MTS-ers aan het werk met behoud van uitkering- Zierikzees Kamerkoor met klein Zomeravond-concert Burgemeester Den Boer opende Y.Y.V.-kantoor y» Zomertentoonstelling in Burgerweeshuis Kommissie akkoord met speelveld en onderhoudsbegroting 1984 4 Afscheid vah dirigente Stuntgroep Les Aranis naar Renesse Projekt in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Jan, 22 jaar, opleiding MTS bouw kunde, militaire dienst afgerond, schreef tientallen solli citatiebrieven. Resultaat: bijna wanhopig en nog steeds werkloos. Dit is in het kort een verhaal dat van toepas sing is op drie Schouwen-Duivelandse MTS-ers. Jan Jop- pe uit Oosterland, Jan Wagemakers uit Noordgouwe en Jan Remmers uit Haamstede. De wil om te werken is duidelijk aanwezig, een baan echter niet. Alle drie sprongen dan ook een gat in de lucht toen Pieter Tiele- man van architektenburo Tieleman in Nieuwerkerk hen aanbood op zijn buro te komen werken om praktijkerva ring op te doen. Het gaat om onbetaald werk, met be houd van hun uitkering. Het verhaal begint verleden jaar. Pieter Tieleman ontving van Jan Remmers een open-sollicitattiebrief. De brief was goed opgesteld, er zat een pasfoto bij en zelfs een retouren- veloppe. Het geheel maakte een bij zonder goede ndruk, maar deson danks kon ook Tieleman de MTS-er niet aan werk helpen omdat er een voudigweg geen vakature vakant was. Indruk ,,De brief had zoveel indruk op me gemaakt, dat ik besloot Jan uit te no digen voor een gesprek, zonder overi gens verwachtingen te wekken. Ook al had hij het diploma op zak, hij be schikte bijna niet over enige praktij kervaring en dat wordt veelal wel verlangd bij sollicitaties. Langzaam maar zeker groeide het idee Jan in opleiding te nemen. Ik beschik over een mooie ruimte, er zijn tekentafels over, wij zijn toch in het buro aanwe zig dus dan maakt het wat mij be treft niet uit als hij bij ons aan het werk zou gaan om de sfeer te proeven op een architektenburo," legt Tiele man uit. Jan Remmers was enthousiast. Hij voelde wel wat voor een praktijko pleiding. Hij kende nog twee MTS- ers (waarmee hij overigens ook in dienst had gezeten) die ook stonden te trappelen om hun kennis in prak tijk te brengen. Opleiding Zo kwam het dat Jan, Jan en Jan, samen met Tieleman rond de tafel gingen zitten om het plan opleiding" nader uit te werken, ter wijl de jongens wel hun uitkering wilden behouden. „Het gaat dus om onbetaald werk en de werkzaamhe den die de jongens verrichten hebben absoluut geen bedrijfsmatig karak ter", aldus Tieleman. Maar voordat de jongens daadwer kelijk aan de slag konden, ging er een lange periode van onderhandelen en besprekingen aan vooraf. „Het arbeidsbureau reageerde niet direkt positief op het plan, dit in te genstelling tot de intergemeentelijke sociale dienst waar wel enthousiast op het idee werd ingegaan", vertelt Tieleman. „Het plan ging in de amb telijke molen. Dat betekent wachten en geduld hebben. De jongens geloof den er bijna niet meer in, maar met dergelijke zaken moet je volhouden en het resultaat is dat ze zowel van de sociale dienst als van de nieuwe alge- ZIERIKZEE - Het klein zomeravondconcert dat donderdagavond in de Vier schaar van het stadhuis gold als (tijdelijk) afscheid voor dirigente Riet van den Dungen van „haar" Zierikzees Kamerkoor. In verband met haar muziekstudie in Engeland gaat deze zeer gewaardeerde muziekkunstenares de dirigeerstok overdragen aan Rien Balkenende. Met het fraaie zomeravondconcert presen teerden Kamerkoor en dirigente zich nogeens als vanouds, maar desalniettemin toch ook wel verrassend, breeduit aan het publiek. Haast overbodig te vermel den, dat de Vierschaar een schitterende entourage biedt voor een dergelijk mu zikaal zomeravondgebeuren. Riet van den Dungen kon een zeer talrijk publiek welkom he ten. Op speelse wijze gaf de diri gente voorafgaand aan elk pro gramma-onderdeel een korte toe lichting en tekstverklaring. Het concert werd geopend met het plechtige Adoramus Te van Cl. Monteverdi. Dat ging niet op alle onderdelen vlekkeloos, maar.... „dat komt wel goed", beloofde de dirigente. Een luchtig kontrast vormde meteen daarop het vederlichte „Tanzen und springen" van H. L. Hassler, gevolgd door eveneens twee liefdesliedjes van ongever 1600: „O, du schoner Rosengarten" en „Der Maien". Heel fraai klonk vervolgens het twee eeuwen later geschreven lied van R. Schuman over de dauw druppels op de roos: „Die Rose stand im Tau". W. F. E. Bach (achterneefje van de grote Johann Sebastiaan) schreef in 1875 het vierdelige Trio in G-dur voor twee dwarsfluiten en altviool. Riet van den Dungen, Han Leendertz en Liesbeth Leen- dertz-de Jonge gaven er een aan dacht afdwingende uitvoering van. Kwintet Het koor keerde terug met een heel mooi werk van H. Purcell: Evening Service, waarin heel ver rassend zowel eenheid als varië teit in stemmen duidelijk tot uit ing kwamen. Het kwinter bestaande uit Riet van den Dungen (sopraan), Lies beth Franken (alt), Bé Brouwer (alt), Leo Verkaart (tenor) en Siem van Loon (bas) vormt een fraaie „dorsnee" van het Zierikzees Ka merkoor. Het vijftal presenteerde zich met een madrigaal uit 1602 van Th. Thomkins. Een lied, dat destijds uit eerbetoon werd opge dragen aan de grondlegger van de madrigalen: John Dowland. Heel grappig was het liedje van Sweet Kate van R. Jones, dat hierna weer door het gehele koor werd gezongen. Ingetogen klonk ver volgens de in 1905 gekomponeer- de overlevering door P. Grainger: „Six Dukes went a-fishin". Het kwintet waagde zich daar op aan een oorspronkelijk Wales volkslied uit 1932: „The loves complaint" van G. Holst. D. Scar latti schreef vooral clavecimbel- sonates op zijn naam, maar kom- poneerde 1700 toch ook „Salve Regina" voor sopraan, alt en cel lo. De dirigente wist erbij te vertel len, dat de partituren destijds zijn zoekgeraakt. Met de teruggevon den delen en met studie op de mo gelijke invulling van de ontbre kende delen werd volgens de diri gente wellicht een bijna auten- thieke kompositie bereikt. Het klein zomeravondconcert in de Vierschaar kréég een krachtig slot met de Koraalkantate „Nun lasst uns Gott dem Herren" van D. Butehude. Een warm en lang durig applaus toonden de grótè waardering van de toehoorders. Grote schaduw Burgemeester Th. H., de Meester sprak over een buitenge woon fijne avond, maar kon niet anders dan konstateren, dat er toch een grote schaduw over dit concert hing door het vertrek van de dirigente. Die mededeling was volgens de burgemeester als een schok gekomen, omdat Riet van den Dungen heel duidelijk een stempel heeft gedrukt op de mu ziek in vrijwel alle geledingen in Zierikzee. De heer De Meester wenste Riet van den Dungen een goed verblijf en fijne studie in En geland toe, maar liet tevens we ten: „We zullen je missen". De burgemeester kon overigens wel vaststellen, dat Riet van den Dun gen in de vorm van haar leerlin gen en koorleden ook heel wat ta lent in Zierikzee achterlaat. Hij bekrachtigde zijn woorden met kusjes en een fraai boeketje bloe men. Het klein zomeravondconcert, zoals dat donderdagavond in Zie rikzee te beluisteren was, wordt zaterdagavond 25 juni nogmaals opgevoerd in de Grote Kerk te Brouwershaven, aanvang 20.00 uur. Het Zierikzees Kamerkoor zorgde donderdagavond inde Vierschaar voor een sfeervol klein zomeravondkon- sert. mene bedrijfsvereniging toestem ming kregen om met behoud van de uitkering, onbetaald werk te verrich ten." Voorafgaand aan dit bericht, had Tieleman hen één voor één een week laten meedraaien op het architekten buro. Ze kregen uiteenlopende op drachten, te beginnen met het weer hanteren van de tekenpen, want die hadden de drie alweer in geen maan den vastgehad. Verslag Na afloop schreven alle drie een verslag van hun „werkweek". Dit schrijven werd opgestuurd naar de betreffende instanties waar toestem ming voor het projekt werd ge vraagd. Een paar opmerkingen van de MTS-ers. „Aangezien het werk, zeker in de bouwnijverheid, niet voor het opra pen ligt, ervaar ik dit projekt als een gechenk uit de hemel. Ten slotte, wat moet ik? Ik ben V/t jaar van school, ik heb na m'n diensttijd meer dan vijftig sollicitatiebrieven geschre ven, maar steeds kreeg ik nul op het rekest. Dus ik was behoorlijk in de wolken na het voorstel van de heer Tieleman. Ik krijg nu de kans om er varing op te doen en dat is onontbeer lijk om tegenwoordig aan de slag te komen", schrijft Jan Remmers. Een ander schrijft: „Ik ben meege- weest naar het opmeten van een bestaand gebouw en ga deze bestaan de situatie gelijk met de tekenaar van het architektenburo opzetten. Als mijn tekening klaar is, leggen we die naast het resultaat van het archi tektenburo zodat ik kan zien wat ik wel en niet heb goedgedaan. Ik kan er veel praktijkervaring opdoen" al dus Jan Wagemaker. Ook Jan Joppe schrijft dat hij ver wacht dat zijn kansen om aan het werk te komen zullen stijgen na deze praktijkopleiding. „Er is nog zoveel te doen: begroten van woningen, perspektief tekenen, werktekenin gen maken, ontwerpen van gebou wen. Het zijn zaken waar op school niet zo veel aandacht aan werd besteed", is de mening van Jan Jop- pe. Toestemming Een maand geleden rolde de offi ciële toestemming binnen. Er werden de volgende voorwaarden aan ver bonden: de duur van het projekt wordt vooralsnog bepaald op 6 maanden, er dient een werkboekje bijgehouden te worden, de jongens moeten enige keren verslag uitbren gen en tenslotte een verbod op pro- duktief werk. De heer Tieleman vestigt met na druk de aandacht op het laatste punt. „Velen denken direkt dat ik jongens inschakel voor eigen werkzaamhe den. Dat is al van het begin af nooit ter sprake geweest. Het is van mij misschien puur uit idealisme dat ik dir projekt wilde opzetten. Wij zitten ook met minder werk vergeleken met een paar jaar geleden. Ik heb er tijd voor om de jongens te begelei den. Op dié manier zijn ze toch nuttig bezig. Het projekt vraagt tevens in zet en doorzettingsvermogen van de jongens. Die uitkering krijgen ze toch wel, zonder deze praktijkoplei ding". Tijdens het interview waren de drie bezig met de bouw van het dorpshuis Haamstede. Hun visie op deze bouw wordt vergeleken met de reeds bestaande tekeningen van het architektenburo. Voorbeeld „Het zou verheugend zijn als ande re firma's dit voorbeeld zouden vol gen. Met een beetje doorzettingsver mogen moet het mogelijk zijn meer van dergelijke projekten op Schou- wen-Duiveland op te zetten. We moe ten dit doen in het belang van de jeugd die toch zeker de kans moet hebben ervaring op te doen in het be drijfsleven", zegt Pieter Tieleman ten slotte. Scharendijke SCHARENDIJKE - Burgemeester W. den Boer tijdens de officiële openings handeling. SCHARENDIJKE - Donderdagmiddag waren het bestuur van de VVV Scha rendijke en omstreken, een aantal leden, erelid L. F. van Wijck, vertegen woordigers van de VVV's van Renesse, Burgh-Haamstede en Brouwershaven, de heer J. M. Holm, sekretaris van de Streek VVV Schouwen-Duiveland, als mede het voltallige kollege van burgemeester en wethouders van Midden- schouwen bijeengekomen voor de officiële ingebruikneming van het ver bouwde en uitgebreide kantoor van de VVV aan de Elkerzeeseweg. De voorzitter van de WV, de heer J. F. A. van Baarle, toonde zich ver heugd, dat het vernieuwde kantoor gereedgekomen is. Hij zegde dank aan het gemeentebestuur van Mid- denschouwen voor de financiële me dewerking. Ook werd dank gebracht aan het bouwbedrijf Louwerse te ScharendijkE voor de vlotte uitvoe ring. Burgemeester W. den Boer wees op de belangrijke taak van de WV: het geven van de gewenste informa tie aan de rekreanten. De gemeente heeft dan ook niet geaarzeld om de gevraagde medewerking te verlenen. Hij wees op het belang van een goed samenspel tussen de VVV en de ge meenten. Het leek hem voor de informatrice mevrouw W. de Voogd-Nijenhuis erg prettig om in het vernieuwde kan toor werkzaam te zijn. Saskia van Baarle bood burge meester W. den Boer hierna een schaar aan voor het doorknippen van een slinger, die voor de toegangsdeur hing. De aanwezigen konden hierna on der het gebruik van een konsumptie het fraaie kantoor bezichtigen. Di verse bloemstukken in het kantoor gaven een fleurige aanblik. RENESSE - De hoogdraadlopers en stuntgroep Les Aranis uit West- Duitsland komt zaterdag 23 juli naar Renesse. Op het terrein tussen de Stoofweg en de Mauritsweg worden verschillende akrobatische toeren uitgehaald. Een van de leden fun geert als menselijke vlag als hij grote risico's neemt aan de top van de mast. Op een hooghte van 25 m is een staalkabel gespannen, waar niet al leen op wordt gelopen, maar waarop ook met een motor zowel vooruit als achteruit wordt gereden. Onderaan de motor is een trapeze bevestigd, waaraan enkele dames vele toeren verrichten. Op de grond staan nog stunts met auto's en motoren op het programma. Het hele optreden neemt ongeveer anderhalf uur in beslag. Aanvang 20.30 uur. ZIERIKZEE - In het Burgerweeshuis te Zierikzee wordt deze zomer opnieuw een zomertentoonstelling gehouden. De bewoners van het Bur gerweeshuis, de kunstenaars Ad en tessa Braat, organiseren voor de ee nentwintigste keer een expositie in de binnentuin en in het Burger weeshuis zelf. De tentoonstelling wordt vrijdag 1 juli geopend door de dichter-schrijver Hans Warren. Hij leidt met een kort woord het zomer- gebeuren in. Op de zomertentoonstelling is te zien: een fijne kollektie kleine schilderijen, kandelaars, koperwerk en porcelein, prenten, an tieke sieraden, zilver en curiosa. In de tuin bestaat voor de bezoekers gelegenheid tot verpozing plus daarnaast kunnen beelden van een twin tigtal hedendaagse beeldhouwers worden bekeken. Ook in het Burger weeshuis staan klein plastieken van deze beeldhouwers. De ten toonstelling loopt van zaterdag 2 juli tot én met zaterdag 6 augustus. De tentoonstelling is van maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur geopend. ZIERIKZEE - De commissie publieke werken van de gemeente Zierikzee bracht donderdagavond 23 juni een positief advies uit met betrekking tot de aanleg van een speelplaats in de omgeving van de Oesterstraat in de wijk Poortambacht. Voor de aanleg en inrichting, waarover uitvoerig overleg is geweest met de bewoners, is een bedrag nodig van 35.000 gulden. De kommissie behandelde ook de ontwerp-onderhouds-begroting 1984 van de dienst gemeentewerken. Los van deze begroting was door de dienst gemeentewerken een aanvul lende lijst van onderhoudswerken in gediend, die in de toekomst aan de orde zullen en moeten komen. In zijn toelichting verklaarde de direkteur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel, dat hij niet in staat was geweest om deze posten te verwer ken in de ontwerp-begroting zonde de gestelde norm te overschrijden. Toch zullen deze onderhoudswerken zich vroeg of laat aandienen en daar om heb ik ze apart opgevoerd." Ter vergadering bleek dat de kom missie-leden liever hadden gezien dat deze posten normaal in de ont werp-begroting waren verwerkt en dat men dan, door het hier en daar schrappen, de nodige bezuinigingen had kunnen aanbrengen. Maar daar wilde wethouder P. de Rijke niets van weten. „Daar heb ik grote moei te mee: ik zou niet weten wat er ge schrapt moet worden. Dan wordt het schrappen met de ogen dicht. En dat doe ik niet!" Na enige discussie vonden de parti jen elkaar uiteindelijk in het kom- promis om de posten op de aanvul lende lijst tot de helft terug te bren gen en tevens te bezien waar in de ontwerp-begroting bezuinigd kan worden, om zodoende toch binnen de gestelde norm te kunnen blijven. Stadhuistoren Aan het begin van de vergadering kon wethouder De Rijke meedelen dat begin volgende week een aan vang zou worden gemaakt met het verwijderen van de steigers rond de stadhuistoren. De heer Van der Poel moest de kommissie-leden evenwel meedelen dat de kosten van de grote onderhoudsbeurt van de toren niet binnen het op voorhand verleende krediet van 40.000 gulden konden blijven: „Het oorspronkelijk ge vraagde krediet van 60.000 gulden is echter niet overschreden." De finan ciële tegenvaller is voornamelijk te wijten aan meerwerk ten behoeve van de loodkonstruktie, het blad goud en het hout van de ballustrade. „Het onderhoud is nu echter zodanig verricht dat we de eerstkomende tien tot vijftien jaar niet meer naar boven hoeven", zo luidde de geruststellen de konklusie van de direkteur. Riolering Ten aanzien van de vernieuwing en vergroting van de bergingscapaciteit van de riolering in de binnenstad was er de verblijdende mededeling dat door het Rijk de benodigde subsi dies waren toegezegd voor de uitvoe ring van fase 3 (omgeving Zuidwelle- straat Gravenstraat Karnemelks- vaart) en fase 4 (gedeelten van de Touwbaan en de Regenboogstraat, met een koppeling naar het riole- ringsnet van de wijk Malta). Van de totale kosten van 1.785.000 gulden worden ruim 1,2 miljoen vergoed door het Rijk; door aanwending van de gevormde reserves van de ge meente dient nog een dekking te wor den gezocht voor enkele tienduizende guldens. Een en ander zal te zijner tijd als voorstel in de gemeenteraad worden gebracht. Op de vraag van de heer Van Velthoven antwoordde we thouder De Rijke dat niet mnet ze kerheid kon worden gezegd wanneer de werkzaamheden kunnen begin nen. „Dat lukt in ieder geval niet vóór oktober aanstaande". Tijdens dc rondvraag kwam de heer Van Velthoven met de konstatc- ring dat steeds meer automobilisten hun auto parkeren op de par- keerstrook voor autobussen, nabij de Balie. „Daardoor moeten de bu schauffeurs de meest vreemde kapri olen uithalen on hun voertuig te kun nen parkeren". Meegedeeld werd dat een en ander een zaak is voor dc rijkspolitie om daar op te letten. Geadviseerd werd om deze zaak op het grocpshureau aanhangig te ma ken. AMSTERDAM - Onder de leuzen „Steun de Chileense stakers", „Vak bondsleiders vrij" en „Weg met Pino chet - democratie nu" hebben onge veer duizend mensen, onder wie vele Latijns-Amerikanen, deelgenomen aan een demonstratieve tocht door de binnenstad van Amsterdam. i f I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4