Tentoonstelling over watersnoodramp '53 PvdA stemt toch voor verhoging benzineaccijns Bodemverontreiniging struikelblok Zierikzee In de Abdij te Middelburg Vlucht ruimteveer dag verlengd VS hebben luchtmachtbasis in Egypte Schoolbesturen vragen rechter bezuinigingsmaatregel te verbieden Twee jaar gevangenis in Zeeuwse bouwfraude-affaire Italiaanse landarbeider van 102 mag pensioen genieten installatiebedrijf DEURLOOBV. 2 MIDDELBURG - De menselijke kant van de overstromingsramp van 1953 op de voorgrond plaatsen; dat is het belangrijkste doel van de opzet van de zo- mertentoonstelling van het Zeeuws Documentatiecentrum te Middelburg, die van dinsdag 28 juni tot en met 30 juli wordt georganiseerd in de voorzaal van de vergaderruimten van Provinciale Staten, Abdij 11 te Middelburg. Er is dit jaar al uitgebreid aandacht besteed aan het herdenken van de ramp van 1953, die dertig jaar geleden Zeeland teisterde. Het is echter opvallend dat de meeste aandacht bij die herdenking gaat naar de waterstaatkundige aspekten (b.v. de Deltawerken) en naar de gebeurtenissen op de dagen van de ramp zelf (de eerste dagen van februari 1953). Deze foto van het barakkenkamp in Zierikzee komt uit de film over de Stich ting Pro Juventute. In het omvangrijke bezit van het Zeeuws Documentatiecentrum, afde ling van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, bleek echter ook veel materiaal te zitten, dat een heel an der licht op de ramp werpt. Zoals bij voorbeeld materiaal over de omvan grijke evacuaties, waardoor gezin nen soms voor zeer lange tijd in een volstrekt vreemde omgeving werden geplaatst, terwijl man en vader thuis hielp met de herstelwerkzaamheden. Ook is veel materiaal voorhanden over de heropbouw, de schoon- maakwerkzaamheden, de feitelijke ontregeling van Zeeland over een pe riode van bijna twee jaar. Over de troosteloosheid van het ei land Schouwèn-Duiveland in de ja ren na de ramp is weinig geschreven. Ook hoort men zelden spreken over de ervaringen van kinderen, die soms maanden in een gastgezins, ver van eigen huis en vader werden on dergebracht. Hoe moeten die kinde ren zich gevoeld hebben toen ze ein delijk weer thuis kwamen en daar een bijna volledig vernietigd huis aantroffen". Totaal onbewoonbaar, mede dóór dè troosteloze modderaf- zetting in en rond de huizen. De tentoonstelling „Niets dan wa ter" tracht een beeld te geven van de ontwrichte Zeeuwse samenleving tij dens, maar vooral ook na de turbu lente dagen in de eerste helft van fe bruari 1953. Uiteraard geeft de expositie ook inzicht in de overstroming zelf, de reddingsakties en de evacuatie. Het aksent ligt echter op de menselijke aspekten van het dagelijks leven na de ramp. Uniek materiaal Uniek materiaal kan worden ge toond. Eén film, over de Stichting „Pro Juventute", is nauwelijks be kend. Deze gaat over de omvangrijke aktie van deze stichting om 1.000 Zeewse kinderen een vakantie te be zorgen in „droge" delen van Neder land. Naast een beeld van deze orga nisatie geeft de film ook een eigen tijdse indruk van het leven in het eerste jaar na de ramp. IJMUIDEN - Hoogovens heeft ver lenging van de arbeidstijdverkorting aangevraagd voor 2400 van de 18.200 personeelsleden met een gemiddeld percentage van 14. De nieuwe perio de van zes weken moet op 3 juli in gaan. ZOETERMEER - De Sociale Verze keringsraad (SVR) is het eens met de sociale fondsen dat er per 1 juli geen verhoging nodig is van de sociale pre mies. De SVR heeft dat laten weten in een brief aan staatssekretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid. De wrekers kozen de verkeerden NUNSPEET - Een oefening van acht ME'ers kreeg in de nacht van woensdag op donderdag een on verwachte afloop. De ME'ers wer den in het natuurgebied de Zan- denplas besprongen door vier jon ge mannen, die hen voor dienst plichtige militairen hielden. Een van de vier had nog een re kening te vereffenen met plaatse lijke militairen en hij meende dat de gelegenheid uniek was. De acht ME'ers, die met fietskettingen en bakosleutels werden bestookt, hadden er volgens de politie in Nunspeet geen enkele moeite mee om de vier jongens, allen uit Nunspeet, in de houdgreep te ne men. „Ze zitten op dit moment in de cel hun zonden te overdenken en weten ondertussen het verschil tussen dienstplichtigen en parate ME'ers", aldus opperwacht meester Poolman van de Nunspeetse politie. Bij de overval op de ME'ers raakte niemand noe menswaardig gewond. De tentoonstelling is verder opge bouwd uit materiaal van het Docu mentatiecentrum zelf. Veel hiervan is verzameld dankzij schenkingen en bruikleenstellingen van partikulie- ren. Onlangs nog verkreeg het cen trum veel materiaal, nadat een deel van de kollektie door brand in Rot terdam verloren was gegaan. De ex positie maakt gebruik van veel ver vangend en vaak erg origineel mate riaal, dat na de brand is geschonken. Onderdeel van de tentoonstelling zijn ook bandopnamen van buiten landse journalisten, die voor hun na tionale radiostations verslag uit brengen van de ramp in Nederland. Op de expositie is ook een katalo- gus verkrijgbaar, waarin onder meer een zeer persoonlijke herinnering van mevrouw J. Weststrate- Zuydwegt uit Krabbendijke aan de ramp is opgenomen. De tentoonstelling is tussen 28 juni en 30 juli dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend (alleen 's zondags geslo ten). DEN HAAG - Het toepassen van hartcatheterisatie (onderzoek dat vooraf gaat aan een hartoperatie) bij kinderen moet geconcentreerd wor den in vier daartoe specifiek uitge ruste centra. Dat stelt een commissie uit de gezondheidsraad in een advies aan staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid. ROTTERDAM - De Rotterdamse haven krijgt binnenkort op de Noor- derpier bij Hoek van Holland een in tegraal herkenningsteken in de vorm van zes naast elkaar geplaatste drie meter hoge dobbelstenen van basalt. Het initiatief daartoe is afkomstig van enkele Rotterdamse kunste naars, verenigd in de Stichting Kunst en Vaarwerk. De blokken worden begin volgende week ge plaatst. CAPE CANAVERAL, FLORIDA - De vlucht met het ruimteveer Chal lenger is met één dag verlengd tot za terdag als gevolg van het slechte weer in het landingsgebied in Flori da, zo is donderdag door het hoofd van het Amerikaanse ruimteveerpro gramma bekendgemaakt. Het nieu we tijdstip voor de terugkeer op aar de werd niet direkt genoemd. Oorspronkelijk zou het veer vrij dag tegen 13.00 uur Ned. tijd hebben moeten landen op de nieuwe lan dingsbaan van het ruimtevaartcen trum Kennedy op Cape Canaveral in Florida. Het weer is daar evenwel slecht. Het veer kan niet landen in regen, bij dichte bewolking, die het zicht op de landingsbaan beperkt en bij ster ke zijwind. Eventueel zou nog kun nen worden uitgeweken naar de lan dingsbaan van de luchtmachtbasis Edwards in de Mojave-woestijn in Californië, maar dit is duurder en kost een week meer om het veer weer gereed te maken voor een nieuwe vlucht. Washington Post: Advertentie WASHINGTON - De Amerikaanse luchtmacht heeft een geheime basis voor onvoorziene omstandigheden in een geïsoleerd gedeelte van Egypte. Op die basis is honderd man lucht- machtpersoneel gestationeerd, zo heeft het Amerikaanse dagblad Was hington Post donderdag gemeld. Volgens de Washington Post is op de basis voor ongeveer 70 miljoen dollar (circa 200 miljoen gulden) aan militair materieel opgeslagen. De luchtmachtbasis is al gebruikt voor het stationeren van radarvliegtui gen, de zogenaamde Awacs, en voor trainingsmissies in het Midden- Oosten. De vestiging van de geheime lucht- machtb.asis is des te belangrijker na •het mislukken van de onderhande lingen tussen dé y^gjiigdo Staten en Egypte over de bouw van ëen'groté, permanente basis in Ras Banas voor de Amerikaanse snelle interventie macht. Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft tegenover het congres verklaard dat de basis erg geschikt is voor geheie- me operaties omdat zij „in het mid den van niets" ligt. DEN HAAG - Organisaties voor schoolbesturen in het beroepsonderwijs hebben donderdag in een kort geding tegen de staat de president van de recht bank in Den Haag, mr. M. R. Wijnholt, gevraagd onderwijs-minister Deetman te verbieden een bezuinigingsmaatregel voor het beroepsonderwijs in te voe ren per 1 augustus van dit jaar. De organisaties verzetten zich niet tegen de be zuinigingsmaatregel op zich, maar hebben bezwaar tegen de wijze waarop Deetman de maatregel wil doorvoeren. Het gaat hier om het terugbrengen van het aantal lerarenlessen in het beroepsonderwijs in het cursusjaar 1983- 1984. Deetman kondigde de in voering van deze maatregel in april per circulaire aan. De vereiste wette lijke regeling ontbreekt nog. Invoe ring van de maatregel gaat gepaard met zo'n 270 gedwongen ontslagen. Door het ontbreken van een wettelij ke regeling ontstaat, aldus betoogde mr. A. H. Cante, donderdag namens de schoolbesturen, rechtsongelijk heid onder de indivicuele scholen. Bovendien zijn de inspraakprocedu res, die gebruikelijk zijn. niet meer dan een „wassen neus" geweest. Mr. Cante verweet Deetman onbehoor lijk bestuur. Mr. B. D. Wubs, die optrad namens de staat, merkte op dat het vanwege „de voet van bezuinigingsmaatre gel" vaak onmogelijk is dit soort maatregelen snel door de Kamer te krijgen. Een wettelijke regeling uit vaardigen, voordat behandeling van de maatregel door de Kamer heeft plaatsgevonden, kan niet. Hij sprak van „een onzinnige pro cedure" met name vanwege het feit dat de schoolbesturen zich niet ver zetten tegen de maatregel op zich. Uitspraak 30 juni. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag in de Zeeuw se bouwfraude-affaire gevangenisstraffen opgelegd van een en twee jaar en geldboets van 26.500 gulden. Het gaat om de drie broers De J., allen directeur van de gelijknamige bouwbedrijven uit 's Heerenhoek op Zuid-Beveland. De rechtbank veroordeelde de drie op grond van valsheid in geschrifte. Zij heb ben geprobeerd, zo bleek tijdens de behandeling, hun overwinsten van onge veer zestien miljoen gulden via valse facturen weg te werken. De officier eiste drie weken gele den tegen de 49-jarige H. de J. en de 47-jarige C. de J. drie jaar en zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van 91.000 gulden. De rechtbank veroordeelde de beide ver dachten donderdag tot twee jaar ge vangenisstraf en geldboetes van 26.500. De 36-jarige J. M. de J., tegen wie de officier van justitie twee jaar en 91.00 gulden boete had geëist, werd veroordeeld tot een jaar gevan genis en eenzelfde boete. De drie B.V.'s van het bedrijf wer den veroordeeld wegens belasting fraudes tot geldboetes van 25.000 gul den. De eis was hier respektievelijk 149.000 en twee keer 25.000 gulden. De rechtbank gelastte de onmid dellijk invrijheidstelling van direc teur C. de J., dit in verband met het orde op zaken stellen binnen het be drijf. De rechtbank achtte het voor tbestaan van het bedrijf en de daar mee samenhangende werkgelegen heid voor de 140 personeelsleden der mate belangrijk, dat tot deze onge bruikelijke stap over werd gegaan. De officier van justititie gaat tegen de vonnissen hoger beroep aanteke nen. DEN HAAG - De PvdA heeft don derdag toch voor de verhoging van de benzineaccijns van 11,8 cent per 1 juli gestemd. De socialisten deden dat, omdat zij vinden dat aan eventuele alternatieven, zoals een verhoging van de accijns op tabak en alcohol, meer bezwaren kleven. DEN HAAG - De Haagse politie heeft donderdagavond een 28-jarige Haagse verslaafde vrouw aangehou den, die er een gewoonte van maakte met oudere mannen kennis te maken, hun vertrouwen te winnen en ze ver volgens in hun woning te beroven. De opbrengsten van haar arbeid ge bruikte ze om heroïne te kopen, al dus de politie. Woordvoerder Woltgens zei woens dag tijdens het debat dat zijn fraktie nog geen eindoordeel over de verho ging had. De PvdA is niet principieel tegen verhogingen van de benzineac cijns, als deze maar de konkurrentie- positie van het openbaar vei voer ten goede komt. Bij het onderhavige wetsontwerp was dat volgens Wolt gens niet het geval gezien de hoge ta riefstijgingen in het openbaar ver voer. Tegen het wetsontwerp om de ben zineaccijns te verhogen stemden D'66, CPN, PSP, PPR en EVP. Een meerderheid van de kamer sprak zich donderdag uit voor een motie van CDA en VVD om het wegverkeer volgend jaar geen verdere lastenver zwaring op te leggen. PvdA, D'66, PPR en EVP stemden tegen. SANTA MARIA DEQLI ANGE- LI (MIDDEN-ITALIË) - Een Itali aanse landarbeider heeft tot zijn 102-jarige leeftijd moeten wach ten voordat hij pensioen kan gaan genieten. De in mei 1887 in het dorpje Santa Maria Degli Angeli in Midden-Italië geboren Nazzareno Bandini zei bij een bezoek dat hij in opdracht van de overheid aan een arts moest brengen, helemaal niet meer in staat te zijn tot wer ken op het land. De man, die twee wereldoorlogen meemaakte en een eeuw Italiaanse geschiedenis op zijn schouders torste, had met zijn gebogen rug en perkament achtig gezicht bij de dokter gedul dig op zijn beurt zitten wachten in de lange rij van „pensioenwilli gen" die wat hun leeftijd betrof wel zijn kleinzoons hadden kun nen zijn. Op grond van het doktersbe zoek werden de hoogbejaarden tenslotte de bescheiden pensioen- peningen toegekend die hem zo veel jaren als gevolg van bureau cratische problemen geweigerd waren. Overigens zei hij dat als zijn be nen hem niet in de steek hadden gelaten, hij graag nog naar het land zou willen terugkeren (Vervolg van pag. 1) Gefaseerde aanpak Deze bezorgdheid werd door alle kommissieleden gedeeld. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) konsta- teerde dat de financiering van het on derzoek de gemeente meer geld gaat kosten dan oorspronkelijk was ge pland. „Eerst werd gesproken van een gemeentelijke bijdrage van 10 gulden per inwoner in totaal. Nu is dat al teruggedraaid tot 10 gulden per inwoner per geval". Van Veltho ven is van mening dat GS een gefa seerde aanpak van de problematiek moet toestaan: „We hebben destijds spontaan meegewerkt aan de inven tarisatie van mogelijk verontreinig de terreinen. Dan moet men ons ook de gelegenheid geven om de sanering ter hand te nemen op een voor de ge meente verantwoorde financiële ba sis. Gezien het plafond van 200.000 gulden worden de kleinere gemeente relatief al zwaarder belast dan de grotere". De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) slot zich bij de laatste spreker aan. Hij zette overigens wel de nodige vraagtekens bij de mate van bodem verontreiniging: „Zierikzee kennen de zal het met de bodemverontreini ging in onze woonplaats wel meeval len". Eingszins paradoxaal plaatste hij even later evenwel de opmerking dat „het maar goed is dat niet iede reen weet wat er vroeger zoals gestort is hier en daar". Hollen of stilstaan „Het is een zaak van hollen of stilstaan", was de mening van. de heer J. J. Geleijnse (VVD). „Als er ook maar even een vermoeden bestaat dat ergens iets zou kunnen zitten, dan moet er maar direkt een onderzoek worden verricht". Toch achtte Geleijnse het een belangrijke zaak, dat er onderzoek wordt ver richt. „Ik vind echter wel dat er op sommige punten soms wel wat over dreven wordt. Ik zeg niet dat je daar dan zomaar overheen moet stappen, maar enige kritische vraagtekens zijn af en toe wel op hun plaats". Ten aanzien van de financiering van de bodemsanering ziet Geleijnse een duidelijke taak voor de overheid: „Wanneer de overheid ons verplicht dat er iets moet gebeuren, dan moet men ons ook de middelen ter beschik king stellen". Aanpassen Het PvdA-kommissielid, de heer H. Asma gaf te kennen niet te licht over de mate van bodemverontreini ging te denken. „Ik vrees dat het he lemaal niet zo erg zal meevallen. Ze ker niet gezien ervaringen in het ver leden. Hebben we het geld niet direct beschikbaar voor de onderzoeken en sanering, dan moeten de werkzaam-' heden maar worden aangepast aan de beschikbare middelen. Maar gesa neerd moet er worden". Wethouder De Rijke was een duide lijke voorstander van temporisering: „We zullen rustig aan moeten doen. Je kunt je weliswaar afvragen of er al dan niet met een stofkam wordt gewerkt, maar aan de gekonstateer- de verontreiniging zal toch iets ge daan moeten worden. De termijn waarin dat gedaan moet worden, is echter een andere zaak". Gemeentesekretaris Izeboud liet weten, dat de uit deze zaak voort vloeiende financiële lasten niet al leen voor de kommissie een teer punt vormden, maar dat ook het kol lege van B. en W. er erg veel moeite mee heeft. „We zullen moeten pleiten voor wat meer spreiding. Wil je als gemeente je bezwaren duidelijk ken baar maken bij GS, dan is de beste weg daarvoor een officiële reaktie in de vorm van een bezwaarschrift. Doen we dat niet, en gaat het plan door zoals nu is voorgesteld, dan ko men we voor grote uitgaven te staan". De kommissieleden waren het daar unaniem mee eens. Hinderwet u ii-fe Voorafgaande aan dé'behandeling van dit agendapunt werd vanaf de publieke tribune het woord gevoerd door een bewoner van de Zuidwel- lestraat, wiens tuin grenst aan het terrein van schroot- en metaalhandel Groenleer. Hij verklaarde erg be nieuwd te zijn naar de uitkomsten van het onderzoek naar mogelijk bo demverontreiniging van dit terrein, maar vroeg zich tevens af in hoeverre het bedrijf handelt binnen de nor men, die daaraan door de hinderwet vergunning worden gesteld. „Bovendien liggen de materialen op het terrein hoog en erg gevaarlijk opgeslagen. Een gevaar voor omval len is zeker niet denkbeeldig; de ge volgen zijn dan niet te overzien, ze ker niet als dat gebeurt aan de kant van de Wandeling, waar juist naast de opslagplaats een kinderspeel- plaatsje is gekreëerd". Ook had de spreker gekonstateerd dat bepaalde delen van het terrein, die vroeger niet in gebruik waren als opslagruimte, dat nu wel zijn. „Een gevolg daarvan is dat mijn woning gaat verzakken, hetgeen over niet al te lange tijd scheuren in de muren zal veroorzaken. Ik nodig de gemeente uit om deze feiten vast te leggen". Adviesbureau Wethouder De Rijke had evenwel een kort maar duidelijk antwoord: „De materie heeft niets met bodem sanering te maken; bovendien hoort die zaak in een andere adviescom missie thuis. Wellicht kunt u uw zaak daar eens toelichten of een mogelijk heid scheppen om anderszins ge hoord te worden". Sekretaris Izeboud kon aan deze woorden toevoegen dat het kollege al had besloten om een deskundig ad viesbureau in te schakelen om uit te laten zoeken in hoeverre de hinderwet-eisen worden overschre den. „Ten aanzien van eventuele scha de, veroorzaakt door het bedrijf, dient u zich te wenden tot de burger rechter. Daar moet dan ook een even tuele schadevergoeding worden ge claimd". Aldus de heer Izeboud. Bij de behandeling van het agenda punt bodemsanering haakte de heer Sprengelmeijer nog even in op dit on derwerp. „Dat bedrijf is daar al vele jaren gevestigd. Wanneer je dan in de buurt een woning wilt komen, dan moet je daar ekening mee houden. Wil je dat niet, dan moet je die wo ning niet kopen." De heer Asma dacht daar evenwel anders over: „Wanneer er een bedrijf is dat overlast bezorgd, dan moet daaraan iets gedaan worden. In ieder geval is eenvoudig na te gaan of aan de gestelde eisen wordt voldaan". In antwoord op de vraag van de heer Geleijnse, of er een bodemve rontreiniging was gekonstateerd, en na een ontkennend antwoord van de spreker, sloot de direkteur gemeen tewerken, de heer D. D. J. van der Poel, de diskussie met de stelling dat zoiets wel zou worden gekonstateerd bij het te houden bodemonderzoek. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Vrijdag 24 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Af scheidsavond zesde klassers Theo Thijssenschool. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. 50-jarig jubileum CPJ Schouwen-Duiveland. Puzzelrit en bingo. Inschrijven vanaf 18.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 25 juni Zierikzee Bioscoop. Caddyshack. 20.00 uur. Haamstede Beatrixweide. Sportdag met diverse demonstraties. 10.00 - 17.00 uur. Renesse Muziektent. Optreden show en drum band Rijswijk. 15.30 uur. Lagere school 't Mêêtje. Rommel markt. 10.00 - 14.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Concert door Zie- rikzees kamerkoor. 20.00 uur. Mobiele tent aan de Ring. Concert van fanfare-orkest „De Hoop" uit Stellendam. 19.30 uur. Ned. Herv. Kerk. Zang- en orgel avond. 20.30 uur. Bruinisse Ned. Hervormde Kerk. Koor en sa- menzangavond o.l.v. de heer C. den Braber. 19.30 uur. Zondag 26 juni Zierikzee Caddyshack. 20.00 uur. Maandag 27 juni Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Schoolplein o.l.s. 't Kofschop. Open luchttentoonstelling leerlingen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Dinsdag 28 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Woensdag 29 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. De Gekroonde Suikerbiet. Gezellige afsluitavond Vrouwen-kafé. 20.30 uur. Renesse Ned. Hervormde kerk. „Rënesser Ouverture", eerste zomeravortdkon- cert. 20.00 uur. Bruinisse Achter scheepswerf Duivendijke. Waterspelen 19.30 uur. Donderdag 30 juni Haamstede VW kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr., 19.30 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling. Opening door Hans Warren. 17.00 uur. Renesse Opening dorpshuis. 14.30 uur. Zaterdag 2 juli Renesse Centrum. Loop en terraèconcert. 14.00 - 17.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Promenatieconcert kamerorkest Drieklank, bfiddelhar- nis. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2