Schilder- en tekenklub „Tussen de havens" wil aktiviteiten uitbreiden Officier eist forse straffen in Zeeuwse bouwfraude-affaire installatiebedrijf Onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van 2 tot 3,5 jaar èn forse boetes PTT in Sluis in problemen Verontrusting over gevolgen inkomens achteruitgang DEÜRLOO BW Katholieke schoolbesturen verliezen geding Middenstandsorganisatie KNO V: Bezuinigingsplannen betekenen gevaar voor 33.000 bedrijven in midden- en kleinbedrijf Nieuwe leden welkom GRO OT-BRITTANNIË BLIJFT IN EUROPA 2 Advertentie MIDDELBURG - De officier van justitie bij de recht bank in Middelburg, mr. W. van Nierop, heeft donderdag tegen drie broers die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij een Zeeuwse bouwfraude affaire, onvoorwaar delijke gevangenisstraffen geëist van twee tot drie en een half jaar plus een boete van 91.000 gulden. Een vier de verdachte, de 46-jarige F. D. hoorde twee en een half jaar onvoorwaardelijk en 25.000 gulden boeten tegen zich eisen. Tegen de broers Cees (49) en Bert (47) de J. uit 's-Heerenhoek werd de zwaarste straf van de belasting wet, hetgeen ook D. ten laste werd gelegd. De derde broer, de 36-jarige Han de J. wordt verdacht van het aan nemen van brote geldsommen en ontduiking van de be lastingwet. Vermoed wordt dat de fraude met valse facturen in 1973/74 is begon nen, maar het onderzoek van de FI OD heeft slechts betrekking op de ja ren '78 tot en met '82, toen de broers via de 35-jarige Bredanaar R. H. voor ruim 3,5 miljoen gulden aan valse facturen kregen toegespeeld. Het werk, dat op deze facturen ver meld werd, is nooit uitgevoerd. Steeds volgde contante betaling aan stroman H. via de bank. Dat geïnde geld werd direct daarop, hetzij in de auto van een van de twee hoofdver dachten, of op een afgesproken plaats, overhandigd. Dat geld ver dween vervolgens, zonder dat daar belasting over werd betaald, groten deels naar het buitenland en werd verder aangewend voor het betalen van de zeer riante levensstijl van de gebroeders. Via de fiscus zagen de he ren ook nog kans om het btw-bedrag voor nooit geleverd werk terug te vorderen. De gebroeders De J. vormden de di rectie van een bedrijf dat al 17 jaar lang betrokken is geweest bij de in dustriële opbouw van Zeeland. Zij zouden op grote schaal hebben gepro beerd hun enorme winsten via valse factoren weg te werken naar het bui tenland. Volgens de officier van justitie gaat het om tenminste 16 mil joen gulden. VLISSINGEN - Het postkantoor van de Zeeuwsvlaamse grensgemeen te Sluis kan de vraag naar eerste- dags zondags-enveloppen nauwelijks bijbenen. Het personeel van het post kantoor is uitgebreid met tien vrijwil ligers van de plaatselijke philatelis- tenvereniging „De Collectie" en een PTT-man van elders. Oorzaak van de grote drukte is het initiatief van de plaatselijke postzegel verzamelaarsvereniging en de post kantoorhouder in Sluis om het post kantoor ter gelegenheid van de tiende braderie in Sluis de komende week op zaterdag en zondag open te stellen voor het publiek. Omdat dit een post- historisch gebeuren is, wordt aan die opening de uitgifte gekoppeld van een dubbelgestempelde eerstedags-zon- dags-enveloppe. Volgens postkantoor houder L. de Bliek zijn er aanvankelijk maar 600 eerstedags-enveloppen, die voorzien worden van twee Europa-ze gels en een speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd stempel, gedrukt Maar de stroom aanvragen uit binnen- en buitenland is dermate groot, dat tot bijdrukken besloten is. De verkoop van de eerstedags enve loppen, die ook per giro-cheque kun nen worden besteld, is tot en met zondag. Slim De verdachten De J. gingen zo slim en complex te werk, dat het gerechte lijk onderzoek nog niet eens beëin digd is. Maar de officier heeft de zaak wel voor de rechter moeten brengen, omdat de verdachten, die alle vier in hechtenis zitten, anders niet binnen de voorgeschreven termijn konden worden gedagvaard. Broer Han heeft volgens de officier van justitie weliswaar niet officieel meegedaan aan het vervalsen van de facturen, dat was het specialisme van de twee oudste broers, maar hij heeft wel meegedeeld in de op brengsten van de malversaties. D., directeur van het staalbedrijf van de gebroeders DëT.TTéverde steeds de gegevens aan, die voor de vervalste facturen nodig waren. Een gedeelte van de valse facturen werd ook nog doorverkocht, zo bleek uit het requisitor van de officier van justitie. De leverancier van de valse facturen werd door de broers onder bedreiging naar het buitenland gestuurd, opdat deze niet als getuige kon opti-eden. Misbruik De officier had tijdens zijn requisi toir ernstige kritiek op de wijze, waarop de verdachten zich in hun kwaliteit van ondernemer hebben verrijkt ten koste van de gemeen schap. Ze hebben misbruik gemaakt van hun positie, zei hij. Ze wisten dat een diepgaande controle in ons land op dit gebied, tot de uitzonderingen behoorde. Bovendien hebben zij te goeder trouw bekend staande perso nen in discrediet willen brengen door te stellen, dat er zeer forse steekpen ningen zijn betaald aan deze mensen, beweringen die achteraf onjuist zijn gebleken. De officier eiste tegen de drie BV's van de firma De J. op grond van de belastingwet geldboetes van 149.000 gulden en twee maal 25.000 gulden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. DEN HAAG - Werkgevers en werk nemers staan in hun overlegorgaan, de Stichting van de Arbeid, lijnrecht tegenover elkaar in een advies aan minister De Koning (Sociale zaken) over diens voornemen de minimum jeugdlonen met gemiddeld tien pro cent te korten. De werkgevers gaan akkoord met deze gewijzigde jeugd- loonstaffeling, de werknemers wij zen de verlaging vierkant af. DEN HAAG - Uit een donderdag gepresenteerd koopkrachtonderzoek van de Voedingsbond FNV en het Konsumenten Kontakt onder 248 ge zinnen, leden van de Voedingsbond, is gebleken dat op grote schaal wordt bezuinigd. Abonnementen op dag-, week- en maandbladen worden opgezegd. .Deelname aan cursussen wordt Jgestaakt, lidmaatschappen van vere nigingen worden beëindigd en verze keringen worden opgezegd. Het on derzoek is volgens Bert Donia van het KK landelijk niet representatief, maar is dat wel voor de leden van de Voedingsbond FNV, welke bond on geveer vijftigduizend leden telt. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 DEN HAAG - In het eerste kwar taal van dit jaar gaf de lopende reke ning van de betalingsbalans een voor seizoensinvloeden gecorrigeerd over schot te zien van vier miljard gulden. DEN HAAG - De gemeente Rotter dam krijgt van het rijk een bijdrage van 97 miljoen gulden om het exploi tatietekort te dekken van het tot 1983 aangekochte partikuliere wo- ningbezit. het gaat om 20.000 wonin gen die de gemeente tot nu toe heeft aangekocht in stadsvernieuwingsge bieden om ze te verbeteren. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting vrijdag bekendgemaakt. DEN HAAG - De voor dit jaar en volgend jaar voorgenomen bezuini gingen in het kleuter- en basisonder wijs via de invoering van de zoge noemde 32-schaal kunnen volgens schema doorgaan. Dit is het gevolg van de uitspraak die de Haagse rechtbankpresident mr. M. R. Wijnholt donderdag heeft gedaan in het kort geding, dat was aangespannen door de Bond van Schoolbesturen voor het Katholiek Kleuter-, Basis- en Buitengewoon Onderwijs (KBO) tegen minister Deetman van onderwijs en weten schappen, c.q. de staat. De bond had opschorting geëist van de aan gemeenten en school besturen opgestuurde circulaire waarin zij worden gevraagd alvast rekening te houden met vergroting van de klassen van 30 naar 32- leer lingen per 1 augustus 1983 in afwach ting van de wettelijke regeling die voor de invoering van deze maatre gel is vereist. DELFT - In het midden- en kleinbedrijf worden 33.000 bedrijven wegge vaagd (vrijwillig of door faillissement) als de bezuinigingsplannen van het kabinet voor de komende drie jaren doorgaan. De bezuinigingen zullen grote invloed hebben op de consumptieve bestedingen en dat komt in het midden-en kleinbedrijf het hardst aan. Dat zegt de middenstandsorganisatie KNOV in een notitie die donderdag werd aangeboden aan minister Ruding van finan ciën. Volgens het KNOV gaan vanaf 1984 bij bezuinigingen van 10 miljard gul den per jaar elk jaar 5.500 zelfstandige winkels en 5.600 ambachtelijke bedrij ven ten onder. Het verdwijnen van deze bedrijven scheelt de overheid 2,5 mil jard aan inkomsten terwijl er ook meer uitkeringen gedaan moeten worden. De detailhandel en het midden- en kleinbedrijf dragen per jaar een der de bij in ons nationaal inkomen, meldt het KNOV. Als gevolg van de bedrijfssluitingen die te verwachten zijn daalt die bijdrage van ongeveer 95 miljard met 4 miljard gulden. De KNOV wijst de minister er voorts op dat sinds 1980 de koopkracht al met 6 procent is achteruitgegaan. Gaan de bezuinigingen die meestal neerko men op lastenverhogingen voor de mensen, door dan dalen de consump tieve bestedingen in 1984 met 2,5 pro cent, ofwel 7,5 procent in drie jaar. Geen lastenverlichting De lastenverlichting van 1,5 tot 2 miljard die de regering voor het be drijfsleven heeft aangekondigd en waarvan de helft ten goede moet ko men aan het midden- en kleinbedrijf, kan volgens het KNOV als volgt wor den teruggesluisd: verhoging van de winstaftrek, het terugdringen van de vennootschapsbelasting (nu 48 pro cent) met 8 procent, verhoging van de zelfstandigenaftrek, verhoging van de voorraad- en vermogensaftrek en het op een of andere wijze financie ren van nieuwe exportmogelijkhe den. Het KNOV vindt dat de onder nemer recht heeft op een vergoeding voor al het werk dat n feite voor de overheid moet worden verricht (ver goeding voor alle administratieve rompslomp) en dat een verdere ver hoging van de zelfstandigenaftrek daar in kan voorzien. ZIERIKZEE - Het is even rustig geweest rond de ama teur schilder- en tekenklub „Tussen de havens" sinds de officiële opening en de vijf exposities in de galerie, die daarop volgden. Voor de komende maanden hebben de leden daarom weer een programma opgesteld bestaande uit exposities en kursussen, om wat meer leven in de brouwerij te krijgen. Vandaag, vrijdagavond half acht, wordt de eerste expositie in de galerie aan de Visstraat geopend. De ongeveer veertig werken die worden ten toongesteld, werden gemaakt door eigen leden. Met groot enthousiasme werd ver leden jaar „Tussen de havens" opge richt. Al spoedig zat de klub - in ver band met de ruimte - aan het maxi maal aantal leden. Dat zijn er mo menteel bijna dertig. Er werden (en worden nog steeds) twee maal per week werkavonden gehouden. In het atelier op de eerste verdieping kan men gezamenlijk schilderen en tekenen, hetgeen door velen als inspirerend wordt ervaren. Tevens worden er kursussen gegeven veelal door Schouwen-Duivelandse kunstenaars. Het atelier van schilder- en tekenklub Tussen de havens" in de Visstraat in Zierikzee. ,,We hebben nu een jaar achter de rug en in de praktijk blijkt dat onge veer de helft van onze leden echt ak- tief is. Dat wil zeggen: regelmatig de werkavonden bezoeken of deelne men aan een kursus. We moesten na tuurlijk eerst een jaartje de kat uit de boom kijken, maar nu blijkt dat we best nieuwe leden kunnen ver welkomen. Het pand is overigens pas opgeknapt en tevens beschikken we nu over een aantal gevelkachels. In de wintermaanden kon het nogal eens wat fris zijn in het atelier, maar dat euvel is nu ook verholpen", ver telt sekretaris van de klub Henk de Muynck. Langzamerhand wil „Tussen de ha vens" meer gestalte geven aan het idee open-atelier". Dat betekent dat niet alleen amateur schilders of tekenaars welkom zijn, maar ook an dere kreatieve klubs. Te denken valt aan mensen die keramiek vervaardi gen, of die bezig zijn met textiele werkvormen, houtsnijwerk etc. Dit geldt ook voor de galerie. „In deze expositieruimte zouden ook an dere werkstukken dan schilderijen, aquarellen, tekeningen etc. tentoon gesteld kunnen worden. Geïnteres seerden zijn welkom. Echter op één voorwaarde: wij stellen de ruimte ter beschikking, maar de exposant moet zelf zorgen voor de suppoosten. Tij dens een expositie moet er altijd een persoon in de galerie aanwezig zijn. Dat gebeurt op vrijwillige basis en daarom is het wel eens moelijk aan mensen te komen. Daarom stellen wij die voorwaarde", legt De Muynck uit. Kursussen In het komende seizoen is het c.ok voor niet-leden mogelijk om deel te nemen aan kursussen. Het afgelopen seizoen werden die gegeven door Col- leen Graham en Peter Jansen. Col- leen is inmiddels vertrokken naar haar vaderland Amerika en zodoen de moest naar een nieuwe kursus- leidster leider worden uitgekeken. Dat is gelukt, want eind augustus be gint de kursus algemene schilder- en tekentechnieken, die wordt gegeven door de Poolse kunstenares Gabriel- la Lelievled. Zij woont sinds kort in Haamstede. Deze lessen worden op donderdagmiddag gegeven. Eind augustus start ook Peter Jan sen met een nieuwe kursus, namelijk fijn-schilderen. Houtsnijden Verder heeft „Tussen de havens" plannen om een kursus houtsnijden en hakken in hout op te zetten. Bij voldoende belangstelling zal deze groep ook eind augustus beginnen. De klub is al op zoek naar een kur- suslcider hiervoor. In de maanden juli en augustus zul len verder diverse exposities worden gehouden van amateurschilder schilderessen uit deze omgeving en van werken van andere amateur schilderklubs. In september staat al een expositie gepland van de schilder- en tekenklub Artilami uit 't Gooi. Belangstellenden of degenen die zich willen opgeven als nieuw lid zijn welkom op onze eerste expositie. Men kan dan tevens ons prachtig on derkomen bekijken. Verder kijken we nog steeds uit naar mensen die in de galerie (vrijwillig) willen werken tijdens exposities", zegt Henk de Muynck ten slotte. Men kan hem ook bellen: 01110-4419. De eerste expositie duurt tot en met 25 juni en is geopend zaterdag van 10.30 - 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 19.00 - 21.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. AMERSFOORT - De keuze van de plaats waar in Nederland eventueel kruisraketten worden gestationeerd valt of op de Peel of op Volkel. AMSTERDAM - „De harde neder laag van Labour bestaat vooral uit een overtocht van een groot deel van haar kiezers naar de alliantie. Daar uit spreekt een duidelijke afkeer van te gemakkelijke beloften en van een ruziende partij", aldus PvdA- tweedekamer-fraktievoorzitter Den Uyl in een eerste reaktie op de uit slag van de donderdag gehouden Britse verkiezingen. Vrijdag 10 juni Zierikzee Intergemeentelijke Sociale Dienst, Oude Haven 54. Receptie ter gelegen heid van officiële opening kantoor pand. 16.00 tot 18.00 uur. „Huis van Nassau". Dans- en bingo avond van de soos voor alleenstaan den. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.00 uur. Zaterdag 11 juni Zierikzee Grote Kerk. Grote schoonmaakaktie door vrijwilligers. 09.00 tot 12.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Tron. 20.00 uur. Renesse Nederlands Hervormde Kerk. Koor- en samenzangavond ten bate van res tauratie kerkorgel. 20.00 uur. Noordgouwe Camping De Stern. Schaapscheer- dersfeest. Vanaf 13.30 uur. Dreischor Mobiele tent. Concert brassband Wil- helmina uit Colijnsplaat. 20.00 uur. Zondag 12 juni Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Tron, 14.00 uur. Once upon a time in the west, 20.00 uur. Maandag 13 juni Zierikzee Grote Kerk. Grote schoonmaakaktie door vrijwilligers. 09.00 - 12.00 uur. Dorpshuis. Hoorzitting welzijnsbe leid gemeente Brouwershaven. 19.30 - 20.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee Grote Kerk. Grote schoonmaakaktie door vrijwilligers. 09.00 tot 12.00 uur. 's Landskamer, Havenpark 40. Be stuursvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Stadhuis Vierschaar. Hoorzitting ontwerp-bestemmingsplan Binnen stad Zuidwest. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- wedstrijd. 19.30 uur. Woensdag 15 juni Zierikzee Grote Kerk. Grote schoonmaakaktie door vrijwilligers. 09.00 - 12.00 uur. Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Stadhuis. Aanbieding ,,ANBO-Hu- manitas Zwartboek" aan gemeente bestuur. 16.30 uur. Donderdag 16 juni Zierikzee Grote Kerk. Grote schoonmaakaktie door vrijwilligers. 09.00 - 12.00 uur. Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt). Vanaf 10.00 uur open-huis. Haamstede VW kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr. 19.30 uur. Vrijdag 17 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. Concertzaal. Uitvoering muziek school. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Musical leerlingen klas sen 5 en 6. 19.30 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. Haamstede Ring Haamstede. Dam simultaan- wedstrijd. 14.00 uur. Renesse Centrum loop- en terrasconcert. 14.00 - 17.00 uur door „Tivoli" uit Halste ren. LONDEN - De klinkende overwin ning die de Conservatieve eerste-mi- nister Margaret Thatcher donderdag bij de Britse verkiezingen behaalde, damt op het thuisfront het socialisme in, houdt GrootrBrittannië in Europa en versterkt de westerse defensie. Thatcher heeft nog vijf jaar rechts bestuur, sterk persoonlijk leiderschap, groter invloed in internationale zaken en vastberadenheid bij het keren van de eokonomische teruggang beloofd Haar terugkeer vrijdag naar Dow ning Street 10 betekent dat Groot- Brittannië in de Europese Gemeen schap blijft en later in het jaar kruis raketten zou kunnen plaatsen, tenzij de Sowjet-Unie iets onderneemt ter beperking van haar nucleaire arsenaal Premier Thatchers eerste zorg op het binnenlandse vlak blijft bestrij ding van de inflatie, zelfs ten koste van grote werkloosheid, en het verminde ren van de staatsinvloed in de indus-/ trie. Vakbonden De „dame van ijzer", zoals Moskou haar aanduidt, zal ook de macht van de vakbonden verder aan banden leggen en optreden tegen de steeds toene mende misdaad. De kiezer behield het geloof in haar hoewel zij geen toverformule had voor het verhelpen van de werkloosheid - die met drie miljoen mensen de lelijk ste smet op haar blazoen is. De linkse Labourpartij, die had be loofd op grote schaal geld te zullen pompen in het scheppen van nieuwe banen en grote delen van de industrie te zullen nationaliseren, was niet ge loofwaardig als alternatie!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2