streeknienws Hinderpalen voor bouw 20 woningen in Bru door raad weggenomen Suksesvol verlopen koor- en samenzangavond Afdeling Duiveland bij regionale CD A-kring Driedaagse reis Pomona uit Haamstede 4 Op weg naar eerste paal... Eerste concert S.O.Z. op Schouwen-Duiveland Musik kafé" begin juli in Zierikzee Wijziging waarschuwing pakje sigaretten Kaasboetiek „Chez-Nous" in Nieuwe Boorgerdstraat BRUINISSE - De kortstondige raadsvergadering van vrijdagavond van de Bruse raad had slechts één (belang rijk) doel: de bouw van twintig woningen in het gebied Beursstraat-Kerkstraat-Bergstraat mogelijk maken. Het eerste agendapunt: aanvraag geldelijke steun voor het bouwplan, werd met algemene stemmen aangeno men, met slechts een korte kanttekening van S.G.P.-er Slingerland. Deze wilde wel instemmen met de aan vraag, maar zei moeite te hebben met de wijze waarop een en ander tot stand is gekomen. Vooral omdat het voorliggende bouwplan sterk afwijkt van het plan dat op de hoorzitting ter tafel lag. „Wat voor zin heeft dan een hoorzitting", was zijn kommentaar. Volgens raads voorzitter T. C. Hekman is het nieuwe plan meer af gestemd naar de behoefte en wensen van het ministerie van volkshuisvesting, maar hij gaf Slingerland gelijk wat betreft de hoorzitting. „Dat moet niet meer voorko men", gaf de burgemeester volmondig toe. PALO ALTO, CAL1FORNIË - Vol- gens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz is de Sowjet-Unie erop gebrand haar mo nopolie op het terrein van de raket ten voor de middellange afstand" te behouden en de NAVO door bangma kerij eenzijdig te doen afzien van plaatsing van nieuwe raketten. „Het bondsgenootschap kan en zal dit niet toestaan", zei de minister zondag in een toespraak in de Stanford-univer- siteit van Californië. 99 De verkoop van grond aan woning bouwvereniging „Schouwen en Dui- veland" had iets meer voeten in de aarde, hoewel ook dit kollege- voorstel met algemene stemmen werd aangenomen. Het ging hier vooral om de kosten van uitbaning in het plan, reden voor de heer Slinger land om te verzoeken de kosten hier van voor rekening van de woning bouwvereniging te laten komen. Ook raadslid dr. W. F. M. Vonk van Alge meen Belang had zich in de kosten van uitbaning verdiept en zei het on juist te vinden dat de gemeente deze kosten voor haar rekening zou ne men. Gebruikelijk De raadsvoorzitter antwoordde hem, dat het al jaren gebruikelijk is dat de gemeente die wèl doet, en er geen reden aanwezig is om nu anders te handelen. Volgens Vonk echter is de gemeente niet verantwoordelijk voor de gewijzigde plannen en die nen de kosten te worden door gesluisd naar de woningbouwvereni ging, zeker gezien de financiële posi tie van de gemeente. Uiteindelijk kreeg sekretaris B. de Groot het woord en legde de voorge schiedenis van het bouwplan nog maals aan de raadsleden voor. Daar bij kwam vast te staan dat het de ge meente was, die in 1979 voor enkele bewoners in het saneringsgebied ver wachtingen had gewekt, waardoor het bouwplan uit 1982 moest worden bijgesteld. De wijzigingen in uitba ning, komen derhalve niet voor reke ning van de woningbouwvereniging, maar voor rekening van dé gemeen te. Trouwens, de vereniging werd toch al steeds in het nauw gedreven door de bezwaarschriften, waardoor nu van een topprestatie kan worden gesproken om twintig woningen op 1600 m2 te bouwen. Een uitleg, waar bij de voorzitter zich volledig aan sloot en de raadsleden voorhield dat er gesproken werd over totaal 3.000,- op een bouwsom van 1 mil joen. Uiteindelijk ging de raad ak koord de gevraagde grond te verko pen voor 288.864,-, zijnde ongeveer 12.000,- per kavel. Misbruik De aankoop van grond in ditzelfde kader, door de gemeente van de her en L. de Jonge en G. Siese was ver volgens een formaliteit. Allen P.v.d.A.-er A. J. Bal plaatste hier een opmerking. Hij vond dat er door be paalde eigenaren van grond mis bruik was gemaakt, waardoor de huurprijs werd opgedreven. De huuprijs van gemiddeld 400,- p/m, vond Bal „geen slikmossel" voor zo'n woning. Volgens de voorzitter maakte de verhoogde grondprijs slechts een tientje uit op het totaal. „Maar elk tientje is er één in deze tijd", voegde Bal hier nog aan toe, en hij kreeg gelijk van de voorzitter. De Bruse woningbouwvereniging kan wat de gemeente betreft gaan bouwen, de formaliteiten zijn gere geld. UTRECHT - Het CDA-partijbe- stuur heeft vrijdagavond in Utrecht de definitieve kandidatenlijst op gesteld voor verkiezingen van de Eerste Kamer in augustus. Eerste op de lijst, tevens beoogd als opvolger van de niet terugkerende huidige ka mervoorzitter dr. Th. Thurlings, is oud-informateur dr. P. Steenkamp. In Renesse RENESSE - In de Hervormde Kerk van Renesse werd zaterdagavond een koor- en samenzangavond gehouden ten bate van de restauratie van het ruim 100-jarig Oberlingerorgel van de Kerk. Aan deze avond die gratis toegan kelijk was werd belangeloos mede werking verleend door de alt Reinate Heemskerk, de bariton Jan Stolk en de Chr. Gem. Zangvereniging Laus Deo o.l.v. Kees den Braber uit Brui- nisse. De samenzang werd geleid door Jan v. d. Diest, Lex Zeedijk ver- zorgde de orgel begeleiding en vader en zoon V. d. Burg bespeelden trom bone en trompet. De belangstelling voor het muzika le gebeuren was zeer groot, want de Renesser kerk zat stampvol. De avond werd namens het orgelcomité geopend door de heer J. H. Blom die de zeer vele aanwezigen verwelkom- HAAMSTEDE - In het kader van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Muziekvereniging ..Witte van Haemstede" gaf het Senioren Orkest Zeeland zaterdagmiddag in Haamstede een concert in de mobiele tent. die ge plaatst was op de Beatrixweide. De publieke belangstelling was niet overweldigend. In de pauze zong het Huisvrou wenkoor. onder leiding van de heer H. P. Everwijn enkele liederen uit het omvangrijk repertoire. Het Senioren Orkest, dat onder leiding stond van de heer D. Burger., bracht een programma dat voor elk wat wils bood; gespeeld werden enkele marsen, operette-muziek. folkloristische muziek en wat Engelse hymnes. Het feit dat enkele leden afwezig waren in verband met vakantie, deed geen enkele afbreuk aan de kwaliteit van het concert. Wel deed de wat straffe wind enige afbreuk aan de zang van het Huisvrouwenkoor. Namens Witte van Haemstede overhandigde vice-voorzitter J. A. van der Broeke aan de beide dirigenten de bekende legpenning, die is vervaardigd in verband met het honderdjarig bestaan van de muziekvereniging te Burgh- Haamstede. SCHARENDIJKE Duur bakje Van 7 tot en met 9 juli zal er weer van alles te beleven zijn aan de voet van de dikke toren. Het „Musik kafé" zal namelijk haar tenten ops laan op de Balie. Daar het „Musik kafé een vernieuwde vorm is van de zgn. zomerkoffiebar, zal er een door lopend programma zijn met muziek, theater, film en bijbelstudies. Dit in tegenstelling tot de „witte tent akties", die aan een avondpro gramma al genoeg hadden. De laatste keer dat er in Zierikzee een „witte tent aktie" plaatsvond, was in de zo mer van 1981. Aan de toen gehouden aktie werd meegewerkt door de Duitse band „Damaris Joy". Deze groep was toen een groot sukses als gevolg daarvan was de leider van de band Helmut Jost te zien en te horen op het in januari 1982 gehouden „Nieuwjaarsfestival" te Ouwerkerk. In de zomer van 1982 is er geen ak tie gehouden daar deze periode in het teken van de bezinning stond. Het re sultaat van deze periode kwam tot uiting in het in december 1982 gehou den „Musik kafé". Na de eerste erva ringen met het „Musik kafé" werd besloten om in deze vorm door te gaan. Zodoende is er deze zomer het eerste grote „Musik kafé" op de balie in Zierikzee. Experimenteel is nog, een poppenkast voor volwassenen en een videao projekt. De voorbereidingen zijn al in volle gang zo heeft Youth for Christ de be schikking weten te krijgen over ,,'t Miraekel". Deze tot podium omge bouwde vrachtwagen zal samen met de bijbehorende voortent op de Balie worden neergezet. Het muzikaal hoogtepunt van „Musik-kafé" is Ben de Bruijne, die zaterdag 9 juli op treedt. Ben de Bruijne heeft al eerder van zich laten horen toen hij een suk sesvol optreden in Bruinisse had. de, in het bijzonder de medewerkers. Het koor Laus Deo begon het pro gramma met een ingetogen „Into my heart". De alt Renate Heemskerk was o.a. te horen in „Maak een feest van je le ven" en „Liefde". Jan Stolk zong on der meer „Heer, die onze Vader zijt". Gezamenlijk zongen de beide so listen ,,I need every hour". Erg veel waardering oogstte het optreden van de solisten en koor in „Wat zou de wereld anders zijn". Aan het slot van de avond dankte de heer Blom de medewerkers voor hun belangeloze medewerking en bood hen als blijk van waardering een bloemetje aan. Bij de uitgang werd een schaalkol- lekte gehouden, die een uitstekende opbrengst had. Na aftrek van de kosten voor deze avond bleef maar liefst 1.128,15 over voor het orgel fonds. J. v. V. uit Scharendijke, die wat werk aan zijn woning verrichtte met elektrische apparaten, besloot als pauze een bakje koffie te gaan drin ken. Toen hij terug kwam was zijn gereedschap ter waarde van 700,- verdwenen. Van de daders nog geen spoor. OOSTERLAND Geslaagd Rianda Dalebout uit Oosterland is op 8 juni geslaagd voor het getuig- schrift-Gehrels. Zij volgde opleiding aan het Dr. Gehrels-instituut te Amersfoort. Op grond van dit getuig schrift is Rianda nu bevoegd tot het geven van muzikale vorming op ba sisscholen en 3e graads sector voort gezet onderwijs. KRUININGEN Beroepsonderwijs op Z.L.M.-manifestatie Ook het beroepsonderwijs van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij zal vertegenwoordigd zijn op de ma nifestatie te Kruiningen op donder dag 23 tot en met zaterdag 25 juni. Niet alleen de Groene School te Kapelle-Biezelinge, maar ook het la ger huishoud- en nijverheidsonder wijs, het lager ekonomisch en admi nistratief onderwijs en de internatio nale schakelklas voor anderstaligen zullen acte de présence geven. Nadruk zal worden gelegd op de moderne hulpmiddelen die in het on derwijs hun intrede hebben gedaan, zoals computers, monitoren, prin ters, video, talenpraktika, magnetro novens en overheadprojectors. Hierbij ligt het aksent op de moge lijkheden die deze apparaten hebben voor de leerlingen. Zo speelt momenteel bijvoorbeeld de computer in het bedrijfsleven, o.a. bij informatika en automatisering, een belangrijke rol, terwijl dit appa raat in het Nederlandse onderwijs nog nauwelijks enige betekenis heeft. Binnen het beroepsonderwijs van de Z.L.M. wordt dit onderkend en is men bezig via het gebruik van com puters de leerlingen beter te laten be grijpen hoe deze apparaten werken en hoe ze bediend moeten worden. Verder zal in de stand het kreatie- ve aspekt van het onderwijs der Z.L.M.-scholen ruime aandacht krij gen d.m.v. handvaardigheid en tex tiele werkvormen. Door de harmonisering binnen het beroepsonderwijs is het mogelijk (jaL zowel jongens als meisjes reële toe'-"' komstmogëlijkheden hebben bihiieri het lager onderwijs. VEENENDAAL - De huidige waar schuwing op pakjes sigaretten dat ro ken de volksgezondheid bedreigt, is volgens de Club van Actieve Niet- rokers (CAN) niet meer dan het in trappen van een open deur. Als de tekst wordt gewijzigd zou die er de aandacht op kunnen vestigen dat ro kers anderen onvrijwillig dwingen tot passief roken. De CAN zegt dit in een reactie op uitspraken van staatssecretaris Van de Reijden (WVC) zondagmiddag, dat de waarschuwing van de pakjes ver dwijnt of anders wordt. De tekst .Tabaksrook kan schadelijk zijn voor u en de niet-rokersverdient in de ogen van de niet-rokersvereni- ging, dan ook de voorkeur. Van Vlaardingen naar Zierikzee ZIERIKZEE - Men kan er terecht voor een pittig stukje Leidse voor ouwe Goudse, maar ook voor een puntje Brie, een doosje Boursin of een stukje Ca membert; bij: Kaasboetiek „Chez-Nous" gevestigd in het pandje Nieuwe Boogerdstraat 7. De uit Vlaardingen afkomstige ondernemer R. Brobbel opende vrij dag dit speciaalzaakje, waar naast het uitgebreide kaasassortiment een beperkte keuze in overige zuivelartikelen wordt geboden. „Het interieur ziet er nog wat ruw uit, er moet nog het een en ander worden afgewerkt", vertelt de heer Brobbel. Hij besloot echter toch de deur van „Chez-Nous" nu reeds voor het publiek open te stellen, want het overgrote deel van het assortiment was binnen, dus de verkoop kon van start. Wisselende smaak De woordvoerder licht toe, dat hij aanvankelijk heeft gekozen voor de meest gangbare buitenlandse kaassoorten, uiteraard naast vele variëteiten uit eigen land. Hij deed ervaring op met een soortgelijke kaasboetiek in de randstand en moest konstateren, dat de smaak van het publiek nogal sterk wisselt, mede afhankelijk van het jaargetijde. Derhalve hoopt hij voorshands met het huidige assortiment groten deels aan de vraag te kunnen voldoen en zo spoedig mogelijk aan wat meer exklusieve kaaswensen te kunnen voldoen. Even aftasten dus hoe de smaak van bewoners en toeristen in Zierikzee ligt. De overzichtelijke toonbank-vitrine biedt verder een blik op sma kelijke vleeswaren als diverse soorten ham en paté's. Verder kan men bij Chez-Nous terecht voor enkele verschillende salades en - in de nabije toekomst - ook voor gangbare wijn in de goedkope prijsklasse. De inrichting van dit voormalige pakhuisje, waarvan het aanzien en front niet is gewijzigd, werd grotendeels in eigen beheer uitgevoerd. NIEUWERKERK - De CDA-Kiesvereniging afdeling Duiveland heeft beslo ten zich aan te sluiten bij de regionale CD A-kring Schouwen-Duiveland. Het daaruit voortvloeiende aantrekken van sprekers kwam ter sprake bij de rondvraag. De vergadering gaf de suggestie een lezing over provinciale poli tiek, of over bewoningspatroon te houden op een jaarvergadering. De secreta ris, de heer J. Hendriksen, wees op het nut van het bijwonen van de fraktie- vergaderingen. De heer P. van Donk werd tijdens de vergadering als nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt de heer Johannis Rotte op, die op veertien februari van dit jaar overleed. De heer J. van der Maas, die de vergadering opende met bijbellezing van Lucas 22 vers 24 tot en met 38, schetste hem als een in teger voorzitter, die veel werk heeft verzet en zelden afwezig was op raads- en fraktie-vergaderingen. DEN HAAG - De Banken en de Gi ro hebben gezamenlijk bij het mi nisterie van economische zaken toestemming gevraagd een jaarlijks tarief te mogen invoeren voor het nu nog gratis gebruik van de betaalpas in combinatie met betaalkaarten of cheques. Zo heeft een woordvoerder van de PTT zaterdag bevestigd. BURGH-HAAMSTEDE - Met 26 deelnemers maakte de Vereniging van Oud-Leerlingen Pomona uit Haamstede een driedaagse reis naar de Gelderse Achterhoek. De reis was voorbereid door de afd. Agrarische reizen van de Gelderse Maatschappij van Landbouw en werd uitgevoerd met een bus van reisburo Van Fraassen. Op weg naar de Betuwe werd in een wegrestaurant bij Vuren de koffie genuttigd en bij Ophemert kwam een Betuwse fruitteler, R. van Waarden in de bus om een toelichting te geven op de situatie van het fruit aldaar. Tevens werd zijn 35 ha grote bedrijf bezocht en als de situatie zich niet wijzigt, dan mag dit jaar op een matige fruitoogst en een zeer goede peren- oogst gerekend worden. In Arnhem werd o.l.v. een vrouwe lijke WV-gids het Openlucht museum bezocht en werd later de lunch gebruikt. In het Crest-hotel in Velp werd overnacht. Op de tweede dag kwam de S.E.V. (sociaal-economisch voorlichter), de heer C. Offrijn, in de bus voor het mondeling begeleiden van een schit terende tocht door de Achterhoek. De rit ging eerst naar Vorden (éfi van de acht kastelendorpen) waar burge meester M. Vunderink het gezelschap ontving, het in een fraai kasteel ge vestigde gemeentehuis liet zien en koffie aanbood. Even werd de Duitse grens overgewipt om via Lochem, Winterswijk en Zutphen naar Lievel- de (Groenlo) te rijden voor de lunch. De „pilleweggen" (enorme dikke sneden krentebrood) lieten zich goed smaken. Het openluchtmuseum al daar werd eveneens met een bezoek, vereerd. Op de laatste dag werd Pomona ontvangen door de echtgenote van de commissaris der Koningin, mevrouw Geertsema-Schoonberg en zij toonde het door hun nog bewoonde kasteel Middachten in De Steeg. In Doesburg werd een mosterfabriekje bezocht en de lunch gebruikt op de Mosterdhoe ve. Vervolgens kwam het Airbonne museum Hartenstein aan de beurt in Oosterbeek en in Den braven Hen drik in Hendrik Ido Ambacht kwam via een dinpr een afscheid aan deze fraaie driedaagse. De deelnemers vonden wel dat volgend jaar weer een Nederlandse reis wordt georgani seerd op deze manier en dan een an dere provincie aan de beurt komt. Op Schouwse bodem sprak de voorzitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter, dankwoorden tot de chauffeur van de bus en tot de heren N. Dambruin en H. Dalebout, die het voorberei dend werk verrichtten. Vroeger was de heer Rotte voorzitter van de A.R.-Kiesvereniging, later werd hij de man van het CDA. „Wij zijn hem dankbaar voor zijn grote in zet en wij zullen hem node missen. Moge zijn echtgenote en kinderen gesterkt worden bij dit verlies en gaan wij, als CDA-Kiesvereniging, voort op de lijn, die hij ons aangaf", sprak de heer Van der Maas. De vera- dering nam een ogenblik stilte in acht. Europese Parlement Gesproken werd over verkiezingen van het Europese Parlement. Ge meente Reimerswaal zond een brief om steun te vragen tot het voordra gen van de heer Simon Ewijk te Goes op de groslijst. Hierover werden wat persoonlijke inlichtingen verstrekt. Overigens zijn beschikbaar me vrouw Sjoukje Jonker en de heer J. J. M. Penders. Over dit alles zal kon- takt worden opgenomen met „C.D.A.- Zeeland". Bij steun van deze instan tie, stelt de vergadering zich daar achter. Vervolgens werden de notulen van de vorige vergadering in november 1982 voorgelezen. Hierop kwamen geen aanmerkingen. Verscheidene praktische zaken werden verder behandeld en er wer den vragen beantwoord betreffende de gemeente. Ook de scholenverbouw en - integratie kwam ter sprake. Er is soms wel iets in te passen, waardoor geld bespaard kan worden. Gewaar deerd werd de kiene medewerking van de gemeente-ambtenaren. Bestemmingsplannen en de nieuwe begraafplaats werden nog bespro ken, terwijl vermeld kon worden dat het parkeerterrein binnenkort zal worden gerealiseerd. De sekretaris dankte vervolgens allen voor hun aanwezigheid, waar na wethouder J. op 't Hof de vergade ring sloot met dankgebed. TEL AVIV - Israëlische bewakers hebben zondag een gevangene dood geschoten die probeerde te ontsnap pen uit het gedetineerdenkamp van Ansarin Libanon. Dit heeft het mili taire opperbevel in Tel Aviv bekend gemaakt. In het kamp van Ansar zit ten meer dan 4.000 gedetineerden, op gepakt sinds de Israëlische inval in Libanon op 6 juni 1982. Het was de eerste ontsnappingspoging waarvan gewag werd gemaakt. Volgens het opperbevel was de ontsnappende ge detineerde een halt toegeropen maar had hij zijn weg vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4