Veel vakbondsleden bereid tot loonsverlaging voor werkgelegenheid agenda Enquête: Rapport kraakt beleid regering-Reagan België begint strijd tegen zure regen Sigaretten in België duurder Ernstig ongeluk met rivierboot op Wolga in S.U. Polen voor Haagse ambassadegebouw in hongerstaking Bemanningslid reddingboot na uren gevonden Enschedeër bekent moord Eerste cao-akkoord in Rotterdamse haven Aanslag 'bij Japanse luchthaven kost levens op vriend België gaat jacht maken op illegale Nederlandse vissers Taiwanees militair vliegtuig in zee gestort Treinbotsing bij Parijs Twee doden door frontale botsing Nederlandse Unifil-militair omgekomen Nijpels bekogeld met eieren 2 HILVERSUM - Ruim tachtig procent van de werkende leden van de vakcentrales FNV en CNV is bereid om no minaal loon in te leveren voor verbetering van de werk gelegenheid op de nadrukkelijke voorwaarde dat werk gevers en werknemers harde en te controleren afspraken maken over de besteding van het loon. Dit blijkt uit een enquête onder de ruim zevenhonderd werkende en niet- werkende leden van de vakcentrales FNV en CNV (sa men 1,3 miljoen leden), waarvan de resultaten maandag- in het KRO-televisieprogramma Brandpunt werden be kendgemaakt. HILVERSUM - De vakbonden van omroeppersoneel hebben maandag middag het overleg met de werkge vers over de uitvoering van de ar beidstijdverkorting en de vakantie gelduitkering afgebroken. NEW YORK - De Amerikaanse eco nomie heeft ernstig te lijden van de gestegen militaire uitgaven en het is maar de vraag of het naoorlogse ge loof klopt als zouden deze voor nieu we banen zorgen, de economische groei bevorderen en technologische vooruitgang aanmoedigen. Dit staat in een dinsdag uitgebracht rapport van de raad inzake economische prio riteiten (CEP), een in New York ge vestigde instelling die regelmatig pu- blikaties verzorgt over het Ameri kaanse economische en militaire be leid. Uit het rapport blijkt juist dat het vijfjarenplah voor de defensie .van president Reagan waarmee 1,5 bil joen dollar is gemoeid, „minder werkgelegenheidscheppende moge- lijkheiden biedt, moeilijk over te dragen technologie betreft en leidt tot een geringere produktiviteits- groei dan als het geld in de particu liere sector zou worden gestoken", zo zie CEP-direkteur Alice Tepper Mar tin. BRUSSEL - De Belgische staatsse cretaris voor milieuzaken, Firmin Aerts, heeft ter gelegenheid van de Werelddag voor het milieu (5 juni) een globaal beleidsplan tegen de zure regen aangekondigd. Hij wil de lozing van zwavel- en stikstofdyoxide in de Belgische lucht met 30 procent verminderen. In ver band hiermee heeft staatssecretaris Aerts een waarschuwing laten horen tegen het gebruik van de „allesbran- ders". Volgens Aerts kunnen die kachels een ernstige bron van milieuvervui ling vormen. BRUSSEL - Met ingang van 1 juli gaan de prijzen van een Belgisch pak je sigaretten met 3 frank (ruim 17 cent) omhoog. Voor die prijsverho ging is toestemming gegeven door de Belgische minister van economische zaken en van financiën. Op 1 juli gaat een pakje sigaretten 55 frank, bijna 3,15 gulden kosten. Ongeveer 70 procent van die verho ging vloeit in de vorm van accijnzen regelrecht naar de Belgische schat- kast. Om de prijsverhoging was ge vraagd door de Belgische tabakspro ducenten. Die wilden meer geld voor hun produkten omdat in 1982 de prijs van de grondstof, ruwe tabak, nogal is gestegen. Als afspraken tussen werkgevers en werknemers uitblijven en het in geleverde loon niet onmiddellijk wordt vertaald in nieuwe banen of behoud van bestaande werkgelegen heid, is 37 procent van de werkende vakbondsleden bereid om nominaal loon in te leveren. Ruim zestig pro cent van de werkenden zegt loon te willen inleveren om jongeren meer kansen te geven, 22 procent wil dat uit solidariteit met de werklozen en 14 procent om de eigen werkgelegen heid te helpen behouden. Geen extra offer Van alle ondervraagden vindt zestig procent dat van niet-wer- kenden geen extra offer ter bestrij ding van de werkloosheid mag wor den gevraagd. Een kwart van de on dervraagden vindt dat een extra of fer wel is toegestaan. Op de vraag of vakbonden tegenwoordig nog in vloed hebben op het sociaal-econo- MOSKOU - Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft maandag be kendgemaakt dat zondag op de Wol- ga de rivierboot „Alexander Soewa- rov" betrokken is geweest bij een on geluk dat aan een onbekend aantal mensen het leven heeft gekost In een officiële verklaring stond dat het centraal comité van de communis tische partij en de mimsterraad van.de USSR medeleven hadden betuigd met de nabestaanden van de ^Tactfteffers. Het ongeluk is gebeurd in de buurt van de stad Oeljanowsk en dat het ernstig moet zijn geweest is niet alleen op te maken uit het feit aslleen al dat het wordt gemeld - daarvoor moet het aantal slachtoffers een bepaalde hoog te hebben bereikt - maar ook uit het aanzien van de personen die zitting hebben genomen in een commissie van onderzoek. Aan het hoofd ervan staat Geydar Alijev, volwaardig lid van het Politburo en onlangs benoemd tot eerste vice-premier. De regering neemt volgens Tass stappen om de nabestaanden hulp te verlenen en „de gevolgen van het on geluk op te vangen". DEN HAAG - Vijftien in Neder land verblijvende Polen zijn maan dag voor het gebouw van de Poolse ambassade in de Javastraat in Den Haag in hongerstaking gegaan uit protest tegen het uitblijven van uit reisvisa voor hun nog in Polen ver blijvende familieleden. Het betreft hier Polen die, na de af kondiging van de staat van beleg in hun land op 13 december 1981, in Ne derland zijn gebleven. De Polen zei den van plan te zijn in hun actie te volharden, totdat de Poolse autori teiten hun familieleden, 35 personen in totaal, toestemming geven aan Po len te verlaten. De Haagse politie heeft de groep, allen Polen, toestemming gegeven om voorlopig achter dranghekken aan de overkant van het gebouw van de ambassade plaats te nemen. misch beleid, antwoordde 59 procent bevestigd. Bijna 40 procent vindt dat de vakbonden geen invloed meer hebben op het beleid. Daarbij zijn de ondervraagde CNV-leden iets opti mistischer dan de FNV leden: 64 pro cent van de CNV-leden vindt dat de vakbonden nog invloed hebben tegen 55 procent van de FN V-leden. UTRECHT - De Raad voor de Volkshuisvesting adviseert staatsse cretaris Brokx van volkshuisvesting om huishoudens die hun woonlasten niet meer kunnen betalen naast huursubsidie ook een tijdelijke stookkostensubsidie te geven, bij voorbeeld via de bijstand. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft kritiek op de wijze waarop in de afgelopen tijd tal van bezuinigingsmaatregelen de ge handicapten hebben getroffen. Dat bleek maandag tijdens een commis sievergadering in de Tweede Kamer over het gehandicaptenbeleid. DEN HAAG - CDA en VVD vinden dat het kabinet meer geld beschik baar moet stellen voor het onderricht op scholen in het gebruik van compu ters dan de zestig miljoen die daar voor in de komende zes jaar is uitge trokken. De regeringsfracties dron gen daar maandag op aan in een gesprek met staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) over de nota onderwijs en informatietechnologie. SCHIERMONNIKOOG - Na uren zoeken is uiteindelijk een Duitse he likopter er maandagavond in geslaagd een bemanningslid van de reddingboot Zephyr van Schiermon nikoog tijdens een proefvaart van de rubberen reddingboot in de omge ving van het eiland overboord gesprongen en sindsdien nergens meer te vinden. Helikopters van de marine en de luchtmacht begonnen en zoekaktie. Even na elf uur "s avonds vond een Duitse helikopter de man in het water en bracht hem, ongedeerd, over naar de vliegbasis Leeuwarden. ROTTERDAM - Werkgevers en werknemers in de graanoverslag- seetor in de Rotterdamse haven (1200 werknemers) hebben maandagavond laat een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO. Hij geldt voor 1983 en de eerste drie maanden van" volgend jaar. De CAO komt in grote lijnen over een met die voor 1982. Onderhand- leing over andere arbeidstijden en mogelijk daaruit volgende nieuwe arbeidsplaatsen worden pas medio augustus voortgezet. Zij worden te vens inzet van de nieuwe CAO voor 1984. Dit heeft de werkgeversonderhan delaar G. Zeebregts, directeur ar beidsvoorwaardenbeleid van de werkgeversorganisatie SVZ, maan dagavond meegedeeld. Bij de onder handelingen zijn drie bedrijven be trokken: de GEM (veruit het grootste bedrijf), Grainwave en Maashaven cilo. Het akkoord in de graansector is het eerste CAO-akkoord in de Rotter damse haven dit jaar. Vandaag wordt onderhandeld in de sector kojen- en erstoverslag. TOKIO - Bij een bomaanslag op een bouwkeet op de Japanse internatio nale luchthaven Narita zijn dinsdag twee werknemers omgekomen. Vol gens de politie zijn radicale tegen standers van de uitbreidng van Narita verantwoordelijk voor de aanslag. De daders zijn voortvluchtig. De 80 kilometer van Tokio gelegen luchthaven werd in 1978 na jarenlange strijd tussen demonstranten en politie in gebruik genomen. Vooral boeren wier land onteigend werd en studen ten waren tegen Narita. Kortgeleden is de beweging uiteengevallen na onenig heid over hoe de strijd tegen de aanleg van een tweede startbaan en een pijp leiding moest worden voortgezet BRUSSEL - Paul de Keersmaeker, de Belgische staatssecretaris voor Europese zaken en landbouw, heeft besloten op de begroting van het departement van landbouw geld uit te trekken voor de aan schaf van een speedboot met zeer sterke buitenboordmotor. Dat vaartuig moet gaan dienen om toezicht te houden binnen de Belgi sche 12-mijlszone op zee. Het wordt een snelle boot om illegale vis sers binnen die 12-mijlszone te kunnen betrappen en desnoods te achtervolgen. Het besluit zo'n snelle patrouilleboot aan te schaffen is vooral ge nomen om op te kunnen treden tegen Nederlandse vissers, zo heeft de staatssecretaris laten weten. Die vissers, aldus De Keersmaeker, willen nog al eens binnen de Belgische 12-mijlszone illegaal op tong vissen met schepen waarvan de tonnage boven de 70 uitgaat, of waarvan het motorvermogen groter is dan 300 pk. Met zulke schepen is het verboden om langs de Belgische kust op tong te vissen. TAIPEI - Een Taiwanees militair vliegtuig met ongeveer 40 mensen aan boord is dinsdag ter hoogte van het taiwanese eiland Quemoy in zee gestort. Alle inzittenden zijn omge komen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie mee gedeeld. Hoeveel mensen er precies aan boord waren, was nog niet bekend, aldus de woordvoerder. Wel stond vast dat het allen militairen waren. Het verongelukte toestel was een C-119, dat maximaal 42 passagiers en vier bemanningsleden kan vervoe ren. ST. CLOUD - Op een station ten westen van Parijs zijn maandag twee forensentreinen met elkaar in bot sing gekomen. Honderdtwee reizi gers werden gewond, van wie twee ernstig. Vijfentwintig moesten voor behandeling naar een ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de Franse spoorwegen liep een trein het station van St. Cloud binnen en botste met een die op vertrekken stond. Drie rijtuigen werden licht be schadigd en een vierde liep uit de rails. NEW DELHI - PLO-leider Yasser Arafat is dinsdag in New Delhi aan gekomen voor besprekingen met pre mier Indira Gandhi van India. On derwerp van gesprek zal zijn de situ atie in het Midden-oosten, zo ver klaarde Arafat maandagavond. ENSCHEDE - De 20-jarige S. D. uit Enschede heeft bekend dat hij maan dagmorgen vroeg de 43-jarige Th. Jansz. bij wie hij in huis woonde, om het leven heeft gebracht Dat heeft de politie in Enschede dinsdag meege deeld. De reden voor de moord was volgens de politie dat de jongen een einde wilde maken aan hun homofiele rela tie. In eerste instantie had de jongen verklaard dat inbrekers Jansz hadden vermoord Hij vertelde uit angst op zijn kamer te zijn gebleven tot de da ders waren verdwenen. De man sloeg alarm vanuit een telefooncel omdat naar zijn zeggen de eigen telefoon door de inbrekers onklaar was gemaakt De jongen blijkt volgens de politie alles zelf in scne te hebben gezet Hij verraste Jansz in diens slaap en bracht hem om het leven door hem op het hoofd te slaan met een straatsteen. Dit heeft de politie van Enschede dinsdag morgen bekend gemaakt SUSTEREN - De twintigjarige J. G. T. Cuijpers en zijn ongeveer even oude passagiere J. Maassen zijn maandag avond door een frontale botsing op qle Rijksweg Beek-Maastricht ter hoogte van hun woonplaats Susteren öm liet leven gekomen. De jongen kwam bij een inhaalma noeuvre met zijn auto op de linker weghelft oog in oog met een tegen de wegas voorgesorteerde tractor. De jongen passeerde daarop de tractor links en botste vervolgens frontaal te gen een auto die daarchter reed. Het tweetal overleed volgens de politie ter plaatse aan inwendig letseL De inzit tenden van de andere auto zijn met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis overgebracht DEN HAAG - Een 18-jarige Neder landse Unifil-militair, de dienst plichtige sergeant T. A. B. F. See- bregts uit Oisterwijk is maandag morgen in Zuid-Libanon door een on geval met een pistool-mitrailleur om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich voor op een post nabij het dorpje Siddiqine in het Nederlandse Unifil-gebied. Bij het betreden van de post nam een andere Nederlandse militair de verplichte veiligheidsmaatregelen. Hierbij gingen onverhoeds twee schoten af uit zijn Uzi-pistool. Een kogel trof sergeant Seebregts in het hoofd. Het zwaar gewonde slachtof fer werd in bewusteloze toestand per helikopter overgebracht naar het Rambam-hospitaal in de Israëlische havénplaats Haifa, waar hij kort na aankomst aan zijn verwoningen is bezweken. DEN HAAG - De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer willen dat het kabinet snel duidelijk maakt wat het wil gaan doen met het ont werp van de wet Arbeid gehandicap te werknemers. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. j Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland ,,Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café ,,Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Vanaf 1 juni maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dinsdag 7 juni Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering commissie financiën. 18.00 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- wedstrijd. 19.30 uur. Burgh Pompstation Adr. v. d. Weydeweg. Vertrek bezoek meeuwenkolonie Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier. Vanaf 19.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelconcert Feike Asma. 20.00 uur. WORMER - WD-fraktievoorzitter Ed Nijpels is maandagmorgen in Wor- mer door een aantal demonstranten met eieren bekogeld toen hij op de fiets naar de officiële opening van de fietsgraveeraktie in Noord-Holland Noord reed. De projekticlen misten overigens hun doel. Gevolg was wel dat de feestelijke opening, die op een schoolplein zou plaatsvinden, naar een plaats binnen de schoolmuren verhuisde. de vereniging niet beroepsmatig aktie- ven om vrijwilligers te leveren. De ver eniging stoorde zich echter aan de uit nodiging van Nijpels, gezien zijn op vattingen en uitlatingen over het uit- keringsbeleid. Ongeveer 50 leden van de NBA, gewapend met spandoeken en enkele eieren, maakten fractievoor zitter duidelijk dat zijn komst door hen niet op prijs werd gesteld. De politie van Wormer hoefde overigens niet in aktie te komen. Nijpels was door de politie in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Vaste Kamerkommissie voor politie zaken uitgenodigd om zijn fiets als eerste te laten graveren met zijn post code. De bedoeling is dat alle fietsen ten noorden van het Noordzeekanaal in de komende periode - gratis - van een code worden voorzien, om diefstal tegen te gaan. Voor de graveeraktie in Wormer was door de politie een beroep gedaan op Woensdag 8 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Technische School. Diploma-uitrei king. 19.00 uur. Restaurant De Val. Vertrek exkursie Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland. 18.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bijeen komst Ned. Bond van Plattelands vrouwen. 19.30 uur. Vrijdag 10 juni Zierikzee Intergemeentelijke Sociale Dienst, Oude Haven 54. Receptie ter gelegen heid van officiële opening kantoor pand. 16.00 tot 18.00 uur. „Huis van Nassau". Dans- en bingo avond van de soos voor alleenstaan den. 20.00 uur. Zaterdag 11 juni Renesse Nederlands Hervormde Kerk. Koor- en samenzangavond ten bate van res tauratie kerkorgel. 20.00 uur. Noordgouwe Camping De Stern. Schaapscheer- dersfeest. Vanaf 13.30 uur. Dreischor Mobiele tent. Concert brassband Wil- helmina uit Colijnsplaat. 20.00 uur. Maandag 13 juni Dreischor Dorpshuis. Hoorzitting welzijnsbe leid gemeente Brouwershaven. 19.30 - 20.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Be stuursvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Stadhuis Vierschaar. Hoorzitting ontwerp-bestemmingsplan Binnen stad Zuidwest. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- wedstrijd. 19.30 uur. Woensdag 15 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 16 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt). Vanaf 10.00 uur open-huis. Haamstede VW kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr. 19.30 uur. Vrijdag 17 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. Dorpshuis. Musical leerlingen klas sen 5 en 6. 19.30 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Wereldwinkel, Verrenieuwstraat (verlengde Melkmarkt), open-huis. Haamstede Ring Haamstede. Dam simultaan- wedstrijd. 14.00 uur. Zonnemaire Sportveld. Jubileumprogramma „Nut en Uitspanning 110". Aanvang: 15.30 uur. Woensdag 22 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Dorhus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wi^zie- wozie". 14.30 uur. Vrijdag 24 juni Scharendijke Putmeet. 50-jarig jubileum ICPJ Schouwen-Duiveland. Puzzelrit bingo. Inschrijven vanaf 18.30 xjur. Zaterdag 25 juni Haamstede Centrum. Sportdag met div. demon stratie. 10.00 - 17.00 uur. Woensdag 29 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 30 juni Haamstede VVV kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied. 20.00 uur. Junioren tot 12 jr., 19.30 uur. Zaterdag 2 juli Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door „Con Amore". Aan vang: 19.30 uur. Zaterdag 16 juli Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door E.M.M. uit Kortgene. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 10 september Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkonsert „Nut en Uitspanning" met aansluitend lampionoptocht. Aanvang: 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2