Bouw service-woningen op plek oude LTS in 't Vrije Bruse bibliotheek heeft honderden nieuwe boeken „Beter Wonen" investeerde in bouw en woningverbetering Toeristendagen 1983 Fiets 'm d'r in 3 Jaarverslag Beter Wonen" Bestemmingsplan streekziekenhuis Goes goedgekeurd Grote schenking van de kerken: Vanaf vandaag wisselkoUektie L.B. C. Brandweerkorpsen nemen deel aan regionale wedstrijden Sportdag CNS in Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijde 24 juni 1983 Nr. 23341 ZIERIKZEE - De vrijkomende plaats van het oude ge bouw van de L.T.S. aan 't Vrije vormt voor woning bouwvereniging „Beter Wonen" de nieuwe lokatie voor de bouw van 42 servicewoningen. Het plan deze wonin gen aan het Kaaskenswater te bouwen, bleek niet reali seerbaar. Het aangrenzend geprojekteerde nieuwe ver pleeghuis bleek meer nodig te hebben dan aanvankelijk was aangenomen. Een en ander staat vermeld in het jaarsverslag 1982 van wongbouwver- eniging „Beter Wonen". Ten aanzien van het vrijkomend gebouw van de Corneliastichting aan het Haven park wordt gemeld, dat na het berei ken van een principe overeenstemming met het bestuur van dit verpleegtehuis, intensief werd gewerkt aan de plannen tot om bouw van de Corneliastichting in ap partementen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens van alle leeftijden, onder levering van een aantal diensten (beschermd wonen). Stadsvernieuwing In het veslagjaar kon in Zierikzee de stadsvernieuwing worden voort gezet met de bouw van 31 woningen op open plaatsen. Verder werd een aangekocht pand gesplitst in drie ap partementen voor alleenstaanden. Het woningtekort bleef volgens Beter Wonen op een hoog niveau met ongeveer 450 huurwoningen. Verhou dingsgewijs was het tekort het groot ste in Duiveland en Westerschouwen met een wachttijd van gemiddeld twee jaar. In Brouwershaven en Bruinisse was deze wachttijd het kortst met gemiddeld zeven maan den. In tegenstelling tot veler verwach ting bleek uit onderzoek van de wo ningbouwvereniging, dat het aantal Dosbouw-medewerkers dat in ver band met de Oosterscheldewerk zich op Schouwen-Duiveland in een huur woning vestigde, uiterst klein. Het gereedkomen van de stormvloedke ring zal daarom geen nadelige in vloed op de huursektor hebben. In het jaarverslag wordt verder in gegaan op de ommekeer in de grond markt, door het tot normale propor ties teruglopen van de vraag naar koopwongen. Jarenlang heeft de bouw in de vrije-koopsector op Schouwen-Duiveland de boventoon gevoerd en was het in de konkurren- tie met de projektontwikkelaars vol gens Beter Wonen moeilijk om bouw grond voor sociale woningbouw te bemachtigen. Toevloed beperkt Tegelijkertijd werd door de Pro vincie getracht de toevloed van men sen naar Schouwen-Duiveland te be perken door spaarzaam uitbrei dingsplannen goed te keuren. „De boventoon van de vrije sektor en de beperkte bouwmogelijkheden teza men hebben lange tijd in de weg gestaan van de boüw van voldoende goedkope huurwoningen", stelt Be ter Wonen. De terugval van die vraag naar koopwoningen bleek op Schou wen-Duiveland extra sterk, omdat die samenviel met een groter aan trekkingskracht van de stad als werk- en woongebied. Er was nage noeg geen vraag meer naar woningen op Schouwen-Duiveland van men sen, met een ekonomische binding in de Randstad. De grond- en bouwmarkt waren in 1982 dus gunstig voor de sociale wo- ningenbouw. Beter Wonen betreurt het dan ook, dat juist op zo'n tijdstip de Rijksoverheid onvoldoende mid delen had om gesubsidieerde wo ningbouw ten volle de voordelen van deze situatie te laten benutten. Het nieuwbouwkontingent voor Schouwen-Duiveland sloot niet aan bij de aantoonbare nieuwbouwbe- hoefte. In andere delen van Zeeland waar de huursektormarkt reeds in evenwicht is, werden daarentegen nog steeds kontingenten huurwonin gen verstrekt. Beter Wonen signa leert derhalve het gevaar dat Schou wen-Duiveland in de toekomst nog minder zal krijgen als in Zeeland provinciaal gezien een overschot aan huurwoningen zou ontstaan. Dat in Zeeland geen sprake is van één enke le woningmarkt, zou dan in het na deel van de woningzoekenden op Schouwen-Duiveland gaan werken. Het geringe nieuwboukontingent noodzaakte Beter Wonen nu reeds tot het knippen in bouwplannen en tot het trancheren van geldelijke steun uit 's Rijks kas. Zo konden van een bouwplan voor 26 identieke wonin gen in drie keren in de gemeente Dui veland slecht negen woningen in Oosterland doorgang vinden, ook dreige door de beperkte kontingente- ring een plan op de tekentafel te ver ouderen voor de bouw van woningen te Zierikzee, waarin naast passieve zonne-energie en bijzonder zware warmte-isolatie ook een nieuwe ke tel is voorzien voor luchtverwar- ming, waterterugwinning en warm watervoorziening. Het verstrekken van extra woning- kontingenten voor energie-arme pro- jekten met een experimenteel karak ter zou volgens Beter Wonen een bij drage kunnen vormen voor het ener- giebesparingsbeleid van de Rijkso verheid. in 1982 werden door Beter Wonen 52 huurwoningen voltooid en 54 huurwoningen werden in aan bouw genomen. MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het bestemmingsplan Streekziekenhuis Goes goedgekeurd. Wel moet de ge meente Goes de wijze waarop de hoofdontsluiting op de 's Gravenpol- derseweg tot stand moet komen nog nader bekijken en uitwerken. Gs vinden het noodzakelijk dat de ze weg wordt aangepast aan de funk- tie die hij krijgt; er moet worden voorkomen dat een uit het oogpunt van verkeersveiligheid onaanvaar- bare situatie ontstaat. Nadrukkelijk stellen gedeputeerde staten dat de provincie geen financiële bijdrage zal verlenen in de kosten van de noodzakelijke aanpassingen van de weg Goes-'s Gravenpolder (zoals opstelstroken en verkeerslichten) voor de ontsluiting van beide zieken huizen. Het tegen het plan ingediende be zwaarschrift van de heren I. A. van royen en H. Fransen hebben gs ge deeltelijk niet-ontvankelijk en ge deeltelijk ongegrond verklaard. BRUINISSE - Sinds vandaag is er weer volop nieuws te lezen in Bruinisse. De bibliotheek aan de Molenstraat heeft een nieuwe wisselkoUektie binnen: boe ken van de L.B.C. (Landelijke Bibliotheek Centrale) uit Amsterdam. Een aan vullende koUektie die per half jaar wordt gewisseld. Verder heeft de biblio theek de beschikking gekregen over een aparte koUektie christelijke lektuur, mogelijk gemaakt door twee vorstelijke schenkingen van de Bruse kerken. De twee zeer nauw betrokkenen bij de bibliotheek: de heren J. Jume- let en J. de Koning vertellen dat ze erg blij zijn met de uitbreiding en wisseling van boeken. Jumelet: „De hervormde kerk deed een schen king van 1500,— en de gereformeerde kerk deed daar nog eens 500,— bij, met die voorwaarde, dat het beslist christelijke boeken moesten zijn die voor dit geld gekocht werden. Nu zijn we zover, dat alle boeken in de rekken liggen: men kan naar hartelust uitzoeken". De wisselkoUektie is in het drie-jarig bestaan van de Culture le Stichting Bruinisse, waar de bi bliotheek een onderdeel van is, nu voor de tweede keer gewisseld. „Vroeger kon dat niet, omdat we niet aangesloten zijn bij de pro vincial e bibliotheek", vertelt De Koning, die eerst nog even uit de doeken doet hoe de Bruse biblio theek eigenlijk is ontstaan. C.J.V. „Het is eigenlijk begonnen met een C.J.V. bibliotheek. De jonge lingsvereniging dus, die eigen boeken had en langzamerhand ook aan anderen ging uitlenen. Met de ramp zijn die boeken ver loren gegaan en toen de gemeente Bruinisse werd geadopteerd kwa men er ook nieuwe boeken. En vanaf die tijd hadden we de be schikking over een flink aantal goede boeken in de (nog steeds) C.J.V.-bibliotheek". „Sinds drie jaar zijn de boeken overgegaan naar de gemeente, als onderdeel van de Culturele Stich ting. Zelfstandig, zonder aanslui ting bij de provinciale Biblio theek in Middelburg". Verder vertellen de twee biblio thecarissen, dat voor de provinci ale bibliotheek Bruinisse niet bestond: ingedeeld bij de „witte vlekken" in Zeeland, plaatsen waar geen bibliotheek is. En der halve kon Bru ook niet in aanmer king komen voor een wisselkol- lektie uit Middelburg. Drie eisen Er is wel steeds overleg ge weest, maar Middelburg gaf geen toestemming omdat niet werd voldaan aan drie belangrijke ei sen: a. De oppervlakte van de bh bliotheek was te gering, b. het is geen openbare bibliotheek en c. het personeel is niet geschoold maar zijn allemaal amateurs. Vooral een groter oppervlakte zag de gemeente niet zo zitten vanwege de grote kosten aan een nieuw gebouw verbonden. Toen heeft men besloten om de eigen C.J.V.-boeken in het museum- komplex onder te brengen, altijd nog beter dan een paar uur bezoek van de biblio-bus op vooral voor de vissers: ongelegen tijdstippen. Het was direkteur Knul van de L.B.C. in Amsterdam, die er voor heeft gezorgd dat Bru toch in aan merking kon komen voor een wis selkoUektie. In Bruinisse geven ze de soort boeken op, en in Amsterdam stellen ze de kollektie samen. Nu zijn er,zo'n 300 nieuwe boeken binnen handbereik waaronder 50 „grote-letter- boeken" voor de ouderen. Verder studieboeken voor mavo-havo, li teratuur, ook in het Engels, ro mans en populair wetenschappe lijke boeken. Kortom: voor elk wat wils. Eerst Zierikzee! En toch zit de beide heren iets dwars. Jumelet: „We merken steeds, dat de schoolgaande jeugd éérst naar Zierikzee gaat om daar boeken te lenen, en als daar soms een boek niet voorhanden is, ko men ze pas hier. Terwijl we toch juist rekening houden met de schoolgaande jeugd: in de bibliotheek kommissie zitten de schoolhoof den, die op hun terrein zorgen dat dè boeken aanwezig zijn. Maar ze maken er weinig gebruik van". Leeszaal De heer De Koning vult aan: „We hebben hier ook een schitte rende leeszaal met tijdschriften, woordenboeken, een encyclopedie en ga maar zo door. Zelfs een kopieer-apparaat is hier in de zaal, om bijvoorbeeld voor een uittreksel voor school, zo makke lijk mogelijk te maken. Maar denk niet dat er gebruik van ma ken: eerst naar Zierikzee, en dan pas naar hier. Ze zouden zich een reis kunnen besparen door eerst hier te zoeken wat ze nodig heb ben". Leeszaal en bibliotheek zijin trouwens ook voor de toeristen toegankelijk. Ook hier blijkt, dat er slecht gelezen wordt: vorig jaar werden slechts acht. boeken aan toeristen uitgeleend, en in de lees zaal (als slecht-weer-akkommo- datie) komt bijna niemand. Ken nelijk is Bru wat de toeristen be treft ook een „witte vlek" en weet men niet wat de mogelijkheden zijn. Overigens draait de bibliotheek louter op vrijwilligers. Zo'n 37 medewerkers helpen bij het uitle nen van boeken op vrijwillige ba sis. Eéns per maand komen ze een dag of avond helpen, een staaltje gemeenschapszin, want alles is pro-deo. Openingstijden Nog even de openingstijden: woensdagmiddag van 14.00 tot 18.00 uur 's avonds van 19.00 tot 20.30 uur en 's zaterdags van 16.00 tot 18.00 uur. Dit zijn tijden bui ten het hoogseizoen om, want in de maand juli (volgende wek dus) tot eind augustus is de biblio theek elke dag open van 14.00 tot 17.00 uur, óók de leeszaal waar de toegang vrij is. 't Is maar dat men het weet DEN HAAG - De artsen, die de af- gelopen dagen in ons land deelnamen aan de internationale conferentie ter voorkoming van een kernoorlog, zijn van mening dat de artseneed moet worden uitgebreid met een verkla ring over de kernoorlog. Elke pas af gestudeerde medicus moet normaal een eed afleggen waarin hij onder meer belooft alles te doen om de mens te genezen. ZIERIKZEE - Een drietal regionale brandweerteams nemen zaterdag deel aan brand weer wedstrijden in Rucphen (N-Br.), die gehouden wor den in het kader van de tweede voor ronde klasse I. In totaal doen aan de ze voorronde 12 teams uit Noord- Brabant en Zeeland mee. De teams uit Schouwen-Duiveland zijn Mid- denschouwen II, Zierikzee II en Dui veland; enkele weken geleden kwa men zij als beste uit de bus tijdens wedstrijden in Kerkwerve. De vier beste teams van deze ge westelijke wedstrijd mogen door gaan naar de wedstrijden om het Ne derlands kampioenschap in deze klasse. Deze eindfinale zal in septem ber worden gehouden. De negen an dere teams zijn afkomstig uit Zeven bergen, Oud Gastel, Almkerk, 's Heer Arendskerke, Werkendam, Overzande, Heinkenszand en Vlis- singen. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur en de prijsuitreiking staat gepland op 17.30 uur. KERKWERVE - Op het sportpark „De Vospit" gonsde het de hele don derdag van aktiviteiten. De Christ- leijke Nationale School hield haar jaarlijks sportdag, 's Ochtends rond half negen begonnen de leerlingen van de hoogste klassen, terwij ld e overige kinderen op school zaten. Er werd begonnen met balgooien (klei ne en grote bal). Daarna werden de prestatie gemeten op de hindernis- baan. Het hardlopen vormde een span nend „sluitstuk" voor de pauze, waarin de kinderen limonade dron ken, terwjl leerkrachten en behulp zame leden van de ouderkommissie genoten van koffie. Na deze welkome rust- en drink- pauze, werd er nog ver- en hoog- gesprongen. Hetzelfde programma werd 's middags herhaald voor de kinderen van de onder- en midden bouw. De vijfde- en zesdeklassers speelden volleybal en slagbal. Al-met al een hete maar geslaagde spört'iëvë dag voor de schooljë&^d. UTRECHT - De NS-conducteurs moeten in de loop van dit jaar hun kniptang verwisselen voor een tang waarmee ze alleen nog maar kunnen stempelen, de kniptang wordt uitge rangeerd, omdat het gaatje in het kaartje qua controlemogelijkheden minder waterdicht is dan een stem pel. Bovendien zijn de moderne spoorkaartjes gemaakt van een veel dunnere papiersoort en daarmee is het knippen er ook niet makkelijker op geworden, zo melden de Spoorwe gen. ZIERIKZEE - Als onderdeel van de vaste zomerserie Te land, ter zee in de lucht van de Tros-televisie zullen dinsdag in Zierikzee opnamen worden gemaakt voor het zomerprogran ma Fiets 'm d'r in. Zoals be kend zullen deze opnamen worden gemaakt nabij de Oude Haven, en wel van 17.00 tot 19.00 uur. De Evenementencommissie heeft dit programma aangegrepen om daaromheen een uitgebreid en feestelijk programma samen te stellen, waardoor een en ander gaat funktioneren als officieuze opening van het toeristenseizoen 1983. Aktiviteiten 's Middags zal er, van 13.00 tot 's avonds 21.00 uur, een grote brade rie worden georganiseerd op het Havenpark en het Kraanplein. Op het Havenplein zullen een groot terras worden ingericht, terwijl over de gehele lokatie verspreid tal van artiesten zullen optreden. Presentator van het televisiepro gramma is Tom Mulder. Om 16.30 uur zal de gymnastiek vereniging Delta Sport een de monstratie verzorgen op het Ha venplein. De volledige selektie- ploeg, in de leeftijd van 10 tot 16 jaar, zal haar kunnen demonstre ren op de lange mat en met mini- tramp-springen Artiesten De door de Tros aangekondigde keur van internationale artiesten bestaat uit het optreden van zanger/imitator Robert Paul en de Italiaan Dario Baldan Bembo; deze laatste is een succesvol zan ger in het Italiaanse en kenners verwacht veel van hem in de toe komst. Deze beide artiesten tre den op op een hoogaars midden in de Oude Haven. De Evenementencommissie heeft, in samenwerking met het Theater Buro Gerhard de Kok uit Rotterdam, gezorgd voor een groot aantal publiektrekkers. Zo zal het beroepsshow-orkest Ca lypso (dat ook veelvuldig Lee To wers begeleidt) haar grote klasse laten horen vanaf de muziektent. Daaraan wordt medewerking ver leend door de zangeres Joan. Ver der treden op de organist Arjo de Koning, de drive-in disco lichtshow „Nordeney" en de zan geres Rita Young. Tijdens de opnamen van het te levisieprogramma zal boven Zie rikzee een Tros-ballon in de lucht hangen. Uitzending De uitzending van het dinsdag op te nemen T.V.-programma zal plaatsvinden op dinsdag 5 juli. Van de 62 deelnemers en deelne mende kombinaties zullen, naar het zich laat aanzien, tenminste 10 afkomstig zijn uit Zeeland. Er zijn een vijftal deelnemers konbina- ties afkomstig van Schouwen- Duiveland: uit Schuddebeurs doet de heer S. Nelisse mee; Zierikzee is vertegenwoordigd door de heer W. ten Haaf en de 5-mans kombi- natie P. Tanis, M. Hagesteyn, T. van Mourik, J. van der Linde en J. Bal; Uit Haamstede is afkomstig de kombinatie P. Kloet en A. Da lebout. Uit Nieuwerkerk doet een 3-mans kombinatie mee, bestaan de uit de heren A. Slootmaker, J. de Reus en A. van Langeraad. Het showorkest Calypso" met zangeres Joan. ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging „Beter Wonen" investeerde in 1982 ongeveer 7,— miljoen in nieuw bouw, warmte-isolatie en woningverbetering, terwijl ongeveer 2,miljoen aan onderhoud werd besteed. Be ter Wonen leverde daar, volgens het jaarverslag 1982 van de woningbouwvereniging zelf, een aanzienlijke bijdra ge mee aan de werkgelegenheid in de regio. gen te bouwen met als doel de scho len en winkels te ondersteunen, werd nog steeds sterk benadrukt, zelfs als woningzoekenden ontbraken", aldus Beter Wonen in het jaarverslag. De reserves namen per saldo toe, ondanks onttrekking ten behoeve van renovatie, onderhoud en beheer. De onderhoudsreserve steeg met 230,— tot 1.680,— per woning. De algemene bed rijfsreserve groeide met 580,— tot 2.770,— per wo ning. Ongunstige ontwikkelingen waren de vermindering van de kontingen ten voor nieuwbouw en renovatie en het oplopen van de huurachterstand. Het huurverlies door leegstand of on inbare schuld was daarentegen uit erst gering, aldus de gegevens in het jaarverslag. Niet in nieuwbouw De leegstand - langer dan twee maanden - bedroeg eind vorig jaar in totaal 10. Een deel van deze wonin gen was echter niet voor bewoning geschikt wegens voorgenomen sloop of woningverbetering. In de sektor nieuwe woningen deed zich in het ge heel geen leegstand voor. Half vorig jaar stonden in totaal 575 woningzoekenden geregistreerd, hetgeen een afname van 94 beteken de ten opzichte van het jaar daar voor. De totaal ingeschreven woningen zoekenden (ook die zonder ekonomi sche of sociale binding) bedroeg per gemeente: Brouwershaven: 28; Brui nisse: 44; Duiveland: 69; Midden- schouwen: 29; Westerschouwen: 120 en Zierikzee: 262, terwijl 23 woning zoekenden geen voorkeur voor een gemeente opgaven. In het jaarverslag wordt medege deeld, dat 73 nieuwe en 265 bestaan de huurwoningen vorig jaar konden worden toegewezen. Slechts 305 van 3026 woningen van Beter Wonen zijn 2- en 3-kamer- woningen, ofwel 10 7c. Dit percenta ge dient, volgens de woningbouwver eniging opgevoerd te worden naar 60 Gelet op de geringe groei van de bevolking zal daartoe volledig naar het bouwen van kleine wonin gen en eenheden moeten worden overgeschakeld en zullen daartoe ge schikte (flat)-woningen gesplitst moeten worden. Kleinere woningen Door de verwachte geringe groei van het woningbestand in de komen de jaren en de gelijktijdige snelle toe name van het aantal 1 2 persoons huishoudens (met inbegrip van be jaarden) mogen, volgens Beter Wo nen, geen kansen verloren gaan om de samenstelling van het woningbe- zit op de geringere gezinsgrootte af te stemmen. De Woningbouwvereniging be treurt het, dat vorig jaar nog niet alle gemeentebesturen, dorpsraden en stichtingen die zich (mede) op het ter rein van de volkshuisvesting bege ven, hiervan niet voldoende waren doordrongen. „De wens om in de vele dorpen op Schouwen-Duiveland gezinswonin Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f37,00; per jaar f 141,00; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5.92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3