Financiële meevaller voor waterschap in Zierikzee streeknieuws Buurtfeest in Malta Bestemmingsplan Burghsluis op raadsagenda Westerschouwen Thermecon isoleert en renoveert gelijktijdig Gereserveerd voor toekomstige uitgaven Aktie „Auto open in de Westhoek Maandag 20 juni MIDDEN MIDDENSTAND Zestig miljoen verlies voor Pechiney Nederland NV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 juni 1983 Nr. 23336 9 ZIERIKZEE - Dijkgraaf M. J. Steur van het water schap Schouwen-Duiveland maakte dinsdagmiddag be kend dat het jaar 1982 een aantal financiële meevallers heeft opgeleverd. Het gaat om een bedrag van enkele honderdduizenden guldens, dat zal worden gereserveerd voor toekomstige uitgaven. Het peilen voor de andere waterschappen in Zeeland heeft meer opgeleverd dan verwacht. Als tweede voordeel noemde de dijkgraaf de rente van het eigen kapitaal en de opbrengsten van de pachten en de huren. De kapitaaldienst kende in 1982 een batig saldo van 219.000 en de gewone dienst had een batig saldo van 24.000. „Toch geeft de kosten-ontwikke- ling ons reden tot zorg", zei de dijk graaf. De Werkgroep Waterschapsfi- nanciën, ingesteld door het Interpro vinciaal overleg inzake Waterbeheer en de Unie van Waterschappen heeft een rapport uitgebracht, getiteld „De financiën van het Waterschap". Hier in is nagegaan wie en in welke mate belang hebben bij de taakuitoefening van de waterschappen voor wat be treft de waterkering, de waterbe heersing en de wegen. In het rapport wordt gesteld de algemene-, de specifieke- en boven- waterschappelijke taakbelangen, al naar de mate van hun belang, te laten meebetalen in de kosten van het be heer door de waterschappen. Dat be tekent dat de inwoners of de hoofd bewoners van woningen, dus een nieuwe kategorie geschotsplichtigen zou gaan meebetalen. Het rapport wordt nog besproken in de verschil lende overlegorganen, een mening wilde de heer Steur daarom nog niet geven. ZIERIKZEE Schilderij is terecht Het schilderij, gesigneerd door Tie Hof, dat verleden week dinsdag werd gestolen, is terecht. In ons dins dagnummer plaatsten wij een foto van het schilderij. Degenen die meer informatie konden geven over deze diefstal, kohde'a'kohtakt^öphemen met de politie. De oproep had al vrij spoedig sukses. Woensdag werd het schilderij aan de eigenaresse terugge geven. Verleden week had zij het schilde rij verpakt in een doos even naast de auto gezet. Het werkstuk zou worden geëxposeerd in het Gravensteen. Plotseling was de doos verdwenen. Inmiddels is gebleken dat de heer Q. uit Goes het schilderij had meegeno men. „Het stond daar maar, toen heb ik het maar meegenomen" was zijn motivatie. Hij heeft het „gevonden" voorwerp niet aangegeven bij de po litie. Het schilderij vertegenwoor digt een waarde van 1.500,-. SCHARENDIJKE Aanrijding Op de oude haven in Scharendijke kwamen twee auto's met elkaar in botsing. Automobilist C. L. sloeg slinks af, terwijl hij geen richting zou hebben aangegeven. Bestuurder H. O. uit Scharendijke botste om die reden op de wagen van L. Beide auto's raakten beschadigd. BROUWERSHAVEN Bos/duin-wandeling Op dinsdag 14 juni zijn zo'n 30 da mes van de Nederlandse Plattelands vrouwen van de afdeling Brouwers haven voor een bos duin-wandeling naar Burgh-Haamstede geweest. Om 13.30 uur vertrokken de dames met eigen vervoer; bij aankomst wer den ze begroet door de heer T. Aer- noudts van Staatsbosbeheer. Hij gaf eerst een lezing over het ontstaan De conceptnota „De waterhuishou ding van Nederland" is niet minder belangrijk voor de waterschappen. De nota geeft een overzicht van de huidige waterhuishouding in Neder land voor de rijkswateren en verder uitgewerkt voor de regio's. Alle sek toren, die belang hebben bij de wa terhuishouding, zowel in kwantita tief als kwalitatief opzicht, worden besproken. Voor de Oosterschelde dient het beleid erop gericht te zijn het zoutgehalte hoog te houden. Er mag dus bij de Philipsdam door de sluizen geen zoet water uit het Zoom meer op de Oosterschelde komen, al thans zo min mogelijk. Van de Greve- lingen wordt gezegd dat in 1984 zal worden besloten of dit water zout zal blijven of zoet zal worden. „In alle beschouwingen over het beheer wordt echter uitgegaan van een zoute Grevelingen. Van het Zoommeer wordt gezegd dat dit zoet wordt in 1987 en dat dat water dan geschikt is voor beregening in de agrarische sektor. Men zegt dat het hogere zoutgehalte in droge zomers door landelijke beheersmaatregelen geen probleem zal zijn. Toch komt de vraag boven of bij het voorgestane beleid wel genoeg zekerheid bestaat dat voor de waterhuishouding in Ne derland voldoende zoet water van goede kwaliteit aanwezig zal zijn om onder niet al te extreme omstandig heden in de behoefte te voorzien", vond de heer Steur. En of er mede met oog daarop niet al te gemakkelijk wordt afgezien van de Grevelingen als zoetwaterbekken, waarin dan in de wintermaanden, bij grote aanvoer van water uit Rijn en Maas van betere kwaliteit dan in de zomermaanden, water kan worden opgeslagen om in tijden van schaarste uit te kunnen putten. Twijfel Er bestaat in het zuid-westen ern stige twijfel of de kwaliteit van het water in het zoet Zoommeer in tijden van droogte wel voldoende zal zijn voor beregening vooral als door de wens om de mogelijkheid van zoet water voor de landbouw volledig te benutten andere gewassen zouden worden geteeld. van deze bossen. Vervolgens werd een mooie dia-serie getoond over het bos, de duinen, vogels en verschillen de planten. De middag werd afge rond met een mooie wandeling door de duinen en het bos. De heer Aer- noudts gaf daarbij een uitstekende toelichting. Na afloop dronken de dames gezel lig koffie. Hiermee werd het seizoen beëindigd. Men hoopt in september weer met frisse moed te starten aan het nieuwe seizoen. KERKWERVE Gestaagd Aan de Christelijke Scholenge meenschap te Barneveld is geslaagd voor de vakopleiding Dierenverzor- ging Alida de Kok te Kerkwerve. NIEUWERKERK Koncert op Muziektent Muziekvereniging „Concordia" uit Tholen verzorgt zaterdag om 19.30 uur een koncert in de muziektent op de Kerkring. Na het vertrek vanaf het Verenigingsgebouw „Ons Dorps- .Zeker voor ons waterschap acht ik een zoete Grevelingen van hoger belang voor een goede kwaliteit in het voor beregening en doorspoelen te gebruiken water dan een pijplei ding vanuit het Zoommeer om het zoete water in ons waterschapsge- bied te kunnen aanwenden", aldus de dijkgraaf. De rekening over het dienstjaar 1982 werd tijdens de vergadering voorlopig vastgesteld. De vergade ring ging akkoord met een bedrag van 57 per vervuilingseenheid voor het jaar 1984 in verband met de hef fingsverordening verontreiniging oppervlaktewater Schouwen-Duive land. Dat betekent een verhoging van één gulden ten opzichte van 1983. Ook het voorstel van het dagelijks bestuur tot het aangaan van een overeenkomst met de watermaat schappij Zuid-West-Nederland te Goes per l-l-'84 werd met algemene stemmen aangenomen. Het betreft de samenwerking inzake de aanslag- vervaardiging en vorderingen administratie verontreinigings heffing oppervlaktewateren. DEN HAAG - Van het totaal aantal werklozen is vierentwintig procent al langer dan een jaar zonder werk. Ze ventig procent van het totale aantal is al meer dan een half jaar wekloos. Dit schrijft het ministerie van sociale za ken in haar toelichting op de arbeids markt DEN HAAG - F. A. M. de Vüder(53), lid van de Raad van Bestuur van Bal last- Nedam, is woensdag gekozen tot voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de centrale organisatie van werkgevers in de bouw. Hij is de opvolger van G. J. Tiemstra, die de funktie sinds 1981 bekleedde. 99 ZIERIKZEE - De rijkspolitie Zie rikzee kontroleerde in de Westhoek een groot aantal geparkeerd staande auto's. Er werd vooral gekeken of de ze waren afgesloten. Dit gebeurde in het kader van de aktie „Auto open, voorkoming van misdrijven". In Haamstede en omgeving werd 137 auto's gekontroleerd. Van dit aantal waren 32 auto's niet afgeslo ten. Van de 97 gekontroleerde auto's in Renesse, waren er 22 nog open. In deze wagens werd een folder achter gelaten, getiteld „Is voorkoming misdrijven alleen 'n zaak van de poli tie". Veel misdrijven kunnen worden voorkomen door een beetje zorgvul digheid. In die folder staat dan ook: „Het is een zaak van de politie en u". BURGH-HAAMSTEDE - Het kollege van b. en w. van de gemeente Wester schouwen stelt tijdens de raadvergadering van maandag 20 juni voor het bestemmingsplan Burghsluis vast te stellen. Voor de omgeving van Burghsluis is nog geen bestemmingsplan, gebaseerd op de Wet op de Ruimte lijke Ordening, vastgesteld. De toekomstige ontwikkeling van dit gebied is gekoppeld aan de afsluiting van de Oosterschelde en aan de rekreatieve moge lijkheden voor de Oosterscheldekust als totaliteit. Het kollege schrijft in een toelichting aan de raad, dat hierop nog niet kan worden ingespeeld. Het om liggende plan is daarom vervaardigd op basis van de huidige toestand, een zo genaamd legaliseringsplan. Een bewoonster van het Boeijes- bosch te Burgh heeft bezwaar ge maakt tegen het feit dat haar wo ning, Meeldijk 32, in het ontwerp-be- stemmingsplan voor permanente be woning is bestemd. Deze woning is Westelijk Schouwen, benodj^d voor momenteel "als'zodanig'in'gebruik,'-7 de renovatie van het itTsthuis Duin- De raad krijgt opnieuw het voor stel garant te staan voor een geldle ning van 5,2 miljoen, die de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ver strekt aan de Stichting Rusthuizen maar de eigenaresse wenst de vrij heid te behouden om de woning ook voor niet-permanente bewoning te (laten) gebruiken. Het kollege stelt dat het bestem mingsplan Burghsluis het eerste plan is, waarin onderscheid wordt ge maakt tussen rekreatief bewoonde woningen en permanent bewoonde woningen via de bestemmingsaan duidingen verblijf srekreatie" of „woondoeleinden". Met toepassing van de in de bestemmingsplanvoor schriften opgenomen wijzigingsbe voegdheid kan de aangegeven bestemming eventueel later worden aangepast. Het kollege adviseert de raad ongegrondverklaring van het bezwaarschrift. Nota Bewonings- patroon 1983 Op 1 maart van dit jaar heeft het kollege van GS van Zeeland de Nota Bewoningspatroon 1983 als discus sienota aanvaard. Op 20 mei van dit jaar heeft het kollege van Wester schouwen haar reaktie daarop aan het kollege van GS gestuurd. De reaktie van Westerschouwen werd opgesteld in nauw overleg met het stedebouwkundig bureau Stad en Landschap. Het kollege stelt de raad voor haar reaktie over te nemen en te beschouwen als door de raad inge diend. huis" zal deze vereniging eerst een korte rondgang door het dorp ma ken. Het optreden vindt plaats op uitnodiging van Muziekvereniging „O. en U.". Bij oude Theo Thijssenschool ZIERIKZEE - Op vrijdag 17 juni wordt op het schoolplein van de voormalige Theo Thijssenschool weer het zo langzamerhand traditionele buurtfeest georga niseerd. Vanaf half vijf kunnen de Maltabewoners, maar ook de Zierikzeeë- naars uit andere delen van de stad, meedoen aan een groot aantal aktiviteiten. Het feest gaat van start met spel letjes voor de allerkleinsten. Er komt een grote kegelbaan; men kan sjoelen, gooien, meedoen aan behendigheidsspelletjes, vissen, enzovoorts. Rond vijf uur begint een playback-festival, waarvoor zich reeds een aantal groepen heeft op gegeven. Ook kinderen van ande re scholen worden uitgenodigd om er aan deel te nemen. Telefoni sche opgave is dan wel noodzake lijk (nr. 3346 of 3482). Een deel van het schoolplein is bestemd voor de verkoop van „oude rommel". Dit jaar zullen eveneens de overbodige geworden tafels en stoeltjes van de oude schoolinventaris van de Theo Thijssenschool worden verkocht, evenals een groot aantal verou derde schoolboekjes. Ook de inwendige mens wordt tijdens het buurtfeest niet verge ten. Zo komt er een groot barbe cue voor het roosteren van ver schillende soorten vlees, is er friet te koop en popcorn. Onder het ge not van een verfrissing kan men op het terras genieten van de mu ziek van het Trio 1, vanaf 18.00 uur. De plaatselijke middenstand heeft prijzen beschikbaar gesteld voor een verloting, welke zal wor den gehouden om het feest finan cieel rond te krijgen. Sportievelingen kunnen mee doen aan een doelgooispel, waar bij een aantal keepers van de handbalvereniging Delta Sport het handbaldoel zullen verdedi gen. Mede-organisator Joop Goed hart ziet het welslagen van het feest met vertrouwen tegemoet: „Gezien het programma en de be langstelling van de zijde van de bewoners in het verleden, belooft het opnieuw een groot feest te worden. Als het weer nu ook nog meewerkt oord. De BNG is al enkele maanden niet in de gelegenheid een geldlening te verstrekken, overeenkomstig de voorwaarden die het rijk stelt voor het voor 100 garant staan. Het kol lege wil de gemeente Middenschou- wen verzoeken voor xh gedeelte van het garantiebedrag garant te staan ten gunste van de gemeente Wester schouwen. Aanvang 19.30 uur. OOSTERLAND Gezamenlijk koncert Muziekvereniging „Oosterlands Franfare" en het koor van de Chr. Gem. Zangvereniging V.Z.O.S. ver zorgen zaterdag een gezamenlijk op treden in de muziektent op het Ko- ninginneplein. Het optreden van bei de verenigingen begint om 19.30 uur. Deze vorm van samenwerking tussen deze plaatseljke verenigingen ver dient een goede belangstelling. Men rekent graag op de aanwezigheid van de bevolking. Een soortgelijke uit voering vond enkele jaren geleden ook plaats en was zeker voor herha ling vatbaar. Nadat Oosterlands Fanfare en V.Z.O.S. elk een eigen re pertoire gebracht hebben, zullen deze verenigingen gezamenlijk optreden. BRUINISSE Optreden „Zonnekloppers" Op zaterdag 18 juni om half acht 's avonds biedt de Stichting Festivitei ten Bruinisse bij de muziektent een feestelijk programma aan. Allereerst treden op de „Zonnekloppers" uit Oude Tonge, welke met mandolines, mondharmonica's, elektrisch orgel en zang voor het nodige vertier zul len zorgen. Een kleurrijk schouwspel vormen daarna een gezelschap van de bond van plattelandsvrouwen die een de monstratie Volksdansen geven, on der andere in de bonte kleding van de Balkan. Vlaggen met stokken verdwenen In de nacht van dinsdag op woens dag moet er ergens een feestje ge vierd zijn: de havenmeester van jach thaven Aquadelta maakte melding van diefstal van acht vlaggen met de bijbehorende vlaggemasten. De da ders bleven onbekend. Schade onge veer 1.000,-. DEN HAAG - Een voorstel van de PvdA-frak tie in de Tweede Kamer om de korting van een procent op de kin derbijslag per 1 juli om te keren in een verhoging met een procent vond woensdag geen genade in de ogen van de Christendemocraat Hermsen. Hij wees er op dat het reglement van orde van de kamer in artikel 83 verbiedt amendementen (wijzigingsvoorstel len) in te dienen op wetsontwerpen, die qua strekking geheel in strijd met het wetsontwerp zijn. Zierikzeese primeur: ZIERIKZEE - Hel Zierikzeese isolatiebedrijf Thermecon komt (weer eensmet een nieuwtje: isolatie en tegelijkertijd renovatie. Een Duitse vinding, die elders in Europa veelvuldig wordt toegepast, maar tot dusver nog niet in Nederland. In theorie is deze nieuwe manier van isoleren- renoveren vrij eenvoudig, de praktische uitvoe ring vergt echter vakmanschap. De heer J. Ren- ger van het Zierikzeese bedrijf vertelt er enthousi ast over. ZIERIKZ'È'É ^tvTTï'a'ntoor van woning bouwvereniging'.' ÊetcfV^onen^ te Zierikzee wordt door de mensen van Thermecon ingepakt. „We hebben het hier over een thermische buitengevelisolatie van het „Loba-systeem". Vooral geschikt voor oudere woningen en gebouwen, die geen spouwmuur hebben. Wil je die woningen isole ren, moest dat aan de binnenkant, hetgeen problemen met zich mee brengt. Het Loba-systeem" maakt het mogelijk de woning van binnen in oorspronkelijke staat te laten, daarvoor in de plaats gaan we de buitengevel als het ware „inpakken". We zetten een nieuwe gevel om het huis heen en als we klaar zijn is het huis ge heel geïsoleerd, maar heeft tevens een nieuw aanzien gekregen". Primeur Als primeur heeft Thermecon het nieuwe kantoor van „Beter Wonen" onder handen. Daar is heel goed te zien hoe het „Loba- systeem" in de praktijk verwerkt wordt. Tegen de buitengevel wor den grote blokken polystyreen- platen aangebracht van (naar keu ze) vier tot acht centimeter dikte en met een hecht-morrel „gewoon" op de muur gelijmd. Vervolgens wordt op de blok ken een wapening aangebracht: een netwerk van nylon, ingebed in hars-mortel.i De eerste meters vanaf de begane grond krijgen nog een extra panser-wapcning om beschadigingen (van b.v. fiet sen) te voorkomen. Hier bovenop komt een struktuur-pleisterlaag met granoleffekt, dat in elke ge wenste uitvoering en kleur kan worden geleverd. Het geheel levert een stootvaste gevel op die, kwa isolatie, grote voordelen heeft boven het binen- isoleren. De heer Renger: „Bij het binnen isoleren van enkelsteens muren kunnen zich problemen voordoen met inwendige konden- satie van de muur. Die problemen heb je buiten niet. Daarbij komt dat, als je buiten isoleert, in de zo- INDE mer het binnen langer koel blijft en in de winter kan de warmte moelijker naar buiten. Ook de zo genaamde koudebruggen behoren met dit systeem tot het verleden". Iets duurder Buiten isoleren-renoveren is wel iets duurder dan de konfessio- nele manier, maar diegenen die te kampen hebben met slecht met selwerk (zoals bij het kantoor van „Beter Wonen" het geval was, waar oxidatie optrad in de steen) hebben dubbel profijt van de nieuwe manier van isoleren cn ha len de extra kosten er dubbel en dwars uit. VLISSINGEN - De aluminiumin- dustrie Pechiney Nederland NV in Vlissingen-Oost heeft vorig jaar zestig miljoen gulden verlies gele den. Dit verlies is niet alleen veroor zaakt door de verminderde afzet van aluminium, maar vooral ook door de stijging van dc energiekosten. Dit staat in het zojuist uitgebrachte soci aal jaarverslag over 1982. Dc huidige hoge clcctricitcitsprijzen maken het ons niet mogelijk om op internatio naal niveau te concurreren, zo schrijft dc directie van Pechiney. Het bedrijf heeft vorig jaar haar produktie teruggeschroefd met ne gentien procent. Op 16 juni vorig jaar is er een personeelsstop ingevoerd, die ook dit jaar zal voortduren. De bedrijfsschool is voorlopig gesloten en de directie heeft voor dit jaar voor verschillende perioden werktijdver korting aangevraagd en toegewezen gekregen. Maar tot gedwongen ont slagen onder de 930 werknemers is het nog niet gekomen. In het sociaal jaarverslag zegt de directie dat dc nluminiumindustric zich in 1982 naar het zich laat aan zien, op het dieptepunt van de zwaarste en langdurigste economi sche inzinking van zijn bestaan heeft bevonden. Deze neergang heeft niet alleen Pechiney Vlissingcn getroffen want vrijwel alle aluminiumprodu- centen boekten aanzienlijke verin- zen en werd dc produktiecapaciteit aanzienlijk verminderd. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) voelt niets voor het plan van de gemeente Bunnik en de Utrechtse gemeenteraad om de Rijksweg 27 (Breda-Hilversum) bij Utrecht onder de Kromme Rijn door te leiden. De tunnelconstructie zou 200 miljoen gulden extra gaan kosten. Dit heeftjde minister woensdag tijdens een jpfeprek met vertegenwoordigers van beide gemeenten laten weten, al dus een woordvoerder van het minis terie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9