berichten Geslaagd kampweekend zondagssehool Renesse Drie Zeeuwse gemeenten kregen ontheffing van ophaalplicht huisvuil Geslaagden LHNO en MHNO in Zierikzee in jzumeü stukken ERIC DE NOORMAN 6 Nutsacadémie benoemt coördinator Zeeland Parketpolitie staakt FNV vervoert leden gratis van Schouwen-Duiveland naar Utrecht Reders pleiten voor nieuwe steunregeling Bukman: CDA moet één lijn trekken Koers dollar verder omhoog Rente blijft omhoog gaan Edukatieve taken orkesten onderbelicht Geld overmaken gaat rekeninghouder geld kosten RENESSE - Van vrijdag tot en met zaterdag organi seerde de zondagsschool „Mirjam" uit Renesse een zeer geslaagd kampweekend voor de zondagsschoolkinderen van af negen jaar op het kamp van de C.J.V. aan de Rampweg te Renesse. Vrijdagavond om zeven uur ver trok het gezelschap, nagewuifd door vele ouders, vanaf het dorpshuis te Renesse. Per fiets begaf men zich naar het kamp aan de Rampweg, waar de 36 kinderen door één der leidsters werden verwelkomd. Nadat de kampregels waren uitgelegd be keek men de slaapplaatsen, waarna er nog tijd over bleef voor enkele spe len. De zaterdag werd volgens traditie begonnen met ochtgendgymnastiek. Na het ontbijt begaf men zich naar de Vroonpias te Renesse waar een vos senjacht werd gehouden. Sprookjes 's Middags kwamen ook de jongere kinderen van de zondagsschool naar het kamp. De middag stond geheel in de sprookjessfeer omdat zowel de kleintjes als de groten zich verkleed hadden als sprookjesfiguur. Er wer den verschillende leuke spelletjes ge daan en aan het eind van de middag werd gezamenlijk pannekoeken ge geten. Dit was voor de kinderen tot negen jaar het eind van het feest. Maar voor de oudere kinderen ging het gewoon door, want 's avonds werd er veolks- danst en gebarbequed. Naast vlees werden op het vuur ook zelf broodjes gebakken. Da dat werd afgesloten met een spannend kampverhaal. MIDDELBURG - Tot coörinator van de Zeeuwse opleidingen van de Nuts- academie voor Pedagogische en Maat schappelijke Vorming te Rotterdam en Middelburg is per 1 augustus aan staande benoemd mr. J. A. de Boe te Poortvliet De heer De Boe die afkom stig is uit het ekonomische-administra- tief onderwijs krijgt onder meer tot taak het kursusaanbod van de Nuts- academie, dat thans opleidingen tot le raar Nederlands, Duits, Engels en Wiskunde omvat, terwijl de opleiding Pedagogiek MO-A daarvan tevens deel uitmaakt uit te breiden. Naar verwachting zal hij in eerste instantie streven naar aanvulling met opleidingen tot leraar Frans en Eco nomie. Ook zal hij ondersoeken of er aanleiding is om naast Middelburg an dere lesplaatsen te kiezen. Te denken valt daarbij bijvoorbeeld aan Goes. Behalve op het terrein van het on derwijs is mr. De Boe nog aktief in de politiek: in de Provincial Staten van Zeeland is hij statenlid namens het CDA. MOSKOU - Finland en de Sowjet- Unie hebben maandag in Moskou hun vriendschapsverdrag verlengd tot het jaar 2003. Het gebeurde op een ontmoeting tussen de Finse presi dent Mauno Koivisto en de Sowje- trussische leider Joeri Andropov, al dus het persbureau Tass. In de loop van de plechtigheid in het Kremlin ondertekende men ook nieuwe af spraken over landbouw en le- vensmiddelenproduktie. GENÊVE - De Volksrepubliek Chi na heeft mandag zijn zetel ingeno men in de internationale arbeidsor ganisatie (ILO). Aan deze officiële toetreding, tot de ILO, een VN- organisatie, ging de aanneming van een resolutie vooraf waarin een schuld van 32 miljoen dollar (onge veer 87 miljoen gulden) aan openstaande kontributiegelden werd kwijtgescholden. Zondachtochtend werd de kerk dienst, die mede door de zondags school werd verzorgd, bezocht. In de ze dienst werd afscheid genomen van de 15 kinderen die na de vakantie niet meer terug komen omdat ze dan de lagere school leeftijd achter zich hebben gelaten. Nadat de middagmaaltijd was ge bruikt en de slaapcabines waren op geruimd genoot men nog een poosje op het strand. Tegen vieren ging het gezelschap nog even terug naar het kamp voor het afscheid, waarna de terugtocht naar het dorpshuis te Re nesse weer werd aanvaard. Met het geslaagde kamp is een ein de gekomen aan het seizoen. Tot half september houdt de zondagsschool vakantie. Twee leidster t.w. me vrouw L. de Feiter en R. Verseput na men teven van de zondagsschool af scheid. AMSTELVEEN - De KLM wil de mogelijkheid openen om eventueel nieuwe aandelen uit te geven op de Amerikaanse effectenbeurs. Dit past in het streven van de KLM om de fi nanciering van het huidige investe ringsprogramma voor 1983-84 van f 1,1 miljard - het grootste uit de ge schiedenis van de KLM - rond te krij- gea AMSTERDAM - De vijftig leden van de groep Parketpolitie Amster dam hebben maandagavond met gro te meerderheid besloten vanaf dins dagmorgen zeven uur een etmaal in staking te gaan uit protest tegen de slechte arbeidsomstandigheden. Door de staking zullen voorgeleidin gen van gedetineerden bij de recht bank in Amsterdam en transporten van gevangenen niet kunnen door gaan, zo heeft hoofdbestuurder B. Franke van de Nederlandse Politie bond (NPB) maandag meegedeeld. De Amsterdamse gemeentepolitie is gevraagd geen „besmet werk" te ver richten. Ook het bureau van de rechtercom missaris in de Bijlmerbajes zal het vandaag zonder parketwacht moeten stellen, evenals een aantal strafka mers van de Amsterdamse recht bank. In het kader van FNV demonstratie ZIERIKZEE - Op zaterdag 11 juni zal in Utrecht een grote FNV-manifestatie worden gehouden, waarbij naar verwachting tienduizenden mensen aanwezig zullen zijn. De manifestatie wordt gehouden in het kader van het pleidooi voor een andere regeringspolitiek, een krachtige aanval op de werkloosheid en het beschermen van de sociale zekerheid. Het distrikt Zeeland van het FNV heeft voor het vervoer van de deelnemers aan deze aktie speciale bussen ingehuurd, die vanaf Schouwen-Duiveland rechtstreeks naar Utrecht zullen rijden. Bij voldoende deelname vertrek ken deze bussen om 08.20 uur vanaf het busstation Burgh, om 08.35 vanaf het busstation Zierikzee en om 08.45 uur vanaf de bushalte Parallelweg te Bruinisse. Met in totaal zo'n veertig stands en twee manifestatiepodia willen de FNV en een aantal solidaire organi- satie's laten zien, wat er allemaal aan plannen ligt om werk te maken en om de sociale zekerheid te be schermen. Er zullen verschillende sprekers het woord voeren, terwijl een aantal bekende artiesten en kunstenaars hun medewerking heb ben toegezegd. Naar verwachting zal om 13.00 uur een grote demonstratieve tocht door Utrecht beginnen, die een lengte zal hebben van zo'n drie kilometer. Opgave voor deelname kan nog tot en met donderdag 9 juni gebeuren bij de heer Remmers te Serooskerke (01117-1499) of bij de heer Van Oor schot te Zierikzee (01110-4263). ROTTERDAM/DEN HAAG - De Nederlandse Redersvereniging KNRV vertrouwt erop dat het kabi net in de loop van 1983 een nieuwe steunregeling voor investeringen in de Nederlandse zeescheepvaart zal vaststellen. Die regeling zal voor meerdere jaren moeten gelden, en in de plaats moeten komen van de in 1982 voor nog een jaar verlengde investerings-premieregeling. De nieuwe regeling zal tenminste op het huidige niveau moeten staan. Dit schrijft de Koninklijke Neder landse Redersvereniging (KNRV) in het jaarverslag over 1982 dat dinsdag in Den Haag is gepresenteerd. De re ders voeren aan dat ondanks de zeer slecht vrachtmarkt in 1982 de Neder landse rederijen het zo slecht nog niet hebben gedaan vanwege tijdige vernieuwingsinvesteringen. Van me dio 1978 tot eind 1982 werden door Nederlandse reders nieuwbouwor- ders voor 4,8 miljard gulden ge plaatst, voor het merendeel bij Ne derlandse werven, aldus het jaar verslag. De Nederlandse vloot was medio 1982 de achttiende op de wereldrang lijst met een totaal tonnage van 5,4 miljoen bruto registerton. Het tonna ge van de vloot is daarmee in vorig jaar met 0.1 miljoen ton afgenomen. Met betrekking tot buitengebied MIDDELBURG - Iedere gemeente is verplicht een keer per week huisvuil op te halen. De afvalstoffenwet bepaalt namelijk dat „tenminste eenmaal per week de huishoudelijke afvalstoffen moeten worden ingezameld bij alle bin nen de gemeente gelegen percelen, waar deze afvalstoffen geregeld in een par ticuliere huishouding kunnen ontstaan". Drie gemeenten hebben van gedepu teerde staten van Zeeland voor een deel van hun grondgebied ontheffing ge kregen van de ophaalplicht. Het zijn de gemeenten Middelburg, Tholen en Borsele. De ontheffingen hebben steeds betrekking op het buitengebied; voor Middelburg en Tholen gelden zij tot 1 januari 1984 en voor Borsele tot 1 janua ri 1987. PARIJS - De industrielanden aan gesloten bij het komité voor de ont wikkelingshulp (DAC) van de orga nisatie voor ekonomische samenwer- king'-'en ontwikkeling (OESO) heb ben in het afgelopen jaar 27,9 miljard dollar uitgegeven voor financiële steun aan de ontwikkelingslanden, negen procent meer dan in 1981, zo heeft de voorzitter van het DAC, Ru therford Poats, tijdens het week einde op een persconferentie in Pa rijs meegedeeld. SITTARD - De wens om het CDA eendrachtig te laten optreden heeft niets met kadaverdiscipline te ma ken. Kadavers hebben geen discipli ne nodig, wel levende mensen. Deze opmerking maakte de landelijk CD A-voorzitter drs. Piet Bukman maandagavond op een algemene le denvergadering van het CDA- Limburg in het cultureel centrum van Sittard. „Als intern een democratische beslissing genomen is dan zullen we een lijn moeten trekken", aldus Buk man. „Uit de pas lopen is een slechte CDA-cultuur. Want het CDA moet op alle fronten een zijn". Eenheid is es sentieel voor de te volgen CDA- strategie. Hij verwees in dit verband naar het verdeelde optreden van de CDA-raadsfractie in Venray inzake de afwijzing van plaatsing van kern wapens. Volgens Bukman doen de gevolgen van de fusie tussen KVP, CHU en ARP zich nog steeds gelden. Ook het eerste kabinet-Van Agt was voor de verlangde eenheid niet ideaal. Toch is het zaak dat het CDA op alle terrei nen een lijn trekt. Door het fusiepro ces is binnen het CDA nog altijd spra ke van angst om eensgezinde beslis singen te nemen". PARIJS - De Franse regering zal gedurehde de rest van het jaar geen belastingmaatregelen meer nemen of weer een loon- en prijsstop instellen ondanks de problemen die zij onder vindt met het in bedwang houden van de inflatie. De Franse minister van financiën, Jacques Delors, zegt dit in een interview dat tijdens het weekeinde in Le Journal Du Diman- che is verschenen. DJAKARTA - Het aantal ontwik- kelingsprojekten dat Indonesië moet uitstellen om te voorkomen dat het tekort op zijn betalingsbalans volle dig onhanteerbaar wordt blijkt tus sen vijftig en zestig te liggen, het be drag dat ermee gemoeid is rond de 21 miljard dollar. Dit heeft de Indonesi sche minister van ekonomische za ken, Ali Wardhana, tijdens het week einde meegedeeld. Rentestijging in V.S. AMSTERDAM - De koersstijging van de dollar op de wisselmartken in West-Europa is maandagmorgen in een hogere versnelling geraakt, door dat aan de vraag van beleggers die op een stijging van de rente in de Ver enigde Staten spekuleren nauwelijks kon worden voldaan. Ook in de fi nanciële centra in het Verre Oosten steeg de koers de afgelopen nacht aanzienlijk. Door de zwakke positie van de Franse frank boekte de dollar in Pa rijs zijn grootste winst. De koers steeg er tijdens de ochtenduren tot 7,7030 frank vergeleken bij een slot- koers van 7,6435 frank van vrijdag. In Frankfort begon de handel op 2,5650 mark, meer dan twee pfenning boven de slotnotering van vrijdag. De dollar noteert in Frankfort nu ho ger dan sinds medio november van het afgelopen jaar het geval is ge weest. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd de dollar maandag omstreeks het middaguur verhandeld voor 2,895 gulden of daaromtrent. Bij de fixing van vrijdagmiddag was men op een middenkoex-s van 2,8350 gulden uit gekomen. Ook in Amsterdam kon men geen andere oorzaak voor de toe neming van de vraag naar dollars noemen dan de grote kans dat de ren te in de VS gaat stijgen. De omzet was overigens niet groot. AMSTERDAM - De rente in ons land blijft langzaam maar zeker stij gen. Maandag hebben diverse finan ciële instellingen de afgifdtekoersen voor het publiek van spaar-, bank- en pandbrieven weer verhoogd, waar door de rendementen op deze stuk- - ken weer omhoog gaan. De werkelij ke rente ligt nu in sommige gevallen al boven de 9,25 pet. WASHINGTON - De werkloosheid in de Verenigde Staten zal nog enkele jaren groot zijn en belastingverho gingen zijn onvermijdelijk. Dit heeft Martin Feldstein, economische advi seur van president Reagan, maandag gezegd op een bijeenkomst DEN HAAG - De educatieve van de symfonie-orkesten zijn sterk onder belicht en met nam ook de niet sym fonische. Dit heeft de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvere niging (KNTV) gesteld in een voorlo pige reaktie op de voorstellen die de Centrale Werkgroep Orkestenbestel heeft ontwikkeld. De gemengde beroepsuitoefening voor musici, een belangrijk uit gangspunt voor het beleid van de KNTV, is er wel in terug te vinden. De KNTV bepleit een commissie voor beleidsvoorstellen voor educa tieve taken, waaronder schoolconcer- ten, die regionaal moeten worden verzorgd. De landelijke organisaties voor koren moeten voorts een duide lijke plaats krijgen in het te voeren beleid voor koorbegeleidingen. DEN HAAG - Het overmaken van geldbedragen via bank- of giroreke ning zal niet erg lang meer kosteloos blijven. Veel banken kunnen zich de „gratis transactie" nu nog veroorlo ven. De Nederlandse Bankiersvere niging is het echter met de directie van de postcheque- en girodienst eens dat er een „kostendekkend systeem" moete komen. Dit verklaarden vertegenwoordi gers van de geldinstellingen maan dag tijdens een hoorzitting van de tweede kamercommissies voor finan ciën en verkeer en waterstaat over de invoering van een nationaal beta lingscircuit. Dat NBC is negen jaar geleden uitgedacht in bankkringen en komt neer op een samenvoeging of koppeling van de PCGD en de bank girocentrale in een volgeautomati- seerde vorm. LEEUWARDEN - Door de gevolgen van de langdurige regenval eerder dit voorjaar heeft de landbouw in Fries land moeten besluiten de voor zater dag 11 juni op het programma staande open dag uit te stellen tot een nader te bepalen datum. De drie Friese land bouworganisaties hebben dit maandag laten weten. PARIJS - De Italiaanse christen democraat Alfredo de Poi is maan dag in Parijs gekozen tot voorzitter van de assemblee van de Westeurope- se Unie. Prinses Julianaschool ZIERIKZEE - Van de afdeling LHNO van de Prinses Julianaschool te Zie rikzee slaagden 48 leerlingen. Van de afdeling MHNO behaalden 30 leerlingen het einddiploma. Afdeling L.H.N.O. Brouwershaven: Jacolies v. d. Wee- Ie. Bruinisse: Marga van Egmond, Ri- anne de Ronde, Geraldine de Waal. Burgh-Haamstede: Jeanet v. d. Welle. Dreischor: Ageeth Braai, Jolanda Fonteine, Ellen Giltay, Wilma Ka- foe, Erna Stoel. Eikerzee: Wilma de Munck. Nieuwerkerk: Henny Hilleman, Joleen Krijger, Simone van Strien. Noordwelle: Petra de Ruiter, Jo landa Wesdorp. Oosterland: Marjolein Geelhoed, Linda van 't Hoff, Marion de Jonge. Renesse:Jeanet Kooman, Corrina Reehorst. Scharendijke: Babs Beyn, Inge Hu- bregtse. Schuddebeurs: Ellen Bos. Westerschouwen: Judith Struyk. Zierikzee: Karin van Beveren, ka- rin Bongers; Jolanda van Burg; He- leen v. d. Cinbgel, Ellen van Dijke, Nicole van Dijke, Everdina Fie- brandt, Jacolien Fierens, Bertine Klink, Jeanet Lievense, Nicole Lint hout, Anja Moerland, Carla Mol, Jo landa Peute, Mai Phan, Carla Schouls, Astrid Udes, Jacqueline Verkaart, Jeanet de Warm, Conny Wesdorp, Thérèse Willemse, Monique Witkamp. Zonnemaire: Maya Kaspers. Afdeling M.H.N.O. - In(t)as: Bruinsse: Petra Beider, Marinka van Driel, Ellen van Dijke. Dirksland: Anneke Jelier, Annette v. d. Sluys. Dreischor: Anneke Jacobsen. Kerkwerve: Corine v. d. Have. Middelharnis: Anneke Peeman, Pe tra de Vlugt. Nieuwe Tonge: Cobi van Alphen. Nieuwerkerk: Margot Capelle, Hannie v. d. Hoek, Carin Krijger, Jo ke Rentier, Annette Verboom. Noordgouwe: Karin v. d. Velde. Oosterland: Jannie Pepping. Ouwerkerk: Jozien Vermeulen. Renesse: Petra de Meulmeester, Ina Verberk. Scharendijke: Jan de Jonge. Schuddebeurs: Lyfke v. d. Velde. Zierikzee: Elien Bil, Ria v. d. Dik- kenberg, Marianne Fierens, Anita de Jonge, Cocky Legemaate, Annemie- ke Pronk, Karin v. d. Sluys. Zonnemaire: Laura Fokker. Nedlloyd Dejima, 6-6 van Jeddah naar Singapore Nedlloyd Houtman, 6-6 te Hoek van Holland Nedlloyd Rockanje, 6-6 120 zuid zuid west Athene nahr Augusta Nedlloyd Rotterdam, 7-6 van Houston naar NEw Orleans Nedlloyd Tasman, 6-6 T.A. Bitterme ren Ondina, 6-6 noord Azoren naar Houston Veemarkt Leiden LEIDEN, 6-6. Aanvoer totaal 1299. Slachtrunderen 954, schapen en lam meren 345. Prijzen per kg: Stieren le 8,70 - 9,50, 2e 8,35 - 8,65; vaarzen le 7,85 - 9,10, 2e 7,10 - 7,85; koeien le 7,80 - 9,00, 2e 7,15 - 7,75, 3e 6,80 - 7,10; worstkoeien 6,00 -ƒ 7,10; dikbillen extra kwaliteit 9,50 - 13,75. Prijzen per stuk: Schapen 185 - 240; zuiglammeren 185 - 240. Overzicht: slachtrunderen: handel goed, afloop traag, en prijzen goed prijshoudend; schapen en lammeren: handel matig, en prijzen iets minder. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Varsseveld (toez.): J. Weernekers, Leusden. Bedankt voor Stellendam: C. J. van der Plas, Delft. Gereformeerde Kerken Beroepen te Venlo: drs. H. Henstra, Bant en Rutten (N.O.P.); te Duisburg-Ruhrort (WD.): A. Meek, kand., Mönchengladbach, die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Groningen-Noord: M. J. C. Blok, Enschede. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Vlaardingen: M. Vlietstra, Bunschoten. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Stille tocht Op donderdag 16 juni as. wordt in Middelburg de vierde Stille Tocht in solidariteit met de Dwaze Moeders in Argentinië gehouden. Vertrek Loska- de: 10.15 uur. Aankomst Abdij en aan bieding petitie: plm. 11.00 uur. Mevrouw E. Maris-Koster, lid van gedeputeerde staten, zal deze maal de petitie in ontvangst nemen. Bij de Hofpleinkerk wordt de stoet ontbonden, waarna om 11.30 uur in deze kerk een gebedsdienst wordt ge houden. Voorgangen mv. ds. L H. Stel, gereformeerd predikant te Kapelle. Zoals bekend, heeft de miliatire junta de verdwijningen van 30.000 mensen toegegeven en alle slachtof fers doodverklaard. Volgens de Dwaze Moeders zijn velen van hun nog in leven. Zij eisen dan ook de terugkeer van alle vermiste gevangenen. Wij blij ven achter de moeders staan in hun strijd voor recht en gerechtigheid en we zullen dit blijven doen, zolang dit nodig mocht zijn. Moge zij ook op u rekenen? Opgave vervoer mevr. F. Baas, tel 01115-1273. Nadere informatie: mevr. C. v. d. Kreeke, tel 01115-1635. Zeeuws Comité Stille Tochten De vlammende gesel GS vinden dat Middelburg en Tho len met ingang van volgend jaar ook de boerderijen en woningen in het buitengebied moeten „bedienen"; de extra kosten die daaraan zijn verbon den, zijn betrekkelijk laag in verge lijking tot de totale kosten van de huisvuilophaling. Bovendien vragen GS zich af of bewoners van het bui tengebied, die niet onder de route van de reinigingsdienst vallen, hun huisvuil naar de daarvoor aangewe zen terreinen brengen. Voor Middel burg gaat het om het terrein van de reinigingsdienst aan de Oude Veerse- weg en voor Tholen om de stortplaats Tuttelhoek. De gemeente Borsele kreeg de ont heffing onder de voorwaarde dat naast de containers bij de regionale stortplaats nog enkele verzamelpun ten worden aangewezen. Uit het feit dat niet meer gemeen ten een ontheffing van de ophaal plicht hebben gevraagd bij de provi- nie kan worden geconcludeerd dat verder in heel Zeeland wekelijks het huisvuil aan de deur wordt opge haald. 39. Met een ruk gaat Eric overeind zitten en hij realiseert zich met schrik dat hij geslapen moet hebben. Wat was het dan, dat hem deed ontwaken? ,,'t Leek wel of ik een boogpees hoorde," klinkt naast hem de stem van Axe slaperig en op 't zelfde moment weet de Noorman dat dót het was. „Axe!" stoot hij z'n pleegzoon aan, „kom mee, er moet wat met de schildwachten ge beurd zijn waarschuw de anderen Hij grijpt pijl en boog, en zwaard en duikt even later, gevolgd door Axe het struikgewas in, in de richting waar het geluid van de boog pees klonk. Een zwak gekreun wijst hem de weg, en grimmig staren Eric en Axe even later naar de twee schildwachten, de een dood, de ander levensgevaarlijk gewond. Ze leggen allebei een pijl op de pees en stor men voort, naar volgende wachtpost. Ook daar dezelfde trieste ontdekking, beide schild wachten vermoord, en op hetzelfde moment trilt een schelle angstkreet door het woud, het is de stem van een vrouw, van Isolde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6