Aanlanding en doorvoer LPG in Zeeland onaanvaardbaar Een jongen beneden haar stand Haven van Vlissingen zit goed in de lift Afscheid van Van Agt en Van Thijn KNZHRM redde vorig jaar ruim 500 mensen Hier en Nu over bezoek paus aan Polen ABVA/KABO boos op waterstaat over afstoten vaartuigen Kipp en blijven wachten op ruimere behuizing Landbouw- kommissie Europees parlement bezoekt Nederland Norma Shearer overleden geen zachte tarwe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 juni 1983 Nr. 23336 1 1 Uitkomst van studie: risico's wegen niet op tegen ekonomische voordelen MIDDELBURG - De grote risico's die de bevolking, bedrijven en de omgeving in Zeeland lopen door de grootschalige aanlanding en doorvoer van LPG wegen niet op tegen de economische voordelen. Dit is de uit komst van een studie die de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) in samenwerking met het Intstituut voor maatschappelijk gericht onderzoek (IMGO) heeft laten instellen door studenten van de Rijksuniversiteit in Gro ningen en de TH in Delft. In dit onderzoek zijn de veiligheids-, de sociaal-economische en de politie aspec ten rond de grootschalige aanlanding van LPG in Zee land betrokken. Uit deze studie is gebleken, dat bij de politieke besluitvorming met be trekking tot de aanlanding van LPG in Zeeland de belanghebbende be drijven niet alleen de initiatiefne mers zijn geweest, maar ook de dienst hebben uitgemaakt over de vraag of en waar LPG moest worden aangeland. Alle drie in Zeeland op LPG-gebied werkzame bedrijven blijken namelijk met de bouw van de diverse terminals al te zijn begonnen nog voor de vergunningen waren af gegeven. DEN HAAG - Op informele wijze heeft de Tweede Kamer dinsdagmid dag afscheid genomen van twee uit zijn midden vertrekkende leden: de Christen-Democraat Van Agt en de Socialist Van Thijn, die werden be noemd tot respektievelyk Commis saris der Koningin in Noord-Brabant en tot burgemeester van Amsterdam. Kamervoorzitter dr. D. Dolman her innerde in een korte afscheidsspeech aan de regels van de Duitse dichter Rilke: Der Mut is so Mude geworden und die sehnsucht so Grosz. Hij liet beide vertrekkenden weten, dat zij „nauwlettend" gevolgd zullen worden. Evenals Van Agt schreef ook van Thijn een afscheidsbrief aan de Ka mer. Eerstgenoemde benadrukte, het existeren en funktioneren van de Tweede Kamer in ons parlementair democratisch bestel „zeer hoog" te Schatten. Van Thijn noemde het lid maatschap van de Tweede Kamer „de mooiste funktie die er in onze parle mentaire democratie te vervullen is". Ze hebben de overheid in feite daarmee in een dwangpositie gema noeuvreerd. De wetgeving ten aan zien van LPG blijkt ook nogal wat gebreken te vertonen. In feite maakt deze wetgeving een integrale beoor deling van de risico's van de LPG- keten onmogelijk, omdat opslag en vervoer onder verschillende wetten vallen. Ook het optreden van domino-effecten blijft buiten be schouwing. Daarnaast blijken er voor de bevolking slechts beperkte inspraakmogelijkheden te zijn over de opslag van LPG. Over het vervoer is er helemaal geen inspraakmoge lijkheid. Zo blijkt uit het rapport van de Delftse en Groningse studen ten. Onaanvaardbaar De VMZ concludeert aan de hand van de resultaten van dit onderzoek, dat de grootschalige aanlanding en doorvoer van LPG in Zeeland, gezien de grote risico's en het geringe posi tieve effect onaanvaardbaar zijn. DEN HAAG - De Koninklijke Noord- en Zuid-Holland Redding- Maatschappij (KNZHRM) heeft ver leden jaar 529 mensen van hun sche pen gehaald. De hulpverlening aan de pleziervaart nam met 66 procent de grootste plaats in. Aldus het jaar verslag over 1982 van de KNZHRM. Het aantal spectaculaire reddingen in de beroepsvaart is sterk vermin derd, dank zij betere schepen, beton ning, weerberichten en verder mo derne hulpmiddelen. Volgens de onderzoekers levert de aanlanding van LPG in Zeeland slechts enkele tientallen ar beidsplaatsen op en zijn de verwach te neveneffecten, het vestigen van chemische bedrijven, uitgebleven. Voorzitter H. Bannink van de VMZ zei dinsdag tijdens een persconferen tie in Middelburg te hopen, dat de Tweede Kamer bij haar besluitvor ming over de LPG-aanlanding in Ne derland rekening zal houden met de resultaten van dit onderzoek. DEN HAAG Koningin Beatrix heeft dinsdagmiddag in aanwezigheid van prinses Juliana het nieuwe gebouwen complex van de Raad van State aan de Kneuterdijk in Den Haag geopend Dat gebeurde door de inwerkingstel ling van een fontein op de binnenplaats van het complex. Aan de openingshan deling ging een bijeenkomst vooraf in de Kloosterkerk aan de overkant van het nieuwe complex. Daar droeg mi nister Winsemius van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu beheer het complex over aan de vice- president van de Raad van State, Mr W. Scholten. Overgangswet basisonderwijs ÜENHAA G - De Tweede Kamer is dinsdagmiddag akkoord gegaan met de overgangswet basisonderwijs. De frakties van D'66 en Centrumpartij spraken zich tegen aanvaarding van de nieuwe wettelijke regeling uit. Van de zijde van de PSP-fraktie werd meegedeeld, dat de fraktie „met wei nig enthousiasme en veel zorg" voor het ontwerp stemde. De overgangs wet basisionderwijs bevat regels en procedures voor de instelling - per 1 augustus 1985 - van het basisionder wijs (kleuter- en lager onderwijs). HILVERSUM - Het NCRV-actuali- teitenprogramma Hier en Nu (Neder land 1, 21.20 uur) zendt donderdag een reportage uit over de situatie in Polen tegen de achtergrond van het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan dit land. Hier en Nu besteedt ook aandacht aan de deregulering van de milieu wetgeving. Verder een gesprek met minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) over de toestand op Oost-Timor naar aanleiding van de afgelopen IGGI-conferentie over hulpverlening aan Indonesië. Vrijdag 17 juni Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Koning en de ijsdraak 16.20 uur Naica de vis 16.40 uur Duimelijntje 17.00 uur De uitvinder 18.55 uur Pippi Langkous 19.20 uur Kleine broer John Willie 20.00 uur Journaal 20.28 uur Die Czardasfürstin. Ope rette van een Duits-Hongaarse bezet ting. De vertolkers zijn o.a. Anna Mof- fo, René Kollo, Dagmar Koller. 22.05 uur Achter het nieuws 22.45 uur Frank Zappa. Registratie van een concert 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De eerste de beste. Een programma waarin het recordvestigen centraal staat 19.55 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 20.20 uur Bessen. Een toneelstuk van de hand van Jos Brink. Een bewoon ster van het bejaardentehuis zorgt voor een flinke opschudding. Zij is actrice geweest en kan niet tegen het strenge regiem. Zij droomt vaak weg naar het verleden en verwisselt vaak de mensen van het huis met actrices en acteurs uit het verleden. De hoofdrol wordt vertolt door Henny OrrL 22.30 uur Journaal 22.45 uur Gebroken tijd. Ikon uitzen ding. 23.25 uur Gesprek met de minister president 23.35 uur Sport extra, tennis 00.10 uur Mohawk. Amerikaanse Western. Het verhaal speelt zich af in de Mohawk vallei waar blanken en Indianen vreedzaam naast elkaar le ven. Totdat een blanke paniek zaait en het opstapelingseffekt niet uitblijft LUXEMBURG - Het zit Europese kippen die hun leven in legbatterij en moeten slijten niet mee. Jarenlange gesprekken op Europees niveau die ertoe moesten leiden dat de kippen een wat comfortabeler huis vesting zouden krijgen leverden geen enkel resultaat op. Ook dinsdag was het weer een sombere dag voor de legbatterijenkippen. Een laatste poging van Ignaz Kiechele, de Duitse landbouwminister, om de kippen onder zijn voorzitterschap van de landbouwraad aan een iets rianter be huizing te helpen mislukte. Kiechle die aan het eind van deze maand het voorzitterschap van de Europese Landbouwraad overdraagt aan zijn Griekse collega wilde in Luxemburg van zijn voorzitterschap nog een succes maken door voor de kippen iets te betekenen. Hij haalde vrij onverwacht een oud Duits voorstel van stal, dat bepleitte om de kippen, althans voorlopig, een vloeroppervlak van minstens 450 vierkante centimeter in hun legbatte rijen te gunnen. Maar ook deze keer lukte het niet. De Ieren en vooral de Italianen weigerden met zo'n Europese regeling in te stemmen. DEN HAAG - De ABVA/KABO is boos op het ministerie van verkeer en waterstaat omdat het „zonder overleg met de vakbonden" vier vaartuigen van Rijkswaterstaat uit de vaart neemt om ze over te dragen aan Indonesië. Een woordvoerder van de bond heeft dinsdag verklaard dat hierdoor 25 banen in gevaar ko men. Volgens ABVA/KABO heeft de plotselinge overdracht, die woens dag bekrachtigd wordt, geleid tot on gerustheid bij het personeel van de directies waterhuishouding en wa terbeweging en de directie Gronin gen van Rijkswaterstaat. DEN HAAG - In Den Haag is dins dag met een gesprek met visserij organisaties het vierdaagse bezoek begonnen dat de land bouwcommis sie van het Europese parlement deze week aan Nederland brengt. Doel van het bezoek is, zo stelde de Neder landse socialistische parlementariër E. Woltjer op een persconferentie, om een indruk te krijgen van de proble men en de wensen van het Neder landse agrarische bedrijfsleven. Hiermee wilde hij bij voorbaat ver halen de wereld uit helpen als zouden de parlementariërs uit Straatsburg weer eens op snoepreis zijn. De landbouwcommissie bezocht dinsdagmiddag onder meer de visaf- slag in Scheveningen. Premier Lub bers ontving de delegatie 's avonds op het Catshuis. Het programma voor woensdag vermeldde een ont moeting met de vaste kamercommis sies voor landbouw en voor visserij en een bezoek aan de Landbouwhoge school in Wageningen. Minister Braks van landbouw en visserij heet te de parlementaire commissie woensdagavond op kasteel Groene- veld in Baarn welkom. Vandaag leggen de Europaparle mentariërs hun oor te luisteren op het Binnenhof, waar tal van organi saties uit de landbouw hun zegje ko men doen. Bezoeken aan de groente veiling in Poeldijk en aan een tuin der in Den Haag vormen vrijdag het sluitstuk van de reis. Aan het eind van de ochtend vliegen zij weer naar Straatsburg terug. Wens Kamer: Het gaat om de schepen „Zwarte Haan" uit Hoorn, „De Aldebaron" uit Delfzijl, „De Roompot" en „De Slijkgat" uit Hellevoetsluis. De vier vaartuigen zijn nog operattioneel en verrichttën metingen in de Neder landse kustwateren, ondermeer naar de kwaliteit van het water. Volgens minister Smit van verkeer en waterstaat staat het overigens nog niet vast of de vier schepen uit de vaart worden genomen. Wel is haar tijdens haar recente bezoek aan Indo nesië gebleken dat er daar grote be langstelling voor dit soort schepen bestaat, aldus een woordvoerster van haar ministerie. De minister heeft voorts laten weten dat - bij een eventueel uit de vaart nemen van de schepen - geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Bij Rijkswaterstaat bestaat de in druk dat de vier vaartuigen binnen afzienbare tijd overcompleet zullen zijn, aldus de woordvoerster. Een en ander past binnen de saneringsge dachte van de omvangrijke vloot vap de Rijkswaterstaat. - DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp goed gekeurd dat voorziet in de mogelijk heid om kosten van groot onderhoud en schilderwerk aan de eigen woning af te trekk^h in de inkomstenbelasting. Vrijdag 17 juni, 22.45 uur, Nederland 1: Frank Zappa. Frank Zappa in zijn eigen opnamestudio thuis. AMSTERDAM - Het merendeel van de grote spaarinstellingen in ons land heeft de afgelopen maand mei minder grote spaaroverschotten geboekt dan in dezelfde maand van vorig jaar. Mei is traditioneel een goede spaarmaand in verband met de uitbetaling van de vakantiegelden. DEN HAAG - Voor de vluchhtelin- gen uit Vietnam die vijf jaar geleden naar Nederland kwamen valt het niet mee vertrouwd te raken met de ge woonten en gebruiken in ons land, zo is de Nederlandse Vrouwenraad geble ken. Hij heeft daarom een informatie boekje voor deze 5.500 mensen sa mengesteld. Het werk is dinsdag aan geboden aan de directeur-generaal voor maatschappelijke ontwikkeling van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. LOS ANGELES - Norma Shearer, een van de grote sterren voor de Tweede Wereldoorlog in Hollywood, is zondagmiddag op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis in LosAngeles overleden. De van oorsprong Canadese actrice kreeg in 1929 een Oscar voor haar rol in „The Divorcee". Ze speelde verder rollen in „Romeo and Juliet", „The Barretts of Wimpole Street" en „Strange Interlude". In haar glanspe riode, die begon in het tijdperk van de stomme film was zij naast Mary Pick- ford de rijkste actrice ter wereld. Investeringen uit voorgaande jaren gaan nu vruchten afwerpen VLISSINGEN-De NV Haven van Vlissingen heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar haar ladingpakket met VOOr VeCVOeflCr vijftien procent zien toenemen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Hettotaal behandelde ladingpakket is daarmee boven de 1.600.000 ton gekomen. Verwacht wordt dat het totaal verwerkte ladingpakket in 1983, de 3,5 miljoen ton ruimschoots zal overschrijden. Dit heeft de directie van de NV Haven van Vlissingen dinsdag meegedeeld tijdens de aandeelhoudersvergadering. De NV Haven heeft in voorgaande jaren zeer veel geïnvesteerd in de uit breiding en vernieuwing van de outil lage, terreinen en loodsen. Deze inves teringen werpen nu vruchten af en dit jaar zal er belangrijk minder geïnves teerd behoeven te worden dan in vo rige jaren, zo meent de directie van de NV Haven. Hierdoor kan de cash flow gebruikt worden tot vermindering van het vreemd vermogen, waardoor de te betalen rente over dit vermogen min der zal worden. Het gerealiseerde re sultaat in de eerste vijf maanden van 1983 is belangrijk hoger dan over de eerste vijf maanden van vorig jaar. En wanneer deze ontwikkeling zich conti nueert, dan zal 1983 kunnen worden afgesloten met een forse verhoging van het resultaat na belastingen. De NV Haven verwacht ook dit jaar op nieuw tot personeelsuitbreiding te kunnen overgaan. Groei Tijdens de algemene aandeelhou dersvergadering werd ook het jaarver slag over 1982 aangeboden. Daaruit blijkt, dat in 1982 ondanks het verlies van een fors ladingpakket via de Lovell Line Short Sea Containerdienst er toch een groei in het ladingpakket is bereikt van zeven procent De NV Ha ven heeft vorig jaar bijna 1,8 miljoen gulden winst geboekt Dat betekende een verbetering ten opzichte van 1981 van 58 procent Het dividend is vastge steld op 20 procent DEN HAAG - De regering moet in Europees verband initiatieven ne men om te voorkomen, dat in de ko mendejaren zachte tarwe tot veevoer wordt verwerkt. Een motie van deze strekking werd dinsdagmiddag door de Tweede Kamer aangenomen. Aanleiding was het besluit van de Europese Landbouwcommissie om dit jaar 2 a 3 miljoen ton zachte tarwe voor de verwerking tot veevoer be schikbaar te stellen. Een motie van de socialist Tazelaar, waarin deze Europese beslissing en het akkoord gaan daarmee van de Nederlandse re gering wordt betreurd, werd verwor pen. Minister Braks (landbouw) noemde de beslissing eveneens betreurens waardig, maar zij was, zo zette hij uiteen, helaas onontkoombaar. Aan vaarding van de motie-Tazelaar moest hij ontraden. Een kamermeer derheid volgde hem in deze zienswij- 30 U was er na tuurlijk trots op, dat je over al de wagens van Wagenborg te genkwam, dat overal winkels van Wagenborg warennee, schudt u nou niet uw hoofd, dat is toch geen schande? Maar als u me nu toch om advies vraagt.... wanneer u al die extra's afkapt, wanneer u uw zaak in Midden dorp geheel moderniseert, mis schien er zelfs een zelfbedie ningszaak van maakt, en ook de textiel helemaal centraliseert in Middendorp in een moderne win kei, dan is Middendorp en direc te omgeving groot genoeg om dat te rechtvaardigen. En dan laat u de concurrentie maar lopen naar al die andere dorpjes en die boerderijen." „Daaivoor be. i ik te oud" weer de Wagenborg af „om nog eens opnieuw te gaan beginnen." „U begint niet opnieuw, u hebt een ongeëvenaarde goodwill, u hebt voldoende kapitaal. „Maar ik ben niet vitaal ge noeg meer om dit alles te lei den „Kan uw dochter Bertha waagde de accountant. Bertha is uitstekend voor de administratie" antwoordde Wa genborg „maar ze is niet zelf standig genoegja, dat ver wondert u, maar ik kèn haar. ze is niet zelfstandig genoeg om een bedrijf te leiden. Bertha voert orders uit, en perfect, maar leiding geven, dat is iets anders." „En uw zoon „Dat mag ik van Gijsbert niet vergen. Dat offer zou te groot voor hem zijn." „Is er dan geen andere moge lijkheid. probeerde Jansoni- us. De zuster kwam om de hoek. „Uw tijd is op" constateerde Wagenborg met een zwakke glimlach „meneer Jansonius, be dankt voor uw advies. Ik heb al de tijd om er eens rustig over te denken. U hoort nog wel van me!" Toen de lichten uit waren, lag hij nog met wijd open ogen in het duister te staren. HOOFDSTUK XI Ziekenbezoek Jaap Borst staarde peinzend door het raam van de autobus die hem samen met Liesbeth naar de stad voerde, waar haar vader in het ziekenhuis lag. Hij was gespannen en dat uitte zich in zwijgen. Wat zou dit be tekenen? Waarom moest hij, sa men met Liesbeth, zijn zijn aanstaande schoonvader opzoe ken? Hij glimlachte zijns on danks. Zo ver was het nog niet. Hij kon zich Wagenborg ook slecht denken als iemand, tegen wie hij eens vader zou moeten zeggen. Nimmer nog had hij per soonlijk contact met hem gehad, kende hem alleen van zien, een vergrijsde man met een streng gezicht, de man die zich kantte tegen een verloving tussen hem en Liesbeth. Hij keek even terzijde naar het zuivere profiel van het meisje dat naast hem zat. Ook Liesbeth sprak geen woord. Waar waren haar gedachten? vroeg hij zich af. Toen ving ze opeens zijn blik, een glimlach die in haar ogen begon, deed haar gezicht glanzen, en haar kleine hand greep de zijne. Het was alsof ze zeggen wilde „Maak je maar geen zorgen, het komt wel goed". Toch had ook Liesbeth geen idee, wat haar vader te zeggen zou hebben. Maar met het optimisme van verliefde mensen geloofde ze, dat alles zich ten goede zou keren. Ze wilde en kon ook niet anders geloven. Ze schoven voorbij het raampje waarachter een verpleegster een vluchtige blik op hen wierp. Ze waren iets te laat, het meeste bezoek was al door. Jaap Borst voelde het beklem de gevoel op zijn borst toene men, toen hij door de lange gan gen liep met de ondefinieerbare ziekenhuisluchtde gewone reactie van gezonde mensen. Hij zag verpleegsters met roltafeitjes te voorschijn komen uit zieken zalen, hoorde een paar jonge leerlingetjes gichelen achter een halfopen deur. Liesbeth kende de weg en leidde hem door de doolhof van gangen en trappen naar de ziekenkamer. En toen stond hij daar ineens in dat kleine zaaltje. Hij zag een tafeltje met bloemen, wat lekker nijen, een keurig opgevouwen zakdoek, een hoog wit bed en daarin op het hagelwitte kussen door TOM LODEWIJK een bleek gezicht. Was dat Wa genborg, de geweldige? Wat leek hij oud opeensen helemaal niet geweldig meer. Er kwam glans in de ogen die zo verwachtingsvol naar de deur hadden gestaard. Liesbeth liep snel naar het bed, kuste haar vader, streelde zijn grijze ha ren. Opeens voelde Jaap hoeveel hij van haar hield, nu hij haar zo zag, zo lief, zo hartelijk Wat een schat van een meid was ze tochwaard er voor te vech ten! Overigens zag het „strijdto neel" er helemaal niet krijgshaf tig uit, en de zieke in het bed gans niet strijdlustig. Hij stak Jaap een hand toe, en het was niet de ferme greep die Jaap had verwacht, maar de krach teloze hand van een zieke. „Zo" zei Wagenborg „ben jij Jaap Borst? Liesbeth had me al zo veel over je verteld, dat ik zei: breng 'em es mee, dan kan ik hem óók eens zien!" Jaap glimlachte maar wat ver legen, hij had niet veel voor zijn zeggen op dat ogenblik. Liesbeth redderde handig met stoelen, een zuster stak haar hoofd om de hoek en knikte eens vriendelijk. Ze kende Liesbeth al en mocht het meisje graag. „Zo jong" zei Wagenborg met iets van zijn oude rondborstig heid „laten we maar niet te veel nodeloos praten. Daar ben ik nog niet sterk genoeg voor". En op Jaaps onuitgesproken vraag ging hij verder. „Ik mag overi gens niet klagen. Ik ga best. voor uit, het is allemaal heel goed ge lopen. Maar ik zal voortaan een beetje kalmpjes aan moeten doen, en ik mag me nu nog niet druk maken, zegt zuster An en dat is een dictator, zo lief als ze is!" Hij glimlachte, maar ztfn ge dachten waren zijn woorden vooruit. „Je zult het misschien vreemd vinden" vervolgde hij, na voor zichtig iets gedronken te heb ben, „maar ik wou eigenlijk eens zakelijk met je praten. Jij hebt met Liesbeth over mijn bedri'f gepraat, gezegd dat ik het te groot had opgezet." (Wordt vervolgd) 4 t k I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11