Ook Middenschouwen tegen voortbestaan Stichting Samenlevingsopbouw! Muziekdemonstraties in Chr. Scholengemeenschap Derde klassers RSG besloten leerjaar sportief met onderonsje tegen leraren Voorzichtig bei.id Qeen liftsTuis in Oesterdam DE ZIERIKZEESCHE COURANT Als laatste gemeente in de regio Leerlingen Zeeuwse muziekschool Benoeming projektleider ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VVV Scharendijke Het kantoor van de VVV te Scharendijke is verbouwd. De beschikbare ruimte aan de El- kerzeeseweg is vijf maal zo groot gewor den. (Pag. 3). J. L. de Jongeschool verbouwd Music-play-in Kommissie op stap De chr. J. L. de Jongeschool wordt ver- Tijdens de Brouwse dag, op 9 juli, wordt De Zierikzeese kommissie sport nam een bouwd in verband met de integratie met de weer een Music-play-in georganiseerd. ZN kijkje bij de aanleg van het nieuwe sport- kleuterscholen Rehoboth en Maltarakkers, had een gesprekje met de organisatoren, park aan de Lange Blokweg. (Pag. 7). (Pag. 4). (Pag. 5). DONDERDAG 23 JUNI 1983 139ste jaargang Nr. 23340 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) In alles is muziek, als men slechts oren heeft. Byron SCHARENDIJKE - Ook Middenschouwen heeft als laatste gemeente in de regio - besloten per 1 januari 1984 de deelname aan de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland te beëindigen. „Alhoewel toegege ven wordt dat het opbouwwerk bepaalde nuttige effek- ten op de samenleving niet kan worden ontzegd, zijn ook wij van mening dat niet teruggekomen moet worden op het eerder genoemde raadsbesluit. Reeds alleen al met het oog op de financiële consequenties kan niet anders worden geadviseerd", aldus een omschrijving uit het raadsvoorstel, dat woensdagavond in de raadsvergade ring werd behandeld. Zoals bekend ging het om een hero verweging van een eerder genomen voorstel tot opzegging van de over eenkomst. Het algemeen bestuur van de Stichting had daarom begin van dit jaar gevraagd met bijvoeging van de nota Haalt het opbouwwerk 1984". Behalve de Partij van de Arbeid ondersteunden de raadsleden het voorstel van het college. PvdA-er W. G. Renden liet namens zijn fraktie een principieel „nee" horen, hoewel hij daarbij aantekende dat het finan cieel niet haalbaar is de Stichting te laten voortbestaan. „Wanneer één gemeente in een intergemeentelijk samenwerkingsverband niet meer wil meewerken (Zierikzee was de ini tiatiefnemer) kunnen de andere ge meenten niet anders doen dan even eens „nee" zeggen. Renden had ech ter in geen enkel raadsvoorstel ge gronde redenen gevonden die aanga ven dat het werk van de Stichting in derdaad niet bij de bjevolking zou aanslaan. Weloverwogen meningen had hij gemist. Omstreden zaak Burgemeester W. den Boer had be grip voor de stellingname van de P.v.d.A., maar tekende aan dat de Stichting Samenlevingsopbouw al gedurende een langere periode een omstreden zaak binnen de regio was geweest. „Er zijn wel nuttige dingen gebeurd, maar die kunnen ook zon der het bestaan van de Stichting voortgang vinden", aldus de burge meester. De raadsvoorzitter had bij het be gin van de vergadering de verheu gende mededeling, dat die ochtend van het provinciale bestuur medede ling was ontvangen dat binnenlandse zaken geen bezwaar had tegen de eerste wijziging Bezoldigingsveror dening personeel. Deze kwestie heeft geruime tijd nogal wat problemen gegeven. Bur gemeester Den Boer was verheugd voor de medewerkers dat de zaak nu rond is. Voor het hervormd-gereformeerd rekreatiewerk werd een subsidie be schikbaar gesteld van 500,—, even veel als in 1982. Het tekort van deze rekreatiekommissie werd op 700,— geschat, maar de gemeente houdt het voorlopig op hetzelfde bedrag. „Wan neer het tekort groter uitvalt dan de subsidie voorziet, kan de kommissie altijd nog een nieuw verzoek indie nen", was Renden van mening, het geen burgemeester Den Boer onder schreef. Woning-bouw Tot de aanvraag van rijkssubsidie voor de bouw van 4 woningwet woningen aan de Kamillestraat te Scharendijke werd zonder meer besloten. De woningbouwvereniging Beter Wonen is van plan daar onge veer dezelfde type woningen te gaan bouwen als die in Ellemeet zijn ge realiseerd. Garantie werd verleend voor een derde deel van een geldlening van 210.000,—, die de Stichting Rust huizen Westelijk Schouwen aanging voor gedeeltelijke financiering van verbouw van Rusthuis Duinoord. Zowel voor de nieuwe bejaarden woningen als het rusthuis geldt dat beide in principe voor een derde deel worden benut voor inwoners van Middenschouwen. De heer L. van Ast werd met alge mene stemmen benoemd tot onder wijzer in vaste dienst aan de openba re lagere school 't Mêêtje te Ellemeet. Algemene stemmen betekende deze avond een getal van vijf, want me vrouw J. Kloet-Schellingerhout en S.G.P R.P.F. raadslid W. C. v. d. Bosse waren niet aanwezig. Financiële positie Bij het vaststellen van een aantal begrotingswijzigingen herhaalde Renden zijn eerder geuite opmer king, dat niet bij iedere subsidie- voorstel de woorden „de financiële positie van de gemeente laat het niet toe behoeven te worden ge bruikt, omdat het volgens hem daar mee nogal meeviel. Hij vond een overschot van 135.000,— een flink batig saldo op de begroting 1982. „Of worden we voor het lapje gehouden ten aanzien van de financiële positie van de gemeente", vroeg hij zich af. Burgemeester Den Boer toonde zich niet bijster gediend van die laatste opmerking. Hij hield hem voor, dat de lasten op jaarbasis wor den berekend, maar vaak pas voor de helft zijn uitgegeven, waardoor het overschot veel hoger lijkt. ZIERIKZEE - Als afsluiting van het schooljaar op de Rijksscholenge- meenchap Prof. Zeeman werden dinsdagmiddag een vijftal hockey-en voetbalwedstrijden gespeeld tussen teams van leraren en leraressen en leerlingen van derde klassen. De be-: langstelling om mee te doen aan dit sportieve afsluitertje was bijzonder groot. In totaal kwamen 36 leraren en 60 leerlingen in aktie. Het sportieve gebeuren werd geo pend met twee mixed-hockeywed strijden. Leraren en leerlingen (op bijgaande foto verzameld) wilden el kaar geen duimbreed toegeven, maar de „routine" van de leraren gaf uit eindelijk de doorslag in hun voor deel: 2-1. Hierna kwamen de voetballers en voetbalsters aan bod. De dames- en rekreatievoetballers speelden de eerste wedstrijd. Gesteund door de velel aanmoedigingen vanaf de knat ging de bal van tijd tot tijd toch nog de goede richting in. Uiteindelijk blijft er maar 20.000,— over in de post onvoorzien en dat is al beduidend minder dan voorgaande jaren, ondanks het voor zichtige gemeentelijke financiële be leid. In de nieuwe opzet van de rijks- uitkering aan het gemeentefonds krijgt Middenschouwen staks 60.000,— minder, er zijn kortingen op sociaal cultureel werk, dus het wordt kiezen: Of in mankracht kor- Vervolg pag. 5 BERGEN OP ZOOM - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat heeft de Tweede Kamer per brief meegedeeld, dat zij heeft beslo ten in de Oesterdam geen liftsluis, maar een gewone sluis te laten bou wen van 34 meter lang en 6,5 meter breed. Zij schrijft, dat de herziene econo mische analyse en het daarover ge- ZIERIKZEE - Op initiatief van de muzieklerares mevrouw Van Sluys hebben leerlingen van de Zeeuwse Muziek school o.l.v. mevrouw E. Jense een aantal demonstratielessen gegeven voor de onderbouw van de Christelijke Scho lengemeenschap. „Heel belangrijk is", vertelde mevrouw Van Sluys, „dat leerlingen niet alleen naar muziek luisteren, maar ook ont dekken dat met wat oefening ze zelf een instrument kunnen bespelen en er plezier aan kunnen beleven. Vandaar deze lessen". Nadat een trio als inleiding een dans van Paul Peuerl had gespeeld, vertelde Inez Flameling enthousiast als eerste over haar instrument: de cello. Ze gaf een historisch overzicht van dit instrument en demonstreerde de vele mo gelijkheden. Vervolgens kwam Volkert Beek man aan het woord over de klarinet familie. Vanaf de 17e eeuw is de kla- rinet in de belangstelling gekomen en wordt ze gebruikt in orkesten en Sjoerd Jan Nauta speelde op z'n akoestische gitaar de prélude nr. 1 van Villa Lobos, een componist uit de 17e eeuw, en informeerde de luisteraars over dit oude, zeer popu laire snaarinstrument. Daarna de monstreerde hij een zg. flattop gi taar, gebruikt door zangers als Bob Dylan en Cat Stevens. „Het oud bekende muziekinstru ment is wellicht een fluit die in de loop der eeuwen een belangrijke ont wikkeling heeft doorgemaakt" zei Elien Bil, die zelf dwarsfluit speelt. „Vooral jongeren hebben belangstel ling voor de dwarsfluit". Ze speelde voor eigen publiek een Israëlisch stuk van Ben Haïm, getiteld: Sephar- dic Melody. Gerard Kouwer vertelde dat de waldhoorn één van de weinige in strumenten is, die met de linkerhand bespeeld wordt. Vroeger was de waldhoorn geliefd bij de jagers die haar gebruikten bij de jacht. Vooral de laatste eeuw is dit instrument ge perfectioneerd. Na zijn duidelijke praatje speelde hij enkele bekende melodieën, die bij de leerlingen goed in de smaak vielen. Mevrouw Jense zelf legde als laatste in de rij de verschillen en overeenkomsten uit tussen de sopraan-, alt-, tenor- en basblokfluit. Ook bespeelde ze een zgn. sopranino, die vogelgeluiden nabootst. Een wel gemeend applaus gaf aa dat de jonge lui een dergelijke les bijzonder had den gewaardeerd. In de Chr. Scholengemeenschap demonstreerden de leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool op verschillende instru menten. De demonstratie werd gegeven voor de onderbouw. Doodsoorzaak zilvermeeuwen geen botulisme SEROOSKERKE - Het onder- zoek van het Centraal Diergenees kundig Instituut in de Flevopol- der. naar de doodsoorzaak van de tientallen zilvermeeuwen, die en kele weken geleden dood werden aangetroffen nabij de Schelp- hoek, is afgerond. Vastgesteld kon worden dat er geen sprake is geweest van botu- lisine; verder konklusies met be trekking tot de werkelijke doods oorzaak konden echter niet wor den getrokken. Een en ander werd meegedeeld door de heer T. C. J. Sluijtcr van de natuur en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Toen was de bal aan de „goede" voetballers, maar zelfs de sterren konden de leraren niet wegspelen, sterker nog, de onderwijsgevenden gaven hun leerlingen een leuk stukje voetballes, hetgeen tot uitdrukking werd gebracht in een 5-1 zege. De lol en vooral ook het sportieve sukses van de happening waren er evenwel niet minder om. Mede door het voor treffelijke weer beleefden de derde klassers een fijne laatste schooldag. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. voerde overleg met de regio geen nieuwe gezichtspunten hebben aan gedragen op grond waarvan zij het besluit van het vorige kabinet in her overweging zou moeten nemen. Het vorige kabinet had namelijk besloten van de liftsluis af te zien, omdat die te duur zou worden. Bij de liftsluis zou het mogelijk zijn ge weest grote schepen te schutten met een minimale uitwisseling van zout en zoet water. De conventionele sluis, waartoe de minister nu heeft besloten, is zo klein, dat de zout-zoet uitwisseling eveneens sterk beperkt blijft en aanvaardbaar is voor het milieu op de Oosterschelde. De conventionele sluis krijgt een drempeldiepte van NAP -4 meter aan de Oosterscheldezijde en van NAP -2,5 meter aan de zijde van het Zoom meer. Bij het vaststellen van de af metingen is rekening gehouden met het aanbod van kleine schepen va nuit en naar Bergen op Zoom en Tho- len en het daarmee samenhangend economisch belang. ZIERIKZEE - Tijdens de vergade ring van de regionale stuurgroep werkloosheid, welke zal worden ge houden op 29 juni, staat de benoe ming van een projektleider op de agenda. Deze projektleider zal zich moeten gaan bezighouden met het opzetten van projekten in het kader van de werkloosheid op Schouwen-Duive land en St. Philipsland. Andere agendapunten voor deze vergadering zijn de huisvesting van de te benoemen projektleider en de eerste aanzetten voor een te voeren beleid. De vergadering zal worden gehou den in het stadhuis van Zierikzee en begint om 15.00 uur. WA> ffif PE eu.r Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Perioden met zon, in de middag en avond mogelijk een regen of on weersbui; minimumtemperatuur om streeks 14 graden, middagtempera- tuur ongeveer 25 graden; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 juni. Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 207c. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 207c. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10' Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juni Zon op 5.20, onder 22.04 Maan op 21.32, onder 4.35 Volle Maan: 25 juni (10.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 24 juni 3.40 15.51 9.18 21.40 Springtij: 27 juni HET WEEROVERZICHT DE BILT - De hitte raakt nu over zijn hoogtepunt heen. Boven de ocea an ontwikkelt zich een hogedrukge- bied, die zijn invloed naar Schotland uitbreid. Hierdoor ontstaat bij ons een noordoostelijke stroming, waar mee minder warme lucht uit Scandi navië wordt aangevoerd. Morgenoch tend is er nog flink wat zon, maar in de middag kunnen zich plaatselijk onweersbuien vormen. De middag- temperatuur is ongeveer 25 graden en er is niet veel wind. Na morgen neemt de regenkans weer snel af. In het weekeinde en hierna kan er weer op perioden met zon gerekend worden. Omdat de aan gevoerde lucht geleidelijk nog wat koeler wordt, komt de middagtempe- ratuur voorlopig niet veel hoger meer dan ongeveer 23 graden. DEN HAAG - Het Komite Zuide lijk Afrika en de werkgroep Kairos vinden het positief dat de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken voor zelfstandige okonomi be i s tegen Zuid-Afrika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1