stukken Veel lof en waardering bij afscheid gemeentesecretaris Van Wijck van Middenschouwen Eethuisje De Koepel kreeg meer ruimte Nieuwe eigenaars in Nieuw-Constancia MIDDE.N MIDDENSTAND Poetry eregeld voor dichter uit Cuba MIDDEN MIDDENSTAND Oud-minister Wemmers overleden Leden bewakingsdienst verdacht van diefstallen Aquarel van Hitier geveild 4 ,,Als beleidsadviseur stelde u zich loyaal op, maar dat wil niet zeggen dat u uw standpunt niet kenbaar maakte sprak burgemeester W. den Boer van Middenschouwen tot de heer L. F. van Wijck (links), die na 36 jaar afscheid ham als gemeentesecretaris. (Foto: Joh. Berrevoets jr.) SCHARENDIJKE - Met het overhandigen van zijn sleutels (die van de voordeur van het gemeentehuis en de kluis ter secretarie) aan zijn opvolger, symboliseerde de heer L. F. van Wijck, tot voor kort gemeentesecretaris van Middenschouwen, eigenlijk pas goed dat zijn ver trek was gekomen. Hij riep zijn jonge 27-jarige opvolger F. Kuiper tot diens verrassing bij zich achter de micro foon tijdens zijn afscheidsreceptie in de Putmeet te Scha- rendijke en gaf hem de volgende raad mee: „Kom open lijk voor je mening uit, dan weet een ieder wat hij aan je heeft. Het aanhoren van andermans meningen draagt er toe bij, dat je een goed besluit kan nemen". Waarop de heer Kuiper de hoop uitsprak, nog eens bij hem te mogen aankloppen om „van zijn schat aan erva ring te profiteren". Meer vis op menu SCHARENDIJKE - In de zes jaar dat Gerard en Tony Hartmann aan de Dorpsstraat in Scharendijke het eethuisje „De Koepel" exploiteren, is dat voor de tweede keer uitgebreid. In 1979 werd het naastge legen woonhuis bij de cafetaria betrokken, zodat het „petit-restaurant" kon worden en sinds kort is er een aanbouw gereed gekomen, waardoor in totaal twaalf tafels in het restaurantgedeelte konden wor den geplaatst. Tegelijk met die uitbreiding in ruimte heeft het echtpaar Hartmann de menukaart veranderd. Inspelend op de visrijke omgeving van Schouwen-Duiveland zijn nu visgerechten binnen de betaalbare prijs klasse verkrijgbaar. Behalve de gebruikelijke (en lekkere) schol en tong kan ook poon, griet, spiering, sprotjes en gebakken haring worden besteld. Maar ook frites, met kroketten of andere bijbehorende happen, kunnen er nog steeds worden gegeten. Het nieuwe gedeelte, waarin ook extra toiletten zijn ondergebracht, is gebouwd door de aannemers Louwerse en Verjaal uit Scharenijke. Het ontwerp van deze lage aanbouw is zodanig gekozen, dat het buiten aanzicht (met gedeelde ramen) in zijn totaal een symmetrisch effekt kreeg. Er wordt buiten zelfs een tweede oude bank geplaatst om dat beeld nog te benadrukken. Vergaderruimte Door de uitbreiding kan df totale ruimte nu ook beter benut worden voor samenkomsten als vergaderingen, clubavonden, recepties en feestavonden. Gerard Hartmann is van plan ook zelf eens avondjes te INDE organiseren, zoals een bingo-avond waarvan de opbrengst dan bijvoor beeld naar de vrijwillige brandweer gaat. Met het oog op dit soort sa menkomsten zal er ook nog een schuifwand worden geplaatst, waar door het cafégedeelte van het overige deel van het eethuisje kan worden afgescheiden. Die ervaring deed de heer Van Wijck op tijdens een 36-jarig dienst verband als gemeentesecretaris in Middenschouwen. Hij bekleedde die funktie voor het eerst in 1947 in de toen nog zelfstandige gemeenten Ei kerzee en Ellemeet, nadat hij eerst op het gemeentesecretarie van Kerk- werve had gewerkt. Tijdens zijn 40- jarig dienstverband in overheids dienst werd hij in 1980 geëerd met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Om gezondheidsredenen stopte de heer Van Wijck wat eerder dan hij van plan was met zijn werk in ge meentedienst; sinds 1 juni maakte hij gebruik van de VUT-regeling. Om dezelfde reden werd de afscheidsre ceptie even uitgesteld, maar woens dagmiddag kon die dan gebeuren, want het gaat hem nu goed. Voor de vele (elf) sprekers, die tij dens deze bijeenkomst het woord voerden, bleek het vaak moeilijk om de afscheidnemende aan te spreken met „de heer" Van Wijck, in plaats van met „secretaris", zoals zij dat zo vele jaren hadden gedaan. Eenstem mig prezen zij de serieuze en nauwge zette wijze waarop hij zijn taak had vervuld, waarbij ook dikwijls het woord vriendschap viel te beluiste- Alle secretarissen Bijna alle burgemeesters van Schouwen-Duiveland waren aanwe zig, ook de voormalig burgemeester W. Baas van Kerkwerve onder wie de heer Van Wijck zo lang geleden werk te, en burgemeester E. Baerends van Tholen, de voorganger van de huidi ge burgemeester W. den Boer van Middenschouwen. De gemeentesecre tarissen (ook die van St. Philipsland) waren allen zonder uitzondering naar Scharendijke gekomen. Burgemeester Den Boer hield zijn toespraak onder het motto „Rondom de gemeentesecretaris", ontleend aan een uitgave van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten die han delt over de positie van de gemeente secretaris in de gemeentelijke orga nisatie, een organisatie waarin in de loop van de tijd de nodige verande ringen zijn opgetreden. Die veranderingen maakte de heer Van Wijck allemaal mee, plus daar bij nog de ramp, de wederopbouw daarna en de gemeentelijke herinde ling, zaken die de nodige intensieve arbeid hebben gekost. En die er bo vendien toe bijdroegen, dat de heer Van Wijck in Middenschouwen bleef. Zijn plichtsbesef belette hem weg te gaan voordat „alles" geregeld was. Vraagbaak Burgemeester Den Boer prees hem om die toewijding, die er tegelijker tijd toe leidde dat de heer Van Wijck een vraagbaak voor allen was op grond van zijn kennis en ervaring. „IJ kunt aanspraak maken op de dank van de inwoners van Midden schouwen voor de wijze waarop u uw ambt hebt uitgeoefend", aldus de heer Den Boer. Dat gebeurde overigens niet altijd binnen de normale kantoortijd, juist ook veel in de avonduren. Vandaar dat mevrouw Van Wijck werd dank gezegd voor de steun. Zij kreeg ette lijke boeketten aangeboden. De heer Van Wijck kreeg uit han den van de heer Den Boer een camera met flitser. Dat geschenk had hij - zo als hij later bekende - met enige aar zeling aangenomen, omdat hij de fi nanciële positie van de gemeente kent en de post onvoorziene uitgaven nu dus minder was geworden Als voorzitter van de Technische Dienst kommissie Bruinisse/Mid- denschouwen overhandigde de heer Den Boer een geschenk onder cou vert. „Ik heb persoonlijk wel eens ge dacht dat het een hobby van u was", zei hij daarbij. „Als secretaris hebt u het nodige gedaan om de zaken tus sen beide gemeenten vlot te laten verlopen". Raadsvoorstellen Namens de raad complimenteerde de heer A. B. Koster de heer Van Wijck over de samenstelling van de voorstellen op de raadsagenda; in al le adviezen en stukken was zijn in vloed duidelijk merkbaar. De raadsleden konden altijd aanklop pen om advies. Als dank kreeg de heer Van Wijck een boekenbon. Waarnemend gemeentesecretaris M. A. v. d. Velde kon, evenals trou wens de heer Koster had gedaan, uit eigen ervaring spreken over de be gintijd van de heer Van Wijck als ge meentesecretaris. Beide heren werk ten 36 jaar samen Namens de vroegere en tegenwoor dige medewerkers bedankte hij voor belangstelling en hulp. „Wanneer het nodig was verdedigde u hun belan gen in het college van B. en W. en de raad. Ook was u steeds bereid uw kennis en ervaring over te dragen op uw medewerkers". Namens het tota le personeelsbestand, ook de burge meester en beide wethouders, wenste hij de heer Van Wijck een lange, ge zonde maar „rustige" tijd toe, waar bij hij gebruik kan maken van de „relaxstoel" voor de tuin die hem daarbij werd aangeboden. Nestor B„ W. en S. „De nestor van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Se cretarissen Schouwen-Duiveland en St. Philipsland", werd de heer Van Wijck betiteld door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, want ook daarvan was hij 36 jaar lid. Als secretaris van het secretarissenbe- raad, dat veel voorbereidingen pleegt voor B., W. en S., kreeg de heer Van Wijck eveneens veel lof toe gezwaaid, evenals voor zijn werk voor de Stichting Schooltandverzor- ging, waarvan hij de statuten opstel de. Een geschenk onder couvert on derstreepte de woorden van de heer De Meester. Doordachte zienswijze Namens de collega's zei de heer J. W. de Jonge uit Westerschouwen: „Dat alle collega's, van Schouwen- Duiveland en van St. Philipsland, hier aanwezig zijn, zegt genoeg". Hij complimenteerde de afscheid nemende voor zijn doordachte ziens wijze op de zaken die behandeld wer den en voor zijn goed doorbouwde adviezen in het secretarissenberaad, die zo belangrijk zijn omdat de bestu ren daarvan profiteren. Hij prees de vaardigheid van colle ga Van Wijck in de besluitvorming en zijn grote aandeel in de wijze waarop dat onderling beraad werd gevoerd. Kadobonnen werden bij de bedankwoorden gevoegd. Namens de aktieve personeelsvere niging van de gemeente sprak de heer J. Pekaar een „Tot ziens bij de evenementen" uit, want de heer Van Wijck blijft lid. Een dankwoord (en een kadobon) kreeg hij voor zijn positief/kritische geluid bij de finan ciële zaken van de vereniging. De heer H. C. Jansen bekleedde een dubbelfunktie. Hij voerde het woord namens de familie, maar ook als col- lega, want hij is gemeentesecretaris van Muiden. Korrekt maar lastig De huidige voorzitter H. J. Ruts van de Watersportvereniging, sinds kort in funktie, gaf de microfoon meteen over aan zijn voorganger J. Lutgert. Deze zei respect te hebben voor „de korrekte, maar lastige ge meentesecretaris", die pal stond voor de gemeentelijke belangen. De Watersportvereniging schonk de heer Van Wijck een boekwerk over de Deltawerken sinds 1300. De heer S. Flohil zei namens het havenpersoneel waardering te heb ben voor de weloverwogen meningen van de heer Van Wijck, waarvan hij als jongeman reeds profiteerde en gaf een boekenbon. Steunpilaar V.V.V. V.V.V.-voorzitter J. van Baarle noemde erelid Van Wijck (hij was 25 jaar voorzitter) een steunpilaar voor de vereniging en bedankte met een geschenk onder couvert. In zijn dankwoord, mede namens zijn echtgenote, zei de heer Van Wijck altijd voor ogen te hebben ge had „de burger ter wille te zijn", re den waarom hij wel eens was afgewe ken van strenge, onbillijke regels. De afwisseling in zijn werk had hem altijd aangetrokken en hij prees de prettige sfeer op het gemeente huis. Na ditj officiële gedeelte was er aansluitend een druk bezochte recep tie voor de burgerij. ROTTERDAM - Als gevolg van de brand van afgelopen maandagmid dag op het fabrieksterrein van Akzo Zoutchemie in Rotterdam-Botlek, zal de vinylchloride-fabriek nog onge veer twee weken buiten bedrijf zijn. ROTTERDAM - Het Poetry Inter national Eregeld is dit jaar toege kend aan de Cubaanse dichter en schrijver Jorge Manuel Vails Arango. Het Eregeld, een bedrag van 10.000 gulden, is bestemd voor een dichter die zich door zijn werk in ernstige problemen met de autoriteiten van zijn land is gekomen. De prijsuitrei king is woensdagavond bekendge maakt Valls Arango is in 1964 gearresteerd en wordt thans gevangen gehouden in de beruchte gevangenis van Boniato op Cuba Hij schijnt beschuldigd te zijn van samenzwering tegen de staat Hij zou tot twintig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld Exacte gegevens daar over ontbreken, aldus het juryrapport Huiselijk familiepension RENESSE - Na acht maanden te hebben leeg- gestaan is hotel-pension Nieuw-Constancia, het sfeervolle, villa-achtige pand aan de La one, weer geopend. Het is gekocht door Otto en Renske Poll uit Re- nesse, die er een huiselijk familiepension van willen maken. De aankoop is voornamelijk ge schied op aandringen van de 29- jarige Renske, die het bedrijf leidt In eerste instantie met hulp van echtgenoot Otto, die een technisch adviesbureau heeft, maar het is de bedoeling dat zij het na de inwerk- periode zelfstandig gaat doea Hoe wel Otto wel de kommerciële en ad ministratieve zaken blijft regelen. Renske wordt geassisteerd door haar broer Emiel van de Nieuwen- hof en er is uiteraard een kok in dienst, Dick Visser, wiens kook- kwaliteiten uitvoerig worden ge prezen. INDE Ze kunnen dat weten, want het pension draait namelijk sinds 1 juni Maar pas afgelopen dinsdagavond (er was eerder geen tijd) vond de officiële „inwijding" plaats. Op die receptie verschenen behalve fami lie en vrienden veel zakenrelaties, plus kollega's uit de horeca die het echtpaar met hulp en adviezen van dienst waren. Liefst vaste gasten „Ik wil er een fijn pension, liefst voor vaste gasten van maken", ver telt een bijzonder enthousiaste Renske, wier instelling en inzet ze ker stimulerend zullen werken om dat doel te bereiken. Via VW en relaties heeft Nieuw-Constancia al gasten onderdak verleend, waarvan een schattig bloemstukje op de bar in de eetzaal getuigt „Hartelijk dank voor de fijne dagen en het heerlijk eten", schreef een gast op het kaartje. Een aansporing, om op deze weg door te gaan. Renske weet trouwens wat zij te doen heeft Het uit 1920 daterende pand werd in 1977 meteen zijvleu gel uitgebreid en telt in totaal 23 kamers, die 66 gasten kunnen her bergen. In het oude gedeelte zijn de ka mers het grootst dus uitstekend geschikt voor gezinnen met kinde ren. De forse tuin heeft voor en achter al terassen, maar in de toekomst zou er best een zwembadje kunnen worden aangelegd, denkt Renske, hoewel het maar een kwartiertje gaans naar het strand is. Hele jaar open Er wordt reeds op een redelijke bezetting in het hoogseizoen gere kend en door diverse kontakten zijn er ook al boekingen voor weekein den in het naseizoen. Pension Nieuw-Constancia is het gehele jaar geopend. DEN HAAG - H. H. Wemmers, oud minister van Verkeer en Waterstaat in het tweede kabinet-Drees, is maandag op 85-jarige leeftijd overle den, zo is donderdag bekend gewor den. Wemmers, in oktober 1897 te Rotterdam geboren, was slechts een jaar - van half maart 1951 tot begin september 1952 - minister van ver keer en waterstaat in het tweede kabinet-Drees. Wemmers begon zijn loopbaan in 1916 bij de Staatsmijnen. Hij eindig de zijn carrière in dit bedrijf als president-directeur. Wemmers was voorzitter van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers dat in 1970 samen met het Katholiek Werkgeversverbond overging in het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond waarvan hij de vice-voorzit- ter werd. In het bedrijfsleven vervul de hij talrijke functies. Zo was hij lid van het raadgevend comité van de EGKS, lid van de Mijnindustrieraad en lid van de SER. Hij kreeg vele on derscheidingen. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Officier in het Legioen van Eer van Frankrijk, Commandeur in de orde van de Kroon van België en Commandeur in de Koninklijke orde van Wasa van Zweden. Wemmers, die in Den Haag woon de, was ere-burger van Heerlen. Zijn crematie zal vrijdag in besloten kring plaatsvinden. AMSTERDAM - De Amsterdamse recherche heeft deze week negen per soneelsleden van Hoogenboom's be wakingsdienst in Amsterdam aange houden wegens diefstallen op grote schaal. De bewakers, die in de RAI werkten, worden ervan verdacht de afgelopen jaren op verschillende ten toonstellingen voor vele tienduizen den guldens aan artikelen te hebben gestolen. Tot de arrestanten behoort ook de chef van de RAI-groep van Hoogen- boom, de 35-jarige Amsterdammer J. B. Volgens een politiewoordvoerder hebben zijn medewerkers verklaard, dat hij zelfs op bestelling liet stelen. Drie van de verdachten hebben zich zeker de afgelopen zeven jaar aan diefstallen schuldig gemaakt, de an deren de laatste twee tot driejaar, al dus de woordvoerder. Tot hun buit behoorden surfpakken, spelcompu ters, scheepsbeslag, drank, kleding, klapstoelen, frituurpannen, stoomstrijkijzers, dekbedden, foto camera's en autoradio's. WASHINGTON - Het Amerikaase opperste gerechtshof in Washington heeft woensdag een plaatselijke wet vernietigd die het verkrijgen van een abortus moeilijker zou hebben ge maakt. Met zijn uitspraak van 6 voor en 3 tegen handhaafde het opperste gerechtshof in feite zijn uitspraak uit 1973 die het recht van de vrouw op vruchtafdrijving verruimde. MILAAN - Een aquarel van de hand van Adolf Hitler heeft woens dag op een veiling in Milaan 15.000 dollar (circa f 43.200) opgebracht Het werk, een stadsgezicht van 22 bij 30 cm, was gesigneerd door de leider van het „Derde Rijk". De vroe gere en de nieuwe eigenaar wilden onbekend blijven. Volgens de veiling houder kocht de koper de aquarel niet zo zeer om de artistieke dan wel om de historische waarde. De redactie behoudt zich het recht, voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betfekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijp Schrijf avonden Amnesty International Ook in de maand juni worden er door de werkgroep van Amnesty In ternational op Schouwen-Duiveland weer schrijf avonden georganiseerd. Op deze avonden kan men terecht voor het schrijven van brieven aan autoriteiten om vrijlating te vragen van gewetensgevangenen. Dat deze brieven niet altijd zonder reactie blijven moge blijken uit het feit dat enkele briefschrijvers deze maand een brief ontvingen uit Israël. Het betreft hier een antwoord op hun in november vorig jaar geschreven brief. Verder werd bekend dat een gevangene in Polen waarvoor in maart van dit jaar werd geschreven, inmiddels is vrijgelaten. Wellicht hebben ook de hier o^> Schouwen- Duiveland geschreven brieven een steentje bijgedragen om deze vrijla ting te bewerkstelligen. De gevangenen die dezk maand cen traal stan zijn afkomstig uit Bangla desh, Haïti en Roemenië. Het eerste geval betreft de 49-jarijge advocaat Shawkat Ali, die vanóf mei 1982 vastgehouden wordt. Naar verluidt verkeert hij in slechte gezondheid. De 41-jarige monteur Itock Charles Derose was eens leider van de Ver enigde Communistische Partij. Hij zit nu al van november 1981 gevan gen en wordt zeer waarschijnlijk ge marteld. Het derde geval betreft Carmen Popescu. Deze 40-jarige kantoorbe diende zit een gevangenisstraf uit van 6 jaar wegens het steunen on dertekenen van geschriften ten gunste van de mensenrechten. Als u voor deze mensen een brieft wilt schrijven kunt u op woensdag 22 juni vanaf 19.00 uur terecht in Brui- nisse in de leeszaal van de biblio theek. Op maandag 27 juni kunt u eveneens vanaf 19.00 uur terecht in Brouwershaven in de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein, in Burgh- Haamstede in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk en in Zierik zee in de Prinses Julianaschool aan het Jannewekken. Werkgroep Schouwen-DuiVeland K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4