diensten Belastingaccent verschuiven van rijk naar gemeenten EG-landen in crisissfeer naar Europese top De Koning: Bevriezing noodzakelijk Verlaging van de WAO-premie „ongewenst" Pessimisme over vervanging kernwapens Andropov president Sowjet-Unie Pacifisme maakte Auschwitz mogelijk VS mogen kruisraketten in Canada testen Gasprijs kleinverbruikers omlaag (AJANOVA Konklusie kommissie: DEN HAAG - De gemeenten en provincies moeten méér belasting gaan heffen en het rijk minder. Dat con cludeert de commmissie tot herziening van het belasting gebied van provincies en gemeenten, naar haar voorzit ter de commissie Christiaanse, in haar eindrapport, dat woensdag is aangeboden aan staatssecretaris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken. Het advies is erop gericht de autonomie van gemeente en provincie vergro ten. Volgens de commissie Christiaanse gulden. Het rijk moet tegelijkertijd moet de opbrengst van de gemeente- een belastingvermindering invoeren lijke onroerend-goedbelasting wor- die daarmee ongeveer gelijke tred den verdubbeld. Dat betekent dat de houdt, bijvoorbeeld door verlaging opbrengst daarvan met 2,2 miljard van de btvv op gas en elektra. Ook het gulden omhoog gaat tot 4,5 miljard bedrijfsleven moet voor de verho ging van onroerendgoedbelasting schadeloos worden gesteld door een verlaging van rijksbelastingen. De commissie is er geen voorstander van ATHENE - De onderhandelingen Qm de compensatie te geven via een tussen Washington en Athene over de verlaging van de tarieven voor loon- Amenkaanse bases in Griekenland en inkomstenbelasting, zijn onderbroken. Men blijkt het op ..essentiele punten in belangrijke mate oneens". PEKING - De rechtbank in Peking heeft woensdag drie Chinezen ver oordeeld wegens spionage voor Tai wan. De 56-jarige Li Jiaqu die be schouwd werd als de leider van de groep, kreeg levenslang, terwijl de twee anderen voor vijf en drie jaar naar de gevangenis werden gestuurd. Tweede Kamer DEN HAAG - Volgens minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) is de bevriezing per 1 juli van het wettelijk minimumloon en van de daaraan gekoppelde sociale uitkeringen „een noodzakelijke maatregel". Hij zei dat woensdagavond bij de verdediging ervan in de Tweede Ka mer. Het achterwege laten van deze beperkende maatregel leidt - naar zijn mening - tot een volledig onaan vaardbare ontwikkeling van het fi nancieringstekort Tijdens de voortzetting van het ka merdebat diende CPN-fractievoor zitter Ina Brouwer een motie in, waarin de regering gevraagd wordt het minimumloon en de daaraan ge koppelde sociale uitkeringen te ver hogen. Deze verhoging zou 1 oktober moeten ingaan. Voor aanvaarding van deze motie lijkt zich in de kamer geen meerderheid af te tekenen. Tweede Kamer: DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft woens dagavond een gesuggereerde verla ging van de WAO-premie ongewenst genoemd. Hij beantwoordde vragen vanuit de Tweede Kamer over onder meer de bevriezing van het mini mumloon en van de daaraan gekop pelde sociale uitkeringen. De aangekondigde premieverho ging voor de AKW, de AAW en de WAO noemde hij noodzakelijk in ver band met de „drastische" verslechte- rin van de vermogenspositie van de be trokken fondsen. De staatssecretaris becijferde, dat de vermogenstekorten bij deze fondsen met een bedrag van 1,4 miljard gulden zijn verslechterd. Hij hield de kamer voor, dat de invloed van de per 1 juli ingaande premiever hogingen op de koopkracht zeer gering zullen zijn. Die invloed geeft, zo zette hij uiteen, geen aanleiding van de voor genomen verhogingen af te zien. De staatssecretaris erkende, dat de verhogingen „tot enige lastenverzwa ring" voor kleine ondernemers zullen leiden. Het kamerdebat over de verla ging van d kinderbijslag wordt don derdag voortgezet BRUSSEL - „Het is vervelend dat men in verband met Europa regelma tig over een crisissituatie hoort spre ken. Ik persoonlijk hou daar niet zo van. Maar dit keer is de situatie waarin Europa verkeert zo ernstig dat de komende topconferentie in Stuttgart van kapitaal belang wordt". Dat zijn de woorden van Gaston Thorn, de (Luxemburgse) voorzitter van de EG-commissie in Brussel. Hij zei dat woensdg op een persconferentie in Brussel. Tijdens het Europese topoverleg van komen de vrijdag tot zondag zal vogens Thorn duidelijk worden of Europa de verwachtingen die het gewekt heeft waar kan maken of niet. DEN HAAG - De Atlantische com missie is pessimistisch over de moge lijkheid kernwapens te vervangen door conventionele wapens. Dit blijkt uit een woensdag door een stu diegroep van de commissie gepubli ceerd rapport „Minder afhankelijk van kernwapens?" De Atlantische commissie stelde de studiegroep in na daartoe in 1981 te zijn uitgedaagd door de toenmalige minister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel. De groep onder voorzitterschap van de Leidse hoog leraar internationale betrekkingen dr. A. van Staden, was pluriform van samenstelling. Alle grote politieke partijen waren vertegenwoordigd, zij het dat de vertegenwoordiger van de PvdA, kamerlid Harry van den Bergh, zich terugtrok omdat hij zich niet met de conclusies kon verenigen. De leden van de studiegroep zeggen in hun rapport, dat geen beleidsaan bevelingen doet, dat de uitwerking van de officiële strategie van de NA VO „flexable response" nauwe gren zen lijkt te stellen aan de mate waarin het mogelijk is kernwapens op verantwoorde wijze te vervangen door conventionele wapens. Ook in wapenbeheersingsoverleg met het Warschau Pact als middel om de af hankelijkheid van kernwapens te verminderen ziet de studiegroep wei nig. WENEN - De opmerking van vice- premier Janusz Obodowski van Po len dat het ideaal zou zijn de aflos sing van de Poolse buitenlandse schulden van ongeveer 25 miljard dollar over twintig jaar uit te sme ren, wordt in bankkringen in het Westen niet serieus genomen. Dit is woensdag gezegd in Wenen, waar de afgelopen dagen besprekingen zijn gevoerd tussen een delegatie van westerse banken en functionarissen van bank Handlowy, de Poolse Bank voor de buitenlandse handel. De commissie onderstreept nog eens haar eerdere voorstellen voor een globale verdubbeling van het provinciale belastinggebied tot 400 a 500 miljoen gulden, mits ook hier het rijk zich evenredig terugtrekt. Bij de provinciale belasting gaat het om op centen op de door het rijk geheven motorrijtuigenbelasting, zodat de verschuiving makkelijk te verwezen lijken is, aldus de commissie. Sterkere bestuurspositie De maatregelen moeten als het aan de commissie ligt worden ingevoerd op 1 januari 1988. Het perspectief dat de commmissie voor ogen stond is, dat een groter eigen belastinggebied voor gemeenten en provincies tot een sterkere bestuurspositie leidt en wel licht tot een betere afweging van nut en offer van bepaalde uitgaven. Volgens de voorzitter van het „da gelijks bestuur" van de gemeenschap moet het topgesprek in Stuttgart een succes worden. „Èr is geen alterna tief. Als dat succes er niet komt zal de gemeenschap in een ernstige crisis terecht komen. Stuttgart zal het poli tieke en financiële failliet van de ge meenschap moeten voorkomen", zo zei hij. Maar dat Thorn helemaal niet ge rust is op de goede afloop van het topgesprek maakte hij zeer duide lijk. „Ik vrees dat we in Stuttgart re gelrecht afstevenen op een incident", zo zei hij. In Europese kringen in Brussel houdt men ernstig rekening met zo'n incident dat zou kunnen zor gen voor eenzelfde situatie als in 1965, toen Frankrijk op initiatief van staatshoofd generaal De Gaulle ruim een half jaar de Europese ministerra den boycotte. Maar toen, aldus die Europese kringen, kon Europa nog een stootje velen, nu niet meer. Te zwak Zijn pessimisme over de goede af loop van het topgesprek in Stuttgart bracht Thorn nog eens onder woor den door de vrees uit te spreken „dat de regeringen te zwak zullen blijken om besluiten te nemen en niet meer <3e mö'ë&l'iullen hebben om vast te stellen "wat prioriteit, verlangt". „In Europa is men verstrikt- geraakt in haring- en boter-oorlogen. De wil om verder te kijken ontbreekt", aldus Thorn. MOSKOU - De opperste Sowjet heeft donderdag eenstemmig Joeri Andropov gekozen tot president van de SowjetrUnie. De voordracht tot zijn verkiezing was gedaan door Konstantin Tsjernenko. Andropov, die vorig jaar november partijleider werd na het overlijden van Leonid Brezjnjev, is nu ook staats hoofd geworden. Deze funktie be kleedde Brezjnjev de laatste vier jaar van zijn levea Westduitse minister: BONN - De uitlatingen van de Con servatieve Westduitse minister van gezondheid, gezins- en jongerenza- ken. de CDIFer Heiner Geissler heb ben woensdag in de Bondsdag voor tumult gezorgd. In een debat over de plaatsing van de nieuwe Amerikaan se kernraketten in West-Europa ver- laarde hij dat het pacifisme in de jaren 30 de massale vernietiging van Joden in het concentratiekamp Ausch witz mogelijk heeft gemaakt De westerse democratieën, en in het bijzonder het Engeland van Neville Chamberlain, hebben, aldus Geisller, in de jaren 30 te weinig weerstand geboden aan Hitier. Geissler werd uitgejouwd door de Groenen en aangevallen door zowel de afgevaardigden van de oppositiepartij SPD (Sociaal-Democraten) als de afge vaardigden van de FDP (Liberale re geringspartij). Verscheidene vragen stellers hielden hem voor dat Cham berlain geen pacifist was en dat noch Chamberlain, noch andere westerse leiders verantwoordelijk gesteld kon den worden voor Auschwitz. Maar Geissler weigerde zijn woorden in te trekkea OTTAWA - De Verenigde Staten mogen de komende winter proeven nemen met de kruisraket, een kern raket voor de middellange afstand, boven het westen van Canada. Naar woensdag in Ottawa verluidde heeft het Canadese Lagerhuis hieraan zijn goedkeuring gegeven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had eerder deze week een verzoek hiertoe ingediend. Zowel de liberale regeringspartij van premier Trudeau als de conservatie ve oppositiepartij stemden met het verzoek in. De socialistische nieuwe democratische partij was tegen. De Amerikanen vinden de provin cie Atlanta, in het westen van Cana da, uitermate geschikt voor het ne men van proeven met de kruisraket, omdat het gebied 's winters lijkt op de omgeving van Moskou. De kruis raket had tot nu toe boven besneeuw de gebieden te kampen met proble men in het stuursysteem. VATICAANSTAD - Radio-Vati- caan zal tijdens het achtdaagse be zoek van paus Johannes Paulus II aan Polen voor de Poolse luisteraars rechtstreekse reportages uitzenden van de voornaamste gebeurtenissen. In totaal besteedt de radio 30 uur zendtijd aan het bezoek. WASHINGTON - De Verenigde Staten streven naar een constructrie- ve dialoog met de Sowjet-Unie. Maar tegelijkertijd zullen ze blijven probe ren vanuit een positie van kracht de Sowjet-leiders tot terughoudendheid te dwingen in hun buitenlandse poli tiek. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, zei dit woensdag voor een commissie van de Amerikaanse senaat. Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Donderdag 16 juni Zierikzee Grote Kerk. Grote schoonmaakaktie door vrijwilligers. 09.00 - 12.00 uur. Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt). Vanaf 10.00 uur open-huis. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw. 20.00 uur. Haamstede VVV kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. N.C.V.B.-vergadering. 19.45 uur. Vrijdag 17 juni Zierikzee Voormalige Theo Thijssenschool (Malta). Groot buurtfeest. 16.30 uur. Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. Concertzaal. Uitvoering muziek school. 19.30 uur. Haamstede Ned. Herv. kerk. Zanguitvoering In terkerkelijk kerkkoor. 19.30 uur. Konsumenten Kontakt: DEN HAAG - De gasprijs voor kleingebruikcrs moet met enkele cen ten per kubieke meters worden verlaagd. Konsumenten Kontakt (KK) zegt dat woensdag in een open brief aan de VEGIN, die donderdag in Utrecht een ledenvergadering houdt waar onder meer nader zal worden ingegaan op de kleinverbruikersprijs. Konsumenten Kontakt vindt dat de VEGIN de belofte gestand moet doen dat de kleinverbruikersprijs omlaag zou gaan indien de dalende prijsontwikkeling van stookolie zich zou doorzetten. Volgens bereke ningen van KK zou de prijsverlaging minimaal 2,4 cent en maximaal 3.4 cent per kubieke meter moeten bedragen. In de open brief dringt Konsumenten Kontakt er op aan dat de VE GIN kracht protesteert tegen de houding van zowel de Gasunie als de minister van economische zaken, die vasthouden aan de door hen ge wenste koppeling aan de prijs van huisbrandolie. Per 1 januari i984 zou dat een verhoging van de kleinverbruikersprijs van ongeveer tien cent per kubieke meter. FELIINP Een film van ALBERTO GRIMALDI piestnuen FEDERICO FELLINI DONALD SUTHERLAND Geproduceerd door ALBERTO GRIMALDI Vernaai en tilmbewerking door FEOERICO FELLINI en BERNARDINO ZAPPONI Camera GIUSEPPE ROTUNNO Artistieke leidmg DANILO DONATI Muziek NINO ROTA TECHNICOLOR Uitgebracht door CFM filmverhuur laa 1! Zaterdag 18 en zondag 19 juni Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-H aamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (Ó1110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). 16 jaar a.s. zaterdag 21.30 uur De briljante visie van Fellini op de meest besproken, meest beschreven minnaar aller tijden en diens erotische geneugten. Advertentie STICHTING TH EATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 20.00 uur KIJK UIT... BRONSON IS TERUG IN DE STAD! n BRONSON een film van J.Lee Thompson LISA EILBACHER ANDREW STEVENS WILFORD BRIMLEY O.QVP0 Ouwerkerk Dorpshuis. Musical leerlingen klas sen 5 en 6. 19.30 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. De Lichtboei, Poststraat 37. Feest- ochtend voor deelnemers kinder- klubs. 10.00 - 12.00 uur. Bioscoop. Ten to midnight. 19.00 uur. Bioscoop. Casanova. 21.30 uur. Serooskerke Grote rommelmarkt. Vanaf 9.00 uur. Haamstede Ring Haamstede. Dam simultaan- wedstrijd. 14.00 uur. Renesse Centrum loop- en terrasconcert. 14.00 - 17.00 uur door „Tivoli" uit Halste ren. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Watersportartike len ruilbeurs. 11.00 uur. Zonnemaire Sportveld. Jubileumprogramma „Nut en Uitspanning 110". Aanvang: 15.30 uur. Sportveld. Show, drumband en har monie „Nut en Uitspanning", 16.15 uur, optreden popgroep TSE, 18.00 uur, jubileumconcert „N en U", sportveld, 20.00 uur. Nieuwerkerk Meubelrama, Rijksweg 26. Puzzelrit M.A.C. Sparta. Inschrijven vanaf 18.00 uur; start 19.00 uur. Muziektent. Koncert Muziekvereni ging Tholen. 19.30 uur. Oosterland Muziektent. Koncert Oosterlands Fanfare en Chr. Gem. Zangvereni ging „V.Z.O.S.". 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Optreden van de „Zon nekloppers" uit Oude Tonge en de monstratie volksdansen. 19.30 uur. Zondag 19 juni Zierikzee Bioscoop. Ten to midnight. 20.00 uur. Maandag 20 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Informatie avond loopsporten, trimmers, jog gers, atleten en adspiranten, door „Léon-Sport" en A.V. Delta Sport. 19.30 uur. Trouwzaal Stadhuis. Hoorzitting informatieavond over bestemmings plan Kaaskenswater. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Haamstede Centrum. Kermis. Dinsdag 21 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. „Huis van Nassau". VVD-fraktie- bestuursvergadering. 19.30 uur. UVV-gebouw. Bijeenkomst UW- ers. 19.30 uur. Haamstede Centrum. Kermis. Woensdag 22 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 23 juni Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Openbare verga dering commissie publieke werken. 19.30 uur. Vierschaar stadhuis. Klein zomer avond concert door Zierikzees ka merkoor. 20.30 uur. Vrijdag 24 juni Scharendijke Putmeet. 50-jarig jubileum CPJ Schouwen-Duiveland. Puzzelrit en bingo. Inschrijven vanaf 18.30 uur. Zaterdag 25 juni Zierikzee De Lichtboei, Poststraat 37. Exposi tie werkstukken kursussen Tekenen en schilderen, klei- en pottenbakken. 11.00 - 16.00 uur. Haamstede Centrum. Sportdag met div. demon stratie. 10.00 - 17.00 uur. Renesse Muziektent. Optreden show en drum band Rijswijk. 15.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Concert door Zie rikzees kamerkoor. 20.00 uur. Dreischor Mobiele tent aan de Ring. Optreden van fanfare-orkest „De Hoop" uit Stellendam. 19.30 uur. Bruinisse Hervormde Kerk. Koor en samen zang. 19.30 uur. Maandag 27 juni Zierikzee Priases Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2