Burgemeester W. den Boer ontving Almeerse jeugd Laatste diploma-uitreiking in oude Technische School Bruse vissers voor het kantongerecht DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dinsdag begint de verhuizing jtietniesa Vissen of bemonsteren? Te gast in Scharendijke Vervanging inschrijfsysteem „Lokale omroep bedreigt plaatselijke pers VA> mr PE Bitr mm V t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bouwfraude LHNO-kamp Reageerbuis-zagers De officier van justitie eist gevangenisstraf- De eerste klassers van de LHNO Prinses Albert Bakker uit Oosterland experimen fen van twee tot drieeneenhalf jaar in de Juliana in Zierikzee waren drie dagen op teert met het kunstmatig kweken van za- Zeeuwse bouwfraude-affaire, plus een aan- kampeerboerderij De Dishoek in Koudeker- tal forse boetes. (Pag. 2) ke. Plezier was troef. (Pag. 3) Turn-selektie Edith Gerards en Sandra de Keyzer kregen de afgelopen week uitnodigingen voor de gers, geliefd aas voor de sportvissers. (Pag. nationale turnploeg in navolging van Cari- 4) anne Berrevoets. (Pag. 5) VRIJDAG 10 JUNI 1983 139ste jaargang Nr. 23333 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zou slechts weinig in de wereld ondernomen zijn geworden, als men altijd slechts op de uit slag had gelet. Lessing ZIERIKZEE - De nieuwe Lagere Technische School in Poortambacht wordt maandag opgeleverd. Direkt de volgende dag zal met de verhuizing worden begonnen. Men verwacht ongeveer tien dagen nodig te hebben om de zes thans voor het lager technisch onderwijs in ge bruik zijnde gebouwen te ontruimen en de fraaie nieuwe school in te richten. In het oude hoofdgebouw aan het Vrije vond donderdagavond voor de laatste maal de jaar lijkse diploma-uitreiking plaats, een feestelijke gebeur tenis voor de geslaagde leerlingen, hun ouders, school bestuur en docenten. Namens het bestuur van de L.T.S. Schouwen-Duiveland sprak voorzit ter, de heer W. den Boer zijn geluk wensen uit. Hij konstateerde, dat het altijd prettig is om op een bepaald moment de resultaten van je inspan ningen te zien. Dit was nu het geval bij de leerlingen, die deze avond hun diploma in ontvangst mochten ne men. De voorzitter omschreef het sei zoen 1982-1983 als „geen gemakkelijk schooljaar" in verband met het uit vallen van enkele leerkrachten en de extra werkzaamheden in verband met de nieuwbouw van de school. De sondanks werden prima resultaten geboekt en de heer Den Boer schreef dit voor een belangrijk deel ook toe aan de inzet van docenten en mede werkers. Overigens moest het de voorzitter wel van het hart, dat het ongehoord is, dat er geen mogelijkhe den zijn om de taak van de schoollei ding te verlichten tijdens de bouwpe riode van een nieuwe school. Extra inspanning Zich weer tot de leerlingen rich tend, merkte de heer Den Boer op, dat het vinden van een passende werkkring vandaag de dag bijzonder moeilijk is. Hij hield de jongens ech ter voor zich niet te laten ontmoedi gen, omdat op dit punt extra inspan ning noodzakelijk zal zijn. Hij zei zich ervan bewust te zijn, dat dit geen eenvoudige zaak is als men er zelf voor staat. De voorzitter wenste de geslaagden dan ook veel doorzettings- en incasseringsvermo gen toe. Direkteur van de L.T.S. de heer F. G. Scherjon sprak over een geweldig resultaat. Van de 136 kandidaten slaagden er 119; één examen moest wegens ziekte worden uitgesteld; ze ven leerlingen kregen een herkan sing en negen kandidaten moesten worden afgewezen. Niet zonder enige trots stelde de di rekteur verder vast, dat bij het C- niveau landelijk het percentage geslaagden tussen de 15 en 20 r/r ligt en dat op deze school ruim 30 7c kon worden vastgesteld. Goede resulta ten werden ook geboekt in de C- praktijkstroom waar alle kandida ten slaagden. Evenals vorig jaar hebben 46 leer lingen besloten na het behalen van het gemiddelde diploma nog een jaar terug te keren naar school om een stapje verder te komen of - luxer ge zegd - om te herprofileren. Drie mogelijkheden Voor de geslaagden zijn er uiter aard drie mogelijkheden: terug naar school, doorleren of werk zoeken. Op dat laatste punt ging de heer Scher jon nog wat dieper in. Sinds onge veer drie jaar wordt men ook hier ge- konfronteerd met werkloze school verlaters. Een uiteenzetting van een woordvoerder van het arbeidsbureau had echter wel aangetoond, dat reeds rond eind december vorig jaar twee derde van de schoolverlaters, die zich dat jaar hadden aangemeld, een baan had gevonden. -Vei der ging de direkteur nader in op de konstateringen van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. Zo werd vastgesteld, dat het hoogste percen tage werklozen ligt bij mensen boven de vijftig jaar. Bij jongeren tussen 19-24 jaar bedraagt het werkloos heidspercentage 40 7c. Verder blijkt volgens de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt in de praktijk, dat men sen met een vaktechnisch diploma betere kansen hebben. Bovendien hield de heer Scherjon zijn gehoor voor, dat het aantal werklozen bestaat uit een fluktue- rende groep, met andere woorden het zijn niet altijd dezelfde mensen, die werkloos zijn. Zijn woorden waren niet bedoeld om betrokkenen een il lusie voor te houden, maar wel om hen enige moed in te spreken. ,,Ga naar het arbeidsburo, blijf attent en blijf knokken", aldus de heer Scher jon tot zijn leerlingen. De felicitaties namens de ouder kommissie werden overgebracht door de voorzitter de heer C. van Nieuwenhuyze. Voorafgaand aan de diploma uitreiking door de klasseleraren, overhandigde de heer Scherjon ten slotte nog enkele prijsjes, die volgens traditie toekomen aan de leerlingen met de hoogste punten en aan de ijve rigste leerlingen in de verschillende vakrichtingen. ZIERIKZEE - Ijverigste leerling in de afdeling bouwtechniek Henk Juffer mans mocht een attentie in ontvangst nemen uit handen van direkteur F. G. Scherjon. Advertentie **yri Restaurant Renesse BRUINISSE/SOMMELSDIJK - Tijdens de zitting van het kantongerecht Sominelsdijk kwam vanochtend (vrijdag) een Bruse zaak aan de orde. Terecht stonden H.S.enll.ü., beiden uit Bruinisse, die enige maanden geleden door de visserij-inspektie werden betrapt op het vissen van oesters in het Grevelin- gcnmeer, op een pereeel waar dat volgens de R.P. te water niet was toe gestaan. voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Het betrof de Bru 11, die door de visserij-inspektie werd gesignaleerd op weg van vak 22 naar vak 21 in de Grevelingen met een schelpdierkor. S. heeft geen vergunning om op deze percelen oesters te vissen. Visserij- inspektie trof aan boord twee afge dekte manden vol oesters aan en ver- SCHARENDIJKE - De 33 leerlingen van de Pro testants Christelijke school De Ark uit Almere, die dezer dagen te gast zijn van de C.N.S. Helcherseeschool te Scharendijke, werden donderdagmiddag door burge meester W. den Boer ontvangen. Vanwege het grote aantal aanwezigen gebeurde dat in De Putmeet, de raadzaal was te klein. Zelfs dit meest of ficiële gedeelte van het uitwisselingsprogramma ken merkte zich door een dusdanig plezierige sfeer, dat de be loften ,,het nog eens over te doen" zeker geen holle fra sen zijn geweest. Ontspannen sfeer bij de officiële ontvangst van de schoolkinderen uit Almere. Burgemeester W. den Boer (met ambts- këten) onderhield zich met leerkrachten en kinderen, voordat hij zijn toespraakje begon. Speciaal voor deze gelegenheid had den de vijfde en zesde klassers uit Al mere een bedanklied ingestudeerd. Bovendien hadden ze een fotoboek samengesteld, dat met (ook voorgele zen) tekst een met humor omkleed beeld gaf van Almere en hoe het daar is om te wonen. Er werden over en weer cadeautjes uitgewisseld (de lepeltjes van Mid- denschouwen worden nog na gestuurd) maar het meest originele was toch wel het .enige echte polder brood" uit Almere, dat burgemeester Den Boer die avond „behoedde voor hongerlijden", zoals hij opmerkte. Evenals landrost Lammers dat in Almere over zijn gebied deed, gaf burgemeester Den Boer de kinderen informatie over Middenschouwen. Hoewel in beide gebieden landbouw en rekreatie een grote rol spelen, zijn er verder weinig overeenkomsten te ontdekken, stelde hij. Almere heeft 19.000 ha grondgebied, Middenschou wen vier keer zo weinig. Groeistad Almere telt 27.000 inwoners, Midden- schouwen heeft er bijna 25.00. In Al mere worden 2600 woningen per jaar gebouwd, Middenschouwen mag niet verder gaan dan vijf tot tien per jaar. Aantrekkelijke verschillen Het is duidelijk, dat juist die ver schillen het uitwisselingsprogramma voor de vijfde en zesde klassers zo aantrekkelijk maken, zoals hoofd onderwijzer M. de Vries van De Ark al eerder had opgemerkt. Hij was daar trouwens van op de hoogte, om dat hij een kleine tien jaar geleden hoofd was van de Scharendijkse Hel cherseeschool. Burgemeester Den Boer zou het, zo zei hij tot slot, bijzonder op prijs stel len wanneer de kinders nog eens te rug zouden komen, bijvoorbeeld op vakantie met hun ouders. In Midden schouwen zijn ze in elk geval van harte welkom. MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft donderdag de jongste voorstellen van president Ronald Reagan op het ge bied van de vermindering van de stra tegische bewapening (start) impliciet van de hand gewezen. 99 der op het dek 1 kubieke meter bo demorganisme, waaronder oesters. Op grond van het proces-verbaal en getuigenverklaringen achtte kanton rechter mr. P. van Schravendijk een wettig en overtuigend bewijs gele verd. Hij vonniste voor S. twee maal 200,- of 4 dagen hechtenis en voor H. O. 75,- of twee dagen hechtenis. Versehil Voordat hel vonnis werd uit gesproken, werd uitvoerig gediskus- sieerd over het verschil tussen vissen of bemonsteren. Raadsman van beide heren, mr. Den Hollander, hield een uiterst des kundig betoog over de situatie in en de geschiedenis van het Grevelingen- meer. Hij vertelde dat S. lid is van de be heerscommissie Grevelingen, en dat hij in deze funktie bemonsteringen móet nemen. Hij vocht het proces verbaal aan en was van mening dat verbalisant V. D. „meer had gezien dan er ooit was geweest". Bemonsteren „Vissen zou inderdaad strafbaar zijn geweest, maar bemonsteren is wel toegestaan. Dit is een proces verbaal met vraagtekens. S. is niet schuldig. Ik vraag vrijspraak en ont slag van recht vervolging voor S. Dit geldt tevens voor H. O. omdat deze man slechts een dagje met S. mee was gegaan om te vissen". Deze laatste opmerking was voor de officier mr. Scheffers weer reden om over dat vissen verder te praten. „Dus toch vissen" was direkt zijn ko- mentaar. Hij bleef bij zijn eis, name lijk tweemaal 500,- voor S. of 10 da gen hechtenis, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en tweemaal 100,- voor O. S. vond tenslotte dat de zaak was geescaleerd en in politieke sfeer werd getrokken. De kantonrechter legde hen - als vermeld - een minder zware straf op. ZIERIKZEE - De vervanging van het inschrijfsysteem, op de veiling in Ycrseke voor de aankoop van mosse len, krijgt een feestelijk tintje. Yerseke is de enige plaats in Ne derland, waar door de mosselkwe kers in Nederland mosselen worden aangevoerd en aangeboden aan de handel. Tot dusver verwisselden de mosse len van eigenaar, doordat de hande laars een briefje deponeerden in een daarvoor aangeboden bus. Op 17 juni wordt deze ouderwetse manier vervangen door een electro- nisch inschrijfsysteem, waarbij de adspirant koper een toets indrukt op een paneel dat op zijn zitplaats in de veiling is aangebracht. Er zijn 26 ko- persterminals en een veilingmeester terminal. DEN HAAG - Het voortbestaan van de nieuwsbladpers wordt be dreigd door regionale dagbladen, huis-aan-huisbladen en de lokale om roep, terwijl iedereen de belangrijke functies erkent die het nieuwsblad vervult. Hierover waren voorzitter J. Boom van de Nederlandse Nieuwsbladpers (NNP) en directeur-generaal dr. J. Verhoeve van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur het vrijdag eens op de vijftigste algeme ne vergadering van de NNP, die in Den Haag werd gehouden. De diverse media moet zoveel mo gelijk kans worden geboden tot ont plooiing zonder dat zij een funda mentele bedreiging vormen voor het bestaan van andere media, vonden beiden. Dat is niet 'alleen een zorg voor de overheid, maar voor allen die op een of andere wijze betrokken zijn bij de bestaande en de toekomstige media, aldus Verhoeve. Boom achtte desondanks het ge vaar aanwezig dat er een nieuw in formatiemonopolie ontstaat, dat bo vendien overheidsgebonden is. Hij herinnerde eraan, dat de overheid voorkeur toont vooreen „representa tief orgaan" dat, met uitsluiting van anderen, als enige het nieuwe elek tronische transportnet, de kabel, mag vullen. De nieuwsbladpers wordt ook wel eens het kind van de rekening van beleid voor andere media. Daarom drong de NNP-voorzitter Boom aan op een zetel in de Persraad, het ad viesorgaan van de minister. Het on afhankelijk geluid van de plaatselij ke nieuwsbladpers moet ook blijven klinken in een nieuwe mediaraad, meende hij. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. n Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog; middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland; westelijke wind, boven land matig, aan de kust nu en dan vrij krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 14 juni: Zondag; Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht; zuid 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 407c. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 18 gr. '.Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 juni Zon op 5.20, onder 21.59 Maan op 05.30, onder 22.35 12 juni Zon op 5.20, onder 21.59 Maan op 6.19, onder 23.43 13 juni Zon op 5.20, onder 22.00 Maan op 7.23, onder Nieuwe Maan: 11 juni (6.37) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 juni 4.10 16.22 9.44 22.08 12 juni 4.57 16.52 10.24 22.51 13 juni 5.47 17.28 11.09 23.38 Springtij: 13 juni HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is ook vandaag nog tamelijk koel. Aan zee wordt het niet warmer dan zeventien graden. In het binnenland kan de temperatuur tot even boven de twintig graden oplo pen. Later op de dag zullen de perio den met zon wat langduriger worden. Voor zaterdag wordt zelfs zonnig weer verwacht. Het wordt dan ook warmer. Een hogedrukgebied boven de oceaan houdt vandaag bij ons nog een westelijke stroming in stand en daarmee de aanvoer van tamelijk koele lucht. Het hogedrukgebied komt tegelijkertijd dichterbij en zal zaterdag voor rustig en zonnig weer zorgen. Zondag wordt het hogedruk gebied al boven midden-Europa ver wacht. Bij ons is de wind dan al naar zuid gedraaid cn wordt het nog war mer, mogelijk 25 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1