeterprijs van 66,06 en voor normaal in- dustriegrond op 63,45. S.G.P.-fraktievoorzitter L. J. v. d. Bos gaf het kollege de raad mee om ruchtbaarheid te geven aan be langstellenden dat de grond te koop is en voor welke prijs. Ook Van Liere vond dat er meer aquisitie gepleegd moet worden hetgeen wethouder M. J. v. d. Velde de reklame-slogan „En betere waar, èn tien procent ontlokte. Enige verwarring ontstond bij de notitie personeelssituatie openbare scholen, waar de heer Bal moeite had met de in de notitie staande benoe ming van mevrouw Jonker-Schrier in tijdelijk dienstverband, nog vóór de raad daar over had gestemd. Misverstand Zijn bezwaar berustte op een mis verstand: het kollege benoemt in tij delijke dienst en stelt de raad daar van in kennis. De raad stemt hier niet over. Verder werd er op aange drongen om toch vooral rekening te houden met schoolverlaters bij even tuele benoemingen, om deze althans enige ervaring te laten opdoen. Een stelling, die door het kollege ten vol le werd onderschreven. Met algemene stemmen en zonder debat werden aangenomen: de der tiende wijziging van de legesverorde ningen, vier begrotingswijzigingen, de dertigste wijziging van het ambte narenreglement, de bestemming van het restant-krediet ad 30.000,— (herbestrating en hemelwaterafvoer). Mevrouw E. de Zeeuw-Bal werd benoemd tot hoofd leidster van openbare kleuterschool ,,'t Kwetternest", met acht stemmen voor en twee blanko. WSV „Bru" De vergunning aan W.S.V. „Bru" voor ingebruikneming van afmeerge- legenheid voor jachten in een gedeel te van de voormalige werkhaven, werd verlengd tot 1 januari 1984. Het betreft een tijdelijke verlenging van het kontrakt, om meer tijd te krijgen voor nader overleg. Wederom werd ten behoeve van de heer J. v. d. Bos een voorbereidings- besluit genomen in verband met de aanvraag van een bouwvergunning voor de bouw van een magazijn ach ter zijn winkel. Het was raadslid Bal opgevallen, dat deze zaak al eerder was behandeld. Belanghebbende had evenwel verzuimd tijdig een bouw plan in te dienen, waardoor de ge meente op extra kosten werd gejaagd nu de hele procedure opnieuw in gang moet worden gezet. Tolheffing Bij de rondvraag wilde Van Liere weten of het kollege iets bekend was over een tolheffing op de toekomsti ge Philipsdam. Het was niet bekend. M. Meeuwsen (C.D.A.) informeerde naar de stand van zaken aangaande het mortuarium. De kerkeraad zou daarover vrijdagavond beslissen, antwoordde de raadsvoorzitter. Mug en olifant De vergadering kreeg een ludiek einde door Houkamp's vergelijking van het miljoenenprojekt Gemeente- haven, niet de spraakmakende „een- depit", als olifant staat tot mug. Hij maakte heg kollege opmerkzaam op het feit dat de pit leeg staat als ge volg van het droge weer. „Het is nu makkelijk werken", opperde de P.v.d.A.-er aan zijn wethouder, die, in een zeer goede bui vanwege de ha ven, meteen aankondigde maandag al te beginnen aan de pit. „De vogels zijn nu toch gevlogen", wist ook v. d. Velde, maar hij wees Houkamp er op dat er nog een wild eend zat met jongen, „en die wilden we niet laten omkomen. Vandaar dat het nog even heeft geduurd. Maar maandag beginnen we." EDE - Noodweer heeft vrijdag avond in de Gelderse gemeente Ede enorme overlast veroorzaakt. Tal van wegen kwamen volgens de poli tie blank te staan en door blikse minslagen zijn de meeste ver keerslichten in Ede gestoord of volle dig uitgevallen UTRECHT - Het gemiddelde ver- pleegtarief van de ziekenhuizen is vorig jaar met bijna 12 procent geste gen, terwijl op 10 procent was gere kend. Dit blijkt uit het eerste jaar verslag van het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg (COTG). DEN HAAG - De minimumbrood prijs voor de consument gaat met in gang van dinsdag 28 juni met vijf cent omhoog en komt voor een brood van 800 gram op 1,81 gulden. Voor de handel bedraagt de verhoging die de broodproducenten mogen berekenen vier cent. De verhoging voor de han del gaat maandag 27 juni in. De verhoging is het gevolg van een stijging van de kosten voor de produ centen. De laatste verhoging van de minimumprijs dateert van 25 mei vo rig jaar. Het ministerie van economi sche zaken, dat dit heeft meegedeeld, heeft de verhoging goedgekeurd. ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag is het tot een fikse vechtpartij gekomen op de Melk markt. Omstreeks half drie reed M. V. (30) uit Den Haag zonder lichten over de Melkmarkt. Hij werd hier opmerkzaam door gemaak door een groepje passanten: W. J. v. d. A (20) uit Rotterdam, E. A. C. B. (26) uit Nieuw Namen, M. v. d. V. (22) uit Bruinisse en J. W. M. (28) uit Zierik zee, door de politie als „benadeelden" genoemd. M. V. (de man zonder lichten) stap te zijn auto uit in plaats van zijn lich ten gewoon aan te doen, gewapend met een stoelpoot en ramde twee an dere passanten G. N (25) uit Bruinisse en F. v. P. (24) uit Zierikzee dusdanig in elkaar, dat zij door dokter Visser opgelapt moesten worden. De eerste groep bemoeide zich met deze vecht partij en takelde M. V. toe, waarna deze in het Zweeds Rode Kruiszie- kenhuis moest worden opgenomen. Bij een bar in Zierikzee kreeg de vechtpartij een vervolg, nadat eerst een ruit werd ingekegeld en P. V. en N. zich op hun beurt bij dokters Vis ser vervoegden voor een opknap beurt. Aangezien V. een militair is, werd de marechaussee ingeschakeld, die samen met de Zierikzeese politie "-het verhoor leidt. Mishandeling, openbare geweldpleging en vernie ling is hetgeen ten laste wordt ge legd. DEN HAAG - Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met het ontwerp-besluit om de klasse grootte in het kleuter- en lager on derwijs met ingang van komend schooljaar te verhogen van dertig tot 32 leerlingen. De maatregel - waarover de Raad van Staten nog advies moet uitbrengen - was al aangekondigd in de Voorjaarsno ta. ZIERIKZEE - In het pand van de Federatie Maatschappelijke Dienst verlening aan het Havenplein 24 te Zierikzee bestaat vrijdag 1 juli, 's morgens van 09.00 tot 09.30 uur, de gelegenheid om op informele wijze afscheid te nemen van maatschappe lijk werkster Mieke Paulussen. Zij heeft gedurende een periode van ruim tien maanden stage gelopen bij het algemeen maatschappelijk werk op Schouwen-Duiveland. Me juffrouw Paulussen gaat in Ede het vierde jaar aan de Sociale Academie afmaken. GRONINGEN - Door de combina tie van zure regen en het lage grond waterpeil zullen op de lange duur de bomen in onze bossen door verdro ging sterven. Dat concludeert drs. J. P. M. Mulder naar aanleiding van zijn onderzoek naar de verdamping van regenwater en bomen, waarop hij vrijdag 24 juni aan de Rijksuni versiteit in Groningen promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen. HILVERSUM - Het KRO-radiopro- gramma „Spektakel-Magazine" van maandag 27 juni (Hiiv. 4, 13.05 uur) besteedt aandacht aan leven en werk van de vorige week overleden film criticus A. van Domburg. In het pro gramma zullen opnamen uit het historisch archief te beluisteren zijn. ZIJPE - De 18-jarige Karoline Zil- ken uit het Westduitse Dueren is za terdagavond door een verkeersonge val in Zijpe om het leven gekomen. Ze zat als duopassagier op een motor fiets, waarvan de bestuurder met een snelheid van tussen de 160 en 200 ki lometer per uur met e'en'duif in bot sing kwam. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur en reed tegen een brugleuning. De bestuurder werd gewond, aldus de politie. Totemfeest in Kerkwerve KERKWERVE - Ter afsluiting van hun kleuterschooltijd mochten de oudste kleuters van kleuterschool „Piggelmee" te Kerkwerve donderdagavond op school komen om daar een nachtje als Indiaan te bivakkeren. Geschminkt en opgetuigd versierden ze op het plein eerst de totempaal en natuurlijk werd daar flink bij gezongen. Vervolgens werd de stoep bekrijt. Na de limonade ge dronken te hebben konden de kinderen dia's kijken. Daarna werd buiten nog een spannende kanorace gehouden. Maandag 27 juni Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Schoolplein o.l.s. 't Kofschop. Open luchttentoonstelling leerlingen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaai Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Woensdag 29 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. De Gekroonde Suikerbiet. Gezellige afsluitavond Vrouwen-kafé. 20.30 uur. Renesse Ned. Hervormde kerk. „Renesser Ouverture", eerste zomeravondkon- cert. 20.00 uur. Achter scheepswerf Duivendijke. Waterspelen 19.30 uur. Donderdag 30 juni Haamstede VW kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr., 19.30 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling. Opening door Hans Warren. 17.00 uur. Renesse Opening dorpshuis. 14.30 uur. Zaterdag 2 juli Renesse en terrasconcert. Het slapen gaan op school was na tuurlijk een opwindende gebeurte nis. Om weer echt fitte Indianen te worden werd er vrijdagochtend na het ontbijt buiten-gymnastiek ge daan. Nadat vastgesteld was wie de langste slang kon knippen stond er een speurtocht over het schoolplein op het programma. Op het slot ein digde die bij „de schat" welke opge graven moest worden. Hierna keer den de Indiaantjes moe, maar zeker voldaan, huiswaarts. Aanstaande vrijdagmiddag zullen ze voor het laatst op „Piggelmee" zijn. De kleuterschoolperiode zit er dan op, de lagere schooltijd komt er Centrum. Loop 14.00 - 17.00 uur. rouwershaven Tonnenmagazijn. Promenadeconcert kamerorkest Drieklank, Middelhar- nis. 20.00 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door „Con Amore". Aan vang: 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Concert door „Vooruit" Oude Tonge. 19.30 uur. Dinsdag 5 juli Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Mhdeshow. 20.00 uur. Woensdag 6 juli Renesse Hervormde Kerk. Schou\irse klan ken. 20.00 uur. Bruinisse Centrumplein Aquadelta. Braderie. 12.00 uur. Pleintheater. Play back show. 20.00 uur. Zaterdag 9 juli Renesse Centrum. Terras- en loopedneert, Die Edelweiss Buben. 14.00 - lf.00 uur. Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Fjenz. 19.00 uur. Zondag 10 juli Bruinisse Voetbalveld De Kreek, bungalow park Aquadelta. Circus Itenz. 19.00 uur. Zaterdag 23 juli Renesse Terrein tussen Stoofweg en Maurits- weg. Stuntgroep Les Aranis. 20.30 uur. Zaterdag 10 september Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkonsert „Nut en Uitspanning" met aansluitend lampionoptocht. Aanvang: 19.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Haamstede Tot en met 17 augustus. Nederl. Herv. Kerk. Dia-serie „De banken zijn hard". 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2