f Hi H Gemeentehaven Bruinisse krijgt voor f 3 miljoen een grondige opknapbeurt Brandweerkorps Duiveland naar landelijke finale Clownesk feest „Eerste Stap w tfucfzy ffih pe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Historisch besluit ministerie Op Bruse kleuterschool Bli.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dienstgebouw De bouw van het dienstgebouw voor de stormvloedkering is momenteel voor de helft klaar. Op 1 februari '84 moet het ge bouw wind- en waterdicht zijn. (Pag. 3). Duivelanddag Sport en dans In drie kernen van de gemeente Duiveland Op de Beatrixweide in Burgh-Haamstede Anywave III Tussen de drie- en vierduizend mensen be- werd zaterdag uitgebreid gefeest vanwege de jaarlijkse Duivelanddag. Het werd een feestelijk gebeuren. (Pag. 4). organiseerde de Evenementenkommissie zochten vrijdagavond en zaterdag het derde van deze Westerschouwse kern een geslaagde sport- en dansmanifestatie. (Pag- 8). Anywave-festival in en rond de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. (Pag. 9). MAANDAG 27 JUNI 1983 139ste jaargang Nr. 23342 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889)' Alles komt, als men maar kan wachten. Rabelais X V BRUINISSE - De kogel is door de kerk: na 24 jaar pro cederen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de aanpassingswerken aan de oude Gemeentehaven van Bruinisse erkent in de zin van artikel 3, lid 2 van de Del tawet. Dit houdt in, dat in de kosten gemoeid met aan passingswerken, een rijksbijdrage zal worden verleend, op basis van het fiktieve plan. Werkelijk uitgevoerd wordt een later plan, dat totaal 3.077.000,— gaat kosten. Vrijdagavond vroeg raadsvoorzitter T. C. Hek man in te stemmen met de gewijzigde overeenkomst, hetgeen zonder morren, graag gedaan werd door de tien raadsleden. Een ferme hamerklap bezegelde dit voor Bruinisse historische ogenblik. Op de besloten raadsvergadering, n£ de openbare, lichtte burgemeester Hekman, zichtbaar verheugd, het belang van de ministeriële toezegging toe. De 24 jaar is te verdelen in drie perioden: van '53 tot '59 waarin de tijdelijke werk- en vissershaven werd aangelegd in afwachting van definitieve plan nen: van '59 tot '78, waarin bedrijven werden verplaatst in afwachting van de afsluiting van de Oosterschelde, die met de gewijzigde afsluiting weer op de tocht kwamen te staan en van '78 tot '85, de geplande datum van afsluiting van de Oosterschelde, een datum die ook niet wordt gehaald. Bruinisse zou pas na deze afslui ting kunnen beginnen met de drin gend noodzakelijke aanpassing van de oude Gemeentehaven. De bedrij ven (Duivendijk, Maaskant en Pad mos) konden, in verband met de zich (gelukkig) steeds uitbreidende order- portereuille, niet langer wachten, vandaar de gemeentelijke strijd om erkenning in verband met het ver krijgen van gelden uit de Deltawet. Een strijd, die zoals gezegd, 24 jaar heeft geduurd, door drie burge meesters en talrijke wethouders ge voerd. De toezegging van vrijdag be tekent een tijdswinst van vijf jaar, waarmee vooral de bedrijven zéér kontent zijn. Burgemeester Hekman stelde de belanghebbenden vrijdag middag in kennis van het heugelijke feit en werd van alle kanten van har te gefeliciteerd met het resultaat. Bestek-gereed Dat men in Brug er geen gras over laat groeien blijkt wel uit het feit, dat wethouder M. J. v. d. Velde al op 7 juli de eerste werkbespreking heeft. Meteen na het bekend worden van de toezegging, konden de besteks-gerede plannen uit de la wor den gehaald en de voorbereiding van het grote werk beginnen. Gerekend wordt dat nog voor de vakantie het werk kan worden aan besteed, om direkt na de vakantie een begin te maken met de werken. Dit mede in verband met het feit, dat na 15 oktober geen werkzaamheden buiten de waterkering mogen wor den uitgevoerd. Haastige spoed is zelden goed, maar in dit geval (zeker na 24 jaar is spoed geboden. Alom vreugde vrijdagavond, door burgemeester Hekman vertolkt met: ,,De aanhouder wint! En vanaf deze plaats wil ik alle instanties die hier aan hebben meegewerkt van harte danken vor dit voor Bru zo belang rijk resultaat. We gaan direkt aan het werk: er is nu geen tijd meer te verliezen". M. Meeuwsen zei namens alle raadsleden bijzonder blij te zijn dat het werk nu eindelijk van de grond komt, zeker in verband met de werk gelegenheid. Kosten De werkzaamheden bestaan uit: het verdiepen van de oude Gemeente haven, het maken van een voet- schoeiing, het herprofileren van glooiingen en kaden met alle bijko mende werken. De totale kosten van dit werk bedragen 2.912.000,— waarvan 2.432.000,— door de mi nister wordt aangemerkt als zijnde kosten in het kader van de Deltawet, die voor honderd procent voor reke ning van het Rijk komen. Het resterend bedrag komt voor re kening van de gemeente: 480.000,—. De door de gemeente gemaakte voor- bereidingskosten ad 175.711,06 worden eveneens in het totaal opge nomen en door het Rijk erkent als noodzakelijk voor het aanpassings- werk (dus subsidiabel). Zwakke plek De meest belanghebbende zijn (naast de gemeente zelf) uiteraard de vier bedrijven: twee maal Duiven- dijk, Maaskant en Padmos, die in de problemen kwamen toen na de wa tersnoodramp om de zwakke plek (de haven) een dijk werd aangelegd. De bedrijven waren toen niet meer di rekt verbonden met het water waaraan men het bestaansrecht ont leende. Verplaatsing van bedrijven werd noodzakelijk, een, schadepost die niet te verhalen- bleek op de BRUINISSE - De oude Gemeentehaven (ook wel: werkhaven) die voor ruim f 3 miljoen wordt aangepast. Delta-schadewet omdat die toen nog niet in werking was getreden. Met de verplaatsing kwamen nieu we problemen: water op de kade, be drijven onder water en onbereik baarheid van de bedrijven daardoor. Plannen werden gemaakt om aan dit ongerief een einde te maken, welke weer werden doorkruisd door de po litieke ommezwaai inzake de afslui ting van de Oosterschelde. In september 1980 had de gemeente een nieuw plan op tafel, dat 5 mil joen zou gaan kosten met een alterna tief plan in de achterzak (toen 2,3 miljoen), afhankelijk van het be schikbaar komen van geld. Met de uitvoering hiervan zou in 1981 wor den begonnen. Het liep iets anders, maar toch gaat het nu gebeuren. De ambtelijke molens hebben de laatste weken vooral iets vlugger gemaald dan „normaal" en Bruinisse krijgt een haven die waardig is aan één van Zeelands belangrijkste vissersplaat sen. De verwachting is, dat het werk een half jaar in beslag zal nemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. RUCPHEN - De leden van het brandweerkorps van Duiveland hebben zich afgelopen zaterdag waardige am bassadeurs getoond van Schouwen-Duiveland met het behalen van een eerste plaats in de klasse I van de ge westelijke brandweerwedstrijden Noord-Brabant/ Zeeland. De deelname in klasse I betekent, dat de moei lijkheidsfactor groter is en dat gewerkt wordt met 4 man perslucht. De wedstrijden werden onder leiding van de heer M. P. M. Bruyninckx gehouden in Rucphen. Twaalf korpsen namen deel, waaronder zeven uit het Zeeuwse. BRUINISSE - Het jaarlijkse schoolfeest van de chr. kleuterschool ..d'Eerste Stap" stond ditmaal helemaal in het te ken van clowns". Over dit onderwerp hadden de kleuters de laatste weken gewerkt en op het feest waren de resulta ten goed te zien. Alle kleuters en jufs en de moeders die assisteerden waren als clown verkleed wat een feestelijke aan blik bood. Vanwege het schitterende weer werden er buiten spelletjes gespeeld die allemaal met het onderwerp te ma ken hadden Tussen de bedrijven door werd er heerlijk gesmuld van de ..Clownscake" en de ..clowntjeschocolade- melk". Om kwart voor twaalf was het tijd voorde pannekoeken met als toetje een ..cloivntjes-ijsje". Na het eten kwa men er, tot ieders grote verrassing, twee echte clowns (Teun en August) die er een dolle boel uan maaktende kinderen genoten. Aan het eind van het feest werden alle kleuters op wagens gezet van de heren Hanse en Mol, en onder luid ge zang en getoeter ging het door het dorp en werden de kleuters netjes voor de huisdeur afgeleverd ..Een heel geslaagd feest, mede dank zij de vele hulp uan ouders en het stralende weer", aldus de hoofdleidster Dineke Steketee. Deze ploegen hadden zich voor de gewestelijke wedstrijden gekwalifi ceerd via de provinciale brandweer wedstrijden, welke op 7 mei in Kerk- werve plaatsvonden. Duiveland, dat opereerde onder leiding van bevel voerder Leo Stouten leverde zater dag een opmerkelijke prestatie en zal door deze overwinning uitkomen in de eindfinale in september voor het landskampioenschap. Op deze wijze schrijft Duiveland geschiedenis, om dat deelname in een landelijke eind- finale nimmers tevoren werd be werkstelligd door een korps uit de regio Schouwen-Duiveland. De winnenden ploeg was in eerste instantie gehandicapt vanwegen het feit, dat drie brandweerlieden van deelname moesten afzien in verband met blessures. Eén brandweerman moest op het allerlaatste moment nog worden ingezet en leverde zelfs uitstekende prestaties. Voor het le veren van het knappe staaltje brand weer-vakwerk tekenden Leo Souten (bevelvoerder) en Henk v. d. Maas (ordonnans), de aanvalsploeg vorm den Hans Goudzwaard (nr. 1) en Henk de Jong (nr. 2), de slangenploeg bestond uit Hans Stouten (nr. 6) en Jaap van 't Hoff (nr. 7), de water- ploeg werd bemand door Rinus Bra- ber (nr. 4) en Henk Stuy (nr. 5) en pompbediener was Wim Ista (nr. 8). Inzet Bevelvoerder Stouten roemde de inzet van het gehele brandweerkorps en gaf aan, dat dit resultaat bereikt kon worden door gezamenlijke in spanning in de voorbereiding in de vorm van oefen-avonden, waarbij veel werk verzet moet worden, zoals het uitzetten van gefingeerde bran den. Plaats van handeling was zaterdag het jeugdgebouw „Louwen" in Ruc phen, in de kelder waarvan door las- werkzaamheden brand onstond. Eén persoon raakte hierbij gewond en moest gered worden. Bovendien dienden flessen met een explosieve inhoud verwijderd te worden. De doorslag van de brand was in de bad- ruimte boven de kelder, waar men door het inzetten van een waterstraal nog een persoon in veiligheid moest worden gebracht. De brand breidde zich uit naar de trap waardoor men de bovenverdieping alleen met be hulp van een ladder via een raam kon bereiken. De bluswerkzaamheden werden nog eens extra bemoeilijkt door de aanwezigheid van twee pad vinders, die de brand hadden ont dekt en het interieur naar buiten trachtten te brengen. Voor deze twee „obstakels" be dacht de Duivelandse ploeg een snel le en doeltreffende oplossing. Duive land tekende voor snelle red- en werktijden van respectievelijk 16 min. 51 sec. (ongeveer 6 min. sneller dan nr. 2) en 29 min. 47 sec. (ongeveer 3 min. sneller dan nr. 2). Voor de red ding verdiende men als enigste korps bonificatie-punten. Jurering De jury waardeerde de winnende brandweer met 619 punten en een al geheel gemiddelde van 8.05. Het ge middelde omvat het technisch totaal, gedeeld door het aantal te beoorde len handelingen (8 en hoger is zeer goed). Middenschouwen II en Zierik- zee II maakten red- en werktijden van achtereenvolgens 28 min. 37 sec. 19 min. 31 sec. (gemiddelde 7.89 ruim voldoende) en 26 min. 21 sec. 35 min. 02 sec. (gemiddelde 7.63 ruim voldoende). Na de prijsuitreiking in het Ge meenschapshuis „De vaart" door de loco-burgemeester van de gemeente Rucphen, keerden de brandweer teams huiswaarts. Het korps Duive land werd begroet door burge meester J. van Bommel. De einduitslag van de gewestelijke brandweerwedstrijden is: 1. Duive land met 619 punten; 2. Vlissingen met 617 punten: 3. Almkerk I met 613 punten: 4. Oud Gastel met 609 pun ten; 5. Ovezande met 606 punten; 6. Heinkenszand met 599 punten; 7. Almkerk II met 598 punten; 8. Wer kendam met 590 punten; 9. Midden- schouwén II met 585 punten; 10. 's Heer Arendskerke met 584 punten; 11. Zevenbergen met 580 punten en 12. Zierikzee II met 571 punten. De Duivelandse brandweerlieden mogen trots zijn op dit behaalde suc ces en gaan zich nu met overgave pre pareren op de landelijke wedstrij den. Verwachting tot dinsdagavond; Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur onge veer 10 graden; middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot ongeveer 20 graden in het zuidoosten van het land; matige noordwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 juli Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50 Minimumtemp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10' Minimumtemp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juni Zon op 5.22, onder 22.04 Maan op onder 7.58 Laatste Kwartier: 3 juli (14.12) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 juni 6.13 17.57 11.40 Springtij: 27 juni Doodtij: 5 juli HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie boven Scandinavië is verantwoordelijk voor het ontstaan van een noord westelijke stroming boven de Noord zee en ons land. Deze stroming voert koele lucht aan, die geen hogere mid- dagtemperaturen toelaat dan onge veer 19 graden. Bovendien komen in de aangevoerde lucht nogal wat wol kenvelden voor, die maar af en toe de zon doorlaten. Uit de bewolking kan af en toe een bui vallen, maar zwaar zullen deze buien niet zijn. GRONINGEN - De Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Wadden zee heeft aangekondigd zich door middel van beroepschriften te zullen verzetten tegen de aanleg van de zo genoemde F 2 pijpleiding, die olie en gas vanuit het continentaal plat naar de Eemshaven in Delfzijl moet bren gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1