Detailhandel vraagt om lastenverlichting consument Verhuizing Maritiem Museum stageprojekt voor studenten Reinwardt Academie Leiden deurloo mode v4K Vaderdag Neo-Nazi's verspreiden anti-Joods spel in Bondsrepubliek PTT verhoogt entreegeld voor postbussen Politiebureau Almere-Haven afgebrand Vakantiewerk opbrengst en kindersbijslag installatiebedrijf DEURLOOBV Schenking- van f 20.000,- voor Zierikzee Geen voordelen in verruiming gemeentelijk belastinggebied Plan voor sanering van ruim tachtig specifieke uitkeringen Weggeven van schepen niet elegant tegenover bemanning 2 DEN HAAG - De lastenverlichting voor de bedrijven die het kabinet tot 1986 wil geven is prachtig, maar ook voor de consument zal er een verlichting van de lasten moeten komen. Minder belasting en minder sociale pre mies zullen over de inkomens geheven moeten worden teneinde de bestedingen op peil te houden. Het financie ringstekort van de overheid moet dan maar wat minder snel worden teruggebracht. Dat is de kern van een brief aan het kabinet, die is verstuurd door de Raad voor het filiaal- en grootwin kelbedrijf, het Koninklijk Neder land Ondernemersverbond, de Ne derlandse Vereniging van Coöpera tieve Werkgevers, de Centrale Vere niging voor de Ambulante Handel en het Verbond van Nederlandse Groot handel. BONN - Met naam „Jood, erger je niet" hebben neo-nazi's op Westduit- se scholen en in discotheken een spel letje in omloop gebracht dat is geba seerd op de uitroeiing van de Joden in de Tweede Wereldoorlog. Dit heb ben leden van de Joodse Gemeen schap in de Bondsrepubliek donder dag meegedeeld. Het spel, afgeleid van het bekende „Mens, erger je niet" wordt gespeeld met dobbelstenen. Het speelvlak is de zeshoekige ster van David en de thuishavens voor pionnen hebben de namen van concentratiekampen als Auschwitz, Treblinka en Maidanek. De eerste die al zijn pionneh („Joden") rond heeft laten lopen en in het „concentratiekamp" heeft ge bracht is de winnaar. Fotokopieën van het spel zouden in Bonn zijn verspreid door een neo- nazigroep die zich „Viking-jeugd" noemt. Een aantal Joodse gezinnen in het Ruhrgebied kreeg het toe gestuurd. In Bonn is het spel op ten minste twee dure middelbare scholen en in verscheidene discotheken gesig naleerd Een openbare aanklager heeft de zaak in onderzoek. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM - Officier van justitie mr. P. M. Brilman, speciaal belast met het opsporen van oorlogsmisda digers, ziet voorlopig geen mogelijk heid om de van oorlogsmisdaden ver dachte 66-jarige Abraham Kipp van uit Argentinië naar Nederland te krijgen. DEN BOSCH - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond ont vangt talloze klachten van onderne mers, met name van groen voorzie ners, dat regulier werk terugloopt als gevolg van het verschijnsel dat steeds meer uitkeringstrekkers gaan werken met behoud van hun uitke ring. NCW-voorzitter S. J. van Eij- kclburg zei dat vrijdag in 's Herto genbosch op een bijeenkomst van de raad van Europese gemeenten. VRIES - Drie mensen zijn om het leven gekomen en een man raakte zwaar gewond door een verkeerson geluk donderdagmiddag op de rijks weg Assen-Grongingen ter hoogte van Vries. Of de compenserende verlaging van de BTW op energiedragers bij uitstek geschikt moet worden geacht, valt op dit moment volgens de VNG niet te beoordelen. Voor de berekening van de inkomsteneffec- tcn van de compensatie op die wijze is nader onderzoek noodzakelijk. De VNG kan wel instemmen met de voorstellen tot afschaffing van de limieten en daarmee de koppeling van de opbrengst van de onroerend- De organisaties bestrijden de stel ling van minister Ruding van finan cien, die van mening is dat het met het teruglopen van de consumptie wel meevalt en dat er dus geen maat regelen nodig zijn om die wat op te vijzelen. Een teruggang in de con sumptie van 2 tot 2,5 procent lijkt op het eerste gezicht inderdaad te pas sen in de magere jaren die we door moeten, menen de organisaties. Maar volgens hen gaat een groot deel van de consumptie zitten in za ken waar de mensen nauwelijks op bezuinigen kunnen, zoals verwar ming, verlichting, vervoer en medi sche diensten. De echte klappen val len in de detailhandel, waar de ach teruitgang gemiddeld vijf procent is met uitlopers tot acht procent in bij voorbeeld de duurzame consumptie goederen zoals koelkasten, auto's en caravans. Niet alleen export De zorg van het kabinet voor het bedrijfsleven mag niet alleen of in hoofdzaak uitgaan naar de bedrijven die exporteren, zo staat in de brief. Er moet ook gelet worden op de be drijven die voor de binnenlandse markt werken, want als de achteruit gang daar te erg wordt betekent dat een nog verder inzakken van de in vesteringen en gedwongen sluitin gen. En dat, zo blijkt uit de brief, ter wijl er in de detailhandel ongeveer 1,5 miljoen zelfstandigen en werkne mers afhankelijk zijn van een rede lijke rendement- en inkomensont wikkeling daar. MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft de vier andere kernwapenmogendhe- den opgeroepen hun nucleaire wape narsenalen te bevriezen op het huidi ge „kwalitatieve en kwantitatieve" niveau. Tot dusverre had Moskou al leen aan de Verenigde Staten een be vriezing van de kernbewapening voorgesteld. DEN HAAG - Via een verhoging van het zogenoemde „intreegeld" tot 150 gujden wil de PTT bereiken dat het aantal postbussen in Nederland niet sterker groeit dan strikt noodza kelijk is. Mensen die hun postbus niet langer nodig hebben, krijgen die 150 gulden terug als „uittreegeld". De regeling gaat op 1 juli in. Mensen die op dit datum al een postbus heb ben, krijgen bij opzegging van de bus een uittreegeld van 75 gulden. Dit heeft de PTT vrijdag meegedeeld. De PTT wijst erop dat het aanleg gen van postbussen dikwijls kostba re verbouwingen in postkantoren met zich meebrengt. Daarom wil zij de groei van het aantal bussen beper ken. Tot nu toe kwamen er jaarlijks tien- tot vijftienduizend postbushou ders bij. Het aantal uitgegeven post bussen bedraagt op dit moment onge veer 220.000 tot de ingangsdatum van de nieuwe regeling is de uitgifte van postbussen opgeschort, zo heeft de PTT verder meegedeeld. DORDRECHT - Koningin Beatrix heeft donderdag in Dordrecht een be zoek .gebracht aan het zogenoemde Oost-West-Forum. Dat is een pi-ojekt waaraan, in het kader van het Holland-festival, zes Nederlandse en zes Japanse kunstenaars meewer ken. DEN HAAG - Als er geen maatre gelen worden genomen zullen er in de jaren tot en met 1986 2.250 van 5.100 kleine zelfstandige levensmiddelen winkels verdwijnen. Dat is ongeveer 45 procent van het totaal. Dit heeft Albert Heijn donderdag voorspeld aan het hand vaneen analyse van de levensmiddelenbranche. goedbelasting aan de hoogte van de algemene uitkering uit het Gemeen tefonds. Het bepalen van de verhou ding tussen de heffing van gebrui kers en die van eigenaren hoort naar de mening van de Vereniging tot de competentie van op democratische wijze gekozen gemeenteraden. De VNG zegt het verder te betreu ren dat de mogelijkheid tot vrijstel ling van de gebruikersbelasting van woningen is geschrapt. In de totale detailhandel bedraagt de jaaromzet ongeveer 95 miljard gulden. Voor het ambacht is dat cij fer 98, voor de horeca 6,5 en voor het vervoer 4,5 miljard. De detailhandel en de drie belangrijke sectoren in het midden- en kleinbedrijf zijn dus goed voor een jaaromzet van 204 miljard gulden, aldus de organisaties. Tijdelijke elementen De ondernemers zijn het weliswaar in grote lijnen met het kabinetsbe leid eens, zo zeggen zij. Ook zij vin den dat het financieringstekort van de overheid terug moet, maar zij vin den dat in het tekort genoeg elemen ten schuilen die tijdelijk zijn. Om die reden kan het terugbrengen van het tekort in rustige stapjes gebeuren, menen de organisaties. Ook de Christelijke Werkgeversor ganisatie NCW liet begin deze week weten dat wat haar betreft het ver kleinen van het financieringstekort pas op de derde plaats komt na lastenverlichting voor de bedrijven en het gelijkblijven van de totale belasting- en premiedruk. ALMERE - Het politiebureau in Almere-Haven is in de nacht van donderdag op vrijdag tot de grond toe afgebrand. De schade bedraagt enkele miljoenen guldens. Een 36-jarige man die in de buurt van het politiebureau woont, heeft bekend te brand te hebben aangesto ken, aldus de politie. De man was kort na het uitbreken van de brand aangehouden. Volgens de politie had hij donderdagavond in overspannen toestand een ziekenhuis verlaten. De man had de politie in het verleden al eens gedreigd met brandstichting. Over zijn motieven kon de politie vrijdagochtend nog niets meedelen. Het gebouw was sinds 1 oktober 1982 gesloten wegens gebrek aan per soneel. Het stond grotendeels leeg. Wel bevonden zich in het gebouw een complete zogenoemde meldtafel, een telefooncentrale en andere verbin dingsmiddelen, waaronder een zend mast. Een caravan die voor het ge bouw stond, brandde geheel uit. BEIROET - Gewapende mannen hebben donderdag in de noordelijke Libanese havenstad Tripoli, blijk baar, uit wraak voor de ontvoering van .eeb .medestander, in het wilde weg op voorbijgangers geschoten. Daarbij zijn zekefr> 17'mensen omge komen en twintig gewond. WARSCHAU - Bij aankomst in het oude stadsdeel van Warschau hebben duizenden mensen die daar uren had den gewacht op de komst van Paus Johannes Paulus, hem begroet met het gerope van „Solidarnosc" (Soli dariteit). VATICAANSTAD - Eind dit jaar of begin volgend jaar zal de Paus naar Afrika gaan. Hij zal in ieder geval Zimbabwe, Zambia en Mozambique en misschien ook Angola en Madaga scar bezoeken. Dat heeft de Angolese kardinaal Alexandre Do Nascimento bekendgemaakt. KOUROU, FRANS GYANA - De met spanning tegemoet geziene zesde vlucht van de Europese raket Ariane is donderdag een succes geworden. De raket verhief zich vier seconden na de ontsteking van de motoren om 9.00 uur plaatselijke tijd van het lan- ceerplatform in Kourou in Frans Gy- ana. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) erkent dat zij niet erg elegant heeft gehandeld te genover de bemanning van vier scheepjes van Rijkswaterstaat. Tij dens haar bezoek aan Indonesië heeft zij de schepen cadeau gedaan. De be manning wist van niets. De bewinds vrouw beloofde donderdag in de Tweede Kamer dat zij een volgende keer van tevoren zal overleggen met de betrokken dienstkommissie. „Maar ik wil er geen gewoonte van maken met dit soort cadeaus de we reld af te reizen", zo antwoordde zij op vragen van de PvdA. Sanering van specifieke uitkerin gen bevordert de bestuurlijke moge lijkheden van gemeenten en provin cies omdat ze voortaan de middelen naar eigen inzichten mogen besteden en het levert besparingen op omdat het binnenlands bestuur efficiënter kan werken door het verdwijnen van allerlei toezicht- of controlewerk zaamheden. Het saneringsplan van de staatsse- DEN HAAG - Inkomsten uit in 1983 verricht vakantiewerk die niet hoger zijn dan 1.400 gulden netto, zullen niet van invloed zijn op het recht op kinderbijslag. Dit heeft staatssecre taris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid vastgesteld. Als de inkomsten uit vakantiewerk meer bedragen dan die 1.400 gulden netto, wordt alleen met het meerdere reke ning gehouden bij de beoordeling van het recht op een de hoogte van de kinderbijslag, aldus het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid vrijdag. De bemanning van de vier schepen, „aanzienlijk minder dan 25 man", zal worden ingepast op de resterende schepen van Rijkswaterstaat. Er wordt niemand ontslagen en het me ten van de waterkwaliteit zal er ook niet minder op worden, zo verzeker de Smit-Kroes de Kamer. Wat de weggegeven schepen waard zijn, wil zij de Kamer alleen vertrouwelijk op schrift laten weten. „Het is tot nu toe geen gewoonte om het prijskaartje aan cadeaus te hangen", vond de mi nister. cretarissen heeft betrekking op de uitkeringen van verschillende depar tementen. Met name door de invoe ring van de kaderwet Specifiek wel zijn en door de wet op Stads- en dorpsvernieuwing zullen veel speci-, fieke uitkeringen verdwijnen. De staatssecretarissen zullen medio sep tember een voorstel aan de Kamer aanbieden voor de sanering van 100 specifieke uitkeringen in 1986. 5.418,64 ten laste van de post on voorzien 1983. Het pand Scheepstimmerdijk 69 werd door de heer B. P. L. W. van Velthoven zodanig aangepast, dat de woning weer aan de bouwverorde ning gestelde eisen voldoet en ge schikt is voor bewoning. B. en w. stellen dan ook voor over te gaan tot opheffing van de onbewoonbaarver klaring van het pand Scheepstim merdijk 69. Daling van het leerlingenaantal zo wel op kleuterschool ,,'t Mierenest" als op de o.l.s. 't Kofschip geeft aan leiding tot eervol ontslag van resp. mevrouw A. M. van Loon-Bak en de heer W. G. Pijpers. De raad wordt voorgesteld overeenkomstig te besluiten. Voorgesteld wordt ook mevrouw T. Zwartsenburg-Velkamp als taakverlichster in vaste dienst te benoemen aan de o.l.s. 't Kofschip. Gildepoortje Sedert april 1977 staat op het ter rein van de dienst gemeentewerken aan de korte Nobelstraat opgeslagen het uit de 18e eeuw daterende zoge naamde „Gildepoortje". Het poortje komt voorop de lijst van beschermde monumenten en stond oorspronke lijk in het Beddeweeg. waar het in dertijd moest wijken ten behoeve van de uitbreiding van de P.T.T.- centrale. In verband met een te bou wen opslagruimte op gencemd ge meenteterrein is het noodzakelijk, dat het poortje wordt verplaatst. In overleg met de architekt is (hans gekozen voor plaatsing van het Gil depoortje in de gevelwand van de Pa ternosterstraat. Door aan het objekt deze bestemming te geven, wordt het volgens b. en w. veilig gesteld voor verder verval, tevens zal het moge lijk zijn om, na plaatsing, regelmatig kontrole en onderhoud te doen plaatsvinden. De kosten van verplaatsing zijn, indien het werk in eigen beheer wordt uitgevoerd, geraamd op 7.650,—. De raad wordt voorgesteld akkoord te gaan met de wijziging van de begroting, zoals het kollege zich die ten behoeve van dit karwei voorstelt. De agenda voor deze gemeente raadsvergadering van maandag 27 juni vermeldt verder nog een groot aantal begrotingswijzigingen. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Vrijdag 17 juni Zierikzee Voormalige Theo Thijssenschool (Malta). Groot buurtfeest. 16.30 uur. Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. Concertzaal. Uitvoering muziek school. 19.30 uur. Haamstede Ned. Herv. kerk. Zanguitvoering In terkerkelijk kerkkoor. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Musical leerlingen klas sen 5 en 6. 19.30 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. De Lichtboei, Poststraat 37. Feest- ochtend voor deelnemers kinder- klubs. 10.00 - 12.00 uur. Bioscoop. Ten to midnight. 19.00 uur. Bioscoop. Casanova. 21.30 uur. Serooskerke Grote rommelmarkt. Vanaf 9.00 uur. Haamstede Ring Haamstede. Dam simultaan- wedstrijd. 14.00 uur. Renesse Centrum loop- en terrasconcert. 14.00 - 17.00 uur door „Tivoli" uit Halste ren. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Watersportartike len ruilbeurs. 11.00 uur. Zonnemaire Sportveld. Jubileumprogramma „Nut en Uitspanning 110". Aanvang: 15.30 uur. Sportveld. Show, drumband en har monie „Nut en Uitspanning", 16.15 uur, optreden popgroep TSE, 18.00 uur, jubileumconcert ,,N en U", sportveld, 20.00 uur. Nieuwerkerk Meubelrama, Rijksweg 26. Puzzelrit M.A.C. Sparta. Inschrijven vanaf 18.00 uur; start 19.00 uur. Muziektent. Koncert Muziekvereni ging Tholen. 19.30 uur. Oosterland Muziektent. Koncert Oosterlands Fanfare en Chr. Gem. Zangvereni ging „V.Z.O.S.". 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Optreden van de „Zon nekloppers" uit Oude Tonge en de monstratie volksdansen. 19.30 uur. Zondag 19 juni Zierikzee Bioscoop. Ten to midnight. 20.00 uur. Maandag 20 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Informatie avond loopsporten, trimmers, jog gers, atleten en adspiranten, door „Léon-Sport" en A.V. Delta Sport. 19.30 uur. Trouwzaal Stadhuis. Hoorzitting informatieavond over bestemmings plan Kaaskenswater. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Haamstede Centrum. Kermis. Dinsdag 21 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. „Huis van Nassau". VVD-fraktie- bestuursvergadering. 19.30 uur. UVV-gebouw. Bijeenkomst UW- ers. 19.30 uur. Haamstede Centrum. Kermis. Woensdag 22 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 23 juni Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Openbare verga dering commissie publieke werken j 19.30 uur. Vierschaar stadhuis. Klein zomert avond concert door Zierikzees ka merkoor. 20.30 uur. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee werd meegedeeld een schenking van 20.000,— te kunnen ontvangen, als dit bedrag besteed zal worden voor de inrichting van het Gravensteen tot Maritiem Museum. De gemeenteraad van Zierikzee wordt voorgesteld deze voorwaardelijke schenking onder dankzegging te aanvaarden. Vereniging van Nederlandse Gemeenten: DEN HAAG - De Vereniging van Nederlands Gemeenten (VNG) ziet, mede in het licht van de huidige economische omstandigheden, de ontwikkelingen in de discussie over woonlasten en de moeilijkheden bij de inning van be lastingen in het al gemeen, geen overwegende voordelen in de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. De nadele'n overheersen, zegt de VNG in een commentaar op het donderdag gepubliceerde rapport over belastingen van de Commissic-Christiaansc. Verruiming zal niet of nauwelijks aan de be lastingplichtigen uit te leggen zijn en het is nog maar de vraag of de compense rende vermindering van rijksbelastingen blijvend zal zijn. Het kollege van b. en w. laat in een korte toelichting bij het voorstel we ten, dat dc schenker van genoemd be drag uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven publiciteit in deze niet op prijs te stellen. Het voorstel komt aan de orde tij dens de openbare raadsvergadering op maandagavond 27 juni, aanvang 19.30 uur. In een ander voorstel aan de raad delen b. en w. mede, dat de overbrenging/herinrichting van de kollektie schilderijen en dergelijke van het Maritiem Museum naar het Gravensteen zal plaatsvinden in de periode van september. 1983 tot juni 1984. De ReinwardTAcademie, HBO- opleiding musealogie-*te leiden, is verzocht deze - overbrenging/herin richting als stagepTojekt door stu denten tefaten* uitvoeren. Werkwijze Met de medewerking van dit oplei dingsinstituut is, volgens het kollege een deskundige inbreng verzekerd. Door de Reinwardt Academie wordt de volgende werkwijze gehanteerd: van september-december 1983 zullen vier zes studenten zich bezig hou den met.deregistratie/inventarisatie en conservering van de kollektie. Te vens zullen de studenten zich bezig houden met een historisch onder zoek. Vanaf januari 1984 tot juni 1984 zal men werken aan het tentoonstel- lingsprojekt. Dit houdt in dat men in eerste instantie een tentoonstelling sconcept maakt om daarna de ten toonstelling in het Gravensteen op te bouwen. De financiële konsckwenties van dit projekt worden door b. en w. als volgt gespecificeerd: reis- en verblijf kosten studenten 10.464,—, kosten aankoop materiaal: 9.536, (totaal: 20.000,—). Overeenkomstig het ad vies van de museumkommissie stelt het kollege de raad voor dit krediet te voteren. Inzake de financiële reddingsope ratie ten behoeve van de Koninklijke Maatschappij De Schelde wordt de raad thans voorgesteld akkoord te gaan met de statuten voor de Stich ting voor Economisch Ontwikkeling Zeeland en te besluiten de extra dividend uitkering van de PZEM van 697.000,— als renteloze lening te verstrekken aan deze stichting, die met de door haar verkregen midde len de financiële steun aan de K.M.S. zal realiseren. In de raadsvergade ring van mei nam de Zierikzeese raad reeds het besluit akkoord te gaan met de statutenwijziging van de PZEM, die de extra-dividend uitkering mogelijk moest maken. Verplaatsing bedrijf De agenda vermeldt verder een voorbereidingsbesluit ten behoeve van de percelen Karsteil 5 en 7, waar thans nog het bedrijf Precisiewerk Zierikzee B.V. in gevestigd is, In het kader van de Bijdrageregeling sane ring van milieuhinderlijke bedrijven werd een bijdrage toegekend in de kosten van verplaatsing van dit be drijf naar het pand Julianastraat 48 (voorheen Holland Warmte). Het her gebruik van de vrijgekomen ruimte (na sanering) dient - overeenkomstig de wens van g.s. verantwoord gere geld te worden om ongewenste ont wikkelingen in de toekomst te voor komen. De bestemming „bedrijven of on derdelen daarvan", die volgens het bestemmingsplan Dam-Oude Haven aan de panden Karsteil 5 en 7 werd gegeven, dient gewijzigd te worden in de bestemming „garages". De raad wordt derhalve voorgesteld (wederom) een voorbereidingsbesluit te nemen voor genoemde panden. Onidat dc akoustiek in Vierschaar en Trouwzaal volgens b. en. w. nogal wat te wensen overlaat, wordt voor gesteld akkoord te gaan met de aan koop van een geluidsinstallatie voor Advertentie Kleedt vader nou eens 10 jaar jonger met Deurloo mode Mol 5-7, Zierikzee DEN HAAG - In 1984 en 1985 moeten ruim tachtig specifieke uitkeringen - uitkeringen van het rijk aan lagere overheden die moeten worden gebruikt voor het door het departement aangegeven doel - worden gesaneerd. Dit staat in een plan dat de staatssecretarissen hebben gestuurd. Sanering van de speci fieke uitkeringen houdt in dat die regelingen worden opgeheven, dat de wor den overgeheveld naar het gemeente- of provinciefonds of dat ze worden sa mengevoegd tot bredere regelingen. In het regeerakkoord was opgenomen dat een sanering van de ruim 500 specifieke uitkeringen moest plaatsvinden. Tot 1986 moet ieder jaar 10 procent van die uitkeringen verdwijnen. Minister Smit-Kroes: i f A i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2