Zierikzee was dekor voor film over 80-jarige oorlog Wethouder P. de Rijke fietste crossbaantje officieel open streeknieuws Vrijspraak voor één van de vier hoofdverdachten in Zeeuwse bouw-fraude Feestelijke bijeenkomst in Poortambacht Nieuw museum in Hellevoetsluis geopend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 juni 1983 Nr. 23338 3 ATHENE - De Griekse premier, Andreas Papandreou, heeft zondag in de Verenigde Staten gedreigd met .eenzijdige maatregelen" indien bij de onderhandelingen over de toe komst van de Amerikaanse bases geen vooruitgang wordt geboekt. ZIERIKZEE - Wethouder P. de Rijke aan de start van de fietscrosshaan. Geflankeerd door vele jeugdige crossertjes suisde hij weldra met een flinke vaart de startheuvel af. ZIERIKZEE - Wethouder van jeugd- en jongerenwerk in Zierikzee, de heer P. de Rijke ging vrijdagmiddag eerst even het parcours verkennen, voordat hij de offi ciële opening verrichtte van de fietscrosshaan aan de Le- vensstrijdweg. Die voorbereiding wierp vruchten af, want de wethouder ging met ruime voorsprong als eerste over de finish toen hij even later op een heuse crossfiets samen met de jeugd het openingsrondje reed. Het werd een vrolijke gebeurtenis daar vrijdagmiddag in Poort ambacht; velen gaven blijk van hun belangstelling voor deze officiële ge beurtenis en de jongeren staken hun enthousiasme over het verwerven van een eigen fietscrossbaantje niet onder stoelen of banken. I Sponsor en werkgroeplid de heer A. Hese heette allen hartelijk wel kom en herinnerde aan de lange tijd van voorbereiding, die vooraf ging aan het realiseren van de crossbaan. Gulden regels Voor de goede gang van zaken hield hij de jeugd drie gulden regels voor: 1) Er moet op de baan in één richting worden gereden, 2) Er moet zoveel mogelijk op de baan en niet er naast worden gecrosst en 3) Het ver dient aanbeveling zoveel mogelijk met de fietsen binnen de omheining van het terrein te blijven, want daar buiten krijgt men met ander verkeer te maken. De heer Hese ging verder in op het doel van de werkgroep, die zich inzet om de jeugd op verantwoorde manier een tijdspassering in de vrije natuur aan te bieden. De crossbaan is in principe toegan kelijk voor jongeren van vijf tot vijf tien jaar, maar die regel zal niet al te strak gehanteerd worden. Verder wees de sponsor op de speelmogelijk- heid die het omliggend grasveld nog te bieden heeft, zodat de jeugd zon der crossfiets zich hier ook best zal kunnen vermaken. Spreker maakte van de mogelijk heid gebruik meteen ook een beroep te doen op de raadsleden en op de le den van de kommissie jeugd- en jon gerenwerk in het bijzonder. Hij wees op de noodzaak de jeugd de kans te geven zich te ontwikkelen en ver zocht betrokkenen dan ook niet te 'beknibbelen op de subsidies voor jeugd- en jongerenwerk. Indeling Tot slot gaf de heer Hese nog een korte toelichting op de indeling van de crossbaan, die ruim 200 m lang is en volgens de wedstrijdnorm in onge veer 40 sekonden gereden zou moeten worden. Na de startheuvel, die met een forse afrit een flink vaartje waarborgt, volgt een kom-bocht, de waterbak, een zogenaamde table-top (heuvel met platte top), een woopty do, een lange bocht, een springbult, een zwiepbocht en ten slotte drie rechte stukken afgewisseld met bochten. Wethouder De Rijke herinnerde aan de voorbereidende gesprekken in het kader van de fietscrosshaan. Hij kon er niet omheen te konstate ren, dat de vijf betrokken dames tij dens die gesprekken op hem een vast beraden, zoniet fanatieke indruk hadden gemaakt. Om wat revanche te kunnen ne men, had hij het zelf dan ook wel aar dig gevonden met hen deze middag het parcours te rijden. De heer De Rijke wees verder op de Wereldkampioenschappen fietscros- sen, die in augustus dit jaar in Slag haren worden gehouden. Wellicht zou dit een leuke exkursie kunnen zijn voor de Zierikzeese fietscrossers, suggereerde de wethouder. Hij had vernomen, dat dit jaar reeds 130.000 crossfietsen in ons land zijn verkocht en hij vond het derhalve heel aanne melijk, dat rijwielhandelaar Hese zich als sponsor had opgeworpen. Geen brommers Tot slot sprak de wethouder de wens uit, dat het terrein wel een fietscrosshaan zal blijven en dat alle betrokkenen erop zullen toezien, dat brommers worden geweerd. Na deze officiële woorden beklom de heer De Rijke dé voor hem gereed staande crossfiets, reed de startplank weg en suiste de heuvel af. Het leverde hem meteen een goede voorsprong op, die hij tijdens het parcours wist te be houden. Zoals gezegd passeerde hij ook als eerste de finish. Waterbak gevuld Ruim een half uur later werd de en thousiast crossende jeugd even opge schrikt door een ferme rook ontwikkeling en de komst van de brandweer. Het bleek allemaal wel mee te vallen: op de hoek Sloestraat Zilvermeeuwstraat was een per ceeltje grasland in brand geraakt. De brandweer had een en ander snel on der kontrole. Werkgroeplid van de fietscrosshaan de heer G. Blankert maakte van de gelegenheid gebruik op efficiënte wijze de waterbak te la ten vullen. Hij klampte even brand- weerkommandant J. Kouwenberg aan en die was uiteraard best bereid de fietscrossers ter wille te zijn. Hij gaf dan ook direkt zijn manschappen opdracht, die waterbak even te gaai?'7 vullen. ZIERIKZEE Rechtswinkel gesloten In de maanden juli en augustus is de rechtswinkel te Zierikzee geslo ten. Op 1 september kan men weer te recht in het pand Havenplein 24 voor rechtskundig advies. HAAMSTEDE Geslaagd J. Slager (jr.) uit Haamstede slaag de aan de HTS in Vlissingen voor het diploma bouwkunde. Botsing Achter het WV-kantoor botsten twee auto's op elkaar. Automobi- listes J. P.-K. uit Nijmegen en M. B.- K. uit Oosterhout stonden daar ge parkeerd en beiden reden eerst tege lijkertijd achteruit om daarna weg te kunnen rijden. Zo ver kwam het niet, want de auto's botsten, beiden aan de achterzijde, tegen elkaar. De bestuurders zouden elkaar niet heb ben gezien. SCHARENDIJKE Geen voorrang Op de kruising Langedijk Kapel- leweg kwamen twee auto's met el kaar in botsing. Dit gebeurde omdat automobiliste J. v. S.-v. N. uit Har- dinxveld-Giessendam geen voorrang zou hebben verleend aan de van rechts komende J. P. uit Capelle aan de IJssel. Beide auto's raakten totaal vernield. KERKWERVE Rode Kruis kollekte De kollekte voor het Rode Kruis, gehouden in de twee voorgaande we ken, heeft in Kerkwerve totaal op- gracht 1.373,70. Een fraai bedrag, waarvoor gevers en kollektanten hartelijk wordt dankgezegd. NIEUWERKERK Ophalen oud papier Vrijdagavond vanaf 18.Q0j-.UUr. wordt in Nieuwerkerk oud papier opgehaald voor--dé^ zending van de MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 46-jarige be drijfsleider, de Fransman F. D. uit Vlissingen, vrijgesproken Van het op grote schaal vervalsen van fakturen, waarbij de staat voor rond de 16 miljoen gul den is benadeeld. De rechtbank meende dat niet wettig en overtuigend is be wezen dat D. daarbij betrokken is geweest. De rechtbank gelastte onmiddel lijke invrijheidstelling van de Fransman. Hij vormde een van de vier hoofd verdachten in de zogenaamde Zeeuw se bouwfraude-affaire ,,de Gebroe ders de J." uit 's-Heerenhoek, die vo rige week voor de rechtbank in Mid delburg moesten verschijnen. D. was bedrijfsleider van Staaikonstruktie B.V., een onderdeel van het bouwbe drijf uit 's-Heerenhoek. De drie ande re hoofdverdachten, de broers De J., allen direkteuren van het gelijkna mige bouwbedrijf uit 's-Heerenhoek, hebben de afgelopen jaren gepro beerd hun enorme winsten via valse fakturen weg te werken. Tijdens de behandeling van de zaak, vond de of ficier van justitie, mr. W. van Nierop, dat het ten laste gelegde bedrag van vijftien miljoen gulden erg laag ge schat was. Bij deze Zeeuwse bouwfraude-af faire heeft een speciaal fraudeteam Zuid-West Nederland uitgebreid on derzoek verricht bij de diverse BV's van het bedrijf. De officier eiste ge vangenisstraffen van tweeëneenhalf en drieëneenhalf jaar tegen de vier verdachten. Tegen de Fransman D. eiste de officier naast de tweeëneen- Gereformeerde Gemeente. Graag het papier gebundeld aan de weg gereed zetten. OOSTERLAND Gezamenlijk concert Oosterlands Fanfare/V .ZIO.S. Onder zeer goede belangstelling verzorgden het fanfare-korps van Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" en het koor van de Chr. Gem. Zangvereniging V.Z.O.S. zater dagavond een geslaagd gezamenlijk optreden. Het concert stond onder leiding van de dirigenten, de heren J. Knuist en J. Zuidgeest (V.Z.O.S.) Het publiek dat zich rond de mu ziektent op het Koninginneplein had verzameld, genoot van het vocale en instrumentale programma. De muzi kanten en het koor lieten beurtelings hun eigen repertoire horen. Het sluitstuk van het optreden vormde het Zeeuwse volkslied. De samen werking tussen twee plaatselijke verenigingen kreeg een verdiende be langstelling. Vrijdagavond 24 juni werken de verenigingen weer samen bij de An jer kollekte. half jaar gevangenisstraf, een geld boete van 25.000 gulden. Geldboete De rechtbank achtte wel bewezen dat D. jarenlang extra inkomsten ten bedrage van 1.800 gulden per maand en onkosten voor de fiskus heeft ver zwegen. De rechter veroordeelde de Fransman voor het verzwijgen van de extra inkomsten tot een geldboete van 13.500 gulden. D., die bijna drieëneenhalve maand in voorarrest heeft gezeten heeft tijdens het onderzoek geen en kele medewerking willen verlenen aan het fraudeteam. De officier van justitie heeft vrijdag meteen hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Middelburgse rechtbank. HELLEVOETSLUIS - Rijnmond- voorzitter André van der Louw heeft vrijdag in Hellevoetsluis het nieuwe, historisch, museum „Gesigt van 't dok" aan de Oostzanddijk geopend. Het middelpunt van dit museum is een maquette van de vestiging uit 1834 die onder toezicht van het Rijksmuseum in Amsterdam is ge restaureerd. De overige ruimte wordt in beslag genomen door voor werpen en afbeeldingen uit het rijke maritieme verleden van deze plaats. Hellevoetsluis is in het verleden een belangrijke marine-haven ge weest. De maquette is door de mari ne later aan het Rijksmuseum in Amsterdam overgedragen. Ze raakte daar uiteindelijk in de vergetelheid, maar werd herontdekt en weer naar Voorne-Putten gehaald door enkele inwoners van Hellevoetsluis. De ini tiatieven daartoe werden gebundeld in de Stichting Historie Helle voetsluis, die het museum nu be heert. Rond de maquette is expositie - „Mijn ziel is te Hellevoet" - ingericht over ontwerpen van de waterbouw kundige Jan Blanken Jansz., die in het begin van de negentiende eeuw de leiding had over een aantal voor Hellevoetsluis belangrijke bouw werken. Zierikzeeënaars verleenden spontane medewerking ZIERIKZEE - Menig late avondwandelaar zal vorige week vrijdag in de buurt van de Zuidhavenpoort in Zie rikzee vreemd hebben opgekeken, dat hij of zij onver- wacht getuige was van een bestorming van deze poort. In de Middeleeuwse kledij gestoken Watergeuzen bestorm den de muur met behulp van een forse ladder, ondanks het feit dat de poort duidelijk werd bewaakt door een Spaanse hellebaardier. Er was evenwel niemand, die de plaatselijke politie waarschuwde in verband met deze aanslag op veiligheid en rust van de Zierikzeese bevol king. Duidelijk was dat er hier sprake was van filmop- namens tijdens het late avonduur. Plaatselijk bekende passanten konden in de historisch geklede filmakteurs zelfs bekende of minder bekende inwoners van Zierikzee ontdekken. Er werden die vrijdagavond name lijk filmopnamens gemaakt, waar aan een aantal inwoners van Zierik zee, gekleed in schitterende Midde leeuwse kostuums, deelnamen. De film, die opgenomen werd door ca meraman Ton Werkman uit Vlaar- dingen en daarbij geassisteerd door Rens van Adrighem uit Brielle, krijgt als titel „Huurling in de Lage Landen", en behelst een episode uit de Tachtigjarige Oorlog. Het film verhaal is geschreven naar de kro niek van Walter Morgen, een Engelse soldaat die van 1572 tot 1574 heeft meegevochten aan de zijde van Wil lem van Oranje. Zo kon het gebeuren dat een met een antiek voorlader gewapende cafetaria-houder André Deurloo, ver momd als Geuzenkapitein, een flinke ladder op- en afklauterde, teneinde uiteindelijk op de film te doen voor komen alsof de Zuidhavenpoort door Watergeuzen werd bestormd. Een an der zeer aanschouwelijk gebeuren was de nadering van de Zuidhaven poort door een krijgs- en heldhaftig groepje Watergeuzen, weliswaar enigszins ongeordend zoals het de Geuzen van weleer betaamd, maar toch niet minder manmoedig. Man nen als Piet Verhage, Hans Lind- hout, Jacques Littooy, André Deur loo, Bob Noomen, Jan Hanse, J. H. de Wilde en enkele anderen, naderden onversaagd de poort, ondanks het feit dat de Spaanse hellebaardier Theo Raayen op de kantelen de wacht hield. Vanuit deze groep figuranten, die op geheel vrijwillig basis medewer king verleende aan de totstandko ming van de film, werd door het gure windje en de konstant dalende tem peratuur de roep om een oorlam in de richting van het clubgebouw van de watersportvereniging „Zierikzee" steeds luider. De spanning liep tij dens de opnamen zo hoog op dat de moderne techniek het te machtig werd: de stoppen, waarop de sterke belichtingslampen waren aangeslo ten, begaven het. Dat was het sein voor de Geuzen en de Spanjaarden om gezamenlijk bij de marketentster van de watersportvereniging de zo gewenste versterking en verwar ming van de inwendige mens te gaan nuttigen. Het zou uiteindelijk tot ver in de nacht duren, voordat de benodigde opnamens ook werkelijk op het cel luloid waren vastgelegd. Amateurfilm Aan de hand van zelfgetekende kaarten en een persoonlijk verslag waarvan deze jonge kapitein uit Wa les een kroniek bijhield van een aan tal gebeurtenissen tijdens de Opstand in de Nederlanden, vervaar digde de Amateurfilmers Ton Werk man uit Vlaardingen een draaiboek voor een 8-milimeter film. Samen met Rens van Adrighem uit Brielle werd in april begonnen met de opna men voor deze amateurfilm. In het totaal werkten zo'n 50 60 figuran ten mee in de rol van Alva, Lumey, Willem van Oranje, Spanjaarden, Geuzen, Monniken, Burgers en na tuurlijk de hoofdfiguur Walter Mor gen. Opnamen werden gemaakt in en rond het stadje Den Briel, Naarden, het fort Rammekens bij Vlissingen en Zierikzee. In deze film komen aan de orde: de inname van Den Briel, het beleg van Goes, het bloedbad van Naarden, Fort Rammekens, Geer- truidenberg en de slag op de Zuider zee. In deze documentaire worden „life" beelden afgewisseld met gra vures en tekeningen van de hand van Walter Morgan. Het geheel wordt ge- komplementeerd met speciale ge luidseffecten, muziek en gesproken kommentaar. Door gebruikmaing van een hoog werker bij vele opnamen, en het toe passen van Breedbeeld lenzen (cine- macoop) wordt iets unieks in de ama teurwereld verkregen. De ruim een half uur durende film zal vertoond worden tijdens ama teurwedstrijden in Den Bosch in NOVA-(het Nederlandse overkoepe lend orgaan van de amateurfilmers)- verband. Medewerking De beide verfilmers Werkman en Van Adrighem toonden zich in een gesprek erg positief ten aanzien van de bereikte resultaten tot nu toe. „Gezien de resultaten van eerder door ons vervaardigde films ver wachten we dat ook deze film een succes zal worden. Reeds tweemaal eerder werden films van ons uitgeko zen tot de beste amateurfilm van Ne derland. We zijn dan ook heel erg blij met de spontane medewerking van zowel het gemeentebestuur van Zie rikzee en de bewoners van Zierikzee. Zeker omdat al die figuranten geheel belangeloos hebben meegewerkt aan de totstandkoming van deze film". Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen; Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar 141,00; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. Zonder vrees en blaam bestormden deze Zierikzeese Watergeuzen vrijdagavond de Zuidhavenpoort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3