Honderden miljoenen nodig om landbouw te redden TROS en Veronica trekken meeste kijkers Dierenopvangcentrum Schouwen-Duiveland' Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt: Landbouwschap wil garantie EG-financiering Gedwongen ontslagen FNV-personeel niet onmogelijk Dierenwelzijn voorlopig op laag pitje Explosief groot aanbod huisdieren aan asiels Inkomen landbouwers gestegen Verbetering rivierdijken moet voor 1998 klaar zijn Dierenbescherming vraagt bouwvakkundige hulp Maak een mooie kans op één van de Ex-werknemers Electron Breda richten eigen bedrijf op 5 HILVERSUM - De Tros en Veronica hebben in de eerste drie maanden van dit jaar de meeste kijkers getrokken. De Tros had een gemiddeld kijkdicht heid van 31 procent en Veronica scoorde 29 procent, wat betekent dat door de bank genomen ruim 3,5 miljoen mensen de Tros-programma's bekeken en ruim 3,3 miljoen Veronica. Van de tien meest bekeken programma's van het eerste kwartaal waren er zeven van de Tros en een van Veronica. Dit blijkt woensdag uit gegevens van de afdeling Kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Gae z'n lancêêre...? 'k È't nie óóg op è'k zö nae m'n staduustorentje kieke...! 't Is net of 'n in 'n krat staet om verzonde te worren! Iedere ochend dienk 'k: „Gelukkig, ie staet 'r nog!" Want tegenwoordig oef je nergens mi ver steld van te staen...! A'k torentje zö zie stae lieken't wè Cape Canava- ral...! Of'n gelancêêrd mó worre, bemand in aol, mi Neptunus...! Zö lang as'k leve, è'k nog nooit zö'n stellaoge rond m'n torentje gezie! In ie is toch a mêênigmael geschil derd! Da dééje ze toen van binnenuut! In ik kan't wé- te, want 'k bin mi 'n schildersdochter getrouwd! Z'ei m'n verteld, dat 't vroeger 'n uitje was in de vakan- sie om koffie te maggen brienge bie d'n ouwen êêr as'n mi z'n knechten op de toren an 't wèrrek was...! Da's wat anders as nae Benidorm...! Dan mochten de meissen tot an de speeltaefel van het karreljon komme, in dan wier d'r saeme koffie gedronke...! Wat êêt koffie gedronke...?! Dat wier ge serveerd mit 't uutzicht op het zilver van de Schelde, het kleurenmozaïek van de daekjes van Zierikzêêë, het ziengen van de wind...! Is 't nie om van te kwie- len...? Dan wier 't torentje oak geschuurd in geschilderd! 'n Ladder in iezere klimaeken om overa bie te kun nen... Mè jè 't zè omae wè nöödig weze zö 't noe gaet! Ebbe jullie ons torentje wè 's zie bladdere in dien tied? Ikke nie! Neptunus staet'r oak zö roar boven uut te kieken...! Die ei oak wat afgezie mö je rekene...! 'k È'n pas nog in de bode zie stae. Vö g'n geld van de waereld déé 'k 't! Mè die fotoman mi z'n kiekkasse in nog 'n paer menêêren bin dae êêmae boven op die stellieng geklomme in toe is t'r 'n onderuutfoto ge- maekt van onze Neptunus... Gae je gang mè!! 'k È'n wè's benéé zie stae in de Meelstraete vö 't staduus! Dan most'n wi's gebladgoud worre...! Tjon ge, jonge, wat kiekt dat êêr somber...! Die mot dae êêl wat afzie dae bove...! Wat dienk je...? Ie staet te draoien van Óóst nae West, van Noord nae Zuud...! Wat dat êêr nie aomae afpiet...! Ie kiek nêêr op al dat gewriemel ier benéé van ons...! Toe'k 'n dae zö zag stae in de Meelstraete, stieng'n zö mè verwêze te staeren nae de pakuuzen an de overkant...! Je zag'n dienke: „Nêêë van dichtbie voalt 't êêmae nie mee!" As je zö an de rüumte ge wend bin, dan mot aol dat gekeutel ier benéé je wè 'n bitje anvliege...! 'k Ad eigelek gedocht, dat 'n traenen in z'n öögen zou Ie staet dae bove aoltied mit z'n snute in de wind, in dienk t'r om, dat kan dae bove te kêêr gae.. 'k Ad toch 'n bitje meelieë mi s'n! Ie stieng dae zö vreemd mi z'n vurreke nae bove... 't Was net of'n wou roepe: ,,'k È't op is t'r nog mêêr?" Neptunus wor nie geschilderd...! Die wor belége mi bladgoud! Dae allêên kè je an mèrreke, dat 't 'n ap- parten is, oak draoit'n mi aolle winden mee...! Dae zè mesehien die menêêr de archivarus Arjaon wè van kunne vertelle...! Wie is noe op 't idee gekom- me om 'n zêêgod as windvaene op de toren te zetten, in wie is de man, die die knaap gemaekt eit...? In ieder geval 't is stêêngoed vö'n stadje zö dicht an zêêë! Neptunus, die de depressies zie ankomme in 't mooie weer... Neptunus, die de blisem as 't nöödig is opvangt op z'n yurreke... Neptunus, die weet uut welken oek de wind waoit... Me wille je nooit kwiet...! Niks te lancêêrenü Bluuf jie mè in dat goeie, ouwe Zierikzêêë in fluuster m'n je veraelen in, want dat motte d'r véé in boeiende wéze...!Je kiekt dae bove nêêr op dat gewriemel van ons... Ons korte bestaentje in aol de zurregen die m'n meeslèpe...! Die motte wè vö 'n grööt dêêl oplosse, dae bove bie joe, in die groate relativerende ruumte... Wat verteld die wind dae bove bie joe oamae...? 'k Zou 't wè's wille wete... Dan vertelde ik't deu...! 'k Dienke zömè van vee lêêd, mè oak van machtig vee schóóns...!! 'k Legge m'n ööre te luusteren...!! ARJAON DEN HAAG - De overheid moet ge durende de komende jaren twee- tot driehonderd miljoen gulden uittrek ken om te voorkomen dat tweederde van alle landbouwbedrijven op lan gere termijn het loodje legt. Dit staat in „Boer blijven", een lijvige studie naar de toekomst van de Nederland se landbouw. Het spitwerk is ver richt door het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt, dat het rapport donderdag aan minister Braks van landbouw heeft aangeboden. GENEVE - Het aantal werklozen in de tien landen van de Europese Ge meenschap zal tot meer dan vijftien miljoen toenemen voordat er verbe tering in de situatie komt. Het lid van de Europese commissie voor werkgelegenheid, Ivor Richard, heeft dit dinsdag voorspeld in de jaarvergadering van de Internationa le Arbeidsorganisatie (ILO) in Genè- De jongerenorganisatie stelt in haar studie vast dat 75.000 boerebe- drijven met 130.000 arbeidskrachten in de toekomst zullen moeten stop pen als gevolg van de wijze waarop de Nederlandse regering en de EG in Brussel de landbouw bestieren. Zij bespeurt een breder wordende kloof tussen grote landbouwbedrijven en kleintjes. De 75.000 bedrijfjes zijn volgens de studie te klein om bij ongewijzigd be- leid te kunnen blijven voortbestaan. Zij zullen geheel verdwijnen of wor den 'opgeslokt door de grote bedrij ven. Om die ontwikkeling te keren is het volgens de jongeren nodig de aan dacht meer te richten op de kleine en middelgrote boerenbedrijven. Zo doende zouden 90.000 arbeidsplaat sen behouden kunnen blijven. Bo vendien zou de werkgelegenheid jaarlijks met enkele duizenden nieu we banen kunnen toenemen, menen zij. Het Agrarisch Jongeren Kontakt vindt dat de EG ervoor moet zorgen DEN HAAG - Het Landbouwschap vindt dat Nederland eind deze week in Stuttgart op de topconferentie van Europese regeringsleiders alles in het werk moet stellen om de toekomstige financiering van de Economische Ge meenschap veilig te stellen. Lukt dat niet, dan zal de Nederlandse economie met als belangrijk onderdeel de land- en tuinbouw zeer negatieve gevolgen ondervinden. Dit zegt het Landbouwschap in een schrijven aan premier Lub bers. De grote verliezer van de kijkers gunst in het eerste kwartaal van dit jaar is de AVRO, die in het laatste kwartaal van vorig jaar nog drie mil joen kijkers trok en nu met een moy enne van 2,3 miljoen uit de kopgroep is weggevallen. De algemene, die vo rige jaar twaalf maanden lang de meeste televisiekijkers trok, is hier mee bijna een middenmoter gewor den in gezelschap van KRO, NCRV en VARA, die ieder rond de twee mil joen kijkers hadden. De VPRO trok gemiddeld ruim 1,3 miljoen kijkers, en de EO sluit tradi tiegetrouw de rij af met 345.000 be- BREDA - Ruim honderd ex-werk- nemers van Electron Breda hebben besloten een werkvereniging op te richten. De opzet is dat bedrijven van deze vereniging gespecialiseerd per soneel lenen. Dat gebeurt op niet- commerciële basis. Het na het faillis sement van RSV-dochter Electron opgerichte ETB-electron hoopt van de diensten van de Vereniging ge bruik te maken. ETB werkt nu met 26 man personeel van uitzend- bureau's. Tot nu toe zijn er in ons land drie van dit soort verenigingen werk zaam. Initiatiefnemer van de Breda se werkvereniginge is G. van Oss, chef-monteur en 27 jaar werkzaam geweest bij Electron-Breda. Het niet- langstellenden. Zondag en vrijdag zijn als kijkavond het meest in trek, zo blijkt uit de gegeven met respek- tievelijk 4,5 miljoen en 4,25 miljoen kijkers. De lange journaaluitzending die dit jaar voor het eerst om half elf wordt uitgezonden blijkt het goed te doen: de kijkdichtheid liep ondanks het late tijdstip vergeleken met het oude half tien-journaal slechts met één procent terug. Ook de kijkdicht heid van het laatste bulletin op Ne derland 1 bleef vergeleken met de vroeger bulletins vrijwel ongewij zigd. commerciële karakter wordt voglens hem benadrukt door de afsprak eventuele winsten af te staan aan het Nederlands Bedrijfsfonds, dat de drie bestaande werkverenigingen fi nanciert. Aart Plugge van de CNV-jongeren en auteur van deze nieuwe onderne mingsvorm, is zeer tevreden met de opzet in Breda. Volgens hem is het scheppen en instandhouden van werk hoofddoel van de vereniging. Hij stelt dat deze verenigingsvorm grote ondernemingen aanspreekt. De vereniging kan concurrerend werken omdat ze geen dure bedrijfstop hoeft te betalen. Anderzijds kan zij geen oneerlijke concurrentie aandoen om dat zij CAO-lonen uitbetaalt. DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) vindt het „erg vervelend" dat de gemeentelijke so ciale diensten het moeilijk hebben met het per 1 juli vervallende recht op een WWV-uitkering van jongeren onder de 23 jaar. Ongetwijfeld levert het beoordelen van alle gevallen een tijdelijke taakverzwaring op voor de diensten, erkende De Graaf donder dag in de Tweede Kamer. „Maar dat hoeft een richtige uitvoering van de wet niet in de weg te staan". ENSCHEDE - Bij Vredestein Ban den NV in Enschede staan 370 banen op de tocht. Het is vrijwel zeker, dat onder de 1500 personeelsleden ontsla gen zullen vallen. Aan de vakbonden en de ondernemingsraad is woensdag een nog geheimrapport aangeboden over de situatie in het bedrijf waarin Vredestein mogelijkheden aangeeft om tot betere resultaten te komen. Dat rapport zal volgende week don derdag worden besproken met de vakbonden en met de OR. AMSTERDAM - De vakcentrale FNV kan geen keiharde garanties geven dat gedwongen ontslagen on der het eigen, 320 man tellend perso neel kunnen worden voorkomen. Door dalende inkomsten ten gevolge van ledenverlies zit de vakcentrale al lang in de financiële problemen. Als de FNV in '84 quitte wil spelen, zullen er volgend jaar 28 banen moeten wor den geschrapt als het ledental vol gens de verwachtingen blijft dalen. Een woordvoerder van de FNV zei donderdagochtend dat getracht zal worden gedwongen ontslagen te ver mijden, maar dat waterdichte garan ties niet te geven zijn, ook niet als de FNV-werknemers in '84 bijvoorbeeld de prijscompensatie zouden inleveren in ruil voor (behoud van) werkgele genheid De FNV-woordvoerder zei dat nog niet te zeggen is waar de 28 banen moeten verdwijnen. De FNV is momenteel met de dien stenbond FNV, die de belangen van het eigen vakbondspersoneel behar tigt, in onderhandelingen over inleve ren van de prijscompensatie in '83. De FNV-woordvoerder is optimistisch over het verloop van die onderhan delingen. Maar die inleveroperatie zal alleen voor '83 soelaas bieden en tot effect hebben dat het aantal banen gehandhaafd kan blijven op 320 en dat de begroting in '83 sluitend kan wor den gemaakt In '84 zal opnieuw moe ten worden ingeleverd Vorig jaar raakte de FNV 25.000 leden kwijt en zakte daarmee onder de „magische" grens van een miljoen le den. De FNV wijt het ledenverlies vooral aan de grote werkloosheid en de dalende koopkracht Veel (werkloze) leden wordt het vakbondslidmaatschap te kostbaar en dan zeggen ze op. UTRECHT - De ontwerp-gezond- heidswet voor dieren zal voorlopig niet voor behandeling naar de Twee de Kamer worden gezonden en daar mee zijn ook de waarborgen voor meer welzijn voor dieren in de bio- industrie op de lange baan gescho ven. Het wetsontwerp vond geen gena de in de ogen van de commissie Geel hoed, die zich bezighoudt met dere gulering. De ministerraad heeft in middels al ingestemd met een tussen rapport van deze commissie met daarin de aanbeveling over de ge zondheidswet. Dit heeft de Stichting Lekker Dier bekendgemaakt. DEN HAAG - De Nederlandse die renasiels hebben in de afgelopen twee weken te kampen gehad met een explosief groot aanbod van huis dieren die door vakantiegangers worden aangeboden. Dit heeft een woordvoerster van de Centrale Asielraad maandag meegedeeld. In tegenstelling tot andere jaren is er als gevolg van het koude voorjaar, waardoor mensen hun vakantietoch- ten hebben uitgesteld, thans een piek ontstaan in de afgifte van huisdie ren, voornamelijk katten en honden, aan de plaatselijke dierenasiels. Doorgaans wordt het aanbod van huisdieren uitgesmeerd over een paar maanden voor de zomer- of win- tervakantieperioden. Veel asiels zit ten thans vol. Dieren die daar aange boden worden, worden overge bracht naar andere asiels. Volgens de woordvoerster geven acht van de tien mensen als reden van afstand allergie op, ook al heb ben ze het dier al jaren in huis. De economische recessie kan, volgens haar, èen rol spelen. Voor 1983 schat de woordvoerster dat tenminste evenveel katten en honden als verleden jaar aan de Ne derlandse asiels worden aangeboden. Voor 1982 waren dat 25.000 zwerfhon den en 21.000 „afstandshonden". Na de vakantieperiode gingen van de 46.000 dieren 14.000 terug naar de ei genaars. Voor katten waren de cij fers 20.000 zwerfkatten, 14.000 af standskatten en 3.000 terug naar de eigenaar.' Het ziet er naar uit dat de huidige inkomstenbronnen van de EG na dit jaar niet meer voldoende zullen zijn om het bestaande beleid voort te zet ten, Iaat staan om nieuwe initiatie ven te nemen of de uitbreiding te be talen van de EG met Spanje en Portu gal. De Europese Commissie heeft een voorstel liggen om de EG meer geldmiddelen te verschaffen door de lidstaten een hoger percentage van hun BTW-opbrengsten te laten afdra gen dan het huidige maximum van één procent. Het Landbouwschap stelt dat het voorstel van de Commissie een goed keuringsprocedure van enkele jaren moet doorlopen. Er moeten daarom voorzieningen komen om de financie ring van het EG-beleid ook voor de naaste toekomst veilig te stellen. Ge beurt dat niet, dan zal het functione ren van de gemeenschappelijke markt en de voortzetting van het ge meenschappelijk landbouwbeleid er nstig worden bemoeilijkt. Het Landbouwschap voelt niets voor het voorstel van de Europese Commissie om de lasten van de EG „eerlijker" te doen verdelen door re kening te houden met relatieve wel- vaarsverschillen. Daarbij zou ook moeten worden gekeken naar hun aandeel in de EG-landbouwproduk- tie. Het schap meent dat bovendien daardoor de groei van de landbouw uitgaven niet wordt opgelost. dat de landbouwproduktie beter wordt beheerst, opdat er geen over schotten ontstaan die (door subsidië ring) veel geld kosten om elders in de wereld te kunnen afzetten. Prijsverhogingen voor landbouw- produkten dienen volgens de jonge ren te worden gebaseerd op de kos tenontwikkeling bij de middelgrote agrarische bedrijven en mogen niet - zoals in de praktijk gebeurt - de uit komst zijn van politiek spel in Brus sel. DEN HAAG - De inkomens in de landbouw stegen in 1981/82 verge leken met het jaar daarvoor met ge middeld 20.000 gulden tot gemiddeld 42.400 gulden. De spreiding van de inkomens bleef echter erg groot. Veertien procent van de landbou wers kwam nog niet toe aan een posi tief inkomen, tegen 26 procent in het jaar ervoor, toen er sprake was van een dieptepunt op het gebied van de landbouwinkomens. Dat blijkt uit dinsdag bekendgemaakte gegeven van het Landbouw-Economisch Insti tuut. De investeringen in de landbouw zijn in 1981/82 sterk teruggelopen vergeleken met voorgaande jaren. Geld dat werd verdiend in de akker bouw en veeteelt werd vooral gesto ken in het aflossen van leningen en verbetering van de liquiditeitsposi tie. In 1982/82 werd per bedrijf gemid deld voor 29.000 gulden geïnvesteerd; tienduizend gulden minder dan het jaar ervoor en 27.000 gulden minder dan het jaar daarvoor. Het totale be drag van de bedrijfsinvesteringen liep met 0,8 miljard gulden terug tot 2,1 miljard gulden. Vooral de in vesteringen in grond en bedrijfsge bouwen daalden sterk met percenta ges van ruim veertig procent. HEEREWAARDEN - In bijzijn van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat is dinsdag in Heerewaar den de verbetering van de Hccre- waardse dijk in het Gelders rivieren gebied voltooid. Daarmee is het aan tal kilometers rivierdijk dat sinds het einde van de zestiger jaren is ver beterd op honderd gekomen. De resterende driehonderd kilome ter bandijk zullen, aldus de bewinds vrouw, in 1998 gereed moeten zijn. Met het hele proces is een bedrag ge moeid van driekwart miljard gulden, waarvan het rijk tachtig procent be kostigt. Gedeputeerde Te Bokkel pleitte voor voldoende rijksgelden voor dijkverbetering in de komende ja ren, opdat althans de negentig kilo meter rivierdijk die in de slechtste toestand verkeert in 1990 verbeterd zal zijn; dezelfde streeftermijn die aangehouden zou worden voor het verbeteren van de slechtste zeedij ken. Eindelijk is het dan zover: de bouw van het dierenopvangcentrum „Schouwen-Duiveland" is begonnen.' Nadat we een aantal bureaucratische belemmeringen overwonnen hebben en we tot overeenstemming kwamen met de mensen van de volkstuintjes en de aannemer, ging de bouw van start. Niet dat daarbij alle problemen voorbij zijn, oh nee, maar we zijn bezig. Met de aannemer J. Roggeband uit Zierikzee hebben we de, voor ons voordelige, afspraak gemaakt dat hij alle materialen levert en dèt werk uitvoert wat de vrijwilligers van de werkgroep niet aankunnen. Bijvoorbeeld het uitzetten van het gebouw, het stellen van de kozijnen en meer van dergelijke specialistische karweitjes. Alles wat de vrijwilligers zelf kunnen, voeren zij uit onder zijn lei ding en toezicht. Dit bespaart ons een flinke post arbeidsloon, hetgeen ook hard nodig is. Hoewel de werkgroep vreselijk enthousiast is en dat al heeft laten blijken door graafwerk en door zand en stenen te kruien, is goede wil alléén helaas niet genoeg. Wij hebben dan ook de Sociale Dienst van Zierikzee verzocht werkloze bouwvakarbeiders te mogen vragen om, met behoud van uitkering, aan de bouw mee te helpen. Weliswaar kregen we vlot toestemming van de Sociale Dienst om hier jeugdige werklozen tot 23 jaar als vrijwilliger in te zetten, maar helaas bleek de animo onder deze jongens niet groot. Na een bespreking met de vier die zich hiervoor gemeld hadden, bleven er uiteindelijk twee over. Twee timmerlieden met een LTS-opleiding en nog weinig praktijkerva ring. Niettemin gingen zij enthousiast aan het werk en pakten alle voorkomende klussen aan. Nu heeft één van hen (jammer voor ons, maar prettig voor hem natuurlijk) betaald werk gevonden. Gelukkig hebben we op dit moment dat ik dit schrijf weer hoopvol kontakt met twee anderen die zich hiervoor willen inzetten. Al met al, zij het met enige vertraging, komen we nu toch steeds dich ter bij het doel: een behoorlijke opvang voor zwerf- en afstandsdieren op Schouwen-Duiveland. Graag nog een oproep aan onze leden en begunstigers in Zierikzee en omgeving. Als u zelf (of wellicht kent u mensen die dat willen) ons een bouwvakkundig handje zou kunnen helpen. U bent van harte welkom. Even een berichtje aan: Anne Kleemans, Hoofdpoortstraat 44, Zierik zee, tel. 01110-4832 en zij neemt kontakt met u op. A. GILISSEN (Overgenomen uit „Becstenberichten", het orgaan van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Noord- en Midden- Zeeland; juni 1983). boitwd wordt aan de Zandweg in Zierikzee. Advertentie Maak dil zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in voldoen de gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 275. 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella ot E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op libelle ot Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5